Mersin Plajları – Mersin’de Denize Girilecek En İyi 51 Yer!

Mersin ili ülkemizin önemli sosyal, ekonomik ve turizm kentlerinden bir tanesidir. Bulunduğu coğrafi konumundan dolayı önemli bir liman kentidir. 2 milyona yakın nüfusu ile birlikte Mersin, Büyükşehir Belediyesi statüsünde yer almaktadır. Ülkemizin en büyük limanlarından biri Mersin’de yer almaktadır.

Mersin liman kenti olması dolayısıyla eski dönemlerde birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bilinen en eski kalıntılar M.Ö. 6300’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Emeviler, Bizans İmparatorluğu, Memlükler ve bazı beyliklerin ardından 1500’lü yıllarda Osmanlı İmparatorluğu bünyesine katılmıştır. Bu dönemden itibaren Türklerin yerleşim gösterdiği Mersin ili işgal döneminde İngilizler tarafından işgal edilse de, Atatürk’ün ordusu tarafından tamamen kurtarılmıştır. Cumhuriyet’in ilanı ile birlikte il merkezi olan Mersin bu tarihten itibaren birçok yönden sürekli olarak gelişimini sürdürmüştür.

Mersin, önemli bir ticaret hacmine sahip olmasının yanında, yıl boyunca birçok turiste de ev sahipliği yapması ile birlikte ülkemizin önemli turizm kentlerinden bir tanesidir. Mavi bayraklı plajlar, berrak denize sahip sahil yerleri ve yemyeşil doğa ile birlikte Mersin, ideal bir tatil bölgesidir.

Mersin önemli kültür kentlerinden bir olarak da gösterilebilir. Bölgede her yıl sanat ile alakalı etkinlikler düzenlenmekte, eğitmenler konferanslar ve bildiriler sunmaktadır. Eski çağlar boyunca farklı medeniyetlerin bırakmış oldukları kalıntılardan ötürü Mersin, tarih turizmi açısından da önemli bir değere sahiptir. Cennet ve Cehennem Obrukları, Cleopatra Kapısı, Eshab-ı Kehf Mağarası gibi dini değerlere de sahip olan alanlar tarih turizmi için önemlidir.

Ücretli Plaj Yerleri

Eftelya Plaj & Cafe

Listemizin ilk sırasında yer verdiğimiz Eftelya Plaj & Cafe, Mezitli-Erdemli yolu üzerinde kalan, şehir merkezine 27 km uzaklığı bulunan yediden yetmişe insanın geldiği yerlerden biridir. Yol üzerinde olması nedeniyle mola amaçlı gelenlerin de olduğu mekân hem plaj hem de mola niyetine konuklarına sunduğu sıcak soğuk içecekler ile kullanışlı bir kafe görevini görüyor.

Erdemli ilçe minibüsleriyle kolayca ulaşımın sağlanabildiği mekânda oda konaklamasının yanı sıra çadır konaklamaları yapabilmek de mümkün. İster günübirlik olsun, ister hafta sonu konaklamalı bir deniz keyfi yaşamak istiyor olun, nezih, güvenli ve çocuklu ailelerin de tercih edebileceği ideal yerlerden biridir.

Plaja giriş kişi başı cüzi bir miktar. Ayrıca şezlong ve şemsiye kiralaması için de belli bir ücret ödenmesi gerekiyor. Kafe bölümünde sıcak soğuk içeceklere ek olarak hamburger, sandviç ve gözleme tarzı yiyecekler de bulunmaktadır. Çadır konaklaması yapacak olanlar için de elektrik, Wi-Fi gibi gereksinimler mevcut.

Hafta sonu kaçamakları için ideal yerlerden biri olan Eftelya Plaj & Cafe, aileniz veya arkadaş grubunuzla birlikte keyifli bir hafta sonu tatili veya günübirlik deniz keyfi yaşamak için tercih edebileceğiniz güzel yerlerden biridir.

Giriş Ücreti: Kişi başı 15 TL/günübirlik, çadır konaklama 60 TL. (Şezlong + şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, elektrik, büfe, canlı müzik ve eğlence aktiviteleri, şezlong ve şemsiye, soyunma kabinleri, kafeterya, deniz güvenlik şeridi, cankurtaran ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/pages/Eftelya-Plaj-Tesisleri/1266457970033393

Haritada Görüntüle >

Anemorium Antik Kenti Plajı

Anemorium Antik Kenti Plajı
Fotoğraf: Ahmet Karakuş

Anemorium Antik Kenti içerisinde yer alan plaj ziyaretçilerine günübirlik hem tarihi bir gezi yapma fırsatı sunuyor hem de yorgunluğu üzerlerinden atabilecekleri şahane bir deniz keyfi sunuyor. Mersin’in Anamur ilçesinde bulunan antik kent her yıl on binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor. Antik kenti gezmeye gelen birçok insan aynı zamanda buranın plajına inerek denizin keyfini çıkarıyor, keyifli bir gün geçiriyorlar.

İlçe merkezine 6, Mersine 234 km mesafede bulunan antik kente ulaşım hem Mersin’den hem de Antalya’dan kolaylıkla sağlanıyor. Antik kent plajının sahil kısmı küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Denize girmek için burayı tercih edecek olanların yanlarında bir deniz ayakkabısı getirmesini tavsiye ederiz. Sahilin hemen arkası tarihi kalıntılardan oluşmaktadır. Denizi ise hafif dalgalı ve dibi yarı kumlu yakı çakıldır. Birkaç adım sonra derinleşen yapısı nedeniyle çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenenler için pek uygun değildir.

Antik kente giriş ücretlidir. Müze kart sahipleri ücretsiz giriş yapabiliyor. Antik kent girişinde atıştırmalık bir şeyler alabileceğiniz büfe yeri bulunmaktadır. Plaj yerinde ise şezlong ve şemsiye kiralama imkânı ne yazık ki bulunmuyor.

Giriş Ücreti: Kişi başı 10 TL. Müze kart sahipleri ücretsiz giriş yapabilirler.

Plaj Özellikleri: Plajda duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Pullu Tabiat Parkı Plajı

Anamur’a yakın bir başka denize girilecek yer de Pullu Tabiat Parkı içerisinde bulunan plajdır. Mersin-Antalya karayolu üzerinde bulunan tabiat parkı Anamur ilçesine yaklaşık 8 km mesafede yer alıyor. Bölgenin çok fazla ilgi gören yerlerinden biri olan tabiat parkı muhteşem bir doğa içerisinde yer almaktadır. Tabiat parkı, denize girmenin yanı sıra çadır ve karavanla konaklama yapılmasına da olanak sağlamaktadır.

Çam ağaçlarının yeşili ile Akdeniz’in masmavi sularını bir araya getiren Pullu Tabiat Parkı bu muhteşem birlikteliği güzel bir ahenk içerisinde ziyaretçilerine sunuyor. Yeterli genişlikteki plajı yarı kum ve yarı ince çakıl taşlarından oluşuyor. Plajın hemen arkası çam ormanlarının başladığı noktadır. Burada çadır kampı atabilir, pikniğinizi yapabilirsiniz.

Tabiat parkı denizi oldukça berraktır. Dini kumlu olduğu için rahat bir yüzme keyfi sunuyor. Birkaç metre sonra derinleşen yapısı sayesinde çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenenler için de uygundur. Tabiat parkına giriş ücretlidir. Çadır konaklama yapmak isteyenler çadırlarını yanlarında getirmeleri gerekiyor. Ayrıca deniz keyfi yapacak olanların da şezlong ve şemsiyelerini yanlarında getirmeleri gerekir.

Parka giriş alanında büfe yer almakta. Ancak ürünlerin yetersiz olması nedeniyle yanınızda piknik için yiyeceklerinizi getirmenizi tavsiye ederiz.

Giriş Ücreti: Yetişkin 6 TL, öğrenci 3 TL, bisiklet 6 TL, motosiklet ve ATV 12 TL, otomobil, kamyonet ve pikap 18 TL, minibüs 54 TL, midibüs 96 TL ve otobüs 162 TL. Günübirlik çadır konaklama 30 TL.

Plaj Özellikleri: WC, büfe, piknik alanları, yürüyüş yolu, kır gazinosu, olta balıkçılığı ve çadır kamp alanları. Çeşme, soyunma kabinleri, duş, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: http://pullu.tabiat.gov.tr/

Haritada Görüntüle >

Akçakıl Kamping & Plaj

Mersin-Antalya karayolu üzerinde Taşucu’nu geçtikten birkaç kilometre sonra yolun solunda şahane bir noktada yer alan Akçakıl Kamping & Plaj, konuklarına hem doğa içerisinde konaklama fırsatı sunuyor hem de muhteşem bir deniz keyfi. Kamp alanı, konaklama yapanların dışında günübirlik girişlere de olanak sağlamaktadır. Akçakıl Kamping, konaklama yapacak olanlara veya günübirlik gelen kişilere ihtiyaç duyabilecekleri hemen her şeye sahiptir. Kendi restoranında günlük taze balıklardan yiyebilir, sıcak-soğuk içecekleri bulabilirsiniz.

Makul bir giriş ve konaklama ücreti bulunan kamp alanında bir piknik masası ve kişi sayısı kadar şezlong ücrete dâhildir. Plaj kısmı irili ufaklı çakıl taşlarından oluşuyor. Yanınızda deniz ayakkabısı getirmeniz iyi olacaktır. Şezlonglar belli aralıklarla konulmuş ve hasır şemsiyeler mevcut. Denizi de küçük çakıl taşlarından oluşuyor. Pek fazla dalga bulunmayan denizi çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenenler için de uygundur.

Kamp alanının çadır kurulabilir alanı 10 kadar çadırı alabilecek genişlikte. Karavan kısmı ayrı bir alanda yer alıyor. Bahçede zeytin ağaçları ve altında masalar mevcut. Birkaç adım atarak denize ulaşılabiliyor. Mersin’de doğa içerisinde günübirlik veya konaklamalı deniz keyfi yaşamak isteyenlere Akçakıl Kamping’i öneririz.

Giriş Ücreti: Günübirlik kişi başı giriş 50 TL, çadır konaklama 35 TL, karavan konaklama 80 TL ve 2 kişilik bungalov konaklama 250 TL.

