Sivas, ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nin en uç kesimindeki şehri… Milli Mücadele yıllarında adını, tarihimizin tozlu sayfalarına altın harflerle kazıyan ilimizin gezilecek yerleri de bir hayli fazla…

Sivas’ın turistik tarihi yerleri denince akla hanlar, kervansaraylar, medreseler, camiler ve daha pek çok Osmanlı döneminden kalma tarihi eserler geliyor. Etkileyici atmosferi ve Milli Mücadele yıllarında gösterdiği kahramanlıklarla Sivas halkının yeri de bizde bir başka. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan daha görür görmez sizleri etkisi altına alacak bu mistik şehrin tarihi yerlerini inceleyelim.

Hanlar ve Konaklar

1- Taşhan

taşhan

Kent meydanına 200 metre mesafede yer alan Taşhan, 19. yüzyılın ikinci yarısından kalma tarihi yapılardan biri. İki katlı hanın üç girişi bulunmakla birlikte, avlunun ortasında elips şeklinde bu su havuzu bulunmaktadır. Günümüzde avlusu kafeterya masalarıyla kaplı hanın diğer katları ise iş merkezi olarak kullanılmaktadır.

2- Behrampaşa Hanı

behrampaşa hanı

Türkiye’nin en önemli tarihi eserlerinden biri olarak gösterilen Behrampaşa Hanı, 1576 yılında III. Murat döneminde Sivas eyaleti beylerbeyi unvanındaki Behram Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemde şehrin ticaret nabzını tutan hana İran İran ve Avrupa kentlerinden gelen kürk kervanlarına ev sahipliği yapmaktaydı.

Günümüzde ise otel, restoran/kafe konseptinde hizmet veren Behrampaşa Hanı’nda tarihin gölgesinde bir akşam yemeği yemenizi tavsiye ederiz.

3- Abdiağa Konağı

abdiağa konağı

Abdiağa Konağı, mütevelli ailesinin değerli üyeleri emekli hakim Abdi Başara ve eşi emekli öğretmen Hatice Mutlu tarafından Sivas Belediye Başkanlığı’na adanmış ve kentin kültür evlerinden biri haline getirilmiş. İki katlı konak 12 odadan meydana gelmekte olup 1321 yılından bugüne varlığını koruyabilmiş kentin en eski yapısıdır.

Eski Türk evlerinin sıcaklığını ve kültürel öğelerini yansıtan konak, Sivas’ın geleneksel yaşam tarzını görmek isteyenler için de oldukça önemli bir tarihi eserdir.

Medreseler

4- Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese

Yükselen iki minaresi ile Sivas’ın sembol yapılarından biri olan Çifte Minareli Medrese, 1271 yılında İlhanlılar veziri Şemseddin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Yapının en önemli özelliklerinden biri Anadolu’daki en yüksek taştan yapılma kapıya sahip olmasıdır. Sivas gezinizde bu görkemli medreseyi mutlaka ziyaret listenize almalısınız.

5- Şifaiye Medresesi

Şifaiye Medresesi

Medrese 1217 yılında Anadolu Selçuklu Devleti Hükümdarı olan I. İzzeddin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Medrese, Anadolu’nun en büyük şifahanesi olarak inşa edilmiş ve burada hastalara şifa dağıtılmıştır. Medresede aynı zamanda tıp bilimiyle ilgili araştırmalar ve eğitimler de verilmiştir. Medrese’nin iç kısmında günümüzde otantik kafeler müşterilerine hizmet veriyor. Çini süslemelerinin önemli yer tuttuğu yapının içinde I. İzzeddin Keykavus’un türbesi de bulunmaktadır.

6-  Gök Medrese

gök medrese

Bölgedeki Selçuklu eserlerinden biri olan Gök Medrese, bir çok alimin yetişmesine vesile olmuştur. Muhteşem taç kapısıyla ve işlemeleriyle görenleri kendisine hayran bırakan medresenin ana binası şu anda müze olarak ziyaretçilerini beklemektedir.

Camiiler ve Türbeler

7- Ulu Camii

Ulu Cami

Anadolu’nun ilk camilerinden olma özelliği taşıyan Ulu Cami, yılların izini taşıyan duvarlarıyla yaşayan bir tarih kitabı olarak ziyaretçilerini selamlamaktadır. Sivas ziyaretinizin önemli duraklarından biri de bu cami olacaktır.

8- Meydan Camii

1564 yılında Koca Hasan Paşa tarafından yaptırılan Meydan Camii, Dikilitaş Caddesi’nde yer almaktadır. 1968 yılında bir takım onarım çalışmalarından geçen camiime son cemaat yeri ise 19. Yüzyılda eklenmiştir. Camii avlusunda ise Sivas halkı için oldukça önemli bir zat olan Zileli Şeyh Şemseddin Sivasi’nin türbesi bulunmaktadır.

9- Kale Camii

kale camii

1580 yılında inşa edildiği bilinen Kale Camii, kentin en eski tarihi yapılarından biridir. Osmanlı döneminde Sivas Valisi Ali Beyoğlu Mahmud Paşa tarafından yaptırılan camii, kare planlı yapısı etkileyici mihrabı ve minberiyle tarih severlerin hayranlık duyduğu eserler arasındadır.

10- İzzettin Keykavus Türbesi

izettin keykavus türbesi

Şifahiye Medresesi’nin hemen içerisinde yer alan İzzettin Keykavus Türbesi, 1220 yılında verem rahatsızlığı sebebiyle rahmetli olan İzzettin Keykavus tarafından kendi için yaptırılmıştır. Türbe içerisinde İzzeddin Keykavus dışında hanedana ait 12 mezar sandukası daha yer alıyor. Halk için oldukça önemli bir dini nokta olan türbe, şehre gelen turistlerinde sıklıkla ziyaret ettiği gezi noktaları arasındadır.

Diğer Yerler

11- Sivas Kongre Merkezi

sivas kongre merkezi

Milli mücadele adına ilk kongrenin gerçekleştirildiği bu bina sizi o dönemlere götürecek ve duygulu anlar yaşamanıza neden olacak.

12- Divriği Kalesi

divriği kalesi

Kalenin tarihi Orta Çağ’a kadar uzanıyor. Bizans ve İran arasında sınır karakolu olarak bulunan kale, 1071 Malazgirt Zaferi ile Selçukluların kontrolüne girdi. Konumu itibariyle yüksek bir yerde olmasından dolayı, tarih boyunca fethedilmesi zor olmuştur. Daha sonra savaşlarla tekrar el değiştirmiş ve en son Türk beyliklerine kalmıştır. Divriği Kalesi’nde Turizm Bakanlığı’nın desteği ile kazı çalışmalarına devam ediliyor.

13- Eğri Köprü

eğri köprü

Söylentiye göre büyük bir ustanın yanında çırak olan kişi ustasının yanından ayrılarak bu köprüyü yapmaya başlar. Köprünün yapımı sırasında köprünün güzelliği ustasına kadar ulaşır.

Ustası bir dörtlükle çırağına methiyeler düzerken nazarlık olması için köprüye biraz eğrilik vermesini ister. Çırak da ustasının isteğini yerine getirerek köprüyü eğik bir şekilde tamamlar. Selçuklu eseri olduğu tahmin edilen Eğri Köprü, Sivas ziyaretinizde mutlaka görmeniz gereken fotoğraf duraklarından biridir.

Sivas’ın tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bizlere iletebilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

  +  79  =  87