Sapanca Kamp Yerleri – Sapanca’da Kamp Yapılacak En İyi 8 Yer!

Sakarya’nın Sapanca ilçesi, çevresi itibariyle birbirinden güzel doğal manzaralara, yayla yerlerine ve yürüyüş rotalarına ev sahipliği yapan yerlerden biridir. Dileyen Sapanca Gölü kıyısında gün batımı ve doğuşunu izleyebileceği noktalara çadırını kurabilir, dileyen tertemiz havası ve sakinliğiyle insana huzur veren yayla yerlerini tercih edebilir. Öyle ki, Sapanca’da çadır ve karavan kampı için karar vermekte zorlanacağınız birbirinden güzel yerler bulunuyor. Çadır-karavan konaklamanın yanı sıra uygun ücretli bungalov ve ahşap ev konaklama tesislerinde de kalabilmek mümkün. Özellikle İstanbul’a olan yakınlığı ve ulaşımının kolaylığı burayı yürüyüş ve hafta sonu kamp aktiviteleri için adeta bir cazibe merkezine dönüştürüyor.

Sizlere bu yazımızda Sapanca’da hem göl çevresinde, hem ilçe merkezinde hem de ulaşımı kolay çevre yerlerdeki en iyi ücretli ve ücretsiz kamp yerlerini paylaşıyoruz. Kamp yerlerinin sunduğu olanakları okuyabilir, nasıl ve ne şekilde gitmeniz gerektiği hakkında pratik bilgileri bulabilirsiniz.

Ücretsiz Kamp Yerleri

Soğucak Yaylası Kamp Alanı

Soğucak Yaylası Kamp Alanı

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde yer alan Soğucak Yaylası, bölgenin en güzel yürüyüş ve kamp alanlarının başına geliyor. Burası yalnızca Sakaryalıların değil çevre şehirler hatta hafta sonu kamp için İstanbul’dan bile gelen pek çok doğasevere ev sahipliği yapıyor. Soğucak Yaylası göz alabildiğine yeşil, Sapanca Gölü’nü kuş bakışı görebilen zirve yerlere ve etrafı keşfedebilmenize olanak tanıyan patika yollara sahip harikulade bir yer.

Soğucak Yaylası, kamp ve yürüyüş aktiviteleri için eşsiz bir yerdir. Günün ilk saatlerinde yürüyüşe başlayıp etrafı keşfedebilir, bir ağacın gölgesine geçip buz gibi suyunuzu yudumlarken karşınızda beliren Sapanca Gölü’nün manzarasını seyre doyabilirsiniz. Hava kararmadan ise etrafta gözünüze hoş gelen bir noktaya çadırınızı atıp deliksiz bir uyku uyuyabilirsiniz. Yayla yerinde çadır kurabileceğiniz düz alanlar mevcuttur. Alanın yüksekte olması burayı oksijeni bol fakat bir o kadar da serin yapıyor. Bu nedenle yaz aylarında geliyorsanız yine de yanınızda polar tarzı bir giyecek getirmeyi unutmayın.

Soğucak Yaylası’na kampa gelmeden önce ilçe merkezinden tüm ihtiyaçlarınızı giderin. Yiyecek ve içecek stokunuzu kalacağın gün sayısına göre almanızı tavsiye ederiz. Yayla yerinde herhangi bir tesis, yeme içme yeri ve WC, çeşme gibi olanaklar bulunmuyor. Buna karşılık zengin bir doğal manzara, bol oksijen ve gürültüden uzak sessiz bir ortam buluyorsunuz.

