Ana sayfa » Türkiye » Giresun » Giresun Gezilecek Yerler | 21 Turistik Nokta

Giresun Gezilecek Yerler | 21 Turistik Nokta

0
391
giresun gezilecek yerler

Tarihi Antik Çağ’a dayanan Giresun, Karadeniz’in doğusunda yer almaktadır. Tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yaparak günümüzde kadar gelmiştir. Sizler için Giresun gezilecek yerler listesi hazırladık.

Giresun gezilecek yerler yazımızda tarihi mekanları,göl ve plajları yer alıyor.

#1 Giresun gezilecek yerler

İlk olarak;

Kaleler

1- Bedrama Kalesi 

Bedrama Kalesi

Örenkaya ve Karaahmetli Köyleri arasında, Tirebolu ilçesinde yer alan Bedrama Kalesi, uzun soluklu bir geçmişe sahiptir. Kale, doğal kayalıklardan yapılmıştır. Geçmiş dönemde Harşit Vadisi’nin en iyi kontrol edildiği bir nokta görevi gören kalenin duvarlarının birçoğu günümüze kadar gelememiştir. Tirebolu merkezine 8 km uzaklıkta yer alan bu antik kale, ziyaret listenizin bir parçası olmayı hak ediyor.

2- Giresun Kalesi

Giresun Kalesi

Giresun’un kaleleriyle ünlü bir şehir olduğunu söylemiştik. Küçük bir yarım ada üzerinde yer alan Giresun Kalesi’nin, M.Ö. 2. yüzyılda Pontuslar tarafından yaptırıldığı düşünülüyor. Kale, konumu itibariyle ticaret ve savunma için azımsanmayacak bir öneme sahip. Günümüzde farklı etkinliklere sahne olan Giresun Kalesi’nde, milli mücadele kahramanı Topal Osman Ağa’nın anıt mezarını da görebilirsiniz.

4- Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi

Giresun’un sembollerinden biri olan Tirebolu Kalesi, şehirde görülmesi gereken en muntazaman yerlerden biridir. Tarihi, M.Ö. 13. ve 15. Yüzyıllarına dayandığı tahmin edilen kale, deniz manzarasına hâkim, yüksek bir tepede kurulmuştur. Tek giriş kapısına sahip olan kale içerisinde Osmanlı dönemine ait mezar taşları yer alıyor. Şehrin turistik değerlerini hareketlendiren Tirebolu Kalesi, hem tarihi anlamda gezi yapmak isteyenlerin hem de şehrin muhteşem manzarasını fotoğraf karesine almak isteyenlerin uğradıkları bir noktadır.

6- Eynesil Kalesi

Eynesil Kalesi

Bir yanı denize diğer yanı ilçeye uzanan bir konumda yer alan Eynesil Kalesi, arkeolojik sit alanı olarak ilan edinmiştir. Altında bulunan mağaralar kaleyi ilgi çekici hale getirmektedir. Göz dolduran manzarası ile insana keyif veren Eynesil Kalesi’ nin 2003 yılında restorasyonu tamamlanmış olup halen ziyaretçilerini ağırlamaktadır.

Adres: Boztepe Mahallesi, 28860 Eynesil/Giresun

10- Şebinkarahisar Kalesi

Şe

Şebinkarahisar’da bulunan, şehre hakim bir noktada ihtişamıyla büyüleyen bir yapı. Milattan önce yapıldığı bilinse de, tam olarak hangi yıl yapıldığı bilinmemektedir. Kimmerler, İskitler, Medler, Persler, Bizanslılar ve Türkler; tarih boyunca kaleye hakim olan medeniyetlerdir. Bizans ve Osmanlı döneminde onarım çalışmaların yapıldığı kale, günümüzde Mustafa Kemal Atatürk heykeli ve dalgalanan Türk bayrağı ile göz alıcı bir manzara sunuyor.

Müzeler

5- Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi

Mustafa Kemal Atatürk’ün 1924 yılında Giresun’u ziyaret ettiği sırada konakladığı ev, günümüzde Atatürk Evi olarak adlandırılıyor. İki katlı mütevazı bir mimariye sahip olan yapıda Giresun kültürünü yansıtan etnografik eserler sergileniyor.

7- Giresun Arkeoloji Müzesi

Giresun Arkeoloji Müzesi

250 yıllık tarihi ile geçmişi günümüze yansıtan Giresun Müzesi, 18. yüzyılda bölgede yaşayan Rumlar tarafından kilise olarak inşa edilmiştir. 1924 yılına kadar kilise olarak kullanılmaya devam edilmiştir. Zaman içinde tahribata uğrayan bina sorasında cezaevi olarak kullanılmıştır. Son olarak restore edilerek müze olarak kullanıma açılmıştır. Müzede çevrede bulunan arkeolojik eserler sergilenmektedir. Geçmişe ışık tutan bu tarihi yapıyı yakından görmek isteyenler için detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir;

Gezi Saatleri:
Yaz Dönemi:15 Nisan/2 Ekim 08.00-17.00
Kış Dönemi: 3 Ekim/14 Nisan 08.00-17.00
Giresun Arkeoloji Müzesi Giriş: Ücretsiz
Adres: Atatürk Bulvarı No:62/ Giresun

8- Meryem Ana Manastırı

Meryem Ana Kilisesi

Giresun Şebinkarahisar ilçesinde bulunan bu tarihi yapı; Türkiye’de bulunan ikinci büyük oyma manastırdır. Dönemin şartları itibari ile Hristiyanlık dinine yapılan baskılar halkın sarp bir kayanın içine konuşlandırmış oldukları manastırı; zor bir patika yol katederek el işçiliği ile yapmış olmaları görenleri hayli etki altında bırakmakta. Orta çağdan günümüze miras kalan bu görkemli manastır; Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ören yeri olarak ilan edilmiştir.

Giriş: Ücretsiz
Adres: Kayadibi Mahallesi, 28400 Sarıyer Köyü/Şebinkarahisar/Giresun

9- Görele Kemençe Kültür ve Müzesi

Görele Kemençe ve Kültür Müzesi

Karadeniz’in en önemli simgelerinden biridir kemençe. Denilene göre Doğu Karadeniz’in kemençe ile tanışması ilk Görele ilçesinde olmuştur. Diğer bölgelere de buradan yayılmıştır. Hal böyle olunca Görele için kemençenin önemli bir yeri bulunmaktadır. Müzede kemençe çeşitleri sergilenmektedir.

Adres: 28800 Görele, Giresun

Diğer Yerler

3-Giresun Adası 

Girasun Adası

Karadeniz’de Kefken Adası ile birlikte iki adadan biri olan Giresun Adası, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri. Yaklaşık 70 bitki türünün, karabatak ve leyleklerin doğal yaşam alanı olan ada, günü birlik geziler ve piknik yapmak için ideal bir yer.

11- Seyyid Vakkas Türbesi 

Seyyid Vakkas Türbesi

Peygamberimizin soyundan gelen Seyyid Vakkas Hazretleri’nin Türbesi, manevi huzur bulmak isteyenlerin önemli ziyaret yerlerinden birisidir. Siz de bu manevi atmosferi solumak isterseniz Giresun’daki duraklarınızdan biri de Seyyid Vakkas Türbesi olacaktır.

12-Zeytinlik Mahallesi

Zeytinlik Mahallesi

Safranbolu ve Beypazarı gibi tarihi evlere sahip yerlerden biri de; Giresun’un Zeytinlik mahallesi. 19. yüzyılda inşa edilen evler, Avrupa’ya fındık ithal eden gemilerin getirdiği malzemelerle yapılmış. Evlerin çatılarında göreceğiniz Marsilya kiremitleri de o günlerden yadigar. Yerel halkın Gogora Mahallesi olarak da adlandırdığı Zeytinlik Mahallesi, özellikle fotoğraf çekimi için oldukça elverişli.

13- Giresun Plajları

Giresun Plajları

Giresun’un batı ve doğu sahil kıyılarında uzanan Giresun Plajları, yaz tatilini Karadeniz havasında geçirmek isteyenler için en ideal noktadır. Arif Kumaş Plajı, Giresun Plajı, Tabya Plajı, Emniyet Plajı, Tirebolu Plajı, Belediye Plajı ve Jandarma Plajı; şehrin en çok tercih edilen plajlarıdır. Yazın tadını farklı bir şekilde yakalamak isteyenler için ideal bir güzergâh oluşturan Giresun Sahilleri, kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında olmalıdır.

14- Kuzalan Şelalesi

Kuzalan Şelasi

Şehrin doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsanız Kuzalan Şelalesi’ni mutlaka görmelisiniz. Özellikle yaz aylarındaki serinletici etkisi nedeniyle ziyaretçiler tarafından sıkça tercih edilen şelale tam bir görsel şölen sunuyor.

15- Mavi Göl

Mavi Göl

Mavi Göl, Giresun’un Dereli ilçesinde bulunuyor. Gölün en belirgin özelliği Karadeniz Bölgesi’nde dere şeklinde akan tek göl olmasıdır. Akarken oluşturduğu renk geçişleri ile izleyenlerine adeta göz ziyafeti yaşatıyor.

Ulaşım: Sürmen Mahallesi, 28950 Pınarlar Köyü/Dereli/Giresun. Giresun ile Dereli arası yaklaşık 50 km’dir.

Yaylalar

1- Kümbet Yaylası

Kümbet Yaylası

Gördüğünüz resim bir rönesans tablosu değil; Giresun’da bulunan Kümbet Yaylası. Şehir merkezine 60 kilometre uzaklıktaki yayla, şenlikleriyle meşhur. Her yıl temmuz ayında düzenlenen Kümbet Yaylası Şenlikleri’ne binlerce kişi katılıyor. Şenliklerde yapılan açık arttırmayı kazanan “yayla ağası” olarak ilan ediliyor; elde edilen gelir ise bir sonraki yıl yapılacak olan şenlik için harcanıyor.

Yaylanın imkanları ise tatmin edici düzeyde. Elektrik, su, telefon gibi alt yapı hizmetlerine sahip olan yaylada, ayrıca on yataklı bir otel de bulunuyor. Orman içinde yer alan Aymaç mesire alanı ve Salon Çayırı tesisleri de yaylaya gelenlerin en çok vakit geçirdikleri yerler.

2- Bektaş Yaylası

Bektaş Yaylası

Şehir merkezine 56 kilometre uzaklıktaki Bektaş Yaylası’na, Dereli Yavuzkemal, Batlama Deresi ve Bulanacak olmak üzere üç farklı üzerinden gidilebilir. Elektrik, su ve telefon gibi altyapı hizmetleri Bektaş Yaylası’nda da mevcut. Yaylada konaklamak isteyenler için 80 yataklı bir otel hizmet veriyor.

Bunların yanı sıra yaylayı farklı kılan özelliklerden biri de kayak sporu. Kış aylarında kar yağışı alan bölgelerde kayak yapmak mümkün. Yaz aylarında ise bir yayla klasiği olan çim kayağı, Bektaş Yaylası’ndaki en popüler aktivitelerden biri.

3- Sis Dağı Yaylası

Sis Dağı Yaylası

Diğer adıyla Alimeydan Dağı, Trabzon ve Giresun sınırı olan Görele’de yer alır. Tepesinden veya eteğinden sisin hiç eksik olmaması sebebiyle Sis Dağı olarak adlandırılan bu yayla her yıl Temmuz ayında Sis Dağı Otçu Göçü Yayla Şenlikleri’ne ev sahipliği yapmaktadır. İnsanların yoğun ilgi gösterdiği bu şenlikte; davul, zurna eşliğinde horonlar oynanmakta, yarışmalar düzenlenmekte ve yöresel ürünlerin pazarı kurulmaktadır. Şenlik her yıl ilgisini çeken turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Yer: Sis Dağı Yaylası

Tarih: Temmuz ayının 3. Cumartesi

4- Gölyanı Yaylası

Gölyanı Yaylası

Gölyanı Yaylası, Giresun Yağlıdere’de bulunmaktadır. Sit alanı kapsamında yer alan yayladaki tüm evlerin ahşap yapıda olması yöresel esintiyi hissetmenizi sağlıyor. Yapılabilecek aktiviteler arasında; dağ bisikleti sürüşü, dağcılık tur kayağı, dağ yürüyüşleri ve kamp gibi çeşitli etkinlikler yer almaktadır. Oldukça popüler olan bu yayla gençlerin kamp yapmak için geldikleri uğrak adreslerden biri.

Ulaşım: Yağlıdere ilçesinden kalkan dolmuşlar ya da Karadeniz turu düzenleyen acenteler aracılığıyla ulaşılabilir.

5- Kulakkaya Yaylası

Kulakkaya Yaylası

Şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alan Kulakkaya Yaylası, hala Giresun’da en çok ziyaret edilen yayladır. Deniz seviyesinden 2030 metre yükseklikteki yayla, diğer yaylalar ile kıyaslandığında daha alçak bir noktada bulunuyor ki bu da ulaşım kolaylığı sağlıyor. Yaylada doğal güzelliklerin haricinde Despot kayası-suyu ve Gelin kayası da görülmesi gereken diğer güzellikler.

6- Paşakonağı Yaylası 

Paşakonağı Yaylası

Giresun Bulancak ilçesinin Kovanlık Beldesi’nde yer alan Paşakonağı Yaylası merkeze yalaşık 45 dakika uzaklıktadır. Yaylayı; Ladin, Kızılağaç, Akçaağaç, Kayın, Köknar ve Meşe ağaçlarının çevrelemesi ziyaret edenler için adeta oksijen deposu. Paşakonağı Yaylası içerisinde bulunan birbirinden renkli orman gülleri,derin vadileri ve şelaleri ile ziyaretçilerine seyir keyfi sunmaktadır.
Yaylaya yakın konumda yer alan Karaçay Şelalesi, Geçilmez Vadisi, Kızılot Çayı ve Çiğseli Gölü mutlaka görmeniz gerekenler listenizin başında yer almasını öneririz. İnsana adeta dinginlik veren bu doğa harikası yaylada konaklamak isteyenler için 5 km uzaklıkta Paşakonağı Otel bulunmakla birlikte dileyenler yaylada kamp yapma imkanına sahiptirler.

Ulaşım: Bulancak merkez ile arasında 48 km mesafe vardır. 1 saat 10 dakikalık bir zaman diliminde yaylaya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Pin Giresun gezilecek yerler yazımıza ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar  butonundan bizlere iletebilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.