Heybeliada’da Denize Girilecek Yerler – En Güzel 6 Heybeliada Plajı

İstanbulluların sıcak geçen yaz aylarını değerlendirmek için günübirlik kaçıp geldiği, şehre dışarıdan gelenlerin ise mutlaka ziyaret ettiği Heybeliada, Prens Adaları’nın Büyükada’dan sonraki ikinci en büyük adasıdır. Adalar vapuruna bindiğinizde yüzünüzü okşayan tatlı meltem rüzgârlarına karşı martıları beslerken başlayan o keyifli yolculukta vapur ilk olarak Kınalıada’ya uğrar ve sonrasında Burgazada’ya yanaşıp yolcularını bıraktıktan sonra Heybeliada’ya varır.

Heybeliada M.S. 800’lü yıllara uzanan tarihi geçmişiyle ziyaretçilerini adeta tarihte bir yolculuğa çıkarır. Adanın tarihi geçmişine ışık tutan kiliseler, anıt mezarlar ve müzeler burada görülecek yerler arasındadır. Elbette yalnızca bunlarla da sınırlı değil. Heybeliada, şık restoranları, insana huzur veren çam ormanlarıyla kaplı doğal alanları, plaj ve koy yerleriyle gününüzü keyifli kılacak derecede bir zenginliğe sahiptir. Heybeliada’yı hafta içi ve hafta sonu fark etmeksizin günübirlik bir kaçamak yaparak dolaşmaya gelebilirsiniz. Burada harika bir gün geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

Tatil için İstanbul’dan kaçamayan şehrin sakinleri soluğu Heybeliada’da alıyor. Heybeliada, ücretli ve ücretsiz denize girebileceğiniz plaj ve koylara ev sahipliği yapıyor. Temiz bir denize sahip olan Heybeliada’da başta çocuklu aileler olmak üzere arkadaş gruplarının da gelip denize girebileceği ve keyifli vakitler geçirebileceği ücretli ve ücretsiz yerler mevcuttur. Yazımızın devamında, Heybeliada’da denize girebileceğiniz plaj ve koyları bulabilir, ulaşım, giriş ücreti ve sunulan olanaklar gibi pratik bilgileri okuyabilirsiniz.

Ücretli Plaj Yerleri

Aqua Green Beach

Cevahir Aqua Green Beach, Heybeliada

Heybeliada’nın tek aqua park olma özelliğine sahip işletmesi Green Beach, adanın cennetten bir köşesinde 12.000 m2 alan içerisinde kurulu kaliteli bir mekânıdır. Green Beach, Heybeliada’nın en güzel plajına ev sahipliği yapıyor. Altın sarısını andıran kumsalı, geniş ve ferah şezlong alanı ile insanlara rahat bir deniz keyfi yaşayabilecekleri ortam sağlıyor.

Green Beach tam bir aile yeridir. Yediden yetmişe her yaş grubundan aile üyelerinizle buraya gelebilir, keyifli bir tatil kaçamağı yapabilirsiniz. Green Beach konuklarına aqua park ile suyun keyfini daha fazla çıkarabilecekleri bir imkân sağlıyor. Hareketli müzikler eşliğinde suyun ve güneşli havanın tadını çıkarırken bir yandan da su kaydırakları ile adrenalin yaşayabilirsiniz.

Plaj alanı yarı kumsal ve yarı şezlongların yer aldığı ahşap bir platformdan oluşuyor. Denizi sığ ve berrak. Ayrıca dibi kumlu olması sayesinde deniz ayakkabısına ihtiyaç duyulmadan suya rahatça girilebiliyor. Sığ deniz sevmeyenler için atlama iskelesi mevcut. Kıyı yerleri çocuklar ve yüzmeyi bilmeyenler için güvenle suya girebilecekleri bir derinlik seviyesine sahip. Girişi makul bir ücrette olup şezlong ve şemsiye ödenen ücrete dâhildir. Yeme içme ihtiyaçları için tesis zengin içerikli yemek ve atıştırmalık aperatif ürünlere sahiptir.

Giriş Ücreti: Kişi başı 40 TL. 6-12 yaş arası 30 TL (şezlong ve şemsiye dâhil). 0-6 yaş arası çocuklar için ücretsizdir.

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, aqua park, kilitli dolap, Wi-Fi, restoran, iskele, deniz güvenlik şeridi ve cankurtaran.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/cevahiraquaheybeliada/

Haritada Görüntüle >

Ada Beach Club

Ada Beach Club
Fotoğraf: Karina Uvaysova

Adanın arka tarafında Çam Limanı Koyu içerisinde kalan Ada Beach Club, ailenizle gelip yüzme, yemek ve dinlence aktiviteleri için tercih edebileceğiniz rahat atmosferiyle öne çıkan keyifli bir yerdir. Konumu nedeniyle rahatlatıcı bir doğal manzarası olan Ada Beach Club aynı zamanda tertemiz denizi ve geniş plaj alanıyla konuklarına stresten uzak nezih bir ortam sunuyor.

