Ayder Yaylası Gezi Rehberi: Ayder Yaylası Nerede, Ne Yapılır?

Ayder Yaylası Hakkında Bilgi

Karadeniz bölgesinin en popüler bölgelerinden biri Ayder Yaylası’dır. Rize ili, Çamlıhemşin ilçesine bağlı bir belde olan Ayder, ilçe merkezine 19 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen deniz seviyesinin 1350 metre üzerinde, gidenleri kendisine hayran bırakan bir yayladır. Yazı ayrı kışı ayrı bir doğa güzelliği yaylalar arasında, Ayder yaylası ladin ve kayın ormanları ile çevrili, ülkemizde yayla denince akla gelen ilk ve az sayıda yerlerden biridir. Yüksekliği ve çiçek çeşitliliği, endemik bitki türlerine ev sahipliği yapması ile arıcılıkta ivme kazanmış, balı ile ünlenmiş Ayder yaylası, suyu ile de oldukça ünlüdür.

ayder yaylası gezi notları

Başlı başına harika bir coğrafyaya sahip Karadeniz’de atılacak her adım eşsiz bir manzaraya, alınacak her nefes şifaya dönüşecek güzellikte. Hem tarihi geçmişi hem doğal güzellikleri ile kendinden bahsettiren Karadeniz bölgesi içinde birçok yayla, kanyon, şelale, göl, mağara gibi doğa güzellikleri ile şehir merkezlerinde anıt, park, kale ve mimari yapılar bulunmaktadır. Doğal güzellikleri, manzarası, havası, suyu bir yana; kaplıcaları, balı ile de ünlenmiş Ayder yaylasında ki şenliklerde gidilip görülmeye, deneyimlenmeye değer. Karadeniz sadece doğa ile değil; misafirperver, samimi insanları, müzikleri, yemekleri kültürel değerleri açısından da kıymetli bir yerdir.

Ayder Yaylası Nerede?

Ülkemizin en kuzeyi, Karadeniz boyunca uzanan birbirinden güzel 18 ilden biri olan Rize birçok güzelliklerinin yanında Ayder yaylası ile de tanınmaktadır. Ayder yaylası Kaçkarlar Milli Parkı içinde yer alır. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinden 19 km güneydoğuya gitmek sureti ile ulaşılan Ayder yaylası eşsiz manzarası ile karşılar misafirlerini. Son yılların en gözde gezi rotalarından biri olan Ayder yaylası, kaplıcaları ile de turistlerin tercihleri arasında öncelikli sıralarda yer almaktadır.

Ayder Konumuna Ulaş>

90’lı yılların başında turizme açılan Ayder yaylası Kaçkar dağları arasında, ladin ve çam ağaçları ile çevrelenmiştir.  Yaylada yerleşim 13. Yüzyıla dayanmaktadır. Yerli halkın yazın rağbet ettiği, zamanla yerleşim yeri olarak yaz kış kullandıkları yayla, milli park statüsüne kavuşması ile turizm ve eğlence merkezleri arasında yerini aldı.

Ayder Yaylası’na Nasıl Gidilir?

Ayder yaylası ulaşım seçecekleri oldukça fazladır. Özel aracı ile geleceklerin Rize merkezden Ardeşen istikametinde devam ederek Fırtına Vadisi, Çamlıhemşin, Kaçkar Milli Parkı tabelalarını takiben Ayder Yaylasına ulaşımlarını gerçekleştirebilirler. Ayder yaylasına en yakın il merkezi Rize’dir. Rize Ayder yaylası mesafe olarak 88 km’dir.

Yol Tarifi Al>

Ancak ülkenin diğer yerlerinden hava yolu ulaşımını kullanarak Ayder yaylasına gelmek isteyenler, Trabzon hava alanına iniş yapmalıdır. Havaalanından binilecek HAVAŞ otobüsleri ile Rize’nin Pazar ilçesine ulaşılabilir. Trabzon Ayder yaylası arası 153 km dir ve yaklaşık 3 saatlik bir araba yolculuğu ile ulaşılabilir.