Plaj Özellikleri: WC, duş, sıcak su, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, açık ve kapalı restoran alanı, çadır, karavan ve bungalov konaklama yerleri, elektrik, büfe, 24 saat güvenlik, TV, Wi-Fi, çocuk oyun alanı, ateş yakılabilir alanlar ve ücretsiz araç otopark yeri.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/akcakilcamping/

Haritada Görüntüle >

Kumkuyu Marina

Kumkuyu Marina
Fotoğraf: Uğur Dayangan

Mersin Erdemliyi geçtikten sonra müthiş bir noktada yer alan Kumkuyu Marina, kişi başı çok cüzi bir ücret ödeyerek giriş yapılabilen ücretli plaj yerlerinden biridir. Burası Mersin’in en nadide sayılabilecek, doğa içerisinde yer alan ve turkuaz rengi denizi ile hem yerli halkın hem de dışarıdan gelen birçok insanın tercih ettiği yerler arasında gelmektedir.

Deniz suyu oldukça berrak ve yeterince sığdır. Bu özelliği ile başta çocuklu aileler olmak üzere yüzmeyi yeni öğrenenler için harika bir yüzme deneyimi sağıyor. Bununla birlikte sahil kısmı altın sarısını andıran kumlarla kaplıdır. Antalya sahillerini aratmayan güzelliği ile Kumkuyu Marina, Mersin’de denizin, güneşin ve kumun tadını çıkarmak isteyenler için eşsiz bir atmosfer sunuyor. Plajda tesis mevcuttur. İşletme nezih ve temiz. İhtiyaç duyabileceğiniz hemen her şey bulunmaktadır. Şezlong ve şemsiye kiralaması yapabiliyor, denizden çıkıp manzaralı restoranda lezzetli yemeklerden yiyebiliyorsunuz.

Ailelerin ve arkadaş gruplarının gönül rahatlığıyla gelebileceği Kumkuyu Marina, çok uygun fiyatlara günübirlik deniz keyfi yaşayabileceğiniz ideal yerlerden biridir. Ulaşım araçla ve toplu taşımayla oldukça kolaydır. Araç sahipleri için plaj çevresinde otopark alanı da bulunmaktadır.

Giriş Ücreti: Kişi başı 5 TL (Şezlong + şemsiye 40 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama ve otopark alanı. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınız için plaja birkaç adım mesafede bir restoran yeri bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Queenaba Beach Club

Queenaba Beach Hotel

Yemyeşil çam ormanları ile çevrili gayet nezih bir mekân olan Queenaba Beach Club, konuklarına hem denize girebilecekleri şahane bir ortam hem de doğa ve deniz manzaralı bir konaklama deneyimi sunmaktadır. Beach Club, Mersin-Antalya karayolu üzerinde Erdemli ilçesine bağlı Kumkuyu beldesi Silifke Caddesi üzerinde yer almaktadır. Erdemli ilçesine uzaklığı yaklaşık 13 km olan mekâna hem toplu taşıma hem de araçla ulaşım son derece kolaydır.

Queenaba Beach Club, nispeten dalgası az ve derinliği birkaç metre sonra başlayan temiz bir denize sahiptir. Plajı gibi denizin dibi de kumluktur. Bu özelliği ile deniz ayakkabısına gerek kalmadan yüzebilme imkânı sunar. Ayrıca denizin dalgasız ve birkaç metre sonra başlayan derinliği sayesinde çocuklara da güvenli bir yüzme deneyimi yaşatır. Çocuklu aileler gibi yüzmeyi yeni öğrenenler de günübirlik deniz keyfi yaşamak için burayı tercih edebilirler.

Mekân, müşterilerine konaklamanın yanı sıra, günübirlik gelenlere dışarıya bağlı kalmadan tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri bir zenginlik sunmaktadır. Güzel yemeklerin çıktığı şık bir restoran ve denizden çıkıp soğuk bir şeyler içebileceğiniz bir plaj bar bulunmaktadır. Bununla birlikte her noktada çekebilen Wi-Fi, şezlong, soyunma kabini, havlu, minder gibi temel gereksinimler yeni ve temiz. Şemsiye dışında kapalı çardaklar da ayrıca bulunmaktadır.

Konaklama düşünenler için de odaların yeterince modern ve rahat olduğunu söyleyebiliriz. Kimi odalar deniz manzaralı, kimi odalar doğa manzaralı olarak konuklara sunulmaktadır. İster günübirlik, ister konaklamalı bir deniz tatili düşünün, Quenaba Beach Club, Mersin’de ailenizle birlikte tercih edebileceğiniz yerlerden biridir.

Giriş Ücreti: Kişi başı giriş 25 TL (Şezlong ve şemsiye ücrete dâhil değildir)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong, şemsiye ve minder, deniz güvenlik şeridi, gözetleme kulesi, cankurtaran, Wi-Fi, otel konaklama, restoran, plaj bar, DJ performansları, su sporları ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/queenababeachhotel/

Haritada Görüntüle >

Ayaş Merdivenli Kuyu Plajı

Ayaş Merdivenlikuyu Plajı
Fotoğraf: Ramazan Akbulut

Yaz ayları Mersin’de bulunduğunuz süre boyunca kalabalıktan uzak, sessiz ve sakin bir günübirlik deniz keyfi yaşamak istiyorsanız size Ayaş’taki Merdivenli Kuyu Plajı’nı önerebiliriz. Ayaş, Erdemli ilçesine bağlı küçük bir yerleşim yeridir. Plaj da bu noktada, sessizliği ve kalabalık olmayan yapısıyla çoğunlukla bölge halkının geldiği bir yerdir. Sezon açılış ve kapanışında hafta sonları bile sakin olabiliyor.

Merdivenli Kuyu Plajı, Mersin-Antalya karayolu kenarında kalıyor. Orta ölçekte bir kumsal alana sahiptir. Denizi berraktır ve çıplak gözle dahi dibi görünebiliyor. Ancak bu berraklığın nedeni irili ufaklı kaya parçalarıdır. Plaj için olmasa da, denize girerken ayağınızı keskin uçlu taş parçalarından korumak için yanınızda bir deniz ayakkabısı getirmenizi tavsiye ederiz. Deniz derinliği ise kıyı yerlerde küçük çocukların yüzebileceği derinliğe sahiptir.

Plaja giriş kişi başı 20 TL. İçeride yeme içme ihtiyaçlarının karşılanabileceği tesis bulunmaktadır. Ayrıca şezlong ve şemsiye kiralama da mevcuttur. Plaj çevresinde market ve kahvaltı veren yerler de ayrıca bulunmaktadır. Yüzmek için burayı tercih edecek olanlar gününü daha verimli değerlendirmek adına plaj yakınlarındaki Sebaste Antik Kenti’ni de ziyaret ederek kalıntıları yerinde görebilir, keyifli bir tur deneyimi yaşayabilirler.

Erdemli’den her gün sık aralıklarla Ayaş’a gelebilmek mümkün. Araçlarıyla gelecek olanlar için de plaj çevresinde otopark alanı bulunmaktadır.

Giriş Ücreti: Kişi Başı 20 TL (Şezlong + şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, market ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

İncekum Plajı

İncekum Plajı
Fotoğraf: Mehmet Bolat

Mersin’in Silifke ve Anamur ilçeleri arasında Aydıncık’ta yer alan İncekum Plajı, adına yakışır bir incelikte altın sarısını andıran incecik kum taneleri ile ziyaretçilerine harika bir plaj deneyimi sunuyor. Geniş bir sahil kısmına sahip plajı, yemyeşil çam ormanlarının olduğu tepeler çevreliyor. Tam karşıda ise Akdeniz’in masmavi denizi uzanıyor. Yeşil ve mavinin tüm doygun tonlarının bir arada görülebildiği İncekum Plajı, sahip olduğu sapsarı kumsallarıyla da insana adeta bir renk cümbüşü yaşatıyor.

İncekum Plajı, Aydıncık Tabiat Parkı içerisinde kalıyor. Girişi ücretli fakat verilen ücreti sonuna kadar hak ediyor. Belediye tarafından işletilen plaj nezih ve temiz. Günübirlik deniz keyfi için ihtiyaç duyulabilecek hemen her şey mevcut. Şezlong ev şemsiye kiralanabiliyor, büfeden yiyecek ve içecek alınabiliyor.

Sahil kısmının incecik kum tanelerinden oluştuğunu yazmıştık. Denizi berrak ve sığ. Dalgasız ve hemen derinleşmeyen yapısı nedeniyle çocuklu aileler ve yüzmeyi yeni öğrenenler de burayı gönül rahatlığı ile tercih edebilirler. Plaj çevresi trekking ve çadır kampçılığı için de müsaittir.  Kumsala kadar inen çam ormanının tertemiz havasına denizin esintisi karışarak inana adeta huzurlu bir gün geçirmelerini vadediyor. Piknik tutkunları için burada piknik masalarının da olduğunu hatırlatmak isteriz.

Plaja, Aydıncık ilçe merkezinden toplu taşımalarla gelinebiliyor. Araç sahipleri ise ilçe merkezinden tabelaları takip ederek ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Yetişkin 6 TL, öğrenci 3 TL, bisiklet 6 TL, motosiklet ve ATV 18 TL, otomobil, kamyonet ve pikap 54 TL, minibüs 45 TL, midibüs 96 TL ve otobüs 162 TL.

Plaj Özellikleri: WC, büfe, kır evi, kır gazinosu, piknik alanları ve piknik masaları, giriş kontrol noktası,, şezlong ve şemsiye kiralama, doğa yürüyüşü, olta balıkçılığı ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: http://aydincik.tabiat.gov.tr/

Haritada Görüntüle >

Korykos Joy Beach

Kızkalesi Korykos Beach

Kızkalesi’ne yürüme mesafesindeki Korykos Joy Beach, bölgenin denize girmek için tercih edilebilecek kaliteli mekânlarından biridir. İster arkadaş grupları, ister çocuklu aileler burayı rahatlıkla tercih edebilirler. Mersin-Antalya karayolu üzerinde Kızkalesi’ne gelmeden hemen önce yolun solunda kalan mekân sırtını antik Kızkalesi kalıntılarına yaslamış, çakılsız incecik kum tanelerinden oluşan sahil kısmı, belli aralıklarla konulmuş düzenli şezlong ve şemsiyeleri ile ideal yerlerden biridir.

Plajın hemen yan tarafında kalan tarihi yapının plaja kattığı eşsiz ambiyans ziyaretçilerine hem görsel anlamda hem de yüzme açısından keyifli bir ortam sağlıyor. Kumlu olan sahil kısmı yeterince geniştir. Şezlong ve şemsiyeler arası mesafeler ideal. Denizin yapısı nispeten dalgalı olsa da, hemen derinleşmeyen yapısı nedeniyle çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenenlere de iyi bir fırsat sunuyor. Denizin dibi de kumlu bu nedenle deniz ayakkabısına gerek kalmıyor.

Mekân, konuklarına yeme içme ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri büfe ve restoran yeri sunuyor. Dileyen kendi yemeklerini de getirebiliyor. Herhangi bir kısıtlama yok. Araçla gelecek olanlar için otopark sorunu da bulunmuyor. Makul fiyatlı Korykos Joy Beach, güzel bir gün geçirmek için tercih edebileceğiniz yerler arasında gelmektedir.

Giriş Ücreti: Kişi başı 20 TL (WC, duş, soyunma kabini ve şezlong ücrete dâhildir). 12 yaş altı ücretsizdir.

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, restoran ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/kizkalesikorykosbeach/

Haritada Görüntüle >

Calamie Beach Club

Calamie Beach

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu mevkiinde yer alan Calamie Beach Club, kelimenin tam anlamıyla muhteşem bir doğa içerisinde yer alıyor. Mekân küçük fakat huzur dolu konumu ile kalabalıktan hoşlanmayanların tercih edeceği ideal yerlerden biridir. Harika bir koyda yer alan Calamie Beach Club, toplamda 10 şezlong ve küçük bir iskeleden oluşan, sessiz, sakin bir yer.

Calamie Hotel’in bir parçası olan plaja, konaklama yapmayanlar makul bir giriş ücreti vererek günübirlik yararlanabiliyorlar. Turkuaza çalan deniz rengi ve berraklığı yüzme keyfini burada daha bir harika kılıyor. Ancak plajın iskele yapısından dolayı ne yazık ki çocuklu aileler için pek uygun değil. Soyunma kabini ve duş iskeleye yakın bir noktada. Plajın oldukça küçük yapısı burayı tercih edecekler için rezervasyonu gerekli kılıyor. Şezlong sayısının az olması nedeniyle henüz gelmeden önce yer ayırtmanızı tavsiye ederiz.

Ortalama bir menü fiyatına sahip. Yiyecek ve içecek servisi otel ile plaj arası garsonlar ile sağlanıyor. Aradaki mesafe nedeniyle garson plaja geldiğinde siparişinizi vermeniz iyi olacaktır. Kalabalık olmayan Calamie Beach Club, sessiz, sakin ve kaliteli bir mekânda güzel bir gün geçirmek isteyenlerin tercih edebileceği bir yer. Toplu taşıma ile ulaşabilmek mümkün. Araçla gelecek olanlar Narlıkuyu’yu geçtikten sonra yaklaşık 1 km sonra yolun solunda oteli göreceklerdir.

Giriş Ücreti: Kişi başı 35 TL (Şemsiye ve sandalye dâhil)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye kiralama, restoran, iskele, deniz güvenlik şeridi, cankurtaran ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/calamiebeachclub/

Haritada Görüntüle >

Altınorfoz Plajı

Altınorfoz Plajı, muhteşem bir koyda, masmavi denizin hemen kıyısında rahat bir sahil oteli olan Altınorfoz Otel’e ait olan bir plaj yeridir. Hem konaklama hem de günübirlik denize girme imkânı sunan Altınorfoz Oteli, tatillerini Mersin’de geçirmek isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen bir yerdir.

Otel konaklaması yapan konuklar aynı zamanda özel havuzunda yüzebilme olanağına sahiptir. Günübirlik deniz keyfi yaşamak isteyenler ise şahane bir kumsal ve deniz ile karşılaşacaklarını söyleyebiliriz. Altın sarısı kumlarla kaplı sahili, tertemiz berrak ve sığ bir deniz tamamlıyor. Sahil kısmında ister kumsalda, ister çimenlik alanda güneşlenebiliyor. Plajda bir bar yeri mevcut ve denizden çıkıp birkaç adım atarak soğuk içeceklerinizi yudumlayabiliyorsunuz. Ayrıca deniz manzaralı şık bir restoranda hem yöresel hem de uluslararası yemekleri tadabilirsiniz.

Çocuklu aileler için son derece ideal olan mekânda, havuzun hemen yanı başında su kaydırakları mevcut. Plajı kullanacak olan aileler için ise deniz derinlik seviyesi gayet uygun ve çocuklar güvenle burada yüzebilirler.

Altınorfoz Otel’e araçla gelecek olanlar Narlıkuyu’yu geçtikten yaklaşık 3 km sonra Ertur Tatil Sitesi’inden sola saparak ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Yetişkin 75, çocuk 35 TL (Şezlong ve şemsiye dâhil).

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, deniz güvenlik şeridi, gözetleme kulesi, cankurtaran, havuz, DJ performansı, restoran, plaj bar ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Topraksu Plajı

Erdemli Topraklı Plajı
Fotoğraf: Ekrem Kandir

Listemizde yer alan ücretli son plaj yerlerinden biri de Topraksu Plajı’dır. Burası Erdemli ilçe merkezinde halk plajına 5 dakikalık bir yürüme mesafesinde yer alıyor. İlçenin denize girilebilecek güzel yerlerinden biri olan Topraksu Plajı, hafta içi ve hafta sonu farklı tarifede makul bir ücret karşılığında giriş yapılabilen, şezlong ve şemsiye kiralanabilen, büfesi, cankurtaranı ve piknik alanı olan tam bir aile yeridir. Dileyen plaj çevresinde çadır kampı da atabiliyor.

Plaj tamamıyla ince kumlardan oluşuyor. Denizi berrak ve sığ, dibi de plaj gibi kumdan oluşuyor. Bu nedenle deniz ayakkabısına gerek kalmıyor. Hemen derinleşmeyen deniz çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenenler için de gayet uygun. Pek fazla kalabalığı da olmayan plajda duş, WC, çocuk oyun alanı ve mescit gibi yerler bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek ihtiyaçları için dileyen plajın büfe yerini kullanabilirken, dileyen plaja yakın yürüme mesafesindeki market ve lokanta yerlerini tercih edebilir.

Mersin’den Erdemli ilçesine her gün sık aralıklarla minibüsler hareket etmektedir. Araçlarıyla gelecek olanlar Erdemli ilçe merkezine geldikten sonra Erdemli Bulvarı üzerinde yer alan Belediye Parkı’na gelerek buradan Topraksu Tesisleri tabelalarını takip edip ulaşımlarını sağlayabilirler. Plaj çevresinde araç otopark yeri bulunmaktadır. Topraksu Plajı’nın haftanın tüm günü 08.00 – 18:30 saatleri arasında açık olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Giriş Ücreti: Kişi başı giriş hafta içi 15, hafta sonu 20 TL (Şezlong ve duş dâhil)

Plaj Özellikleri: WCİ duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama, kafeterya, piknik alanı ve araç otopark yeri.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Ücretsiz Plaj Yerleri

Yapraklı Koyu

Yapraklı Koyu, Mersin’in en yoğun, en hareketli ve en aktif plajlarından bir tanesidir. Yaz boyunca yerli ve yabancı birçok birey tarafından mutlaka ziyaret edilir. Koyun bu denli tercih edilmesinin en temel sebebi berrak denizi ve incecik kumlarla dolu plajıdır. Yapraklı Koyu’nun etrafı kayalıklar ile çevrilidir. Doğal bir havuz gibi görünen bu koy, Silifke ilçesine yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafede bulunmaktadır.

Yapraklı Koyu ziyaretçilerine çeşitli imkânlar sunmaktadır. Koy içerisinde kiralayabilmek için şezlonglar, şemsiyeler bulunmaktadır. Yine aynı şekilde Yapraklı Koyu içerisinde yiyecek ve içecek ihtiyacını karşılamak, oturup soluklanabilmek için işletmeler yer almaktadır. Yapraklı Koyu’na toplu taşıma ile ulaşabileceğiniz gibi özel araçlarınız ile ulaşabilirsiniz. Koy dışında yer alan otoparka aracınızı rahatlıkla bırakabilirsiniz.

Nasıl Gidilir: Yapraklı Koyu konum olarak çok rahat ulaşılabilecek bir yerdedir. Kız Kalesi’ne 9, Silifke’ye 18 km mesafede Akdeniz ilçesi Çankaya belgesinde bulunan koya araçla gelebilir, koy çevresindeki müsait alanlara aracınızı park edebilirsiniz. Toplu taşımayı kullanacak olanlar için de Mersin ve Silifke’den her gün düzenli olarak Akdeniz’e ve buradan Çankaya beldesine dolmuşlar hareket etmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş ve soyunma kabini olanakları bulunmuyor. Şezlong ve şemsiye kiralama ve yiyecek içecek ihtiyaçlarınızı koy çevresindeki işletmelerden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklar İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Akçaçakıl Koyu

Akçakıl Koyu

Doğa ile iç içe bir plaj hayal edenler için Akçaçakıl Koyu tam size göre. Şehir merkezinden yaklaşık 100 kilometrelik bir uzaklıkta bulunan Akçaçakıl Koyu, küçük çakıl taşlarından meydana gelmiştir. Ağaçların hemen dibinde yer alan bu koy, yeşil ile mavinin bütünleştiği harika bir estetiğe sahiptir. Akçaçakıl Koyu, eşsiz denizin ve güneşin tadını çıkarmak için harika bir seçenek olduğu gibi, aynı zamanda kamp yapmaya uygun coğrafi yapısından dolayı kampçıların da uğrak noktası olabilmektedir.

Koya giriş için herhangi bir ücret ödemesi gerekmediği bilgisine sahibiz. Akçaçakıl Koyu içerisinde hizmet alabileceğiniz bir işletme yeri bulunmamaktadır. Şezlong, havlu, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı henüz gelmeden önce yanınızda getirmelisiniz. Akçaçakıl Koyu, çok yoğun olmayan, bakir bir koydur. Şehir merkezine olan uzaklığı sebebiyle, genellikle özel araçları ile insanların geldiği bu koy, yaz boyunca sakin bir yapıdadır. Akçaçakıl Koyu’na çadır kurup kamp yapmak isteyenler çadırlarını yanlarında getirmeleri gerekmektedir. Koy içerisinde çadır kiralama alanı bulunmamaktadır.

