stockholm

İskandinav ülkelerinin arasında kültür, siyaset, medya ve eğitim alanında merkez sayılabilecek düzeyde gelişmiş bir şehir olan Stockholm, İsveç’in başkenti olduğu gibi, aynı zamanda en büyük şehri.

Adalar ve kanallara ayrılmış şehirde, yazları diğer kuzey ülkelerine oranla daha sıcak geçiyor ama siz gitmek için bahar aylarını kovalamaya bakın. Hem daha ılık bir hava, hem de daha az turist yoğunluğu oluyor. Tarihi merkezleri, yeşil alanlarının fazlalığı, renkli binaları ve gelişmiş toplumsal seviyesiyle Stockholm, gezilecek yerler listesi de oldukça kabarık bir şehir.

Riddarholmen Kilisesi

riddarholmen kilisesi

Şehrin en eski ve ikonik yapılarından biri olan kilise 1200’lü yıllarda yapılmış. Günümüzde kilise olarak kullanılmasa da tarihi eser olarak meraklıların ilgisini çekecek, görkemli bir yapısı var. Şehrin siluetine renk ve fark katan bir detay oluşturmasını da gözden kaçırılmamak gerek. Bu arada, kilise sadece cumartesi ve pazar günleri ziyaret edilebiliyor.

Nobel Müzesi

stockholm nobel müzesi

Nobel ödüllerinin yaratıcısı Alfred Nobel ve ödülleri kazananlar hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz Nobel Müzesi, ödülün 100. yılında, yani 2001 yılında, hizmete açılmış. Gamla Stan (Eski Şehir) olarak adlandırılan bölgenin tam merkezinde yer alan müze binasının içinde Nobel Kütüphanesi ve İsveç Akademisi’ni de ziyaret edebilirsiniz. Gittiğinizde, müzede satılan Nobel dondurmasını da denemenizi öneririz.

Ziyaret saatleri:
Salı: 11.00-20.00
Çarşamba, Perşembe, Cuma: 11.00-17.00
Cumartesi, Pazar: 10.00-18.00
Pazartesi: Kapalı

Fotografiska

fotografiska stochkolm

Södermal Adası üzerindeki eski gümrük binasının düzenlenmesiyle kurulan Fotografiska, adından da anlaşıldığı gibi fotoğraf müzesi. Modern fotoğrafların sergilendiği, 2010 yılında açılmış bu genç müzede konferans, eğitim ve etkinlikler de düzenleniyor.

Ziyaret saatleri:
Pazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba: 9.00-23.00
Perşembe, Cuma Cumartesi: 9.00-01.00

Royal Palace

stockholm kraliyet sarayı

Avrupa’nın en büyük saraylarından biri olan Royal Palace’de 600 oda bulunuyor. İsveç Kraliyet Ailesi’nin resmi konutu olan bu ihtişamlı sarayda eski kral ve kraliçelerin kaldığı odaları, kullandıkları eşyaları görebilirsiniz.

Ziyaret saatleri:
Her gün (pazartesileri hariç): 10.00-16.00

Modern Sanat Müzesi (Moderna Museet)

stockholm modern sanat müzesi

Stockholm’un en ünlü müzesi, belki de Avrupa’nın en iyi müzesi Modene Museet. Eski donanma akademisi binasına açılan müzenin ücretsiz daimi sergisinin yanında, Edvard Munch, Salvador Dali, Wassily Kandinsky, Pablo Picasso, Henri Matisse gibi dünyaca ünlü ressamların tablolarını da görebilirsiniz.

Ziyaret saatleri:
Salı, Cuma: 10.00-20.00
Çarşamba, Perşembe, Cumartesi, Pazar: 10.00-18.00
Pazartesi: Kapalı

Ulusal Müze (National Museum)

stockholm ulusal müzesi

1792 yılında kurulan müzede, ortaçağdan bu yana yapılmış milyona yakın tablo sergileniyor. İsveçli sanatçıların yanında Rubens, Goya, Renoir, Degas, Rembrant gibi tanınmış ressamların da eserlerini görebilirsiniz. Ancak müze restorasyon nedeniyle 2018 yılına kadar kapalı. Sadece geçici sergisi hizmet veriyor.

Ziyaret saatleri:
Hafta içi: 11.00-19.00
Hafta sonu: 11.00-17.00

Halk Kütüphanesi

stockholm halk kütüphanesi

Tüm sıkıcı kütüphane algınızı yıkacak Stockholm Halk Kütüphanesi’nde 100’den fazla dil, 2 milyona yakın kitap ve sesli kitap bulacaksınız. Ancak bütün gününüzü bu büyüleyici kütüphanede harcamamaya dikkat edin.

Ziyaret saatleri:
Hafta içi: 10.00-21.00
Cuma: 10.00-19.00
Hafta sonu: 11.00-17.00

Tarih Müzesi (History Museum)

stockholm tarih müzesi

Tarih müzesinde eski çağlardan günümüze, İsveç tarihi hakkında geniş bir bilgi hazinesi yatıyor. En gözde bölümü Altın Oda olan müzenin bazı salonlarında belgesel gösterimi de yapılıyor. Son yılların popüler dizilerinden The Vikings’in iyi bir takipçisiyseniz, müze özellikle ilginizi çekebilir.

Ziyaret saatleri:
Çarşamba: 11.00-20.00
Pazartesi: Kapalı
Diğer günler: 11.00-17.00

Skansen Açık Hava Müzesi

skansen açık hava müzesi

oğal yaşamı korumak amacıyla açılan müze içinde Zooloji Parkı ve akvaryum da var. İsveç doğal yaşamına dair kır evleri, çiftlik, sirk, oyun parkı gibi alanları görebileceğiniz müzeye güzel ve ılık bir havada gitmenizde fayda var.

ABBA: The Museum

abba the museum

Dünyaca ünlü, İsveç kökenli müzik grubu ABBA’nın kostümlerini, ödüllerini ve interaktif alanları içeren müze 2013 yılında kurulmuş. Djurgarten Adası üzerindeki müzede kendi kaydınızı da oluşturabilirsiniz, grup elemanlarının maketleriyle ABBA şarkılarını söyleyebilirsiniz. Stockholm’daki en pahalı müze olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Ziyaret saatleri:
Çarşamba, Perşembe: 10.00-19.00
Diğer günler: 10.00-18.00

Gröna Lund

gröna lund

Gröna Lund, her kesimden ve yaştan insana hitap eden bir lunapark. Djugarten Adası’nın kıyısına kurulmuş eğlence parkında roller coaster, asansör, korku tüneli gibi 30’a yakın oyuncak var. Hava koşulları nedeniyle parkın kapalı olmamasına dikkat edin. Programı takip etmek için buraya göz atabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.