Bozcaada Gezilecek Yerler | 18 Gezilecek Yer

0
2085
bozcaada gezilecek yerler

Çanakkale’nin incisi, Türkiye’nin 3. büyük adası Bozcaada birbirinden güzel gezilecek yerleriyle keşif turunuzu bekliyor.

Birbirinden güzel plajları, tarihi dokusu ve renkli Rum sokaklarıyla Ege’nin ruhunu yansıtan Bozcaada’da keşfetmeniz gereken pek çok nokta bulunuyor. İşte gezi turunuzda size rehber olabilmesi için hazırladığımız Bozcaada gezilecek yerler listemiz;

# Bozcaada Gezilecek Yerler

1. Rum Mahallesi

rum mahallesi

Bozcaada’yı Bozcaada yapan en önemli noktalardan birisi olan Rum Mahallesi, sağlı sollu dizilmiş taş evleri ve renkli dış cepheleriyle tam bir yağlı boya tablosu kıvamında. Evler o kadar huzurlu bir görüntü sunuyor ki içerisinde yaşayan insanların huzuruna şahitlik ediyormuş hissine kapılıyorsunuz. Arnavut kaldırımlarının üzerinde yürürken, pek çok güzellikle karşılaşabilir, dilerseniz harika fotoğraflar da çekilebilirsiniz. Size tavsiyemiz, eğer vaktiniz varsa sadece Rum Mahallesi’ni değil adada bulunan tüm mahalleleri adım adım gezmelisiniz.

2. Bozcaada Kalesi

bozcaada kalesi

Bozcaada’nın simgesi haline gelen Bozcaada Kalesi, adaya giderken göreceğiniz ilk şey olacak. Boğazın çıkışında yer aldığı için istilaya çok müsait bir konumda olan adanın koruması için yapılan kale, yüzyıllara meydan okuyor. Kalenin ne zaman yapıldığı net olarak bilinmiyor ancak pek çok devlet tarafından kullanılmış. 19.Yy Köprülü Mehmet Paşa döneminde uğradığı restorasyon gören kale içerisinde Osmanlı Dönemi’nden kalma iki camii, geniş bir iç avlu ve antik testiler yer alıyor.

Giriş ücreti: Tam 10₺, Öğrenci 5₺
Ziyaret Saatleri: 10:00-20:00

*Bozcaada’nın diğer tarihi yerlerini merak ediyorsanız…

3. Şarap Fabrikaları

şarap fabrikaları

Bozcaada gezilecek yerler listesi yaparken, Bozcaada’nın meşhur şaraplarını tadabileceğiniz fabrika turlarını yazmasak olmazdı. Şarap fabrikası turları adaya gelen ve içen içmeyen herkesin muhakkak katıldığı bir gezi. Amadeus, Yunatçılar, Corvus, Gülerada, Talay, Ato adlı 6 şarap üreticisinden birkaçının adada şarap fabrikası bulunuyor. Bu fabrikalara düzenlenen turlara katılarak şarap mahzenlerini gezme imkanı buluyorsunuz.Hem içerisini geziyor, şaraplar hakkında bilgi alıyor ve çeşitli tadımlara da eşlik ediyorsunuz. Bozcaada’ya gitmişken, böyle bir fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

4. Ayazma Manastırı

ayazma manastırı

Ayazma Manastırı, Bozcaada’nın turistik gezi noktalarından bir diğeri… Adanın meşhur Ayazma Plajı yolu üzerinde yer alan Bozcaada Ayazma Manastırı içerisinde yer alan tarihi çeşmesi, çınar ağaçlarıyla bezeli bahçesi ve küçük binasıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

1734 yılından beri adada varlığını sürdüren manastır aynı zamanda Bozcaada’nın en eski yapılarından biri olarak gösteriliyor. Manastırın içi ise bir hayli küçük. Ancak yine de Rumların özel günü olan 26 Temmuzda hemen hemen her yıl, oldukça kalabalık bir ziyaretçi grubu ağırlıyor.

5. Polente Feneri ve Rüzgar Gülleri

polente feneri ve rüzgar gülü

Türkiye’nin en batı ucunda kalan fener ve rüzgar gülleri güneşi batırmak için harika bir yer. Buraya kamp sandalyelerinizle çıkın, çünkü her yer taş. Elinizde içeceğiniz, adanın damla sakızlı kurabiyesi ve yanınızda sevdiğiniz insanlar olduğunda, unutamayacağınız anılara ev sahipliği yapabilecek bir nokta.