Ada Beach Club’ın kumsal alanı bulunmuyor. Şezlong ve şemsiyeler bir platform üzerinde yer alıyor. Bu platformdan birkaç basamak merdiven yardımıyla denize girebiliyorsunuz. Ancak deniz seviyesi bu platformdan yaklaşık 10 metre sonra başlıyor. Bu nedenle çocuklar ve yüzmeyi bilmeyenler de gönül rahatlığıyla suya girebilir. Denizi berrak ve sığ. Suyun dibi kumlu ve yürürken ayaklar rahatsız olmuyor. Sığ deniz sevmeyenler için atlama yerleri bulunuyor. Tesis, daha çok ailelerin tercih ettiği iç kısımlara localar yerleştirmiş. Yeme içme için restoran mevcut.

Yalnızca teknelerle ulaşımın sağlandığı plaj alanına konuklar tesisin ada iskelesinden hareket eden tekneleriyle gelebiliyor. Girişte ödediğiniz ücret ile birlikte şezlong ve şemsiye dâhil olarak yararlanabiliyorsunuz. Yeme-içme fiyatları biraz pahalı gelebilir.

Giriş Ücreti: Kişi başı 60 TL (şezlong ve şemsiye dâhil).

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, restoran, Wi-Fi, iskele, deniz güvenlik şeridi ve cankurtaran.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Daha Fazla Bilgi: https://www.instagram.com/adabeachclubheybeliada/

Haritada Görüntüle >

Asaf Aile Plajı

Asaf Aile Plajı
Fotoğraf: Mahmut Kalay

Heybeliada’da sırtını yemyeşil çam ormanlarına yaslamış, önü masmavi bir denize bakan Asaf Aile Plajı, ada sakinleri ve İstanbulluların hafta sonu kaçıp geldikleri yerlerden biridir. Burası da çocuklu ailelerin gönül rahatlığıyla tercih edebilecekleri yerler arasında bulunuyor. Tıpkı Değirmenburnu Plajı gibi yemyeşil bir çam ormanları ile çevrili plaj hem temiz bir hava hem de şahane bir denize ev sahipliği yapıyor.

Plajın sahil kısmı tamamıyla kumludur. Denizi berrak ve dalgasızdır. Sığ deniz sevmeyenler için iskele bulunmaktadır. Şezlong ve şemsiyeler belirli aralıklarla konulmuş. Bu da konukların plajda rahat hareket edebilmesine olanak sağlıyor. Yeme içme ihtiyaçları plajdaki kafeterya alanından karşılanabilir. Dileyen dışarıdan kendi yiyecek ve içecek malzemelerini de getirebilir ve plajın arka kısmındaki ormanlık alanda ağaçların altında yer alan masalarda oturarak pikniklerini yapabilirler.

Plaja giriş hafta içi ve hafta sonu farklı tarifeye sahip. Girişte ödenen ücrete şezlong ve şemsiye dâhildir. İskeleden teknelerle ulaşımın sağlandığı Asaf Aile Plajı yaz boyunca İstanbul’dan uzaklaşmadan denize girebileceğiniz keyifli yerlerden biridir.

Giriş Ücreti: Hafta içi kişi başı 30, hafta sonu 50 TL (şezlong ve şemsiye dâhil).

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, büfe, iskele, deniz güvenlik şeridi ve cankurtaran.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Değirmenburnu Plajı

Heybeliada’nın bize göre en güzel yeri olan Değirmenburnu Tabiat Parkı, İstanbul’un sıcak geçen yaz günlerinde günübirlik bir kaçamak yapmak için son derece ideal bir yerdir. Genişçe bir alan üzerinde yer alan Değirmenburnu Tabiat Parkı çam ağaçları ve banklarıyla adayı ziyaret edenlere deniz manzaralı dinlenebilecekleri şahane ve ferah bir ortam sunuyor.

Tabiat parkı sınırları içerisinde aynı adı taşıyan bir de plaj yeri bulunmakta. Değirmenburnu Plajı, adanın bir diğer ücretli yerlerinden biridir. Burası da diğer yerler gibi aileler için uygun bir plaj yeridir. Plaja iskeleden düzenli olarak servis hizmeti bulunmaktadır. Dileyen yeme içme ihtiyaçlarını plaj işletmesinden giderebileceği gibi dışarıdan kendi yiyecek ve içeceklerini de getirebiliyor.

Plaja hafta içi ve hafta sonu giriş ücretleri farklılık gösteriyor. Ödenen ücrete şezlong ve şemsiye dâhildir. Plajın sahil kısmı tamamıyla kumludur. Deniz girişi ise taşlıdır. Bu nedenle bir deniz ayakkabısı kullanmanız ayaklarınızın rahatsız olmasını da önleyecektir. Deniz berrak ve sığ. Çocuklar ve yüzmeyi yeni yeni öğrenenler kıyı yerlerde rahatlıkla yüzebilirler. Tabiat parkının yeşili ile Marmara’nın maviliklerinin buluştuğu Değirmenburnu Plajı rahat ortamı ve temiz denizi ile adada tercih edebileceğiniz yerler arasındadır.

Giriş Ücreti: Hafta içi kişi başı 30, hafta sonu 40 TL (şezlong ve şemsiye dâhil).

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, kafeterya, Wi-Fi, iskele, deniz güvenlik şeridi ve cankurtaran.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

Ücretsiz Plaj Yerleri

Alman Plajı

Alman Plajı
Fotoğraf: Danil Karamyshev

Alman Plajı, adanın denize girilebilecek en sessiz sakin yerlerinden biridir. Birçok tekne ve yatların da uğrak yerlerinden biri olan Alman Plajı’nın ne yazık ki kumlu bir sahil alanı olmadığını ve irili ufaklı taşlardan oluştuğunu söyleyelim. Çocuklu ailelere pek de uygun olmayan plaj daha çok arkadaş gruplarının tercih edebileceği bir yerdir.

Sığ bir denize sahip. Deniz suyu ilk girişte bulanık ancak birkaç metre sonra tertemiz oluyor. Eğer yüzmeyi çok iyi bilmiyorsanız buraya gelmenizi tavsiye etmeyiz. Derinlik birkaç metre sonra başlıyor ve deniz dibi tıpkı ilk girişte olduğu gibi irili ufaklı çakıl taşlarından oluşuyor.

Alman Plajı’na giriş ücretsiz. Plaj yerinde ve çevresinde WC, duş, soyunma kabini ve şezlong-şemsiye kiralama olanağı bulunmuyor. Ayrıca buraya gelecek olanlar yiyecek ve içeceklerini yanlarında getirmeleri gerekiyor. Alman Plajı’na ulaşım için ada merkezinden kalkan HA-2 otobüsüne binebilir ve Alman Koyu durağında inerek plaja ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Ücretsiz

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabini, şezlong ve şemsiye olanakları bulunmuyor. Yiyecek ve içeceklerinizi plaja gelmeden önce temin etmelisiniz.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygun Değildir

Haritada Görüntüle >

Çam Limanı Koyu

Çam Limanı Koyu
Fotoğraf: Yorgo Teodoridis

Çam Limanı Koyu, adanın İstanbul tarafına bakan kısmının arka tarafında kalan manzarası ve korunaklı yapısı ile harika bir koydur. Çam Limanı Koyu, korunaklı yapısı sayesinde rüzgâr almayan bir özelliğe sahiptir. Bu da denizinin çarşaf gibi olmasını sağlıyor ve yüzmek için burayı tercih edeceklere şahane bir ortam sağlıyor.

Yatların da uğrak yerlerinden biri olan Çam Limanı Koyu’na ada merkez iskelesinden teknelerle ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca HA-2 otobüsüyle Çam Limanı durağında inilerek de ulaşım kolayca sağlanabilmektedir. Çam Limanı Koyu ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki ayrı bölümden oluşuyor. Girişi ücretsiz olan plajın sahil kısmı taşlıktır. Ayrıca WC, soyunma kabini, yeme içme gibi ihtiyaçlara yönelik bir hizmet sunulmuyor. Ücretli kısımda şezlong ve şemsiye kiralamaya ek olarak, WC, duş, soyunma kabini ve yeme içme ihtiyaçları için kafeterya alanı bulunmaktadır.

Deniz sığ ve temiz. Koyun ücretli ve ücretsiz olan her iki bölümünde de çocuklar ve yüzmeyi yeni yeni öğrenenler gönül rahatlığıyla yüzebilirler.

Nasıl Gidilir: İskeleden koya düzenli olarak tekneler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Giriş Ücreti: Hafa içi kişi başı 40, hafta sonu 50 TL (şezlong ve şemsiye dâhil).

Plaj Özellikleri: WC, duş, soyunma kabinleri, şezlong ve şemsiye, kafeterya, deniz güvenlik şeridi ve cankurtaran.

Uygunluk: Çocuklu Aileler İçin Uygundur

Haritada Görüntüle >

İstanbul içerisindeki bir sonraki hafta sonu tatilinizi planlamak ve daha fazla bilgi almak için Heybeliada hakkında yazdığımız diğer içeriklere de göz atabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin