Kayseri’de Ne Yenir, Nerede Yenir?

Kayseri, İç Anadolu bölgesinin kalabalık nüfusa sahip illerinden biridir. Kentin bu denli kalabalık olması nedeniyle de birçok yöresel ve kültürel zenginliği bünyesinde barındırdığı görülür. Kayseri’nin yöresel ve kültürel zenginliklerinin başında da şüphesiz lezzetli yemekleri içeren mutfağı yer alır. Türkiye’nin şarküteri başkenti olarak da bilinen Kayseri’nin mutfağı ülkemizde önemli bir konuma sahiptir. Kendine has yöresel lezzetleri ile Kayseri mutfağı, Türk gastronomi kültürü açısından önemli bir yere sahiptir. Evliya Çelebi’nin meşhur Seyahatname adlı eserinde Kayseri’den şu şekilde bahsedilmektedir; “Makulat ve imalata has beyaz ekmeği, lavaşa yufkası, katmerli böreği, lahm-ı kadit namı ile şöhret bulan kimyonlu sığır pastırması ve nilskli et sucuğu bir tarafta yoktur.” Dünyaca ünlü seyyah Evliya Çelebi’nin bu sözünden de anlaşılacağı üzere geçmişten günümüze Kayseri mutfağı önemli ve hatırı sayılır bir konumda yer almaktadır.

Türkiye’nin hemen hemen her kentinde olduğu gibi Kayseri’nin de kendine has birçok lezzeti bulunur. Günümüzde Kayseri denilince herkesin aklına sucuk, pastırma ve Kayseri mantısı gelir. Lakin Kayseri’de öne çıkan lezzetli birçok yöresel ürün de bulunmaktadır. Kayseri mutfağının öne çıkan bazı bilindik lezzetleri ise şunlardır: Yağlama, arabaşı çorbası, pöç, yağ mantısı, kurşun aşı, kâğıtta pastırma, tahinli katmer, güveç, içli köfte, etli yaprak sarma, Develi cıvıklısı, nevzine tatlısı, gilaburu suyu ve elde kesme kadayıfı.

Bu ve daha pek çok lezzeti Kayseri’de nerede yemeniz gerektiğine dair detaylı bilgileri yazımızın devamında okuyabilir, not alabilir ve bir sonraki Kayseri seyahatinizde yemekten tatlılara varıncaya kadar dilediğinizi yemek için ziyaret edebilirsiniz.

Kayseri Mutfağı Hakkında Pratik Bilgiler

Kayseri’den Alınabilecek Yiyecekler: Gerek yerli gerekse yabancı turistlerin ülkemizde hem yaz hem de kış turizmi için tercih ettiği illerimizden biri olan Kayseri gezilip görülecek yerleri, farklı tematik gezi çeşitliliği ile olduğu kadar mutfağıyla da bir hayli zengindir. Kayseri’ye yapacağınız bir gezide elleriniz boş döneminiz neredeyse imkânsızdır. Burada sucuk, pastırma, gilaburu meyvesi satın alabilir, Kayseri’nin köylerinden doğal organik kahvaltılık ürünleri bulabilirsiniz. Kayseri merkezde ve ilçelerinde şehre özgü birçok yiyeceği bulabilmeniz mümkündür.

Kayseri’nin En Meşhur Tatlısı: Kayseri, yöresel yemekleriyle olduğu kadar birkaç çeşit tatlısıyla da meşhurdur. Kayseri’deki tüm lokanta ve restoranlarında yöresel ve Türk mutfağının en özel tatlılarını bulabilmeniz mümkün. Burada deneyebileceğiniz tatlılar arasında altın kesesi, yoğurt tatlısı, düğümlü tatlı, aside tatlısı, nevizene tatlısı ve elde kesme kadayıf tatlısı yer almaktadır.

Kayseri’de Nerede, Ne Yenir?

Di Versi

Kayseri Di Versi

Di Versi, kelime anlamı olarak “iki versiyon” anlamına gelmektedir. Butik pastacılık, ekmek ve yemek tasarım atölyesi olarak Kayseri’de hizmet veren modern bir pastanedir. Kayserili 2 kız kardeş tarafından açılan pastane catering olarak da hizmet vermektedir. Pastane konum olarak Kayseri Kocasinan’da yer alır.  Modern ve otantik bir atmosfere sahip pastanede rahat ve huzurlu bir ortamda kafanızı dinleyebilirsiniz. Ayrıca bu pastanede yemek haricinde teraryum ve takı atölyesi, yağlı boya atölyesi gibi çeşitli atölyeler bulunmaktadır. Bu kafeye gelerek atölyelerdeki çeşitli etkinliklere de katılabilirsiniz.

Patissire, fırın, kutlama pastaları, actering ve atölye olarak hizmet veren Di Versi zengin menü çeşitliliğine sahiptir. Pastanenin patissire ürünleri; kekler, pastalar, tart çeşitleri, kurabiyeler ve makarondur. Fırın bölümünde ise çörekler, ekmek çeşitleri, ekşi mayalı ekmekler ve sandviç çeşitleri bulunmaktadır. Catering bölümünde ise çeşitli tatlı ürünleri ve unlu mamuller bulunur. Kayseri’de modern ve farklı bir pastaneye gelmek istiyorsanız buraya uğramanızı tavsiye ederiz. Bu mekânın öne çıkan lezzetleri domatesli ekşili ekmek, San Sebestian cheescake, parfe ve kahve çeşitleridir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 10:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Sivas Cad., Erciyesevler Mah., İpeksaray AVM Karşısı, No: 245/C, Kocasinan

Telefon: 0352 240 40 80

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/di.versi/

Haritada Görüntüle >

Saray Çiftliği Kahvaltı & Ev Yemekleri

Kayseri Saray Çiftliği Kahvaltı

Saray Çiftliği, Kayseri Melikgazi’de yer alan kahvaltı ve ev yemekleri ile ünlü mekânlardan biridir. Restoran 2 katlı bir binada hizmet verir. İlk katı şarküteri olarak, üst katı da kahvaltı salonu olarak kullanılmaktadır. Şarküteri bölümünde bir kahvaltıda beklediğiniz tüm ürünler satılmaktadır. Kahvaltıda yediğiniz ürünleri isterseniz alt kattaki şarküteri bölümünden satın alabilirsiniz. Mekân ortam olarak temiz ve nezih bir aile salonudur.

Saray Çiftliği, Kayseri’de kahvaltı ve diğer öğünler için tercih edilebilir. Saray Çiftliği kahvaltı menüsü ile ünlüdür. Kahvaltı menüsünün çeşidi az olsa da lezzetli ve doğal ürünlerden oluşması bakımından sıklıkla tercih edilmektedir. Kahvaltı menüsü yöresel ve doğal ürünlerden oluşan serpme kahvaltı seçeneği olarak mevcuttur. Kahvaltı menüsünde Kayseri’nin en meşhur lezzeti pastırmalı yumurta, bal, kaymak, ayva reçeli gibi ürünler bulunur. Kahvaltı menüsü haricinde Kayseri mantısı, patatesli mantı, kurize mantı, susamlı gözleme, sade, peynirli, patatesli ve ıspanaklı gözleme de tercih edilebilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cuma 08:00 – 18:00, Cumartesi 08:00 – 16:00 saatleri arasında açıktır. Pazar günleri kapalıdır.

Adres: Cumhuriyet Mah., Sultanhamam Cad., No: 6/B, Melikgazi

Telefon: 0352 222 33 85

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/sarayciftligi/

Haritada Görüntüle >

Kahvaltı Dünyası

Kayseri Kahvaltı Dünyası

Kahvaltı Dünyası, Kayseri Melikgazi’de bulunan kahvaltı salonlarından biridir. Burası Kayseri’de Karadeniz yöresel ürünlerini bulabileceğiniz adreslerden biridir. Karadeniz yöresinin kahvaltılık ürünleri yine bu mutfakta bulunur. Kahvaltı Dünyası ortam olarak da ilgi çekici bir atmosfere sahiptir. Restoran gerek servis kalitesi gerek ürünlerin lezzeti bakımından bakıldığında Kayseri’de tercih edilebilecek yerler arasında yer alır. Bu restoran her ne kadar kahvaltısı ile ünlü olsa da buraya öğle yemeği ve akşam yemeği için de gelinebilir. Hafta sonları kahvaltı için burayı tercih edecekseniz öncesinde yer ayırtmanız faydalı olacaktır.

Kahvaltı Dünyası, zengin bir kahvaltı menüsüne sahiptir. Burada satılan ürünler aynı zamanda kahvaltıda servis edilen ürünlerden oluşmaktadır. Yöresel ürünlerin yanı sıra diğer bölgelerin de yöresel ürünleri burada bulunabilir. Karadeniz yöresel ürünlerini de yine burada bulabilirsiniz. Bu mekân özellikle Trabzon yayık tereyağı ile ünlü olmasıyla bilinir. Restoranda hazırlanan birçok yiyecek de Trabzon yayık tereyağı ile hazırlanır. Serpme kahvaltının yanında kahvaltıda; sucuklu yumurta, muhlama tercih edilebilir.  Kahvaltı haricinde buraya gelirseniz yayık tereyağlı mercimek çorbası, Rize kavurması, yayık tereyağlı pirinç pilavı ve sade yağlı Laz böreği tatlısı deneyebilirsiniz. Restoranda satılan ürünler fiyat olarak da oldukça uygundur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:00 – 20:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Seyitgazi, Hoca Ahmet Yesevi Blv., No: 32, Melikgazi

Telefon: 0352 503 00 61 – 0505 757 41 42

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/kahvaltidunyasi_/

Haritada Görüntüle >

Şahin Concept

Kayseri Şahin Concept
Fotoğraf: Boost Ajans

Kayseri’nin Talas ilçesinde yer alan bir fabrikadır. Bu işletme Şahin Sucuklarının perakende satış noktası olarak bilinir. Bu noktadan Türkiye’nin dört bir yanına lezzetler kargolanır. Şahin Sucuklarının ürünleri mağazalar dışında Kayseri Talas’ta bulunan fabrika satış mağazasında bulunabilir. Yani bu mekân aynı zamanda hem satış mağazası hem de restoran olarak hizmet vermektedir. Satış mağazasında sucuk, pastırma, kavurma ve mantı gibi yöresel birçok ürünü bulabilirsiniz.

Şahin Concept, ekmek arası lezzetleri ile ünlü bir mekândır. Ekmek arası sucuk, pastırma, kavurma gibi seçenekler burada bulunur. Ekmek arası ürünler oldukça doyurucu ve lezzetlidir. Satışı yapılan yöresel ürünler her zaman taze ve doğaldır. Ayrıca buradan satın almak istediğiniz ürünlerin tadına bakmanız da mümkündür. Ayrıca buradan tüm Türkiye’ye ürün satış işlemi de gerçekleşmektedir. Ürün satışlarında paketleme kalitelidir ve kargolama da hızlıdır. Buradan ürün almak istiyorsanız restoranın internet sitesini ziyaret ederek sipariş verebilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:00 – 00:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Bahçelievler, Mevlana Cad., No: 25, Talas

Telefon: 0352 234 33 33

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/sahinconcepttalas/

Haritada Görüntüle >

Elmacıoğlu İskender

Kayseri Elmacıoğlu İskender
Fotoğraf: Ayyüce Mersinpınar

Elmacıoğlu İskender, Kayseri’nin en sevilen restoranlarından biridir. Kayseri merkezde 2 tane şubesi bulunur. Bu şubelerden biri Melikgazi’de biri de Gültepe’de yer alır. Kayseri mutfağını denemek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken mekândır. İskender kebabı ile ünlü olan restoranda Kayseri yöresine ait birçok yemeği bulabilmek de mümkündür. Bu restoran mekân olarak temiz, nezih ve kaliteli bir ortama sahiptir. Ayrıca servisi hızlı, personelleri de müşterilere karşı ilgisi tatmin edicidir. Ayrıca yemeklerin porsiyonları büyük, fiyatları da makul seviyededir.

Elmacıoğlu İskender her ne kadar İskender kebabı ile öne çıkan bir restoran olsa da bu restoranda Kayseri mutfağının birçok yöresel yemeklerini de bulabilirsiniz. Kayseri mantısı buranın ana yemeğini oluşturur. Burada servis edilen mantı Türkiye’deki birçok ile göre farklı servis ediliyor. Burada mantının üzerine sarımsaklı yoğurt dökülerek gelmiyor. Sarımsaklı yoğurt mantının yanında getiriliyor ve bu yoğurdu isterseniz mantınızın üzerine kendiniz ekleyebiliyorsunuz. Mantının yanı sıra Kayseri’nin sevilen bir yemeği olan Kayseri yağlaması, develi cıvıklısı, bamya çorbası, etli yaprak sarma da burada denemelisiniz. Ayrıca burada giluburu suyunu da deneyebilirsiniz. Yemeklerin ardından tatlı olarak da buranın künefesini tercih edebilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Gültepe Mah., Şht. Üst. Mustafa Şimşek Blv., No: 56, Melikgazi

Telefon: 0352 223 99 99

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/elmacioglu/

Haritada Görüntüle >

Kaşık-La Restaurant

Kayseri Kaşık-La Restaurant

Kaşık-La Restaurant, Türkiye çapında bir zincire dönüşmüş restorandır. Bu restoranın kuruluş hikâyesi ise Toyoto Plaza’da başlar. Toyoto Plaza’ya gelen müşterilere küçük bir ofiste mantı ikramıyla başlayan hikâye günümüzde dev bir zincire dönüşmüştür. Plazada ikram edilen bu mantılar büyük beğeni kazanır ve sonrasında artan taleplerle Kayseri yöresel yemeklerinin hazırlanıp sunulduğu bir restorana dönüşür. 1994 yılında hizmet hayatına başlamıştır. Günümüzde Türkiye’nin birçok ilinde bu restoranı görebilmek mümkündür.  Kayseri mutfağının lezzetli yemeklerini denemek isteyenler için bu restoran uygun bir tercih olacaktır.

Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için bu restoran tercih edilebilir. Kahvaltı menüsünde açık büfe kahvaltı, kahvaltı tabağı, serpme kahvaltı ve diğer kahvaltılık ürünler bulunur. Kayseri mantısı denilince akla gelen ilk yer olma özelliğine sahiptir. Mantı haricinde gilaburu suyu denemek için de buraya gelinebilir. Gilaburu suyu, Kayseri ve civar illerde yetişen kırmızı renkte meyveleri olan endemik bir bitkiden üretilmektedir. Kekremsi bir tadı olan gilaburu suyuna alışık olmayan kişiler için de farklı bir tat olacaktır. Çok kolay bulunamayan gilaburu suyunu denemek için Kaşık-La’ya gelebilirsiniz. Bu restoranda öne çıkan diğer lezzetler; bamya çorbası, kesme un çorbası, tandır böreği, yağ mantısı, yağlama, kâğıtta pastırma ve kuzu tandırdır.

Açılış-Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 09:00 – 18:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Şeker Mah., Osman Kavuncu Blv., No: 370, Kocasinan

Telefon: 0352 326 30 76 / 40 00

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/kasik_la/

Haritada Görüntüle >

Çemen’s Gurme & Mutfak

Kayseri Çemen's Gurme Mutfak

Çemen’s Gurme & Mutfak, Kayseri Melikgazi’de Mix AVM içerisinde yer alan gurme restorandır. Mix AVM içerisinde yer alan Çemen’s faaliyet hayatına ilk olarak gurme satış mağazası olarak başlamıştır. Daha sonra Kayseri’ye özgü unlu mamuller üretilmeye başlanmıştır. Unlu mamuller yapılmaya başlandıktan sonra orijinal tarifler üreten ve sunan bir restorana dönüşmüştür. Günümüzde hem restoran hem de satış noktası olarak hizmet vermektedir. Burası aynı zamanda perakende satış noktasıdır ve internet üzerinden de sipariş verilerek alışveriş yapılabilir.

Kayseri yöresel yemekleri restoranın menüsünün en başında yer alır. Restoran kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için de tercih edilebilir. Buranın kahvaltı menüsü ülkenin en iyi kahvaltı menüsü seçilmiştir. Kahvaltı menüsünün dışında burada Kayseri yağlaması, mantı, yağ mantısı, bamya çorbası, tepsi mantısı ve kâğıtta pastırma deneyebilirsiniz. Tatlı olarak da Kayseri’nin yöresel tatlısı olan nevzineyi tercih edebilirsiniz. Bu restoranın aynı zamanda bir de şarküteri reyonu bulunuyor. Şarküteri reyonundan Kayseri mantısı, pastırma, sucuk gibi pek çok yöresel ürünü satın alabilirsiniz. 600’ün üzerinde yöresel ürün satışının buradan yapıldığı bilinmektedir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Aşık Veysel Blv., No: 22, Melikgazi

Telefon: 0352 333 82 82

Daha Fazla Bilgi: https://instagram.com/cemensgurme/

Haritada Görüntüle >

Gubate Restaurant & Kahvaltı Evi

Kayseri Gubate Restaurant

Gubate Restaurant, Kayseri’nin Talas ilçesinde 2013 yılında açılmıştır. Kayseri Çerkez nüfusunun yoğun olduğu illerimizden biridir. Gubate ismini de Çerkez mutfağının en sevilen böreği olan gubateden almıştır. Bir Çerkez efsanesi misyonu ile yola çıkan restoran, günümüzde Kayseri’nin sevilen restoranlarından biri haline gelmiştir. Ortam olarak temiz, sıcak, nezih bir aile işletmesidir. Kayseri geziniz sırasında yöresel yemekler haricinde farklı tatlar arıyorsanız bu mutfağı ziyaret listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Gubate Restaurant Kayseri yöresel mutfağı ve Çerkez mutfağının geleneksel lezzetlerini bulabileceğiniz bir mutfak anlayışına sahiptir. Bu restoran Kayseri’de kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih edilebilecek yerler arasındadır. Kahvaltısı ve zengin mantı çeşitleri ile ünlü bir mekândır. Kahvaltıda Kayseri yöresinden birçok ürünü bulabilmeniz mümkündür. Ayrıca kahvaltılık ürünleri taze ve sıcaktır. Restoranda mantı ve hamur işlerinin yanı sıra tatlı, reçel, sos, peynir gibi ürünler de burada bulunur. Bu restoranda klasik Kayseri’nin yağ ve tepsi mantısı ve Çerkez mutfağının mantı ve hamur işlerini deneyebilirsiniz. Burada restorana da ismini veren Gubate böreğini deneyebilirsiniz. Son olarak bu restoranın ürünleri kaliteli ve lezzetli olup fiyatları da son derece uygundur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Hafta içi 09:00 – 20:30, hafta sonu 09:00 – 17:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Mevlana Mah., Mehmet Akif Ersoy Cad., Aydın Sit., No: 22/C, Talas

Telefon: 0352 290 93 49

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/gubate_restaurant/

Haritada Görüntüle >

Sultan Sofrası

Kayseri Sultan Sofrası

Geleneksel Türk mutfağının en seçkin lezzetlerinin yer aldığı Kayseri Sultan Sofrası 2001 yılında kurulmuş ve bugün ikinci kuşak yönetimi ile hizmetlerine devam eden bir yerdir. Mekân, geleneksel Türk yemeklerini orijinal tariflerine sadık kalarak hazırlayıp müşterilerine sunmaktadır. Yemekler, alanında uzman şefler tarafından yapılmakta ve harika bir sunumla müşterilerin beğenisine sunulmaktadır. Yemek çeşitleri oldukça fazla, lezzetli ve doyurucudur.

Et yemeklerinden çorbalara, mezelerden pide çeşitlerine, sıcak-soğuk içeceklerden onlarca tatlı çeşidine varıncaya kadar bir hayli zengin bir menüye sahiptir. Sultan Sofrası geniş bir yeme içme alanına sahiptir. Masalar arası mesafe yeterli aralıktadır. Mekân içerisi geniş ve ferahtır. Gürültülü bir müzik yayını bulunmamaktadır. Çalışanlar müşterilere karşı nazik ve siparişler de gecikme yaşanmadan getirilir. Bu restoranın en önemli özelliği 24 saat açık olmasıdır. Bu sayede gece geç bir saatte bile acıktığınızda bu restorana gelerek karnınızı doyurabilirsiniz. Sultan Sofrasının bir başka avantajı ise internet üzerinden sevilen lezzetlerin sipariş edilebiliyor olmasıdır.

Sultan Sofrası, Türk mutfağı ve Osmanlı mutfağı yemeklerinin hazırlanıp sunulduğu bir mutfak anlayışına sahiptir. Zengin menü seçeneği bulunan restoran her kesimden damak zevkine sahip müşteriye hitap eder. Izgara çeşitleri, tatlılar, kahvaltı çeşitleri, çorba çeşitleri, et yemekleri, sebze yemekleri ve ekmek arası seçenekler bu restoranın menüsünde bulunan lezzetlerdendir. Osmanlı mutfağı yemekleri arasında Hünkâr Beğendi, Elbasan tava, tandır kebap, kuzu incik, kuzu kebap ve islim kebabı gibi seçenekler de bulunmaktadır. Bu restoranda mantı, yağlama ve pirzola deneyebilirsiniz. Son olarak fiyatların Kayseri’deki birçok yerden pahalı olduğunu söyleyebiliriz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 24 saat açıktır.

Adres: Camikebir Mah., Park Blv., No: 31, Melikgazi

Telefon: 0555 896 91 93

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/sultansofrasi38/

Haritada Görüntüle >

Bereket Develi Cıvıklısı

Kayseri Develi Cıvıklısı

Mekân, Kayseri’nin popüler ve sevilen bir lezzeti olan develi cıvıklısını denemek için gidilebilecek yerlerden biridir. Kayseri’de develi cıvıklısı nerede yenir diye sorulduğunda akla ilk gelen ilk yerlerden biridir. Konum olarak Melikgazi’de yer alan restoran zengin menü seçeneği ile farklı tatlar arayan kişilerin tercih edebileceği yerler arasına girmiştir.

Develi cıvıklısı, Kayseri’nin Develi ilçesinden ismini alan ve Konya’nın etli ekmeğini andıran kuşbaşı etli bir tür pidedir. Burada hazırlanan develi cıvıklısının pidesi incecik ve çıtır çıtırdır. Mekânda siparişlerin yanında ev yapımı yoğurt ikram edilir. Develi cıvıklısının yanı sıra burada tatlı pide de deneyebilirsiniz. Tatlı pide, kapalı pidenin içinde tahin ve ceviz karışımı olan bir pide çeşididir. Develi cıvıklısının haricinde burada kıymalı pide, kaşarlı pide, cevizli pide, pastırmalı pide gibi pide çeşitleri de bulunur. Canınız pide yemek istemiyorsa kiremitte et veya kiremitte tavuk da alabilirsiniz. Mekânın öne çıkan diğer tatlıları ise; kaymaklı fıstıklı kadayıf, Antep fıstıklı katmerdir. Yemeklerin ardından çay ikram edilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:30 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Şht. Üst. Mustafa Şimşek Cad., Gültepe Mah., Melikgazi

Telefon: 0352 236 01 21

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/bereketdevelicvkl/

Haritada Görüntüle >

Lezzet Develi Cıvıklısı

Kayseri Lezzet Develi Cıvıklısı
Fotoğraf: Ertugrul Zabci

Lezzet Develi Cıvıklısı, Kayseri’nin sevilen fırınlarından biridir. Konum olarak Kayseri Kocasinan’da yer alan fırın, bölge halkı tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. Kayseri’de Develi cıvıklısı yemek için tercih edilecek yerlerden biridir. Develi cıvıklısı, Kayseri’nin Develi ilçesinde ortaya çıkan tarihi 500 yıl önceye dayanan bir tür pide çeşididir. Mekân temiz, ferah ve şık bir atmosfere sahiptir. Bu fırın aynı zamanda sessizlik ve dinginlik arayan kişilerin de uğrak yeridir. Restoranda klasik sözsüz müzik çalar ve bu da yemeğinize ayrı bir lezzet katar. Klasik müzik eşliğinde lezzetli yemekler için bu fırını ziyaret edebilirsiniz.

Lezzet Develi Cıvıklısı’nda develi cıvıklısı deneyebilirsiniz. Develi cıvıklısının yanında masaya ikram olarak iki salata, iki tür yeşillik ve güveçte kaşarlı mantar tava getirilir. Menü ve ikramlar olarak oldukça doyurucudur. Develi cıvıklısı haricinde restoran menüsünde pide çeşitleri de bulunur. Pide çeşitlerinden cevizli, kıymalı, kaşarlı, sucuklu, ıspanaklı, patatesli, tahinli, karışık, ıspanaklı pide çeşitlerini bulabilmek mümkündür. Pide menüsünün yanı sıra zengin meze çeşitliliğine de sahiptir. Ballı yoğurt mezesi de burada bulunan farklı bir meze çeşididir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Erciyesevler, Tuna Cad., No: 12/B, Kocasinan

Telefon: 0352 331 38 38

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/lezzet38/

Haritada Görüntüle >

Altınsaray Pöç & Tandır

Kayseri Altınsaray Pöç ve Tandır

Altınsaray Pöç & Tandır, Kayseri Melikgazi’de yer alan mütevazı bir lokantadır. Pöç, Kayseri yöresel lezzetlerinden biridir ve dananın kuyruk sokumunun ikinci boğumunda yer alan etlerden hazırlanır. Kayseri’de pöç yenilebilecek birçok restoran bulunuyor. Her restoran pöçü kendine özgü bir şekilde pişirerek servis ediyor. Bu restoranda pöçler 16 saatte külde kendi suyu ile pişirilerek hazırlanmaktadır. Bu şekilde hazırlanan pöçlerin lezzeti bir başkadır ve eti kıvamında pişer.

Altınsaray Pöç & Tandır’da öne çıkan lezzetler şüphesiz pöç ve kuzu tandırdır. Yolunuz buraya düştüğünde bu restoranın pöçünü denemenizi tavsiye ederiz. Burada servis edilen pöç tabağının yanında pilav, kuru soğan ve yeşilbiber bulunur. Pilavı klasik pilavdan farklı olarak kuş üzümü ve fıstıklıdır. Ayrıca pöçün yanına ikram olarak salata ve kemik suyu getirilir. Pöçün yanında içecek olarak ayran tercih edebilirsiniz. Buraya pöç yemek için gelecekseniz gelmeden önce aramanız iyi olacaktır.  Çünkü bu restorandaki pöçler genellikle saat 16:00 olmadan tükenir. Son olarak bu restoran fiyat olarak oldukça makuldür ve yemeklerin porsiyonları da oldukça doyurucudur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 06:00 – 17:30 saatleri arasında açıktır. Pazar günleri kapalıdır.

Adres: Nazmi Toker Cad., No: 18, Melikgazi

Telefon: 0352 222 92 91

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/altinsaraypoctandir/

Haritada Görüntüle >

Bağdat Pöç & Tandır

Bağdat Pöç & Tandır

Bağdat Pöç & Tandır, Kayseri Melikgazi’de yer alan popüler pöççülerden biridir. Pöç, dana etinden ayrılan bir kısımdır ve 500 kiloluk bir danadan sadece 1,5 porsiyon kadar bir et çıkar. Pöç dananın kuyruk kısmında bulunur.  Az bulunan bu et değerlidir ve özel bir şekilde pişirilir. Bu restoranın pöçleri hazırlanırken taş fırında 17-18 saat kadar ağır ağır pişirilerek servis edilir. Küçük bir mekân olan Bağdat Pöç, pöçlerinin lezzeti ve sunumu ile iştah açar. Kayseri’ye gelmişseniz Bağdat Pöç’e uğramayı ve bu muhteşem yöresel lezzetleri denemeyi unutmayın.

Bu restoranın ön plana çıkan lezzeti şüphesiz pöçtür. Pöç haricinde en çok sevilen ve tercih edilen lezzetlerden biri de kuzu tandırdır. Kuzu tandır, taş fırında taş güveç içerisinde özel baharat karışımı içerisinde ağır ağır pişirilir. Pöç siparişlerinizin yanında masaya ikram olarak meze tabağı ve ekmek getirilir. Kuzu tandır yanında bademli özel bir pilav ile servis edilir. Yemeklerinizin yanına karadut çilek kompostosu alabilirsiniz. Yöresel tatlıları da burada deneyebilirsiniz. Yöresel tatlılardan nevzine tatlısını burada denemenizi tavsiye ederiz. Nevzine genellikle saat akşamüzeri olmadan bitebiliyor. Bu nedenle tatlı yemek istiyorsanız saat 15:00 öncesi gelmeniz faydalı olacaktır.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:30 – 20:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Kiçikapı Mah., Vatan Cad., No: 34/B, Melikgazi

Telefon: 0352 236 22 22

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/bagdatpoctandir/

Haritada Görüntüle >

Alamet-i Farika Restaurant

Kayseri Alamet-i Farika Restaurant

Alamet-i Farika Restaurant, Kayseri Melikgazi’de yer alır. Yaklaşık 180 yıllık bir binanın restore edilmesi ile hizmete açılmış restoran otantik ve tarihi bir atmosfere sahiptir. Restoran ismini Osmanlıcada ‘’eşi benzeri olmayan’’ anlamına gelen alametifarikadan almıştır. Bu terim restoranı kuran 3 kardeşin babaannelerinden sıkça duydukları bir terimmiş. Mekân tarihi dokuya uygun olacak şekilde dizayn edilmiş ve bu da restorana ayrı bir hava katmıştır. Loş ışıklar, konsepte uygun masa ve sandalyeler, romantik perdeler, eski pencereler sizleri adeta tarihi bir atmosfere sürükler. Bu restoranın bir başka önemli özelliği ise Kerem ile Aslı’nın yaşadığı konakta hizmet veriyor olmasıdır.

Alamet-i Farika Restaurant, kahvaltı, brunch, öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih etmeye uygun bir restorandır. Mutfak olarak Kayseri yöresel yemekler, Türk mutfağı yemekleri ve barbekü yemekleri bu restoranın mutfağını oluşturur. Burada yağlama, Şerif Sultan mantısı, alamet ve meftun kebabı denenebilir. İçecek olarak ister yemeklerinizin yanına isterseniz yemeklerinizden sonra gilaburu suyu tercih edebilirsiniz. Bu restoranda tatlı yemek istiyorsanız nevzine, aside, alamet-i farika paşası tatlılarını deneyebilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:30 – 21:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Setenönü Cad., No: 55, Melikgazi

Telefon: 0352 503 65 65

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/alametifarikarestaurant/

Haritada Görüntüle >

Şükrü Ustanın Yeri

Kayseri Şükrü Ustanın Yeri
Fotoğraf: Levent Temizkan

Şükrü Ustanın Yeri, Kayseri Melikgazi’de yer alır. Bu mekânı Şükrü Ustanın kendisi açmıştır ve günümüzde de kendisi işletmektedir. Şükrü Usta, meslek hayatına Ankara’da bulaşıkçı olarak başlamıştır ve daha sonra memleketi Yozgat’a gelerek aşçılık yapmıştır. Daha sonra ise Kayseri’ye gelerek meşhur Şükrü Ustanın Yeri’ni açmıştır. Şükrü Usta meslekte 50 yılı aşmış, sevecen ve müşteri ile ilişkisi iyi olan biridir ve herkes tarafından sevilir. Mekân sahibinin ilgi çekici kişiliği kadar mekân da oldukça ilgi çekicidir. Dışarıdaki masa mangalların üzerinde ağzı kırık testiler bulunur ve bu görüntüsü ile müşterilerin dikkatini çeker.

Şükrü Ustanın Yeri, sağlıklı ev yemekleri yiyebileceğiniz restoranlardan biridir. Yarım asırdır bu sektörün içerisinde yer alan Şükrü Ustanın yemekleri lezzeti ile ünlüdür. Kuru fasulye, testi kebabı, kuzu tandır burada bulabileceğiniz sevilen lezzetlerdendir. Testi kebabı günlük hazırlanarak servis edilir ve genellikle çok çabuk tükenir. Kuru fasulye ve testide kebabın menüde yer alması bir tesadüfe dayanır. Şükrü Usta bu lezzetleri aslında Pazartesi ve Çarşamba günleri hazırlıyormuş. Fakat daha sonra yoğun talep görmesi sebebi ile menüye eklenmiş. Restoran fiyat olarak değerlendirildiğinde ise fiyatların makul seviyede olduğu görülür. Ayrıca yemekleri doyurucu ve lezzetlidir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Kiçikapı Mah., Vatan Cad., No: 35, Melikgazi

Telefon: 0352 222 55 94

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/paksoyrestourant/

Haritada Görüntüle >

Dikbaşer Kelle Paça Salonu

Kayseri Dikbaşer Kelle ve Tava Salonu

Kayseri’de sakatat severlerin tercih edebileceği yerlerden biri de Dikbaşer Kelle Salonudur. Konum olarak Kayseri Melikgazi’de yer almaktadır. Oldukça salaş bir yer olan bu kelle paça salonu Kayseri’nin sevilen sakatat dükkânlarından biri olarak bilinir. Kayseri’de kelle yenilebilecek temiz ve nezih bir yer olduğu söylenebilir. Kelle paça ve sakatat ürünleri çok sevilir ve oldukça da sık tüketilir. Sağlıklı olduğu da herkesçe bilinir. Fakat sakatatların kaliteli ve temiz bir şekilde yapılması gerekir. Temiz, lezzetli ve sağlıklı kelle paça için burayı ziyaret edebilirsiniz. Salonunda servis hızlıdır ve personelleri de müşterilere karşı naziktir.

Kuzu kelle, kelle paça çorbası, tandır kelle burada denenebilir. Kelle paçanın yanında çiğ soğan ve sıcak ekmek getirilir. Kelle paçanın yanında getirilen ekmekler Kayseri’ye özgü boru ekmeklerdir. Kuzu kelle ise tandırda pişirilir ve deneyenler tarafından oldukça da beğenilir. Kellenin yanında ise soğan ve turşu ikram edilir. Son olarak menü fiyatları son derece uygun olup yemekleri de bir o kadar lezzetli ve doyurucudur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 06:00 – 19:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Camikebir Mah., Eskipostane Sk., No: 9, Melikgazi

Telefon: 0352 231 09 61 / 24 60

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/dikbaserkellepaca/

Haritada Görüntüle >

Hayat Kelle

Kayseri Hayat Kelle

Kayseri Melikgazi’de yer alan Hayat Kelle, kelle ve sakatat konusunda iddialı olan yerlerden biridir. Konum olarak Melikgazi’deki Ulucami’ye oldukça yakın bir noktada bulunmaktadır. Buranın kellesi çok sevilir ve lezzetli bulunur. Kayseri yöre halkı da kelle için çoğunlukla bu restoranı tercih eder. Servisi hızlı, personelleri de müşterilere karşı ilgilidir.

Kelle paça çorbası, kelle tava, fırın kelle, kızarmış tandır kelle gibi ürünler burada bulabileceğiniz ürünlerdir. Kelle yemek içi buraya gelmeyi planlıyorsanız erken bir saatte gelmeniz iyi olacaktır. Çünkü saat 15:00’ten sonra kelleler genellikle tükenir. Son olarak kelle fiyatları da son derece uygun olup kelle çeşitleri de bir o kadar lezzetli ve doyurucudur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 06:30 – 20:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Camikebir, Ulu Cami Cad., No: 6, Melikgazi

Telefon: 0352 231 94 02

Haritada Görüntüle >

Ağaçaltı Kebap Salonu

Kayseri Ağaçaltı Restaurant

Kayseri’de birkaç yerde şubesi bulunur. Şubelerden en bilinenleri Melikgazi’de yer alan merkez şube ve sanayide yer alan sanayi şubesidir. Merkez şube, mekân olarak geniş ve ferahtır. Ayrıca mekânın önünde park yeri kolaylıkla bulabilirsiniz ve park sorunu yaşamazsınız. Restoranın içerisinde çocuklar için oyun alanı bulunur. Servisi hızlıdır ve personeli müşterilere karşı güler yüzlüdür. Menü tek çeşitlidir ve bu restoran az ürünle harikalar yaratmayı başarabilmiştir. Kayseri gezinizde lezzetli, pratik bir yemek planınız varsa bu restoranı ziyaret edebilirsiniz.

Ekmek arası kavurma, ekmek arası sac kebabı, tahinli kadayıf burada bulabileceğiniz lezzetlerdendir. Ürün çeşidi azdır ve menü bulunmaz. Burada karar vermeniz gereken tek konu yemeğinizin soğanlı ya da soğansız olup olmamasıdır. Ekmek arası lezzetlerde soğanlı veya soğansız ekmek arası tercih edebilirsiniz. Bunların haricinde restoranda çatal bıçak bulunmaz. Ekmek arası lezzetlerin etleri iyi pişmiş, sinirsiz ve yağsız olarak servis edilir. Yarım ekmek arası et bir porsiyona tekabül eder. Ekmek arası lezzetler gerçekten doyurucu ve lezzetlidir. Ekmek arası siparişlerinizin yanına ev yapımı ayran tercih edebilirsiniz.  Fiyatlar da son derece uygundur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 11:00 – 21:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Köşk Mah., Şht. Üst. Mustafa Şimşek Blv., No: 42, Melikgazi

Telefon: 0352 237 02 02

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/agacaltikebap/

Haritada Görüntüle >

Konak Restaurant

Kayseri Konak Restaurant

Konak Restaurant, Kayseri’nin Talas ilçesinde yer alır. Talas’taki tarihi bir Kayseri konağında hizmet veren restoran otantik bir atmosfere sahiptir. Mekânın otantik atmosferinin yanı sıra burada bazı günler canlı müzik de olur. Restoran tarihi dokuya uygun olacak şekilde dizayn edilmiştir. Masa örtüleri, sandalyeler, ışıklandırmalar ve perdeleri ile nostaljik bir görüntüye sahiptir. Restoran iç ve dış olacak şekilde iki bölümde hizmet verir. İç mekân, konağın odalarından oluşur ve bu odalarda yemek yenir. Dış mekân ise konağın bahçesidir ve bu bahçe yaz aylarında canlanır.

Konak Restaurant, Kayseri mutfağından yöresel yemekleri bulabileceğiniz adreslerden biridir. Bu restoranı kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. Bu restoran kahvaltı için tercih edecekseniz zengin bir kahvaltı menüsü sizi bekliyor olacak. Sınırsız çay eşliğinde çeşidin bol olduğu serpme kahvaltı en çok tercih edilen kahvaltı menüsüdür. Kahvaltı harici restorana geliyorsanız o zaman cağ kebabı, kaburga dolması gibi diğer lezzetleri de deneyebilirsiniz. Son olarak restoran fiyatları değerlendirildiğinde, fiyatların restoran kalitesi ve hizmet baz alındığında makul seviyede olduğu görülür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Erhan CAD., No: 85, Talas

Telefon: 0352 437 08 88

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/kayserikonakrestaurant/

Haritada Görüntüle >

Yıldırım Pide Fırını

Kayseri Yıldırım Pide Fırını

Kayseri’de pide nerede yenilir diye sorulduğunda şüphesiz birçok Kayserilinin aklına Yıldırım Pide Fırını gelir. Konum olarak Kocasinan’da yer alan pide salonu Kayseri’de pide severlerin uğrak yerlerinden biridir. Küçük bir fırında hizmet veren işletme enfes pideleri ile Kayseri’de oldukça ünlüdür. Bu fırında isterseniz oturup sıcak pidelerinizi yiyebilir isterseniz alıp eve götürebilirsiniz. Ayrıca evde iç malzemesini hazırlayarak bu fırına getirip kendi pidelerinizi daha uygun fiyata hazırlatabilirsiniz.

Yıldırım Pide Fırını, pide çeşitlerinin hazırlanıp sunulduğu bir fırındır. Bu fırının en meşhur ve en sevilen pidesi kıymalı pidedir. Burada hazırlanan kıymalı pidenin kıyma harcında soğan bulunmaz. Bu nedenle soğan sevmeyenler veya midesine dokunanlar için tercih edilebilir olacaktır. Ayrıca bu fırının pideleri iyi pişmiş ve çıtır çıtırdır. Kıymalı pide haricinde peynirli pide de denenebilir. Son olarak bu fırınının pideleri fiyat olarak değerlendirildiğinde fiyatların uygun olduğu görülür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 20:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Fevzi Çakmak Mah., Billur Cad., No: 11/B, Kocasinan

Telefon: 0352 223 39 42

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/yildirim_pide_firini/

Haritada Görüntüle >

Elvan Lokantası

Kayseri Elvan Lokantası

Elvan Lokantası, Kocasinan ilçesine bağlı Sahabiye Mahallesinde bulunur. Konum olarak biraz sapa bir yerde bulunsa da yemeklerin lezzetli olması konumunun önüne geçmiştir. Öyle ki Kayseri’nin birçok farklı yerinden ve Kayseri dışından buraya birçok müşteri gelmektedir. Lokanta, 60 yıldır lokantacılık mesleğinin içinde yer alan Hasan Demir tarafından tam 33 yıl önce açılmıştır. Günümüzde bu lokantayı Hasan Demir’in oğlu Savaş Demir işletmektedir. Bu lokanta her zaman yemeklerini taze ve sağlıklı olacak şekilde pişirmeyi prensip edinmiştir. Restoran sahibi bir röportajında: ‘’Evimde yediğim yemekleri lokantada pişiriyorum.’’ diyerek bu konuya açıklık getirmiştir.

Elvan Lokantası kahvaltı ve öğle yemeği için tercih edilebilir. Yemek çeşidinin çok olduğu ve menüsünde sağlıklı ev yemeklerinin yer aldığı bir lokanta olma özelliğine sahiptir. Günlük 10 çeşit çorba, 50’ye yakın yemek çeşidi bu lokantanın menüsünde yer alır. Sabah erken saatlerde kahvaltı için buraya geliyorsanız mis gibi sıcak çorba çeşitlerinden deneyebilirsiniz. Burada hazırlanan yemeklerin en önemli özelliği yemeklerin zeytinyağı ile hazırlanmasıdır. Bunun nedeni yemeklerin daha sağlıklı ve lezzetli olmasını sağlamaktır. Lokantada yer alan yemekler Kayseri’ye özgü yöresel yemekler ve Ege’nin zeytinyağlı yemekleridir. Bu lokantanın öne çıkan lezzetleri; zeytinyağlı sebzeler, dolma ve kuzu etinden yemekler, kuru fasulye ve et döner olarak sayılabilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 05:30 – 19:00 saatleri arasında açıktır. Pazar günleri kapalıdır.

Adres: Serçeönü, Teoman Sk., No: 8, Kocasinan

Telefon: 0352 222 61 06

Haritada Görüntüle >

Maide Pide Restaurant

Kayseri Maide Pide Restaurant

Maide Pide Restaurant konum olarak Kayseri’nin Kocasinan ilçesinde yer alır. Mekân ortam olarak geniş ve ferah bir salonda hizmet vermektedir. Temiz ve bakımlı bir restoran olan işletmenin üst katı da bulunur. Üst kat da zeminle aynı şekilde dekore edilmiştir. Mekânda arka fonda klasik müzikler çalar ve bu da sakin bir şekilde yemek yemenize olanak tanır. Yani çoğu restoranda olduğu gibi gürültülü bir müzik yayını yoktur. Ayrıca yemeklerin fiyatı ortalama düzeydedir ve yemekler porsiyon olarak doyurucu ve lezzetlidir.

Maide Pide Restaurant, zengin bir menü çeşitliliğine sahiptir. Çorba çeşitleri, pideler, ızgaralar ve tatlı çeşitleri bu mutfağın temelini oluşturur. Çorba çeşitleri arasında beyran, işkembe, paça, mercimek ve karışık çorba yer alır. Pide çeşitleri arasında ise kıymalı, kaşarlı, peynirli, cıvıklı pide çeşitleri mevcuttur. Pide haricinde lahmacun, et dürüm, tavuk şiş, Adana dürüm, köfte dürüm seçenekleri de mevcuttur. Izgara çeşitleri arasında ise köfte, yaprak döner, Adana, tavuk şiş, kanat ve Maide İskender bulunur. Ana yemeklerinizin yanında tatlı menüsünden de tatlı siparişi verebilirsiniz. Bu restoranda tatlı olarak katmer tatlısı veya künefe tercih edebilirsiniz.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Düveönü Hacı Saki Mah., Hastane Cad., Yıldırım İş Hanı, Merkez

Telefon: 0352 333 35 55 / 31 11

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/maidepiderestaurant/

Haritada Görüntüle >

Adembaba Kebap Kadayıf

Adembaba Kebap Kadayıf
Fotoğraf: Hüseyin Cem Altıner

Adembaba Kebap Kadayıf, Kayseri Cumhuriyet Meydanı’nda (Demirkapı Ağzı) bulunur. 1928 yılından 1969 yılına kadar Nuh Kebabı ismi ile faaliyet göstermiştir. Nuh Kebabının kurucusu Nuh Mehmet Büyükberber’dir. Nuh Kebabı daha sonra Ali ve Niyazi Büyükberber kardeşler tarafından özünden taviz vermeyerek Adembaba adıyla günümüze taşınmıştır. Yani Adembaba’nın kuruluş tarihi bir o kadar eskiye dayanır. Dededen toruna, nesilden nesle devam eden gelenek günümüzde Adembaba çatısı altında faaliyet göstermektedir.

Adembaba kebabı ve kadayıfı ile ünlü bir restorandır. Bu restoranda kebap çeşitlerinden Adembaba kebabı ve Adembaba tava köftesi bulunur. Adembaba kebabının lezzet sırrı koyun etinin hazırlanışında saklıdır. Koyun etleri sinir ve zarları alınarak ince ince doğranır ve iki gün dinlendirilir. Daha sonra odun ateşinde bakır tavalarda pişirilerek servise hazırlanır. Servis edilirken etin suyu ile yağlanmış pideler ve meşhur soğan piyazı ile birlikte servis edilir. Kadayıf çeşitleri arasında ise; sade, fıstıklı, tahinli, kaymaklı, dondurmalı, cevizli ve atom kadayıf türleri bulunur. Son olarak, fiyat bakımından makul olan lokantanın yemeklerinin porsiyonları küçüktür ve genellikle doymaya yetmez.

Açılış-Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 08:00 – 19:30 saatleri arasında açıktır. Pazar günleri kapalıdır.

Adres: Kiçikapı Mah., Vatan Cad., No: 32/B, Melikgazi

Telefon: 0352 222 85 64

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/adembabakebap/

Haritada Görüntüle >

Öztat Pide Fırını

Kayseri Öztat Pide Fırını

Öztat Pide Fırını, Kayseri Melikgazi’de yer alan pide ve unlu mamullerinin hazırlandığı fırınlardan biridir. Kayseri’de pide yemek için bu fırın tercih edilebilir. Pide konusunda son derece yetenekli olan fırın, Kayserililer için de sevilen ve vazgeçilemeyen bir işletme haline gelmiştir.  Mahalle arasında ara bir sokakta konumlanan fırın konum olarak sapa bir yerde kalsa da lezzet ve kalite bakımından üstün olmasından dolayı konumunun pek de bir önemi yoktur.

Öztat Pide Fırını, lezzetli pideleri ile Kayseri’de önemli bir yere sahiptir. Kıymalı pide, kaşarlı pide, peynirli pide gibi pide çeşitlerinin bulunduğu pide fırınında en çok tercih edilen pide kıymalı olandır. Burada pideler kâğıt üzerinde servis ediliyor ve masaya çatal bıçak getirilmiyor. Unlu mamulleri arasında su böreği, şebit ekmeği, yufka, mantı, bazlama, katmer,  gözleme çeşitleri yer alır. Son olarak bu fırının pide fiyatları değerlendirildiğinde fiyatların oldukça ekonomik olduğu görülür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 07:00 – 20:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Azizler Sk., No: 5/B, Melikgazi

Telefon: 0352 222 36 39

Haritada Görüntüle >

Altındede Pide & Unlu Mamulleri

Kayseri Altındede Pide & Unlu Mamulleri

Altındede Pide Fırını hem pide fırını hem de bir pastanedir. Konum olarak Kayseri Kocasinan ilçesinde yer alır. Kayseri’de lezzetli tahinli pide yemek istiyorsanız tereddüt etmeden Altındede Pide Fırınına gelmelisiniz. Günümüzde Kayseri’de tahinli pide yapan çok fazla fırın bulunmaz. Bu nedenle tahinli pide için burayı tercih etmek mantıklı olacaktır. Ayrıca bu fırının önemli özelliklerinden biri de Kayseri’nin en eski fırınlarından biri olmasıdır. Buraya gelmek istiyorsanız önceden telefon ile rezervasyon da yaptırabilirsiniz. Telefonla rezervasyon yaptırdığınızda burada serpme kahvaltı da yapabilirsiniz.

Bu fırın Kayseri yağlamasının şebitini elle açması ile ünlüdür. Elle açılan şebitler daha sonra yağlama yapılarak servis edilir ve yağlamanın lezzeti de buradan ileri gelir. Kayseri yağlamasının yanı sıra bu fırının en meşhur lezzeti tahinli pidedir. Bu fırının öne çıkan diğer lezzetleri; tatlı tahinli pidedir.  Tahinli pide günün her saati bulunsa da sabah erken saatlerde gelmeniz durumunda sıcak sıcak tahinli pidelere kavuşabilirsiniz. Ayrıca bu fırının bir diğer özelliği de Türkiye’nin her yerine kargolama yapmasıdır. Yani bu fırının lezzetlerini denemek için sadece Kayseri’de olmanıza gerek yok.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 24 saat açıktır.

Adres: İstasyon Cad., No: 40/A, Kocasinan

Telefon: 0352 222 37 59

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/altindedeunlumamulleri/

Haritada Görüntüle >

Taşmekan Et Lokantası & Kebap Evi

Kayseri Taşmekan Kebap Evi

Taşmekan Et Lokantası & Kebap Evi, Kayseri-Erciyes yolu güzergâhı üzerinde yer alan eşsiz manzaraya sahip bir restorandır. Erciyes yaylasından şehir manzarasına bakan muhteşem manzarasıyla ön plana çıkan restoran manzarası ile olduğu kadar yemekleri ile de göz doldurur. Kayseri’de konsept mekanlardan biri olan Taşmekan, mimarisi, dekorasyonu ve konumu ile birçok mekandan ayrılmaktadır. Kayseri’de güzel bir manzara eşliğinde harika etler yemek istiyorsanız bu restoranı ziyaret listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

Taşmekan Et Lokantası & Kebap Evi; kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için gelinebilecek yerlerden biridir. Kahvaltı menüsünde serpme kahvaltı, menemen, sucuk ve patates kızartması bulunur. Öğle ve akşam yemeği için gelecekseniz ızgara çeşitlerinden seçebilirsiniz. Burada ızgara çeşitleri kilo ve porsiyon olarak sunulmaktadır. Izgaranızın yanına salata, tatlı ve içecek alabilirsiniz. Kuzu pirzolası, fırında sarımsak, gavurdağı salatası, kaburga, külbastı bu restoranın ön plana çıkan lezzetlerindendir. Tatlı olarak ceviz tatlısı ve incir dolması öne çıkmaktadır. Son olarak restoran fiyatlarının ortalamanın biraz üstünde olduğu söylenilebilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Hafta içi 11:00 – 22:00, hafta sonu 09:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Hisarcık Erciyes Mah., Erciyes Dağı Yolu Üzeri, Erciyes

Telefon: 0352 341 21 12

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/tasmekanetlokantasi/

Haritada Görüntüle >

Kasapa Restoran & Mangal

Kayseri Kasapa Restaurant Mangal

Kasapa Restoran & Mangal, konum olarak Kayseri Melikgazi’de yer alan bir et restoranıdır. Mangal ve steakhouse tarzı yemekler seviyorsanız Kayseri’deki bu restoranı ziyaret etmelisiniz. Restoran mekân olarak geniş, ferah ve şık bir ortama sahiptir. Servis hızı iyi, personelleri ilgili ve yemekleri de oldukça kalitelidir. Buraya gelmeyi planlıyorsanız öncesinden rezervasyon yaptırmanız faydalı olacaktır.

Kasapa Restoran, zengin bir menü seçeneğine sahip olması ile bilinir. Bu restoranda pirzola, kuzu pirzola, küşleme, patlıcan kebabı, dana tütünlük, beyti sarma, Adana kebap, kebap şiş, bonfile, Ali Nazik, yağlıkara, kasap tava bu restoranın menüsünde yer alan lezzetlerden bazılarıdır. Restoranın yemekleri lezzetli ve doyurucudur. Ayrıca yemeklerin sunumu da göze hitap eder şekilde servis edilmektedir. Son olarak bu restoran fiyat olarak değerlendirildiğinde fiyatların ortalama bir seviyede olduğu görülür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 22:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Erenköy Mah., Talas Blv., No: 68/1, Melikgazi

Telefon: 444 6 504

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/kasaparestaurant/

Haritada Görüntüle >

Ciğerci Mehmet

Kayseri Ciğerci Mehmet

Ciğerci Mehmet, Kayseri Kocasinan ilçesinde yer alır. Kayseri’de ciğer ve ızgara yemek için tercih edilebilecek yerlerden biridir. Restoran mekân olarak sıcak, samimi ve nezih bir ortama sahiptir. Bu mekân öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih edilebilir.

Dürüm çeşitleri, ızgaralar, kuşbaşı, köfte, kebap, şiş bu restoranda bulabileceğiniz ürünlerdendir.  Adana dürüm, tavuk tantuni dürüm, somun ekmek arası tavuk tantuni, mercimek çorbası ve Ciğerci Mehmet spesiyali bu restoranın menüsünde yer alan lezzetlerdir. Ana yemeklerin yani sıra zengin bir tatlı menüsüne de sahiptir. Ayrıca yemek siparişlerinizin yanına çeşitli ikramlar getirilir. Ezme salata, karalahana turşusu, maydanoz, yağlı ekmek gibi ürünlerdir. Menüsünde yer alan ürünler ve meze çeşitleri lezzetli ve kalitelidir. Son olarak Ciğerci Mehmet ürünleri fiyat olarak değerlendirildiğinde fiyatların oldukça uygun olduğu görülür. Ayrıca yemeklerin porsiyonu büyük ve doyurucudur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 01:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Sahabiye Mah., Saray Cad., No: 6/A, Kocasinan

Telefon: 0352 223 38 38 / 31 93

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/cigerci.mehmet.official/

Haritada Görüntüle >

Ciğerci Erkan

Kayseri Ciğerci Erkan
Fotoğraf: Moritz Müller

Kayseri’de lezzetli ve kaliteli bir ciğer arıyorsanız Ciğerci Erkan’ı tercih edebilirsiniz. Ciğerci Erkan, konum olarak Kayseri Kocasinan ilçesinde İkizler iş merkezi içerisinde yer alıyor. Hizmeti ile öne çıkan restoranda müşterilere kaliteli bir hizmet sağlanır. Bu restoran mekân olarak klasik bir ciğercidir. Sıcak, samimi ve nezih bir ortama sahip restoran tam bir aile mekânıdır denilebilir. Restoranın menüsünde yer alan ürünler taze ve lezzetli olmaları ile ön plana çıkar. Kayseri’de ciğer yemek için bu restoranı tercih ediyorsanız bu tercihinizden pişman olmayacaksınız. Çünkü restoran menüsünde yer alan ürünler lezzetli ve kalitelidir. Ayrıca servisi hızlı ve personelleri de müşterilere karşı naziktir.

Ciğerci Erkan’ın menüsü genellikle ciğer ürünlerinden oluşmaktadır. Restoranın menüsünde ciğer şiş, et şiş, ciğer, künefe menüde yer alan ürünlerdir. Ciğer haricinde burada tavuk şiş de denenebilir. Yemek siparişlerinizin yanında masanıza ikram olarak mezeler getirilir. Buradaki mezeler genellikle ana yemek ile yenmeye uygundur ve lezzetlidir. Ciğerlerinin lezzetli olduğu kadar mezeleri de bir o kadar lezzetlidir. Mezelerin ve diğer ürünlerin lezzetli oluşu ustalıktan kaynaklandığı kadar ürünlerin tazeliğinden de ileri gelmektedir. Güzel bir ciğer, yanında mezeler, ayran ve üstüne de güzel bir tatlı alarak kendinize bir menü oluşturabilirsiniz. Son olarak Ciğerci Erkan’ın menü fiyatları değerlendirildiğinde fiyatların uygun olduğu görülür. Ayrıca menüdeki ürünlerin porsiyonları büyük ve doyurucudur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 11:00 – 00:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Serçeönü, Ahmet Paşa Cad., İkizler İş Merkezi, No:20/D, Kocasinan

Telefon: 0352 221 33 44

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/cigerci_erkan13/

Haritada Görüntüle >

Ciğerci Bahri

Kayseri Ciğerci Bahri
Fotoğraf: Halil Karakeçili

Ciğerci Bahri, Kayseri Kocasinan’da Enginar Caddesi üzerinde yer alan bir ciğercidir. Kayseri’de ciğer yemek için bu restoran tercih edilebilir. Mekân ortam olarak geniş ve ferah bir ambiyansa sahiptir. Servisi hızlı, personelleri de müşterilere karşı güler yüzlü ve kibardır. Kayseri’ye yolunuz düştüğünde ciğer ve şiş yemek için bu restorana gelebilirsiniz. Ayrıca internet üzerinden bu restorandan sipariş vererek bu lezzetleri evinize taşıyabilirsiniz.

Ciğerci Bahri, Türk mutfağından bol çeşitli menüleri ile ünlü bir işletmedir. Ciğer, tavuk şiş, kebaplar ve ızgara çeşitleri bu restoranın vazgeçilmez lezzetlerindendir. Ayrıca restoranın mezeleri çeşitli ve lezzetlidir ve bu mezeler yemek siparişlerinizde ikram olarak masaya getirilir. Mezeleri ve ciğerleri ile oldukça doyurucu olan Ciğerci Bahri fiyat olarak da uygun restoranlardan biridir. Ciğerci Bahri’nin bu kadar çok tercih edilmesinin en önemli sebebi kaliteden ödün vermemeye çalışmalarında yatar. Ayrıca menüde yer alan ürünler her zaman tazedir ve günlük olarak tüketilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 10:00 – 23:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Erciyesevler, Enginar Cad., No: 6, Kocasinan

Telefon: 0850 803 33 30

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/cigercibahrikayseri/

Haritada Görüntüle >

Şampiyon Kokoreç

Kayseri Şampiyon Kokoreç

Kayseri’de kokoreç nerede yenilir, diye sorulduğunda akla gelen yerlerden biri de Şampiyon Kokoreçtir. Şampiyon Kokoreç, konum olarak Kayseri Melikgazi’de yer almaktadır. Kayseri’de kokoreç yemek oldukça yaygın bir durumdur ve birçok Kayserili kokoreci severek tüketmektedir. Bu nedenle Kayseri’de kokoreç yemek için bu restoran tercih edilebilir. Türkiye’de birçok yerde şubesi de bulunan bu kokoreççi Kayseri’de de sevilen bir yere sahiptir.

Kokoreç, midye dolma, hamburger, çıtır tavuk, ızgara çeşitleri köfte, zümküfül, Ayvalık tostu, Wrap, midye tava, işkembe çorbası, salata ve dil çorbası gibi oldukça geniş bir menüye sahiptir. Bu kokoreççide İzmir usulü ve İstanbul usulü kokoreç de yiyebilirsiniz. Kokoreç haricinde menüden birçok farklı lezzeti de tercih edebilirsiniz. Kayseri’deyseniz ve kokoreç yemek istiyorsanız tereddüt etmeden Şampiyon Kokoreç’e gelebilirsiniz. Ayrıca bu restoranın menüsünde yer alan lezzetler fiyat olarak da oldukça caziptir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 10:00 – 01:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Hulat Mah., Sivas Cad., No: 10/I, Melikgazi

Telefon: 0352 333 80 80

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/sampiyonkokorec_kayseri/

Haritada Görüntüle >

Kemal Koçak Et Lokantası

Kayseri Kemal Koçak Et Lokantası

Kemal Koçak Et Lokantası, Kayseri’de steakhouse standartlarında et yiyebileceğiniz restoranlardan biridir. Konum olarak Melikgazi’de yer alan restoran 2016 yılında ‘’lezzet aşkına’’ mottosu ile açılmıştır. Büyüyen ve her geçen gün gelişen Kayseri’nin birinci sınıf restoran ihtiyacını karşılamak için kurulmuştur. Bu restoran yemekleri ile olduğu kadar iç ambiyansı ile de ön plana çıkar. Yüksek tavanlı, ferah ve modern bir dekora sahip restoran iç açıcı atmosferi ile dikkat çeker. Bu restoran özel günler ve kutlamalara da ev sahipliği yapmaktadır. Özel yemekli kutlamalar için yuvarlak masalar bulunur ve bu masalarda çeşitli organizasyonlar gerçekleştirilebilir.

Et yemekleri, Kayseri yöresel yemekleri bu restoranın menüsünde yer alan lezzetlerdendir. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için bu restorana gelebilirsiniz. Kemal Koçak 4 ana mutfaktan oluşmaktadır. Bunlar; döner-İskender, steakhose, Kayseri mutfağı ve Gaziantep mutfağıdır. Her türden damak zevkine uygun menüsü bulunan restoranda tercih imkânı bir hayli geniştir. Kahvaltı menüsünde serpme kahvaltı seçeneği mevcuttur ve serpme kahvaltıda yer alan ürünlerde çeşitlilik fazladır. Bu restoranda öne çıkan lezzetler ise kebaplar, ızgaralar ve lokumdur. Eğer bu restorana gelmeyi planlıyorsanız önceden rezervasyon yaptırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca bu restoran fiyat olarak değerlendirildiğinde fiyatların ortalama bir seviyede olduğu görülmektedir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 10:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Nurihas Mah., Erciyes Blv., No: 38, Melikgazi

Telefon: 0352 352 03 03

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/kemalkocaketlokantasi/

Haritada Görüntüle >

Hacı Steak House Restaurant

Kayseri Hacı Steak House

Kayseri’nin Talas ilçesinde lezzetli bir et yemek için tercih edilecek yerlerden biri de Hacı Steak House Restaurant’tır. Duran Özdemir tarafından steakhouse konseptiyle açılmıştır. Talas’ta ara bir sokakta yer alan restoranın konumu hiçbir zaman dezavantaj olmamıştır. Lezzetli ve kaliteli yemekleri konumunun önüne geçmiş ve burayı beğenilerek tercih edilen bir restoran haline getirmiştir.   Restoran yemekleri ile beğenildiği kadar ambiyansı ile de ön plana çıkmaktadır. Mekânın en önemli özelliği ise engelli vatandaşları da düşünüyor olmasıdır. Engelli vatandaşlar, bu restorana kolaylıkla girebilmektedir.

Hacı Steak House Restaurant; kahvaltı, brunch, öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih edebilirsiniz. Kahvaltı menüsünde serpme kahvaltı seçeneği bulunur ve kahvaltıda yer alan ürünler genellikle Kayseri yöresel ürünlerden oluşmaktadır. Öğle ve akşam yemeği için gelecekseniz tercihinizi et yemeklerinden ve steak çeşitlerinden yana kullanabilirsiniz. Bu restoranın öne çıkan lezzetleri; lokum, steak, dry aged etler, kebap, hamburger, şato filedir. Kebabın her çeşidi, hamburger, et spagetti, dallas steak gibi etler özel sunumlarla servis edilir. Sunumlar genellikle bambuda ve ev yapımı özel ekmeklerle servis edilmektedir. Bu restoranda bu ve daha fazla yemeği sipariş verebilirsiniz. Yemeğinizin ardından tatlı olarak da katmer tercih edebilirsiniz. Son olarak bu restoran fiyat olarak da oldukça makuldür denilebilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 11:30 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Bahçelievler, Mevlana Cad., No: 21, Talas

Telefon: 0352 333 87 77

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/hacisteakkayseri/

Haritada Görüntüle >

My Pirzolam Steak & Kebap

Kayseri My Pirzolam Steak

My Pirzolam Steak & Kebap, konum olarak Kayseri Melikgazi’de yer alır. Bu restorana gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız faydalı olacaktır. Restoran mekân olarak şık ve kaliteli bir ambiyansa sahiptir. Etler ve sunumları da son derece başarılı ve bir o kadar da özenlidir. Bu restoranda sipariş verdiğinizde bekleme süreniz çok uzun olmaz. Lakin servisi çok hızlıdır da diyemeyiz. Çünkü sipariş verdiğiniz ürünlerin pişirilmesi ve servis edilmesi kısa sürede gerçekleşmez.

My Pirzolam Steak & Kebap zengin bir menü çeşitliliğine sahiptir. Çorba çeşitleri, Kayseri yöresel yemekleri, salatalar, ızgara ürünler bu mutfağın temelini oluştur. Kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih edilebilecek yerlerden biridir. Özel beslenmeye uygun birçok ürün de yine bu mutfakta yer alır. Özel beslenme olarak ifade edilen şeyse glütensiz ürünlerdir. Bu restoranda ılık çorbası, istiridye mantarı, dana lokum ve dana pirzola denenebilir. Ayrıca yemeklerinizin yanına zengin salata menüsünden dilediğiniz salatayı seçebilirsiniz. Son olarak restoran fiyatları Kayseri’ye göre bir tık pahalı olduğu söylenilebilir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Hafta içi 11:00 – 22:00, hafta sonu 10:00 – 22:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Köşk Mah., Köşk Cad., No: 84/C, Melikgazi

Telefon: 0352 503 10 10 – 0539 572 98 97

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/mypirzolam/

Haritada Görüntüle >

Tarihi Adana Kebapçısı

Kayseri Tarihi Adana Kebapçısı

Tarihi Adana Kebapçısı konum olarak Kayseri Köşk Mahallesinde yer alır. Mekân, yemek ve servisleri genellikle müşterileri tarafından beğenilir. Mekân olarak güzel, ferah ve şık bir ortama sahiptir. Ayrıca servisi hızlı, personelleri de müşterilere karşı kibar ve güler yüzlüdür. Yemek çeşitleri olarak menüsü geniştir ve meze çeşitleri de bir hayli zengindir. Mezeler ve yemekler günlük olarak hazırlanır, yemeklerin malzemesi taze ve kalitelidir. Yemeklerin lezzeti kadar sunumları da bir o kadar başarılıdır.

Tarihi Adana Kebapçısı, zengin yemek menüsü ile müşterilere çeşitli yemek seçme imkânı sunar. Adana, beyti, kuşbaşı, kuzu ciğeri, lokum, biftek, sarma, pirzola, boru kebabı, Urfa kebabı, küşleme, tavuk ve böbrek menüde yer alan lezzetlerdir. Çorba çeşitleri arasından mercimek, paça, beyran ve işkembe çorbası bulunur. Ayrıca bu restoranda dürüm çeşitleri, tatlı çeşitleri ve içecekler de mevcuttur. Kayseri’ye yolunuz düştüğünde lezzetli kebaplar için bu restoranı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca bu restoranın paket servisi de bulunur. Son olarak yemekler fiyat olarak değerlendirildiğinde fiyatların oldukça uygun olduğu görülür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 09:00 – 00:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Köşk Mah., Köşk Cad., No: 84/A, Melikgazi

Telefon: 0352 504 58 00

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/tarihi_adana_kebapcisi_mehmet/

Haritada Görüntüle >

Ede Kelle Paça & Izgara Salonu

Ede Kelle Paça Salonu
Fotoğraf: Ulviye Turgut

Kayseri’nin Talas ilçesinde yer alır. Çorba çeşitleri, kelle ve ızgaraları çeşitleri yenilebilecek adreslerin başında gelir. Mekân olarak güzeldir fakat mekânın bir eksisi masaların birbirine çok yakın olmasıdır. Lezzet olarak son derece kaliteli olan mekân aynı zamanda Talas ilçesinin en eski çorbacılarından biri olma özelliğine sahiptir. Talas ilçesinde kaliteli ve lezzetli çorba ve ızgara menüleri arıyorsanız bu restorana tereddüt etmeden gelebilirsiniz. Servisi hızlıdır ve uzun bekleme süresi oluşmaz. Ayrıca restoran çalışanları müşterilere karşı kibar ve ilgilidir.

Ede kelle paça ızgara salonu kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği için tercih edilebilecek yerlerden biridir. Çorba çeşitleri ve ızgaraları ile ünlü bir restorandır. Mercimek çorbası, işkembe çorbası buranın en beğenilen ve tavsiye edilen çorbaları arasındadır. Çorba haricinde sakatat ürünler de bu restoranın bünyesinde bulunur. Beyin salatası, kuzu beyni, böbrek gibi beyin ürünleri burada denenebilir. Restoranın sakatat ürünlerine olan rağbet de oldukça fazladır. Çorba haricinde karışık ızgara, Adana, ciğer, Arnavut ciğeri de tercih edilebilir. Restoranın menüsünde yer alan lezzetler ise fiyat olarak Kayseri Talas’ta faaliyet gösteren restoranlardan pek farklı değildir.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 24 saat açıktır.

Adres: Bahçelievler, Atatürk Blv., No: 58/D, Talas

Telefon: 0352 437 10 10

Daha Fazla Bilgi: https://www.facebook.com/edekellepaca/

Haritada Görüntüle >

Dalyan Balıkevi

Kayseri Dalyan Balık Evi

Kayseri’de balık ve deniz ürünleri nerede yenilir diye sorulduğunda karşımıza Dalyan Balıkevi çıkar. Konum olarak Kayseri Melikgazi’de yer alan balık restoranı Kayseri mutfağından biraz olsun uzaklaşmak için ideal bir nokta olacaktır. Dalyan Balıkevi, lezzetli ve taze balıkları ile ünlü olduğu kadar mekânın tasarımı ile ünlüdür. Estetik ve nostaljik öğelerin bir arada bulunduğu bir iç dizayna sahiptir. İnsanın içini ısıtacak şekilde dekore edilmiş masalar sakin bir yemeğin habercisi niteliğindedir.

Dalyan Balıkevi balık ve deniz ürünleri yemek için tercih edilebilecek yerlerden biridir. Somon, çupra, barbun, levrek, sarıkanat, lüfer, palamut, alabalık, palamut, hamsi, gibi balıklar burada en çok tercih edilen balıklardır. Bu balıkların haricinde her türden balığı da bu restoranda bulabilirsiniz. Ayrıca balık siparişlerinizde masaya roka, turp, soğan, salata, helva ve turşu getiriliyor. Balık haricinde karides, midye ve kalamar gibi ara sıcak ürünler de tercih edilebilir. Buraya geldiğinizde levrek ızgara yanına Akdeniz salatası ve tatlı olarak da kabak tatlısı alarak kendinize bir menü yapabilirsiniz. Lezzetli ve taze balıkların porsiyonları doyurucudur. Son olarak restoran fiyatları son derece makuldür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 23:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Hunat, Sivas Blv., Melikgazi

Telefon: 0352 220 04 38

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/dalyanbalikcim/

Haritada Görüntüle >

Pastırmacı Hayrullah

Kayseri Pastırmacı Hayrullah

Pastırmacı Hayrullah, Kayseri Kocasinan’da yer alan bir gurme satış noktasıdır. 1934’ten beri faaliyette olan gurme satış noktasının tarihi görüldüğü üzere epey eskilere dayanır. Geçmişten gelen tecrübe ile yapılan ürünler oldukça başarılıdır ve bu nedenle günümüzde de sıklıkla ürünleri tercih edilir.

Pastırmacı Hayrullah, hakiki Kayseri pastırması ile ünlüdür. Pastırmanın yanı sıra sucuk, mantı, peynir, çemen ve pekmez sucuğu burada en çok satılan ürünlerdendir. Kayseri’ye yolunuz düştüğünde burayı ziyaret edebileceğiniz gibi internet sayfası üzerinden kolaylıkla istediğiniz ürünü sipariş verebilirsiniz. Son olarak bu dükkânın ürünleri fiyat olarak değerlendirildiğinde fiyatların makul bir seviyede olduğu görülür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Pazartesi – Cumartesi 08:00 – 18:30, Pazar 10:00 – 16:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Cumhuriyet Mah., Park Blv., Kaytim İş Mrk., D: 17/A-B, Melikgazi

Telefon: 0352 231 34 99

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/pastirmacihayrullah/

Haritada Görüntüle >

Karamavuşlar Sucuk & Pastırma

Karamavuşlar Sucuk ve Pastırma

Kayseri’de sucuk ve pastırmanın adreslerinden birisi de Karamavuşlar Sucuktur. Karamavuşlar Sucuk & Pastırma, Kayseri Hacılar’da yer alır. Burası ortam olarak bir marketi andırır. Çünkü burada sucuk, mantı, pastırma gibi ürünlerin satışı gerçekleşir. Pastırma ve sucukta marka olmuş ve kendini ispat etmiş yerlerden biridir. Günümüzde Kayserili birçok kişi bu markanın ürünlerini beğenmektedir. Kayseri’ye yolunuz düştüğünde ya da hakiki Kayseri lezzetlerini arıyorsanız burayı ziyaret etmelisiniz. Ayrıca Karamavuşlar’ın internet sitesinden de ürünlerini satın alabilmek mümkündür.

Et çeşitleri, sucuk çeşitleri, bal, peynir çeşitleri burada bulunan ürünlerden sadece birkaçıdır. Buranın sucukları gerçek ev yapımı sucuktur ve gerçekten kaliteli olmaları ile bilinir. Bu dükkândaki ürünler doğal ve katkısız ev yapımı ürünlerdir. Karamavuşlar sucuklarını hazırlarken geleneksel yöntemleri kullanması ile bilinir. Kayseri’ye yolunuz düştüğünde memleketinize yöresel lezzetleri taşımak istiyorsanız Hacılar’da bulunan bu dükkânı ziyaret etmelisiniz. Ayrıca internet üzerinden veya WhatsApp üzerinden de ürünlerin satışı yapılmaktadır. Son olarak ürünlerin fiyatları da son derece uygundur.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 08:00 – 19:30 saatleri arasında açıktır.

Adres: Aşağı Mah., Hacılar

Telefon: 0352 442 10 15 – 0546 897 38 38

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/karamavuslarsucuk/

Haritada Görüntüle >

Yeşil Künefe

Kayseri Yeşil Künefe
Fotoğraf: Serdar Sönmez

Yeşil Künefe, Kayseri’de birçok yerde şubesi bulunan künefe zinciridir. En çok bilinen ve ziyaret edilen şubeleri ise Melikgazi ve Talas şubeleridir. Bu şubeler oturup bir şeyler yemeye uygun şekilde tasarlanmıştır. Şubeler hem satış noktası hem de pastane usulü ile hizmet verir.

Yeşil Künefe, künefe ve baklava çeşitlerinin bulunabileceği bir tatlıcıdır. Burada künefe yemek istiyorsanız künefenize ekstra ücret ödeyerek üstüne ekstra kaymak veya dondurma alabilirsiniz. Künefe ve baklava haricinde burada farklı bir tatlı yemek istiyorsanız burma kadayıf deneyebilirsiniz. Ayrıca tatlı siparişlerinizin yanında ikram olarak meyve ve süt getirilir. Bu tatlıcının tatlıları fiyat olarak değerlendirildiğinde fiyatların makul bir seviyede olduğu görülür.

Açılış-Kapanış Saatleri: Haftanın tüm günü 11:00 – 01:00 saatleri arasında açıktır.

Adres: Mevlana Mah., Melikşah Cad., No: 18/A, Talas

Telefon: 0850 522 63 38

Daha Fazla Bilgi: https://instagram.com/yesilkunefe/

Haritada Görüntüle >

Bir ilin kültürü şüphesiz o ilin yemeklerini tanımaktan geçer. Bu nedenle Kayseri’yi ve Kayserilileri anlamak için bu ilin mutfağının tanınması gerekir. Kayseri mutfağı, Türkiye’nin önde gelen mutfakları arasında yer alır. Kayseri gezinizde Kayseri’yi tanımak ve anlamak için bu bölgenin yöresel mutfağına göz atmaya ne dersiniz? Kayseri’nin en beğenilen yemeklerini ve en çok tercih edilen restoranları sizi bekliyor.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin