Kırgızistan’ın başkenti Bişkek, 1878’de kuruldu. Satranç tahtası biçiminde tasarlanan şehir planı gezginlerin ilgisini çekiyor. Yakından bakalım mı, ne dersin?

Bişkek gezilecek yerler listesi sizler şehrin mutlaka görmeniz gereken yerleri hakkında detaylı bilgiler veriyor. Bulunduğu coğrafya nedeniyle Bişkek ve Rusya sürekli ilişki içinde olmuştur. İpek Yolu üzerindeki şehir, ticaret yolunun hakimiyeti için zaman zaman Rusya ile çekişmeye girmiş. Bu nedenle şehirde Rusya etkili yerler de görülüyor.

#1 Bişkek Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında; 

1- Devlet Güzel Sanatlar Müzesi

bishkek state fine arts museum

Kırgız nakışı ve keçe kilimlerinin çeşitleri, resim tabloları gibi şeyler yerel ve uluslararası boyutlarda burada sergileniyor. Son ziyaret saati 17:30’dur.

2- Ala-Too Meydanı

Ala Too Meydanı

Mimari açıdan neobrutalist tarzdadır. Fotojenik bir görüntüsü olduğunu söyleyelim. #bişkekhatırası için güzel kareler yakalayabilirsiniz. Şehir gezisinde Ala-Too’dan muhakkak geçeceksiniz.

2- Dubovy (Oak) Parkı

Dubovy Parkı

Bu parkta yerel sanatçılar Bişkek temalı tabloları satıyor. Kurmanjan Datka heykelinin arkasındaki meşe ağacının civarında küçük bir açıkhava heykel bahçesi var. Parkın resmi adı Chingiz Aitmatov’dur ancak Oak Park insanların dilinde yer ettiği için resmi adı pek kullanılmaz.

3- Osh Pazarı

Osh Market

Bişkek’in en merkezi pazarında hareketlilik fazla oluyor. Geleneksel Kırgız kıyafetleri, yöresel şapkalar turistlerin merak ettiği ürünlerdir. Pazartesi günleri diğer günlere oranla daha sakin.

4- Nissa Sanat Salonu

Nissa Sanat Salonu

Başlangıçta St. Nicholas Katedrali olarak inşa edilen çan kulesi, daha sonra kaldırılmış ve Sovyetler döneminde sanat müzesine dönüştürülmüştür. Her 6-8 haftada bir değişen sergileri vardır.

5- Dordoi Pazarı

dordoi bazaa

Kırgızistan’ın Avrasya Gümrük Birliği’ne girmesinden bu yana yoğunluğu fazladır. İpek Yolu’nun modern ticaret rotası da diyebiliriz.

6- Burana Kalesi

Kuznechnaya Kalesi

Bir kısmı kaybolmuş olan tarihi kale, 1800’ün başlarında İpek Yolu üzerinde inşa edilmişti. O zamanlar adı “Jul”du. Eski bir kale olduğu ve ticaret yoluna hakim bir tepenin üzerinde yer aldığı için turistik gezilerde listeye yazılır.

7- Frunze Evi Müzesi

Frunze Museum

Bu mütevazı müze, Mikhail Vasilievich Frunze’nin (1885-1925) doğduğu evdir. Bolşevik İhtilali’ne dair çarpıcı fotoğrafları müze içindeki sergi kısımlarında görebilirsiniz.

8- Ulusal Tarih Müzesi

Ulusal Tarih Müzesi

Bişkek’in en iyi müzesi yenilenme sürecine girdi. 2017’nin sonu veya 2018’in başlarında tekrar açılması planlanıyor. Kırgızistan’ın geçmişi, bugünü ve geleceğini tarih müzesinden öğrenebilirsiniz.

9- Parlamento Binası (Beyaz Saray)

beyaz saray

Ala-Too Meydanı’nda bulunan parlamento binası, Kırgızistan Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti zamanından kalmıştır. Neo Klasik tarzda inşa edilen yapı, turistik gezilerde kendine yer buluyor.

10- Panfilov Parkı

panfilov park

Hem eğlece hem de dinlenme yeri arıyorsanız Panfilov Parkı size istediklerinizi sunuyor. Uzun ağaçların gölgesinde dinlenebilir, eğlence parkında saatlerce vakit geçirebilirsiniz.

11- Rus Ortodoks Kilisesi

rus ortodoks kilisesi

Bişkek’teki Ortodoks nüfusu mutlu eden şirin bir kilisedir. Şirin dediğimize bakmayın. Asya’nın en büyük Ortodoks kilisesidir. Resmi adı ise Aziz Vladimir Rus Ortodoks Kilisesi’dir. Aynı anda 2.500 kişi içeride bulunabilir. Kilisenin inşası 2015’te tamamlanmıştır.

12- Zafer Meydanı

victory square

Zafer Meydanı’ndaki anıt Bişkek’in önemli simgelerinden biridir. 1984 yılında tamamlanan anıtta “Sönmeyen Ateş” ve bu ateşin üzerinde duran bir kadın heykeli bulunur. Heykel ile savaşa gidip dönemeyenler anlatılmak istenmiş.

Anıtı saran 3 granit duvar duygusal bir atmosfer oluşturuyor. Evlenen çiftler buraya gelip çiçek bırakır. Bu merasim geleneksel olmuş.

13- Manas Heykeli

manas statue

Ala-Too Meydanı’nda bulunan Manas Heykeli, Kırgızların efsanesinin bir işaretidir. Manas ile ilgili 130’dan fazla destan yazılmıştır. Tarih kitaplarında karşılaştığınız destanın bir ürünü olan bu heykeli Bişkek’te göreceksiniz.

14- Bişkek Camisi

Bişkek Camii

Alıştığımız cami mimarisinden farklı bir tarzda yapılmıştır. Beton gövdesi olan cami 1886’da inşa bitirildi. Kubbesinde gümüş renkli metaller kullanılmış.

15- Çuy Caddesi

Çuy Caddesi

Şehrin en hareketli noktalarından Çuy Caddesi çevresinde kafe ve restoran var. Şehir turu sırasında buralarda mola verip insanları izleyebilirsiniz.

16- Milli Resim Müzesi

Ulusal Sanat Müzesi

Kırgızistan’da el sanatları önemli bir yer tutar. Resim, tekstil gibi ürünler Bişkek halkının ustalaştığı konulardandır. Dolayısıyla Milli Resim Müzesi‘nde de ustaca işlenmiş ürünler yer almaktadır.

*Kırgızistan’ın Bişkek şehri farklı kültür, farklı insan görmek isteyenler için yeterli bir yer. Bir Avrupa gezisinden beklediğinizi Bişkek’ten beklemeyin. Orta Asya’daki yaşamı yerinde deneyimlemek için bu taraflara gelebilirsiniz. Keyifli de olacaktır. Sadece ne beklediğinizi iyi anlamanız lazım. Yoksa biraz keyfiniz kaçabilir. Yolculuğunuz daha güzel geçmesi için yol parasından tasarruf etmeyi düşünebilirsiniz. En ekonomik Bişkek uçuşlarını görüntüleme şansınız var. Promosyonlu tarife zamanına denk gelirseniz, fırsatı kaçırmayın.

Bişkek gezilecek yerler yazımıza ek tavsiyelerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.