Rize’nin Pazar ilçesinden her saat başı kalkan minibüsler ile Ayder yaylasına çıkmak mümkündür ve akşam saat beşe kadar seferler devam eder. Aynı sefer aralığı Rize Ardeşen’den de yolcuları Ayder yaylasına taşıma hizmeti vermektedir. Çevre illerden Rize merkeze gelerek Ayder Yaylasına kalkan toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. Gerek Trabzon hava alanından olsun gerekse Rize’den transfer hizmeti yapan araçlar ile ulaşım oldukça kolaydır.

ayder yaylasına nasıl gidilir?

Ayder yaylası ulaşım temiz bir asfalt yol ile mümkündür. Ayder yaylası yolu, hangi mevsimde gidilirse gidilsin sorunsuz bir ulaşım ile geçilebilecek yollardandır. Birçok ulaşım seçeneğinin yanında sadece yazın değil, kış gezileri içinde yaylaya ulaşmak oldukça kolay. Ayder yaylasına bir tur aracılığı ile ya da bireysel gezi rotanız doğrultusunda kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Ayder yaylasına gitmek bu kadar kolayken seyahat türüne göre değişen fiyatlar söz konusudur. Hava yolu ile gelecekler öncelikle Trabzon için uçak bileti edinmelidir. Hangi ilden geleceğinize göre değişen uçak biletleri fiyatları üç büyük şehir den 130 TL İle 170 TL arasındadır. Trabzon hava alanından HAVAŞ servislerini kullanacaklar kişi başı yaklaşık 25 TL gibi bir ücretle Rize’nin Pazar ilçesine ulaşabilirler. Toplu taşıma ile Ayder yaylasına ulaşacaklar, toplu taşıma ücreti kapsamında ödemelerini yaparak zahmetsizce gezilerinin tadını çıkartmaya başlayabilirler.

Ayder Yaylası’na Giriş Ücretli Mi?

Ayder Yaylası Kaçkar Milli Parkı içerinde yer almaktadır. Tüm milli parklarda olduğu gibi burada da misafirler giriş ücreti ödemek koşulu ile bu doğa harikasının tadını çıkartabilirler. Kaçkar Milli Parkı giriş tarifesi şu şekildedir:

 • Şahıs 4 TL
 • İndirimli Şahıs 2 TL
 • Bisiklet 4 TL
 • Motosiklet, ATV 6 TL
 • Otomobil, Kamyonet 12 TL
 • Minibüs 36 TL
 • Midibüs 60 TL
 • Otobüs 108 TL
 • Çadır yeri (günlük) 33 TL
 • Karavan yeri (günlük) 30 TL

Milli park giriş ücretleri, hava şartları, mevcut etkinlik ve aktiviteler, kapalı-açık mekânlar gitmeden önce mutlaka teyit edilmelidir.

ayder yaylası ücretli mi?

Ayder Yaylası’nda Nerede, Ne Yenir?

Karadeniz’in her yanı lezzet dolu. Yolu Ayder yaylasına düşen gezi severler içinde elbette olmazsa olmaz tadılması gereken lezzetler var. Karadeniz’e yolu düşen herkes için tadılması gereken birçok lezzetin içinde mıhlama, Laz böreği, karalahana sarması, mısır unu ekmeği, hoşkıran kavurması, hamsi köftesi, hamsi kuşu, ısırgan yemeği, fasulye tavalısı, turşu kavurma, pepeçura, minci, paluze ilk akla gelenler arasındadır.

Ayder yaylasına çıkıldığı vakit ise yöresel ve tap teze organik ürünlerden hazırlanmış menülere eşsiz bir manzara ve mekân tercihine göre güzel müzikler eşlik etmektedir. Ayder yaylasında bulunan işletmeler misafirlerini memnun etmek üzerine menülerini oluşturmuş, mekânlarını düzenlemiş ve hizmetlerini sunmaktadır. Her zevke göre farklı menü alternatifleri ile birçok yiyecek-içecek mekânı ve büfeler bulunmaktadır. Küçüklü büyüklü birçok işletme arasında misafirleri menün ayrılan işletmeler arasında:

