İstanbul’un Gezilecek Tarihi Yerleri

0
1795

İstanbul… Medeniyetin beşiği, fatihlerin sevdası, kültürün başkentidir. Her yanıyla farklı güzellikler, her yönüyle farklı değerlerin kenti İstanbul, aşıkların kentidir.

İstanbul hakkında çok şey yazıldı, çizildi söylendi. Tarihi ile uzun dönemlere tanıklık etmiş, günümüze gelen miraslarıyla dünyanın gözdesi olmuş. Finansal alanları ile iş arayanlara umut olmuş, turistik gezi yapanlara ışık tutmuş bir kenttir İstanbul. İstanbul; 7 tepe, 2 kıta ve 1 adadır. Her yanında farklı güzellikler sunan cömert kent ile ilgili topladığım görselleri sizlerle paylaşarak İstanbul’a bir de bu resimlerden bakın istedim.

 1. Mihrimah Sultan Camii

Mihrimah Sultan Camii

Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından yapılan camilerden biri Üsküdar’da diğeri ise Edirnekapı’da yer alıyor. Camiler, birer ibadethane olmakla birlikte Mimar Sinan’ın aşk ile yaptıkları eserlerdir. Zira Mihrimah Sultan ile evlenmek isteyen Mimar Sinan’ın karşısında Rüstem Paşa vardır ve Mihrimah Sultan, Rüstem Paşa ile evlenmiş bunun üzerine Mimar Sinan bu eserlerine aşkını dökerek imar etmiştir.

 1. Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı

1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Topkapı Sarayı, 400 yıl boyunca Osmanlı sultanlarına ev sahipliği yapmıştır. İhtişamı ile ayakta duran Topkapı Sarayı, Abdülmecit döneminde ziyarete açılmış, günümüzde de müze olarak kullanılmaktadır. Osmanlı mimarisini incelemek için gidilebilecek en güzel noktalardandır.

 1. Soğuk Çeşme Sokağı

Soğuk Çeşme Sokağı

Sultanahmet semti içerisinde yer alan Soğuk Çeşme Sokağı, tarihi ve el değmemiş mimarisi ile İstanbul’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Yeşilçam filmlerinden de hatırlayacağınız sokak, nostalji severler için önerilebilecek güzel noktalardan biridir.

 1. Cafer Ağa Medresesi

Cafer Ağa Medresesi

Tarihin kalbinde dinlenmek, tarihin akışına kapılarak çay içmek isteyenler için Ayasofya’nın hemen yanı başında konuşlanan Cafer Ağa Medresesi, önerilebilecek tarihi mekânlardan biridir. Hafta sonu ailece kaçamak yapmak istediğinizde sığınabileceğiniz bu antik mekân, yorgunluğunuzu üzerinizden atmak için güzel bir fikir olacaktır.

 1. Ayasofya

Ayasofya

Tarihi yarımada içerisinde Sultanahmet semtinde yer alan Ayasofya, İstanbul’un sembol mekânlarından biridir. Bizans İmparatoru I. Jüstinyen tarafından yaptırılan Ayasofya, İstanbul’un fatihi, Fatih Sultan Mehmet tarafından İstanbul fethedilince camiye dönüştürülmüştür. Ancak günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Yerli ve yabancı turistlerin bu şık mimariyi görmek için günün her saati buraya geldiklerini belirtelim.

 1. Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı

Dönemin Bizans İmparatoru tarafından, sarayın su ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan Yerebatan Sarnıcı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u almasından bir süre sonrasına kadar da aynı amaçla kullanılmıştır. Yerli ve yabancı turistlerin merakla inceledikleri Yerebatan Sarnıcı, Sultanahmet semtinde ziyaretçilerini ağırlıyor.

 1. Hürrem Sultan Hamamı

Haseki Hürrem Hamamı

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılan Haseki Hürrem Sultan Hamamı, Mimar Sinan’ın yaptığı en büyük hamamdır. Turizm dünyasınca üzerinde oldukça durulan hamam, son zamanlarda çekilen diziler sayesinde daha da popüler bir nokta haline gelmiştir.

 1.  Binbirdirek Sarnıcı

Binbirdirek Sarnıcı

Sultanahmet’te yer alan Binbirdirek Sarnıcı da tarihi kentin ziyaret edilmesi gereken yerlerindendir. Büyük Konstantin döneminde, şehrin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılan sarnıç, şimdilerde turistik gezi yapmak isteyenlerin uğradıkları bir yerdir. Gizem dolu yönleriyle hafta sonu tatilinize renk katabilecek bu noktayı, gezi listenize almanızı öneririm.

 1. Gülhane Parkı

Gülhane Parkı

Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın has bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı da Sultanahmet semtinde yer alan tarihi yerlerden biridir. Asırlık ağaçlar, taptaze çiçekler ve güllelerle süslenen yer, bir dönem sahipsiz kalsa da daha sonra yeniden restore edilerek ziyaretçilerine açılmıştır. İstanbul gezisinde görülmesi gereken Gülhane Parkı, huzur veren yönleriyle ziyaretinizi bekliyor.