Rüzgar güllerinin akşamüstü kızıllığında büründüğü muhteşem görüntü, keyfinize keyif katıyor. Buraya ulaşım sağlamak için merkezden dolmuş veya minibüs kullanabilirsiniz. Kalabalık grup görüntüleri sizi korkutmasın, kısa sürede sık araç geliyor. 20-25 dakikalık yolculuk için 4 TL gibi cüzi bir miktar ödeme yapıyorsunuz.

6. Bozcaada Müzesi

bozcaada müzesi

Bozcaada’da  gezebileceğiniz yerlerden birisi de ,tarihini ve kültürünü merak edenler için akla gelen ilk adreslerden biri de Bozcaada Müzesi. Adada mutlaka görülmesi gereken yerler arasındaki müzede; adanın yüzyıllar öncesine dayanan tarihi ve eski tarihlerde adada kullanılmış olan eşyalar ile tanışma fırsatı bulacaksınız.

Ziyaret Saatleri: 10:00-20:00
Giriş Ücreti: Tam 10₺, Öğrenci 5₺

7.  Göztepe

göztepe

Bozcaada’nın eşsiz manzarasını gözler önüne seren, en güzel seyir tepelerinden Göztepe, Bozcaada seyahatinizde mutlaka gitmeniz gereken noktalardan. Adadan yaklaşık 192 metre yükseklikte bulunan tepeye yürüyerek 40-45 dakikada gidiliyor. Eğer özel araçla gitmek isterseniz toprak bir yolu mevcut. Adanın en güneyinden uzaklaşıp en tepeye çıktığınızda ulaşacağınız Göztepe “Günü bir de buradan batırın” diye sizi çağırıyor.

8. Meryem Ana Kilisesi

meryem ana kilisesi

Bozcaada’ya gelip de ünlü Meryem Ana Kilisesi’ni gezmeden dönmek olmaz. Büyüleyici Rum mahallesinin ara sokaklarında kaybolduğunuzda  karşınıza çıkacak kilise, adanın popüler turistik noktalarından biri. Rum Ortodokslara ait olan ve günümüzde hala ibadete açık olduğu bilinen kilisenin dikkat çeken özelliği ise adanın hemen her noktasından görülebilen 4 katlı çan ve saat kulesine sahip olması.

1869 yılında Venedikliler tarafından yapıldığı bilinen kiliseyi ziyaret etmek isteyenler Rumların Pazar günü ayinlerinden birine katılabilirler. Diğer günler ise kilisenin içini dolaşmak ne yazık ki yasak.

Plajlar

9. Ayazma Plajı

ayazma plajı

Plajlar listemizin ilk sırasında yer alan Ayazma Plajı için Bozcaada’nın en ünlü plajı diyebiliriz. Adada, plajın yerini bilmeyen birini bulmak neredeyse imkansız. Tabii ki bu popülerlik nedensiz değil; sapsarı ince kumların olduğu temiz bir kumsal ve berrak bir deniz… Eğer siz de Bozcaada’ya geldiyseniz ve deniz sefası sürmek istiyorsanız bu plajı es geçmeniz imkansız.

Plaj, bunların yanı sıra deniz bisikleti, banana, hamburger ve jet ski gibi eğlenceli aktiviteler de sunuyor. Deniz, kum ve birçok aktivite bir araya gelince, kalabalık da kaçınılmaz oluyor haliyle. Ayazma Plajı, sabahtan itibaren gün boyu vakit harcamanız gereken bir yer; geç gitmeniz halinde ise şezlong bulmanız imkansız hale gelebilir.

Ulaşım konusuna değinecek olursak bu anlamda en avantajlı plajların başında Ayazma Plajı geliyor. Plaja merkezden kalkan dolmuşlarla rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Saat 09:30’da başlayan seferler için erken davranırsanız plajın en güzel yerini kapabilirsiniz!

Ayazma plajı yeme içme konusunda bölgede bulunan cafe ve restoranlarla ziyaretçilerine çeşitli imkanlar sunmaktadır. Böylelikle deniz sefasına ara verdiğiniz zamanlarda açlığınızın sesine kulak verip bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Şezlong ve şemsiye kiralamak isterseniz de bunun bu plajda mümkün olduğunu belirtelim. Tabi bunda da erken davrananın avantajlı olduğunu belirtmemiz lazım. 🙂

Ayazma Plajı ile ilgili son bir not daha bırakıp diğer plajlara geçsek iyi olacak sanırım! Ayazma Plajı’nın suyu biraz soğuk olduğu için ilk başta alışmanız biraz zaman alabilir; ancak alıştıktan sonra kendinizi çok daha dinç hissedeceğinizi söyleyebiliriz.