Seyir Terası Villa de Pelit Otel- Google Haritalar'da AçYol Tarifi Al>, +90 850 550 0053

Ayder Şimal Kahvaltı & Pide Salonu-Google Haritalar'da AçYol Tarifi Al>,+90 464 657 2074

Kardelen Bungalov Restoran-Google Haritalar'da AçYol Tarifi Al>+90 464 657 2107

Tepe Cafe & Restoran-Google Haritalar'da AçYol Tarifi Al>,+90 544 277 7219

Bizum Mutfak Ev YemekleriGoogle Haritalar'da AçYol Tarifi Al>+90 534 206 3964

Balcı SeferGoogle Haritalar'da AçYol Tarifi Al>,+90 544 232 0753

Yılmaz Cafe– Google Haritalar'da Aç Yol Tarifi Al>,+90 464 657 2143

Gürgendibi RestoranGoogle Haritalar'da AçYol Tarifi Al>,+90 537 277 1061

Ayder Kahve Konağı-Google Haritalar'da AçYol Tarifi Al>,+90 532 541 1217

Eylül RestoranGoogle Haritalar'da AçYol Tarifi Al>,+90 534 701 5728

Ayder Doğa Alabalık Çiftliği-Google Haritalar'da AçYol Tarifi Al>,+90 464 657 2009

Çinçiva KafeGoogle Haritalar'da Aç Yol Tarifi Al>,+90 464 653 3055

sayılabilir. Yayla lezzetlerine eşlik eden organik Karadeniz çayı ise vazgeçilmez bir lezzet. Yaylaya özel özel baldan da mutlaka tatmalı, gezi bitiminde alıp sevdiklerinize hediye edebilirsiniz.

Ayder Şenlikleri Hakkında Bilgi

Ayder yaylası şenlikleri özellikle takipçileri içinde, tesadüfen o tarihlerde yaylada bulunan ziyaretçileri içinde oldukça keyifli bir deneyim yaşatmakta. Festivallere bireysel gezilerde katılabileceğiniz gibi, festival zamanlarında düzenlenen günü birlik turlar sayesinde de iştirak edebilirsiniz.

Ayder Yaylası ocak ayında Kardan Adam festivaline, Kar şenliğine ev sahipliği yapmaktadır. Okulların yarıyıl tatilinde olduğu bu dönemde aileler çocukları ile birlikte karın ve yaylanın, sıcacık lezzetleri ve eğlencenin tadına doyasıya varabilirler.

Ayder Yaylası, Haziran ayının ikinci haftasında ise Ayder Yayla şenliği düzenlenir ve yılın iki mevsimini şenlikler ve etkinliklerle karşılar. Yayla mini konserlere de zaman zaman ev sahipliği yaparak doğa ve müziğin ortak keyfini yaşatır.

Bununla beraber Rize yayları festivallere tüm yıl boyunca ev sahipliği yapmaktadır.

ayder şenlikleri hakkında bilgi

 • Rize Çay ve Turizm Festivali: Temmuz’un 4. Haftası
 • Rize Yaz Spor Şenliği: 26 Temmuz-1Ağustos
 • Uluslararası Dağcılık Şenliği: Temmuz’un 4. Haftası
 • Çamlıhemşin Ayder Kültür Sanat ve Doğa Festivali: Haziran’ın 2.Haftası
 • Çamlıhemşin Ayder Kardan Adam Şenliği: Her yıl Eğitim Öğretim Yarıyıl Tatili
 • Büyük Han Düzü Yayla Şenlikleri: Ağustos’un 4. Haftası
 • İkizdere Ovit Yaylası Şenlikleri: Ağustos’un 2. haftası
 • Fırtına Rafting Şenliği: Temmuz’un 3. Haftası
 • Fındıklı Yeşil Altın Gümüş ve Deniz Festivali: Ağustosun 3. Haftası
 • Formulaz Tahta Araba Şenlikleri: Her Yıl Ramazan Bayramının 3. Günü
 • Ovit Kar Şenliği: Nisan 3. Haftası
 • Ardeşen Kaçkar-Altıparmak (Sırt ve Golezana) Yayla Şenlikleri: Ağustos’un 3. Haftası
 • Çayeli Festivali: Ağustos’un 4. Haftası
 • Ardeşen Yeniyol (Oce) Kültür Şenliği: Ağustos’un 2. Haftası
 • Kalkandere Turizm ve Dostluk Şöleni: Ağustos’un 3. Haftası
 • İkizdere Dağ Horozu Şenlikleri: Haziran’ın 4.Haftası
 • İkizdere Anzer Balı ve Yayla Şenlikleri: Ağustos’un ilk haftası
 • Çağrankaya Yayla Şenliği: Ağustos’un 3. Haftası
 • Tozköy Likapa Şenliği: Ağustos’un 3. haftası
 • Demirkapı Yayla Şenliği: Ağustos’un 4. Haftası
 • Ardeşen Küçük Yayla Kültür Şenliği: Ağustos’un 3. Haftası
 • Pazar Spor Şenlikleri: 20 Mayıs – 05 Temmuz Arası

ayder şenlikleri ne zaman

Bölgeye ait şenlikler ve tarihleri bu şekilde olup hava şartları ve dönemsel şartlardan dolayı değişebilir veya iptal edilebilir. Bu yüzden katılımcıların güncel takvimi takip etmesi son derece önemlidir. Elbette ki bu birbirinden güzel şenliklerin düzenlenmesinde başta Rize Büyükşehir Belediyesi ve Rize Valiliği’nin sonrasında, ilgili belediyelerin, kaymakamlıkların, muhtarlıkların, sivil toplum örgütleri ile federasyonların ve bölge halkının çokça emeği ve katkıları bulunmaktadır.

Ayder Yaylası’nda Gezilecek Yerler ve Yapılacaklar

Ayder yaylasına gelip de gezilecek yer yapılacak etkinlik biter mi? Başlı başına bir doğa harikası olan yaylanın tadını çıkartmak için temiz havada yapılacak doğa yürüyüşleri elbette ki kaçınılmaz. Ancak bölgenin sunduğu aktivite imkânları elbette ki sadece yürüyüşle sınırlı değil.

Fotoğrafçılık, dağcılık, oryantring, kaya tırmanışı, kuş gözlemciliği. Sportif amaçlı olta balıkçılığı için bölge uygun şartlardadır. Milli park sınırları dâhilinde yaban hayat yakından gözlemlenebilir, birçok endemik bitki türü meraklıları tarafından keşfedilebilir. Bunların yanında adrenalin sevenler için Fırtına deresinde rafting, zepline ve yayla genelinde jeep safari, trekking yapma imkanı bulunmaktadır. Yayla da otel konaklamalarının dışında kamp tutkunları içinde, kamp ve karavan alanları bulunmakta.

Doğa da huzurun ve adrenalin buluştuğu adres Ayder Yaylası, ziyaretçilerine keyifli bir gezi ve tatil imkânı sunar.

En İyi Ayder Otelleri

Ayder Yaylası’nda konaklamak isteyenler için farklı seçenekler bulunmakta. Bunların bazıları yayla içinde bazıları Çamlıhemşin ilçesi’ nde bazıları ise yayla etrafında konuşlanmış durumda.

Ayder Resort Hotel- Yol Tarifi Al>, +90 464 658 1011

Haşimoğlu Otel- Yol Tarifi Al>, +90 464 657 2037

Ayder Doğa Resort-Yol Tarifi Al>, +90 850 888 5353

Villa de Pelit- Yol Tarifi Al>,+90 850 550 0053

gibi birçok otel, hotel ve butik otel konaklama seçeneği bulunmakta. Günlük ortalama 200 TL ile 600 TL arasında konaklayabileceğiniz mekân tercihini, bulunmak istediğiniz konum, sunduğu imkânlar ve bütçeniz dâhilinde yapabilirsiniz.

ayder otelleri

Ayder Yaylası’na Yakın Oteller

Ayder Yaylası üzerinde veya yakın mesafede kalacak yer alternatiflerine haricen biraz daha uzakta olmakta olmakla beraber güzel başka konaklama mekânlarımda mevcut. Bölgenin artan popülaritesi ve turist yoğunluğunu karşılamaya yönelik olarak zenginleşen konaklama mekânlarına, yaylaya biraz daha uzak olarak

Elikti Butik OtelYol Tarifi Al>,+90 516 166 5300

Ardesom Restoran ve HotelYol Tarifi Al>,+90 537 813 8170

Hanedan Suit Otel ve Manzara Butik Hotel-Yol Tarifi Al>,+90 464 752 4111

olarak örnek verebiliriz.

Ayder Kaplıcası Hakkında Bilgi

Ayder tabiatın hem yer üstünde hem yer altında zenginliğine ev sahipliği yapan ender yerler arasında. Yeryüzünde tertemiz havası ve bin bir çeşit bitkisi, heybetli dağları ve yeşilin her tonu ormanları ile görsel bir şölen sunarken yer altı suları ve kaplıcaları ile de şifa katılıyor. Kapalıca suları romatizmal rahatsızlıklardan, spor yaralanmalarına, yumuşak doku tedavisinden, kronik ağrılara birçok hastalık için, doktor kontrolünde tamamlayıcı tedavi desteği sunar.

Ayder Kaplıcası bakanlıktan izinli ve düzenli kontrollere tabidir. Kaplıca alanında 20 civarında konaklama yeri bulunmaktadır. Ayder villa evleri, Haşimoğlu Otel, Sis Otel, Kervansaray Otel gibi oteller ve pansiyonlar kalabileceğiniz ve kaplıcanın keyfini çıkartabileceğiniz yerlerden sadece bir kaçı. Ayder kaplıca ziyaretinden önce otel rezervasyonu yaptırmak çok önemli çünkü bazı oteller yılın 12 ayı misafirlerine hizmet verirken bazıları sadece Mayıs-Ekim ayları arasında konaklama imkânı sağlamakta. Ayder yaylası kaplıca sularından faydalanmak için tercih ettiğiniz konaklama yerine göre yaklaşık 250 TL ile 600 TL arasında değişen ücretlerde faydalanabilirsiniz.

Ayder Turu Yapan Yerel Firmalar

Ülke genelinde tarihi ve doğa güzellikleri görmek, tanımak için en tercih edilen yollardan biri turlardır. Profesyonel bir hizmet anlayışı ve rehber eşliğinde, sadece gezinin tadını çıkartmanız için kalan her şeyi misafirleri adına halleden tur firmaları; günübirlik veya haftalık olmakla birlikte bayram tatilleri ya da sömestre gibi dönemsel düzenlenen turlara da katılım sağlanabilir.

Tur hizmeti sağlayan birçok farklı firma bulunmakta. Bulunduğunuz şehirde ki acentelerin Karadeniz Ayder Yaylası tur seçeneklerini değerlendirebilir, kendi imkânları ile geldiğiniz ve konakladığınız bölgede ki acentelerden günü birlik bölge gezileri gerçekleştirebilirsiniz. Tur hizmetleri dâhilinde ulaşım ve rehberlik hizmetleri gibi ücrete dahil olanlar; yemek, ören yeri giriş ücretleri gibi dahil olmayan hizmetler dikkate alınarak bütçeye en uygun, tecrübeli turlar rehberliğinde gezi gerçekleştirilebilir. Akra Turizm, Ulu Tour, Aktivite Turizm ve Ayala Tour gibi daha birçok tur firması yaklaşık ortalama 50 TL kişi başı ücretlerde Rize’nin eşsiz güzelliklerinde ziyaretçilere eşlik etmekte. Güncel tur bilgilerini ve fiyatları edinmek, geziden beklentileriniz doğrultusunda seçim yapmak memnuniyet ölçünüzü arttıracaktır.

Ayder Şelaleleri

Rize şelaleleri görülesi doğal güzellikler olmalarının yanında enleri de içlerinde barındırmakta. En yüksek rakımdan dökülen, debisi en fazla olan gibi özellikle değerine değer katan şelaleler, Çamlıhemşin civarına, Kaçkar Milli Parkı boyunca yer almaktadır. Dağlarından yamaçlarından dökülen buz gibi suyun sesi, serinliği, görsel büyüsü ile özellikle Karadeniz Bölgesi’nde ki şelaleler; gidilesi, görülesi doğa harikaları arasında.

