Saraybosna

Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna, ülkenin en özel ve güzel şehirlerinin başında geliyor. Şehrin tarihi dokusu ve acılı geçmişinden kalan izleri nedeniyle Saraybosna gezilecek yerler listesi oldukça geniş bir yer tutuyor.

Uzun yıllar boyunca Osmanlı hakimiyetinde kalan Saraybosna’da bu hakimiyetin izlerini hem toplum yaşamında hem de mimari yapıda gözlemlemek mümkün. Şehirde birçok Osmanlı döneminden kalma esere rastlayabiliyoruz. Bunun yanı sıra 90’lı yılların başında başlayan savaşın şehirde bıraktığı izler ziyaretin çok daha hüzünlü ancak bir o kadar da anlamlı olmasına neden oluyor. Sizler için bu anlamlı şehirde görmeniz gereken yerleri listeledik. Gözümüzden kaçan ve mutlka görülmesi gerektiğini düşündüğünüz yerler varsa yorum kısmından paylaşabilirsiniz.

Saraybosna Gezilecek Yerler

1. Başçarşı

Tarihi Başçarşı

Başçarşı, günümüzde Saraybosna’da turistlerin en çok ziyaret ettiği noktaların başında gelmektedir. Osmanlı çarşı anlayışıyla kurulan Başçarşı, birçok zanaat dalının özenle uygulandığı bir yer olarak değerlendirilmekteydi. Çevresindeki han, hamam, camii ve daha birçok nokta sayesinde insanlar buraya gelerek rahat bir şekilde ticari faaliyetlerini yürütmekteydi.

2. Başçarşı Sebili

Başçarşı Sebili
Başçarşı Sebili

Şehrin simgelerinden olan bu sebil, ahşap şadırvanıyla dikkat çekiyor. İstanbul’dan örnek alınarak 1700’lü yıllarda Vali Hacı Mehmet Paşa tarafından yaptırılan Başçarşı Sebili, turistlerin önünde mutlaka fotoğraf çektirdiği özel eserlerden biri.

3. Saat Kulesi

Saat Kulesi

Başçarşı’da bulunan Saat Kulesi tarihi geçmişinin yanı sıra dünyada ay takvimine göre çalışan tek saat olması nedeniyle de ayrı bir öneme sahiptir. Saat Kulesi, tam gün batımında 12’yi göstermektedir. Ramazan aylarında Saat Kulesi saat 12’yi gösterdiğinde insanlara iftar vaktinin geldiğinin habercisi olmaktadır.

4. Gazi Hüsrev Bey Camii

Gazi Hüsrev Bey Camii

Başçarşı’nın önemli eserlerinden biri olan Gazi Hüsrev Bey Camii, “Bey Camii” olarak da bilinmektedir. Camii Mimar Sinan’a yaptırılmış olup 1996 yılında aslına uygun bir şekilde restore edilmiştir. Camii, savaş döneminde İslamın izlerini silmek adına Sırp askerlerin en önemli hedeflerinden biri olmuştur.

5. Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Hacı Hüsrev Bey Medresesi

Osmanlı döneminde önemli bir eğitim kurumu olan Gazi Hüsrev Bey Medresesi’nde günümüzde 4 yıllık lise düzeyinde eğitim verilmektedir. Medrese, kurşunlu kubbelerinden dolayı “Kurşunlu Medrese” olarak da anılmaktadır.

6. Başçarşı Camii

Başçarşı Camii

Başçarşı’ya gelen ziyaretçilerin ibadetlerini yerine getirebilmeleri için yapılan Başçarşı Camii, bölgenin önemli camiilerinden biri olarak sayılıyor.

7. Ferhadiye Camii

Ferhadiye Camii

Ferhadiye Caddesi üzerinde bulunan camii, 16. yüzyılda Ferhad Paşa tarafından yaptırılmıştır.

8. Morica Han

Morica Han

Başçarşı’nın kalbinde yer alan Morica Han, günümüzde ziyaretçilerin yorgunluklarını giderebileceği cafelerin olduğu bir mekan olarak değerlendirilmektedir.

9. Brusa Bezistan

Brusa Bezistan

1551 yılında yaptırılan bezistanda Bursa İpeği satışı yapılmaktaydı. Savaşta zarar gören Brusa Bezistan restore edilerek Saraybosna Müzesi olarak hizmet vermeye devam etmektedir.

10. Ferhadiye Caddesi

Ferhadiye Caddesi

Başçarşı ile yan yana olan Ferhadiye Caddesi, şehrin önemli duraklarından biri olarak kabul ediliyor. Cadde, alışveriş yapmak ve cafelerde dinlenmek için oldukça ideal bir seçim. Caddede bulunan konaklama seçenekleri de ziyaretçiler için bu caddeyi daha cazip kılıyor.

