bybassos antik kenti

Marmaris doğal güzellikleriyle ülkemizin tatil cenneti olmasının yanı sıra binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapmış tarihi mirasımız olarak da biliniyor.

Marmaris tarihi yerler bakımından oldukça zengin bir bölgemiz. Gerek jeopolitik konumu gerekse Ege bölgesinin amiral gemilerinden biri olan coğrafyası ile birçok medeniyete ev sahipliği yapmış dolayısıyla da bölgede birçok tarihi yapı oluşmuştur. İşte sizler için derlediğimiz Marmaris’in tarihi yerleri;

1. Havsa Sultan Kervansarayı

Havsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Kalesi’nin yakınlarında bulunan Hafsa Sultan Kervansarayı, ismini Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Sultan’dan alıyor. Kanuni tarafından 1545 yılında yaptırılan kervansaray, yüzlerce yıldır bozulmayan yapısıyla yerli yabancı turistlerin dikkatini çeken yerlerden tarihi yerlerden biri. Kafe ve müze işletmesi halinde ikiye ayrılan Kervansarayın yakında tamamen müzeye dönüştürülmesi bekleniyor.

Adres: Tepe Mah. Kale İçi Marmaris Merkez/Muğla

2. Bedesten (Çarşı)

bedesten

Çarşı içindeki Tarihi Bedesten ise, eskiden olduğu gibi bugün de alışveriş merkezi olma özelliğini sürdürüyor. Bedesten aslına uygun olarak restore edilmiş. Ortaya üç katlı yekpare mermer havuz konmuş. 32 dükkan ve nargile ve Türk kahvesiyle her kesimden ziyaretçinin ilgisini çeken tarihi çarşıya uğramayı unutmayın.

Adres: Tepe sok, 48700 Marmaris/Muğla

3. İyilik Kayalıkları Arkeoloji Parkı

arkeoloji müzesi

İyilik Kayalıkları olarak bilinen 8 bin 342 metrekarelik alan ile tepe eteğindeki 2 bin 100 metrekarelik alan üzerine yer alan Arkeolojik Park’ta,  MÖ.4.yy’a ait olduğu bilinen arkeolojik kalıntılar sergileniyor. Aynı zamanda 1.derece sit alanı olarak kabul edilen Arkeolojik park tarih severlerin de ilgisini çekiyor.

Adres: 

4. İbrahim Ağa Camii

İbrahim Ağa Camii

Marmaris merkez’e 21 km uzaklıkta yer alan Camii, 1789’da Mengenelizade İbrahim Ağa tarafından yaptırılmış. Üzerindeki büyük ve ilginç kulübesiyle ilgi toplayan Camii’nin avlusunda; bir adet şadırvan ve avlu bulunuyor. Görkemli yapısıyla dikkat çeken bu eseri görmenizi tavsiye ederiz.

Adres: Tepe, Kordon Cd. No:2, 48700 Marmaris/Muğla

5. Marmaris Kalesi Ve Arkeoloji Müzesi

marmaris kalesi

Marmaris yat limanının arka kısmında bulunan Marmaris Kalesi, Marmaris’in en önemli tarihi simgelerinden. M.Ö 1044 yılına dayanan tarihiyle dikkat çeken yapı , Osmanlı Dönemi ve günümüz olmak üzere pek çok restore sürecinden geçmiş. Evliya Çelebi’nin de Seyehatname’sinde bahsettiği kale aynı zamanda bir etnografya müzesi. Antik dönem eserlerinin sergilendiği müze 08:30-19:00 saatleri arası ziyarete açık. Giriş ücreti ise 8₺. 

Adres: Tepe, 30. Sokak No:54, 48700 Marmaris/Muğla

6. Sarıana Türbesi

sarıana türbesi

1522 yılında Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferi sırasında 100 bin kişilik ordusuyla konakladığı bölgede, ermiş olarak bilinen Sarıana’yı da ziyaret eder. Tek ineği olan Sarıana’nın bütün orduyu besleyecek sütü sağması, yüzyıllardır dilden dile dolaşır. Günümüzde türbe olan Sarıana mezarına yerli ve yabacı turistler yoğun ilgi gösteriyor.

Adres: Sarıana Mahallesi, Mustafa Münir Elgin Blv. No:16, 48700 Marmaris/Muğla

7. Taşhan Ve Kemerli Köprüsü

Marmaris merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Taşhan ve Kemerli Köprüsü, İskelebaşı semtinde bulunuyor. Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan köprü turistlerin ilgi odağı.

Antik Kentler

 8. Physkos Antik Kenti

physkos antik kenti

Reşadiye Yarımadası’nın eski yerleşim yerlerinden biri olan Physkos yörede Karya Liman Kenti ve diğer yerleşim kentlerinin de merkezi olarak biliniyor. Eskiden Marmaris’in adı olarak da bilinen Physkos, Karya dilinde “Doğakenti” anlamına geliyor. Doğakenti olarak bilinmesinin sebebi ise şüphesiz doğanın bütün unsurlarını ve güzelliklerini bünyesinde bulundurmasından kaynaklı. M.Ö. 3400 yıllarına kadar izlere rastlanılan bu önemli antik liman kenti kalıntıları Marmaris şehir merkezinin kuzeyindeki Asartepe’de görülüyor.

Adres: Turunç Mahallesi, Physkos, Marmaris/Muğla, Türkiye

9. Amos Antik Kenti

Amos Antik Kenti

Turunç’un yakınında, Kumlubük koyunun kuzeybatısında bir tepe üzerinde yer alan bu antik yerleşimden tiyatro, tapınak ve bazı heykel kaideleri görülebiliyor. Binlerce yıldır var olmasına rağmen tiyatrosu oldukça iyi durumda kalarak günümüze kadar gelmiş. Aynı zamanda oturma yerleri, yan duvar ve sahne evinin üç odasını da ayırt etmek mümkün. Siz de tarihi yapıların ruhu olduğuna inananlardansanız kesinlikle Amos kenti’ni ziyaret etmelisiniz.

Adres: Merkez, Turunç Merkez Cami Yakını, Turunç, Marmaris, Muğla

10. Loryma Antik Kenti

Loryma Antik Kenti

Bozburun yarımadasının güneybatı ucundaki Bozuk Koyu’nda bulunan Loryma Antik Kenti, görülmeye değer tarihi yerlerden bir diğeri. Koya hakim, oldukça geniş alana dağılmış kalıntılardan günümüze ulaşan en etkileyici yapı Burunbaşı üzerinde bulunan çok iyi korunmuş bir kale. Aynı zamanda muhteşem bir manzaraya sahip Bozukkale Limanı, Maviyolculuk tekneleri ve yatların önemli bir durak noktası. Tepeye tırmanmak isteyenleri zorlu bir yol beklediğini de söylememiz gerekir.

Adres: Taşlıca Mahallesi 48710 Marmaris/Muğla

11. Kedrai Antik Kenti

kedrai antik kenti

Gökova Körfezi’ndeki Sedir Adası, antik Kedrai kenti ve ünlü Kleopatra Plajı ile tanınıyor.  Sedirler (sedir ağacı) anlamına gelen Kedrai, eski dönemlerde surlarla kuşatılmış bir savaş kentiydi. Geçmişte kule ve duvarlarının karşı kıyıdan izlenebildiği kentin, orta kesiminde Dor düzenindeki Apollon Tapınağı’ndan günümüze yalnızca temelinde kullanılan taşlar kalabilmiş.

Alan içerisinde yer alan agora, çeşitli yapı kalıntıları ve kent nekropolünün yanı sıra, adanın doğu kesiminde ise yüzü kuzeye bakan ve oldukça iyi durumda olan bir tiyatro yer alıyor.

Adres: 48710 Sedir Adası, 48710 Marmaris/Muğla

12. Hydas Antik Kenti

Hydas Antik Kenti

Marmaris’in Turgut Köyü sınırında yer alan Hydas Antik Kenti deniz seviyesinden 275 metre yükseklikte bir tepe yerleşkesi olarak karşımıza çıkıyor. Antik dönemin savunma duvarlarına sahip olan kent, piramit çatılı antik mezarlarıyla da tanınıyor. 2005’e yılına kadar arkeolojik kazı ve çalışmalarının devam ettiği bölge şu an turizme açık ve ziyaretlerinizi bekliyor.

13. Erine Antik Kenti

Erine Antik Kenti

Adını St. İrene Kilisesi’nden alan bu antik bölge çok fazla bozuntuya uğramış olsa da Antik Roma dönemine ait kalıntılar taşıyor. Marmaris-Datça yolunun 20. km içinde kalan antik kent, hala arkeologların yoğun çalışmalar yaptığı bir alan. Bozburun yönüne döndükten yaklaşık 3 kilometre yol katettikten sonra ulaşabileceğiniz kent ziyaret etmeniz gereken önemli noktalardan biri.

14. Phoenix Antik Kenti

Phoenix Antik Kenti

Bir Karya kenti olan Phoenix’in kalıntıları, Taşlıca Köyü’nün 4 km dışında Asar tepesi üzerinde yer alıyor. Antik yerleşime giderken yolda önce mezarlarla karşılaşacağınızı belirtmekte fayda var. Tepeye çıktığınızda ise sizi bir değirmen karşılıyor. Kalıntıların oldukça iyi olduğu antik bölgede dönemin izlerini rahatça gözlemleyebilirsiniz.

Adres: Taşlıca Mahallesi 48710 Marmaris/Muğla

15. Bybassos Antik Kenti

bybassos antik kent marmaris

Bybassos Antik Kenti, bugün ki Orhaniye Köyü kalıntıların bulunduğu tepenin yamacına kurulmuştur. Kentin sur kalıntıları orman içinde dağınık bir arazide görülebiliyor. Bugüne ulaşan kalıntılar, Karacasöğüt Köyü’nün yaklaşık 2 km güneydoğusunda ve Altınsivrisi tepesinde yer alıyor. Tepeye çıkarken kent nekropolisi, biraz yukarılarda çeşitli sur kalıntıları, kaya mezarları ve sarnıçlarla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz…

Adres: Hisarönü Mahallesi Marmaris/Muğla

16. Hemithea Tapınağı

bybassos antik kenti marmaris

Marmaris dediğimizde Hemithea Tapınağı’ndan bahsetmemek olmaz. Hisarönü bölgesinde bulunan Bybassos Antik Kenti’nin içinde yer alan Hemithea Tapınağı‘nın Kasbatos dönemine ait bir yapı olduğunu düşünülüyor. Tapınak etrafına yayılan kentçilik anlayışının görüldüğü tarihi yerleşim alanı Marmaris’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yapıların içinde yerini alıyor.

Adres: Hisarönü Mahallesi, 48700 Marmaris/Muğla

17. Kasara Antik Kenti

kasara antik kenti

Datça– Marmaris arasında bulunan Bozburun Yarımadası’nın içinde yer alan Kasara Antik kenti Serçe Limanı bölgesinde bulunuyor. Büyük ve güzel köy anlamındaki ismiyle, bölgesini tam olarak tarif eden antik kentte, çok fazla tarihi araştırma ve çalışma yapılmadığı için birkaç duvar anıtı dışında tarihi bilgi mevcut değil.

18. Syrna Antik Kenti (Bayır Köyü)

bayır köyü

Marmaris’in Bozburun yarımadasının köylerinden olan Bayır Köyü, Helenistik Çağ’da önemli yaşam noktalarından birisiydi. Syrna adıyla anılan antik kentin o dönemde en çok dikkat çeken yapısı ise Asklepios tapınağıydı. Günümüze çok az kalıntılarının ulaşmış olduğu antik kentte, yine de belli başlı tarihi kalıntıları görmek mümkün.

Adres: Bayır Mahallesi 48700 Marmaris/Muğla

19. Thyssanos Antik Kenti

thyssanos antik kenti

Marmaris tarihi yerler yazımızda değinmemiz gereken bir diğer antik kent ise Thyssanos . Thyssanos Antik kenti Bozburun’un köylerinden Söğüt Köyü’nün 1 km güneybatısında bulunuyor. Bölgenin deniz ticaretini kontrol altında tutmaya çalışıldığı düşünülen bölgede eski kale kalıntılarından başka çok fazla kalıntı kalmamış ancak tarihin etkisi hissedilebiliyor.

Adres: Söğüt Mahallesi 48700 Marmaris/Muğla

20. Kastabos Antik Kenti

kastabos antik kenti

Hisarönü Köyü’nün güneyindeki Eren Dağı üzerinde yer alan Kastabos antik kenti, tapınak kenti olarak da biliniyor. Tapınak ve mezar kalıntılarının bulunduğu bölgede Antik Çağ’ın etkisini hissetmek mümkün. Bybassos antik kentiyle arasında 2 km olan antik kente günümüzde Pazarcık ya da Gavur Pazarı da deniliyor.

 

Marmaris’in tarihi dokusunu sevdiyseniz Marmaris’in gezilecek yerlerini yazımıza da bakabilirsiniz.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.