Gelintülü Şelalesi

gelintülü şelalesi

Ayder gezisi yapılıp Gelintülü Şelalesi görmeden gidilmez elbette ki.. 15 metre den aşağıya doğru köpük köpük suları ile dökülen, görüntüsü ile tülü andıran şelale ilkbahar ve yaz aylarında yapılacak gezilerde en ihtişamlı halini görebilirsiniz.

Palovit Şelalesi

palovit şelalesi

Kaçkar Milli Parkı içerisinde yer alan şelalelerden bir diğeri Palovit Şelalesidir. Yaklaşık 15 metrelik bir yüksekten dökülen şelale seyri; köprü şeklinde bir merdiven yardımı ile döküldüğü yakın olarak gerçekleştirilebilir. Çamlıhemşin ilçesine 19 km uzaklıkta olan şelaleye, günü birlik turlar düzenlenmektedir.

Tar Şelalesi

Türkiye’nin en yüksek şelalelerinden biridir. Bu yükseklik adının Bulut Şelalesi olarak anılmasına sebep olmuştur. Tar şelalesi Rize Çamlıhemşin’e gelenlerin görmeden gitmemesi gereken bir doğa harikası. Yaklaşık 250 metre yüksekten 3 kademe olarak dökülen şelaleye ilçe merkezinden sadece 2 km uzaklıktadır. Şelale civarında atlı safari yapabilir, konaklama ve yeme-içme mekânlarından faydalanabilirsiniz.

Trabzon Havalimanı’ndan Ayder Yaylası’na Ulaşım

Büyük şehirlerden uçakla yolculuk yaparak Trabzon Havaalanı’nda, Ayder Yaylası’na gitmek için farklı transfer seçenekleri bulunmakta. Günlük tur düzenleyen firmalar ya da özel araç kiralama tercihinde bulunabileceğiniz gibi; HAVAŞ otobüslerini ya da taksileri de kullanabilirsiniz. Tercih edeceğiniz ulaşım şekline göre maliyet ve konfor elbette ki değişiklik gösterecektir. Ulaşım aracı tercihiniz nasıl olursa olsun yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrası Rize Pazar ilçesine gelmek önceliğiniz olmalıdır. Buradan Ayder Yaylasına geçiş yapabilirisiniz. Havaalanından yapacağınız 3 saatlik bir yolculuk sizi Ayder’in müthiş güzelliklerine ulaştıracaktır.

trabzon havalimanı ulaşım rehberi

Havalimanı/Ayder Yaylası Taksi ile Ulaşım

Trabzon Havaalanı’ndan Ayder Yaylası’na ulaşım tercihinizi taksiden yana kullandıysanız, 350 TL civarı meblağ karşılığında Ayder Kaplıcalarına ulaşabilirsiniz.  Taksiler yolculara 24 saat boyunca hizmet vermektedir.

Havalimanı/Ayder Yaylası Otobüs ile Ulaşım

Havalimanı ve Ayder Yaylası arasında otobüs ile de seyahat edebilirsiniz. Bunun için Rize otobüslerine binmeli, Pazar ilçesinde inerek aktarma yapmalısınız. HAVAŞ havalimanından tercih edebileceğiniz otobüs seçenekleri arasında.

Hava yolu ulaşımında mevcut seçenek sadece Trabzon olmakla beraber 2020 yılı son çeyreğinde açılması planlanan Rize-Artvin Havalimanı, Ayder Yaylası ve Rize’nin diğer güzelliklerine ulaşmak için alternatif olacaktır. Hizmete geçecek yeni havalimanından düzenlenecek gerek toplu taşıma, otobüs gerekse taksi seferler ile Ayder Yaylasına ulaşım sağlanabilir.

Ayder Yaylası’na Yakın Gezilecek Yerler

Sendagez

Sendagez ile yüksek rakımlı yerlerde doğa ve kültürün birleştiği geziler yapmak mümkün. Doğa da geçirilen, iyi organize edilmiş bir günün terapi etkisi, düzenli olarak bu gezileri tekrarlamanızı sağlayacaktır. İyi bir gezinin profesyonel bir rehber ile doyumsuz tadını ve güvenilirliğini yaşamak için Sendagez turlarına katılabilirsiniz.

Yol Tarifi Alın

Zilkale

zilkale

Heybetli bir tarih bekçisi olarak tanımlanır Zilkale. Trabzon İmparatorluğu’ndan kalma bir gözetleme kulesi olan Zilkale, yapısal ihtişamı, günümüze taşınan hali, doğanın içinde bütünleşmiş yapısı ile görülmeye değer yerler arasında. Manzaranın en net ve güzel izlenebilir olduğu Zilkale, efsane ile de misafirlerini etkisi altına almakta.

Yol Tarifi Alın

Huser Yaylası

huser yaylası

Ayder’in sol yanına konuşlanmış Huser Yaylası, bulutların üzerinde özellikle açık havada kesintisinin bir manzara keyfi sunmaktadır. Ayder de konaklayıp günü birlik gezi yapabileceğiniz eşsiz bir noktadır. Açık havada tüm Kaçkar ın ihtişamı ve sahil şeridinin seyre doyulmaz manzarası ile özellikle yaz aylarında oluşan sisler ile ise bulutların üzerinde, yerden ayaklarınızı kesercesine bir hisle deneyimleyeceğiniz Huser Yaylası’nı gezi rotanıza eklemelisiniz.

Yol Tarifi Alın

Pokut Yaylası

pokut yaylası

Pokut yaylası, bir yanı dağlık bir yanı uçurum engebeli bir yol ile ulaşılan ve çekilen bu zahmete değer bir yayladır. Çamlıhemşin ilçesine bağlı Pokut Yaylası, Rüzgârlı vadi anlamına gelmektedir. Yeşilin her tonu ile bezenmiş, en tepelerine kadar ağaç kaplı bu güzel yaylanın en güzel mevsimi Haziran, Temmuz, Ağostos, Eylül ve Ekim aylarıdır.

Yol Tarifi Alın

Sal Yaylası

Pokut Yaylası’na komşu Sal Yaylası; Rize’nin eşsiz yaylalarından biridir. Rakımı hayli yüksek olan yayla, ziyaretçilerini bulutların üzerinde ağırlıyor. Eski, geleneksel yapıların bulunduğu yayla da hem yerli halk, hem misafirler için otantik konaklama mekânları bulunmakta.

Yol Tarifi Alın

Elevit Yaylası

elevit yaylası

Muhtarlığı bulunan ve horonları ile ünlü Elevit yaylası, gitgide popülerlik kazanan yerler arasında. Çam ormanları ve buz gibi akan derenin eşlik ettiği Elevit Yaylası, doğa gezisi severlerin tutkunu olacağı bir yer.

Yol Tarifi Alın

Yaylalar benzer özelliklere sahip olmakla beraber, bitki çeşitliliği, akarsu, dere farklılıkları, bağlı bulundukları rakıma göre değişen hava koşulları ve manzaraları, mimarı yapıları ile gezi severlere hem macerayı, hem huzuru, hem tarihi hem de eğlenceyi bir arada sunmakta.

Şimşir ormanları, Çat Köprüsü, Ortan Köprüsü, Palovit Şelalesi, Şenyuva Köprüsü, Polakcur Yaylası, Büyük Deniz Gölü, Avusor Yaylası ve Makrevis Mahallesi de gidilip görülesi yerler arasında.

Son olarak Kaçkar Dağları’nda ziyaret edilecek yerler arasında büyük bir turizm potansiyeline sahip cazibe merkezlerinden biri olan Uzungöl ziyaret edilmeye değer yerler arasında yer almaktadır. Türkiye’nin çay başkenti olan Rize ve Trabzon şehirlerine, Türkiye’nir çoğu büyük şehirlerinden direkt olarak uçuşlar ile ulaşmak kolaydır.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin