Makedonya Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 14 Şehir

Makedonya Cumhuriyeti, Batı dünyasının tüm olanaklarına sahipken hala gizli bir hazine gibi turistleri kendine doğru çekiyor.

Balkanların güzel memleketlerinden ülkeyi, Makedonya gezilecek yerler listemizde inceledik ve önemli noktaları sizlerle paylaştık.

Makedonya’nın coğrafyası farklı kültürlerle etkileşime açıktır. Akdeniz, Roma, Yunan, Arnavutluk ve Osmanlı’dan tarih boyunca kültür alışverişi yapılmış. Muhteşem tarihi cazibe merkezleri ve harabeleriyle yüzyıllardır doğal bir cennet gibidir.

#1 Makedonya Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Skopje

Skopje

Türkçe adıyla Üsküp, Avrupa’nın eklektik şehirlerindendir. Her tarafında müze, çeşme, köprü ve heykel bulunuyor. Makedonya’nın ulusal kimliğinin oluşmasında bu eserlerin önemi büyüktür. Taş Köprü, Sveti Kaplıcalar Kilisesi, Tvrdina Kalesi ve Eski Türk Çarşısı gibi yerler turizmin ağırlıklı olduğu yerlere örnek verilebilir. Üsküp’ün gece hayatı için de Makedonija Caddesi’ni tercih edebilirsiniz.

=> Üsküp Eski Çarşı hakkında detaylı bilgi için bağlantı linkine tıklayın.

=> Üsküp Gezilecek Yerler

2- Bitola

bitola

Bir zamanlar “konsoloslar şehri” olarak bilinen eski bir Osmanlı kasabasıdır. Diplomatik işlerin yürütülmesi için burası bir merkez gibi kullanılmış. “Zarif ve sofistike” tanımını rahatlıkla yapabiliriz. Türk camileri ve 18. yüzyıldan kalma geleneksel evler güzel bir deneyim yaşatıyor. Kahvenizi yudumlarken etrafı seyredebileceğiniz güzel mekânlar da var.

3- Prilep

Prilep

Prilep birkaç benzersiz şeyle ünlüdür. İlk olarak; Makedonya’nın tütün sermayesini elinde bulunduruyor. İkincisi; Orta Çağ’dan kalan kilise ve manastırlar tarihi gezintilere olanak sağlıyor. Prilep’in yerlileri geleneklerini korumak için özverili çalışmalara imza atmakta.

4- Krusevo

Krusevo

Sadece 10 bin vatandaşa sahip olmasına rağmen, Krusevo bir zamanlar bağımsız bir şehirdi. Makedonlar, Osmanlı’dan ayrılıp bağımsız olmak için bu şehirde güçlerini birleştirmişler. Dolayısıyla Krusevo, Makedonya tarihinde önemli bir yere sahiptir.

5- Mavrovo Ulusal Parkı

Mavrovo Ulusal Parkı

Kayak yapmak için mükemmel bir yer olan Mavrovo; kilometrelerce orman, kanyon, şelale ve karst alanları içeren Makedonya’nın en büyük kış tatil beldesidir. Ülkenin en yüksek zirvesini Mt Korab’ı (2764 metre) da görebilirsiniz. Ziyaret zamanınız fark etmeksizin her dönem burada şaşırtıcı manzaraları seyredebilirsiniz. Doğaseverler çeşitli fauna ve flora arasında dolaşıp, göl çevresinde yürüyüşe çıkabilir.

=> Mavrovo kayak merkezi yazımızdan daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

6- Pelister Ulusal Parkı

Pelister Ulusal Parkı

Ülkenin üç büyük milli parkının en eskisidir. Bitola yakınlarında bulunan Pelister, 2600 metrelik dağ ile sekiz doruk noktasını günlük gezginlere sunuyor. Adeta bir kaçış alanı diyebiliriz. Doğa meraklıları kara geyik, kurt, ayı, kartal, keklik gibi hayvanları görmek için buraya gelmeyi tercih ediyor. Köprüler, nehirler ve kayalıklarla macera eksiksiz yaşanıyor.

=> Makedonya köprülerinin detaylı anlatımı için diğer içeriğimize bakabilirsiniz.

7- Stobi

Stobi

Ülkedeki en önemli arkeolojik alanlardan biri Stobi’de bulunur. 7. yüzyılda Paeonia Kralı tarafından kurulan kent, Romalılara ve Bizanslılara kadar birkaç kez el değiştirdi. Eski bir Roma ticaret rotasında stratejik olarak yer alan Stobi, Sırbistan’daki Tuna’dan Yunanistan’daki Ege Denizi’ne kadar tüccarların hızlı hareket edebildiği bir bölgeydi. Üsküp’ten sadece bir saatlik mesafededir.

8- Gevgelija

Gevgelija

Muhtemelen tüm Makedonya’nın en gözde turistik yeri olan Gevgelija, eğlence adına büyük bir üne sahiptir. Kumarhaneler, beş yıldızlı oteller, gece kulüpleri, galeriler ve konser mekanları nedeniyle buraya “Makedonya Las Vegas‘ı” deniyor.

Kumar masalarından uzak duranlardansanız kükürtlü hamamları, spa tesislerini, ormanlık alanları da tercih edebilirsiniz.

9- Povardarie

Povardarie

Makedonya’da 24 bin hektarı aşkın üzüm bağı var. Bağcılık konusunda da 2000 yıllık bir tecrübe konuşuyor. Dünyaca ünlü Makedon şarapları Provardarie’de üretilmektedir. Vranec ve Smederevka en popülerler arasında yer alıyor. Ziyaretiniz sırasında tadımlık deneme şansını kaçırmayın. Şaraphaneleri de gezip üretim sürecini ve sonrasını deneyimleyebilirsiniz.

10- Strumica

Strumica, keşfedilmeye değer birçok harika cazibe merkeziyle Doğu Makedonya’da bulunuyor. Smolare ve Kolesino şelalelerine doğru yürüyüş yaparak keyifli bir tur yapabilirsiniz. Veljusa ve Vodoca gibi çarpıcı manastırlarda mola verip yerliler ile sohbet etmeyi de düşünebilirsiniz. 11. yüzyılda inşa edilmiş St. Bogorodica Eleusa’yı görmeyi sakın unutmayın.

11- Ohrid

ohrid

Şehrin en büyük gölü olan Ohrid, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndedir. Ohrid şehir olarak da UNESCO’nun radarına girmiştir. Aziz Sofya Kilisesi, antik tiyatro, Aziz Clement Kilisesi ve Tsar Samuil’in Kalesi inanılmaz bir keyif vadediyor. 2800 metreye kadar yükselen dağ ile Ohrid sadece kültürel değil, doğa anlamında da güzel bir konuma sahip. Ülkenin en zengin ve en eski manastırlarından Aziz Naum buraya 30 kilometre uzaktadır.

12- Struga

Struga
DCIM100MEDIADJI_0056.JPG

“Şiir Şehri” olarak adlandırılan Struga dolaşırken rahatladığınız güzel, şirin bir kasaba. Makedonya’nın ulusal marşı “Denes nad Makedonija se raga” Struga doğumlu Vlado Maleski tarafından yazılmış. Turistler genelde Eski Çarşı, Aziz George Kilisesi, Halveti Teke ve Goce Delcev Caddesi’ni geziyor.

13- Tikves Gölü

Tikves Gölü

1968 yılında inşa edilen Tikves Gölü ülkenin en büyük ve en eski yapay gölüdür. Gölde tüplü dalış, yelken, kayak ve kano gibi aktiviteler sunuluyor. Yaz aylarında ise yamaç paraşütü ve dağ bisikleti grupları buluşmalarını burada gerçekleştiriyor. Vadinin verimli topraklarında birçok meyve bahçesi de bulunur. Organik meyveleri yanınızda götürebilirsiniz.

14- Kumanovo

Kumanovo

Üsküp’ün dışında yer alan Kumanovo, ülkenin en büyük şehirlerinden biridir ve Makedon-Sırp kültürünün fantastik bir karışımıdır. Roma, Arnavut ve Türk azınlıklarının etnik izleri de Kumanovo’ya renklilik katmış.

*Balkanlara doğru bir tatil düşünceniz varsa Makedonya’yı seçenekleriniz arasına alabilirsiniz. Ülkenin tarihsel yolculuğunda başka kültürlerle sürekli

Yorum yapın

Bizi Takip Edin