Kütahya Gezilecek Yerler | 16 Görülesi Yer

0
2325

Türkiye’nin ‘çini’ denince ilk akla gelen, birbirinden güzel gezilecek doğal güzelliklere ve müzelere ev sahipliği yapan şehri Kütahya, sizleri bekliyor.

Eskişehir’in yanı başında, İç Anadolu’da yer alan, hem tarihi hem de doğal güzellikleriyle bilinen Kütahya, gezip görülecek yerleriyle herkesi etkiliyor. Müzelerinden, doğal parklarına ilginizi çekecek şehri merak edenler için hazırladığımız Kütahya gezilecek yerler yazımız sizlerle;

# Kütahya Gezilecek Yerler

1. Kütahya Konakları

kütahya konakları

Kütahya gezilecek yerler listemize, şehrin en bilindik yerlerinden olan tarihi Kütahya evlerinin olduğu yerden başlıyoruz. Kütahya şehir merkezinde yer alan evler, 19.Yüzyıl Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor. Meşhur Germiyan Sokağı’ndan, Ahierbasan Sokağı’na kadar karşılaşabileceğiniz tarihi evler, Arnavut kaldırımlı dar sokaklarda renkli mimarisiyle dikkat çekiyor.

Genel olarak iki katlı yapılan evler, yazlık ve kışlık olarak kullanıma ayrılmış. Genellikle evlerin alt katında kiler, mutfak ve depo yer alıyor. Oturma alanı ve özel alanlar ise üst katta bulunuyor. Genellikle Osmanlı evlerinin genelinde karşımıza çıkan çıkma bölümler de, Kütahya evlerinde neredeyse birbirine değecek şekilde yapılmış.

Kütahya gezinizde tarihi evleri gözünüzle görmek isterseniz ise ulaşımı oldukça kolay. Kent merkezinde yer alan çini vazoyu 500 metre kadar geçtikten sonra ulaşabileceğiniz evlere, dilerseniz yine şehir merkezinden kalkan A-1 otobüsüne binerek de ulaşabilirsiniz.

Doğal Parklar

2. Çamlıca Tabiat Parkı

çamlıca tabiat parkı

Kütahya’ya gelmişken doğanın güzelliğinin tadını çıkartmamak olmaz. Kütahya’nın en sevilen doğal parklarından biri olan Çamlıca Tabiat Parkı, mesire alanı ve doğal güzelliğiyle herkesin sık sık uğradığı bir yer. Oldukça geniş bir alana yayılan park, piknik masalarının ve mangallıkların bulunduğu bir mesire alanına da sahip. Yazın en sıcak gününde bile şehirden serin olan park, ailece piknik yapmak isteyenler için oldukça ideal.

Parka girerken araçlar için 8,5₺ giriş ücreti ödemeniz gerekiyor. Mesire alanının bulunduğu yerde küçük bir büfe ve kır restoranı işletmesi de mevcut. Ancak piknik yapmak zorunda değilsiniz, dilerseniz güzel bir doğa yürüyüşüne çıkabilir, stres ve yorgunluğunuzu da üzerinizden atabilirsiniz.

Not: Ziyaret amaçlı gelmiş olsanız da, bütün ormanların bizim ve çocuklarımızın geleceği olduğunu unutmadan, doğal miraslarımıza sahip çıkacağınızı biliyoruz. Ancak yine de etrafta çöplerinizi ve mangal ateşini bırakmamızı hatırlatırız. 🙂 

3. Yellice Dağı

yellice dağı

Doğa tutkunlarının seveceği bir diğer yer ise, Yellice Dağı. Kütahya’nın güneyinde yer alan dağ, fay hattının hemen üzerinde yer alıyor. En yüksek kesimi 1100 metre olan dağa genellikle doğa sporlarıyla ilgilenenlerin sık sık uğradığı bir yer. Dağ tırmanışından, treekinge kadar pek çok etkinliğe ev sahibi yapan ormanda, dilerseniz siz de güzel bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz.

Not: Araziyi tam olarak bilmiyorsanız, yanınızda bölgeyi bilen biri ya da bir rehber olmadan çok fazla uzaklaşmamanızı öneririz, zira orman yaban hayvanlarının yuvası olduğu için vahşi hayvanlarla karşılaşabilirsiniz. 

4. Enne Barajı Tabiat Parkı

enne barajı tabiat parkı

Kütahya il merkezine 25 km uzaklıkta bulunan doğal parka, asfalt yoldan kolaylıkla ulaşılabiliyor. İçerisinde baraj gölü ve piknik alanı bulunan parka, küçük miktar giriş ücreti ödedikten sonra girebiliyorsunuz. Mesire alanının bulunduğu yerde küçük bir büfe işletmesi de yer alıyor. Dilerseniz sevdiklerinizle piknik yapabilir, ya da balık tutma hevesiniz varsa gölün kenarında, güzel bir gün geçirerek balık tutabilirsiniz. 

5. Kütahya Kent Ormanı

kütahya kent ormanı

Kütahya’nın şehir merkezine oldukça yakın olan kent ormanı, 15 km mesafede yer alıyor. Araçla kolaylıkla gidebileceğiniz bir yola sahip olan orman, piknik alanlarından, yürüyüş parkurlarına kadar pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Piknik alanının bulunduğu yerde büfe işletmesi de yer alıyor. Ancak piknik masası kiralayacaksanız, ya da semaverde çay içecekseniz 15₺ ücret ödemeniz gerekiyor.

Uzun bir yürüyüş parkuruna sahip olan ormanda, güzel bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Ya da dilerseniz, pek çok kişi gibi ormanda kamp yaparak, şehirden uzak geçireceğiniz birkaç gün size oldukça iyi gelebilir.

6. Domaniç Ormanları

domaniç ormanları

Türkiye’nin en değerleri ormanlarından biri olarak bilinen Domaniç Ormanları, Kütahya şehir merkezine 1 saatlik mesafede bulunuyor. Özel araçla gidebileceğiniz orman, sadece oraya özgü asırlık bitki ve ağaçları bünyesinde barındırdığı için de oldukça özel. Selçuklular döneminin en bilinen uç beylerinden Ertuğrul Gazi’nin de yazlarını geçirdiği orman, Kütahya’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken bir yer.

7. Kütahya Kaplıcaları

kütahya kaplıcaları

Kütahya’ya gelmişken, ziyaret edebileceğiniz en özel yerlerden birisi de kaplıcaları. Şifalı sularıyla bilinen Kütahya’da, ziyaret edebileceğiniz birçok kaplıca tesisi bulunuyor. Kütahya, kaplıca bakımından oldukça zengin bir bölge olduğu için, siz de Kütahya ziyaretinizde kaplıcaların şifalı sularından faydalanma şansına sahip olabilirsiniz. Harlek Kaplıcaları, Emet-Yeşil ve Kaynarca Kaplıcaları, Yoncalı Kaplıcaları, Ilısu Kaplıcaları ve daha birçok kaplıcadan birini mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Müzeler

8. Kütahya Çini Müzesi

Kütahya Çini Müzesi

Kütahya Çini Müzesi, 1411 yılında Germiyanoğluları döneminde II. Yakup tarafından yaptırılmış bir müze. Türkiye’nin ilk ve tek çini müzesi olması özelliğine sahip olan müze, Osmanlı döneminden beri çini üretimi ve işçiliğinde oldukça önemli bir konuma sahip olan Kütahya’nın önemini gözler önüne seriyor. Müze içerisinde 14. yüzyıldan kalma eserler, çiniler, vazolar, kitabe ve tabletler sergileniyor. Ayrıca dünyanın bilinen en büyük ikinci taş kitabesini de yakından görebilirsiniz. Müzeyi ziyaret etmeden önce giriş günlerini ve saatlerine bakmanızı öneririz.

Adres: Çini Müzesi, Paşam Sultan Mahallesi, Gediz CD. No:10 Kütahya Merkez
Ziyaret Günleri: Pazartesi hariç her gün
Yaz Ayları Ziyaret Saati: 08.45-19.00
Kış Ayları Ziyaret Saati: 08.15-16.45
Giriş Ücreti: 5₺

9. Kütahya Jeoloji Müzesi

Kütahya Jeoloji Müzesi

Kütahya’da yerin üstü kadar, toprağın altındaki zenginlikleriyle de meşhur. Maden bakımından oldukça zengin olan Kütahya’da; linyit, bor, kuvars, kaolin gibi birçok madde çıkarılıyor. Aynı zamanda maden işletmeciliği ruhsatının en fazla olduğu ilimiz de Kütahya olarak biliniyor. Jeoloji Müzesi içerisinde ise, zengin yer altı kaynakları, kaynakların ham hali, işlenme süreci ve en son hali gibi evreler sergileniyor. Maden kaynaklarının nasıl işlendiğini detaylı ve ayrıntılı anlatan müze içerisinde daha önce görmediğiniz değerli taşları da görebilirsiniz. Ziyaretler ücretsizdir.

Adres: Sultanbağı Mahallesi, Şengül Sk. No:26, 43050 Kütahya Merkez/Kütahya
Giriş Ücreti: Ücretsiz

10. Kossuth Evi Müzesi (Macar Evi Müzesi)

Kossuth Evi Müzesi (Macar Evi Müzesi)

Halk arasında ‘Macar Evi’ olarak bilinen ev, 18.Yüzyıl Türk evlerinin en güzel örneklerinden. Macaristan’ın bağımsızlık mücadelesinde rol oynayan Lajos Kossuth, belirli bir dönem burada yaşamış olması sebebiyle ev, “Kossuth Evi” olarak adlandırılmış. 1980 yılında ziyarete açılan ev içerisinde Kossuth’a  ait eşyaları, 18. yüzyıldan kalma eşyaları, yemek takımları, kemanları görebilirsiniz. Macar ve Türk dostluğunun pekiştiricisi olan ev, hatırasına saygı duyularak özenle korunuyor.

Adres: Börekçiler Mahallesi, Macar Sok. 43030 Kütahya Merkez/Kütahya
Ziyaret Günleri: Pazartesi hariç her gün ziyarete açıktır.
Ziyaret Saatleri: 08.00-12.00/13.00-17.00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

11. Evliya Çelebi Müzesi

Evliya Çelebi Müzesi

Kütahya’nın en önemli değerlerinden, Osmanlı’nın ünlü alimi ve seyyahı olarak bilinen Evliya Çelebi’nin ailesiyle birlikte yaşadığı ev, günümüzde Kütahya Belediyesi tarafından koruma altına alınarak müzeye dönüştürülmüş. Evliya Çelebi’nin bu konakta doğduğu söylense de, bununla ilgili net bir bilgi yok, ancak konağın yan tarafında bulunan mezarın dedesine ait olduğu biliniyor.

Müze çok fazla büyük olmadığından gezebileceğiniz çok geniş bir alan yok. Birkaç odadan oluşan müzeyi gezerken, dilerseniz geniş kütüphanesinden de kitap okuyabilirsiniz. Müze ile ilgili yapılan eleştirilerden birisi de, çoğu zaman kapalı olması. Ancak kapının üzerinde yazan numarayı aradığınızda görevli gelip açabiliyormuş, bunu bilerek gitmenizde fayda var.

Adres: Saray Mahallesi, 2. Gümüşeşik Sk. No: 92, 43100 Kütahya Merkez/Kütahya
Ziyaret Saatleri: 09:00-17:00 (Pazartesi günleri kapalı)

12. Porselen Müzesi

porselen müzesi

2010 yılında Kütahya Porselen tarafından açılmış olan müze içerisinde porselenin tarihi, üretimi ve işlenişi hakkında örnekler sunuyor. Müzede, porselenin tarihinin 14. yüzyıldan başlayıp günümüze kadar nasıl geldiğini görebilirsiniz. Ayrıca müze içerisinde Türk tarihinin önemli ressamlarının yağlı boya çalışmalarını gezebileceğiniz bir bölüm de bulunuyor.

Adres: Çalca Mahallesi, 43100 Kütahya Merkez/Kütahya
Ziyaret Günleri: Her gün açıktır.

13. Milli Mücadele Müzesi

milli mücadele müzesi

Kütahya Belediyesi tarafından Milli Mücadele’de şehit düşmüş ve gazi olmuş vatandaşlarımız anısına Hüseyin Paşa Caddesi’nde yer alan ev, gelecek nesillere bu ruhun aktarılması için müzeye dönüştürülmüş. Müze içerisinde dönemin yazarları, şairleri, komutanları gibi önemli isimlerin yazıları, milli mücadele ruhunu yansıtan resimler ve görüntüler yer alıyor. Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz müzede, sevdiklerinizle ya da çocuğunuzla verimli bir gün geçirebilirsiniz.

Adres: Cedit Mahallesi, Lala Hüseyin Paşa Cd. No:170, 43040 Kütahya Merkez/Kütahya
Ziyaret Saatleri: 09.00-17.00 (Pazar günleri kapalı.)
Giriş Ücreti: Ücretsiz

14. Kütahya Kent Tarihi Müzesi

kütahya kent tarih müzesi

Kütahya Belediyesi tarafından kentin tarihinin bilinmesi ve geleneksel el sanatlarının gelecek nesillere aktarılabilmesi açısından Karaca Konakları restore edilerek, Kent Tarihi Müzesi’ne dönüştürülmüş. Müzenin her katında ayrı bir dönem işlenerek, oldukça etkileyici bir şekilde yansıtılmış. Zemin katta Anadolu topraklarına yerleşmiş olan ilk medeniyetlerden, günümüz Türkiye Cumhuriyeti’ne kadar ayrıntılı bilgilere ve fotoğraflara ulaşabilirsiniz.

Birinci katta, icra eden insan sayısının oldukça azaldığı el sanatlarına ait eserleri ve kullanılan araçları görebilirsiniz. Kalaycı, kunduracı, semerci, sepetçi gibi eski meslek gruplarına ait bilmediğiniz detayları bu katta keşfedebilirsiniz. İkinci kattaysa Kütahya’ya özgü geleneksel kıyafetlerinin, düğün kıyafetlerinin ve halı dokumacılığının eşsiz eserlerini yakından inceleyebilirsiniz.

Adres: Pirler Mahallesi, Germiyan CD. No:76, 43030 Kütahya Merkez/Kütahya

15. Kütahya Arkeoloji Müzesi (Umur Bin Savcı Medresesi)

kütahya arkeoloji müzesi

1314 yılında Umur Bin Savcı tarafından yaptırılmış olan medrese içerisinde günümüzde Kütahya Arkeoloji Müzesi yer alıyor. Müzede Roma, Bizans, Osmanlı, Hitit dönemine ait heykelcikler, eski oyuncaklar, çömlekler, eski seramik örnekleri ve mozaikler sergileniyor. Müzenin en önemli eserlerinden biri de 1990 yılında bulunan “Amazon Lahti”. Sağlam kalmayı başarabilmiş eserler arasında bulunan lahitte, Yunanların ve Amazon halkının savaşı işlenmiş. Helenistik Çağ’dan kalma eserler de müzede görülmesi gereken önemli parçalar arasında yer alıyor.

Adres: Börekçiler Mahallesi, Sultan Bağı CD. No:2, 43050 Kütahya Merkez/Kütahya
Ziyaret Günleri: Pazartesi hariç her gün açık
Giriş Ücreti: 6₺

16. Aizanoi Ören Yeri

aizanoi ören yeri

Kütahya şehir merkezinden 57 kilometre uzaklıkta olan Aizanoi Örenyeri, Frigyalılar döneminde yaşamını sürdüren Aizanilistlerin yaşamlarını sürdürdükleri tarihi bir antik kent. Aizanoi Ören Yeri’nde yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda, dünyanın en iyi korunmuş Zeus Tapınağı, tiyatro, sütunlu cadde, hamam gibi yapılar gün yüzüne çıkarılmış. I. ve II. Yüzyılda en parlak dönemlerini yaşayan bölgede, o dönemlerde seksen bin civarında insanın yaşadığı tahmin ediliyor. Kütahya gezinizde, bu etkileyici güzellikteki antik kenti, şehrin dokusunu anlamak için mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: Yukarı Mahallesi, Cumhuriyet Cad. 43710 Çavdarhisar/Kütahya
Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:45-19:00, Kış Dönemi: 08:45-17:30
Giriş Ücreti:
7₺

** Kütahya’nın diğer tarihi yerlerini merak edenler için…

 Kütahya gezilecek yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.