11. Latin Köprüsü

Latin Köprüsü

Latin Köprüsü, tarih sayfalarında çok önemli bir yere sahiptir. Avusturya-Macaristan veliahtının bu köprü üzerinde öldürülmesinin I. Dünya Savaşı’nın çıkmasına neden olduğu belirtilmektedir. Başçarşı’ya çok yakın bu tarihi köprüyü mutlaka görmelisiniz.

12. Umut Tüneli

Umut Tüneli

Saraybosna’nın belki de en etkileyici yerlerinden biri olan Umut (Hayat) Tüneli, savaşın izlerini en etkileyici şekilde görebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Savaş sırasında ulaşım, ilaç, erzak ve iletişim gibi ihtiyaçlar için kullanılan tünel 960 metre uzunluğunda ve 1,5 metre yüksekliğinde bir insanın ancak geçebildiği bir genişlikte yapılmış. Tünelin yapılması için bir aile evini hibe etmiş ve bu ev günümüzde müzeye giriş olarak kullanılıyor. Müzeyi 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkün. Saraybosna ziyaretinizde bu etkileyici ve birçok acıya tanıklık etmiş tüneli mutlaka ziyarete etmenizi öneriyoruz.

13. İnat Evi

İnat Evi

İnat Evi, çok ilginç hikayesiyle Saraybosna’yı ziyaret edenlerin hayli ilgisini çekiyor. Nehrin bir yakasındaki evleri yıkarak kamuya mal etmek isteyen Avusturya-Macaristan Devleti’ne direnen ev sahibi, evinin diğer yakaya taşınmasını ister. Başka çare kalmayınca hükümet ev sahibinin bu isteğini yerine getirir ve evi nehrin diğer yakasına taşır. Ev günümüzde Boşnak yemeklerinin servis edildiği bir restoran olarak işletiliyor. Evin kapısındaki yazı ise oldukça ilginç: “Bir zamanlar nehrin diğer tarafındaydım ama inadına bu yakasına taşındım.”

14. Hünkar Camii

Hünkar Camii

Tek kubbeli ve kare bir plana sahip olan camii Fatih Sultan Mehmet’e hediye olarak yapılmış, şehrin önemli camiilerinden biridir. Eğer vaktiniz olursa bu güzel camiiyi de Saraybosna gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

15. Saraybosna Katedrali

Saraybosna Katedrali

Şehirde yaşayan Katolikler için önemli bir nokta olan Saraybosna Katedrali, 1889 yılında neo-gotik tarzda inşa edilmiştir. Savaş sırasında ciddi zararlar görmüş olsa da gerçekleştirilen özenli restorasyon çalışmaları sonucunda günümüzde güzelliğini korumaktadır.

16. Sonsuz Ateş

Sonsuz Ateş

Saraybosna’nın II. Dünya Savaşı’ndan kurtuluşunun anısına yapılan Sonsuz Ateş, Ferhadiye Caddesi’nin başında yer almaktadır. Şehrin anlamlı ve özel simgelerinden biri olan ateş devamlı yanmasından dolayı bu ismi almıştır.

17. Svrzo Evi (Svrzina Kuca)

Svrzo Evi

Ahşap planlı bir yapıya sahip olan Svrzo Evi, şehirde Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak bulunmaktadır. Vaktiniz olursa bu güzel evi de görmelisiniz.

18. Vrelo Bosne

Vrelo Bosne

Şehir dışında kalan bu bölge, Saraybosna’nın önemli doğal güzelliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Milli park içerisinde şelaleler, akarsular, yeşillikler ve daha birçok güzelliğin içinde kendinizi çok huzurlu hissedeceksiniz.

19. Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi

Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi

Savaş sırasında büyük hasarlar alan ve 2 milyon eserin yanarak yok olduğu kütüphane uzun çalışmalar sonucunda savaşın izlerini silerek yeniden hizmete açılmıştır. Başçarşı’ya çok yakın bir yerde bulunan kütüphane Saraybosna gezilecek yerler listesindeki önemli yerlerinden biri.

Savaşın izlerini hala taşıyan kardeş ülke Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna, Türkler için ayrı bir öneme sahip. Osmanlı’nın mirası olan şehir’de yaşayanlar Türkler’e karşı ayrı bir sıcaklık ve misafirperverlik gösteriyor. Siz de ülkemize çok yakın olan bu şehri ziyaret etmek için Saraybosna uçak bileti seçeneklerine göz atabilir ve bu özel şehri ziyaret etme şansını yakalayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.