Hezarfen’ın Kanat Çırptığı Galata Kulesi

0
415
Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Galata Kulesi İstanbul’a gelenlerin mutlaka uğradığı ve şehrin panoramik manzarasını seyrettiği çok özel yerlerin başında gelmektedir. Galata Kulesi ve civarında bulunan birbirinden özel tarihi nokta ziyaretçilerini bekliyor. Bunun için yapmanız gereken ucuz İstanbul bileti kampanyalarını takip etmek ve sırt çantanı sırtına takıp Galata Kulesi’ne doğru yol almak. Öncesinde isterseniz Galata Kulesi’ni biraz daha yakından tanıyalım…

Galata Kulesi adını içinde bulunduğu Galata semtinden almaktadır. Bu bölge Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde eskiden çayırlık bir alan olarak anılmaktaydı. Burası günümüzde şehrin en çok ziyaret noktalarından biri konumunda bulunmaktadır. Galata isminin ise tam olarak nereden geldiği hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır.

Uzaktan bakınca ince bir yapı olarak gözükse de yanına yaklaştığınızda oldukça kalın bir kulenin sizi beklediğini belirtelim. Yüksekliği 69,90 metre olan kulenin çapı ise 16,90 metredir. Bu da onlarca kişinin el ele tutuşarak sarabileceği bir genişlik anlamına gelmektedir. Sade bir görünümle inşa edilen ve hatta ilk halinde külahının dahi olmadığı tahmin edilen Galata Kulesi’nin 10 bin tonun üzerinde bir ağırlığa sahip olduğu tahmin edilmektedir.

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Kuleye çıkışlarda 2 adet asansör bulunmaktadır. Asansörlerle belirli sayıda insanın çıkmasına izin verildiği için kulenin yanına geldiğinizde kulenin dışına taşan bir kuyruk sizi karşılıyor. Bu nedenle kuleye çıkmak için aceleci olmamakta fayda var. Bunun yerine kulenin dışından bu etkileyici yapıyı incelemenizi ve hayranlık uyandıran kuleyi seyre dalmanızı öneriyoruz. İnişte ise asansör yerine merdivenleri kullanmanız gerektiğini belirtelim. Kulenin etrafının bambaşka bir havaya sahip olduğunu sizi Osmanlı dönemine götüreceğini de belirtelim.

Kuleye 7  kat asansörle ve 2 kat yürüyerek çıktıktan sonra seyir terasına ulaşıyorsunuz. Tek yönlü bir rota eşliğinde ilerleyerek her yönden İstanbul’un sahip olduğu güzelliklerin tadını çıkarabilirsiniz. Tabi manzaraya fazla dalıp arkanızda sizi bekleyen sinirli bir insan topluluğu bulmak istemezsiniz diye düşünüyoruz 🙂 Karşılaşacağınız muhteşem manzara ile ilgili fikir olması açısından aşağıdaki paylaştığımız videoya bir göz gezdirmenizi öneriyoruz 😉

İnsanı Şair Eden Galata Kulesi

Pek çok yönü ile görenleri kendisine hayran bırakan Galata Kulesi şairlerin de dikkatinden kaçmamıştır. Yapı ile ilgili Orhan Veli, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cemal Süreyya gibi pek çok önemli şarimiz dillere pelesenk olmuş şiirler yazmıştır. Pek çok sanatçı ise Galata Kulesi’nden ilham alıp bu kuleyi de içine alan çok etkileyici şarkılar yapmıştır. Kim bilir kule belki sizin de içinizdeki sanatçı ruhu dışarıya çıkarmanıza neden olur 🙂

Galata Kulesi’nin Tarihi

Boğaz’a adeta el sallayarak selam veren kule ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında yaptırılmıştır. Yangınlardan zarar gören yapı daha sonra Cenevizliler tarafından “İsa Kulesi” adıyla taşlarla yeniden inşa edilmiştir. Kule ilk olarak şehri savunmak amaçlı kullanılsa da daha sonra itfaiye gözetleme kulesi, barınak,  çeşitli amaçlarla da kullanılmıştır. Kule 1445 ve 1446 yıllarında yükseltilerek onarılmıştır. Pek çok badireler atlatan Galata Kulesi, son olarak 1967 yılında inşa edilerek günümüzdeki haliyle tarihe tanıklık etmeye devam etmektedir.

İstanbul’un en özel yapılarından biri olan Galata Kulesi sahip olduğu bu özellikler sayesinde 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilmiştir.

Galata Kulesi’nin Aşk Hikayesi

Rivayete göre Galata Kulesi ile Kız Kulesi arasında büyük bir aşk yaşanmaktadır. Bundan yıllar önce Kız Kulesi’ne aşık olan Galata Kulesi ona bir türlü aşkını ilan edecek bir yol bulamamış. Bir gün Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçacağını söyleyince Galata Kulesi aşkını yazdığı şiirleri Hezarfen’e verir ve Kız Kulesi’ne ulaştırmasını ister. Kız Kulesi şiirleri aldıktan sonra Galata’ya karşı gülümser ve ona olan aşkının karşılıksız olmadığını söyler. İşte o gün bugündür bu iki kule şehrin en güzel ve en göz alıcı yerleri arasında bulunmaktadır. Bu hikayeden etkilenilerek ortaya atılan bir söylentide ise bu kuleye çıkılan kişiyle evlenildiği ifade edilmektedir.

Galata Kulesi
Galata Kulesi’nde akşam

Evliya Çelebi’nin hikayesinde de anlatıldığı üzere Hezarfen Ahmet Çelebi’nin uçuş denemeleri bu kule üzerinden gerçekleştirilmiş ve hatta Hezarfen bu konuda kısmen de olsa Üsküdar’a kadar uçmuş olması büyük bir başarı olarak kabul edilmiştir.

Galata Kulesi İle İlgili Diğer Efsaneler

Aşk hikayelerinin yanı sıra Galata Kulesi ile ilgili farklı rivayetler de bulunmaktadır. Bilindiği üzere İstanbul eskiden beri bir ticaret kenti olarak bilinmektedir. Bunda Karadeniz ile Ege’yi birbirine bağlayan Boğaz’ın etkisi büyüktür. Denizcilikte önde gelen topluluklardan Cenevizliler İstanbul’a gelirken onlara gösteren martıyı yuvasına kadar izledikten sonra onu yedikleri ve yuvasının olduğu yere de Galata Kulesi’ni inşa ettikleri rivayet edilmektedir.

Galata Kulesi ‘ne Nasıl Gidilir?

Galata Kulesi, İstiklal Caddesi’ne çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Eğer Taksim Meydanı’nda iseniz kuleye ulaşmak için Tünel’e doğru yürümeli ve yol ayrımından soldan devam etmelisiniz. Yaklaşık 250 metre sonra bütün heybetiyle Galata Kulesi’nin sizi karşıladığını göreceksiniz. Taksim Meydanı’na İstanbul’un pek çok noktasından tek vasıta ile rahat bir şekilde gelmeniz mümkün olmaktadır.

Dilerseniz Eminönü’nden geçen otobüslerle Eminönü’ne gelebilir, Galata Köprüsü’nü geçtikten sonra biraz yorucu bir yokuşu tırmandıktan sonra kulenin bulunduğu konuma ulaşabilirsiniz. Eminönü’ne geldikten sonra Bankalar Caddesi’ni takip eden yokuştan yaklaşık 200 metre çıktıktan sonra sol kolunuzun hemen hizasında bütün heybeti ile Galata Kulesi’ni görebilirsiniz.

Buraya ulaşmak için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise metro hatlarıdır. M2 Yenikapı – Hacıosman metro hattını kullanarak Şişhane durağında inmeniz gerekiyor. Refik Saydam Caddesi’nden çıktıktan sonra kısa bir yürüyüşün ardından kuleye ulaşabilirsiniz. Detaylı yol tarifi için paylaştığımız haritayı inceleyebilirsiniz.

Galata Kulesi Giriş Ücreti

Galata Kulesi ‘ne giriş için öğrenciler 5₺, Türk vatandaşları 10₺ ve yabancı ziyaretçiler 25₺ ücret ödemektedir. Burası ne yazık ki Müzekart uygulamasının geçerli olmadığı yerler arasında bulunuyor. Müzekart uygulamasının geçerli olduğu ziyaret noktalarını incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Kule 09:00 ile 19:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Günün ilerleyen saatlerinde kule çok kalabalık olduğundan eğer mümkünse ziyaretinizi biraz erken saatlerde gerçekleştirmenizi öneriyoruz.

Kulenin tepesindeki restoran bölümü ise 20:00’dan sonra gece yarısına kadar ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Dilerseniz rezevasyonunuzu yaptırarak bu muhteşem atmosferde ve etkileyici İstanbul manzarası eşliğinde sevdiklerinizle çok keyifli bir akşam yemeği yeme fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunun sizin için muhteşem bir deneyim ve unutulmayacak bir yemek olacağını garanti edebiliriz.

Bu arada Galata Kulesi içindeki restoran 2016 yılında el değiştirmiştir. Restorandeki el değişikliği özellikle menüye yansımıştır. Menüye çoğunlukla Türk mutfağından yemekler alınmıştır. Restorant ile ilgili rezervasyon ve menü bilgileri ile diğer bilgiler için Beltur’un sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Eğer siz de eksiksiz bir İstanbul gezisi gerçekleştirmek istiyorsanız bu özel kuleyi İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken yerler listenize dahil etmenizi öneriyoruz. Gezinin ardından yorumlarınızı bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin 🙂

Galata Kulesi Civarında Görülebilecek Yerler

Galata Kulesi bulunduğu konum itibari ile İstanbul’un pek çok tarihi noktasına yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Buraya geldiğinizde İstiklal Caddesi’ni takip ederek Tünel civarına geldiğinizde Galata Mevlevihanesi sizi karşılayacaktır. Burada hem huzurlu ortamın keyfini çıkarma hem de mevlevihane içindeki tarihi yerleri ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz.

Galata Kulesi Galata Mevlevihanesi
Galata Mevlevihanesi

Eğer karnınız acıktıysa Galata Kulesi’nden aşağı doğru süzülüp Eminönü’ne ulaşımı sağlayan Galata Köprüsü’nü ziyaret edebilirsiniz. Burada balık tutan şehirlilerin oltalarını izleyerek köprünün altındaki restoranlarda dilerseniz balık ekmek kültürüne uyabilir ya da daha şık bir masada kendinize leziz bir balık ziyafeti çekebilirsiniz.

Galata Kulesi Galata Koprusu
Galata Köprüsü

1856 yılında Lord Stratford Canning’in girişimleri ile yapımına başlanan Kırım Kilisesi de buraya kadar gelmişken görülmeden gidilmemesi gereken yerler arasında bulunuyor. Galip Dede Caddesi üzerinde bulunan bu tarihi kilise eski bir Rum mezarlığının yerine inşa edilmiştir. Kilise 1970 yılında cemaat azlığından dolayı kapatılsa da 1990 yılında Sri Lankalı mültecilerin çabaları ile 1990 yılında tadilattan geçerek yeniden ibadete açılmıştır. Kilisenin bulunduğu Serdar-ı Ekrem Sokağı gene şehrin ve bölgenin tarihi dokusunu hissetmek isteyenlerin mutlaka arşınlaması gereken yerlerden biri.

Galata Kulesi Kirim Kilisesi
Kırım Kilisesi

Galata Kulesi civarında gezilecek yerler arasında bulunan Kamondo Merdivenleri özellikle fotoğraf çekmek isteyen ziyaretçilerle dolup taşıyor. Geçmişi 1850 yılına kadar dayanan merdiven dönemin önemli ailelerinden olan Kamondo ailesi tarafından yaptırılmıştır. İki merdivenin aşağıda uyumlu bir şekilde birleşmesi ile bölgenin sembollerinden biri olan Kamondo Merdivenleri Voyvoda Caddesi ile Bankerler Sokağı arasında bulunmaktadır.

Galata Kulesi Kamondo Merdivenleri
Kamondo Merdivenleri

Bahsettiğimiz bu noktaları da Galata Kulesi gezinize dahil ettiğiniz taktirde çok özel bir gezi gerçekleştireceğinizin garantisini verebiliriz. Gezinizin ardından yorumlarınızı ve tecrübelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz bize yorum kısmından yazabilirsiniz 😉

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.