Soğucak Yaylası’na giden yol ne yazık ki kötü. Yol toprak ve çukurlu. Bu nedenle altı alçak binek araçla gelinebilmesi neredeyse imkânsızdır. Ayrıca karavanla da gelmeyi düşünmeyin. İyi bir arazi aracına ihtiyacınız olacak. Sakarya’dan yola çıktıktan sonra Sapanca Gölü kıyısını takip ederek buradan önce Hacımercan’ı sonra da Memnuniye köyünü geçtikten sonra hiçbir yöne sapmadan doğruca ilerleyiniz. Yolun son 12 km toprağa dönüşüyor. Yol üzerinde Soğucak Yaylası tabelasını göreceksiniz. İstanbul yönünden geliyorsanız İzmit ve Kartepe istikametini takip edip Sapanca ilçe merkezine geldikten sonra buradan Hacımercan ve Memnuniye köylerini takip ederek yaylaya ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Kamp Olanakları: WC, elektrik ve çeşme gibi olanaklar bulunmuyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kamp alanına gelmeden önce temin etmelisiniz.

Kamp Ücreti: Ücretsiz

Haritada Görüntüle >

Çiğdem Yaylası Kamp Alanı

Çiğdem Yaylası Kamp Alanı

Çiğdem Yaylası, Sakarya ile özdeşleşen ve Sapanca’ya iyi bir ulaşım altyapısı ile bağlı bir diğer kamp ve yürüyüş için tercih edebileceğinizi tabiat harikalarından biridir. Yayla yeri harika bir doğal atmosfere sahip. Tertemiz havası, kuş cıvıltıları dışında hiçbir gürültünün olmadığı, kamp için geniş düzlüklerin olduğu ve çam ormanları arasında yürüyüş yapabileceğiniz patika yollara sahip keyifli bir yer.

Yayla yerinin tam ortasında menderesleri andıran kıvrımlı göl yeri bulunuyor. Etrafı ise yemyeşil çim alanı ve sık çam ormanlarından oluşuyor. Yaylada yerleşim mevcuttur. Tipik Karadeniz yayla mimarisine uygun tek katlı yapıların dışında birkaç betonarme yapı da bulunuyor. Ancak yayla sakinleri yalnızca yaz aylarında buraya geliyor. Otlayan inekleri, pikniğe gelen insanları ve yürüyüş yapan grupları görebilmek mümkündür. Kontrollü olmak şartıyla ateş yakabiliyorsunuz. Yayla yeri Yeniyayla Köyü’ne yakın bir mesafede bulunduğu için yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı buradan karşılayıp kamp alanına gelebilirsiniz. Su ihtiyacınızı yaylada akan buz gibi pınar suyundan karşılayabilirsiniz. Herhangi bir ücret ödeme kaygısına düşmeden dilediğiniz düzlüğe çadırınızı kurabilir, ateşin başında arkadaşlarınızla sohbet ederek günü sonlandırabilirsiniz.

Çiğdem Yaylası, Sapanca ilçe merkezine yaklaşık 70 km mesafede bulunuyor. Araçla 1 saat 15 dakikalık sürüş mesafesinde. Sakarya veya Sapanca’dan yola çıkıp Hendek tabelasını takip ederek Çakallık mevkiine gelebilir ve buradan Karadere yoluna saparak Aksu köyüne gelmeden Kurtuluş köyü istikametinde ilerleyerek Yeniyayla köyünden ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Yaylaya çıkılan yolun son 5 km’si topraktan olup oldukça kötüdür. Eğer arkadaşlarınızla geliyorsanız aracınızı Yeniyayla Köyü’ne park edip kalan yolu yürüyerek gelebilirsiniz. Diğer türlü altı yüksek bir araçla gelmeniz daha doğru olacaktır.

Kamp Olanakları: WC, elektrik ve çeşme gibi olanaklar bulunmuyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kamp alanına gelmeden önce temin etmelisiniz.

Kamp Ücreti: Ücretsiz

Haritada Görüntüle >

Sapanca Gölü Kamp Alanı

Sapanca Gölü Kamp Alanı

Sapanca’nın en nadide yeri olan Sapanca Gölü, hafta sonları yediden yetmişe her yaştan insanların sabah yürüyüşe, gün ortası pikniğe veya kampa geldiği bir yerdir. Burası şehir merkezinde bir vaha gibidir. İstanbul’dan çıkanların yol üzeri dinlenme yeri, Sapanca ve Sakaryalı ailelerin ise sabah sporu veya piknik için tercih ettikleri yerlerden biridir. Göl çevresinde yürüyüş yolları ve bisiklet parkurları bulunmaktadır. Ayrıca yer yer farklı yeme içme restoranları, eğlence yerleri ve kahvaltı mekanları bulunmaktadır.

