aydın tarihi yerler

Aydın, antik çağlardan günümüze kadar gelmiş, her dönem farklı uygarlıklara tanıklık eden antik bir kent.

Binlerce yıllık geçmişi ile Ege’nin incilerinden Aydın, gezilmesi gereken antik kentlere ve tarihi yapılara ev sahipliği yapıyor. Zamanınızı farklı destinasyonlarda, tarihin gizemli yönlerini keşfederek değerlendirmek için yönünüzü Aydın’a doğru çevirin. Aydın tarihi yerler yazımız sizlerle;

Antik Kentler

1. Aphrodisias Antik Kenti

aphrodisias antik kenti

Aphrodisias, Aydın’ın antik kentleri arasında ihtişamı ve köklü tarihiyle en çok dikkat çeken yerlerinden. M.Ö. 5.Yüzyılda inşa edilen tapınak, o zamanlarda Afrodit Tapınağı ve Afrodit adına yapılan törenlerle bilinirken, günümüzde ise şehre gelen turistlerin yoğun ilgisini çekiyor. Ayrıca antik kent dünyaca bilinen Türk arkeoloğu Kenan Erim’in katkısı ve hizmetleriyle günümüzdeki değerine kavuşmuştur.

Ziyaret Saatleri:  08:00-19:00 (Kış sezonları 17:00’ye kadar açık)
Giriş Ücreti: 20 ₺

2.  Tralleis Antik Kenti

tralleis antik kenti

M.Ö 13.Yüzyılda kurulduğu tahmin edilen antik kent, Aydın’ın kuzeyinde Argoslular ve Trakyalılar tarafından kurulmuş. Kestane dağlarının eteklerine kurulan kent, şehir merkezine 1 km uzaklıkta bulunuyor. Antik kentin en bilinen kalıntılarından 3 kapılı duvar, dönemin spor merkezi olan Gymnasium‘a ait. Tarihin izlerini keşfedeceğiniz antik kenti ziyaret etmeyi unutmayın.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00-19:00, Kış Dönemi: 08:00-17:00
Giriş ücreti: Ücretsiz

3. Priene Antik Kenti

priene antik kenti

Belus’un oğlu Aegyptus döneminde M.Ö 7.Yüzyılda İyonlar tarafından kurulduğu kabul edilen antik kent, mimari yapısı ve tarihi dokusu ile Aydın’a yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan. Priene, Menderes Nehri’nin 10 km güneyinde yer alan küçük bir antik kent olmasına rağmen, şehir planıyla, bilinen ilk planlı şehirlerden olarak biliniyor. Söke ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan kente, kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: 08:30-19:00 (kış sezonu 17:00’ye kadar açık)
Giriş Ücreti: 6 ₺

4. Alabanda Antik Kenti

alabanda antik kenti

Araphisar adıyla da anılan antik kentte, Çine’nin Doğanyurt Köyü’nde, M.Ö 3.Yüzyıla kadar bilgilere ulaşılabilmiş. Eğlence konusunda en gelişmiş kentlerden olduğu düşünülen antik kent, org çalan kadınların çokluğuyla biliniyormuş. Antik Roma’dan, Bizans’a pek çok medeniyetin hakimiyetinde kalan kentte, arkeolojik çalışmalar 1905 yılında başlamış. 1999 yılından itibaren Kültür Bakanlığı’nın koruması altında olan antik kenti, mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ziyaret Saatleri : Yaz Dönemi:09:00-19:00
Kış Dönemi: 08:30-17:30
Giriş Ücreti: 5 ₺

5. Magnesia Antik Kenti

magnesia antik kenti

Aydın’ın Söke karayolu üzerinde bulunan antik kent, çok fazla bilinmediğinden henüz tam anlamıyla keşfedilmiş değil. Arkeolojik çalışmaların halen devam ettiği antik kent, Söke kent merkezine 16 km uzaklıkta bulunuyor. Menderes Magnesiası adıyla da anılan kentin tarihi, M.Ö 4.Yüzyıla dayanıyor. Kalıntıların arasında küçük de olsa surlar olduğundan, etrafının surlarla kaplı olduğu tahmin ediliyor. Antik kenti ziyaret ettiğinizde, antik tiyatroyu görmeden dönmeyin.

Giriş Ücreti: Ücretsiz
Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi:09:00-19:00
Kış Dönemi: 08:30-17:30

6. Nysa Antik Kenti

nysa antik kenti

Zamanında 40 bin kişilik nüfusuyla, aktif yaşam yerlerinden olan Nysa antik kenti, M.Ö 3.Yüzyılın ilk yarısında kurulmuş, derin bir tarihe sahip kent. Aydın’ın ilçe merkezine 30 km uzaklıkta bulunan Sultanhisar ilçesinin sınırları içinde bulunan kentte en dikkat çeken kalıntı ise, 12 bin kişilik antik tiyatro. Gladyatör dövüşlerinin de yapıldığı arenayı görmek için, antik kenti ziyaret etmeyi unutmayın.

Ziyaret Saatleri: Yaz sezonu: 09:00-19:00
Kış sezonunda 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 5 ₺

7. Herakleia Antik Kenti

heraklia antik kenti

Antik kent Eskiden Latmos Körfezi olan, daha sonradan alüvyonların kapatmasıyla göl haline gelen Bafa Gölü’nün üstünde bulunuyor. Söke-Milas yolunun üzerinde Çamiçi yolundan giderek ulaşabileceğiniz kent, Kapıkırı Köyü’nde yer alıyor. Adını mitolojik kahraman Herakletes’ten alan antik kent, 6,5 km uzunluğuna sahip surlara sahip bir alanken, bugün surlardan geriye çok az kalıntı kalmış. Etrafında pek çok manastır ve mağaranın bulunduğu antik kent, biraz ıssız kalmış olsa da, keşfetmeniz gereken tarihi yerlerden.

8. Alinda Antik Kenti

alinda antik kenti

Aydın’ın Karpuzlu ilçesinde bulunan Alinda antik kenti, Kraliçeler Şehri olarak da anılıyor. Önemli Karia kentlerinden biri olan yapı, Hekatomnos’un kızı olan Ada’nın sürgün sonrası yerleşmesiyle, M.Ö 340 yılında kurulmuş. Uzun yıllar kendi parasını basan kent, Grek kültürünün izlerini taşır. Kendi topraklarından çıkarılan granitlerle surlar örülen kentte, çok fazla kazı çalışması yapılmadığından, yeterli seviyede bilgi yok. Tiyatro alanı, mezarlar, surlar ve su kemerlerini gözlemleyebileceğiniz antik kentte, tarihin dokusunu yakalayabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00-19:00
Kış Dönemi: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

9. Didyma Antik Kenti

didyma antik kenti

Didim’in Yenihisar Köyü’nde bulunan antik kent, Apollon Tapınağı’yla biliniyor. Tatile gelenlerin, mutlaka uğradığı noktalardan olan tarihi yer, Aydın il merkezine 103 km uzaklıkta bulunuyor. İlk kazılar İngilizler tarafından 1858 yılında başlamış. 1937 yılına kadar süren çalışma sonucu Apollon Tapınağı’nın büyük bir kısmı gün yüzüne çıkmış. Devasa boyutuyla görenleri büyüleyen tapınağın, M.Ö. 6. yüzyılın ortalarında bittiği düşünülüyor. Helenistik mimariyle yapılan tapınak, Perslere karşı zafer elde edilen Büyük İskender adına yapılmış.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:00
Kış Dönemi: 08:30-17:00
Giriş Ücreti: 10 ₺

10. Mastaura Antik Kenti

mastaura antik kenti

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunan, Bozyurt Köyü’ndeki Mastaura antik kenti, küçük bir antik kent. Tarihiyle ilgili yeterli arkeolojik çalışmalar yapılmadığından, yeterli bilgi yok. Antik yolun üzerine kurulan şehir, günümüzde şahıs mülkiyetine ait. Roma mimarisinin izlerini görebileceğiniz kule, teras ve mezarların kalıntılarını görebilirsiniz.

11. Harpasa Antik Kenti

harpasa antik kenti

Nazilli ilçesinin Arpaz adıyla da anılan Esenköy mevkiindeki Harpasa antik kenti, Nazilli ilçe merkezine 13 km mesafede bulunuyor. Kent, yüksek bir arazi üzerine kurulmuş. Karia şehirleri içinde önemli yer tutan kentin, en bilindik ve önemli yapısı ise antik tiyatro. Osmanlı Dönemi’nde de yerleşimin devam ettiği antik bölgede, 18.Yüzyıl Osmanlı mimarisi olan Arpaz Konağı da dikkat çeken yapılar arasında.

12. Amyzon Antik Kenti

amyzon antik kenti

Koçarlı ilçesinin Gaffarlı Köyü’nde bulunan antik kent, Karia antik kentlerinin en önemlilerinden birisi. Köyün 6 km uzaklıkta bulunan kentin tarihi bilgileri, dönemden kalan yazıtlardan anlaşılabiliyor. Mazın kalesi olarak da adlandırılan yer, 137 metrelik antik surlara da sahip. Bizans yapısının hakim olduğu antik kentte, Apollon ve Artemis tapınakları mutlaka görmeniz gereken noktalardan.

13. Orthasia Antik Kenti

orthasia antik kenti

Donduran adıyla da bilinen antik kent, Yenipazar ilçesine yakın bir konumda bulunuyor. Helen dilinde ”Doğru,adil ve dürüst” anlamına gelen Orhasia, Menderes Vadisi’ne bakan tepede, kalıntılarıyla birlikte sizlerin ziyaretini bekliyor. Lidyalılar, İyonlar ve Persler gibi pek çok uygarlığın eline geçen kent, mozaikleriyle de ilgi çekiyor. Yolunuz Donduran Köyü’ne düşerse, antik kenti görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

14. Acharaka Antik Kenti

acharaka antik kenti

Nysa antik kentinin yanı başında bulunan Acharaka, antik dönemde, tedavi amaçlı kullanılan termal bölgelerden biri olarak biliniyor. Kükürtlü su özelliğiyle şifa olan sarı su, bölgenin önemli sağlık merkezlerinden biri haline gelmesine neden olmuş. Helen, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemine tanıklık eden bölge, aynı zamanda dinsel merkez olarak da kullanılmış. Geçmişten günümüze çok fazla kalıntının kalmadığı antik kentte Kore Tapınağı’nı görebilirsiniz. Sultanhisar ilçesinin Salavatlı kasabasında bulunan kente, ulaşım yolu biraz zorlu.

15. Piginda (Bargasa) Antik Kenti

pidinga bargasa antik kenti

Karia antik kentlerinden bir diğeri de Bargasa adıyla da anılan Piginda antik kenti. 7 km boyunca yayılan antik kalıntılarla ilgili çok fazla bilgi olmasa da, kurtarma kazıları sayesinde pek çok önemli tarihi parça ortaya çıkmış. Özellikle Kuşadası, Selçuk ve Didim’den turistlerin uğradığı kentte, Helenistik döneme ait surlar, tiyatro ve tapınak bulunuyor.

16. Myos Antik Kenti

myos antik kenti

Strabon’un yazılarından alınan bilgilere göre, Atina Kralı Kodros’un, Kydrelos adlı oğlu tarafından kurulduğu biliniyor. Bafa Gölü’nün kıyısında bulunan antik kent, Söke’ye 30 km uzaklıkta bulunan Avşartepe’de bulunuyor. Miletos antik kentinin gölgesinde kalan kent, çevredeki ırmağın getirdiği çamurların getirdiği sinekler nedeniyle terkedilmiş. Kentte ilk kazı çalışmaları 1908 yılında başlatılmış. Antik kente gittiğinizde, Genç Roma Dönemi’nden arta kalan kalenin kalıntılarını görebilirsiniz.

Kaleler

17. Güvercinada Kalesi

güvercinada kalesi

Mora İsyanı sırasında denizden gelebilecek tehlikelere karşı savunma amacıyla yapılan kale, Aydın’ın Kuşadası ilçesinin Hacıfeyzullah Mahallesi’nde yer alıyor. Turizm açısından şehre önemli katkılar sağlayan Güvercinada Kalesi, aynı zamanda Kuşadası’nın panoramik manzarasını izlemek için en ideal yerlerden. Adaya günümüzde kara bağlantısı yapıldığından, sahil şeridinden yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Kaleye giriş ücretsiz. 

Ziyaret Saatleri: 09:00-20:00

18. Arpaz Kalesi

arpaz kalesi

Osmanlı Devleti’nin 18. ve 19.Yüzyılları arasında Aydın’ın en çok bilinen derebeylerinden Arpaz ailesinin yaptırdığı kale, Arpaz Konağı’nın hemen yanı başında bulunuyor. Arpaz Beyleri’nden Hacı Hasan Bey’in, Rodos’tan getirdiği ustalara yaptırdığı yapı, günümüzde bakımsız ve harap bir biçimde duruyor. Her şeye rağmen dimdik duran kalenin içinde 15.Yüzyıla ait bazı kalıntılar bulunduğundan, önceden olan bir yapının üzerine kalenin inşa edilebileceği de düşünülüyor. Tarihi kaleyi görebilmek için, Nazilli’nin Esenköy’üne gitmeniz gerek.

19. Körteke Kalesi

körteke kalesi

Pek çok farklı dönemden kalıntıların bulunduğu kalede, uzun süredir farklı medeniyetler tarafından kullanıldığı biliniyor. Aydın’ın Bozdoğan ilçesinde bulunan kente gitmek için, Kerteke Köyü’nün kuzeyine gitmeniz gerekecek. Kale Tepe adıyla anılan tepeye inşa edilen yapı, M.Ö 5.Yüzyıldan beri ayakta duruyor.

20. Cincin Kalesi

cincin kalesi

Koçarlı’nın Cincin mahallesinde yer alan kale, taş ve moloz malzemelerinden inşa edilmiş. Güvenliği ve çevre kontrolünü sağlamak amacıyla Cihanoğulları Beyliği tarafından yapılan kale, klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyor.

21. Donduran Kulesi

donduran kalesi

Yenipazar ilçesinin Donduran Köyü’nde bulunan kulenin, yeterli kaynak bulunmadığından ve kazı çalışması yapılmadığı için hangi tarihte yapıldığı net olarak bilinmiyor. 2 ayrı teras katı bulunan kulenin 16.Yüzyıl yapısı olabileceği düşünülüyor. Aydın ilinde bilinen 3 meşhur kuleden biri olan yapı, günümüzde bakımsız bir halde olsa da, gidip görmenizi hakediyor.

22. Cihanoğlu Kulesi

cihanoğlu kulesi

250 yıllık tarihiyle, Aydın’ın ayakta kalan 3 kuleden biri olan Cihanoğlu Kulesi, 18.Yüzyıldan kalma bir yapı. Cihanoğulları’nın güvenliği ve baskınlara karşı tedbir için yapılan kule, yanındaki Cihanoğulleri konağı büyük bir yangında yandıktan sonra, tek başına kalmış. Günümüze gelene kadar pek çok farklı amaçla kullanılan kule, yapısal değişikliklere girmiş olsa da, hala sağlam bir biçimde karşımızda duruyor.

Tarihi Yapılar

23. Kurşunlu Manastırı

kurşunlu manastırı

Heybetli görüntüsüyle dikkatleri üzerine çeken tarihi manastır, Kuşadası ilçesinin içinde bulunuyor. Yapım tarihiyle ilgili net bir bilgi olmasa da 11.Yüzyıl yapımı olduğu düşünülen manastıra, zorlu bir yokuş sonrası ulaşabilirsiniz. Denizden 600 metre yükseklikte bulunan manastırın Meryem Ana adına yapıldığı düşünülüyor.

24. Milet Tiyatrosu

milet tiyatrosu

M.Ö 4.Yüzyıl yapılarından biri olan antik tiyatro, Aydın’ın Didim ilçesinde en çok ziyaret edilen tarihi noktalarından. Yirmi bin kişilik kapasitesiyle, Efes antik tiyatrosunu andıran mekan, Milet antik kentinin hemen girişinde bulunuyor. Tarihi atmosferiyle sizi büyüleyeceğinden emin olduğumuz tiyatroyu, görmeden dönmemelisiniz.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: (1 Nisan – 1 Ekim) 08:00-19:00
Kış Dönemi: (1 Ekim – 1 Nisan) 08:30 -16:45
Giriş Ücreti: 12 ₺

25. Çine Tepecik Höyüğü

çine tepecik höyüğü

Aydın’ın Çine ilçesindeki Karakollar Köyü’nde bulunan höyük, M.Ö 2000’li yıllara dayanan geçmişiyle, tarihin izlerini sürmemize imkan tanıyor. İlk kez 1995 yılında incelenmeye başlanan höyük, Tunç Çağı’na kadar giden izlerle ve kalıntılarla dolu ve kazı çalışmaları hala devam ediyor.

26. Milet İlyas Bey Kervansarayı

milet ilyas bey kervansarayı

Aydın’ın Didim ilçesinde bulunan Milet antik kentinin içindeki Kervansaray, antik tiyatronun hemen önünde yer alıyor. Menteşeoğulları’ndan İlyas Bey’in yaptırdığı kervansaray, ortasında küçük bir avludan ve kapalı pek çok odadan oluşuyor. Çevresinde hayvanlar için ahırların da bulunduğu kervansarayın, döneminin en önemli noktalarından biri olduğuna şüphe yok.

27. Arpaz Beyler Konağı

arpaz beyler konağı

Nazilli’nin Esenköy’ünde yer alan konak, Osmanlı’nın zayıf olduğu 17. ve 18.Yüzyıl dönemlerinde güçlenen toprak beylerinden Arpaz Ailesi’nin yaptırdığı yapılardan biri. Yanındaki Arpaz Kule’siyle, hamamıyla, çeşmesiyle ve daha pek çok dikkat çekici noktasıyla, Aydın’ın önemli tarihi yapılarından olan konak, ahşap işçiliğiyle de dikkat çekiyor. Arpaz Bey ailesinin hala ayakta tutmaya çalıştığı yapı günümüzde maalesef ki harabe durumunda.

28. Faustina Hamamı

faustina hamamı

Didim’in ilçe merkezine 1 km uzaklıkta bulunan tarihi hamam, gerek görsel güzelliği, gerek merkeze olan yakınlığından, Aydın’ın en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden. Roma İmparatoru Marcus Avrelius’un isteği üzerine yaptırılan hamam, eşi Faustina’nın adını almış. Hamamın içinde bulunan Nusa heykelleri İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde sergilenirken, bazı eserler de Milet Müzesi’nde sergileniyor.

29. Eski Güllübahçe

eski güllübahçe

Aydın’ın tarihinden bahsederken tarihin dokusunu en iyi hissettiren tarihi köylerden bahsetmemek olmaz. Aydın’ın Söke ilçesinde bulunan Güllübahçe, eski bir Rum köyü. Yerleşim yeri olarak kullanılırken ki adı Gelebeç olan köy, 50 yıl öncesine kadar Rumların çoğunluklu yaşadığı köylerden birisiymiş. Günümüzde 2000 kişilik nüfusa sahip olan köy, 1821 yılında yapılan Aziz Nikolas yani Noel Baba adına yapılan kiliseyle biliniyor. Eski Rum evlerinin olduğu sokakları gezerken, mis gibi köy havasını içinize çekebilir ve burada yaşanan anıları hayal ederek, tarihte zaman yolculuğuna çıkabilirsiniz.

30. Doğanbey Köyü

doğanbey köyü

Aydın’ın tarihi köylerinden bir diğeri de Söke ilçesine bağlı olan Doğanbey Köyü. Eski Rum köyü olan yerleşim yeri, Rumca’da ”odalar” manasındaki Domatia adıyla anılırmış. Mübadele döneminde yaşanan nüfus değişikliğiyle ismi de değişen köy, bozulmamış tarihi dokusuyla, herkesi etkiliyor. Doğallığını bozmamış köyde herhangi bir restoran ve market bulunmuyor. Sadece küçük bir kafenin olduğu köyde, Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiş sokaklarında gezerken, ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

31. Ahi Bayram Türbesi

ahi bayram türbesi

Çine ilçesinde bulunan türbenin 14.Yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Ahmet Gazi Cami’sinin yanı başında bulunan türbenin, Ahmet Gazi’nin kardeşi Ahi Bayram’a ait olduğu düşünülse de, bununla ilgili net bir bilgi yok. Sekizgen çatısıyla dikkat çeken türbenin yapımında, Bizanslılardan kalma taşlardan kullanılmış.

32. Çiftlik Türbesi

çiftlik türbesi

Aydın’ın bilinen ailelerinden, Cihanzade ailesinin üyesi Safiye Sultan için yaptırılan türbe, Koçarlı-Çine yolu üzerinde bulunuyor. İki ayrı bölümden oluşan türbe, daha sonradan eklenmeler yapılarak değiştirilse de, tarihi dokusunu hala koruyor.

33. Yenipazar Tarihi Yeldeğirmeni

yenipazar tarihi yeldeğirmeni

Aydın’ın Yenipazar ilçesindeki Çamlık Tepesi’nde bulunan tarihi değirmenin yapılış tarihi net olarak bilinmese de, 17.Yüzyılda aktif olarak kullanıldığı biliniyor. Yunan işgali sırasında, Yunanlıların top sanması üzerine işgal etmemelerine neden olan değirmen, bakımsız kaldığından dolayı restore sürecinden geçiyor.

34. İncirliova Dereağzı Köprüsü

incirliova dereağzı köprüsü

Aydın’ın İncirliova ilçesindeki Dereağzı Köyü’nde bulunan köprünün yapım yılı net olarak bilinmese de, 1400’lü yıllarda yapılmış olabileceği tahmin ediliyor. Köprü 3 kemerli görüntüsüyle dikkat çekiyor. 1970’li yıllarda restore edilen köprü, yakınına yeni köprü yapıldığından, kullanıma kapatıldığı için bugün yine yıkılma noktasına gelmiş.

35. Kargı Su Kemeri

kargı su kemeri

Aydın’ın Çine ilçesinde bulunan Çine Çayı’nın üzerindeki su kemerlerinden biri olan Kargı, eşsiz vadinin üzerinde, harika doğasıyla birlikte görenleri büyülüyor. Roma döneminde köprülerin üzerinden borularla su taşınması amacıyla yapılan kemer, kendisiyle aynı olan ama aynı kaderi paylaşmayan İncekemer’den daha şanslı. Çine barajı yapılınca İncekemer’in sular altında kalmasıyla, tek başına kalan Kargı su kemeri, her şeye rağmen dimdik ayakta dursa da, geleceği bilinmediğinden gidip görülmesi gereken yerlerden.

36. Nazilli Dokuzun Hamamı

nazilli dokuzun hamamı

Aydın’ın Nazilli ilçesinde bulunan hamamın, kimin tarafından ve ne zaman yaptırıldığı bilinmiyor. Hamamın belli bir kısmı yıkıldığından, yapısı zor anlaşılsa da, Osmanlı mimarisinin 18.Yy eseri olduğu düşünülüyor. Taşınmaz kültür miraslarımızdan kabul edilen hamamın günümüzdeki hali ne yazık ki içler acısı.

Tarihi Camiler

37. Koçarlı Cihanoğlu Cami

koçarlı cihanoğlu cami

Koçarlı ilçe merkezinde bulunan cami,ilçenin en eski camisi olarak biliniyor. 1753-1756 yılları arasında Koçarlı Cihanzade Mustafa tarafından yaptırılan cami, günümüze kadar pek çok onarım geçirmiş. 17.Yy mimari örneğini taşıyan caminin, mihrabında bulunan, dönemin İtalyan ressamının yaptığı Mekke paranomiğini de görmenizi tavsiye ederiz.

38. Nasuhpaşa Külliyesi

nasuhpaşa külliyesi

Zincirli Han olarak da bilinen külliye, 1708 yılında Nasuhpaşa tarafından yaptırılmış yapılardan biri. İçinde mescid, dershane ve hamamın bulunduğu külliye, zamanla harabe haline gelmiş. Günümüzde yeniden restore edilen külliye, ortasında bulunan kare han ve pek çok odadan oluşuyor.

39. Ahmet Gazi Paşa Cami

ahmet gazi paşa cami

Aydın yazımızda bahsedeceğimiz bir diğer tarihi cami ise, Ahmet Gazi Paşa Cami. Çine ilçesindeki Eski Çine Köyü’nde bulunan caminin, 1308 yılında Menteşeoğulları’ndan Orhan Bey’in oğlu Hızır Bey adına yaptırıldığı tahmin ediliyor. 1.70 metre kalınlığındaki heybetli ve dayanaklı duvarlarıyla, pek çok değişim geçirmiş olsa da tarihi dokusunu hissedebiliyorsunuz.

40. Ahmet Şemsi Paşa Cami

ahmet şemsi paşa cami

1659 yılında Ahmet Şemsi Paşa tarafından yaptırılan cami, tuğla görüntüsü nedeniyle Kırmızı minareli cami adıyla da anılıyor. Tek kubbe ve tek minareye sahip olan cami, hemen kent merkezinde bulunan Adnan Menderes Bulvarı’nın üzerinde, kolayca ulaşılabilir bir konumda bulunuyor.

41. Bey Cami

bey cami

Cezayir Beylerbeyi olan Mustafa Paşa’nın, oğlu Süleyman Bey’in adına yapılan caminin, Mimar Sinan’ın kalfalarından birine yaptırıldığı düşünülüyor. 1683 yılında yapılan cami, pek çok kez saldırıya ve zarara uğramış. Yunan işgali sırasında da çok fazla zarar gören cami, birden fazla restorasyon sürecine girmiş. Kesme taştan yapılan duvarlarıyla ve kemerli pencereleriyle dikkat çeken cami, Aydın merkezde bulunan İstasyon Binası’na yakın konumda bulunuyor.

42. Ramazan Paşa Cami

ramazan paşa cami

1595 yılında Üveys Paşa’nın kardeşi Ramazan Paşa’nın isteği üzerine yaptırılan cami, çıkan büyük bir yangınla yandıktan sonra 1899 depreminde ise yıkılmış. 1901 yılında Sökeli Hacı Halim Paşa’nın talebiyle yeniden yapılan caminin, günümüze ulaşan görüntüsünde Avrupa ve Osmanlı mimarisi birbirine karışmış şekilde gözükür. Sarı rengiyle oldukça dikkat çeken cami, Kurtuluş Savaşı dönemindeki 1919 yılındaki ‘Direniş Toplantısı’na da ev sahipliği yapmış.

43. İlyas Bey Cami

ilyas bey cami

Aydın camilerinin içinde en eskilerinden birisi de İlyas Bey Cami. 1404 yılında Menteşeoğulları’ndan İlyas Bey’in yaptırdığı cami, Söke ilçesinde bulunuyor. Mermer taştan yapılan cami, Cuma Camisi olarak da biliniyor. Mermer işlemeleri ve kemerli camlarıyla dikkat çeken cami, her şeye rağmen gözüken sade yapısıyla da görenlerin beğenisini topluyor.

44. Üveys Paşa Cami

üveys paşa cami

1568 yılında yaptırıldığı düşünülen cami, Kadı Muhiddin Efendi’nin oğlu olan Mısır Beylerbeyi Üveys Paşa’nın isteğiyle yaptırılmış. Kiremit kaplı kubbesiyle dikkat çeken cami, daha önceden çıkan bir yangında yanmış ancak en büyük hasarı 1899 depreminde görmüş. Yeniden düzenlenen cami Yunan İşgali sırasında da zarar gördüğünden, 1940’lı yıllarda restore edilerek günümüze ulaşabilmiş.

45. İncirliova Erbeyli Cami Köyü

incirliova erbeyli koyu cami

Mimarının adı bilinmese de, 1891 yılında Sarı Hüseyin Ağa tarafından yaptırıldığı bilinen cami, Aydın’ın İncirliova ilçesinin Erbeyli Köyü’nde bulunuyor. Taş malzemeden yapılan cami, 960 m2’lik geniş bir alana sahip.

Aydın tarihi yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz tarihi yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

2 YORUMLAR

  1. Güzel bir çalışma olmuş. Fakat tarihi camilerde eksik var, NAZİLLİ ÇARŞI CAMİİ VE NAZİLLİ KOCA CAMİİ. Bu iki cami yaklaşık 200-250 yıllık bir geçmişe sahip

  2. Çalışmanızı tebrik ederim. Eksikleriniz NAZİLLİ TÜRBELERİ (Beş adet farklı din adamına ait türbe mevcuttur). Dokuzun hamamı ile ilgili bilgiye ekleme yapın. Son sahibi tarafından 1980 yılından sonra yıktırılmak ve yerine çok amaçlı bir bina yaptırılmak istenmiştir. Ancak hamamın tarihi bir yapı olduğunu bilen kişiler derhal anıtlar yüksek kuruluna bildirince yıkım durduruluyor, fakat büyük oranda tahribaat gerçekleşiyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.