Giresun’un Tarihi Yerleri | 6 Tarihi Yer

Giresun, kalelerle donatılmış tarihi bir şehir.Giresun tarih boyunca Karadeniz’in birçok devletin ilgisini çeken bir yer olmuştur.  Bu nedenle şehre hakim olan devletler, savunma amacıyla kaleler inşa etmişlerdir.

Karadeniz’de bulunan iki adadan birine sahip olan şehir, konumu itibariyle de oldukça önemlidir. Günümüzde bu kaleler ve çok daha fazlası, Giresun’un tarihi mirasını oluşturuyor. Antik kentlere ve pek çok kaleye ev sahipliği yapan Giresun’un tarihi dokusu sizleri hayran bırakacak….

1- Tirebolu Kalesi

Tirebolu Kalesi

M.Ö. 15. yüzyılda Bizans döneminde yapıldığı düşünülen Tirebolu Kalesi, adını üç şehir anlamına gelen Tripolis’ten almıştır. Kalenin içerisinde Osmanlı dönemine ait birçok mezar taşları muhafaza edilmektedir. Ayrıca kale içerisinde birçok bina kalıntıları da bulunmaktadır. Yüksek bir kaya üzerine inşa edilmiş kalenin manzarası görülmeye değer.

Adres: Cintaşı Mahallesi, Amiral Şükrü Okan Cd. No:68, 28500 Tirebolu/Giresun

2- Şebinkarahisar Kalesi

Şebinkarahisar Kalesi

Kalenin kimler tarafından yapıldığı tam olarak bilinmesinde yapımının Roma öncesine ait olduğu söylentiler arasında yer alıyor. Sur duvarlarının çoğunun Mengücekler tarafından yeniden yapıldığı bilinmekte. Osmanlı döneminde tekrar yenilenen kale, 1915 yılında gerçekleşen Ermeni ayaklanmasında büyük ölçüde zarar görmüştür. Kaleye çıkmak ne kadar yorucu olsa da yorulduğunuza değecek. En tepesinde bulunan Atatürk heykeliyle dalgalanan Türk bayrağı şehrin en güzel manzarasına sahip.

Adres: Giresun ili, Şebinkarahisar ilçe merkezinde bulunan kale, il karayolu üzerinden 109 km uzaklıktadır.

3- Meryem Ana Manastırı

eryem Ana Manastırı

M.S. 2. yüzyılda Şebinkarahisar’da mağara içine inşa edilen Meryem Ana Kilisesi, şehirdeki en eski dini yapılardan biridir. Roma döneminde dini yasaklardan dolayı, Hristiyan halk gizli yerlere ibadethaneler yapmış. Günümüzde sadece kalıntılarını görebileceğiniz kilise ise, ayakta kalan kısımlarıyla bile tarihe tanıklık ettiğini gösteriyor.

4- Giresun Müzesi

giresun müzesi

Giresun’da yaşayan Rumlar mübadele döneminde şehri terk ettiklerinde, Gogora Kilisesi de kaderine terk edilmiş. Yaklaşık 20 yıl boyunca hapishane olarak kullanıldıktan sonra boş kalan yapı, zaman içinde tahrip olmuş. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restore edilen kilise 1988 yılında Giresun Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Arkeolojik eserlerin sergilendiği müze; Türkiye’de gezilecek tarihi yerler listesinde yer almaktadir.

Gezi Saatleri:
Yaz Dönemi:15 Nisan/2 Ekim 08.00-17.00
Kış Dönemi: 3 Ekim/14 Nisan 08.00-17.00
Giresun Arkeoloji Müzesi Giriş: Ücretsiz
Adres: Atatürk Bulvarı No:62/ Giresun

5- Giresun Atatürk Evi

Giresun Atatürk Evi

12 Eylül 1924 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün o zamanlar ki adıyla; Karahisar-ı Şarki olarak bilinen Şebinkarahisar ilçesine ziyaret ettiği dönemde konakladığı evdir. İlçenin merkezinde bulunan ev sade bir görünüme sahiptir. Müze içerisinde Atatürk’ün kullandığı ve eski dönemlere ait birtakım eşyalar sergilenmektedir.

Çalışma Saatleri: 08.00-18.00

Giriş: Ücretsiz

Adres: Bülbül Mahallesi, 28400 Şebinkarahisar/Giresun

Telefon:  0454 711 40 05

6- Giresun Kalesi

Giresun Kalesi, Giresun’un gezilecek turistik mekanları listesinin en başında yer almaktadadır. Kale Pontos Kralı Mihridates’in oğlu Farnakes tarafından yaptırılmıştır. Giresun Kalesi’nden günümüze kalıntıları dışında bir şey kalmamış olmasına rağmen gitmeye ve muhteşem Giresun manzarasını görmeye değer.

Giriş Saatleri: 24 saat açık

Adres: Kale Mah. , 28100 Merkez/Giresun Merkez/Giresun

pinSizinde hazırladığımız listeye  eklemek istediğiniz tarihi yerler varsa yorum kısmında bizlere belirtebilirsiniz.

“Giresun’un Tarihi Yerleri | 6 Tarihi Yer” üzerine 3 yorum

    • Merhaba Aysel Hanım; yazılarımızı her geçen gün güncellemekteyiz. Önerinizi de yazımıza ekleyeceğiz. Teşekkür eder keyifli okumalar dilerim. 🙂

      Cevapla

Yorum yapın