Kamp atmak için gölün kıyısında bazı sessiz sakin yerler bulunuyor. Buralarda herhangi bir ücret ödemeden kamp atabiliyorsunuz. İhtiyaçlarınızı ise çevredeki işletmelerden karşılayabiliyorsunuz. Gölün çevresi kimi yerlerde yemyeşil ağaçlar ve yeşil tepeli dağlar ile çevrili. Havası tertemiz. Yerleşim yerlerine nispeten uzakta ve sakin bir yer. Çocuklu ailelerin piknik, arkadaş gruplarının ise kamp aktiviteleri için ideal bir yer.

Girişi ücretli piknik yerleri de bulunuyor. Buralarda piknik masaları, çocuk oyun alanları ve otopark yerleri mevcuttur. Dileyen oltasını getirip gölden balık da tutabiliyor. Gün batımının manzarası ise izlemeye değer. Sapanca’nın doğa harikası yerlerinden biri olan göl alanı, özellikle İstanbullular için hafta sonu iyi bir kaçış noktasıdır.

Ulaşımı her noktadan oldukça kolaydır. İstanbul yönünden gelecek olanlar İzmit ve Kartepe’yi geçtikten sonra Sapanca Gölü’ne gelebilir. Sakarya şehir merkezine ortalama 15 km mesafede. Serdivan ve Arifiye’yi geçtikten sonra gölün başladığı noktaya gelebilir ve burada gözünüze hoş gelen bir yere kampınızı atabilirsiniz.

Konumu: Göl Kenarı

Kamp Olanakları: Göl çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler mevcuttur. Ayrıca WC ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı da bu işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Kamp Ücreti: Ücretsiz

Haritada Görüntüle >

Kırkpınar Sahili Kamp Alanı

Kırkpınar Sahili Kamp Alanı

 

Sapanca Gölü çevresinde dolaşmaya devam. Kırkpınar Sahili, Sapanca Gölü kıyısında, ilçe merkezine yaklaşık 2 km mesafede gölün en güzel yeri diyebileceğimiz bir yer. Gün batımının eşsiz manzarasını en iyi seyredebileceğiniz sahil kenarı, yürüyüş yapmak ve çadır kamp atmak için de idealdir. Yerli halk sabahları yürüyüş ve bisiklet sürmek için buraya geliyor. Sahil boyunca yürüyüş yolu ve bisiklet parkurları mevcuttur. Ayrıca çevrede bir şeyler yeyip içebileceğiniz restoran ve kafeler bulunmaktadır.

Çadır kampı atacaklar için yürüyüş yolunun iç taraflarında düz yeşil zemin bulunmakta. Burası oldukça geniş ve çadır kurmaya müsaittir. Ayrıca herhangi bir ücrette ödemiyorsunuz. Göl kıyısında böyle bir yerin olması özellikle yerli halk için büyük bir nimet. Yerleşim yerlerine nispeten uzaktadır. Anadolu otoyolunun araç gürültüsünden ise izoledir. Göl kıyısında doğayla baş başa kalıp sessiz ve sakin bir kamp konaklaması yapmayı düşünürseniz çevredeki yayla yerlerine çıkmaya gerek kalmadan burada kampınızı atabilirsiniz.

Kırkpınar Sahiline Sakarya yönünden gelecek olanlar Arifiye ve Uzunkum’u geçtikten sonra Sapanca’ya gelip buradan Sahil Caddesi yoluna saparak ulaşımlarını sağlayabilirler. Ayrıca ilçe merkezinden dolmuşlar da buradan geçmektedir.

Konumu: Göl Kenarı

Kamp Olanakları: Göl çevresinde yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletmeler mevcuttur. Ayrıca WC ve elektrik gibi ihtiyaçlarınızı da bu işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Kamp Ücreti: Ücretsiz

Haritada Görüntüle >

Ücretli Kamp Yerleri

Karagöl Yaylası Kamp Alanı

Sakarya Karagöl Yaylası Kamp Alanı

Piknik, yürüyüş ve aynı zamanda kamp için Sakarya’da bir yer arıyorsanız mutlaka Karagöl Yaylası’na bir şans vermenizi tavsiye ederiz. Burayı diğer yayla yerlerinden ayıran en özel ayrıntı yayla yerinde gölet alanın olması. Gölet alanın çevresi yemyeşil bir çimenlik alan ve çam ormanları ile çevrili. Üstelik piknik için birkaç masa da mevcut. Çevre şehirlerden pek çok insan yürüyüş, piknik ve kamp için burayı tercih ediyor. Etrafta yürüyüş yapabileceğiniz patika yollar, irili ufaklı tepeler ve çadır kurabileceğiniz geniş düzlükler bulunuyor.

Yayla yerine giriş ve kamp ücretli. Herhangi bir tesis bulunmuyor ancak içme suyu ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz çeşme ve WC yeri bulunmaktadır. Ateş yakabiliyorsunuz. Odununuzu orman içlerinden toplayabilir veya yayladan çuvalı 20 liraya satın alabilirsiniz. Yiyecek ve mangal için etlerinizi mutlaka yaylaya gelmeden önce alın. Yayla yerinde bir de mescit bulunuyor. Dileyen buranın lavabolarını da kullanabilir. Unutmadan buraya gelirken oltalarınızı da getirmeyi unutmayın. Gölde balık tutup, hemen yanı başında ateş yakarak tuttuğunuz balıkları pişirebilir ve afiyetle yiyebilirsiniz.

Yayla yeri yaz aylarında bile soğuk oluyor. Bu nedenle gelirken yanınızda polar türü giyecek getirmeyi unutmayın. Karagöl Yaylası, Sakarya şehir merkezine yaklaşık 85 km ve 1 saat 30 dakikalık sürüş mesafesinde. Yaylaya çıkılan yol tamamen asfalt olup her türlü binek araç ile gelinebiliyor. Aracınızı park edebileceğiniz yerler de mevcut.

Konumu: Göl Kenarı

Kamp Olanakları: WC, çeşme, mescit, piknik alanları ve piknik masaları, ateş yakılabilir alanlar, olta balıkçılığı, çadır ve karavan kamp alanları.

Giriş ve Kamp Ücreti: 20 TL.

Haritada Görüntüle >

Kartal Vadisi Dağ Evleri Kamp Alanı

Kartal Vadisi Dağ Evleri, Sapanca

Sapanca ilçe merkezine 8 km ve yaklaşık 20 dakikalık sürüş mesafesinde bulunan Kartal Vadisi Dağ Evleri, göz alabildiğine yemyeşil bir doğa içerisinde eşsiz manzaraları ve tertemiz havası ile harika bir konaklama deneyimi sunan yerlerden biridir. Burası bahar aylarında doğanın canlanmasıyla beraber rengârenk bir renk paletine dönüşüyor. Dört bir yanı yemyeşil ağaçlar, geniş ve düz çimenlik alanı ve bahçesinde biten renkli çiçekler burayı adeta tabloluk bir görünüme bürüyor. Üstelik yerleşim yerlerine uzak, kuş cıvıltıları dışında hiçbir gürültünün olmadığı tamamıyla çevreden izole olmuş tam kafa dinlemelik bir yer. Burada insan sırf manzarası itibariyle kafasını boşaltabilir.

Tesis konuklarına yalnızca ahşap ev konaklaması sunuyor. Evleri tek ve çift katlı olmak üzere iki birimden oluşuyor ve tamamıyla konaklama yapacak kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda donatılmıştır. Balkonu, özel WC ve banyo alanı, mutfak ve banyo araç gereçleri mevcut. Dağ havası eşliğinde manzarası yalnızca yemyeşil tepeler olan Kartal Vadisi, İstanbul’a olan yakınlığıyla da pek çok kişinin yaz ayları hafta sonları tercih ettiği yerlerden biri oluyor.

Özellikle çocuklu aileyseniz ve İstanbul’dan yola çıkıp çok fazla uzaklara gitmeden hafta sonu için bir yer arıyorsanız size burayı tavsiye edebiliriz. Tesisin çevresi etrafı keşfedebilmeniz için patika yollara sahip olup ayrıca tesis bünyesinde ATV sürüşü veya zipline aktivitesi yapabilirsiniz.

Ulaşımı da oldukça kolaydır. Sapanca’dan yola çıkıp Memnuniye Köyü’nü geçtikten sonra yaklaşık 4 km sonra tesise varabiliyorsunuz. Yolun sağında ve iç kesimde kalıyor. Yol kenarında tesisin tabelası mevcuttur. Ayrıca otopark alanı da bulunmaktadır. Yolu asfalt olup her türlü binek araçla gelebilmek mümkündür.

Kamp Olanakları: WC, elektrik, duş, 24 saat sıcak su, Wi-Fi, yeme içme yeri, bahçe ve dinlenme alanı, ateş ve mangal yakılabilir alan, yürüyüş parkurları, otopark alanı, ATV ve zipline aktiviteleri.

Kamp Ücreti: Konaklama ücretleri sezonluk ve resmi tatillerde değişiklik göstermektedir. Aşağıdaki telefon numarasından tesisle iletişime geçerek güncel fiyat bilgisini alabilirsiniz.

Telefon: 0537 897 84 73

Web Sitesi: https://sapanca-dagevi.business.site/

Instagram: https://www.instagram.com/kartalvadisidagevleri/

Haritada Görüntüle >

Koru Kamp Alanı

Koru Kamp Alanı

Sapanca ilçe merkezine birkaç adımlık mesafede bulunan Koru Çınar kamp ve piknik alanı ilçede tercih edebileceğiniz alternatif yerlerden biridir. Burası Sapanca ilçe merkezine de yalnızca 5 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor. Yerleşim yerlerine olan yakınlığı nedeniyle tüm ihtiyaçlarınızı kolayca karşılayabiliyorsunuz. Ayrıca tesisin kendine ait büfe yeri de bulunmaktadır. Koru kamp ve piknik alanı, kavak ağaçları arasında, geniş biz düzlükte yer alan piknik, çadır ve karavan kampı için oldukça idealdir.

Sapanca ve çevre yerlerden çocuklu ailelerin hafta sonu piknik için geldikleri işlek bir yer. Alan içerisinde piknik masaları, büfe, WC ve elektrik gibi imkânlar bulunuyor. Dileyen geniş kamp alanı içerisinde yürüyüş yapabilir veya hamak keyfi yapabilir. Yaz ayları çoğunlukla kır düğünlerine ev sahipliği yapıyor. Ancak gece saatlerinde gürültü yerini sessizliğe bırakıyor.

Araçla gelecek olanlar Sapanca ilçe merkezinde Sahil ve Demokrasi Caddesi kesişiminden göle giden Vakıf Caddesi yönüne saparak ulaşımlarını sağlayabilirler. Tesisin yol kenarında tabelası mevcut olup ayrıca otopark alanı da bulunmaktadır. Toplu taşımayı kullanacak olanlar için Sapanca ilçe merkezinden buraya dolmuşlar gitmektedir.

Konumu: Göle Yürüme Mesafesi

Kamp Olanakları: WC, duş, elektrik, büfe, yeme içme yeri, ateş ve mangal yakılabilir alan, piknik masaları, otopark alanı, çadır ve karavan kamp alanı.

Kamp Ücreti: Çadır konaklama 35 TL.

Telefon: 0545 313 25 83

Instagram: https://www.instagram.com/korucinar54/

Haritada Görüntüle >

 

Yorum yapın

Bizi Takip Edin