10. Sulubahçe Koyu

sulubahçe koyu

Sulubahçe Koyu, Ayazma Plajı’nın yanında yer almasına rağmen oldukça sakin bir plaj. Plaj çevresinde yer alan tatil siteleri bunun en önemli nedeni. Genelde site sakinlerinin tercih ettiği plajı, dışarıdan ziyaret etmek de mümkün; ancak plajda şezlong ve şemsiye için ödeme yapmanız gerekiyor.

Ayrıca, plajda tesis bulunmadığı için yanınızda yiyecek ve içecek bulundurmanızda fayda var. Ulaşım olarak da Ayazma Plajı’na giden dolmuşlara binerek buraya kolay bir şekilde ulaşmanız mümkün. Dolmuşlar koyun hemen önünden geçtiği için, yürümenize bile gerek kalmıyor.

11. Habbele Plajı

habbele plajı

Habbele Plajı, Ayazma ve Sulubahçe’den farklı olarak hem kumluk hem de taşlık araziden oluşuyor. Küçük bir koyda yer alan plaj, oldukça sakin. Habbele’de şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz yerler olduğu gibi, kendi şemsiyeniz ile gelip vakit geçirebileceğiniz yerler de var. Plajı hem bölge halkı hem de buraya tatil amaçlı gelen ziyaretçiler tercih ediyor.

Bu bölgeyi özel kılan en önemli nedenlerden biri de denizin berraklığı; öyle ki plaj, özellikle su altı fotoğrafçılarının en çok tercih ettiği yerlerden biri.

Plajın yakınında hizmet veren Bertiz Otel verdiği hizmetlerle ziyaretçilerin imdadına yetişiyor. Bunun yanı sıra uzun yıllardır civarda faaliyet gösteren ve 2018 yılında büyük bir değişim gösteren cafe- restoran da ziyaretçilerin yeme içme gibi ihtiyaçları için faydalanabileceği yerler arasında bulunuyor.

12. Beylik Koyu

beylik koyu

Beylik Koyu, Bozcaada’nın bakir kalan güzelliklerinden biri. Koyda bir tesis olmadığı için şezlong ve diğer hizmetler mevcut değil. Ayazma Plajı’nın yakınında yer alan koya giderken şemsiyenizi ve suyunuzu yanınızda bulundurmanızda fayda var. Koya ulaşmak için manastıra doğru giderken sağdaki yoldan girmeniz, bu yoldan 1 km. kadar ilerledikten sonra sağdan 300 metre devam etmeniz gerekiyor.

Koyu en ilginç kılan özelliği denizi ve kumu değil; 2015 yılında karaya oturmuş, soğan yüklü bir gemi. Özellikle gemiden sarkan halatlardan yapılan salıncaklar, ziyaretçilerin eğlence aracı haline gelmiş durumda. Her ne kadar çoğu kişi tarafından olumsuz bir durum olarak algılansa da aslında geminin koya farklı bir hava kattığını ve özellikle fotoğraf meraklıları için de sıra dışı bir fon olduğunu itiraf etmeliyiz.

13. Akvaryum Koyu

akvaryum koyu

Akvaryum Koyu, tahmin edilebileceği üzere adını, sahip olduğu cam gibi denizinden alıyor. Adıyla özdeş bu muhteşem koy Bozcaada koyları arasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Bu da özellikle su altı fotoğrafçıları için koyu bir cazibe merkezi haline getiriyor. Fotoğraf çekmek için gerekli ekipmanınız olmasa bile, bir deniz gözlüğü ile su altı dünyasının canlı bir tanığı olabilirsiniz.

Mermer Koyu da denen Akvaryum Koyu’nu ziyaret edenlerin bir diğer amacı da kamp yapmak. Özellikle karavan ile seyahat eden tatilciler için uygun bir konaklama alanı olduğunu söyleyebiliriz. Koya ulaşmak için bir karavanınız ya da özel aracınız yoksa merkezden kalkan minibüsleri değerlendirebilirsiniz. Minibüsler 11:3014:00 ve 17:00‘da hareket etmektedir. Eğer formunuza güveniyorsanız koya ada merkezinden 2 saatlik bir yürüyüşle de ulaşabilirsiniz.