 1. Adalar

Adalar

İstanbul’u en iyi anlatan noktalardan biri de adalardır. Büyükada, Heybeliada, Burgazada… zamanında “Prenses Adaları” olarak nam salan denizin ortasındaki bu ihtişamlı yerlere bu ismin verilmesinin nedeni de elbette manidardır. Bizans döneminde taç giymiş birçok saray mensubu sürgün edildiklerinde buralarda yaşamak zorunda kalmışlar. Bu nedenle buraya “Prenses Adaları” ismi verilmiş. Şimdilerde İstanbul’u nostaljik pencereden seyretmek isteyenlerin uğrak yeridir.

 1. Dolmabahçe Sarayı

Dolmabahçe Sarayı

İstanbul’un en önemli yerlerinden biridir Dolmabahçe Sarayı. Osmanlı döneminde Kaptan-i Derya’sının gemilerinin demirlendiği bir yer olarak kullanılmış daha sonraları has bahçeye dönüştürülmüştür. Osmanlı döneminden sonra Cumhuriyet döneminde de önemini koruyan Dolmabahçe Sarayı, Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’u ziyaretlerinde kullandığı yer olmuş ve burada hayata gözlerini yumduğu için de ayrıca bir önem atfedilmektedir.

 1. Türk Hamamı (Süleymaniye Hamamı)

Türk Hamamı (Süleymaniye Hamamı)

Mimar Sinan’ın hakkında “kalfalık eserim” dediği Süleymaniye Hamamı da İstanbul’un ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerinden biridir. Turistik gezilerde seçkin bir nokta olarak değerlendirilen Türk Hamamı, İstanbul gezilerinde listenize dahil etmenizi önerdiğim noktalardan biridir.

 1. Rumeli Hisarı

Rumeli Hisarı

Günümüzün vazgeçilmez yerleri arasında kendini gösteren Rumeli Hisarı, İstanbul’un fethi sırasında Anadolu Hisarı’ndan halat çekmek için inşa edilmiştir. Etrafı kalelerle çevrili olan bu yer, şimdilerde turizm dünyasının İstanbul’da en çok rağbet ettiği yerlerden birini oluşturuyor.

 1. Anadolu Hisarı

Anadolu Hisarı

İstanbul’un kenarında, küçük bir balıkçı köyünü andıran Anadolu Hisarı, Bizans’a Karadeniz’den gelen yardımları engellemek amacıyla inşa edilmiş. Rumeli Hisarı’nın hemen karşısında yer alan Anadolu Hisarı, günümüzde turistik gezi amaçlı olarak kullanılan hoş yerlerden biridir.

 1. Yedikule Hisarı

Yedikule Hisarı

İstanbul’un tarihi mekânlarını gezerken atlatılmaması gereken yerlerinden biri de Yedikule Hisarı veya diğer adıyla “Yedikule Zindanları”dır. İstanbul’un açık hava müzelerinden biri olarak faaliyet göstere tarihi yapı, ihtişamı ile göz dolduruyor. Hafta sonu gezilerinde görebileceğiniz veya düzenlenen etkinliklere katılabileceğiniz Yedikule Hisarı, gezi notlarınızda altı çizilmiş yerlerden olacak.

 1. Beylerbeyi Sarayı

Beylerbeyi Sarayı

Pazartesi ve Perşembe günleri hariç haftanın her günü ziyarete açık olan Beylerbeyi Sarayı, Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştır. Üsküdar’ın Beylerbeyi semtinde yer alan tarihi saray, İstanbul gezilerinde uğranılması gereken güzel noktalardan biridir.

 1. Çırağan Sarayı

Çırağan Sarayı

İstanbul’un en güzel yerlerinden biri de Çırağan Sarayı’dır. Bulunduğu konum itibariyle “Beşiktaş Sarayı” olarak da anılan bu tarihi yapı, Sultan Abdülaziz tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde; balo, düğün, parti ve diğer organizasyonlarda kullanılan bu tarihi yapı, ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

 1. Yıldız Sarayı

Yıldız Sarayı

Sultan II. Abdülhamit’in kişisel eşyalarının sergilendiği Yıldız Sarayı, İstanbul’un uzun soluklu tarihine tanıklık etmiş yerlerden biridir. Bizans döneminden Osmanlı dönemine, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşmayı başaran Yıldız Sarayı, Beşiktaş, Ortaköy ve Balmumcu arasında yer almaktadır.

 1. Kapalı Çarşı

Kapalı Çarşı

Eski İstanbul’un orta yerinde yer alan Kapalı Çarşı, İstanbul’a gelip de görmeyenlerin şanssızlığı olur. Fatih Sultan Mehmet tarafından, insanların yaptıklarını sergileyip satmaları için yaptırılan çarşı, günümüzde hediyelik eşya, yöresel yiyecekler alanında faaliyet gösteriyor. Buraya günlük yarım milyon insanın uğradığını söylemeden geçmemem gerekiyor.

 1. Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı

İstanbul’un en güzel noktalarında biridir Mısır Çarşısı. Kapıdan adım atar atmaz baharat kokuları burnunuza siner. Eminönü ilçesinde yer alan çarşı, turistlerin de bir hayli dikkatini çeken noktalardan biridir.

 1. Bakırcılar Çarşısı

Bakırcılar Çarşısı

Beyazıt semtinde yer alan Bakırcılar Çarşısı, nostaljik İstanbul gezisi yapmak isteyenlere önerilebilecek en nadide yerlerden biridir. Kazan, tencere ve mangal gibi birçok bakır ürünlerinin işlendiği ve satıldığı bu yer, İstanbul hakkındaki düşüncelerinizi değiştirecek.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
26

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.