Nasıl Gidilir: Silifke’de Taşucu Limanı’ndan yaklaşık 5 km sonra yolun solunda kalan koya Taşucu’ndan çıktıktan sonra tabelalar yardımıyla Akdeniz Foku Yaşam Alanı’na gelebilir ve buradan Akçakıl Kamping’i gösteren yöne dönüp 500 metre kadar daha yol gittikten sonra aracınızı park edip koya yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Toplu taşımayı kullanacak olanlar Taşucu’ndan hareket eden dolmuşlara binerek Akdeniz Foku Yaşam Alanı’nda inebilir ve kalan yolu yürüyerek ulaşımı sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklar İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Yeşilovacık Halk Plajı

Şehir merkezine 100 kilometreden fazla bir uzaklığı bulunan Yeşilovacık Halk Plajı, bölgenin bakir ve sakin plajlarından biridir. Ücretsiz bir halk plajı olan Yeşilovacık Halk Plajı, geniş arazisinden dolayı kamp yapmak isteyenlerin de tercih ettiği alanlardan bir tanesidir. Halk plajı ile birlikte Yeşilovacık kamp alanı iç içe bir durumdadır. Bu sebeple kampçılar halk plajını yoğun olarak kullanmaktadır.

Yeşilovacık Halk Plajı içerisinde sınırlı sayıda şezlong ve şemsiyeden faydalanabilme imkânı bulunmaktadır. Aynı zamanda plaj etrafında yiyecek hizmeti alabileceğiniz kafeler de bulunmaktadır. Ancak yine de plaja günübirlik gelip uzun süreli vakit geçirmek isteyenlerin yanlarında temel gıda ürünlerini getirmeleri tavsiye edilmektedir. Yeşilovacık Halk Plajı’nda tuvalet ve duş gibi hizmetler de bulunmaktadır. Aynı zamanda soyunma kabinleri hizmeti de Yeşilovacık Halk Plajı’nda sağlanmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Mavikent Sahili

Mavikent sahili, Mersin Yeşilovacık bölgesinde bulunmaktadır. Mavikent sahili ismini,  Mavikent tatil sitesinden almaktadır. Sitenin hemen önünde yer alan Mavikent sahili, bölgenin en bakir sahilinden biridir. Çam ormanlarının hemen önünde yer alan berrak ve dingin bir denize sahip olan Mavikent sahili içerisinde herhangi bir işletme bulundurmamaktadır.

Mavikent sahili, çakıllı bir plaja ve denize sahiptir. Denizi berrak olmasına karşın, zaman zaman dalgalı olabilmektedir. Bu sebeple çocukların buradan denize girmesi tavsiye edilmemektedir. Şehir merkezine olan uzaklığından dolayı da yaz boyunca genel olarak sakin olan Mavikent sahili, genel olarak site sakinlerine hizmet vermektedir. Mavikent sahiline gelecek olanlar yanlarında yiyecek ve su bulundurmalıdır. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına bu durum önemlidir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Boğsak Koyu

Mersin’in en gözde koylarından bir tanesi olan Boğsak Koyu, il merkezine yaklaşık 100 kilometrelik bir uzaklıkta yer almaktadır. Boğsak Koyu son derece temiz ve berrak bir denize sahiptir. Caretta Carettaların da ziyaret ettiği Boğsak Koyu mavi bayrak sahibi koylardan biridir. Boğsak Koyu son derece dingin, dalgasız ve derin olmayan bir denize sahiptir. Sığ bir deniz olmasından dolayı çocuklar için aileler Boğsak Koyu’nu yoğun olarak tercih etmektedir.

Boğsak Koyu tüplü dalış yapabilmek için de oldukça uygun bir bölgedir. Yıl boyunca dalış yapanlar için sık olarak tercih edilmektedir. Yaz boyunca yoğun olarak ziyaret edilen koyların başında gelen Boğsak Koyu, içerisinde birçok işletme de bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarının giderileceği işletmelerinde yanında Boğsak Koyu içerisinde duş alma alanları ve tuvaletler de bulunmaktadır. Boğsak Koyu içerisinde kamp yapmak isteyenler için kamp alanları da bulunmaktadır. Çadır kampı yapmak isteyenler de yıl boyunca Boğsak Koyu’nu ziyaret ederek buranın keyfini çıkarmaktadırlar.

Nasıl Gidilir: Taşucu’na 10 km mesafede bulunan Boğsak Koyu’na aracıyla gelecek olanlar Taşucu Limanı’nı geçtikten sonra Mersin-Antalya karayolunun 8. Km’sindeki kavşaktan Boğsak tabelası yönüne dönerek Boğsak beldesine gelebilir ve aracını burada park edip birkaç dakika yürüme ile koya gelebilirler. Toplu taşımayı kullanacak olanlar için Taşucu’ndan Boğsak’a dolmuşlar kalkmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, elektrik, soyunma kabini, şezlong, şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı koy çevresindeki kamp alanlarından ücretli olarak karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Barbaros Koyu

Barbaros Koyu
Fotoğraf: Mustafa Aydın

Mersin’in en bakir koylarından biri olan Barbaros Koyu, şehir hayatından tamamen izole, doğa ile iç içe sakin bir koydur. İçerisinde herhangi bir tesis ya da işletme yer almamaktadır. Berrak deniziyle birlikte altın renkli kumsallar tarafından oluşan koy, yemyeşil ağaçlar ile birlikte iç içedir. Şehrin gürültüsünden, yoğunluğundan ve stresinden uzaklaşmak isteyen bireyler için eşsiz bir tatil deneyimi yaşatacak olan Barbaros Koyu, iki dağ arasından denize uzanan eşsiz bir coğrafyaya sahiptir.

Barbaros Koyu özgün coğrafyası ve bakir doğası ile birlikte Mersin’in yaz boyunca sakin olan koylarından biridir. Bölgeye genellikle özel araçlar ile birlikte ulaşım sağlanmaktadır. Özel araçlar ile de gelirken dikkat edilmesi gerekmektedir. Yolun bozuk olması sebebiyle altı yüksek araçların tercih edilmesi gerekmektedir.  Barbaros Koyu içerisinde şezlong ya da şemsiye gibi hizmetler bulunmadığı gibi, soyunma kabinleri ve tuvaletler de yer almaz. Koya gelenlerin yanlarında ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yiyecek ve su getirmeleri tavsiye edilmektedir.

Nasıl Gidilir: Mersin’e 1 saat 15 dakika uzaklıkta bulunan Eğribük Koyu’na karayolu ile Taşucu istikametinde ilerleyip Boğsak’a geldikten sonra buradan yaklaşık 1 km daha yol giderek tünele gelebilir ve buradaki yol ayrımından Barbaros Koyu yoluna saparak koy yakınlarına kadar gelebilirsiniz. Başlayan toprak yoldan koya birkaç dakikalık sürüş sonrası ulaşabilmeniz mümkündür. Dileyen Boğsak’tan özel bir tekne kiralayarak da koya ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Kum Mahallesi Plajı

Kum Mahallesi Plajı,  adından da anlaşılacağı gibi ismini plajının tamamen kumlarla kaplı olmasından almaktadır. Mersin Taşucu beldesinde yer alan bu plaj, yaz boyunca yoğun olarak kullanılmaktadır. Kum Mahallesi Plajı’nın denizi oldukça sığdır. Deniz altı örtüsü de kumlardan oluşmaktadır. Bu sebeple Kum Mahallesi Plajı çocuklu ailelerin ve yüzmeyi çok fazla bilmeyenlerin tercih ettiği bir plajdır.

Kum Mahallesi Plajı içerisinde kafe, WC, duş, şezlong ve şemsiye kiralama gibi olanaklar bulunmaktadır. Ancak kapsamlı bir yiyecek alışverişi için plaja günübirlik gidecek olanların yanında mutlaka ihtiyaçlarını götürmeleri gerekmektedir. Kum Mahallesi Plajı denizi gündüzleri oldukça sakin ve dingindir. Ancak akşamları oluşan rüzgârlar ile birlikte su biraz dalgalı hale gelebilmektedir.  Kum Mahallesi Plajı son derece merkezi bir konumda yer aldığı için ulaşılması da oldukça kolaydır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama, kafe ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Kapızlı Plajı

Kapızlı Plajı
Fotoğraf: Yalçın Polatkan

Mersin’in en gözde plajlarından bir tanesi de Kapızlı Plajı’dır. Kapızlı Plajı Atakent bölgesinde yer almaktadır. İçerdiği olanaklardan ötürü yaz boyunca belirli oranda ziyaretçiyi ağırlayabilmektedir. Kapızlı Plajı Mersin il merkezine 25 dakikalık bir mesafe yer almaktadır. Son derece temiz ve sığ bir denize sahiptir. Plaj kumlarla kaplıdır. Aynı zamanda uzun ve geniş bir plaj olanağına sahiptir. Bu sebeple Kapızlı Plajı yoğunlaşmanın önüne geçerek kalabalık bir ortam oluşmasını engellemektedir.

Kapızlı Plajı içerisinde restoranlar, büfeler ve pansiyonlar yer almaktadır. Bu sebepler dilerseniz Kapızlı Plajı’na günübirlik giderek denizin, kumun ve güneşin tadını çıkarabilir, dilerseniz de pansiyonlarda konaklayarak şehrin stresini unutup eşsiz bir tatil deneyimi yaşayabilirsiniz. Kapızlı Plajı içerisinde tuvalet imkânları da bulunmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 25 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama, kafe ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Kızlar Hamamı Koyu

Kızlar Hamamı Koyu
Fotoğraf: Ziya Çakmak

Mersin Narlıkuyu’da yer alan Kızlar Hamamı Koyu bölgenin tarihi açısından önemli alanlarından biridir. Kızlar Hamamı Koyu, tuzlu su ile içme suyunun birleştiği bir bölgede yer almaktadır. Bu sebeple sürekli akışkan olmasından dolayı Kızlar Hamamı Koyu oldukça soğuk bir suya sahiptir. Kızlar Hamamı Koyu soğuk olmasının yanında bölgenin en berrak denizine sahiptir.

Kızlar Hamamı Koyu ismini eski dönemlerdeki mitolojilerden almaktadır. Anlatılanlara göre Zeus’un kızları burada yüzermiş ve burada yıkanırmış. Bu sebeple buranın ismi Kızlar Hamamı olarak günümüze kadar gelmiştir. Kızlar Hamamı Koyu içerisinde küçük işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmelerin yanında tuvalet ihtiyacı için alanlar, duş imkânı ve piknik yapmak için yeşil alanlar da Kızlar Hamamı Koyu’nda yer almaktadır.