14. Mitos Plajı

mitos plajı

Keyfinize düşkün biriyseniz, Mitos Plajı sizin için adadaki en uygun yerlerden biri. Ayazma’ya giden minibüslerle plaja ulaşmak oldukça kolay. Eğer tesise sahip bir plaj arıyorsanız Bozcaada’nın plajları arasında öncelik vermeniz gereken yerlerden birinin Mitos Plajı olduğunu söyleyebiliriz.

Lezzetli yemeklerin haricinde, burada gün batımını meşhur Bozcaada şarabı eşliğinde izlemeye doyamayacaksınız. Genel olarak sakin olan koyda fonda çalan müziğin ritmine kendinizi kaptırabilir denizin dalga sesleriyle huzur bulabilirsiniz.

15. Çayır Koyu

çayır koyu

Bozcaada’nın kuzeyinde, şehir merkezine yakın bir konumda bulunan Çayır Koyu, diğer koylara nazaran hareketli bir koy. Bunun en önemli nedeni ise rüzgar sörfü. Koy rüzgar sörfüne elverişli olunca, bu alan sporcular tarafından değerlendirilmiş. Bozcaada’nın plajları arasında sörf için en çok tercih edilen yerlerden biri olan koy, adanın merkezinden 45 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde bulunuyor. Tabi dileyenler özel aracıyla da buraya ulaşabilir.

Koyda bulunan kitesurf okulu sayesinde, siz de rüzgar sörfü eğitimi alabilir ve bu eşsiz deneyimi yaşayabilirsiniz. Kim bilir belki de burada spor tarihine damga vuracak muhteşem bir rüzgar sörfçüsü olursunuz. Rüzgar sörfünün haricinde okulda yemek yiyebileceğiniz ve şezlong kiralayabileceğiniz bir yer de bulunuyor.

16. Tuzburnu Koyu

tuzburnu koyu

Tuzburnu Koyu, adanın merkezinden en uzakta yer alan koylardan biri. Buraya ada merkezinden yürüyerek ulaşmak isterseniz 1 saatten fazla süren bir yürüyüşe kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Bakir yapısıyla dikkat çeken koyda, şezlong ve şemsiye hizmeti bulunmuyor. Ayrıca denizin rüzgarlı havalarda fazlasıyla dalgalı olduğunu söyleyelim.

Zaten ziyaretçiler de genellikle gün batımını izlemek için koya geliyorlar. Koyun yakınında yer alan deniz feneri ve rüzgar gülleri eşliğinde gün batımını izlemek, bu koya yapılacak en güzel şey. Fenerden muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabileceğinizi de bilmenizde fayda var.

Tesis olarak koya yakın bir konumda bulunan iki adet küçük işletme bulunuyor. Bunun yanı sıra 2018 yılında açılan iskele ile ziyaretçiler taşlık bölgeyi gerisinde bırakarak denize çok rahat bir şekilde girme şansına sahip olabilmektedir.

17. Poyraz Limanı Koyu

poyraz limanı koyu

Poyraz Limanı Koyu, Bozcaada’nın plajları arasında ada merkezine en yakın koyların başında geliyor. Buraya ada merkezinden yürüyerek 15-20 dakikada çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Şekli itibari ile çok fazla rüzgar almadığından, denizin ılık olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle yerel halkın tercih ettiği koyun, yalnızca insanlar tarafından değil; deniz kestaneleri tarafından da sevildiğini bilmelisiniz.

Poyraz Koyu’na gidecekseniz, yanınızda deniz ayakkabısı ve deniz gözlüğü bulundurmanızda fayda var. Yoksa koyda bulunan deniz kestaneleri nedeni ile canınız fena halde yanabilir! Koyda ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir deniz bulunmadığını da belirtelim.

18. Tekirbahçe Koyu

tekirbahçe koyu

Poyraz Limanı’na yakın bir yerde bulunan Tekirbahçe Koyu, diğer Bozcaada’nın plajları ile kıyaslandığında oldukça uzun bir sahile sahip. Bu uzun sahil, birçok otel ve tatil köyüne ev sahipliği yapıyor. Ücretini ödeyerek tatil köyündeki aktivitelere katılabilir, şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz.

 Bozcaada gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.