kahramanmaraş yöresel yemekler

Türk mutfağının en sevilen geleneksel yemeklerine ev sahipliği yapan Kahramanmaraş mutfağı sizlerle.

Birbirinden lezzetli et yemekleri, özenle hazırlanmış çorbaları ve ağızda harika bir tat bırakan tatlılarıyla beraber, çeşit çeşit baharatlara ve tatlara sahip olan Kahramanmaraş mutfağı, merak edilen lezzetleriyle Kahramanmaraş yöresel yemekler listemizde yer alıyor;

# Kahramanmaraş Yöresel Yemekler

1. Acem Pilavı

acem pilavı

Sofralarımızdan eksik olamayan pirinç pilavının, daha farklı ve bol malzeme versiyonu diyebiliriz. Pilavın içerisinde neredeyse yok yok. Havuç, et, fıstık, bol baharat, kuş üzümü ve daha hangi sebzeyi isterseniz pilavın içerisine ilave edebilirsiniz. Oldukça doyurucu ve lezzetli olan acem pilavı, Kahramanmaraş’ın sevilen yemeklerinden.

2. Maraş Tarhanası

maraş tarhanasi

Kahramanmaraş yöresel yemekler listemizde yer alan en değerli lezzetlerden biri de, Maraş usulüne göre yapılan tarhana çorbası. Normalde göründüğünden daha farklı olan tarhana, Maraş’ta küçük cipslere benzeyen parçalar halinde kurutuluyor. Yazın en sıcak dönemlerinde kurutulan tarhanalar, genellikle taze et suyu ve yoğurt katılarak tüketiliyor.

3. Eli Böğründe

eli böğründe

Kahramanmaraş yöresel yemekler listemizin üçüncü sırasında, meşhur tepsi lezzetlerinden eli böğründe yemeği yer alıyor. Kuzu etinin büyük tepsilerde yanlarında domates, biber ve soğanla beraber fırınlandığı yemek Kahramanmaraş’ta özel günlerin vazgeçilmez yemekleri arasında yer alıyor. Yavaş yavaş pişen kuzu etinin, soğan ve domatesle birleşmesiyle de etin tadına enfes bir lezzet katıyor.

4. Maraş Tava

maraş tava

Kahramanmaraş’ın en lezzetli et yemeklerinden bir diğeri de, büyük tepsilerin içerisine yerleştirilen patlıcan ve soğanlı kuzu etli yemeği. Genellikle güveçte ve fırında yapılan tava yemeği, yavaş yavaş pişerek lezzetleniyor. Tavanın içinde biriken et suyu, karnı tok olanın bile iştahını açabiliyor. Kahramanmaraş’ta pek çok et lokantasında deneyebileceğiniz Maraş tavayı, Kahramanmaraş gezinizde mutlaka denemelisiniz.

5. Maraş Paça

maraş paça

Paça çorbası sevenlerdenseniz, Kahramanmaraş’ta yapılan Maraş usulü paça çorbası da tam size göre. Bol etli, ve acılı olarak yapılan paça çorbası, isteğe göre içerisine sumak eklenerek de pişirilebiliyor. Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen paça çorbası, Kahramanmaraş’ta yaz kış farketmeksizin mutlaka sofralarda yerini alıyor.

6. Sömelek Köfte

sömelek köftte

Kahramanmaraş’ın sık sık tüketilen, oldukça pratik yöresel yemeklerinden olan sömelek köfte, bulgurdan yapılıyor. Minik minik hazırlanan köftelerin haşlandıktan sonra üzerine sarımsaklı yoğurt ve pul biber eklenmesiyle hazır hale gelen yemek, lezzetiyle parmak ısırtıyor.

7. Kalili Köfte

kalili köfte

Kahramanmaraş sofrasında yerini alan ilginç yemeklerden bir diğeri de, kalili köfte. Kahramanmaraş’ta sincap anlamına gelen kalili içerisindeki ceviz büyüklüğündeki bulgurlar sebebiyle yemeğe, bu isim verilmiş. Bulgurlu köfteler, kıymalı tarhanayla beraber kaynatılıyor. Kalili köfte Maraş mutfağının oldukça sevilen yemeklerinden biri olan kalili yemeğini, kendi evinizde de deneyebilirsiniz.

8. Maraş Köfte

maraş köfte

Gerçek köfte sevenlerdenseniz, Maraş mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Maraş köfteyi tattığınızda, ondan da vazgeçmeyeceksiniz. Kimyonla yoğurulan köfteler, patateslerin arasına dizilerek, üzerine biber ve domates konmasıyla pişirilen köfte, yavaş yavaş piştiği için kendi kendine suyunu veren harika bir köfte haline geliyor. Hafif bir o kadar da lezzetli olan Maraş köfte, denemeniz gereken yöresel yemekler arasında yer alıyor.

9. Ciğerli Bulgur Pilavı

ciğerli bulgur pilavı

Ciğer ve bulgur bir araya gelmiş en güzel ikililerden biri desek yanlış olmaz. Mis gibi doğal ve tazecik tereyağında kavrulan bulgurların içerisine, kavrulmuş ciğer eklenmesiyle yapılan yemek, isteğe göre içerisine çeşitli sebze ve baharat konularak da servis edilebiliyor.

10. Un Sucuğu

un sucuğu

Cevizli sucuğun unla yapılmış bu hali deneyenlerin damaklarında unutamayacakları bir lezzet bırakıyor. Cevizlerin ipe dizilerek kurutulmasıyla oluşan, enerji dolu tatlı, Kahramanmaraş’ın vazgeçilmeyen en eski yöresel lezzetlerinden. Genellikle çay ve kahvenin yanında misafirlere ikram edilen un sucuğu, özel günlerde de fazlasıyla tüketiliyor.

11. Maraş Dondurması

maraş dondurması

Dondurmacıların elinden o külahı almak ne kadar zor olsa da, sonunda bu lezzete değiyor. Kesme olarak da servis edilen Maraş dondurması, sütün gerçek tadını alabildiğimiz nadir yiyecekler arasında yer alıyor. Yemeklerden sonra tadabileceğiniz en hafifi tatlılardan olan dondurmayı, meşhur olduğu Maraş’ta denemelisiniz.

12. Armut Kurusu

armut kurusu

Meyvelerin en az taze halleri kadar, hatta bazen daha da fazla faydaları olduğu bilinen meyve kuruları, Kahramanmaraş’ta sıklıkla tüketilen tatlardan. Özellikle en çok tüketilen kuru meyve türü de, ayva kurusu. Bünyesinde barındırdığı vitaminlerle böbrek rahatsızlıkları ve kansızlığa iyi gelen armut kurusu, kuru halde yenebildiği gibi, sıcak suya konulup yumuşatılarak da tüketilebiliyor.

13. Yoğurtlu Dövme Çorba

yoğurtlu dövme çorbası

Kahramanmaraş yöresel yemekler listemize, meşhur dövme çorbasıyla devam ediyoruz. Özellikle kış aylarında sofralarda yerini alan çeşit çeşit sofralarda, Türkiye’nin her yöresinde çorbalar en başta yerini alıyor. Kahramanmaraş’ta sık sık yapılan çorbaların başında gelen Yoğurtlu dövme çorba, sıcak ya da soğuk içilebildiği için, yaz aylarında da bolca yeniyor.

14. Tirşik Çorbası

tirşik çorbası

Kahramanmaraş’ın lezzetli çorbalarından olan tirşik çorbası, şehrin Andırın ilçesinde sıklıkla yapılan ve oradan diğer yerlere yayılan bir çorba. Pancar çeşidi olan tirşiklerin toplanıp temizlenmesiyle yapılan çorba, oldukça zahmetli bir şekilde yapıldığı için genelde her gün tüketilen çorbalardan değil. Isırgan özelliği taşıyan tirşik otlarının, boğazı yakan özelliğinin yok olması için yaklaşık 13 saatlik bekleme süresinden sonra tüketilen çorba, içerisine dökülen ayran sayesinde yaz kış tüketilebiliyor.

15. Mumbar Dolması

mumbar dolması

Kahramanmaraş yöresel yemekler listemizi, meşhur lezzetlerinden biri olan mumbar dolması ile sonlandırıyoruz. Genellikle Güneydoğu Anadolu’da sıklıkla yapılan dolma, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta en çok yenilen et yemeklerinden. Temizlenmiş koyun bağırsağıyla yapılan dolma, içerisine eklenen pirinçli, kıymalı ve baharatlı harç ile oldukça lezzetli bir tat ortaya çıkarıyor.

 Kahramanmaraş yöresel yemekler listemizi beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka yöresel yemekler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşarak bize iletebilirsiniz. 🙂

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.