Nasıl Gidilir: Kızlar Hamamı Koyu’na araçla ulaşım imkânı bulunmuyor. Narlıkuyu veya Çankaya ilçelerinden kalkan günübirlik tekne turlarına katılarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, piknik alanı ve kafeterya tarzı küçük işletmeler bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Akyar (Narlıkuyu) Koyu

Akyar Narlıkuyu Koyu, Mersin’in en popüler koylarından biridir. Tatlı su ile tuzlu suyun birbirine karıştığı bir noktada yer alan Akyar Koyu oldukça soğuk bir denize sahiptir. Koy çevresi restoranlar ile çevrilidir. Bölgede yer alan restoranlar denizin hemen yanı başındadır. Akyar Koyu bölgedeki teknelerin ve yatlarında uğrayabileceği konaklayacağı bir mini liman görevi de görebilmektedir. Bölgede kamp alanları da bulunmaktadır. Koy oldukça geniş bir alanda yayılım göstermektedir.

Akyar Koyu içerisinde duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama imkânları ise bulunmamaktadır. Koy içerisinde yeme içme için büfe ve işletmeler mevcuttur. Bu sayede koy içerisinde birçok imkân sağlanmaktadır. Akyar Koyu’nda suya kayalıklardan girilmektedir. Koy içerisinde su altı bitki örtüsü oldukça çeşitlidir. Koyun su sıcaklığı oldukça düşük olmasından dolayı yaz mevsimi dışında denize girilmesi tavsiye edilmemektedir.

Nasıl Gidilir: Toplu taşımayı kullanacak olanlar Mersin-Narlıkuyu minibüslerine binerek ilçe merkezine gelebilir ve buradan Akyar Piknik Alanı boyunca koya ulaşımlarını sağlayabilirler. Mersin veya Silifke yönünden kendi aracıyla gelecek olanlar tabelaları takip ederek Narlıkuyu’ya gelebilir ve buradan piknik alanı yakınına kadar gelip araçlarını park ettikten sonra koya ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya çevresindeki restoran yerlerinden temin edebilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler için Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Bozyazı Halk Plajı

Mersin’in sakin plajlarından biri de Bozyazı Halk Plajı’dır. Sessiz, özel ve huzur dolu bir tatil anlayışı arayanlar için doğru bir seçenek olan Bozyazı Halk Plajı, Mersin’in mavi bayraklı plajlarından biridir. Bozyazı Halk Plajı, kumların ve çakılların karışık olduğu bir plajdır. Su oldukça temiz ve berraktır. Ancak plaj çakıllı olduğundan terlikler ile yürüyüş yapılması tavsiye edilmektedir.

Bozyazı Halk Plajı içerisinde herhangi tesis ya da işletme bulunmamaktadır. Ancak konumundan dolayı plaj çevresinde işletmeler yer almaktadır. Bozyazı Halk Plajı’nın denizi akşam saatlerinde esen rüzgârlar ile birlikte hafif dalgalı olabilmektedir. Su seviyesi de sığ olmamasından dolayı Bozyazı Halk Plajı çocuklu aileler tarafından tercih edilmemektedir. Yüzmeyi bilenlerin tercih ettiği bu plaj bölgenin temiz kalmış yoğun olmayan mavi bayraklı plajlarından bir tanesidir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Büyükeceli Plajı

Bölgenin az yoğun, bakir plajlarından biri olan Büyükeceli Plajı, huzurlu sakin bir tatil planı düşünenler için oldukça uygun bir bölgedir. Büyükeceli Plajı, turizme açık olmaması sebebiyle yaz boyunca yoğunluğu az olan bir plajdır. Denizi oldukça temiz olan Büyükeceli Plajı, altın renkli kumsalları da bünyesinde barındırmaktadır. Deniz suyu sıcaklığı oldukça yüksek seviyededir. Su sakin ve dingindir. Dalgaların yaşanması pek görünen bir şey değildir.

Büyükeceli Plajı içerisinde az sayıda da olsa işletmeler bulunmaktadır. Bu işletmeler bölgeyi ziyaret edenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet sağlamaktadır. Güneşin kavurucu sıcağından bir nebze olsun ferahlamak için plaj içerisinde yer alan büfelerden soğuk kokteyller edinebilirsiniz. Tüm bu olanakların yanında Büyükeceli Plajı tüple dalış yapabilmek için de önemli bölgelerden biridir. Su altı bitki örtüsü ve canlı sayısı oldukça fazla olan Büyükeceli Plajı, dalış turizmine katkı sağlayan önemli plajlardan bir tanesidir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Anamur Halk Plajı

Anamur Halk Plajı Mersin’in en çok tercih edilen halk plajlarından biridir. Anamur Halk Plajı bölgedeki plajlara nazaran biraz daha dalgalıdır. Plajda,  çakıllar ve kumlar karma şekilde bulunmaktadır. Deniz dalgalı olması sebebiyle bazen berraklığını yitirip dalgalı olabiliyor. Anamur Halk Plajı oldukça geniş bir alanda yayılım göstermektedir. Su altı bitki örtüsü çeşitlidir. Yaz boyunca oldukça sıcak olan bu bölgede insanlar serinlemek için bu plajı kullanmaktadırlar.

Anamur Halk Plajı içerisinde şezlong ve şemsiye imkânları için çevredeki işletme yerlerinden faydalanılabilir. Plaj içerisinde gıda ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli işletmeler de bulunmaktadır. Özellikle yakıcı güneşin sıcaklığından biraz olsun kurtulmak için soğuk içecek sunan büfeler yoğun olarak tercih edilmektedir. Anamur ilçesinde yer alan plaj konum olarak da oldukça ulaşılabilirdir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 25 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz. Çocuk oyun alanları ve piknik masaları da bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Marpessa Life Beach

Marpessa Life Beach
Fotoğraf: Sedat Dolar

Silifke Atayurt Mahallesi’nde bulunan Marpessa Life Beach, tertemiz denizi, harika sarı kumları ile Mersin’in en güzel plajlarından biridir. Genelde site sakinleri tarafından kullanılan plaj, tatil sezonunda dışarıdan gelen misafirlerin de akınına uğrar ve oldukça kalabalık olur. Geniş bir alana yayılmış olan plajda kalabalığa rağmen insanlar birbirlerini rahatsız etmeden rahatça vakit geçirebilir.

Halk plajı olarak kullanılan plaja giriş ücretsizdir. İster duş ve şemsiye kiralayabilir, ister kendi malzemelerinizle denizin ve plajın tadını çıkarabilirsiniz. Plaj ve deniz tabanı kumludur. Deniz sığ ve sakindir. Çocuklar ve yüzme bilmeyenler güvenle vakit geçirebilir. Plajda duş ve kabin gibi hizmetler bulunmamaktadır. Yakınlarda ise hem şezlong ve şemsiye hem de yeme içme ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz işletme yerleri bulunmaktadır. Giderken ihtiyaçlarınızı yanınıza alırsanız deniz ve güneşle iç içe harika bir gün geçirebilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Limonlu Halk Plajı

Limonlu Halk Plajı
Fotoğraf: Emre M.

Şehir merkezine yaklaşık 55 kilometrelik bir mesafede yer alan Limonlu Halk Plajı, bölgenin en eski plajlarından biridir. Kumlu bir sahile, berrak bir denize sahip olması sebebiyle Limonlu Halk Plajı, yaz boyunca yerli ve yabancı binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Genel olarak yoğun olan Limonlu Halk Plajı, ismini Limonlu beldesinden almaktadır. Plaj, beldeye oldukça yakındır.

Yemyeşil ağaçların ardından uzunca uzanan sahil şeridi ile birlikte Limonlu Halk Plajı, denizin tadını çıkarmak isteyenler için tercih edilmesi gereken plajlardan bir tanesidir. Plaj içerisinde şezlonglar, şemsiyeler ve tuvaletler bulunmaktadır. Aynı zamanda plaj merkezi bir konumda bulunduğundan, her türlü temel ihtiyacın giderilebileceği işletmeler plaj çevresinde konuşlanmıştır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresindeki kamp alanından karşılayabilirsiniz. Kamp alanına günübirlik giriş 30 TL’dir.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Kızkalesi Halk Plajı

Mersin’in en yoğun plajlarından bir tanesi olan Kızkalesi Halk Plajı, Mersin’in sembollerinden bir olan Kız Kalesi’nin hemen karşısında yer almaktadır. Konum olarak Mersin şehir merkezine yaklaşık olarak 60 kilometrelik bir mesafede yer alan Kızkalesi Halk Plajı yaz boyunca yerli yabancı binlerce misafiri ağırlamaktadır. Sığ bir denize sahip olan Kızkalesi Halk Plajı çoğunlukla çocuklu ailelerin ve yüzmeyi çok fazla bilmeyenlerin yoğunlukta olduğu bir plajdır.

Kızkalesi Halk Plajı kamp yapmak isteyenler için çok fazla uygun bir yer değildir. Plaj genel olarak kumlardan oluşmaktadır. Deniz suyu ise yoğunluktan dolayı zaman zaman bulanık hala gelse de, genel olarak temiz ve berrak olarak değerlendirilebilir. Kızkalesi Halk Plajı merkezi bir konumda bulunmaktadır. Plaj çevresinde ve içerisinde her türlü ihtiyacı karşılamaya yönelik işletmeler yer almaktadır. Ailenizle, çocuklarınızlar denizin kumun ve güneşin tadını çıkarabilmek ve tarihi Kızkalesi’ne karşı yüzme deneyimi yaşayabilmek için Kızkalesi Halk Plajına uğrayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (2 şezlong + 1 şemsiye 35 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Yanışlı Sahili (Mağara)

Ülkemizin doğal güzelliklerinden biri olan Yanışlı Sahili ve Mağarası, el değmemiş, bakir ve özgün bir bölgedir. Mersin’in Yanışlı beldesinde yer alan bu doğa harikası, mağaradan denize uzanan kumsal bir yolculuğu ziyaretçilerine vaat etmektedir. Yanışlı Mağarası’na karadan direkt olarak araçlar ile ulaşım imkânı bulunmamaktadır. Yanışlı Mağarası’na alternatif yollar ile yüzerek ya da denizin sığ olduğu zamanlarda kıyıdan yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Tamamen doğal bir oluşum olan bu alanda herhangi bir işletme de bulunmamaktadır. Tuvalet, duş, soyunma kabini gibi imkânlar yer almamaktadır. Şehirde uzakta, sessiz ve sakin bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için uygun bir alan olan Yanışlı Sahili, kendisini günümüze kadar koruyabilmeyi başarmıştır. Yanışlı sahiline gelecek olanlar yanlarında mutlaka burada kalacakları süreyi göz önünde bulundurup yiyecek ve içecek getirmeleri gerekmektedir. Yanışlı sahili kamp yeri olarak da değerlendirilebilir. Ancak kamp süresince ateş yakacaksanız yanınızda odun da götürmeniz gerekecektir.

