Köfte

Aşık Veysel’in memleketinden çıkan yöresel yemekler Sivas başta olmak üzere Türkiye’nin gurur kaynağı oluyor.

Şehirlerle birlikte anılan yemekler bazen o şehrin imzası oluyor. Nasıl ki Safranbolu denince akla lokum geliyorsa, Sivas denince de kebaplar ve türlü tatlılar gelmekte. Sivas’ın yöresel yemekleri bir araya gelip size harika tadımlar sunacak. Yemek duraklarını şimdiden belirlemelisiniz.

1- Kesme Aşı

Kesme Aşı

Hamur ve erişte bu yemeğin ana malzemesini oluşturuyor. Mercimekler piştikten sonra hamurlar tencerenin içine atılır. Diğer taraftan sıvı yağda nane ve pul biber kızartılarak sos hazır hale getirilir. Servis sırasında lezzetli sos yemeğin üstüne dökülerek iştah açıcı bir koku sağlanır.

2- Baviko

Baviko

Sivaslılar bu yemeği genelde misafir ağırlamak üzereyken yapar. Önceden hazırlanan hamur yaklaşık 1 saat bekletildikten sonra üzerine sarımsaklı ayran dökülür. Ustalık gerektiren bu yemeği hünerli ellerden yemelisiniz.

3- Kelle Tatlısı

Kelle Tatlısı

Bu tatlı servis açısından başka bir tatlıya benzemiyor. Sofraya bir bütün halinde gelen kelle tatlısı, biraz baklavayı andırıyor. Ancak içi kadayıfla yarışır bir lezzet saklıyor. Eskiden davetlerde yapılan yemek, günümüzde de özel günler için hazırlanıyor. Ceviz, badem, fındık, üzüm ve tarçın gibi malzemelerle yapılan tatlının ne kadar özel olduğu hem görüntüsünden hem de içinden anlaşılabilir.

4- Sirok

Sirok

Gömme olarak da anılan bir hamurlu yemektir. Fırına atılan hamur üzeri gevrek olana kadar pişirilir ve daha sonra sert kısmı kesilir. Hamurun içi ufalanarak üst kısmı kare şeklinde ayrılır. Üzerine tereyağı, kenarlarına ayran dökülür ve servise hazırlanır.

5- Salata Kurutması

Salata Kurutması

Bu tarifi yapabilmek için Sivas’a özgü salata kurusuna ihtiyaç var. Salatalıkların ortası kesilip içi oyulur ve ipe dizilerek güneşli bir yerde bekletilir.

6- Mercimek Badi

Mercimek Badi

Tokat badı ile sıkça karıştırılır. Ancak ikisini birbirinden ayırt etmek aslında kolay. Sivas badında mercimek, domates ve bulgur bulunurken Tokat badında ilave olarak ceviz vardır. Hanımların gündüz gezmelerinde sıkça görülür.

7- Pezik

Pezik

Dal turşusu olarak da bilinen pezik, büyük bidonlarda yapılır. Sivas evlerinde her yıl çokça hazırlanan turşu 2-3 ay içinde tüketilir.

8- Peskutan Çorbası

Peskutan Çorbası

Yoğurt ve yarmanın pişirilmesi ve suyunu çekmesiyle yapılan kış dönemlerinin yemeğidir. Eğer etrafınızda Sivaslı varsa kış aylarında Sivaslıların bu çorbayı yaptığınızı görmüşsünüzdür.

9- Sivas Katmeri

Sivas Katmeri

Bol yağlı Sivas Katmeri başka yörelerin katmerlerine hiç benzemiyor. Sıcacık katmeri kestiğinizde burnunuza gelen koku tarif edilemez bir duygu yaşatıyor. Çay da varsa keyfinize diyecek yok.

10- Hingel

Hingel

Sivas’ın meşhurları arasında hingel olarak bilinen mantı da var. Patatesli veya peynirli yapılan hingel, yoğurtlu ve kızgın yağ ile doyurucu bir tariftir.

11- Sübüra

Sübüra

Kare ya da yuvarlak biçimde kesilen hamurlar, yoğurtla karıştırılarak çorba yapılır. Soğuk servis yapıldığı için yaz aylarında ferahlamak isteyenler sübüra hazırlar.

12- Sivas Ketesi

Sivas Ketesi

Katmerin farklı bir versiyonu olan Sivas Ketesi, yemeklerin yanında ekmek niyetine giden bir hamur çeşididir.

13- İçli Köfte

İçli Köfte

Yuvarlak olarak hazırlanan içli köfte Sivas’a özel bir aroma bulundurur. Bazı yörelerde yoğurtlu veya tereyağlı olarak da tüketilir.

14- Divriği Pilavı

Divriği Pilavı

Kuzu eti, nohut ve kuş üzümü üçlüsü Divriği’de bir araya gelmiş ve muhteşem bir pilavın malzemesi olmuş.

15- Sivas Kebabı

Sivas Kebabı

Sivas kebabında sebzeler biraz fazla olsa da uzun pişme süresi olduğu için etin ve sebzelerin tadı çok farklı gelmez. Eğer kebabı patlıcan mevsiminde yerseniz lezzeti daha güzel olur. Bir hatırlatma yapalım; Sivas kebabına patates konmaz.

16- Sivas Köftesi

Sivas Köftesi

Bu köftenin diğerlerinden farkı sadece Sivas’ta yetişen hayvanlardan gelen etin kullanılmasıdır. Organik besicilikle yetişen hayvanların verdiği et de başka oluyor.

17- Madımak

Madımak

Ispanağa benzetilir ama tat konusunda farklılık vardır. Madımak yemeğinde kullanılan otlar yetişme değil, toplamadır. Teker teker toplanan otlar yoğurt ile lezzet veriyor.

pinSivas’ın yöresel yemekleri listemize ek yerel tatları aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.