amasra tarihi yerler

Bartın’ın binlerce yıldır medeniyetlere ev sahipliği yapan beldesi Amasra’nın tarihi yerlerini sizler için listeledik.

Denize sıfır kalesi ve tarihi köprüsüyle görenleri büyüleyen Amasra, antik kentinden tarihi eserlerinin sergilendiği müzeye kadar pek çok tarihi gezi noktasını bünyesinde barındırıyor. Amasra gezinizde keyifli bir tarihi ve kültür için listelediğimiz yazımızı keyifle okumanızı dileriz.

1. Amasra Kalesi

amasra kalesi

Bartın’ın ilçesi Amasra’nın simgesi haline gelen tarihi yapısı Amasra Kalesi ile listemize başlıyoruz. Bir yerin tarihi dokusunu hissedebilmemizde en etkin rol oynayan yapılardan biri olan kaleler, binlerce yıllık tarihleriyle bir insan ömrünün görebileceği şeylerden çok daha fazlasına tanıklık ediyor. Amasra’nın ilçe merkezinde yer alan Amasra Kalesi’de tam olarak öyle bir kale.

Kale surlarının içerisinde kiliseden camiye pek çok tarihi esere de ev sahipliği yapan kale, ilçeye gelenlerin ilk ziyaret ettiği noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Kalenin yapım tarihi net olarak bilinmiyor, ancak mimari yapısı gereği Bizans eseri olduğu düşünülüyor. Cenevizlilerden Osmanlılara kadar pek çok devletin yönetimine giren kale, yanı başında yer alan restoran ve kafelerle birlikte oldukça keyifli bir gezi noktası.

2. Amasra Müzesi

amasra müzesi

Bir yerin tarihi noktalarını gezmeyi sevenlerdenseniz ve tarihi eserlerden oluşan bir gezi rotası oluşturuyorsanız, hiç şüphesiz tarihi eserlerin sergilendiği müzeleri de listenize eklemeniz gerekiyor. İlçenin tek müzesi olan Amasra Müzesi, Bartın’da 1955 yılından beri gerçekleştirilen tarihi çalışmalar sonucunda ortaya çıkan eserlerden oluşuyor. 1982 yılında açılan binasında halen hizmet vermekte olan müze, arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği iki bölümden oluşuyor. İlçenin Kum Mahallesi’nde yer alan müzeye, Küçük Liman olarak bilinen koyun yanında yer alan otopark’ın oradan giderek ulaşabilirsiniz.

Adres: Kum, Çamlık Sok. No:4, 74300 Amasra/Bartın
Ziyaret Saatleri: 08:00-17:00 (Yazın Kasım ayına kadar açık)
Giriş Ücreti: 7₺

3. Kemere Köprüsü

kemere köprüsü

Amasra’nın simgesel tarihi yapılarından bir diğeri de, ilçenin Zindan Adası ile karası arasında yer alan tarihi Kemere Köprüsü. Köprü fazla büyük bir yapı değil, ancak küçüklüğü dahi ayrı bir mimari hava kattığı için oldukça etkileyici bir manzara oluşturuyor. Kemerli yapısı ile oldukça dikkat çeken yapının yapım tarihi net olarak bilinmese de Roma Dönemi’nde yapıldığı biliniyor. Eskiden kapalı olarak inşa edilen köprünün arka tarafında yer alan koy, teknelerin bakım ve onarımı için kullanılıyormuş. Daha sonradan denizde sirkülasyonun sağlanması amacıyla alt tarafı açılan köprü, kayık ve teknelerin geçebileceği şekilde restore edilmiş.

Ancak köprü açıldıktan sonra özellikle de 2015 yılında denizde yaşanan akıntı nedeniyle yıkılma tehlikesi geçirdiği için Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yaptığı projeyle 2016 yeniden restore edilerek turizme kazandırılmış. Tavşan Adasını ve denizin manzarasını izleyebileceğiniz noktada yer alan Kemere Köprüsü’nü görmeden dönmemenizi öneririz.

4. Direkli Kaya

direkli kaya

Amasra’nın Antik Liman Bölgesi olarak bilinen Küçük Liman Plajı’nda yer alan tarihi Direkli Kaya, eskiden liman olarak kullanılıyormuş. Cenevizliler ve Bizanslılar döneminde aktif olarak kullanılan liman, antik merdivenlere ve iskeleye ev sahipliği yapıyor. Tarihi yapısı günümüzde bozulmuş olsa da, antik dokuyu limana geldiğinizde hissedebiliyorsunuz. Günümüzde denize girilen alanda, kayaların üzerinde güneşlenen insanları ya da balık tutanları görebilirsiniz.

5. Kuşkayası Yol Anıtı

kuşkayası yol anıtı

İlçeye gelenlerin mutlaka uğradığı Kuşkayası Yol Anıtı, Bartın ve Amasra yolu üzerinde yer alıyor. Amasra’nın ilçe merkezine sadece 4 km uzaklıkta yer alan tarihi alan, oldukça kolay bir ulaşım güzergahında bulunuyor. Roma Dönemi’nde yapılan antik yol, eski yol olarak da biliniyor. Bölgede yapılan tarihi araştırmalara göre Gaius Julius Aguilla’nın isteği üzerine, dönemin Kralı olan Tiberius Germanicus’un adına yaptırılan anıt, M.S 41-54 yıllarında inşa edilmiş. Devasa kayaların oyularak şekil verilmesiyle yapılan anıtlar, ilk gördüğünüz anda dikkatinizi çekmeyi başarıyor.

Anıtların olduğu alanda iki ayrı kitabe yer alıyor. O dönemlerde hakimiyeti simgelemesi için pek çok yerde yapılan kartal figürü ve başsız insan figürlerinin yer aldığı anıt, aynı zamanda eskiden antik yolu kullananların konaklayabildiği dinlenme tesisi olarak kullanılmış. Kuşkayası Yol Anıtı’na gitmek isterseniz, Taşköprü Mevkisi’ne gelmeniz gerekiyor.

6. Küçük Kilise

küçük kilise

Amasra Kalesi’nin alanı içerisinde yer alan tarihi Küçük Kilise, üzerinde herhangi bir kitabesi yer almadığı için kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmiyor. Ancak mimarisi gereği Bizans örneği teşkil eden kilise, Bizans Dönemi’nde inşa edilmiş bir yapı olarak kabul ediliyor. Tarihi kaynaklarda da Bizans şapeli olarak karşımıza çıkan kilise, uzun yıllar kullanıldıktan sonra bölgenin fethedilmesiyle birlikte 15. Yüzyılda camiye dönüştürülmüş.

Uzun yıllar ibadethane olarak kullanılan kilise, 1930 yılında ibadete kapatılmış. Moloz taş ve tuğladan inşa edilen yapı, uzun yılar atıl bir şekilde boş kalmış. Ancak Amasra Müzesi’yle ilgili restore çalışmaları yapıldığı sırada, kilise de restore edilmiş. 2002 yılında ise Kültür ve Sanat Evi olarak hizmet vermeye başlamış.

Not: Kilise, günümüzde Kültür ve Sanat Evi olarak kullanıldığı için, bazı zamanlar ziyarete kapalı olabiliyor. Bununla ilgili net bir bilgi olmadığı için ne zaman açık ne zaman kapalı olduğuna dair ne yazık ki, bilgi veremiyoruz. Ancak bölgeyi ziyaret ettiğiniz sırada Kültür ve Sanat Evi’nin açık olduğu bir ana denk gelirseniz ve şanslıysanız ziyaret etmenizi öneririz.

7. Cenova Şatosu

cenova şatosu

Cenova Şatosu isminin bize çok ilgi çekici geldiğini yadsıyamayız. Amasra Kalesi’nin içinde yer alan alanda bulunan Cenova Şatosu, isminden de anlaşılacağı gibi eski tarihlerde bölgede yaşayan Cenova Ailesi için inşa edilmiş. Ailenin yaşadığı şato, ailenin uzun süre yaşadığı ve armalarının bulunduğu bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Günümüzde oldukça yıpranan yapı, yine de tarihi bir gezi için mutlaka uğranması gereken noktaların başında geliyor.

8. Edhem Ağa Konağı

edhem ağa konağı

Küçük Liman Bölgesi’nde yer alan tarihi konak, mimari yapısıyla ilçede en çok dikkat çeken yapılardan birisi. 1890 yılında dönemin şehirde yer alan ilk madencilerinden biri olan Edhem Ağa’nın ailesi için yaptırdığı konak, uzun yıllar aile için kullanılmış. Özel tutulan mimarlar tasarladığı konak, işçiliğiyle de dikkat çekiyor. Yeşilçam döneminde filmler için de kullanılan konakta, Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın meşhur filmi Gönderilmemiş Mektuplar da çekilmiş. Günümüzde konak hala özel konut olarak kullanıldığı için sadece dışarıdan görebiliyorsunuz.

9. Amasra Antik Tiyatro

amasra antik tiyatro

Amasra’ya geldiğinizde tarihi bir tur planladığınızda görmeniz gereken yerlerden birisi de, ilçe merkezinde yer alan antik tiyatro. Roma Dönemi’nde inşa edilen antik tiyatro, ilçenin Aya Yorgi tepesinde yer alıyor. M.Ö 12.Yüzyılda kurulan antik kent, 5 bin yıllık tarihe sahip oldukça önemli bir miras. Fenikelilerin yaşam alanı olarak kullanılan antik kentin bulunduğu alandan çıkarılan eserler, Amasra Müzesi’nde sergileniyor.

Bugün antik kentin olduğu alanda tarihi çalışmalar hala devam ediyor. Yapıldığı dönemde 5 bin yıllık izleyiciye ev sahipliği yapan tiyatro, tamamen ayakta kalamamış olsa da, tarihin dokusunu hissettirebiliyor. 19. Yüzyılın son dönemlerinde mezarlık olarak kullanılan antik alanın, ileri de daha çok değer göreceğini ümit ediyoruz.

10. Lav Sütunları

lav sütunları

Amasra gezilecek yerler listemizde yer alan hem tarihi hem de doğal güzellik diyebileceğimiz bu doğa harikası lav sütunları, Amasra’nın Güzelcehisar mevkisinde yer alıyor. 80 milyon yıllık oluşum olan soğumuş lavlar, elle şekil verilmiş gibi çizgi halinde sütunlar halini almış. Oldukça etkileyici bir manzaraya sahip olan sütunlar, yanında yer alan iskele kısmından kolaylık izlenebiliyor. Güzel bir günde hem denize girebileceğiniz plajı, hem de oturup gün batımı izleyebileceğiniz bir iskelesi olan alana gelerek, doğa harikası tarihi lav sütunlarını izleyebilirsiniz.

* Sizler için hazırladığımız Amasra tarihi yerler listemiz burada sona eriyor. Gezinize yardımcı olacağını umduğumuz yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka gezi noktaları var ise, aşağıdaki yorumlar kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.