amasra görülmesi gereken yerler

Hap Niteliğinde Bilgiler 

Şehir Hakkında; bağlı olduğu Bartın ilinden daha fazla bilinirliğe sahip olan ilçe, doğal güzellikleriyle birkaç günlük kafa dinlendirici bir tatil yapmak isteyenlerin oldukça fazla tercih ettiği beldelerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Batı Karadeniz Bölgesi’nde 3 bin yıllık tarihi geçmişiyle balıkçılık ve ağaç işçiliğine dayanan geçim kaynağı bu güzel sayfiye kasabasının mutlaka görülmesi gerektiğini söyleyebiliriz.

Kaç günde gezilir; Amasra’ya 1- 2 gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

Gidilecek en uygun zaman; Karadeniz‘in karasal ilkimi kışın oldukça soğuk geçmesine sebep olmaktadır. Bu nedenle ilkbahar ve yaz ayları ziyaret için oldukça uygundur.  Batı Karadeniz’den esen sert ve hoyrat rüzgara karşı temkinli olmakta fayda var.

Yapmadan dönmeyin; Amasra’da geçim kaynaklarından birinin de balıkçılık olduğunu söylemiştik. Hal böyleyken Mustafa Amca’nın Yerinde her daim taze bulabileceğiniz balığı  ve yanında süslü mü süslü özel salatasını yemeden ve sonrasında Manda yağurdu üstünde bal şeklinde gelen tatlısı ile cila çekmenizi öneririz, Boztepe’de gün batımı manzarasına eşlik etmeden, Amasra Çekiciler Çarşısı’na gidip el işçiliği ile yapılmış eşyalardan satın almadan dönmeyin!

Ne Yenir: Amasra’da Ne yenir hakkında yöresel yemekler listesi hazirladik burayı es geçmeyin deriz.

*Amasra Gezilecek Yerler Videosu

*Amasra Gezilecek Yerler Haritası 

-Simgesel Yapı 

1. Kemere Köprüsü

kemere köprüsü

Burası Neresi? Amasra’ya geldiğinizde denizin mis gibi kokusunu içine çekerken, gözünüze ilk çarpacak nokta Kemere Köprüsü olacak. Tarihi kale surlarıyla çevrili Boztepe Adası’yla, Amasra’nın karasını birbirine bağlayan köprü, Bartın’ın Amasra ilçesinin simgesi haline gelmiş.

İlçe merkezinde yer aldığı için kolaylık ulaşabileceğiniz köprü, Roma Dönemi’nden günümüze kalan oldukça kıymetli bir eser. Köprünün bulunduğu alan eskiden küçük tekne ve kayıkların bakımı için kullanılıyormuş. Ancak denizde sirkülasyonun sağlanması için köprünün altı kemer şeklinde açılmış.

Neden Gitmeliyiz? 2015 Yılında denizin akıntısı nedeniyle yıkılma tehlikesi geçiren tarihi köprü, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın çalışmasıyla 2016 yılında restore edilerek koruma altına alınmış. Günün her saati harika bir manzaraya ev sahipliği yapan köprüyü, özellikle de gün batımında ziyaret etmenizi öneririz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum Kum, Küçük Liman Cd., 74300 Amasra/Bartın

-Turistik Nokta

2. Amasra Merkez

amasra merkez

Burası Neresi? Amasra’nın ilçe merkezinde deniz kenarında yer alan tarihi yapılarından Amasra Kalesi ve çevresi, ilçenin merkezi olarak geçiyor. Oldukça etkileyici bir manzaraya ev sahipliği yapan merkez, denize sıfır pek çok restoran ve kafeye ev sahipliği yapıyor.

Neden Gitmeliyiz? Alışveriş yapabileceğiniz dükkanlardan, bankamatiklere kadar sosyal bütün ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz merkezde, güzel bir yürüyüş yapabilir, denize girebilir ya da denize sıfır balık restoranlarında güzel bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum Kum, Çekiciler Sk., 74300 Amasra/Bartın

-Çarşı/Pazar 

3. Çekiciler Çarşısı

Çekiciler Çarşısı

Burası Neresi? Bir şehrin veya ilçenin ruhunu ve yapısını en net şekilde hissedebileceğiniz yerler şüphesiz ki kalabalık çarşıları oluyor. Listemizde yer alan gezi noktalarından biri de, Amasra’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken Çekiciler Çarşısı. İlçenin Kaleiçi mevkisinde yer alan çarşı, 500 metre uzunluğunda oldukça geniş bir alışveriş alanı olarak karşımıza çıkıyor.

Neden Gitmeliyiz? Çeşit çeşit hediyelik eşya dükkanlarından, el işi dükkanlarına pek çok dükkanın yer aldığı çarşıda, oldukça keyifli bir tur atabilir, ya da sevdiklerinize güzel bir Amasra anısı alabilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum Kaleiçi, Çekiciler Sk., 74300 Amasra/Bartın

4. Galla Pazarı

Galla Pazarı

Burası Neresi? Bartın’ın merkezinde yer alan Galla Pazarı, Amasra’ya geldiğinizde mutlaka uğramanız gereken alışveriş noktalarından birisi. 200 yıllık bir geçmişe sahip olan pazar, her salı ve cuma günleri kuruluyor.

Neden Gitmeliyiz? Köylü kadınların kendi elleriyle yaptıkları peynirlerden, kendi yetiştirdikleri meyve ve sebzelere kadar pek çok organik ürünün yer aldığı pazarda, pazarcı esnafla şehirle ilgili güzel bir sohbet edebilir, tazecik ürünlerin tadına bakarak alışveriş yapabilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç

konum Kum, Cumhuriyet Cd.,74300 Amasra/Bartın

-Seyir Terasları 

5. Ağlayan Ağaç

ağlayan ağaç

Burası Neresi? Amasra geziniz sırasında gitmeniz gereken en önemli duraklardan birisi de, Amasra’nın en güzel gün batımını izleyebileceğiniz noktalardan biri olan meşhur Ağlayan Ağaç bölgesi. Tepenin olduğu alanda yer alan ağaca ağlayan ağaç isminin verilmesinin nedeni ise, belli dönemlerde yaşanan iklimsel yapısı nedeniyle nemlenip, yaş döküyormuş gibi bir görüntü ortaya çıkarması.

Neden Gitmeliyim? Ağlayan Ağaç’ın olduğu tepeden, gün batımında ortaya çıkan Atatürk’ün silüetinin oluştuğu Atatürk Tepesi’ni de izleyebiliyorsunuz. Oturabileceğiniz bir çay bahçesinin de yer aldığı alanda, gün batımının keyfini sürebilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum Boztepe, 74300 Amasra/Bartın

-Mağaralar

6. Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı

gürcüoluk mağarası

Burası Neresi? Amasra ilçesine 10 km uzaklıkta yer alan Makaracı Köyü’ndeki Gürcüoluk Mağarası Tabiat Parkı’da şehre geldiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken mekanlardan. İçeriye girdiğiniz anda sizi etkileyecek bir yapıya sahip olan mağara, 169 metre uzunluğunda, dikit ve sarkıtlarla sarılmış bir yapıya sahip.

Neden Gitmeliyim? Tek bir galeriden oluşmasına rağmen mağara oldukça büyük olduğu için fazla ziyaretçi alabiliyor. Fosil taşlardan oluşan mağara ışıklandırmalar sayesinde daha da güzel bir görünüme kavuşmuş. Amasra geziniz sırasında mağaraya uğramayı unutmayın.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum 74310 Makaracı/Amasra/Bartın

-Ulusal Parklar 

7. Barış Akarsu Parkı

barış akarsu parkı

Burası Neresi? Amasra’ya gelmişken, Türkiye’nin sevilen müzik sanatçısı ve oyuncu Barış Akarsu’nun anısına yapılan parkı da ziyaret edebilirsiniz. 2007 yılında genç yaşta yaşamını yitiren ve memleketi Amasra’ya olan sevgisini her zaman dile getiren şarkıcı adına yapılan park, Amasra’nın ilçe merkezinde deniz kenarında oldukça keyifli bir noktada yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Sanatçının heykel anıtının da yer aldığı parkta, banklara oturarak deniz manzarasını izleyebilir, bir şeyler içerek dinlenebilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum Kum, 74300 Amasra/Bartın

8. Ahatlar Tabiat Parkı

ahatlar tabiat parkı

Burası Neresi? Amasra’nın Ahatlar Köyü sınırı içinde yer alıyor olup, 9,3 hektarlık bir alanı kaplar. Parkın içerisinde;Gürgen, Meşe, Kızılçam ağaç türleri oldukça sık yoğunluktadır. Bunların yanı sıra, Fındık, Çayırotları, Isırgan, Ateş Dikeni, Kuşburnu, Orman Sarmaşığı, Üvez, Alıç, Muşmula, Kocayemiş,Defne, Böğürtlen, Eğrelti, Isırgan otu, Ispıt, Yabani çilek, Menekşe gibi çeşitli türden ağaçlara da rastlamak mümkün.

Tabiat parkının çevresinde;  Sincap, Kirpi, Kaplumbağa, Yaban Domuzu’nun yanı sıra İbibik, Saka, Martı, Florya, İspinoz, Kara Tavuk, Kızıl Gerdan, Baykuş, Ağaçkakan gibi türler barınmaktadır.

Neden Gitmeliyim? Ahatlar Tabiat Parkı’nda piknik yapabileceğiniz alanlar ve seyir manzarasının keyfini sürebileceğiniz bir tepe mevcut.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum Ahatlar Köyü, 74310 Amasra/Bartın

-Şelaleler

9. Gölderesi Şelalesi

gölderesi şelalesi

Burası Neresi?  Karaman Köyü’ne 7 km uzaklıkta yer alan diğer bilinen adıyla Çambu Şelalesi, yaklaşık olarak 12 km boyunca akan bir vadi Çambu Koyu’na dökülmektedir.

Neden Gitmeliyim? Şelalenin döküldüğü noktada oluşan su havuzuna girmek cesaret ister! Su adeta buz gibi. 🙂 Ayrıca zemininin oldukça kaygan olduğunu belirtmeliyim, tehlike arz edebilir. Dikkatli olmanızda fayda var.

Gün batımı esnasında şelalenin ortasına yansıyan gün ışığı fotoğraflamanız için bir ortam yaratmaktadır. Bunu anı kaçırmanız işten bile değil. Seyir zevki veren manzara karşısında epey bir keyif alacaksınız.

Kaçırmayın! Şelalenin etrafından çeşitli aktivite yapma imkanınız mevcut. Trekking, motokros, dağ bisikleti turu yapabilirsiniz. Ayrıca kamp yapmayı seviyorsanız, şelalenin ön kısmında çadırlarınızı rahatlıkla kurabilir ve ateş yakabilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum 74510 Paşalılar/Kurucaşile/Bartın

10. Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu

ulukaya şelalesi ve kanyonu

Burası Neresi? Ulus- Pınarbaşı yolu üzerinde 17 km uzaklıkta bulunan Ulukaya Şelalesi, Ulukaya Köyü’nde bir oyuk içerisinden akan sudan meydana gelmektedir. Kanyonun uzunluğu yaklaşık 1 km olup içerisinde; su semenderleri, su yılanları, alabalık, kayabalığı gibi canlı türleri yaşamaktadır.

Efsaneye göre; geçmiş zamandan günümüze ulaşan hikayeye göre, bölgede yaşayan genç delikanlı Selamnos, ormanda karşısına çıkan güzel kız Hera’ya aşık olur ancak ailelerinin evliliklerine karşı çıkmaları sonucu hayal kırıklığına uğrayan genç aşıklar bir süre sonra evlenirler. Evliliklerinin ilk yıllarında oldukça mutlu olan çift için hayat bir süre sonra zindan olacaktı. Selamnos, nedeni belirsiz olan bir hastalığın pençesine düşer ve o yakışıklı genç adam zayıf, çirkin bir görünüme kavuşur. Hera ise kocasına artık eskisi gibi bağlı onu seven bir kadın değildir. Buna dayanamayan Selamnos bir gün Ulukaya’nın üzerine çıkar ve intihar eder.

Antik Yunanlıların aşk tanrısı Eros bu aşkın böylesine son bulmasına razı gelmez ve Selamnos’un düştüğü yeri şelaleye dönüştürerek suyu kutsar. Buna göre, kim bu sudan içerse içsin Selamnos’un acılarının azaldığı düşünülmektedir. Bu hikaye bir yana dursun lezzetli ve tatlı suyu kana kana yerinden içmek ayrı bir zevk verecektir.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum 74600 Alıçlı/Ulus/Bartın

-Plajlar

11. Bozköy Plaj

bozköy plajı

Burası Neresi? Amasra’ya en yakın plajlardan biri olan Bozköy Plajı, ilçe merkezine sadece 10 dakikalık bir mesafede yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Kalabalıktan uzak tesisleşmiş plajları sevmiyorsanız, Bozköy Plajı’nın sessiz ve sakin yapısı mutlaka hoşunuza gidecektir. Kumsalı ve denizi oldukça temiz ve kayalık bulunmadığı için çocuklar ve yüzme bilmeyenler için de elverişli bir ortama sahip olan plajda, ihtiyaçlarınızı alabileceğiniz kafeterya da mevcut. Ancak duş ve wc konusunda eksiklikler olduğu için hazırlıklı gitmenizde fayda var. Aracınızla gelirseniz 5₺ gibi bir otopark ücreti vermeniz gerekiyor.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum 74310 Karakaçak/Amasra/Bartın

12. Büyük Liman Plajı

büyük liman plajı

Burası Neresi? İlçenin önemli plajlarından biri olan Büyük Liman Plajı, ilçenin merkezinde yer alıyor. Merkezde yer aldığı için en sık tercih edilen ve kalabalık olan plaj, özellikle hafta sonlarında yer bulunamayacak kadar dolu olabiliyor. Temmuz ayından itibaren en kalabalık zamanlarını yaşayan plaj, tekne turlarının da demir attığı alan olarak kullanılıyor. Plaj halk plajı ancak şezlong ve şemsiye hizmeti için ücret ödemeniz gerekiyor.

İpcucu; Yaz sezonunda plaj özellikle de öğleden sonra çok kalabalık olduğu için öğlen 12’den önce gitmenizi tavsiye ederiz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum Kum, 74300 Amasra/Bartın

13. Küçük Liman Plajı

küçük liman plajı

Burası Neresi? Amasra’nın en meşhur plajı olan Büyük Liman Plajı’ndan sonra en sık tercih edilen plaj ise, yine ilçe merkezinde yer alan Antik Liman Bölgesi’ndeki Küçük Liman Plajı. Direkli Kaya olarak bilinen antik alanda yer alan plaj, artık antik görüntüsünü kaybetmiş olsa da, yaz turizmi olarak en yoğun plajlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Kavisli bir şekilde koy görüntüsüne sahip olan plaj, halk plajı olduğu için giriş ücreti bulunmuyor. Ancak şemsiye ve şezlong hizmetine ücret ödemeniz gerekiyor. İhtiyaçlarınızı giderebileceğiniz restoran ve duş hizmetlerinin de yer aldığı plajda dolu dolu bir gün geçirebilirsiniz.

14. Akkonak Plajı

akkonak plajı

Burası Neresi? Amasra ilçe merkezine 45 dakikalık mesafede yer alan bakir koylardan biri olan Akkonak Plajı, sakin ve doğayla iç içe bir deniz keyfi yapmak isteyenler için oldukça ideal. Yemyeşil ormanların bitişiğinde yer alan koya sadece özel aracınızla ulaşabiliyorsunuz. Plaj bakir olduğu ve çok fazla insan eli değmediği için de oldukça temiz. İlçe merkezinden Kurucaşile yönüne girdiğinizde tabelalarla ulaşabileceğiniz plaj, kamp yapabileceğiniz iki ayrı tesise de sahip.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum  Akkonak Köyü Yolu, 74310 Akkonak/Amasra/Bartın

15. Güzelcehisar Koyu

güzelcehisar koyu

Burası Neresi? Bartın’ın Güzelcehisar Köyü’nde yer alan plaj, 80 milyon yıllık lav sütunlarının bulunduğu oldukça etkileyici bir noktada yer alıyor. Kayaların arasında kıvrımlı bir şekilde yer alan koy, Bartın’ın şehir merkezine 17 km uzaklıkta yer alan plaja, Amasra ilçe merkezinden ise 1 saatlik bir yolculuk sonrası ulaşabiliyorsunuz. Şehrin meşhur bir plajı olan İnkumu Plajı’na giden yoldan devam ettikten sonra tabelaların ayrıldığı yerden gidebileceğiniz plajı ulaştığınızda, gizli bir bölmeye girmiş gibi hissediyorsunuz. Genel olarak sakin ve temiz olan plaj hafta sonları biraz kalabalık olabiliyor.

Plaj halk plajı olduğu için giriş ücreti yok, ancak aracınızla gelirseniz araç başı 15₺ otopark ücreti ödemeniz gerekiyor. Günlük olarak ziyaret edebileceğiniz gibi tesiste kamp yapma imkanınızda mevcut. Günlük 100₺ gibi bir fiyata çadır kiralayabiliyorsunuz. Plajın olduğu alanda ihtiyaçlarınızı giderebilmeniz için belediyenin açtığı duş ve wc de yer alıyor.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum 74110 Güzelcehisar/Bartın Merkez/Bartın

16. İnkumu Plajı

inkumu plajı

Burası Neresi? İnkumu Plajı, Bartın ve Amasra dendiğinde akla ilk gelen turistik mekanlardan biri olarak biliniyor. Şehrin en meşhur plajı olan İnkumu, Amasra ilçe merkezine de 30 km uzaklıkta yer alıyor. 3 km uzunluğundaki plaj, yemyeşil rengiyle görenleri büyülüyor. Plaj uzun olduğu kadar geniş de bir alana sahip olduğu için en kalabalık gününde dahi rahat bir deniz keyfi sunabiliyor.

Plaj halk plajı olduğu için şezlong ve şemsiye hizmetlerinin dışında herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Plajın içinde ve etrafında ise çeşit çeşit restoran ve market olduğu için pek çok alternatifiniz mevcut. Belediyenin yerleştirdiği duş ve wc hizmetlerinden de ücretsiz olarak faydalanabildiğiniz plajda, tertemiz denizin keyfini çıkartmanızı dileriz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum74000 Karasu/Bartın Merkez/Bartın

17. Göçkün Plajı

göçkün plajı

Burası Neresi? Göçgün plajı adıyla da bilinen Amasra ilçe merkezine 20 km mesafede yer alan Göçkün plajı, aslında turistik bir plajdan çok sakin bir koy olarak karşımıza çıkıyor. Genellikle kamp yapmak isteyenlerin sık sık uğradığı koy, yemyeşil bir ormanın bitiminde yer alıyor. Plaj biraz bakir bir noktada yer aldığı için çok fazla tesis ve market bulamayabilirsiniz. Ancak koyun arka kısmında yer alan çadır ve bunglov konaklama tesisi oldukça ilgi çekici. Sakin bir gün ya da tatil geçirmek isterseniz, gezi listenize Göçkün Kumsalı’nı da ekleyebilirsiniz.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum74310 Göçkün/Amasra/Bartın

18. Çakraz Plajı

çakraz plajı

Burası Neresi? Amasra ilçe merkezine oldukça yakın olan bir diğer koy olan Çakraz Plajı da,  listemizin plajlar bölümünde yerini alıyor. İlçe merkezine 15 km mesafedeki plaj, Çeşm-i Çakraz olarak anılan bölgede bulunuyor. Masmavi deniziyle görenleri büyüleyen Çakraz, eskiden temizliğiyle ve sakinliğiyle bilinirmiş. Sakin dönemlerinde sakin olan plaj son yıllarda yaz sezonunda oldukça kalabalık olduğu için kirlenmiş olabiliyor.

İpucu; Kumsalın ve denizin kirliliği konusunda yoğun eleştirilerin olduğu plaja hafta içi erken saatlerde giderseniz, daha temiz ve sakin bir koy bulabilirsiniz. Plaja giriş ücreti bulunmuyor ancak duş ve wc için dahi ekstra ücret ödemeniz gerekiyor.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum74310 Çakrazşeyhler/Amasra/Bartın

19. Gideros Koyu

gideros koyu

Burası Neresi? Gideros Koyu aslında Amasra ilçe sınırlarında değil, Kastamonu şehrine bağlı bir koy. Ancak Amasra ilçe merkezine 1 saatlik mesafede yer alan bu doğa harikası koyu listemize eklemeseydik olmazdı. Kendi aracınızla kolaylıkla ulaşabileceğiniz koy, Karadeniz Bölgesi’nde yer alan en ilgi çekici koylardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Yemyeşil rengi ve cam gibi berrak suyuyla görenleri kendine hayran bırakan plaj, şehir dışından çok fazla ziyaretçi alıyor.

Neden Gitmeliyim? Doğal koruma alanı olarak kabul edilen koy, genellikle doğa tutkunlarının kamp yapmak için tercih ettiği bir alan. Sessiz ve sakin doğasıyla, kafa dinleyip stresinizi atabileceğiniz koyda, ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz bir tesis ve restoran da yer alıyor.

Google Haritalar'da Aç Google Haritalar’da Aç 

konum37602 Bartın İnebolu Yolu/Cide/Kastamonu

-Amasra Çevresinde ve Yakınında Gezilecek Yerler 

20.Cide

cide

Burası Neresi? İnsanlık tarihine kadar uzanan geçmişi ile Cide, Anadolu’nun çoğu yöresinde olduğu gibi Cide’nin tarihi de insanlık tarihi kadar eskidir. Homeros 2800 yıl önce yazdığı İlyada’da Cide için; “Yüksek kültürlü Henetlerin yurdundan geçtik; Aycelos’tan”. Aycelos, anladığınız üzere Cide’dir. 1213 yılında Anadolu Selçuklu’ların egemenliği altındaki yer, 1460‘da Fatih Sultan Mehmet ‘in Kastamonu’yu fethetmesiyle  Osmanlı İmparatorluğu’na geçmiştir.

Neden Gitmeliyiz? Batı Karadeniz’in en güzel koylarından olan Gideros Koyu, Ilgarini Mağarası, dünyanın en geniş ve derin kanyonları arasında yerini alan Valla Kanyonu, ünlü yazar Rıfat Ilgaz’ın müzesi, fotoğraf tutkunlarının çok seveceği Loç Vadisi Cide’de görülmesi gereken yerler arasında.

Ulaşım: Amasra Cide arası 83 km olup, 1 saat 23 dakikalık bir otobüs yolculuğunun ardından ulaşım sağlayabilirsiniz.

21.Safranbolu

safranbolu

Burası Neresi? Karabük’e bağlı Safranbolu‘da sırasıyla Hititler, Frigler, dolaylı yoldan Lidyalılar, Persler, Helenistik Krallıklar (Pondlar), Romalılar, Selçuklular, Çobanoğulları, Candaroğulları ve Osmanlılar yaşamlarını sürdürmüşlerdir. Asya ve Avrupa arasındaki ticarette önemli rolü olan ilçe, UNESCO Listesinde yer alıyor.

Neden Gitmeliyim? Görülmeye değer ahşap evleri,cami, han, hamam, çeşme, türbe, lonca çarşıları gibi geçmişin izlerini taşıyan ünlü tarihi yapıları ünlü gezi noktalarıdır.

Ulaşım: Amasra Safranbolu otobüs yolculuğu 1 saat 31 dakika sürmektedir.

22. Ereğli

Ereğli

Burası Neresi? Bulunduğu konum itibari ile yıllar boyu liman kenti olarak özelliğini koruyan Ereğli, 1924 Zonguldak iline bağlanmıştır. M.Ö.  338 ile M.S. 310 yıllarında yaşayan Platon öğrencilerinin memleketi olan eski adıyla  Heracleia’ya gelerek araştırma çalışmaları yapmışlardır. M.Ö. 72 yılında Roma’nın işgalinden sonra bağımsızlığını kaybeden ilçe, Roma egemenliğine girmiştir.

Neden Gitmeliyim? Ereğli’de bulunan Cehennemağzı Mağaraları, Filyos Kenti, Ereğli Kalesi, Gazi Alemdar Müzesi, Harmankaya Şelaleleri görülmeye değer nitelik taşıyor.

Ulaşım: Amasra Ereğli otobüs yolculuğu 2 saat 23 dakika sürmektedir.

*Amasra’da Yapılacak Şeyler

-Günübirlik Turlar

Amasra’da kültür ve tekne turuna katılın! 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.