Nasıl Gidilir: Yanışlı Mağarası’na ulaşım bir hayli zahmetli. Karayolu ile gelecek olanlar Erdemli ve Silifke’yi geçtikten sonra Yanışlı Köyü’ne gelebilir ve buradan Mavi Çini Sahil Sitesi yakınlarına kadar gelip araçlarını park ettikten sonra mağara bölgesine yürüyüşe geçebilirler. Dileyen özel bir tekne kiralayarak da ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi henüz gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Yemiş Kumu Plajı

Mersin’in yabancı turist açısından önemli plajlarından biri olan Yemiş Kumu Plajı, Mersin il merkezine yaklaşık olarak 60 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Yaz boyunca binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapan bu bölge, berrak denizi, altın renkli kumsalları ve sağladığı imkânlar açısından birkaç adım öne çıkmaktadır.

Oldukça merkezi bir konumda bulunan Yemiş Kumu Plajı, birçok işletme ve tesisi de içerisinde bulundurmaktadır. Özel araçlarla ve toplu taşımalarla kolaylıkla ulaşılabilir olan Yemiş Kumu Plajı, otelleri ve pansiyonları da çevresinde barındırmaktadır. Plaj içerisinde şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz. Deniz yer yer sığ olsa da bazı alanlarda derinleşmektedir. Bu sebeple yüzerken dikkat edilmesi gerekebilir. Yemiş Kumu Plajı içerisinde soyunma kabinlerinden yararlanabilir, tuvalet ve duş gibi ayrıcalıklardan da faydalanabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 20 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama, büfe ve otopark alanı mevcuttur.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Eğribük Koyu (Barbaros Adası)

Mersin’in en sakin koylarından bir tanesi olan Eğribük Koyu, Barbaros Adası bölgesinde yer almaktadır. Tamamen doğal bir sit alanı olan Eğribük Koyu, oldukça sakin kalabilmeyi başarmıştır. Eğribük Koyu içerisinde hizmet alabileceğiniz küçük bir işletme bulunmaktadır. Genel olarak kahvaltı ağırlıklı hizmet veren bu işletme içerisinde tuvalet ya da soyunma kabini gibi hizmetler sağlanmamaktadır.

Tamamen ücretsiz bir koy olan bu alanda deniz oldukça berrak ve temizdir. Su altı bitki örtüsü anlamında oldukça çeşitli olan bu koy, altın renkli kumsalları da içerisinde bulundurmaktadır. Mersin il merkezine 100 kilometre kadar bir uzaklıkta yer alan Eğribük Koyu’na araçlarınızla ulaşabilmeniz de mümkündür. Koy içerisinde eski dönemlerden kalma tarihi kalıntıların bulunduğundan da söz edebiliriz.

Nasıl Gidilir: Mersin’e 1 saat 15 dakika uzaklıkta bulunan Eğribük Koyu’na karayolu ile Taşucu istikametinde ilerleyip Boğsak’a geldikten sonra buradan yaklaşık 1 km daha yol giderek tünele gelebilir ve buradaki yol ayrımından Barbaros Koyu yoluna saparak koy yakınlarına kadar gelebilirsiniz. Başlayan toprak yoldan koya birkaç dakikalık sürüş sonrası ulaşabilmeniz mümkündür. Dileyen Boğsak’tan özel bir tekne kiralayarak da koya ulaşımlarını sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz. Dileyen koy çevresinde gözleme tarzı ürünler satan köylülerden yiyecek ihtiyaçlarını giderebilir, konaklamak isteyenler günlüğü 50-60 TL arası çardaklarda kalabilirler.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Prens Charles (Gökçevlik) Koyu

Gökçevlik Koyu olarak adlandırılan bu koy Prens Charles’in bölgeye birden fazla ziyaretinin ardından Prens Charles Koyu olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Prens Charles 70’li yılların ortalarında bu koya arkadaşları ile gelerek burada 50 çadırlık bir kamp kurmuşlar ve burada konaklamışlardır. Ardından 2000’li yılların başından Prens Charles, yatıyla bu koyda demirlemiştir ve tatil yapmıştır. Bu sebeple Gökçevlik Koyu, günümüzde Prens Charles Koyu olarak da bilinmektedir.

Koy oldukça sessiz ve sakin bir yapıdadır. Çevresi ağaçlarla ve yeşillik ile kaplıdır. Prens Charles Koyu’na araçlar ile ulaşmak belli bir yere kadar mümkündür. Ancak araçları bırakıp belirli bir süre yürünmesi gerekecektir. Koy çevresinde ve içerisinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Bunun bilinciyle eğer koya gidecekseniz yanınızda yiyecek ve içecek gibi ihtiyaçlarınızı bulundurmanız gerekmektedir.

Nasıl Gidilir: Bozyazı ilçesinde bulunan Gökçevlik Koyu’na araç ile ulaşım ne yazık ki bulunmuyor. Tekmen Plajı’ndan yaklaşık 10 dakika süren bir patika yoldan yürüyerek ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca dileyen Tekmen’e kadar aracıyla gelebilir ve buradan araçlarını park ettikten sonra patika yoldan koya ulaşım sağlayabilirler.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi koya gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Melleç Plajı

Melleç Plajı, Mersin-Alanya yolu üzerinde seyahat edenlerin uğrak mola alanlarından biridir. Melleç Plajı aslında bir kamp alanıdır. Yoğun olarak kamp yapanların kullanmış olduğu bu plaj, oldukça sakin ve bakirdir. Yemyeşil doğa ile birlikte son derece berrak masmavi bir denizin iç içe olduğu bu plaj, şehrin stresinden uzakta sakin bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için son derece idealdir.

Melleç Plajı içerisinde herhangi bir tesis bulunmamaktadır. Çevrede her ne kadar alışveriş yapabileceğiniz işletmeler yer alsa da genel olarak buraya gelirken yanınızda kalacağınız gün kadar ihtiyaç malzemelerinizi bulundurmanız tavsiye edilmektedir. Melleç Plajı içerisinde tuvalet ve duş gibi imkânlar da bulunmamaktadır. Küçük bir plaj olduğu için çok yoğun olmayan Melleç Plajı, kumlar ile çakılların bir arada görüldüğü bir sahil şeridine sahiptir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi plaja yakın kamp alanı veya marketten karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Erdemli Belediyesi Halk Plajı

Erdemli Halk Plajı
Fotoğraf: Kara Kediler

Mersin’e yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Erdemli Belediyesi Halk Plajı, denizinin yanı sıra çevresinde bulunan imkânlarla da dikkat çekmektedir. Park alanları, yürüyüş yolları, oturma ve çocuk park alanları ailece keyifli vakit geçirmek için son derece uygundur. Belediye tarafından temizliği ve bakımı yapılan plaj, soyunma kabini, duşu, tuvaletleri ile gereken her şeye sahiptir.

Plaja giriş ücretsizdir.  Sahil taşlık ancak deniz tabanı kumludur. Deniz berrak ve dalgasızdır. Adeta bir yüzme havuzunda yüzüyormuş hissi verir. Deniz çabuk derinleşmez. Bu nedenle çocuklu aileler ve yüzme bilmeyenler için son derece idealdir. Etrafındaki yeşil alanlar karavan kampı için de kullanılmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri ve yiyecek içecek ihtiyaçları için kafeterya olanakları bulunmaktadır. Şezlong imkânı bulunmuyor. Çocuk oyun alanı, yürüyüş parkurları, piknik masaları ve otopark alanı da mevcuttur.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Koca Hasanlı Halk Plajı

Mersin Erdemli bölgesinde yer alan Koca Hasanlı Halk Plajı, ismini bulunduğu mahalleden almaktadır. İlçenin en uzun sahil şeridine sahil olma özelliği bulunan Koca Hasanlı halk plajı, yaz boyunca oldukça yoğundur. 1 kilometrelik bir plaj uzunluğu bulunan Koca Hasanlı halk plajı yaz boyunca yoğun olsa da geniş alanı nedeniyle rahatlıkla yüzebilme imkânını da içerisinde sunmaktadır.

Koca Hasanlı Halk Plajı, yalnızca yüzmek için değil yürüyüş yapmak için de aktif olarak kullanılmaktadır.  Plajın denizi genel olarak dingindir. Fazla dalgalı olmamaktadır. Plajın sahili genel olarak kumsallardan oluşmamaktadır. Yer yer çakıllar da olsa genel olarak kumluk bir alandır. Plaj içerisinde birçok hizmetten yararlanabilmek mümkündür. Yiyecek ve içecek hizmeti alabileceğiniz işletmeler, şezlong ve şemsiye kiralayabilme imkânları, tuvalet, duş ve soyunma kabini olanakları gibi imkânlar plaj içerisinde sunulmaktadır. Koca Hasanlı halk plajına özel araçları ile gelmek isteyenler için otopark imkânı da bulunmaktadır. Plaj tamamen ücretsizdir. Plaj çevresinde kamp yapmak için belirlenmiş alanlarda vardır. Bu alanlarda kamp yapmak için çadır kiralama hizmeti de sunulmaktadır.

Giriş Ücreti: Plaja giriş ücretsiz. Günübirlik çadır konaklama 60, çadır kiralama 40 TL.

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama, büfe ve otopark alanı mevcuttur.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Susanoğlu Halk Plajı

Susanoğlu Halk Plajı
Fotoğraf: Özbek Eren

Mersin’in en popüler plajlarından bir tanesi olan Susanoğlu Halk Plajı Mersin il merkezine 70 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Yaz boyunca binlerce yerli ve yabancı turistin uğrak noktalarından bir tanesi olan Susanoğlu Halk Plajı bölgenin turizm açısından önemli merkezlerinden bir tanesidir. Oldukça merkezi bir bölgede bulunan Susanoğlu Halk Plajı çevresinde ve içerisinde birçok imkânı bulundurmaktadır.

Susanoğlu Halk Plajı içerisinde restoranlar ve işletmeler yer almaktadır. Bu restoranlardan yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı kolaylıkla karşılayabilirsiniz. Soğuk kokteyllere de ulaşabileceğiniz büfeler plaj içerisinde bulunmaktadır. Susanoğlu Halk Plajı’nda şemsiye ve şezlong kiralayabilir, temiz su ile duş alabilir, soyunma kabinlerinden yararlanabilirsiniz. Dümdüz kumlu bir plaja sahip olan Susanoğlu gece ve gündüz canlı olabilmeyi başarmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 40 TL, duş dâhil)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Ayaş Halk Plajı

Ayaş Belediyesi Halk Plajı
Fotoğraf: Mayeen

Mersin‘in yoğun olarak kullanılan halk plajlarından biri de Ayaş Halk Plajı’dır. Ayaş Plajı Mersin il merkezine 80 kilometre mesafede yer almaktadır. Yaz boyunca gerek il dışından gerekse çevre bölgelerden Ayaş Plajı’na yoğun bir ilgi gösterilmektedir. Ayaş Plajı’nın kumunun farklı olmasından dolayı plaja, Yemişkumu Plajı da denilmektedir.

Ayaş Halk Plajı geniş bir sahile sahiptir. Plaj kumludur. Ayaş Plajı’nın denizi ise oldukça temizdir. Sığ bir denize sahip olan plajı genellikle çocuklu aileler ve yüzmeyi iyi bilmeyen bireyler tercih etmektedir. Ayaş Halk Plajı içerisinde birçok imkândan yararlanmak mümkündür. Plaja giriş tamamen ücretsizdir. Ancak içeride şezlong ve şemsiye kiralamak için belirli oranda bir ücret ödemek gerekmektedir. Plaj içerisinde temiz su ile duş alabilme, tuvalet kullanabilme, soyunma kabinlerinde yararlanma gibi imkânlar da bulunmaktadır. Plaja özel araçları ile gelmek isteyenler içinde otopark hizmeti sunulmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 35 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Kazanlı Plajı

Fotoğraf: Hakan Kurtuluş

Kazanlı Plajı, Mersin il merkezine en yakın olan plajdır. Şehir merkezine yalnızca 10 kilometrelik bir mesafede bulunan Kazanlı Plajı yaz boyunca oldukça yoğun olabilmektedir. Kazanlı Plajı ismini bulunduğu mahalleden almaktadır. Kazanlı Plajı yaz aylarında özellikle hafta sonu yoğunluğu yaşandığı için kalabalıktan hoşlanmayanların hafta içi gitmeleri ya da hafta sonu erken saatte gitmeleri tavsiye edilmektedir.

Kazanlı Plajı incecik taneli altın renkli kumsallardan oluşmaktadır. Plajın denizi oldukça sığ ve dalgasızdır. Denizinin sığ olması sebebiyle plajı genellikle çocuklar, çocuklu aileler ve yüzmeyi çok fazla bilmeyenler daha fazla tercih etmektedir. Plaj çevresinde kafeler bulunmaktadır. Bu sayede yiyecek ihtiyaçlarınızı buradan giderebilir, plaja gelirken yanınızda su taşımak zorunda kalmazsınız. Aynı zamanda plaj içerisinde şezlong şemsiye kiralayabilir, yakıcı güneşin etkisinden biraz da olsa kurtulabilirsiniz. Plaj içerisinde tuvalet ve duş gibi imkânlar da sağlanmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: Şezlong ve şemsiye kiralama, WC, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresindeki yeme içme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Atayurt Plajı

Atayurt Plajı
Fotoğraf: Abdullah Naci Kurt

Atayurt Plajı, ismini Atayurt Mahallesi’nden almaktadır. Atayurt Plajı’na giriş tamamen ücretsizdir. Plaj incecik kumsallar ile çevrilmiştir. Atayurt Plajı merkezi bir konumda yer aldığı için bölge halkı tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Atayurt Plajı’nda deniz oldukça sığdır. Yaz boyunca denizin dalgasız olması sebebiyle de genellikle çocuklu aileler plajı kullanmaktadır.

Atayurt Plajı hemen yanında yiyecek ve içecek gibi temel gıda hizmeti alabileceğiniz restoranlar, soğuk kokteyller yaptırabileceğiniz kafeler bulunmaktadır. Tüm bu olanakların yanında plaj içerisinde şezlong ve şemsiye de kiralayabilirsiniz. Atayurt Plajı’nın tek eksikliği ise içerisinde duş imkânının bulunmamasıdır. Aynı zamanda bulunduğu konum gereği sineklerin bir hayli fazla olmasından dolayı bölgeye gidecek olanların yanlarında vücut spreyleri götürmeleri tavsiye edilmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: WC, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Tisan Plajı

Tisan Plajı

Bölgenin doğal kalmayı başarmış en özel plajlarından bir tanesi de Tisan Plajı’dır. Tisan Plajı, Mersin il merkezine yaklaşık 150 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Tisan Plajı’na araçlar ile birlikte ulaşabilmek mümkündür ancak yolların engebeli olmasından dolayı bu yolculuk biraz zahmetli olabilir. Tisan Plajı’na günübirlik tekne turları ile de ulaşabilmek mümkündür. Çevre iskelelerden kalkan ve mavi yolculuk yapan tekneler ile Tisan Adası’na ulaşabilirsiniz.

Tisan Adası, denizin dibinin göründüğü berrak aydınlık bir denize sahiptir. Caretta Caretta kaplumbağaları da bu sularda yüzmektedir. Tisan Plajı içerisinde doğu ve batı olmak üzere iki farklı plaj yer almaktadır. Bu plajlardan biri hemen derinleşirken, diğeri ise sığ bir yapıdadır. Plaj içerisinde herhangi bir işletme bulunmamaktadır. Ancak plaj çevresinden hizmet alabileceğiniz işletmeler mevcuttur. Plajda şemsiye ve şezlong kiralama olanakları da içerisinde bulundurmaz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunmak kabini, şezlong ve şemsiye kiralama olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınız için plaj çevresinde market ve büfe yerleri bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Sultankoy Halk Plajı

Sultanköy Halk Plajı
Fotoğraf: Muzaffer Kavakoğlu

Sultankoy Halk Plajı, Mersin’de yer alan sessiz ve sakin plajlardan biridir. Şehrin yoğunluğundan, kalabalık ve gürültüsünden uzaklaşmak isteyip sakin bir tatil deneyimi yaşamayı hayal edenler için Sultankoy Halk Plajı tam adresidir.

Plaj oldukça küçüktür. Sultankoy Plajı denizi cam gibi bir berraklığa sahiptir. Denizin yer yer sığ olduğu söyleyebilir. Plaj çevresi yeşil ağaçlar ile kaplanmıştır. Plaj içerisinde WC, duş, şezlong, şemsiye kiralama ve yeme içme için bir işletme yeri bulunmaktadır. Ayrıca plaj çevresinde her türlü ihtiyacın karşılanabileceği işletmeler de mevcuttur. Sultankoy Plajı doğal kalabilmeyi başarmış özel bir bölgedir. Plaj içerisinde tuvalet ya da duş alma gibi imkânlar sağlanmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (2 Şezlong +1 şemsiye 50 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama, kafeterya ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Akkum Plajı

Akkum Plajı
Fotoğraf: Muhammer Yaldır

Mersin’in beyaz kumlara sahip nadir koylarından biri olan Akkum Koyu, Mersin il merkezine yaklaşık olarak 70 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır. Koy yaz boyu genel olarak sakindir. Koyun çevresinde konuşlanmış restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Akkum Koyu’nun manzarası oldukça etkileyicidir. Bu manzaranın keyfini çıkarmak ve lezzetli balıklar tatmak isteyenler de çevredeki balık restoranlarını sık olarak tercih etmektedir.

Akkum Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralama gibi hizmetler alabilirsiniz. Akkum Plajı yemyeşil ağaçlı ormanlar ile çevrilmiştir. Bu sebeple kamp yapmak isteyenler de Akkum Plajı’nı tercih etmektedirler. Akkum Plajı Mersin’in sembollerinden biri olan Kız Kalesi’nin hemen bitişiğinde bulunmaktadır. Kolay ulaşılır ve merkezi bir bölgededir. Akkum Plajı içerisinde tuvalet hizmeti sunulmasa da, çevrede yer alan restoranlardan bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (2 şezlong + 1 şemsiye 40 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye kiralama, deniz güvenlik şeridi, kafeterya ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Taşucu Halk Plajı

Taşucu Halk Plajı
Fotoğraf: Murat Devrim

Mersin Taşucu bölgesi il turizminin en aktif ve canlı bölgelerinden biridir. Taşucu yıl boyunca binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmekte, bölgenin popülerliği her geçen yıl sürekli olarak artmaktadır. Taşucu Halk Plajı, bölgenin en yoğun plajlarından bir tanesidir. Plaj, Mersin il merkezine yaklaşık olarak 110 kilometrelik bir mesafede yer almaktadır.

Taşucu Halk Plajı, ince kumlardan oluşan bir sahil şeridine sahiptir. Oldukça geniş bir alanda yayılım göstermektedir. Uzun sahil şeridinde dilerseniz denizin tadını çıkarabilir, dilerseniz eşsiz deniz manzarası eşliğinde yürüyüş yapabilirsiniz. Taşucu Halk Plajı denizi oldukça sığ bir yapıdadır. Bu sebeple çocuklu aileler ve yüzmeyi çok fazla bilmeyenler de genel olarak bu plajı tercih etmektedir. Plaja giriş tamamen ücretsizdir. Plaj çevresinde şezlong ve şemsiye kiralama gibi olanaklar bulunmaktadır. Plaj içerisinde hizmet alabileceğiniz işletmeler de bulunmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunmak kabini, şezlong ve şemsiye kiralama, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınız için plaj çevresinde market ve büfe yerleri bulunmaktadır.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Tece Halk Plajı

Tece Halk Plajı
Fotoğraf: Muharrem Yeşilyurt

Bölgenin ücretsiz plajlarından biri olan Tece Halk Plajı, genellikle yerel halk tarafından tercih edilen, yaz boyunca çok fazla yoğun olmayan bir plajdır. Plajın sahil şeridi yaklaşık olarak 300 metre uzunluğundadır. Tece Halk Plajı’nda kumsallar ile çakıllar karışık bir biçimde zemini oluşturmaktadır.

Mezitli bölgesinde yer alan Tece Halk Plajı, yalnızca yüzmek için değil, kamp imkânları, piknik alanları ile de birçok ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Kamp yapmak içinde oldukça uygun olan Tece Halk Plajı deniz ile yeşil alanların ortak buluştuğu özel bir alandır.  Plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralayabilirsiniz. Aynı şekilde plaj içerisinde bulunan duş imkânı, tuvalet olanağı gibi ayrıcalıklardan da yararlanabilirsiniz. Tece Halk Plajı’na özel araçları ile gelecek olanlar için de plajın hemen dışında otopark imkânı bulunmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, kafeterya ve otopark alanı.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Soli Sahili

Soli Sahili
Fotoğraf: Who Knows

Mersin’in Mezitli ilçesinde yer alan Soli Sahili, bölgenin en eski yerleşim birimlerinden olan Soli Antik Kenti’nden ismini almaktadır. Antik kent ile Soli sahili arasında yalnızca 3 kilometrelik bir mesafe bulunmaktadır. Soli sahili bulunduğu coğrafi konumdan dolayı zaman zaman dalgalı olabilmektedir. Sahilin plajı da genel olarak kumlu bir yapıda olsa da belirli bölgelerde taşlık alanlara rastlanabilir.

Soli sahilinde denize girecek olanları birçok imkân beklemektedir. Soli sahili içerisinde yiyecek ve içecek satın alabileceğiniz işletmeler bulunmaktadır. Yine aynı şekilde Soli sahili içerisinde şezlong ve şemsiye de kiralayabilirsiniz. Temiz su ile duş alabilir, tuvalet olanaklarından Soli sahilinde yararlanabilirsiniz. Soli Sahiline giriş ise tamamen ücretsizdir. Ancak içeride kiralama ile alınan hizmetlere ücret ödenmesi gerekmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz (Şezlong + şemsiye 30 TL)

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Tarsus Plajı

Tarsus Plajı
Fotoğraf: Gündüz Erkaya

Tarsus ilçesinde yer alan Tarsus Plajı, bölgenin sakin plajlarından biridir. Yollarının bakımsız olması, denizinin dalgalı olması ve çadır kurulmaya uygun bir alanının bulunmaması sebebiyle Tarsus Plajı çok fazla ilgi gösterilen bir plaj değildir.

Tarsus Plajı beyaz kumsallar ile oluşmuştur. Plaj içerisinde ve yakın çevresinde işletmeler ve tesisler bulunmamaktadır. Tuvalet duş ve şezlong gibi hizmetler de yine bu plajda bulunmaz. Tüm bu bilgiler ışığında yine de sakin bir deniz deneyimi yaşamak isteyenler Tarsus Plajı’nı tercih edebilirler. Tarsus Plajı çevresinde konaklanabilecek bir tesis de bulunmamaktadır. Tarsus ilçesinde daha yoğun plajların olduğundan söz edebiliriz. Ancak kalabalık plajlardan ve yoğun denizlerden hoşlanmayanlar Tarsus Plajını tercih edebilir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunmak kabini, şezlong ve şemsiye kiralama olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerini plaja gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Adanalıoğlu Plajı

Adanalıoğlu Plajı

Mersin’in sakin plajlarından biri de Adanalıoğlu Plajı’dır. Adanalıoğlu Plajı doğal kalmayı başarmış, bakir bir plajdır. Genel olarak çevre halkı tarafından tercih edilen Adanalıoğlu Plajı, aynı zamanda Caretta Caretta kaplumbağalarının yuvalama yaptıkları sahil şeritlerinden biridir.

Adanalıoğlu Plajı’nın denizi genel olarak sığ bir yapıdadır. Deniz suyu ise yıl boyunca temizdir. Ancak zaman zaman oluşan yoğunluğa göre bulanıklaşabilmektedir. Plaj, kumsallardan oluşmaktadır. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Adanalıoğlu Plajı çevresinde restoranlar da bulunmaktadır. Adanalıoğlu Plajı zaman zaman dalgalı bir yapıda olduğundan, sahil şeridi boyunca deniz kabuklarına rastlamak mümkündür. Adanalıoğlu Plajı içerisinde tuvalet ve soyunma kabini gibi imkânlardan yararlanabileceğiniz işletmeler bulunmaktadır. Ancak plaj içerisinde şezlong ve şemsiye kiralama hizmeti sunulmamaktadır. Plaj tamamen ücretsizdir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Arpaçbahşiş Halk Plajı

Apaçbahşiş Halk Plajı

Mersin’in yoğun plajlarından bir tanesi de Arpaçbahşiş Halk Plajı’dır. Arpaçbahşiş Halk Plajı, belediyeye ait tamamen ücretsiz bir plajdır. 400 metreyi aşan bir sahil uzunluğuna sahiptir.  İçeriye doğruda 50 metrelik bir genişliği bulunan Apaçbahşiş Halk Plajı genel olarak kumlu bir plaja sahiptir.

Arpaçbahşiş Halk Plajı denizi son derece temiz ve berraktır. Plaj içerisinde yiyecek ve içecek hizmeti alabileceğiniz restoranlar bulunmaktadır. Yine aynı şekilde plaj içerisinde soyunma kabinleri,  tuvaletler ve temiz su ile duş imkânı da sunulmaktadır. Özel araçları ile plaja gelmek isteyenler için de otopark hizmeti sunan Arpaçbahşiş, sığ bir denize sahip olmaması sebebiyle güvenlik amacıyla gözetleme kulelerini de bünyesinde barındırmaktadır.  Arpaçbahşiş Halk Plajı’na engellilerin de erişimi sağlanabilmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Flamingo Koyu

Flamingo Koyu
Fotoğraf: Barış Güner

Mersin’in Silifke ilçesi Yeşilovacık sınırları içerisinde Tisan Yarımadası’na girişte yolun solunda kalan Flamingo Koyu, sessizliği sevenlerin kaçırmak istemeyecekleri bir dinginliğe sahip. Flamingo Koyu, Tisan Plajı’na giden yolun sonunda kalmaktadır. Tisan Plajı’ndan yürüyerek fakat tehlikeli bir yamaçtan aşağıya doğru inerek ulaşılabilen koya dileyen daha zahmetsiz bir yol olan teknelerle de gelebilirler.

Koy oldukça küçük ve kayalık bir alandan oluşmakta. Sahil kısmı da oldukça küçüktür. Bu nedenle çok fazla kalabalığı olmaz. Ancak yer bulabilmek için günün erken saatlerinde gelmek daha iyi olacaktır. Denizi turkuaza çalan bir renk tonuna sahip ve dibi balık doludur. Çıplak gözle dahi görülebilen denizin dibi deniz canlılarını keşfetmek adına şnorkelle dalış için de uygun bir ortam sunuyor.

Flamingo Koyu çevresinde herhangi bir yapılaşma mevcut değil. Tam anlamıyla bakir bir koy. Gün içerisinde Tisan İskelesi’nden kalkan tekneler buraya geliyorlar. Bunun dışında genel olarak sessiz bir yerdir. Yüzmek için burayı tercih edecek olanların yanlarında mutlaka havlu, yiyecek ve içeceklerini getirmelerini tavsiye ederiz.

Nasıl Gidilir: Tisan Adası’nda Tisan Plajı’na 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Flamingo Koyu’na Taşucu’nu geçip Yeşilovacık tabelalarını takip ederek ulaşım sağlanabilir. Araçla gelecek olanlar araçlarını Tisan Plaj çevresine park ettikten sonra yaklaşık 10 dakika yürüyüş sonrası plaja gelebilirler. Toplu taşımayı kullanacak olanlar için Taşucu-Yeşilovacık-Tisan dolmuşları bulunmaktadır.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunmak kabini, şezlong ve şemsiye kiralama olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerini plaja gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Tisan Akvaryum Koyu

Tisan Akvaryum Koyu
Fotoğraf: Sedat Zeliha Soykan

Mersin koyları içinde en bakir olanlarının başında Tisan Akvaryum Koyu gelmektedir. Tisan Akvaryum Koyu denizinin renginin akvaryum gibi olmasından dolayı bu isimle anılmaktadır. Son derece berrak ve cam gibi bir renge sahip olan Akvaryum Koyu, tamamen doğal, endemik ve özgün bir sahil şerididir.

Tisan Akvaryum Koyu içerisinde hizmet alabileceğiniz herhangi bir işletme ya da tesis bulunmamaktadır. Sahil şeridi tamamen doğal ve el değmemiştir. Şezlong ve şemsiye gibi imkânlar bu sahil şeridinde bulunmamaktadır. Aynı şekilde duş ya da tuvalet ihtiyacınızı karşılamanız pek mümkün değildir. Tisan Akvaryum Koyu doğanın içerisinde yeşil ile mavinin birleştiği oldukça sessiz bir alandır. Şehirden uzaklaşmak isteyenlerin, sakin bir tatil deneyimi arzulayanların tercih etmesi gereken bir koy olan Tisan Akvaryum Koyu ziyaretçilerini beklemektedir.

Nasıl Gidilir: Tisan Akvaryum Koyu’na araç ile ulaşım bulunmuyor. Tisan Plajı’ndan sonra yaklaşık 2,5 saat yürüyerek gelinebilir. Dileyen Tisan’dan kalkan günübirlik tekne turlarına katılarak ulaşabilir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunmak kabini, şezlong ve şemsiye kiralama olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerini plaja gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Aydıncık Sahili

Aydıncık Sahili

Mersin’in kültür turizmi açısından da önemli bir kent olduğundan söz etmiştik. Özellikle eski çağlardan kalma tarihi kalıntılarına şehrin bazı bölgelerinde rastlamak mümkündür. Aydıncık sahili de tam olarak böyle bir alandır. Antik bir kent üzerine kurulmuş olan Aydıncık sahili, yemyeşil doğa ve masmavi berrak bir denizin iç içe olduğu eşsiz bir tatil bölgesidir.

Aydıncık sahilinde birçok restoran ve kafe bulunmaktadır. Sahil şeridi oldukça bakımlı ve düzenlidir. Aydıncık sahilinde cam gibi denize girebilir ya da sahil boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Aydıncık sahili genel olarak sakin bir alandır. Ancak yaz mevsiminde bölge diğer aylara göre daha canlı ve yoğun olabilmektedir. Şehirden uzakta, sessiz ve sakin bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin tercih etmesi gereken bir yer alan Aydıncık Sahili, hem eşsiz doğası ile hem de tarihi kalıntıları ile pek çok insanı kendisine çekmektedir.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye, yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı plaj çevresinde bulunan işletme yerlerinden karşılayabilirsiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Mersin hakkında daha fazla bilgi almak ve bir sonraki tatilinizi planlamak için Mersin hakkında yazdığımız diğer içeriklere de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin