Kahramanmaraş Tarihi Yerler | 20 Tarihi Nokta

Kurtuluş Savaşı’nın istiklal madalyalı kahraman şehri Kahramanmaraş’ın, binlerce yıllık tarihi yerleri sizlerle.

Hititler’den, Dulkadiroğulları’na kadar pek çok medeniyete ve beyliğe ev sahipliği yapan Kahramanmaraş, tarihi taş köprülerinden, dünyanın sayılı mozaiklerinin yer aldığı antik kentine kadar birbirinden değerli tarihi mirasları bünyesinde barındırıyor. İşte merak edenler için oluşturduğumuz, size rota olabilecek listemiz;

1. Ceyhan Taş Köprü

ceyhan taş köprü

Yazımıza Ceyhan Nehri üzerinde yer alan tarihi Ceyhan Taş Köprüsü’yle başlıyoruz. Şehir merkezine oldukça yakın olan köprü, 11 km mesafede yer alıyor. Kayseri yolu üzerinde yer alan Ceyhan Köprüsü, yemyeşil nehrin üzerinde harika bir görüntü yaratıyor. Dulkadiroğulları’nın bölgede hüküm sürdüğü dönem olan 16. Yüzyıl inşa edildiği düşünülen köprünün herhangi bir kitabesi bulunmuyor.

Büyük ve küçük olmak üzere 6 kemerli yapıdan oluşan köprü, 158 metre uzunluğa sahip. Köprünün bulunduğu alanda Ceyhan Nehri’nin üzerinde yer alan bidonlardan inşa edilmiş yüzen restoranda köprüyü izlemek ve, nehrin üzerinde keyifli vakitler geçirmek için harika bir nokta.

2. Germencia Antik Kenti

germenicia antik kenti

Kahramanmaraş gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken tarihi yerlerden bir diğeri de, şehrin iki ayrı mahallesinde yer alan Germencia Antik Kenti. Buraya antik kent deniyor ancak, bildiğimiz antik kentler gibi açıkta değil. M.S 300-400 yıllarına ait olduğu düşünülen özel mozaiklerin çıktığı mahalleler, şehir merkezinin hemen arka kısmında kalan Dulkadiroğlu ve Bağlarbaşı mahalleleri. Mahalleler aslında günümüzde şehrin gecekondu mahalleleri olsa da, geçmişte Roma İmparator’u Caligula’nın yaşadığı dönemde üst tabakanın özel villalarının bulunduğu alanmış.

Roma kentlerinde karşımıza çıkan önemli şeylerden biri olan yer mozaikleri, genellikle evlerin ve hamamların zemininde kullanılmış. Tıpkı Efes ve Zeugma mozaiklerine benzeyen mozaikler, daha ince olduğu için tarihi ve sanatsal açıdan Efes mozaiklerinden daha fazla değerli olduğu düşünülüyor. Daha henüz geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkarılan mozaiklerle ilgili kazı çalışmaları hala devam ediyor.

Not: Mozaiklerin bulunduğu alanda kazı ve araştırma çalışmaları henüz bitmediği için tam olarak bir müze yapısına bürünmüş değil. Bu nedenle ücretsiz bir şekilde haftanın her günü mozaiklerin bulunduğu alanı ziyaret edebilirsiniz. 

3. Kapalıçarşı

kapalıçarşı

Bir şehrin tarihi dokusunu en güzel hissedebileceğiniz yerlerden biriside şüphesiz ki, tarihi çarşıları oluyor. İçerisinde yaşanan anıları, yerdeki her bir taşın üzerinden geçen adımları düşününce çarşılar daha da bir anlamlı geliyor. Kahramanmaraş’ın şehir merkezinde yer alan tarihi Kapalıçarşı, Onikişubat Mahallesi’nde bulunuyor. Yapım tarihi 16. Yüzyıl sonları olan çarşı, yüzlerce yıldır hizmet vermeye devam ediyor.

İçerisinde 120 dükkanın bulunduğu çarşıda, yöresel lezzetlerden hediyelik eşyalara kadar pek çok mağaza bulunuyor. Bu tarz tarihi çarşılarda yapılan en güzel şeylerden birisi de hiç şüphesiz, esnaflarla yapılan o kısa ama önemli sohbetler. Nadir de olsa kalmış el işi ustalarıyla çarşı içinde sohbet edebilir, sevdiklerinize ve kendinize Kahramanmaraş’ı hatırlatacak güzel bir hediye alabilirsiniz.

4 .Taş Medrese

taş medrese

Kahramanmaraş şehir merkezinde yer alan Ulu Cami’nin hemen bitişiğindeki Taş Medrese, 15. Yüzyılın sonlarında dönemin şehir devleti, Dulkadiroğulları’ndan Alaüddin Devle’nin isteği üzerine inşa edilmiş. Abartısız mimarisi ve zarif yapısıyla dikkat çeken medrese, tek katlı yapısı ve eyvanlı kapısıyla dikkat çekiyor. Kesme taştan inşa edilen medresenin içerisinde bir de, Alaüddin Devle’nin şehit olan oğlu için 1510 yılında inşa ettirdiği türbe yer alıyor.

5. Kahramanmaraş Kalesi

kahramanmaraş kalesi

Şehrin merkezinde yer alan Maraş’ın simgelerinden Kahramanmaraş Kalesi’yle listemize devam ediyoruz. Şehrin tam meydanında yer alan bir tepe üzerine kurulan kale, üzerinde herhangi bir kitabesi bulunamadığı için ne zaman ve kim tarafından yapıldığı net olarak bilinmiyor. Ancak kalenin mimari yapısı nedeniyle, Hititler döneminde yapılmış olabileceği ileri sürülüyor.

Kesme moloz taştan inşa edilen kale, 17. Yüzyıl alimlerinden Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinde de geçiyor. Çelebi’nin de yazısında bahsettiği Maraş Aslanı denilen eser, kalenin kapısının önünde bulunmuş ve Genç Hititler dönemine ait olduğu kesinleşmiş. Son olarak 1972 yılında restore sürecinden geçen kale, hem tarihi dokusu, hem de şehre bakmanız için sağladığı 360 derecelik bakış açısıyla, mutlaka ziyaret etmeniz noktaların başında geliyor.

6. Hurman Kalesi

hurman kalesi

Kahramanmaraş’ın tarihi simgelerinden biri olan tarihi Hurman Kalesi, şehrin Afşin ilçesinde yer alıyor. Üzerinde herhangi bir kitabesi bulunmadığı için kim tarafından ve ne zaman yaptırıldığı net olarak bilinmeyen kalenin, mimari yapısı gereği Bizans döneminde inşa edildiği düşünülüyor. İçerisinde kilise, su ve yemek depolarının yer aldığı kale, ilçeye 33 km uzaklıkta yer alıyor. 10-15 metre yüksekliğindeki uzun burçlarıyla dikkat çeken kaleye çıkmakta zorlansanız da, en azından heybetini gözlerinizle görebilirsiniz.

7. Meryemçil Kalesi

meryemçil kalesi

Kahramanmaraş’ın tarihi kalelerinden bir diğeri de, yine sarp kayalıkların üzerine inşa edilen tarihi Meryemçil Kalesi. Geben Kalesi adıyla da bilinen tarihi kale, ismini efsanevi bir hikayeden alıyor. Kalenin bulunduğu kasabaya 3 km uzaklıkta yer alan kale, zamanında köyde yaşayan Meryem adlı genç kıza aşık olan iki ayrı kaledeki gencin hikayesini konu alan efsane yüzünden Meryemçil olarak anılan kale, mimarı yapısı nedeniyle Roma Dönemi’ne ait olduğu düşünülüyor.

8. Taş Han

taşhan

Kahramanmaraş’a gelip de gezmeden dönmemeniz gereken yerlerden bir diğeri de, tarihi taş hanı. Han çok fazla büyük değil ancak konumu ve yanında yer alan Kapalıçarşı gereğiyle aslında ister istemez de olsa yolunuz mutlaka düşeceği bir noktada yer alıyor. 16. Yüzyılda inşa edilen han, ilk yapıldığı yıllarda Kahramanmaraş’a gelenlerin konuk olarak kullanabildiği konuk evi olarak hizmet vermiş. İçerisinde ahır, depo ve odaların yer aldığı han, günümüzde Maraş esnafının geçimini sağladığı dükkanlardan oluşuyor.

9. Tarihi Çukur Hamamı

tarihi çukur hamamı

Bir şehre geldiğinizde, hele de bu şehir tarihi dokusuyla büyüleyici bir yapıya sahipse, bir kere de olsa mutlaka vakit geçirmeniz gereken yerlerden biri de tarihi hamamlarıdır. Maraş’ın şehir merkezinde yer alan tarihi kalenin bulunduğu tepenin alt kısmında kalan Tarihi Çukur Hamamı, şehirlilerin en sevdiği hamamlardan biri.

Üzerinde herhangi bir kitabesi bulunmadığı için kaç yılında ve ne zaman yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. Ancak Türkiye’de olan çoğu kitabesiz tarihi eserde olduğu gibi, Çukur Hamamı’yla ilgili bilgi de, ilk olarak Evliya Çelebi’nin Seyehatnamesi’nde yer alıyor. Kadın ve erkekler için ayrı bölüm bulunmadığı için, saat uygulamasıyla ikiye bölünmüş olarak hizmet veriyor.

Adres: Ekmekçi, 46100 Kahramanmaraş Merkez/Kahramanmaraş
Ziyaret Saatleri:
Erkek Müşterilere: 00:00-12:00 \ 17:00-00:00
Kadın Müşterilere: 12:00-14:00

10. Şeyh Adil Çeşmesi

şeyh adil çeşmesi

Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesinde yer alan tarihi çeşme, kendisiyle aynı ismi taşıyan Şeyh Adil Mezarlığı’nın yanında yer alıyor. 1914 ve 1916 yıllarında Maraş Mutasarrıfı İsmail Kemal Bey’in isteği üzerine inşa edilen çeşme, yıllardır mezarlık çeşmesi olarak kullanılıyor. İnce sarı taş kullanılarak inşa edilen çeşme, kemerli yapısı gereği barok mimarisinin özelliklerini de yansıtıyor.

11. Tarihi Maraş Konakları

tarihi maraş konakları

Kahramanmaraş’ın sokaklarında yürürken ara ara, sokakların arasında kalmış tarihi konakları göreceksiniz. Her biri birbirinden farklı pek çok anıya ev sahipliği yapan bu konaklar, genellikle Osmanlı’nın son döneminde 18. Yüzyılda inşa edilmiş. Daha eski konaklar da mevcut ancak, genel itibariyle mimari yapıları klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor. Taştan yapılan konaklar, iki veya üç katlı yapıları ve revaklı geniş avlularıyla dikkat çekiyor.

12. Kocabaş Konağı

kocabaş konağı

Kahramanmaraş’ta yer alan tarihi konaklardan birisi de Maraş’ın merkezinde yer alan Dulkadiroğlu ilçesindeki tarihi Kocabaş Konağı, yapım tarihi net olarak bilinmese de, tahmini olarak 150 yaşında eski bir Osmanlı konağı. Kültür Bakanlığı’nca 1985 yılında korumaya alınan ev, 2008 yılı itibariyle Kadriye Hanım’ın girişimi üzerine de, Maraş Kültür Evi olarak hizmet vermeye başlamış. İçerisinde meşhur bir restoran olan konakta, Kahramanmaraş’ın yöresel yemeklerinden tadabilir, tarihi konağın tadını çıkarabilirsiniz.

13. Deligönüller Konağı

deligönüller konağı

Kahramanmaraş’ın şehir merkezinde yer alan Dulkadiroğulları ilçesindeki tarihi Deligönüller Konağı, yapım tarihi ve kim tarafından yapıldığı net olarak bilinmese de, klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan, tarihi görüntüsünü tam anlamıyla koruyan oldukça özel bir konak. Bazı tarihi kaynaklara göre 19.Yüzyılda onarım gördüğü bilinen konak, iki katlı ahşap ve taş karması yapısıyla oldukça dikkat çekiyor. Günümüzde Aile Danışma Ve Eğitim Merkezi olarak kullanılan konağı ziyaret edebilirsiniz.

14. Dedeoğlu Konağı

dedeoglu konağı

Kahramanmaraş ‘ta yer alan tarihi konaklardan en dikkat çekici olanı da, mimari yapısıyla oldukça dikkat çeken Dedeoğlu Konağı. Özel asma kısmı ile tıpkı Safranbolu evlerini anımsatan konak, Kahramanmaraş ziyaretinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken noktalardan biri. Klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan konak, iki katlı yapıya sahip. 18. Yüzyılın başında inşa edilen konak, 2011 yılında belediye tarafından restore edilmiş. Günümüzde Milli Eğitim’e bağlı Olgunlaşma Enstitüsü olarak hizmet veren konağı ziyaret edebilirsiniz.

Camiler

15. Eshab-ı Kehf Külliyesi

eshab-ı kehf külliyesi

İsim olarak ”Mağara arkadaşları” anlamına gelen Eshab-ı Kehf, Maraş’ın Afşin ilçesinde yer alıyor. İlçenin 8 km batısında yer alan külliye, tepede yer alan yapılardan oluşuyor. Kuranda geçen , putperestlerden saklanan 7 mağara arkadaşını anlatan Eshab-ı Kehf adını alan cami, yanında yer alan ve M.S 446 yılında inşa edilen tarihi kiliseyle birlikte bölgenin, hatta Türkiye’nin en eski dini ziyaret noktalarından biri olarak biliniyor.

16. Elbistan Ulu Cami

elbistan ulu cami

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesinde yer alan tarihi cami, iki ayrı yapım tarihi verilen yapılardan biri. Bazı tarihi kaynaklara göre 16.Yüzyılda inşa edildiği düşünülse de, bazı tarihçilere göre de, Anadolu Selçulukluları döneminde, 1200’li yıllarda inşa edildiği düşünülüyor. 1507 yılında Elbistan’da çıkan Şah İsmail isyanıyla birlikte zarar gören cami, dönemin sultanı tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilmiş. Cami-i Kebir adıyla da anılan cami, büyüklüğüyle oldukça dikkat çekiyor.

17. Abdülhamithan Cami

abdülhamithan cami

Kahramanmaraş’ın en meşhur ve büyük camisi olan Abdülhamithan Cami, aslında tarihi bir cami değil, ancak mimarisi ve kültürel dokusuyla birlikte sanki yüzlerce yıldır burada yer alıyormuş gibi bir hissiyat yaratıyor. Bu yüzden Kahramanmaraş’a geldiğinizde mutlaka görmeniz geren devasa yapı, zaten her türlü karşınıza çıkıyor. 1993 yılında inşa edilen cami, 32 ayrı kubbeye ve büyük boyutlarda 4 minaresiyle Osmanlı’nın son dönem padişahlarından olan II. Mahmut adına inşa edilmiş. 20.000 kişilik kapasiteye sahip olan camiyi, ziyaret etmeyi unutmayın.

18. Ulu Cami

ulu cami

Yazımızda yer alan bir diğer tarihi cami ise, Dulkadiroğulları döneminde, 1400’lü yıllarda inşa edilen Tarihi Ulu Cami’si. Tarihi Kahramanmaraş Kalesi’nin bulunduğu tepenin alt kısmında yer alan cami, 1500 yılında yeniden onarımdan geçmiş. Abartısız mimariye ve oldukça minimal çizgilere sahip olan tarihi yapı, dikdörtgen mimari anlayışıyla inşa edilmiş. Camiyi ziyaret ettiğinizde girişinde yer alan Taç Kapısı adlı giriş kapısını mutlaka incelemenizi tavsiye ediyoruz.

19. Şıh Camisi

şıh camisi

Listemizin 19. maddesinde ise, tarihi Şeyh Cami’sinden bahsedeceğiz. Şeyh Cami olarak da bilinen tarihi Şıh Cami’si, Maraş’ın Turan Mahallesi’nde yer alıyor. Bazı tarihi kaynaklarda 1680 yılında yapıldığı söylenen caminin, daha eski tarihlerde inşa edildiği de ileri sürülüyor. Şeyh Hüseyin Dede’nin isteği üzerine inşa edildiği bilinen cami, 1727 yılında inşa edilen bir de minareye sahip. Yakın zamanda sadece minaresinde değişiklikler yaşanan cami, asıl görüntüsünü hala korumaya devam ediyor.

20. İklime Hatun Türbesi

iklime hatun türbesi

Listemizi, şehrin tarihi miraslarından bir diğeri olan İklime Hatun Mescidi ve Türbesi’yle sonlandırıyoruz. 1547 yılında inşa edilen cami, dönemin sultanı Alaüddevle Bey’in kızı olan İklime Hatun’un adına inşa edilmiş. Caminin hemen bitişiğinde yer alan türbenin ise, camiye ismini veren İklime Hatun’a ait olduğu düşünülüyor. Oval mimarisi ve mihrabıyla dikkat çeken tarihi yapı, Kurtuluş Mahallesi’nde yer aldığı için oldukça kolay bir ulaşım noktasına sahip.

Sokağa girdiğinizde net olarak camiyi fark edemeyebilirsiniz, zira caminin herhangi bir minaresi bulunmadığı için çok fazla cami izlenimi vermiyor. Ancak kime sorsanız cami ve türbeyi göstereceğine eminiz.

pin Kahramanmaraş tarihi yerler yazımız burada sona eriyor. Sizin için hazırladığımız listemizi beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka tarihi yerler ya da talepleriniz var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

“Kahramanmaraş Tarihi Yerler | 20 Tarihi Nokta” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

Bizi Takip Edin