Aysın yöresel yemekleri

Aydın’ın en lezzetli yöresel tatlarını derlediğimiz liste sizleri bekliyor.

Aydın yöresel yemekler yazımızda, Ege’nin en güzel şehirlerinden olan Aydın’ın; doğa güzelliklerinin, zengin müzelerinin ve gezilecek yerlerinin yanı sıra, mutfağının da keşfetmeniz gereken lezzetlerini derledik.

# Aydın Yöresel Yemekler

1. Keşkek

keşkek

Tereyağı, buğday, tavuk ya da kuzu etiyle yapılan Keşkek’in üzerine tekrar tereyağı ve kırmızı biberle hazırlanan sos döküldüğünde oldukça lezzetli bir hal alıyor. Keşkek adeta az malzemeyle de dünyanın en güzel yemeklerinden birinin yapılabileceğinin kanıtı niteliğinde. Aydın da bu yöresel tat, özellikle düğün ve sünnet gibi özel günlerde servis ediliyor.

2. Çine Köftesi

çine köftesi

Tahsin Işık’ın bulduğu ve günümüzde de yapılışını çok az kişinin bildiği bu köfte Aydın’ın Çine ilçesinde yapılıyor. Çine Köftesi olağanüstü lezzetiyle bu kadar meşhur olmayı kesinlikle hak ediyor. Ayrıca yanında içeceğiniz yayık ayranı da köfteyi daha lezzetli bir hale getiriyor.

3. Paşa Böreği

paşa böreği

Aydın’ın en ünlü yöresel yemeklerinden olan Paşa Böreği, ana yemeklerle yarışacak nitelikte lezzetli ve zengin bir tat sunuyor. El açması yufkaların et suyuyla ısıtılmasının ardından dana kıymasıyla donatılması ve üstünün de kıyma ve yoğurtla kaplanmasıyla oldukça lezzetli bir hale geliyor.

4. Çingene Pilavı

çingene pilavı

Aydın yöresel yemekler yazımızın en ilginç yemeklerinden birisi de çingene pilavı. Adı pilav olsa da içinde aklınıza gelebilecek her şeyin bulunduğu yemek, kahvaltıdan akşam yemeğine her öğün yiyilebiliyor. İçinde; domates, biber, salatalık, çökelek, soğan, kekik ve zeytin bulunan pilavın üzerine bir de has zeytinyağı eklenince tadına doyum olmuyor.

5. Enginar Yemeği

enginar yemeği

Enginarın gövdesi, yaprakları ve sapının kullanılarak yapıldığı bu lezzetli yemek Aydın’ın en lezzetli yöresel yemeklerinden. Enginar yemeğinin yanı sıra enginar dolması da oldukça lezzetli bir seçenek.

6. Yuvarlama

yuvarlama

Yumurta, kıyma, soğan ve baharatların karışımıyla bir araya gelip yuvarlanarak sonra tavada kızartılıp ardından tereyağı, su ve yine çeşitli baharatların bulunduğu bir tencerede pişirilerek yapılan yuvarlama, üzerine toz biberli sos ve kese yoğurdu eklenince de adeta bir şahesere dönüşüyor.

7. Kırlı Kızartma

kırlı kızartma

 Yeşil sivri biber, patlıcan, soğan ve sarımsakla yapılan, zeytinyağı ile lezzetini tamamlayan Kırlı Kızartması, özellikle sebze yemeği sevenlerin çok beğeneceği bir tat. Kırlı Kızartması, soğuk olarak servis ediliyor ve yoğurt ile yendiğinde daha lezzetli bir hal alıyor.

8. Tahinli Pide

tahinli pide

Aydın’a yolunuz düştüğünde Söke, Nazilli ve Yenipazar’da bulunan pidecilere uğrayarak bölgenin yöresel tatlarından olan hayatınızdaki en lezzetli pideyi yiyebilirsiniz. Tahinle yapılan pide, bazen isteğe göre üzerinde fındık ve ceviz parçalarıyla da servis ediliyor.

9. Kabak Tatlısı

kabak tatlısı

Kabakların incecik kesilip, pişirilmesiyle yapılan Kabak Tatlısı üzerine dökülen ceviz içiyle dillere destan bir lezzete sahip. Yanında mis gibi yeni demlenmiş çayla çok iyi ikili olacağından eminiz.

10. Kuru İncir Arası Ceviz

kuru incir arası ceviz

Kurusu ayrı tazesi ayrı lezzetli olan incir Aydın’ın efsane yemişleri arasında. Şehre yolunuz düşerse bu güzel incirleri tatmanın yanı sıra dönüşte sevdiklerinize hediye olarak da götürebilirsiniz.

11. Bolama (Lok Lok Pilavı)

bolama

Dilek yemeği adıyla da bilinen yemek, isteğe göre tavukla ya da kuzu etiyle yapılabiliyor. Nohut, pilav ve etin tatlarının birbirine karıştığı yemek, Kuşadası’nda sıklıklı yapılan yemeklerin başında geliyor.

12. Ciğer Dolması

ciğer dolması

Ciğerin bürgüsüyle yani karın zarıyla hazırlanan dolma, en lezzetli etli dolma çeşitlerinden birisi. Doğranan karaciğerlerin, dolmanın iç harcıyla karıştırıldıktan sonra ciğer bürgüsüne sarılmasıyla yapılan yemek, kokusuyla da iştah kabartıyor.

13. Kulak Çorbası

kulak çorbası

Çorba, her bölgenin en sevdiği yemek çeşitlerinden birisi olduğu için, sofralarda her zaman yerini alıyor. Aydın’ın yöresel yemeklerinden birisi de Kulak çorbası. Nohut, pişmiş köfte, yoğurt ve isteğe göre daha çeşitli pek çok lezzetin terbiye edilmesiyle yapılan çorba, görüntüsüyle de ilgi çekiyor.

14. Tarhana Çorbası

tarhana çorbası

Ege Bölge’sinde en çok sevilen ve içilen çorbalardan birisi de Tarhana çorbası. Her yörenin kendine özgü biçimiyle yapılan Tarhananın, kurutma aşamasında da epey emek gerekiyor. Genellikle salçasız yapılan tarhana, pek çok hastalığa şifa olması nedeniyle de, kışları en çok içilen çorbalardan.

15. Acılı Güveç

acılı güveç

Güveçte yapılan her yemeğin ayrı bir lezzeti oluyor. Acılı güveç de, Aydın’da yapılan en lezzetli güveç yemeklerinden. Etle yapılan yemek, domates, soğan ve etlerin üst üste dizilmesiyle yapılıyor. Siz de güveç yemeği sevenlerdenseniz, acılı güveci denemenizi tavsiye ederiz.

16. Memleket Sarması

memleket sarması

Sarma denmiş olsa da, Memleket sarması yemeğinin bildiğimiz sarma yemekleriyle pek alakası yok. Kuzu kolunun una bulanıp pişirildikten sonra, zeytinyağı ile köfte eklenen yemek, sıcak yemek olarak yeniyor.

17. Sarmaşık Kavurması

sarmaşık kavurması

Acı ot olarak da bilinen ot cinsiyle yapılan kavurma, taze kısımları elle bölünerek yapılıyor. Bıçakla kesilince acısı çıktığı için bu yöntemle yapılıyor. İsteğe göre zeytinyağı salata olarak yenilen yemek, sabah kahvaltılarında yumurtayla birlikte de tercih edilebiliyor.

18. Kedirgen (Tilkişen) Kavurması

kedirgen kavurması

Kedirgen otunun temizlenip soğanla beraber kavrulmasıyla yapılan ot yemeği, genellikle baharat katılarak yeniyor. Yumurtalı olarak da tercih edilen ot kavurması, sıcak ya da soğuk olarak yenebiliyor.

19. Pelvize Tatlısı

pelvize tatlısı

Aydın yöresel yemekler yazımızın diğer güzel lezzeti de, Pervize tatlısı. Genellikle Aydın’ın Yenipazar ilçesinde yapılan tatlı, Nişastayla yapılıyor. Kolay tarifiyle sık sık tercih edilen lezzet, dilerseniz içerisine meyve katılarak, meyve aromalı da yenebiliyor.

20. Isırgan Otu Böreği

ısırganotu böreği

Tazecik ısırganların zeytinyağıyla kavrulup, yufkaların içine girdiği bu harika lezzete, ısırgan otu böreği deniyor. İsteğe göre içine ıspanak da eklenen börek, Aydın yöresinin yanı sıra, Boşnakların da sık sık yaptığı yemeklerden.

21. Arapsaçı Kavurması

arapsaçı kavurması

Arapsaçı otunun sirkeyle yıkanmasından sonra, soğan ve sarımsakla kavrulan ot, yumurtayla karıştırılarak yeniyor. Aydın’ın sıcak yaz günlerinde yemeyi tercih ettikleri hafif yemeklerden olan arapsaçı, soğuk ya da sıcak olarak yenebiliyor.

22. Nohutlu Kereviz

nohutlu kereviz

Nohut ve kereviz sevenlerdenseniz, bu ikisinin karışımı tam da size göre. Limonda bekletilen kerevizlerin daha sonra salça, nohut, soğan, ve patatesle pişirilmesiyle yapılan yemek, isteğe göre zeytinyağlı da yapılabiliyor.

23. Etli Enginar

etli enginar

Zeytinyağlı enginar yemeğini hepimiz biliriz, ancak etli enginar da Aydın’da en çok yapılan enginar yemeklerinden biri. Kavrulan kuşbaşı etlerin üzerin eklenen doğranmış enginarların, soğanla iyice pişmesiyle yapılan yemek, üzerine dereotu konularak servis ediliyor.

24. Semizotu Salatası

semizotu salatası

Aydın’ın hafif yemeklerle dolu sofrasına en çok yakışan salata çeşitlerinden birisi de yoğurtlu semizotu salatası. Semizotunun temizlenip sarımsaklı yoğurtla karıştırılmasıyla yapılan salata, üzerine dökülen zeytinyağıyla servis ediliyor.

25. Zerde Tatlısı

zerde tatlısı

Safran, zerdeçal ve nişastanın harika karışımıyla ortaya çıkan tatlı, keskin tadıyla da en özel tatlılardan olmayı başarıyor. Genellikle düğün, sünnet, bayram gibi özel günlerde daha çok yapılan tatlı, isteğe göre kuş üzümüyle de yapılabiliyor.

26. Zeytinyağlı Yer Elması

yer elması tarifi

Patatesgillerden olan yer elmasıyla yapılan yemek, kabukları kesilmeden elma dilim patates gibi kesilerek fırına veriliyor. Sarımsak, kekik ve zeytinyağıyla soslanan yer elmaları, fırından çıktığında mis gibi kokusuyla iştah açıyor.

27. Koruk Ekşili Bamya

koruk ekşili bamya

Aydın yöresel yemekler yazısı yazıp, koruk ekşili bamyayı yazmamak olmaz. Olgunlaşmamış üzümlerden yani koruktan elde edilen suyla yapılan bamya, Aydın mutfağının en lezzetli yemeklerinden. Genellikle zeytinyağıyla yapılan yemek, yaz-kış tercih ediliyor.

28. Dalgan Kavurması

dalgan kavurması

Isırgan otu olarak da bilinen dalgan otu, börek ve çorba dışında kavurma olarak da yapılabiliyor. İsteğe göre çeşitli garnitürlerle yapılan kavurma, zeytinyağlı meze olarak da masalarda yerini alıyor.

29. Pazı Otu Kavurması

pazı otu kavurması

Ege Bölgesi’nin en çok yenen otlarından pazı, mevsiminde taze teze toplandıktan sonra, sabah kahvaltılarından, akşam yemeğine her öğünde sofrada yerini buluyor. Genellikle kavurma şeklinde yapılan pazı, yumurtayla da çok yakışıyor.

30. Ebegümeci Kavurması

ebegümeci kavurması

Aydın yöresel yemekler yazımızın bir diğer ot kavurması çeşidi de Ebegümeci kavurması. Kömeç de denen Ebegümeci otu da, diğer Ege otları gibi, kavrulduğunda lezzetiyle herkesi büyüleyen otlardan. Genellikle arapsaçı otuyla da karıştırılan kavurmaya, isteğe göre baharat eklenebiliyor.

31. Mantar Kavurması

mantar kavurması

Aydın’da gittiğiniz pek çok restoranda bulabileceğiniz yemeklerden olan mantar kavurması, genellikle akşam yemeklerinde tercih ediliyor. Siz de mantar sevenlerdenseniz, mantar kavurması tam size göre.

32. Kabak Kavurması

kabak kavurması

Kabak kavurması, Aydın’da yapılan zeytinyağlı yemeklerin başında geliyor. Soğan ve salçayla kavrulan kabaklar isteğe göre, yumurtayla, ya da sarımsaklı yoğurtla yenebiliyor. Eğer sadece kavurmayı yaparsanız, yanına pilavın iyi eşlik edeceğini söylemekte fayda var.

33. Yaprak Sarma

yaprak sarma

Yaprak sarma aslında her yörenin en sevdiği lezzetlerden. Aydın yöresi de, yaprak dolmasını genellikle zeytinyağlı yapmayı tercih ediyor. Kışın etlisi , yazın da zeytinyağlısı yapılan dolmalar, mis gibi limon kokusuyla da damağınızda iz bırakıyor.

34. Zeytinyağlı Taze Börülce

zeytinyağlı taze börülce

Zeytinyağıyla yapılan her yemeğin ayrı bir güzelliği oluyor. Zeytinyağlı taze börülce de bunlardan. Soğan ve salçayla kavrulan börülceler, isteğe göre garnitür eklenerek servis ediliyor.

35. Zeytinyağlı Kuru Börülce

zeytinyağlı kuru börülce

Tıpkı fasulye gibi yapılan zeytinyağlı taze börülce, acılı ya da acısız yapılabiliyor. Börülce sevenler için en güzel alternatiflerden olan lezzeti, denemediyseniz tatmanızı tavsiye ederiz.

PinAydın yöresel yemekler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz lezzetler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.