Giresun Gezilecek Yerler | 15 Turistik Nokta

0
28
Giresun

Tarihi Antik Çağ’a dayanan Giresun, Karadeniz’in doğusunda yer almaktadır. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaparak günümüzde kadar gelmiştir. Sizler için Giresun gezilecek yerler listesi hazırladık.

Giresun gezilecek yerler yazımızda tarihi mekanları,göl ve plajları yer alıyor.

#1 Giresun gezilecek yerler

İlk olarak;

1- Bedrama Kalesi 

Bedrama Kalesi

Örenkaya ve Karaahmetli Köyleri arasında, Tirebolu ilçesinde yer alan Bedrama Kalesi, uzun soluklu bir geçmişe sahiptir. Kale, doğal kayalıklardan yapılmıştır. Geçmiş dönemde Harşit Vadisi’nin en iyi kontrol edildiği bir nokta görevi gören kalenin duvarlarının birçoğu günümüze kadar gelememiştir. Tirebolu merkezine 8 km uzaklıkta yer alan bu antik kale, ziyaret listenizin bir parçası olmayı hak ediyor.

2- Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Giresun’un kaleleriyle ünlü bir şehir olduğunu söylemiştik. Küçük bir yarım ada üzerinde yer alan Giresun Kalesi’nin, M.Ö. 2. yüzyılda Pontuslar tarafından yaptırıldığı düşünülüyor. Kale, konumu itibariyle ticaret ve savunma için azımsanmayacak bir öneme sahip. Günümüzde farklı etkinliklere sahne olan Giresun Kalesi’nde, milli mücadele kahramanı Topal Osman Ağa’nın anıt mezarını da görebilirsiniz.

3-Giresun Adası 

Girasun Adası

Karadeniz’de Kefken Adası ile birlikte iki adadan biri olan Giresun Adası, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Yaklaşık 70 bitki türünün, karabatak ve leyleklerin doğal yaşam alanı olan ada, günü birlik geziler ve piknik yapmak için ideal bir yer.

4- Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi

Giresun’un sembollerinden biri olan Tirebolu Kalesi, şehirde görülmesi gereken en muntazaman yerlerden biridir. Tarihi, M.Ö. 13. ve 15. Yüzyıllarına dayandığı tahmin edilen kale, deniz manzarasına hâkim, yüksek bir tepede kurulmuştur. Tek giriş kapısına sahip olan kale içerisinde Osmanlı dönemine ait mezar taşları yer alıyor. Şehrin turistik değerlerini hareketlendiren Tirebolu Kalesi, hem tarihi anlamda gezi yapmak isteyenlerin hem de şehrin muhteşem manzarasını fotoğraf karesine almak isteyenlerin uğradıkları bir noktadır.

5- Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında Giresun’u ziyaret ettiği sırada konakladığı ev, günümüzde Atatürk Evi olarak adlandırılıyor. İki katlı mütevazı bir mimariye sahip olan yapıda Giresun kültürünü yansıtan etnografik eserler sergileniyor.

6- Eynesil Kalesi

Eynesil Kalesi

Bir yanı denize diğer yanı ilçeye uzanan bir konumda yer alan Eynesil Kalesi, arkeolojik sit alanı olarak ilan edinmiştir. Altında bulunan mağaralar kaleyi ilgi çekici hale getirmektedir. Göz dolduran manzarası ile insana keyif veren Eynesil Kalesi’ nin 2003 yılında restorasyonu tamamlanmış olup halen ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Adres: Boztepe Mahallesi, 28860 Eynesil/Giresun

7- Giresun Arkeoloji Müzesi

Giresun Arkeoloji Müzesi

250 yıllık tarihi ile geçmişi günümüze yansıtan Giresun Müzesi, 18. yüzyılda bölgede yaşayan Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilmiştir. 1924 yılına kadar kilise olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Zaman içinde tahribata uğrayan bina sorasında cezaevi olarak kullanılmıştır. Son olarak restore edilerek müze olarak kullanıma açılmıştır. Müzede çevrede bulunan arkeolojik eserler sergilenmektedir. Geçmişe ışık tutan bu tarihi yapıyı yakından görmek isteyenler için detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir;

Gezi Saatleri:
Yaz Dönemi:15 Nisan/2 Ekim 08.00-17.00
Kış Dönemi: 3 Ekim/14 Nisan 08.00-17.00
Giresun Arkeoloji Müzesi Giriş: Ücretsiz
Adres: Atatürk Bulvarı No:62/ Giresun

8- Meryem Ana Manastırı

Meryem Ana Kilisesi

Giresun Şebinkarahisar ilçesinde bulunan bu tarihi yapı; Türkiye’de bulunan ikinci büyük oyma manastırdır. Dönemin şartları itibari ile Hristiyanlık dinine yapılan baskılar halkın sarp bir kayanın içine konuşlandırmış oldukları manastırı; zor bir patika yol katederek el işçiliği ile yapmış olmaları görenleri hayli etki altında bırakmakta. Orta çağdan günümüze miras kalan bu görkemli manastır; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ören yeri olarak ilan edilmiştir.

Giriş: Ücretsiz
Adres: Kayadibi Mahallesi, 28400 Sarıyer Köyü/Şebinkarahisar/Giresun

9- Görele Kemençe Kültür ve Müzesi

Görele Kemençe ve Kültür Müzesi

Karadeniz’in en önemli simgelerinden biridir kemençe. Denilene göre Doğu Karadeniz’in kemençe ile tanışması ilk Görele ilçesinde olmuştur. Diğer bölgelere de buradan yayılmıştır. Hal böyle olunca Görele için kemençenin önemli bir yeri bulunmaktadır. Müzede kemençe çeşitleri sergilenmektedir.

Adres: 28800 Görele, Giresun

10- Şebinkarahisar Kalesi

Şe

Şebinkarahisar’da bulunan, şehre hakim bir noktada ihtişamıyla büyüleyen bir yapı. Milattan önce yapıldığı bilinse de, tam olarak hangi yıl yapıldığı bilinmemektedir. Kimmerler, İskitler, Medler, Persler, Bizanslılar ve Türkler; tarih boyunca kaleye hakim olan medeniyetlerdir. Bizans ve Osmanlı döneminde onarım çalışmaların yapıldığı kale, günümüzde Mustafa Kemal Atatürk heykeli ve dalgalanan Türk bayrağı ile göz alıcı bir manzara sunuyor.

11- Seyyid Vakkas Türbesi 

Seyyid Vakkas Türbesi

Peygamberimizin soyundan gelen Seyyid Vakkas Hazretleri’nin Türbesi, manevi huzur bulmak isteyenlerin önemli ziyaret yerlerinden birisidir. Siz de bu manevi atmosferi solumak isterseniz Giresun’daki duraklarınızdan biri de Seyyid Vakkas Türbesi olacaktır.

12-Zeytinlik Mahallesi

Zeytinlik Mahallesi

Safranbolu ve Beypazarı gibi tarihi evlere sahip yerlerden biri de; Giresun’un Zeytinlik mahallesi. 19. yüzyılda inşa edilen evler, Avrupa’ya fındık ithal eden gemilerin getirdiği malzemelerle yapılmış. Evlerin çatılarında göreceğiniz Marsilya kiremitleri de o günlerden yadigar. Yerel halkın Gogora Mahallesi olarak da adlandırdığı Zeytinlik Mahallesi, özellikle fotoğraf çekimi için oldukça elverişli.

13- Giresun Plajları

Giresun Plajları

Giresun’un batı ve doğu sahil kıyılarında uzanan Giresun Plajları, yaz tatilini Karadeniz havasında geçirmek isteyenler için en ideal noktadır. Arif Kumaş Plajı, Giresun Plajı, Tabya Plajı, Emniyet Plajı, Tirebolu Plajı, Belediye Plajı ve Jandarma Plajı; şehrin en çok tercih edilen plajlarıdır. Yazın tadını farklı bir şekilde yakalamak isteyenler için ideal bir güzergâh oluşturan Giresun Sahilleri, kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında olmalıdır.

14- Kuzalan Şelalesi

Kuzalan Şelasi

Şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız Kuzalan Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Özellikle yaz aylarındaki serinletici etkisi nedeniyle ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilen şelale tam bir görsel şölen sunuyor.

15- Mavi Göl

Mavi Göl

Mavi Göl, Giresun’un Dereli ilçesinde bulunuyor. Gölün en belirgin özelliği Karadeniz Bölgesi’nde dere şeklinde akan tek göl olmasıdır. Akarken oluşturduğu renk geçişleri ile izleyenlerine adeta göz ziyafeti yaşatıyor.

Ulaşım: Sürmen Mahallesi, 28950 Pınarlar Köyü/Dereli/Giresun. Giresun ile Dereli arası yaklaşık 50 km’dir.

Pin Giresun gezilecek yerler yazımıza ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar  butonundan bizlere iletebilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.