Masalsı Bir Avrupa Şehri: Prag’in Görülecek Yerlerini Keşfet!

Prag gezilecek yerler listemizi birlikte keşfetmeye başlayalım;

Şehir Hakkında: Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Avrupa’nın en çok ziyaretçi çeken şehirleri arasında alıyor. Vitava Nehri üzerine kurulmuş olan şehir ‘’Avrupa’nın Kalbi ‘’ olarak anılmakla beraber, barok mimari yapılarını hala koruması sebebiyle ‘’Masal Şehri’’ olarak da anılmaktadır.

Prag, bir dönem Roma İmparatorluğu’nun kutsal ikamet yeri olmuş ve şehirde bulunan Barok yapıların çoğu bu dönemde yapılmıştır. Savaşlar döneminde az zarar görmesiyle bu yapıların korunarak şehrimize kadar gelmesi, Prag’ı kültürel ve tarihi yapıları ziyaret etmek isteyenler için bir cennet haline getiriyor.

Gidilecek En İyi Zaman? Haziran-Ağustos ayları arasında ziyaret edin.

Ortalama Gezme Süresi? Prag’ı 2-3 günde gezebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz Yardımcı Uygulamalar: Şehri keşfederken, size yardımcı ve zamanınızı daha verimli kullanabileceğiniz uygulamaları kullanmayı ihmal etmeyin. Prag’ı gezerken kesinlikle indirmenizi önerdiğimiz uygulamalar;

Ulaşım: Türkiye’den Prag’a Pegasus ve Türk Hava Yolları firmaları aracılığıyla düzenli ulaşım sağlanmaktadır. İki şehir arası aktarmasız uçuş süresi 2 saat 40 dakika sürmektedir.

Prag Ulaşım Kartları: Şehirde çok gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunmaktadır. Metro, tramvay, otobüs, tren ve taksi seçeneklerinin hepsinden faydalanabileceğiniz şehirde sürelerine göre farklı bilet tipleri bulunuyor. Ulaşım araçlarından indirimli faydalanmak için Prag Welcome Card’ı edinmeniz yeterlidir. Bu kart sayesinde tekli bilet alımlarına göre %15-30 arasında indirim sağlayabiliyorsunuz. Kartı edinmek için internet sitesinden sipariş etmeniz yeterlidir.

Hap Niteliğinde Bilgiler !

 • Şehrin hiçbir noktasında – açık alanlar dahil- sigara içilmesine izin verilmemektedir. Ren istasyonları ve eğlence mekanları gibi insan kalabalığının olduğu noktalarda sigara içmemeye dikkat etmelisiniz.
 • Acil tıbbi hizmetler bu ülkeyi ziyaret eden herkes için geçerlidir. Acil olmayan diş tedavileri dışında ülkede ücretsiz tıbbi hizmet alabilirsiniz.
 • Prag’da taksicilerin biraz kötü bir üne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Taksi kullandığınızda hızlı taksimetre ve yanlış tarife açma gibi dolandırıcılıklar yapmalarıyla biliniyorlar. Bu durumlara dikkat etmeniz, böyle bir durumda acil şehir polisi numarasından iletişime geçmeniz önerilir.

Prag’da Ne Yenir? Ne İçilir? Prag’da Çek Cumhuriyeti mutfağına ait muhteşem lezzetlerin tümünü deneyebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şehrin geleneksel yemeklerinin sunulduğu bir restoranı ziyaret etmek – en iyilerini Ol Town Hall’da bulabilirsiniz- bir de Prag’ın leziz yemekleri yazımızdan bir yemek seçmek olacak.

İstanbul Prag Saat Farkı: Prag saati, İstanbul saatinden 2 saat geride bulunmaktadır.

* Prag Gezilecek Yerler Videosu

* Prag’da Gezilecek En Önemli Yerler

-Sembolik Yapılar

1. Karl Köprüsü (Charles Bridge)

Karl Köprüsü (Charles Bridge)

Burası Neresi? Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Karl Köprüsü, 15. Yüzyılda yapılmış olan tarihi bir köprüdür. Eski Kent Bölgesi’nde yapılan köprü yay şeklide, etrafında koruma heykelleri koyularak yapılmış barok bir mimariye sahiptir. Yaklaşık 30 kadar heykele sahip olan körpü şehrin sembolik yapılarının başında geliyor.

Neden Gitmeliyim? Vitava Nehri üzerinde bulunan köprü, şehri ziyaret eden turistlerin ilk ziyaret noktalarında biri oluyor. Eski şehir meydanını diğer noktalara bağlayan köprü günümüzde araç kullanımına kapalıdır ancak geçmiş yıllarda at arabalarıyla bu köprüden geçilebiliyormuş. Günümüzde sadece yaya olarak ziyaret edebileceğiniz köprünün en dikkat çeken özelliği ise etrafına konumlandırılmış heykellerdir. Heykeli dikilen ünlüler arasındaysa; Aiz Adalbert, Aziz Jean de Matha, Aziz Vincent Ferref ve Aziz Luitgard gibi çok sayıda önemli şahıs bulunuyor.

Köprüyü gezerken diğerlerinden farklı olan Aziz Jan Nepomucky’nin heykeli dikkatinizi çekebilir. Bunun nedeniyse şehirde yayılmış ‘’ Bu heykelin eline dokunursanız, Prag’a yeniden yolunuz düşer’’ inancıdır. Bu sebeple heykelin ellerinin rengi diğer kısımlara göre aşınmış, daha açık renktedir. ‘Otuz Yıl Savaşları’ döneminde hasar görmesine rağmen yapılan müdahaleler ve restorasyonlarla günümüze en iyi şekilde getirilmeye çalışılmıştır. Bunun yanı sıra kulenin sol tarafında savaşın izlerini hala görebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Charles Köprüsü’nün hemen başında bir gözlem kulesi bulunuyor. Kule 14. Yüzyıl sonlarından Peter Parler tarafından inşa edilmekle beraber, bulunduğu konumdan muhteşem bir Prag manzarasını izleme şansınız bulunuyor. Günümüzde Prag’da seyir teraslarından biri olarak kullanılan kuleye ücret ödemesi yaparak çıkabiliyorsunuz.

 • Prag Köprüsü Kulesi Giriş Ücreti: 90-110 CZK
 • İpucu: Daha az gürültü ve daha rahat bir gezi için köprüyü akşam saatlerinde ziyaret etmelisiniz.
 • Bilmelisiniz: Köprü üstünde el sanatlarıyla uğraşan, 15 dakika gibi kısa bir sürede tablo yapan çok sayıda sanatçı bulunuyor. Fotoğraf klasikliğinden sıkıldıysanız, el emeğiyle yapılmış bir tablo için 15-20 € ödeyerek anı ölümsüzleştirin.

Korkutucu Bir Efsane: Şehir efsanelerinden biri olan bu hikâyeye göre çok eskiden köprüye yerleştirilmiş bir haç bulunuyormuş. İdam cezasına çarptırılan mahkumlar burada son dualarını ederken o hacı görürlermiş. Sonrasında köprüden kaldırılmış olan haç, kötü bir döneminizde buradan geçerseniz size görünürmüş. Eğer ki haçı ters olarak görürseniz, bu başınıza trajik bir olayın gelmesi anlamına geliyormuş…

-Karl Köprüsü (Charles Bridge) Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinin popüler noktalarına çok yakında bulunan Karl Köprüsü’ne gitmek için 123 / 167 ve 191 numaralı otobüslere binip, ‘’ Andel ’’ durağında inmeniz gerekiyor. Andel’den 12/15/20 numaralı tramvay hattına binerek ‘’ Malostranské náměst ’’ durağında indiğinizde, köprüye yürüme mesafesinde olmuş olacaksınız.

 Google Haritalarda Aç

Karlův most, 110 00 Praha 1, Çekya

24 Saat Açık

 Web Sitesi

2. Astronomik Saat Kulesi

Astronomik Saat Kulesi

Burası Neresi? 1410 yılında inşa edilmiş olan Astronomik Saat Kulesi, dünyanın en eski üçüncü astronomik saatidir. Prag’da bulunan saat, Orta Çağ döneminde yapılmış ve hala Eski Kent Meydanı’nda çalışır halde bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Prag’ın sembolik yapıları arasında olan Astronomik Saat Kulesi’nin çok hüzünlü bir hikayesi bulunuyor. Bilim, astronomi ve sanatı temsil etmesi amacıyla dönemin Çek kralı tarafından, dönemin ünlü saat ustası Master Hanus’a yaptırılmıştır. Saat o kadar görkemli olmuştur ki birçok kişinin dikkatini çekmiş ve farklı ülke krallarından kendi ülkesinde de yapması için Hanus’a teklif gelmeye başlamıştır.

Bunu duyan Çek Kralı, bu eseri başka bir yerde yapmaması sadece buraya özel olması için Master Hanus’un gözlerine mil çektirip, kör olmasına sebep olmuştur. Bunun üzüntüsü ve hırsıyla yapılanları hazmedemeyen Hanus, kendisini bir iple saatin çarklarına bağlamış ve intihar etmiştir. Bu olayın ardından Hanus hayatını kaybederken, saatin mekanizması da bozulmuştur. Sonrasında yıllarca kimsenin tamir edemediği, tamir edenlerin de başına bela ve uğursuzluk geleceği düşüncesiyle saat ancak 50 yıl sonra çalıştırılabilmiştir.

Halk için bu yapının bir saatten daha fazla önemi olduğu biliniyor. Hatta saat çalışmayı durdurduğunda başlarına kötü bir olayın geleceğini düşündükleri için saatin çalışır halde olması Çek halkı için oldukça önemli.

Astronomik Saat Kulesi’ni önemli yapan ayrıntılardan biri de Güneş, Ay ve Dünya’nın astronomik döngülerini ve Hristiyanlık için önemli günlerin göstermesinden geliyor. Üzerinde konumlarına göre tüm burç sembollerini de taşıyan saatte 4 adet heykel de bulunuyor. Saatin sol tarafında; kibri ve kendini beğenmişliği temsil eden bir heykel, hemen yanında da açgözlülüğü temsil etmesi amacıyla elinde para kesesi tutan bir figür bulunuyor.

Sağ taraftaysa; ölümü temsil eden bir iskelet bulunuyor. İskelet elindeki çanı her saat başı çalmakla beraber halka zamanın geçtiğini ve ölümün herkes için her zaman gelebileceğini hatırlatmaktadır. İskeletin yanında, zevk ve sefayı temsil eden bir de Türk figürü bulunmaktadır. 🙂 Burada da rahatımıza düşkünlüğümüzle konu olmuşuz…

Bilmelisiniz! Bu saat o kadar çok efsaneye ve geleneğe sebep olmuş ki bunlardan biri de her sene sonunda tam gece yarısında gerçekleştiriliyor. Gece yarısında iskelet figürü kafasını Tyn Kilisesi’ne çevirdiğinde bir çocuk, Tyn Kilisesi’den saat kulesine doğru koşmaya başlıyor. İskelet başını sallamayı kesmeden çocuğun saat kulesine ulaşması gerekiyor, yoksa Çek halkının başına büyük felaketler geleceğine inanılıyor. Saat kulesine koşan kişinin özellikle çocuk olmasının sebebi ise ölümü sadece bir çocuğun durdurabileceği düşüncesidir.

Gitmeden Önce Bilmelisiniz!

 • Astronomik Saat’i dışarıdan izleyebileceğiniziniz gibi bulunduğu kuleye de çıkma şansınız bulunuyor. Yaklaşık olarak 120 CZK ödeme yapmanız durumunda asansörleri kullanarak en tepeye çıkabile, buradaki pencerelerden panoramik Prag manzarasının tadını çıkartabilirsiniz.
 • Saat kulesinin bulunduğu meydanda eğlendirme amaçlı maskotlar bulunuyor. Dilerseniz bu maskotlarla fotoğraf çekilebilirsiniz ancak bahşiş vermeyi unutmayın. Aksi taktirde dev bir ayı kostümü tarafından kovalanabilirsiniz. 🙂
 • Burası hakkında daha detaylı bilgi almak ve her ayrıntısını keşfetmek isterseniz meydanda her saat başı 100 CZK karşılığında rehberli turlar bulabilirsiniz. Turlar, buranın hikayesini tam anlamıyla keşfetmek isteyenler için avantajlı olabilir.

 Google Haritalarda Aç

Staroměstské nám. 1, 110 00 Josefov, Çekya

Tam bilet: 110 CZK  / İndirimli bilet: 70 CZK.

09:00 – 22:00

 Web Sitesi

3. Dans Eden Ev

Dans Eden Ev

Burası Neresi? Burası,1997 yılında Vloda Milunic ve Frank Gehry tarafından inşa edilmiş, farklı mimarisiyle dikkat çeken bir yapıdır. Kültür merkezi olması amacıyla ortaya çıkan bu fikir doğrultusunda, dışarıdan dalgalı ve bakıldığında dans ediyormuş gibi gözüken post modern ev hayata geçirilmiştir

Neden Gitmeliyim? Dans Eden Ev, Prag’ın en popüler turistik noktalarından. Sadece dışardan bakmak için bile çok sayıda ziyaretçi alan evin 2. Katından 7. Katına kadar ofisler bulunuyor. İlk kat ve en üst katta kafelerin bulunduğu binanın özellikle en üst katında hizmet veren Ginger & Fred Restoran, muhteşem bir panoramik manzaraya sahip.  Burayı ziyaret ederek bina önünde muhteşem fotoğraflar çekilebilir, terastan manzaranın ve lezzetli Çek mutfağının tadını çıkartabilirsiniz.

 Google Haritalarda Aç

Jiráskovo nám. 1981/6, 120 00 Nové Město, Çekya

10:00 – 22:00

 Web Sitesi

4. Lennon Duvarı

Lennon Duvarı

Burası Neresi? Ünlü şarkıcı ve söz yazarı John Lennon’a adanmış bir duvardır. Sanatsal yansımaların göz kamaştırıcı birleşiminden oluşan duvar Charles Köprüsü’nün oldukça yakınında Mala Strana’da bulunmaktadır.

Neden Gitmeliyim? The Beatles’in efsanevi şarkıcısı Jonh Lennon, şarkılarıyla gönüllere taht koymuş unutulmaz sanatçılardan biridir. O’nu ve anısını yaşatmak amacıyla yapılan duvar aslında Lenin’in ideolojisinden de esinlenmiştir. Gerçek bir aktivist olan Lennon, otoritelere karşı gelerek seslerini çıkartmakta zorlanan insanlara ilham veriyor, duvarları yıkmaları gerektiğini söylüyordu.

Bu düşünceyle hareket eden yoksulluk ve korkuyla savaşan Çek halkı ise duvarlara duygularını yansıtmaya başlamıştır. Yazıların üstü beyaz boyayla kapatılsa bile ertesi gün tekrar yazılarla kaplanmış hale gelen duvarlarla en sonunda halk istediklerini dile getirebilmeye başlamıştır. Birçok gence ve topluluklara ilham vere John Lennon’un şarkı sözleri ve fotoğrafları bu duvarda ziyaretçilerini bekliyor.

Kaçırmamalısınız! Duvarı gündüz saatlerinde ziyaret edip, karmaşıklığın yarattığı göz kamaştırıcı görüntünün önünde fotoğraf çekilmelisiniz.

Aklınızda Bulunsun! John Lennon Wall, Karl Köprüsü’nün sonundaki merdivenlerin bitiminde, hemen karşınıza çıkacak. Merkezi bir konumda olduğu için sonrasında Lennon Wall yakınında gezilecek yerlere de göz atabilirsiniz.

 Google Haritalarda Aç

Velkopřevorské náměstí, 100 00 Praha 1, Çekya

24 Saat Açık

5. The Powder Tower

The Powder Tower

Burası Neresi? Barut Kulesi ismiyle de anılan kulenin inşası 1475 yıllarına kadar dayanıyor. II.Vladislav’a hediye olarak yapılan kule Prag savaşı sırasında hasar görse de restorelerle günümüzde eski sağlamlığına kavuşmuş halde.

Neden Gitmeliyim? Prag tarihi yerleri arasında bulunan tarihi kule, Cumhuriyet Meydanı’nda, Belediye Binası’nın hemen yanında yer almaktadır. Merkezi bir konumda bulunan yapı gotik tarzda inşa edilmiş, eski dönemlerde taç giyme törenleri için kullanılan önemli bir noktaydı. Günümüzde The Powder Tower, 65 metre yüksekliği sayesinde şehrin en güzel panoramik manzaralarını sunan bir gözlem noktasına sahiptir.

Kaçırmamalısınız! Kuleyi ziyaret edip en üst katta bulunan gözlem noktasından şehri seyretmelisiniz. Girişler için 70 CZK ödeme yapmanız gerekiyor.

 Google Haritalarda Aç

nám. Republiky 5, 110 00 Staré Město, Çekya

Normal giriş 100 CZK / İndirimli 70 CZK

10:00 – 18:00

 Web Sitesi

6. Belediye Binası (Old Town Hall)

Belediye Binası

Burası Neresi? Prag şehir merkezinde bulunan Eski Belediye Binası, ünlü Astronomik Saat’in bulunduğu yapıdır.

Neden Gitmeliyim? Aslında buradan Astronomik Saat’ti anlatırken bahsetmiştik. Devlet işleri için kullanılan bu bina günümüzde tarihi bir yapı olarak koruma altında. En önemli ziyaret sebebiyse Astronomik Saat’i inceleyebilmeniz ve iç kısmına geçip saatin muhteşem mekanizmasını görüntüleyebilmeniz oluyor.

Kaçırmamalısınız! 13. Yüzyıldan kalma bu yapıyı ziyaret ettiğinizde içerisindeki mağaza ve restoranları görmeden turunuzu tamamlamayın.

 Google Haritalarda Aç

Staroměstské nám. 1/3, 110 00 Staré Město, Çekya

Yetişkin: 250 CZK / İndirimli: 15 CZK

11:00-22:00

 Web Sitesi

7. Altın Yol

Altın Yol

Burası Neresi? Prag’ın eski dönemlerinde zanaatkar ve entelektüelleri yaşadığı, minik evlerin bulunduğu bu yere Altın Yol deniyor. Franz Kafka’nın evinin de bulunduğu bu sokak günümüzde Prag’da orta çağda yaşamın izlerini taşıyan en iyi yer olarak bilinmekte.

Neden Gitmeliyim? Buradaki küçük evler, yapıldığı dönemlerde saraya hizmet eden çalışanların konaklaması için yapılmıştır. Sonraki yıllarda daha çok şehirde sanatla uğraşanların yaşadığı bir alan haline gelmiş olan altın yol günümüzdeyse bir açık hava müzesi görevi görüyor.

Sokağın en çok ziyaret edilen yeriyse şüphesiz ki 22 numaralı Franz Kafka Evi. Ev, ilk zamanlarındaki gibi durmakla beraber iç kısmı Kafka’ya ait eserler ve benzeri ürünlerin satıldığı bir dükkâna dönüştürülmüş. Yani o zamandan kalma eşya ve oda düzenini göremiyorsunuz ama yine de Kafka sever biri olarak burada olmak bile size farklı hissettirecektir.

Bilmelisiniz! Altın Yol ’un az bilinen yerlerinden biri de evlerin çatıları birleştirilerek yapılan müzedir. Burada daha çok dönemin kıyafet tarzları ve evlerde kullanılan eşyalar görülebiliyor. En ilgi çeken yanıysa Orta Çağ’da kullanılan işkence aletlerini de görüyor olabilmeniz… Sanat dolu bir sokakla hiç bağlantısı olmayan bu kısmı da dilerseniz ücretsiz gezebilirsiniz.

 Google Haritalarda Aç

8. Troja

Troja

Burası Neresi? Troja Sarayı,1679-1685 yılları arasında yapılmış şehrin ilk Barok tarzdaki sarayıdır. J.B. Mathey tarafından yapılmış olan saray, tanrı ve tanrıçalar gibi mitolojik öğelerle süslenmiş şık bir yapı olarak günümüze kadar ulaşmıştır.

Neden Gitmeliyim? Günümüzde resmi bir saray olarak kullanılmayıp, Şehir Galerisi’nin muhteşem eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. 19.yüzyıldan kalma sanat koleksiyonun yer aldığı Troj Sarayı’nın içi kadar bahçe kısmı da göz kamaştırıyor. Çok düzenli bir peyzaja sahip olan bahçe içerisinde Johann Georg ve Paul Hermann tarafından yapılmış heykeller de bulunuyor. Heykeller genellikle tanrı ve dev tasvirlerinden seçilmiştir.

Kaçırmamalısınız! Sarayı ziyaret ettiğinizde saray duvarlarına yapılmış resimleri dikkatlice incelemenizi öneriyoruz. Duvar ve tavan süslemelerinin bazılarında Türklere karşı yapılan savaşlarda alınan zaferlerin sevinci yansıtılmıştır.

 Google Haritalarda Aç

14:00-23:000

9. Memorial to the Victims of Communism

Memorial to the Victims of Communism

Burası Neresi? Burası,1948-89 yılları arasında Petrin Tepesi’nin üzerine kurulmuş komünist dönem kurbanlarının anısına yapılmış heykellerden oluşmaktadır. Komünizmin çöküşü sonrasında Olbram Zoubek, Jan Kerel ve Zdenek Holzel tarafından tasarlanmıştır.

Neden Gitmeliyim? Merdivenler üzerine konulmuş 7 kişinin heykeli… Farklı anotomilerde şekillendirilen mahkumlar; acıların, cesaretin ve dayanıklılığı sembolize etmesi için yapılmıştır.  Komünizm döneminde ölen sayısız insan adına yapılmış olan anıt, Prag gezilecek görülecek yerler listelerinin önemli noktalarından biridir. 2002 yılında açılmış olan anıtları ücretsiz şekilde gezebiliyorsunuz.

 Google Haritalarda Aç

Újezd 420, 118 00 Malá Strana, Çekya

24 Saat Açık

 Web Sitesi

10. Prague Metronome

Prague Metronome

Burası Neresi? 1962 yılında eski Sovyet lideri Stalin’in anıtının yıkılması yerine, Metronom inşa edilmiştir. Doğayla buluşma noktalarından biri olan bu merkez Vratislav Novak tarafından tasarlanmıştır.

Neden Gitmeliyim? Burası, manzara izlemek isteyenler ve kayak yapmayı sevenler için en ideal noktalardan biridir. Letna Tepesi’nde tasarlanmış olan yapı yüksek bir bölgede bulunması sebebiyle şehrin en iyi panoramik manzarası burada bulunuyor.

En Yakın Durak: Metronom’a ulaşmak için en kısa yok Malostranska Metro Durağı veya Chechuv Most Tramvay Durağı.

 Google Haritalarda Aç

Nábřeží Edvarda Beneše, 118 00 Praha 7-Letná, Çekya

24 Saat Açık

 Web Sitesi

-Müzeler

11. Komünizm Müzesi

Komünizm Müzesi

Burası Neresi? Ülkede Kominüst Parti eşliğinde geçen yıllar sonrasında, Komünizm Müzesi ülkenin geçmiş günlerine kapsamlı bir bakış açısı sunuyor. Eserler, tarihi belgeler ve fotoğraflarla detaylı anlatımları müze içerisinde görebiliyorsunuz.

Neden Gitmeliyim? Çekoslovakya’ya farklı açılardan bakmanızı sağlayacak olan müze;eğitim,sanat,tarih, spor gibi birçok noktada ülkede yaşananları gözler önüne seriyor. Komünizmin olduğu dönemlerde yapılan baskılar, medya propagandası, kolluk kuvvetlerinin durumları ve sansürün belgeleriyle gösterildiği müze, Stalin dönemine her açıdan ışık tutuyor diyebiliriz. Bu dönemlerde yaşanan gelişmeleri ve ideolojilerin toplum üzerindeki etkilerini keşfetmeniz için Prag’da gidilecek en iyi nokta.

Kaçırmamalısınız! 2020 yılı içerisinde müzeyi ziyaret ederseniz ‘’Kadife Devrimi’’ isimli dönemsel sergiyi görme şansına sahipsiniz.

 Google Haritalarda Aç

V Celnici 1031/4, 118 00 Nové Město, Çekya

250 CZK

09:00-20:00

 Web Sitesi

12. Franz Kafka Müzesi

Franz Kafka Müzesi

Burası Neresi? 20. Yüzyıl edebiyatının en önemli sanatçılarından olan Franz Kafka, Praglı bir yazardır. Doğduğu topraklarda adını yasatmak ve gelecek nesillere aktarmak amacıyla Franz Kafka Müzesi hayata geçirilmiştir. Müze, Charles Köprüsü’nün hemen bitiminde bulunmakta.

Neden Gitmeliyim? Almanca konuşan Yahudi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Kafka, hayatı boyunca hey dışlanma duygusunu hissetmiş, içine kapanık bir çocukluk geçirmiş. Çocukken yaşadığı bu hisleri anlatmanın ve kendini ifade etmenin en iyi yolu olarak yazmayı bulan Kafka, iç yalnızlığını satırlara dökerek atlatmaya çalışmıştır. Bu müze içerisindeyse tam olarak Kafka’nın dünyasını tanıma şansı buluyorsunuz.

Hayatına, ailesine ve aşklarına dair detaylı bilgilerin verildiği müzede kendi el yazısıyla yazılmış mektupları bile görebiliyoruz. Mektupların yanı sıra Franz Kafka’nın dünyasını tam anlamıyla yaşatmak amacıyla kurulmuş olan ikinci bir kısım daha müze içerisinde bulunuyor.

Kaçırmamalısınız! Müze içerisinde Franz Kafka’nın kendi el yazısına ait mektupları ayrı bir bölümde sergileniyor. Zaten bu kısım sürekli kalabalık olduğu için kolaylıkla fark edebileceksiniz. Ayrıca müzenin dış kısmında bulunan ve rivayete göre batı ve doğuyu temsil eden iki heykeli de görmeyi unutmayın.

 Google Haritalarda Aç

Cihelná 635/2b, 118 00 Malá Strana, Çekya

8 € – 200 CZK

10:00 – 18:00

 Web Sitesi

13. Mucha Museum

Mucha Museum

Burası Neresi? Dünyaca ünlü Çek sanatçı Alphonse Mucha’ya adanmış tek resmi müzedir. 1860-1939 yılları arasında yaşamış olan sanatçı hayatını sanata adamış ve eserleri bu müze içerisinde bir araya getirilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Prag’da kültür ve sanat adına birçok detay bulabiliyorsunuz. Sanata ve sanatçıya çok değer veren halk bunun bir örneği olarak Mucha Müzesi’ni hayata geçirmiş ve Çek sanatçının eserlerini dünyaya tanıtmayı başarmıştır.

En mütevazi noktaları bile çok şık yapabilecek tablolarıyla Mucha’nın dünyasına doğru bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz. Mucha hayatı boyunca çok arklı sanat akımlarında tablolar yapmış ve dönem dönem çizgisinde değişikliğe gitmiştir. Sanatın bu alanıyla ilginiz varsa, bu müzeyi gezmenin size keyif vereceğine eminiz.

 Google Haritalarda Aç

7, Panská 890, 110 00 Praha, Çekya

180 CZK

10:00 – 18:00

 Web Sitesi

14. Prag Yahudi Müzesi ve Mezarlığı (Jewish Museum)

Jewish Museum

Burası Neresi? Yahudilik adına adanmış, dünyanın en eski ve en kapsamlı müzelerinden biridir. Yahudi nüfusunun tarihini, geleneklerini ve yaşanmışlıklarının oluşturduğu müze 6 kısımdan oluşuyor; Maisel Sinagogu,Pinkas Sinagogu,İspanyol Sinagogu,Klaus Sinagogu,Tören Salonu ve Eski Yahudi Mezarlığı.

Neden Gitmeliyim? İkinci Dünya Savaşı sırasında Naziler tarafından devralınan Jewish Müzesi, trajik bir hikayeye sahip. Aslında ‘’ Tükenmiş Irkın Müzesi’’ olarak kullanılmak üzere Nazilerin koruma altına aldığı müze için amaçlarına ulaşamamış ve günümüzde Avrupa’nın en eski Yahudi müzesi olma özelliğine sahip olmuştur.

Bir bilet alarak altı kısmın tümünü gezebileceğiniz müzede, tekli girişlerde mevcuttur. Ancak İçerideki tüm sinegogları ziyaret etmeniz,bölgedeki Yahudi kültürünü anlamanız açısından oldukça faydalı olacaktır. Dik çatısı ve Gotik mimarisiyle dikkat çeken yapının en dikkat çeken noktalarından biri Avrupa’nın en eski Yahudi mezarlığı olan Eski Yahudi Mezarlığı’dır. Prag’da gezilecek yerler arasında en popülerlerinden biri bu mezarlıktır. 13.yüzyıldan kalma mezarlıkta yaklaşık olarak 100.000 mezar olduğu düşünülmektedir.

Mezarlığı keşfettiğinizde taşların üzerinde iki tane tarih olduğunu görebilirsiniz. Bunun sebebi, eskiden ölen insanların mezar taşlarında hem kendi hem de babasının ölüm tarihinin yazılı olmasından gelmektedir. Mezarları ayırt edebilmek için ufak farklılıklar her zaman vardır. Örneğin, bir piyanistin mezarında bir çift el simgesi yapılarak, bu kişinin mesleği mezar taşında belirtilmiştir. Bu gibi inceliklerin çok daha fazlasına sahip olan mezarlıkta müze içerisindeki Tören Salonu ve Klaus Sinagogu’na geçiş yapabiliyorsunuz.

Kaçırmamalısınız! Müze turunun mezarlık kısmına geldiğinizde, kapının hemen yanında bulunan Mordechai Maisel ve Rabbi Loew’in mezarlarına uğramayı unutmamalısınız. Bu mezarları mermerden yapılmış çatılarına bakarak ayırt edebilirsiniz.

 Google Haritalarda Aç

U Staré školy 141/1, 110 00 Staré Město, Çekya

350 CZK

09:00 – 18:00

 Web Sitesi

15. Seks Makineleri Müzesi

Seks Makineleri Müzesi

Burası Neresi? Sanat ve tarihin şehri olan Prag’da yenilikçi bir akışla açılmış olan Seks Makineleri Müzesi, şehrin en dikkat çekici noktalarından. Müze içerisinde eski dönemlerden günümüze kadar kullanılan zevk oyuncaklarını inceleyebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Farklı konsepte sahip bu müze tamamen eğlence içeriklidir. Makine ve oyuncakların değişimini görebildiğiniz müzede fantezi aletlerinin yanı sıra değişik aletler de bulunuyor. Örneğin, ilişkiye girmemek için kullanılan koruyucu kemerler veya ereksiyon olmayı önleyen cihazlar oldukça dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra müzenin çıkışında bulunan bir ‘’seks ölçme koltuğu’’ da ziyaretçilerin en merak ettiği noktalardan biri. Buraya oturduğunuzda size sekse kaç oranında uygun olduğunuzu söylüyor ve sırf bu koltuğu denemek için sıra oluştuğunu görebilirsiniz.

Kaçırmamalısınız! Müze içerisinde ilk porno filmin oynatıldığı 15 kişilik bir sinema salonu bulunuyor. İspanya’da çekilmiş siyah beyaz bu filmi izlemek için ekstra giriş ücreti vermenize gerek yok.

 Google Haritalarda Aç

Melantrichova 476/18, 110 00 Staré Město, Çekya

250 czk

10:00 – 23:00

 Web Sitesi

16. Simyacılar ve Eski Prag Büyücüler Müzesi

Simyacılar ve Eski Prag Büyücüler Müzesi

Burası Neresi? Tarihi çok köklü olan Prag şehrinde simya ve büyüyle uğraşmak bir dönemin en popüler aktivitesiydi. Bu müzedeyse, yapılan çalışmalar ve dönemin karanlık aktiviteleri sergilenmektedir.

Neden Gitmeliyim? Prag’ta fantastik bir deneyim için tercih edilebilecek müze, simyacıların laboratuvarlarından büyü kitaplarına uzanan inanılmaz bir yolculuğu içeriyor. Bir dönemin karanlık sanatlar başkenti haline gelen Prag’ın geçmişine doğru yapacağınız bu gezide 16. Yüzyıl Avrupası’ndaki inançları keşfetme şansı bulabiliyorsunuz.

 Google Haritalarda Aç

CZ Kelley, s.r.o Mostecká 18, Praha 1

220 czk / İndirimli:160 czk

10:00 – 22:00

 Web Sitesi

-Meydanlar / Popüler Sokaklar

17. Eski Kent Meydanı

eski kent meydanı

Burası Neresi? Prag’ın en popüler meydanı olan Old Town Hall, Karl Köprüsü ve Vaclav Meydanı arasında yer alan kısımdır.

Neden Gitmeliyim? Bu meydan, etrafındaki çok sayıda gezi noktasına giderken uğrayacağınız, plan yapmasanız bile yolunuzun düşeceği bir konumda bulunmaktadır. Prag görülecek yerlerini keşfetmeye çıktığınızda bu noktanın yakınlarında ya da bu meydandan yürüyerek ulaşmanız mümkün oluyor. Meydanın en önemli gezi noktası Astronomik Saat olmakla beraber, Tyn Kilisesi’de önemli bir yapıdır.

Old Town Hall çevresinde gezilecek yerler arasında; Aziz Nicholas Kilisesi, Eski Belediye Binası Kulesi, Karl Köprüsü, Prag Ulusal Galerisi, Franz Kafka Müzesi, Jas Hus Anıtı, Kinsky Sarayı ve çok daha fazlası bulunmaktadır. Bu noktalar dışında daha uzakta gezi noktalarına ulaşım çoğu da kent meydanından kalkan otobüslerle olmaktadır.

Gezi noktalarının yanı sıra Old Town Hall’da Prag’da alışveriş için tercih edebileceğiniz; Burberry, Cartier,Luisa Cerano Store, Prague Store gibi alışveriş dükkanları bulunmaktadır. Daha fazla mağaza ve hediyelik eşya dükkânı için Celetna Sokağı’nı ziyaret edin.

Meydandaki gezi noktalarını keşfedip, Prag’ta hediyelik eşya dükkanlarını gezerken acıkmanız da olağan. Şehrin en leziz yemeklerini tadabileceğiniz bu meydanda restoran önerisi ararsanız, La Bodeguita del Medio size tavsiyemiz. Ziyaretçilerinden yüksek puan alan restoran tadı ve konseptiyle şehirde öğlen ve akşam yemekleri için tercih edilebilir, şık bir mekân.

-Old Town Hall’a Nasıl Gidilir?

Şehrin göbeği olarak sayılan Eski Kent Meydanı’na; metro, tramvay ve tren ile toplu taşımaya binerek ulaşabilirsiniz.

 • Otobüs: 176, 194, 207
 • Tren: S1, S22, S65, S7

Metro: A Hattında Staromestska İstasyonu’nda inin
B Hattında Namesti Republiky İstasyonu’nda inin

 Google Haritalarda Aç

Staroměstské nám. 1, 110 00 Staré Město, Çekya

09:00-22:00

 Web Sitesi

18. Wenceslas Meydanı (Vaclav Meydanı)

Wenceslas Meydanı

Burası Neresi? Prag’ın ana meydanlarından biri olan Wenceslas Meydanı, geçmişte tarihi olayların akla gelen ilk noktası olurken günümüzde Prag gece hayatı ve alışverişin kalbi sayılmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Adını Bohemya Dükü I. Vaclav’dan alan meydanın en tepesinde Vaclav Anıtı bulunmaktadır. Bu meydan boyunca yürüdüğünüze karşınıza Charles Köprüsü çıkmakla beraber, bu meydandan birçok restoran, kafe ve alışveriş noktasına ulaşmanız mümkündür.

 Google Haritalarda Aç

Václavské nám., 110 00 Praha 1, Çekya

24 Saat Açık

-Seyir Terasları

19. Petrin Gözlem Kulesi

Petrin Gözlem Kulesi

Burası Neresi? Prag’ta deniz seviyesinden yaklaşık olarak 300 metre yükseklikte bulunan Petrin Tepesi, halka açık bir gözlem kulesi konumundadır. 1825 yılından beri ziyaretçilerin kabul edildiği tepe, temiz hava ve manzaranın Prag’taki adresi.

Neden Gitmeliyim? Tepe üzerine kurulmuş olan gözlem kulesi 60 metre yükseklikten muhteşem bir manzara sunuyor. Ancak buraya ulaşmak sandığınız kadar kolay değildir. Spiral bir şekilde devam eden 299 basamağın oluşturduğu bir merdiveni çıktıktan sonra şehrin izleyebileceğiniz en tepe noktaya ulaşıyorsunuz. Prag manzarası izlemenin yanı sıra Petrin Kulesi civarında gezilecek yerler olan; Aynalar Labirenti, Stefanik Gözlemevi ve Kablolu Tren Yolu ziyaret edilecek diğer noktalar arasında yer alıyor.

Kaçırmamalısınız! Burayı ziyaret ettiğinizde Petrin Tepesi içerisinde bulunan Aynalar Labirenti’ni ziyaret edip, kendinizi daha şişman daha uzun veya daha zayıf gibi görerek biraz eğlenin. 🙂

 Google Haritalarda Aç

Petřínské sady 633, 118 00 Praha 1-Malá Strana, Çekya

40 CZK

10:00 – 18:00

 Web Sitesi

20. Klementinum

Klementinum

Burası Neresi? Prag’ın merkezinde Charles Köprüsü’nün yakınında yer alan Klementinum, Avrupa’nın en büyük kütüphanelerden biridir. Dizaynının güzelliğinden tutun, kitap kokan koridorlarına kadar eşsiz bir kompleks olan Klementinum’un ek olarak kule kısmı da bulunmakta.

Neden Gitmeliyim? Bir kütüphaneden daha fazlası olan Klementinum, görebileceğiniz en güzel noktalardan biri. Kitap severler için rüya gibi bir nokta olan burayı ziyaretinizde aslında yapacak çok fazla bir şeyiniz bulunmuyor. 20.000’den fazla kitaba ev sahipliği yapan merkezi gezdikten sonra kule kısmını ziyaret etmelisiniz. Astronomi Odası’na çıktığınızda 360 derecelik panoramik bir şehir manzarası sizlerle olacak.

 Google Haritalarda Aç

Mariánské nám. 5, 110 00 Josefov, Çekya

Standart: 200 CZK / Öğrenci İndirimli: 140 CZK

10:00-17:30

 Web Sitesi

-Kültür ve Sanat Merkezleri

21. DOX Centre for Contemporary Art

DOX Centre for Contemporary Art

Burası Neresi? Prag’ın Holesovice bölgesinde bulunan Dox Çağdaş Sanat Merkezi, eski bir fabrikanın, yeniden modernize edilmesiyle oluşturulmuş bir merkezdir. Yunanca doxa kelimesinden üretilmiş olan sanat merkezinde sergiler ve sanatsal projeler yer almaktadır.

Neden Gitmeliyim? Mevcut sosyal konuları gündeme alan ve inşalara baktıkları yönün dışında farklı bir bakış açısı sunmayı sağlayan Çağdaş Sanat Merkezi, çok kültürlü bir merkezdir. Çağdaş mimarinin en güzel örneklerinden biri olan sanat merkezi, birçok dalda ödül almış ve en iyi 1000 mimari arasında gösterilmiştir.

Büyük bir alanda çoklu sergiler ve projelere yer veren sanat merkezinde aynı zamanda bir kafe ve kitapçı da bulunmaktadır. Farklı yaklaşımlara yer vermesiyle farklı bakış açıları ile karşılaşmak ve ilham veren bir ortama dahil olmak için ziyaret etmenizi şiddetle öneriyoruz.

 Google Haritalarda Aç

Poupětova 1, 170 00 Praha 7-Holešovice, Çekya

€ Yetişkinler 180 CZK / İndirimli 90 CZK

11:00 – 19:00 / Salı Kapalı

 Web Sitesi

22. Büyülü Mağara 

Büyülü Mağara

Burası Neresi? Sanatçı Reon Argondian tarafından, üç katlı bir binanın sanat eserleriyle dolmasıyla birlikte hayata geçmiştir.

Neden Gitmeliyim? Petrin Tepesi’nde sarmaşıklarla kaplı, dışı kadar içi de güzel bir noktadan bahsediyoruz. Yeni şeylere açık ve hayal gücüne meraklıysanız, tablo ve heykellerle dolu bu mağaraya bayılacaksınız. Galeri, olağanüstü çizgilerle süslenmiş eserlerle ziyaretçilerine farklı bir sanatsal seyahat sunuyor. Kendi fantastik ülkesini yaratan ve 2005 yılından beri bu ülkeye ziyaretçileri kabul eden Reon’un hayal gücü sizi de etkileyecek.

Kaçırmamalısınız! Rönesans etkilerinin görüldüğü resimleri gezerken, içeride bulunan alkollü içeceklerden ücretsiz faydalanabilirsiniz.

-Magic Cave’e Nasıl Gidilir?

Újezd durağında tramvaya binin ve sonra Nebozízek’te fünikülere binin

 • Metro A – Malostranska’dan: 12, 20, 22 tramvay ile
 • Metro B – Andel’den: 9, 12, 20 tramvay ile
 • Metro C – IP Pavlova’dan: tramvay 22

 Google Haritalarda Aç

 Petřínské sady 417/5, 118 00 Praha 1, Çekya

Yetişkin: 70 CZK / İndirimli :50 CZK

11:00/ 22:00

 Web Sitesi

23. The Estates Theatre

The Estates Theatre

Burası Neresi? Avrupa’nın ne güzel tiyatro binalarından biri olan Theate Estates Prag, bölgenin tarihi yapıları arasındandır. 1920’li yılardan beri burada; opera, drama, baleye dair birçok performansı izleyebilirsiniz.

Neden Gitmeliyim? Avrupa’nın sanatla iç içe olan şehirlerinden biri bildiğiniz üzere Prag. Burada canlı gösterileri izlemek için her zaman gidecek bir aktivite bulmanız mümkün. Muhteşem gösteriler bir de tarihi binanın atmosferiyle birleşince tadından yenmez oluyor. Bunun için yapmanız gerek gitmeden önce buradan etkinlikleri kontrol etmeniz yeterli.

 Google Haritalarda Aç

Železná, 110 00 Staré Město, Çekya

 Web Sitesi

-Doğa Güzellikleri

24. Stromovka

Stromovka

Burası Neresi? Prag’ın Bubenec bölgesinde yer alan park, Vitava yatağında bulunan büyük bir gölet parkıdır. 35 hektarlık alanı kaplayan alan 19.yüzyılın başlarında parka dönüştürülmüş ve yeni merkezlerin inşasıyla beraber popüler bir nokta haline gelmiştir.

Neden Gitmeliyim? Doğan anıt olarak koruma altında olan Stromovka, bölgenin en güzel peyzajlı bahçelerinden biridir. İngiliz bahçeleri örnek alınarak yapılan bu yer modernleşme süreci içerisinde; köprü, iskele, havuz, piknik alanı, yürüyüş alanı ve fitness aletleriyle birlikte daha cazip bir hale getirilmiştir. Biraz dinlenmek bazen de temiz hava eşliğinde yapılan geziler için tercih edilen Stromovka Park,vakit ayırmanız gereken yerlerden biri.

Kaçırmamalısınız!  Burayı ziyaret ettiğinizde, Olbram Zoubek ve Eva Kmentova tarafından yapılmış olan heykelleri yakından incelemeyi unutmamalısınız.

 Google Haritalarda Aç

Bubenečská 170 00, 160 00 Praha 7-Holešovice, Çekya

24 Saat Açık

 Web Sitesi

25. Divoká Šárka

Divoká Šárka

Burası Neresi? Prag’ın kuzeybatısında bulunan doğal yaşam alanlarından biridir. Eski Bohemian efsanelerinden biri olan Sarka’nın buradan kendini attığına inanılması sebebiyle bölgeye ismi verilmiştir.

Neden Gitmeliyim? Prag’a yakın doğayla iç içe noktalar arıyorsanız, ilk tercihiniz olacaktır. Ayrıca burayı ziyaret edecekseniz yanınıza mayolarınızı alabilirsiniz çünkü halka açık bir yüzme havuzu bulunmaktadır. Temiz ve tatlı su ile dolu olan havuzu 10:00-18:00 saatleri arasında faydalanabiliyorsunuz.

 Google Haritalarda Aç

116 00 Prague 6, Çekya

24 Saat Açık

26. Park Průhonice

Park Průhonice

Burası Neresi? Çek Cumhuriyeti’nin en eski parklarından biri olan Pruhonicky Park, Avrupa peyzaj mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. 1600’den fazla yerli ve egzotik ağaca ev sahipliği yapması, sahip olduğu yeşillik ve doğa güzellikleriyle ünlüdür.

Neden Gitmeliyim? Şık peyzajı dışında bahsedilecek çok farklı bir özelliği olmayan park, temiz hava almak isteyenler için bir alternatif. Büyük bir alanda yürüyüş parkuru bulunan parkın trekking rotasını buradan inceleyebilirsiniz.

Kaçırmamalısınız! Parkın birçok noktasında ahşaptan yapılan evleri görme şansınız var. Bunun için yukarıdaki haritada işaretlenmiş noktaları incelemeniz yeterli.

 Google Haritalarda Aç

 Průhonice, Çekya

08:00-17:00

 Web Sitesi

* Prag’da Gezilecek Alternatif Yerler

-Eğlenceli Yerler

27. Mirror Maze (Petrin Park)

Mirror Maze (Petrin Park)

Burası Neresi? Mirror Maze, Petrin Tepesi’nde gözetleme kulesinin yanında yer almaktadır. Aynalardan yapılan labirentlerle hem küçük hem de büyüklerin favori eğlence noktalarından biri.

Neden Gitmeliyim? Prag’da eğlence için tercih edilebilecek Mirror Maze, hayal gücünüzü geliştirecek aynı zamanda eğlendirecek oldukça koş bir yapı. Dışarıdan kaleye benzeyen yerin içerisine girdiğinizde aynalar sebebiyle ufak bir baş dönmesi yaşayabilirsiniz ancak labirenti çözmeye çalışırken de farklı bir dünyadaymış gibi hissedeceksiniz.

 Google Haritalarda Aç

Petřínské sady 110 00 Praha 1 – Malá Strana

Standart 60 CZK / İndirimli 60 CZK

10:00 – 18:00

 Web Sitesi

-Çocukla Gezilecek Yerler

28. Sea World

Sea World

Burası Neresi? Prag’da bulunan Deniz Dünyası, Çek Cumhuriyeti’nin en büyük akvaryumudur. 100.000 litrelik akvaryum sayesinde her türlü canlı yaşamının örneğini burada görme şansına sahipsiniz.

Neden Gitmeliyim? Okyanusun derinliklerini bir tankın içine sığdıran Sea World, Prag’da çocukla gezilecek yerlerin başında gelmektedir. 200’den fazla balık ve çok sayıda köpekbalığı türüne ev sahipliği yapmasıyla ziyaret edenlere daha önce görmedikleri birçok canlı türünü tanıtıyor. Özel ışıklarla süslenmiş olması da burayı daha ilgi çekici hale getirmektedir.

Kaçırmamalısınız! Sea World’ü ziyaret ederseniz kilosu 180’e kadar çıkabilen Kum Köpekbalığı’nı görmeden ayrılmamalısınız.

 Google Haritalarda Aç

 Výstaviště, 170 00 Praha 7-Holešovice, Çekya

320 CZK Yetişkin / 250 CZK Öğrenci

08:30-18:00

 Web Sitesi

29. Museum of Senses

Museum of Senses

Neden Gitmeliyim? Duyularınızı harekete geçiren ve her gün gördüğünüz şeyleri farklı bir bakış açısıyla bakmanızı sağlayacak bir serüvene hazır mısınız?

Senses Museum; algı, titreşim, koku ve dokunma gibi çok farklı noktalarda size yeni şeyler öğretmek için şaşırtıcı ve eğlenceli aktivitelere ev sahipliği yapmakta. Birçok ilham verici konsept ve optik yansımalar sayesine hiç yaşamadığınız bir deneyim için kesinlikle bu müzeyi ziyaret etmelisiniz. Ayrıca eğlendirici olmasının yanında eğitici yanıyla çocukla geziler için de oldukça iyi bir alternatif.

Kaçırmamalısınız! 50’den fazla deneyim odasına sahip olan müze içerisinde ‘’Değişen yüz’’ ve ‘’Ters oda’’ alanlarını kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Oldukça eğlenceli geçecek bu anları fotoğraflamayı unutmayın. 🙂

 Google Haritalarda Aç

20, Jindřišská 939, 110 00 Praha 1, Çekya

Standart 380 CZK / İndirimli 290 CZK

09:00-21:00

 Web Sitesi

30. Children’s Island Prague

Children’s Island Prague

Burası Neresi? Prag’da karayla bir köprüyle bağlantısı bulunan Children Island’s, çocukları eğitici ve eğlendirici etkinlikleriyle bilinmektedir.

Neden Gitmeliyim? Prag’da bir turistseniz ve çocuğunuzla vakit geçirmek için güvenli bir ortam arıyorsanız, gidebileceğiniz en ideal nokta burası oluyor. Çocukların güvenliği için her şey düşünülmüş olan ada, çocuk parklarının tek girişi olup, ebeveyn kontrolü dışında olsa dahi kaybolması engellenmeye çalışılmıştır. Geniş eğlence seçenekleri sunan adayı ziyaret ettiğinizde aynı zamanda Vltava Nehri’nde ahşap sandallarla nostaljik bir gezinin de tadına varabilirsiniz.

 Google Haritalarda Aç

Dětský Island, Smíchov, 150 00 Praha 5, Çekya

-Gece Gezilecek Yerler

31. Karlovy Lazne

Karlovy Lazne

Burası Neresi? Charles Köprüsü’nün 50 metre doğusunda yer alan, şehrin en hareketli gece kulüplerinden biridir. Kulüp,14. Yüzyıldan kalma eski bir hamamın yenilenmesiyle oluşturulmuştur.

Neden Gitmeliyim? Prag gece hayatı içerisinde en çok tercih edilen mekanlardan olan Krlovy Lazne’nin çok tercih edilmesinin gerçekten haklı sebepleri bulunuyor. 5 katlı bir binada hizmet veren gece kulübü eski bir hamam olmasının avantajlarını kullanarak oldukça orijinal bir konsepte sahip olmuştur.

Her katta farklı bir müzik tarzında hizmet verdiği için sevdiğiniz müzik tarzına uygun noktada eğlenme şansına sahip oluyorsunuz. Orta Avrupa’nın en popüler kulübü diyebileceğiniz Karlovy Lazne, Prag’da takılabileceğiniz en havalı mekanlar arasında. Burayı ziyaret ettiğinizde hangi katta hangi tarz müzik çalıyor derseniz, sırasıyla;

 • Mainstream: Popüler müzikler, Ana akım tarzı
 • Dans Müzikleri: İkinci katta genellikle dans pistinde sizi coşturacak, lazer ışınlarıyla ortamı şenlendirecek bir atmosfer bulunuyor.
 • Eski: Üçüncü katta 50’li, 70’li yılların efsanevi şarkılarına yer verilmekte. Beatles’tan Elvis’e kadar klasikleri dinleyebileceğiniz zamansız bir mekan.
 • Hip Hop: RNB müziğinin vazgeçilmezleri ve hip hop tarzı müzikler etkin.
 • Chill Out: Burada daha çok yumuşak melodiler dinlemek için tercih edebilirsiniz. Şık iç dizaynıyla dikkat çekmektedir.

Unutmamalısınız! Girişlerde özel bir kıyafet kontrolü olmamakla birlikte, günlük tarza uygun, günlük şık ürünler tercih etmelisiniz.

 Google Haritalarda Aç

Novotného lávka 198/13, 110 00 Staré Město, Çekya

Cuma-Cumartesi 250 CZK // Pazar-Perşembe 200 CZK

21:00-05:00

 Web Sitesi

*Prag Yakınında ve Çevresinde Gezilecek Yerler

32. Karlovy Vary

Karlovy Vary

Burası Neresi? Bohemya’nın batısındaki kentlerden olan Karlovy Vary, Prag’dan sonra Çek Cumhuriyeti’nin en çok ziyaret edilen kentlerinden biridir. Prag ile arasında 129 kilometre bulunmakla beraber yaklaşık 1 saat 45 dakika uzaklıkta.

Neden Gitmeliyim? Prag’da gezilecek yerler listenizi tamamladıktan sonra bu şehri görmek için yola çıkmalısınız. Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dönem tedavi için ziyaret ettiği bu şehir, sağlık turizminin en önemli noktalarından biridir. Bu şehrin hiçbir noktasında sigara içilemezken, şifalı olduğuna inanılan kaynak sularıyla da meşhurdur.

Sağlık turizmin yanı sıra çok sayıda ziyaret edilecek noktaya da sahiptir. Karlovy Vary’de gezilecek yerler arasında; Han Becher Müzesi, St. Luke Wax Müzesi, The Park Colonade, Butterflt House, Mini Zoo ve Dvorak Park gibi noktalar bulunuyor. Tabi saydığımız noktalar şehrin popüler gezi noktaları olmakla beraber gezilecek birçok alternatifi bulunmakta. Yaklaşık 1-2 günde gezebileceğiniz şehir helva ve porselenleriyle meşhur olduğu için Karlovy Vary’de hediyelik eşya için tercih edilebilir.

Buraya kadar gelmişken bölgenin geleneksel lezzetlerini denemeden olmaz. Kilo almanız muhtemel lezzetlerine ev sahipliği yapan Karlovy Vary yemekleri arasında özellikle Zemlovka isimli meşhur pudingli tatlılarını denemeden dönmemelisiniz.

Google Haritalarda Aç

*Prag’a Yakın Havalimanları

 • Prag Vaclav Havel Havalimanı (18km)
 • Karlovy Vary Havaalanı (96km)
 • Pardubice Havaalanı (105km)
 • Dresden Havaalanı (120km)
 • Brno-Turany Havaalanı (203km)
 • Leipzig Havaalanı (204km)

*Temel İrtibat Bilgileri

-Konsolosluk Bilgileri

 • Büyükelçi: Egemen Bağış
 • Adres:Na Ořechovce 69, 162 00 Prag-6,Çek Cumhuriyeti
 • Çalışma Saatleri: 09:30-12:30  /Hafta sonu kapalı
 • Telefon:+420 224 311 402 / +420 224 311 403

-Acil Durum Numaraları

Prag acil durum numaraları için;

 • Genel Acil Durumlar:112
 • Yangın:150
 • Tıbbi Yardım:155
 • Prag Şehir Polisi:156

-Telefon Kullanımı

Prag’da bölgesel bir hat almak isterseniz Vodafone ya da O2 gibi telefon hatlarını tercih edebilirsiniz. Tek seferlik kullanımlar için avantajlı paketleri bulunan operatörlerin 30 günlük paketleri 500-800 CZK arasında ücretlendiriliyor. Fiyatlar hakkında detaylı bilgiyi web sitesinden alabilir, Türkiye’deki hattınıza alacağınız yurt dışı paketlerine göre fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz.

-O2 Tarife Ücretleri

 • Veri: 5GB
 • Çağrılar: 150 CZK
 • SMS: 150 CZK
 • Kredi Geçerliliği: 30 gün
 • Sadece 24,90 ABD doları

-Vodafone Tarife Ücretleri

 • Veri: 10 GB
 • Aramalar: Ağ içinde ücretsiz, diğer CZ ağlarına 6,55 CZK (0,28 $) / dakika
 • SMS: 1.51 CZK (0.064 $)
 • MMS: 4,54 CZK (0,19 $)
 • Kredi Geçerliliği: 30 gün

-Yurtdışında Arama Nasıl Yapılır?

En çok kafa karıştıran durumlardan biri de aslında yurtdışında telefon kullanımıdır. İşin içine çok fazla rakam girmesi kafa karıştırabilir ancak yapacağınız tek şey, arayacağınız numaranın başına ülkenin kodunu eklemektedir.

Örneğin, Çek Cumhuriyeti’nin ülke kodu ” +420 ” olduğu için, oradayken yapacağınız aramalarda +42005390000000 şeklinde, yani numaranın önüne sadece kodu getirerek arama tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Tabi bunun için Türk operatörü kullanıyorsanız, öncelikle hattınızı yurt dışında kullanıma açtırmanız gerekiyor.

-Hattımı Yurtdışında Nasıl Kullanabilirim?

Bu fiyatlar size pahalı geldiyse Türk hattınıza yurt dışı kullanım paketi yükleterek belki daha uygun fiyatlara konuşmaya devam edebilirsiniz. Konuşmaya devam edebilmek için her şeyden önce bu adımları takip etmelisiniz;

TurkcellTürk Telekom ve Vodafone, Türkiye hattına sahip vatandaşlar yurt dışı seyahatlerinde hattını kullanıma açtırmak isterlerse GSM şirketlerinin mobil uygulamalarından bu işlemi gerçekleştirebilirler. ( Ayarlar > işlem merkezi > Yurt dışı işlemleri > Yurt dışı kullanımı /açık olarak seçmeniz yeterli olacaktır.

Şehir içi Ulaşım

Ulaşım ağı oldukça gelişmiş olan şehirde; metro, tramvay, füniküler, otobüs ve taksi seçenekleriniz bulunuyor.

Metro: Prag şehir içi ulaşımının en çok tercih edilen yolu olan metro A, B ve C hatlarıyla ayrılmıştır. 05:00-24:00 saatleri arasında hizmet veren metrolarda 2 ve 5 dakika aralıklarla sefer gerçekleştiriliyor. Şehir içerisinde kullanabileceğiniz avantajlı kartınız yoksa girişlerde bilet almanız gerekecektir.

Tramvay: Metronun belirli saatler arasında hizmet vermemesinin yanı sıra, bu aralıklarda tramvayı kullanabilirsiniz. 24:00-04:30 saatleri arasında 51 ve 59 numaralı hatlarda ulaşıma devam eden tramvayla metro arasında aktarma yapabiliyorsunuz Bunun için ‘’M’’ yazan duraklarda inmeniz yeterli. Şehrin en turistik noktalarına için; 14,22,17 numaralı tramvay hatlarını kullanın.

Otobüs: Şehir içi ulaşımında diğerleri kadar tercih edilmese de 04:30’a kadar devam eden seferleriyle avantajlı olmaktadır. 501-513 numara arası otobüsler gece hizmet verirken 100-291 arasındaki otobüsleri gün boyu seyahat için tercih edebilirsiniz.

Fünikler: Bu ulaşım yolu şehirde sadece Strana ve Petrin arasında ulaşım için kullanılıyor. 09:00-23:20 arasında, 15 dakika aralıklarla sefer düzenleniyor.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin