Varna Gezilecek Yerler En İyi Yerler Listesi

Varna nerede & Hangi ülkede? Varna, Bulgaristan’ın önemli şehirlerinden biridir ve Karadeniz ile doğu sahilinden kıyısı bulunmaktadır. Bu nedenle de özellikle turizm açısından büyük bir potansiyele sahiptir.

Varna hakkında; Bulgaristan’ın nüfus bakımından 3. büyük şehri olan Varna, Karadeniz’in başkenti olarak bilinmektedir. Yüzölçümü olarak bakıldığında ise 205 km²’lik alan ile 2. büyük şehridir. 2017’de Avrupa Gençlik Başkenti olan Varna, parlak yaz döneminin yanı sıra her mevsim için gençlere yönelik bir şehir haline gelmiştir. Bulgaristan’ın en büyük limanına sahip olması da Varna’nın gelişiminde önemli rol oynamıştır.

Bölgede gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar neticesinde Varna’nın tarihinin 6.000 yıldan fazla olduğu anlaşılmaktadır. Şehir 1391 ile 1878 yılları arasında Osmanlı himayesinde bulunmuş ve o zaman da Osmanlı’nın önemli kentlerinden biri olmuştur. Şehirdeki insanlar yoğunluklu olarak turizm veya limancılık yaparak geçimini sağlamaktadır.

Varna ortalama gezi süresi; Varna için 1 ya da 2 günlük bir gezi planı sizi memnun edecektir. Eğer daha geniş bir zaman dilimi isterseniz de 3 gün yeterli olacaktır. Bundan daha uzun bir süre kalmanız durumunda sıkılabilirsiniz.

Varna pahalı mı? Varna’da karşılaşacağınız ortalama fiyatlar Türkiye’ye göre ortalama 2-3 kat daha pahalıdır. Bununla birlikte Varna’nın diğer birçok Avrupa şehrine göre çok daha uygun fiyatlı olduğunu söyleyebiliriz. Para birimi olarak ülkede “Leva” kullanılmaktadır ve 1 Leva yaklaşık 9 Türk Lirası’na denk gelmektedir.

Varna nasıl bir yer? Güvenli mi? Varna çok güvenilir olarak kabul edilen Bulgar şehirlerinden biridir ve burada akşam hava karardıktan sonra da gezilerinize devam edebilirsiniz. Tabi bunu yaparken tedbiri elden bırakmamanız, iyi aydınlatılmış yerlerde bulunmanız ve değerli eşyalarınızı çok fazla göz önünde bulundurmamanız önemlidir.

Varna’yı ziyaret etmek için en iyi zaman; Varna’ya gelmek için en iyi zamanın yaz dönemi olduğunu söyleyebiliriz. Şehre yaz zamanında geldiğinizde hem Varna’nın en hareketleri zamanlarının tadını çıkarabilirsiniz hem de limanın ve plajların keyfini sürebilirsiniz. Eğer sıcakla aranız pek yoksa bu sefer size Mayıs ya da Eylül aylarını tavsiye edebiliriz.

Yardımcı uygulamalar;

-Gezi için;

 • I Love Bulgarian (Bulgaristan’daki en iyi ve turistik mekan önerileri ve teklifler) – Android / IOS
 • Simply Learn Bulgaria (Temel Bulgarca öğrenmek için) – Android / IOS
 • Audio Guide Bulgaria (Rusça, Bulgarca ve İngilizce olarak sesli bir rehber) – Android / IOS

-Ulaşım için;

 • TicketVarna (Çevrimiçi otobüs bileti satın alın) – AndroidIOS
 • Hop Scooter Varna (Skuter kiralamak için) – Android / IOS
 • Hobo (Elektrikli scooter kiralama) – Android / IOS
 • VarnaTraffic (Otobüs güzergahları ve seferleri hakkında bilgiler) – Android / IOS

Şehir içi ulaşım; Merkez Tren İstasyonu, Varna Havalimanı, Merkez Otogarı, Varna Limanı, feribot ve taksi seçenekleriyle Varna ve çevresindeki ulaşım gereksinimlerinizi kolay bir şekilde karşılayabilirsiniz. Varna içinde ise dolaşırken çok fazla toplu taşıma araçlarına ihtiyaç duymayacağınızı söyleyebiliriz.

Şehir içi toplu taşıma seçeneği olarak en çok otobüsler tercih edilmektedir. Gradski Transport EAD ve Chensfild isimli iki toplu taşıma hizmeti sağlayıcı şehirde hizmet vermektedir. 60 dakikalık geçerliliği olan kart için 1,60 lv, 90 dakika için 2,40 lv ve günlük geçerliliği olan bilet için 4 lv ödeme yapılması gerekmektedir.

Tasarruf kartları; 

 • Varna City Card: 24, 48, 72 saat seçenekleri bulunan Varna City Card ile şehri bir Varnalı gibi keşfedebilirsiniz. Kartla ilgili detayları öğrenmek ve kartı satın almak için Varna City Card resmi web sitesini sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Varna-İstanbul arası saat farkı; İstanbul ile Varna arasında zaman farkı bulunmamaktadır. Bu arada Varna ile İstanbul arası uçak yolculuğu yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Varna’da ne yenir? Ne içilir? Bulgar mutfağında Balkan esintilerinin yanında Asya ve Akdeniz mutfağından da izlere rastlanmaktadır. Doyurucu etler bol bol taze salatalarla ikram edilmekte ve lezzetli bir et yediğinizin farkına varırsınız. Varna’da tatmanız gereken lezzetleri incelemek için daha önce hazırladığımız Varna yeme içme rehberi yazımızın size yardımcı olacağını düşünüyoruz.

Restoran bahşiş oranları; Varna’da bahşiş verme gibi bir zorunluluk bulunmuyor, ancak aldığınız hizmetten memnun kalmanız durumunda hesabın %10’u miktarında bir bahşiş bırakmanız memnuniyet verici olarak karşılanacaktır.

Varna’nın en ünlüleri; Varna Katedrali Varna’nın en ünlü gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Varna gezi önerileri; Öncelikle dil konusunda hazırlıklı olmanızı öneriyoruz. Bulgarca zor bir dil olduğundan gitmeden önce ihtiyacınız olabilecek bazı temel kelimeleri öğrenmeniz sizi rahatlatacaktır. Özellikle yol tarifi esnasında eğer Bulgarca konusunda yetersizseniz genç kişilerden yardım istemeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır çünkü genç nesil arasında İngilizce konuşma oranı daha yüksektir.

Her zaman yanınızda bir miktar nakit taşımanız faydalı olacaktır. Birçok restoran ve mağazada kart ile ödeme yapılabilir ancak özellikle küçük dükkanlarda nakit olarak alışveriş yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle yanınızda yeterli miktarda nakit bulundurmak işleri kolaylaştıracaktır.

Konaklama konusu da sizin için önemlidir. Varnada bir hostelde ortalama 15-20 Leva arasında bir ücret karşılığında kalabilirsiniz. Daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri için ise küçük kasaba ve köylerdeki konuk evlerini değerlendirebilirsiniz. Konaklama hakkındaki diğer detaylar ve önerilerimiz için ise Varna’da nerede kalınır? başlıklı rehberimizi inceleyebilirsiniz.

Varna Gezilecek Yerler Videosu

Varna Gezilecek Yerler Listesi

-Simgesel Yapılar

1. Euxsinograd Sarayı

Burası neresi? Günümüzde bir kamu binası olarak hizmet veren Evksinograd Sarayı içinde çeşitli porselenler, tablolar ve sanat eserleri sergilenmektedir. Önceden rezervasyon yaptırmanız gereken bir yer olan saray, Varna’ya gelen birçok kişinin es geçtiği bir noktadır.

Varna’nın sadece 8 kilometre kuzeyinde, deniz kenarında yer alan saray, Bulgar Krallığının hükümdarlarının şehir dışındaki ilk ve en eski ikametgahı olması nedeniyle çok önemli bir yapıdır. Saray binasının yanı sıra dünya standartlarındaki özel bahçesi ile de dikkat çekmektedir.

Neden gitmeliyim? Bu saray zengin bir tarihe sahip önemli bir dönüm noktasıdır. Saray, Bulgaristan modern tarihini değiştiren birçok önemli olayın gerçekleştiği bir yer olması nedeniyle Varna’nın önemli ziyaret noktaları arasında bulunmaktadır.

Aklınızda bulunsun! Sarayı gerçekleştirilen turlara katılarak ziyaret edebilirsiniz. Turlar ise ortalama 1 saat 30 dakika sürmektedir ve turlar 5 ile 20 kişilik gruplar için düzenlenmektedir.

 • Adres: Св. Св. Константин и Елена Резиденция, 9002 Evksinograd, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 393 140
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi 09.00-17.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin 5 lv, 16 yaş ve altı ise 3 lv.
 • Yol tarifi al >

2. Stoyan Bachvarov Tiyatrosu

Stoyan Bahvarov Tiyatrosu

Burası neresi? Stoyan Bachvarov Tiyatro binası, Bulgaristan’daki en önemli ve en güzel binalardan biridir. Bina içinde düzenlenen tiyatro, opera ve müzik konserleri ile burası Varna’nın en önemli kültür mabetlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bina Nezavisimost Meydanı’na bakmaktadır ve adını tiyatronun ilk yöneticisi olan Bulgar aktör “Stoyan Bachvarov”dan almıştır.

Bu güzel binanın inşası 20. yüzyıl başlarında gerçekleşmiş ve 20 yıl sürmüştür. 1912’de başlayan çalışmalar ancak 1932’de tamamlanmıştır. Bina, Karlovolu ünlü mimar Nikola Lazarov’un eseridir. Tiyatronun inşası Varna Belediye Meclisi’nin onayıyla gerçekleşmiştir ve binanın cephesinde zarif Barok tarzındaki dekoratif unsurlar tercih edilmiştir.

Neden gitmeliyim? Gezinizi kültürel bir etkinlikle renklendirmek ve muhteşem bir tarihi sanatsal binayı incelemek istiyorsanız bu tiyatro binasını kesinlikle görmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Adres: Основна сцена, Драматичен театър ”Стоян Бъчваров, pl. “Nezavisimost” 1, 9000 Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 665 022
 • Ziyaret saatleri: Etkinlik takvimine göre değişmektedir.
 • Giriş ücreti: Başlangıç fiyatı 10 lv. Öğrenciler ve emekliler için %50 indirim uygulanır.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

3. Belogradchik Kalesi

Burası neresi? Orta Çağ’dan günümüze kadar iyi bir şekilde korunmuş Belogradchik Kalesi, geçmişte çeşitli amaçlar için kullanılmıştır. İlk olarak MÖ 3. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen yapı, Trakya topraklarından mal ve altın nakliyesini korumak amacıyla değerlendirilmiştir.

Zaman içinde çeşitli onarım ve eklemelere tabi olan yapı, 7. yüzyılda bir süre terk edilmiştir. Bulgar Vidin Çarı İvan Stratsimir 14. yüzyılda eski kaleyi genişletmiş ve çarlığın ikinci önemli kalesi haline gelmiştir. Kale, tarih boyunca birçok önemli olaya ve savaşa tanıklık etmiştir.

Neden gitmeliyim? Günümüzde kale, 10.000 m² gibi geniş bir alanda yer almaktadır. Kale, tarihi dokusunun yanı sıra muhteşem manzarası nedeniyle de ziyaretçiler için Varna’nın popüler turistik yerleri arasında bulunmaktadır.

 • Adres: Крепост Белоградчик, Пор. Чолаков 23, 3900, Bulgaristan
 • Telefon: +359 93 653 001
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-18.00
 • Giriş ücreti: 2,5 lv park ücreti alınmaktadır
 • Yol tarifi al >

-Kiliseler, Katedraller

4. Varna Dormition Katedrali (Dormition of the Theotokos Cathedral)

Varna Dormition Katedrali

Burası neresi? Şehrin en merkezi noktasında bulunan Varna Dormition Katedrali, Varna’nın simge yapılarının başında geliyor. Katedrale 133 basamakla çıkılıyor. Tapınağın inşası 1880 yılında Prens I. Alexander tarafından başlatılmıştır. Açılışı ise 30 Ağustos 1886 tarihinde gerçekleşmiştir.

Katedralde 1949 senesinde restorasyon ve yenileme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmalar kapsamında 1960’da katedralin meydana bakan büyük pencerelerine vitray çalışmaları eklenmiştir. 2000’li yılların başlarında tapınağa havalandırma sistemi eklenmiş, duvar resimleri yenilenmiş ve 2001 senesinde dış aydınlatma eklenmiştir.

Neden gitmeliyim? Varna ve Preslav piskoposunun ikametgahı olan tapınak, Varna kiliseleri içinde çok önemli bir yere sahiptir ve Varna’nın mutlaka görülmesi gereken yerleri arasında bulunmaktadır.

 • Adres: pl. “Sveti Sveti Kiril I Metodiy” 2, 9000 Hristo Botev, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 613 005
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00-18.00
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

5. Aziz Athanasius Kilisesi

Aziz Athanasius Kilisesi

Burası neresi? 1838 senesinde inşa edilen kilise, Varna’daki düğün törenlerinin dini kısmı için tercih edilen popüler kiliselerden biridir. Roma Termal Banyoları’nın hemen yanında bulunan Aziz Athanasius Kilisesi, freskleri, ikonları, sunağı ve ayrıca tahtıyla meşhurdur.

Neden gitmeliyim? Kilise yıl boyunca açık kalmaktadır ve Bulgaristan’ı ziyaret eden herkesin görmesi gereken önemli dini noktalardan biridir. Kilisenin eski mimarisi oldukça büyüleyicidir ve çok şey anlatmaktadır.

 • Adres: ul. “Graf Ignatiev” 19, 9000 Greek Neighborhood, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 639 716
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00-17.00
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

6. Aziz Nikolay Kilisesi

sveti nicholas church

Burası neresi? Kilise, Varnalı bir Rus vatandaşı olan Paraskeva Nikolaev’in bağışları neticesinde inşa edilmiştir. Vasiyetine göre 50.000 ruble bağışlamış ve bu parayla kilisenin inşa edilmesini istemiştir. Kilisenin önünde de kendisine ait bir anıt bulunmaktadır. Tapınağın inşası 1859’da başlamış ve 11 yıl sürmüştür. Kilise 1906 senesinden bu yana ise Aziz Nicholas Bulgar rahiplerine hizmet vermektedir.

Neden gitmeliyim? Sveti Nikolay Kilisesi, öğleden sonranızı Varna’nın ana yaya bölgesi çevresinde geçirmeye karar verenler için es geçilmemesi gereken dini yapılardan biridir.

 • Adres: bul. “Knyaz Boris I” 35, 9000 Varna Center, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 622 727
 • Ziyaret saatleri: Her gün 08.00-17.00
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

7. Aziz Konstantin ve Helena Manastırı

aziz konstantin ve helena manastırı

Burası neresi? Saints Constantin ve Helene Manastırı, küçük olmasına karşın, tek sunakta bulunan ayazma nedeniyle en azından 15-20 dakikalık bir zaman ayrılması gereken noktalardan biridir.

Neden gitmeliyim? Manastır için özel olarak seyahat etmek istemeyebilirsiniz ancak manastırın bulunduğu aynı isimdeki bölge muhteşem plajları ile Varna’nın çok popüler turistik yerleri arasında bulunmaktadır. Bu nedenle bölgede bir otelde konaklamayı tercih etmişseniz bu güzel manastıra da uğramayı ihmal etmeyin.

 • Adres: ul. “45-ta” 5, 9006 Sv. Sv. Konstantin I Elena, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 359 667
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.00
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

-Antik Kentler

8. Aladzha Manastırı

aladzha manastırı

Burası neresi? Karadeniz sahilinde denizden 40 metre yüksekte ve şehri merkezine 14 km. uzaklıkta bulunan Aladzha Manastırı, Varna gezilecek yerler listesinde kesinlikle bulunması gereken bir nokta. Manastırın 12. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar aktif olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.

Bulgar arkeoloji dünyasının kurucuları Şkorpil kardeşler tarafından ortaya çıkarılan bu antik manastır, 1927 senesinde halka açık bir tarihi eser olarak ilan edilmiş ve 1968’de ulusal öneme sahip bir mimari kültür alanı olarak tescillenmiştir.

Manastır mağaraları yaklaşık 40 metre yüksekliğe oyulmuştur ve iki seviyeden oluşmaktadır. Birinci kısımda bir manastır kilisesi, manastır hücreleri, salon, mutfak, küçük bir mezarlık kilisesi, bir mahzen ve hayvanlar için barınaklar yer almaktadır. İkinci seviyede ise doğu ucunda bir manastır şapeli bulunan doğal bir mağara girintisi görülmektedir.

Neden gitmeliyim? Aladzha Manastırı, Bulgaristan’ın Karedeniz kıyısındaki en ünlü Orta Çağ manastırıdır ve bu nedenle de kesinlikle görülmesi gereken tarihi ve dini noktalardan biri olarak kabul edilmektedir.

 • Adres: Абай 61, 9000 Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 88 893 9277
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-17.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin 5 lv, Çocuklar 2 lv.
 • Yol tarifi al >

9. Roma Hamamları

Roma Hamamları

Burası neresi? Geçmişte Romalıların hüküm sürdüğü Varna bölgesinde bulunan Roma Hamamları kalıntılarını da eğer vaktiniz olursa ziyaret etmenizi öneriyoruz. 2. yüzyılın sonlarında inşa edildiği düşünülen Roma Hamamları, 7.000 m²’lik bir alanı kaplamaktadır ve Balkan Yarımadası’ndaki en büyük hamamlardan biri olarak kabul edilmektedir.

Termal banyolar geçmişte çok önemliydi ve şehirdeki sosyal yaşamın merkezi haline gelmiştir. İyi korunmuş duvarlar heybetli yapının adeta bir özeti niteliğindedir ve bina neredeyse simetrik bir plana göre inşa edilmiştir. Ziyaretçiler kuzey kısımdaki iki girişten içeri görmektedir ve ortaya çıkarılan kısım hamamın bütün genel yapısını ortaya koymaktadır.

Neden gitmeliyim? Termal banyolar Bulgaristan’da şimdiye kadar keşfedilmiş en büyük antik yapı olma özelliğine sahiptir ve bu nedenle Varna antik kentleri arasında çok özel bir yere sahiptir.

Aklınızda bulunsun! Antik bölge etrafında ciddi bir otopark sorunu bulunuyor ve burayı ziyaret etmeyi planlıyorsanız kişisel aracınız yerine toplu taşımayı tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

 • Adres: ul. “San Stefano”, 9000 Center, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 600 059
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri dışında her gün 09.00-17.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin 5 lv, Çocuklar 2 lv
 • Yol tarifi al >

-Meydanlar, Caddeler, Sokaklar

10. Varna Merkezi

Varna Şehir Merkezi

Burası neresi? Varna şehir merkezi, şüphesiz Varna’da görebileceğiniz en keyif veren yürüyüş noktalarından biridir. Merkezin ana caddesi trafiğe kapalıdır ve yayalar burada rahat bir şekilde gezebilmektedir. Araç kalabalığı olmadığı için de önemli noktaların birçoğunu kolaylıkla gezmeniz mümkündür.

Neden gitmeliyim? Merkez özellikle sıcak aylarda aileniz ve sevdiklerinizle vakit geçirmekten keyif alabileceğiniz, şehrin cazibesini ve atmosferini gerçekten hissedebileceğiniz canlı ve hareketli bir yerdir. Merkezde çeşitli mağazalar, kafeler, restoranlar, barlar ve daha birçok eğlence mekanı bulunuyor ve bu da buraya gelenlerin asla sıkılmadığı bir ortamla karşılaşmalarını sağlıyor.

11. Varna Limanı

Varna Limanı

Burası neresi? Bölgedeki en önemli deniz kavşaklarından biri olan Varna’da bulunan liman, yürüyüş yapmak isteyenler için öncelikli olarak tercih edilmesi gereken noktalardan biridir. Limanın inşası 1888 ile 1906 yılları arasında gerçekleştirilmiştir. 1974 senesindeki genişleme çalışmalarından sonra ise sanayi ve ticaret açısından çok daha fazla önemli bir hale gelmiştir.

Neden gitmeliyim? Varna Limanı, aileniz ya da arkadaşlarınızla güzel bir öğleden sonra geçirmek, etrafta dolaşmak, deniz manzarasının tadını çıkarmak, yürüyüş yolu boyunca sıralanmış birbirinden keyifli kafe ve restoranlarda lezzetli şeyler denemek için gidebileceğiniz muhteşem bir seçenektir.

Ne yapılır? Deniz fenerinden biraz daha aşağıya inerseniz zaman zaman yunusları görebileceğinizi unutmayın. Yunusları göremeseniz bile muhteşem gün batımı manzarasını seyredebilirsiniz.

Müzeler

12. Varna Arkeoloji Müzesi

Varna Arkeoloji Müzesi

Burası neresi? Şehir merkezinden 10 dakikalık bir yürüyüşle gidebileceğiniz Varna Arkeoloji Müzesi, 1901 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze binası ilk olarak 1892-1898 yılları arasında Bulgar mimar Petko Momchilov’un tasarımıyla bir kız lisesi olarak inşa edilmiştir. “Yeni Rönesans” tarzında yapılmış olan bina bodrum kat ve iki kattan oluşan bir plana sahiptir. Yaklaşık bir kare şeklindedir.

Toplamda 2150 m² alana sahip olan müze içinde  100.000’i aşkın nesneden oluşan bir koleksiyon sergilenmektedir. Bu nesneler Kuzeydoğu Bulgaristan’ın birçok noktasında gerçekleştirilen arkeolojik araştırmalar ve kazılar neticesinde ortaya çıkarılmıştır. Müzeye dair ilk sergi binanın kız lisesi olduğu zamanlarda bir odasında 11 Haziran 1906 senesinde gerçekleştirilmiştir.

Neden gitmeliyim? Özellik mezarlık envanteri bakımından çok etkileyici bir koleksiyona sahip olan Varma Arkeoloji Müzesi, Varna’nın tarihi hakkında önemli bir bilgi kaynağı olduğundan kesinlikle görülmesi gereken noktalar arasında yer almaktadır.

 • Adres:  бул. „Княгиня Мария Луиза“ 41, 9000 Varna Center, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 681 011
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cumartesi 10.00-17.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin 10 lv, Öğrenci 5 lv, Çocuk 2 lv
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

13. Varna Etnografya Müzesi

Varna Etnografya Muzesi

Burası neresi? Varna Etnografya Müzesi, 19. yüzyılda inşa edilmiş etkileyici bir evde bulunmaktadır. Müze, 19. yüzyılın ikinci yarısından ve 20. yüzyılın başlarından itibaren Varna bölgesindeki insanların zengin kültüne ışık tutuyor. Müze içinde başta saray mobilyaları olmak üzere muhteşem bir şekilde dekore edilmiş odalar bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? Bulgaristan ve Varna’nın tarihi hakkında çok özel eşyaları inceleyebileceğiniz ve çok özel bilgiler edinebileceğiniz Varna Etnografya Müzesi, Varna gezilecek yerler listesinde bulunması gereken bir müze. Burası aynı zamanda bölgede varlığını sürdüren temel etnik grupların her birine ait geleneksel kostümlerin sergilendiği bir yerdir. Ekim ve hasatla ilgili tipik çalışmaları gösteren özel sergiler de müzeyi cazip kılan bir detaydır.

 • Adres: ul. “Panagyurishte” 22, 9000 Center, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 630 588
 • Ziyaret saatleri: Pazartesi günleri dışında her gün 10.00-17.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin 4 lv, Çocuklar, Yaşlılar ve Öğrenciler 2 lv
 • Yol tarifi al >

14. Retro Müzesi

varna retro müzesi

Burası neresi? 2015 yılında 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda kapılarını ziyaretçilerine açan Retro Müzesi’nde, Bulgaristan’ın sosyalizm yönetimi altında nasıl bir yaşam sürdüğüne dair önemli objeler sergilenmektedir. Müzede 1944 ile 1989 yılları arasındaki döneme ait nesneler görülebilmektedir. Müzede Filtresiz Bulgar sigaraları, eski arabalar, Rus elektrikli süpürgeleri, ev aletleri gibi çok farklı nesneler bulunmaktadır.

Müze, Bulgaristan’da bir alışveriş merkezinin birinci katında bulunmaktadır. Müze sergisinde çeşitli nesnelerin yanı sıra Todor Zhivkov, Leonid Brejnev ve Fidel Castro gibi dönemin önemli şahsiyetlerine ait balmumu heykelleri de bulunmaktadır.

Neden gitmeliyim? Antika eşyalarına ve eski arabalara merakınız varsa Varna’daki Retro Müzesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almalı.

 • Adres: Grand Mall Varna – park alanı (1. kat)
 • Telefon: +359 88 600 1070
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-20.00
 • Giriş ücreti: 15 lv
 • Yol tarifi al >

-Parklar, Bahçeler

15. Sea Park (Primorski Park)

varna primorski park

Burası neresi? Geniş bir kompleks olan Sea Park ziyaretçilerine farklı etkinliklerle çok keyifli zaman geçirme olanağı sunuyor. Sea Park içinde gözlem evi, Primorski Parkı, Akvaryum, Dolphinarium ve Ulusal Denizcilik Müzesi bulunuyor. 850 dönümlük geniş bir sahil şeridinde yer almaktadır ve Balkanlar’daki en büyük peyzajlı parkı olduğu ifade edilmektedir. Parkın kuruluşu 1881 senesinde belediye başkanı Mihail Koloni’nin bir şehir bahçesi yapılması teklifini ortaya sunmasıyla gerçekleşmiştir.

Neden gitmeliyim? Deniz Bahçesi, Varna’da gezilebilecek en büyük parklardan biridir ve burası hem yerli halk hem de turistler için koşu veya yürüyüş yapmak için favori yerlerin başında gelmektedir. Park içindeki Eğlence Parkı ise çocuklu aileler için Varna’da gidilebilecek yerler arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Ne yapılır? Deniz Bahçesi’ne geldiğinizde Karadeniz’in muhteşem manzarasının tadını çıkarabilirsiniz çünkü burası plajların üzerine konumlanmış durumdadır. Ayrıca parkta voleybol sahası, tenis kortu ve futbol sahası gibi çeşitli spor alanları da yer almaktadır. Öğle ya da akşam yemeği yemek ya da lezzetli bir kahve içmek istiyorsanız da parkta bulunan Horizont ya da Restoran Marche gibi muhteşem manzaraya sahip yerleri tercih edebilirsiniz.

 • Adres: General Stoletov 92 str, Varna
 • Telefon : +359 876 084 888
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

-Doğal Güzellikler

16. Varna ve Altın Kum Plajları

varna altın kum plajları

Burası neresi? Golden Sands Plajı, bulunduğu beldeye adını veren 3,5 kilometre uzunluğunda muhteşem bir doğal güzelliktir ve her yıl binlerce kişi bu güzelliğin keyfini çıkarmaktadır.

Neden gitmeliyim? Eğer Varna’ya yaz mevsiminde yaz tatili yapmak için gidiyorsanız listenizde mutlaka Varna ve Altın Kum Plajları‘nı almalısınız. Burası mükemmel bir yaz tatili için ihtiyacınız olan her şeyi size sunuyor: sosyal tesisler, geniş su sporları tesisleri, plaj sporları, çeşitli turistik yerler, çok sayıda restoran, bar ve gece kulübü.

17. Taş Orman (Stone Forest)

Burası neresi? Bulgaristan’ın tek çöl bölgesine geldiğinizde peribacalarını andıran garip bir doğal güzellikle karşılaşıyorsunuz. Taş Ormanı, yaklaşık 13 km²’lik bir alanı kaplamaktadır ve yaklaşık 7 metrelik taş sütunların oluşturduğu bir alandır.

Alanda bulunan sütunların içi boştur ve küçük organizmaların neden olduğu metan oksidasyonu olarak bilinen bir süreçle oluşmuştur. Buna karşın bu sütunları gördüğünüzde insanlar tarafından yapılmadığına ve kendiliğinden oluştuğuna inanmakta güçlük çekeceksiniz.

Neden gitmeliyim? Bu sütunlar özellikle sosyal medya için birkaç farklı fotoğraf çekmek isteyenler tarafından görülmesi gereken bir noktadır. Bazı araştırmacılar tarafından bölgedeki taşların bazılarına isimler verilmiştir ve girişte size verilen rehberde bu isimleri inceleyebilirsiniz.

 • Adres: 2, 9144, Bulgaristan
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Giriş ücreti: 3 lv
 • Yol tarifi al >

18. The Wonderful Rocks

the wonderful rocks

Burası neresi? 1949 senesinde ulusal bir statüye kavuşan bu tuhaf kaya oluşumları, tıpkı Taş Orman gibi görülmeye değer muhteşem bir manzara sunuyor. Kayalar yaklaşık 50 metrelik taş oluşumlardır ve tıpkı nehir kıyısındaki bir kalenin kuleleri gibi görünmektedir.

Tsonevo Baraj Gölü’ne bakan bu kaya oluşumları Asparuhovo köyüne 2 kilometre mesafede bulunmaktadır ve göl çevresine gelen ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.

Neden gitmeliyim? Özellikle kaya tırmanışçıları için burası oldukça ilgi çekici bir noktadır. Sadece bir yürüyüşçü iseniz de altlarından geçip tüneli takip edebilir ve kayaların muhteşem güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Buraya sessiz ve kısa bir hafta sonu kaçamağı yapmak için, doğadaki canlıları incelemek için ya da kamp yapmak için gelebilirsiniz.

 • Adres: Христо Коев 17, 9200 Tsentar, Провадия, Bulgaristan
 • Ziyaret saatleri: Gün boyu
 • Giriş ücreti: Ücretsiz
 • Yol tarifi al >

-Çocuklarla Gidilebilecek Yerler

19. Devlet Kukla Tiyatrosu

devlet kukla tiyatrosu

Burası neresi? 1952 senesinde kurulan Devlet Kukla Tiyatrosu, her yıl “Altın Yunus” festivaline ev sahipliği yapmaktadır. Kurulduğu günden bu yana tiyatroda dünya çapında milyonlarca kişi tarafından izlenen 20.000 civarında performans ve 260 civarında konser gösterisi gerçekleştirilmiştir.

Salondaki gösteriler öncelikle çocuklar içindir ancak yetişkinler tarafından da oldukça beğenilmektedir. Pek çok gösterinin gerçekleştirildiği tiyatro, 12 Temmuz 1985’te şehir merkezinde bulunan yeni bir binaya yerleştirilmiştir.

Neden gitmeliyim? Çocuklu bir gezginseniz ve çocuğunuzla farklı bir etkinlik gerçekleştirmek istiyorsanız keyifli bir kukla tiyatrosu gösterisi siz ve çocuğunuz için çok eğlenceli olabilir.

 • Adres: ul. “Dragoman” №4, 9000 Center, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 / 52 60 78 44
 • Ziyaret saatleri: Salı-Cuma 10.0-17.00, Cumartesi-Pazar 09.30-24.00, Pazartesi kapalı.
 • Giriş ücreti: İletişim numarasından bilgi alabilirsiniz.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

20. Varna Hayvanat Bahçesi

Varna Hayvanat Bahçesi

Burası neresi? 72 çeşit hayvan ve kuş türünün barındığı Deniz Bahçesi içinde bulunan Varna Hayvanat Bahçesi, çocukların oldukça ilgisini çekebilecek bir durak. Hayvanat bahçesinin içinde aynı zamanda su kuşlarının habitatına uygun, zengin yeşilliklere sahip iyi bir su tabanı da oluşturulmuştur. Böylelikle ziyaretçiler gölde yüzerken ya da daldıklarında kuşların doğal davranışlarını da gözlemleyebilmektedir.

Hayvanat bahçesi içinde nesli tükenmekte olan hayvanlardan 17 tanesi de koruma altındadır. Bahçedeki en ilginç sakinlerin arasında birkaç tane siyah kuğu da bulunmaktadır. 2007 yılının sonlarında bahçeye gelen bir çift kanguru da gene buraya gelen yetişkinlerin ve çocukların ilgisini çekmektedir.

Neden gitmeliyim? Farklı canlı türlerini çocuklarınıza doğal ortamda göstermek ve bu hayvanları daha yakından görmek istiyorsanız Varna gezilecek yerler listenize hayvanat bahçesini mutlaka dahil etmeniz gerektiğini düşünüyoruz.

 • Adres: м-ст “Салтанат” № 5 м-ст “Салтанат” № 5, 9000 Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 820 611
 • Ziyaret saatleri: Her gün 09.00-19.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin 3 lv, Çocuklar 2 lv
 • Yol tarifi al >

21. Festa Dolphinarium

festa dolphinarium

Burası neresi? Yunus Akvaryumu, Bulgaristan’da yunuslara özel olarak tasarlanmış türünün tek örneğidir. Burası da Varna Deniz Bahçesi içindeki yeşillikler arasında yer alır ve muhteşem deniz manzarası sunar.

Akvaryumun açılışı 11.08.2014 tarihinde gerçekleşmiştir ve kısa bir süre içinde Varna’nın meşhur turistik yerleri arasında gösterilmiş, Bulgar turizminin önemli kozlarından biri haline gelmiştir. Akvaryum binası, fütüristik yapısı ve cam-alüminyum ön duvarı ile oldukça etkileyicidir. Bu keyifli bina mimar Simeon Saraliev önderliğinde yapılmıştır ve 30 metre uzunluğuna, 14 metre genişliğine sahip bir küp yapıdır.

Neden gitmeliyim? Varna’da görülebilecek en iyi yerlerden biri olan Dolphinarium’a gelerek çocuğunuzla ya da yetişkin olarak muhteşem yunus gösterilerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

 • Adres: Dolphinarium Varna, Primorski Park, Saltanat district, 9000 Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 302 199
 • Ziyaret saatleri: Gösteri saatleri için web sitesini inceleyebilirsiniz.
 • Giriş ücreti: 10 Leva’dan başlamaktadır.
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

22. Varna Akvaryumu

varna aquarium

Burası neresi? Varna Akvaryumu da Deniz Bahçesi içinde çocukla gidilebilecek keyifli duraklardan biridir. Akvaryum Karadeniz flora ve faunasının yanı sıra Karadeniz hidrolojik özelliklerini yaygınlaştıran bir merkezdir. Akvaryumun açılışı 1932 yılında gerçekleşmiştir.

Akvaryum içinde bütün Karadeniz balık gruplarının temsilleri görülebilmektedir. En ilgi çeken balık grupları ise Akdeniz’den Boğaz’dan geçerek Karadeniz’e gelenlerdir. Karadeniz faunası yaklaşık 140 türden oluşmaktadır. Akvaryum içinde aynı zamanda tatlı su balıkları da görülebilmektedir.

Neden gitmeliyim? Karadeniz su yaşamını daha yakından tanımak isterseniz ve bir de sizinle birlikte dolaşan bir çocuğunuz varsa Varna Akvaryumu sizin için şehirdeki en keyif veren yerlerden biri olacaktır.

 • Adres: 9000 Primorski, Varna, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 632 066
 • Ziyaret saatleri: 09.00-19.00
 • Giriş ücreti: Yetişkin 4 lv, 6-18 yaş arası 2 lv, 3-6 yaş arası 1 lv.
 • Yol tarifi al >

23. Aquapolis

varna aquapolis

Burası neresi? Akdeniz tarzında kurulmuş bu benzersiz su parkı, çocuklarınızın doyasıya eğlenmesi için gerekli olan bütün imkanları sunuyor ve burası Bulgaristan’da kurulmuş ilk su parkı olması nedeniyle de en çok tercih edilen yerler arasında bulunuyor.

“Golden Sands” turizm beldesinin kuzeybatı kesiminde ana yol üzerinde bulunan Aquapolis Su Parkı, ormanlık bir alanda yer almaktadır ve eşsiz bir deniz manzarası da sunmaktadır.

Neden gitmeliyim? Çocuklarınızla muhteşem bir şekilde eğlenmek istiyorsanız ve vaktiniz genişse Aquapolis’e zaman ayırmanızı öneriyoruz.

 • Adres: 9007 Golden Sands, Bulgaristan
 • Telefon: +359 52 389 966
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-19.00
 • Giriş ücreti: 35 lv
 • Yol tarifi al >

Varna’da Alışveriş Yapılacak Yerler

Varna’nın hareketli doğası içinde günümüzde çok sayıda keyifli ve zarif alışveriş merkezi bulunmaktadır. Alışveriş merkezlerinin yanı sıra gece pazarları ve butik dükkanları ile aklınızda olan her şeyi Varna’da bulmanız mümkün.

-Alışveriş Merkezleri

24. Grand Mall Varna

grand mall varna

Burası Varna’nın en yeni ve en önemli alışveriş merkezlerinden biridir. Bütün ulaşım noktalarına yakınlığı nedeniyle ticari faaliyetler için çok uygun bir konumda bulunmaktadır. Oysho, LC Waikiki, H&M, Stradivarius gibi pek çok önemli markanın mağazasının bulunduğu merkezde eğlence amaçlı çeşitli imkanlar da bulunmaktadır. Merkez içinde toplamda 200’ün üzerinde mağaza hizmet vermektedir.

 • Adres: Varna, 2 Andrey Saharov Sokak
 • Ziyaret saatleri: Her gün 10.00-22.00
 • Yol tarifi al >

25. Mall Varna

mall varna

Mall Varna, Bulgaristan’ın en bilinen alışveriş merkezlerinden biridir ve burada her yaştan kesime hitap eden alışveriş, eğlence ve dinlenme seçenekleri bir arada sunulmaktadır. Alışveriş merkezinde acıkanlar için kafeler ve birçok fast food restoranı da bulunmaktadır.

26. Delta Planet Mall

delta planet mall

40.000 m²’den fazla bir ticari alana sahip bu alışveriş merkezi içinde eğlence ve alışverişe yönelik pek çok mağaza ve seçenek bulunmaktadır. Yakın zamanda hizmet vermeye başlayan merkez şu anda Bulgaristan’ın en büyük alışveriş merkezi konumunda bulunmaktadır.

 • Adres: bul. “Slivnitsa” 185, 9009 Vladislavovo, Varna, Bulgaristan
 • Ziyaret saatleri: 10.00-22.00
 • Yol tarifi al >

-Alışveriş Caddeleri

27. Prens Boris Caddesi

prens boris caddesi

Prens Boris Caddesi de Varna’nın en önemli ve ana alışveriş caddelerinden biridir. Cadde boyunca hem yerel hem de uluslararası ürünler sunan mağazaları dolaşmak ve alışveriş yapmak oldukça keyiflidir. Özellikle yaz aylarında bu cadde, şehrin en hareketli ve alışveriş anlamında canlı yerlerinden biri haline gelmektedir.

28. Drin Caddesi

varna ana alışveriş caddesi

Varna’da detaylı ve kaliteli bir alışveriş yapmak isteyen deneyimli ziyaretçiler için Drin Caddesi, kaliteli ayakkabının merkezidir. Buraya gelenler yüksek kalitedeki ayakkabıları en uygun fiyatlara alma şansına sahip olmaktadır.

-Pazarlar, Marketler

29. Varna Pazarı

varna market

Merkezde bulunan bu açık hava pazarı, “Dr. Piskyuliev”, “Drin” ve “Angel Kanchev” bölgelerinde yer almaktadır. burası Varna’nın en büyük açık hava pazarı olma özelliğine sahiptir. Burada ihtiyacınız olan bütün gıda malzemelerini bulabilirsiniz.

Varna Açık Hava Pazarı aynı zamanda yerel halkın alışveriş alışkanlıklarını gözlemlemek için de çok güzel bir noktadır. Giyim konusunda ihtiyaçlarınızı da uygun fiyatlara Varna Açık Hava Pazarı’na gelerek karşılamanız mümkündür.

-Özel Mağazalar

30. Averi Beers

averi beers

Burası köpüklü içecek sevenler için mutlaka uğranması gereken noktalardan biridir. Dünyanın çeşitli bölgelerinden getirilen birbirinden özel ve popüler biralar bu mağazada bulunabiliyor.

31. Tina Art Shop

tina art shop

Sıra dışı hediyeler arıyorsanız Tina Art Shop galerisini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Galeride orijinal tabloların yanı sıra birçok güzel figür, birbirinden güzel el yapımı defterler, tabaklar ve daha çok çeşitli eşyalar bulabilirsiniz.

Varna Gece Hayatı

İçki içme yaşının 21 olduğu Varna, renkli gece hayatıyla da dikkat çekmektedir. Ne de olsa burası bir liman şehri ve limana kıyısı olan bir şehirde durgun bir gece yaşamı olması beklenemezdi. Bu nedenle Bulgaristan’a ziyaret ediyorsanız Varna gece hayatı ülkede bulabileceğinizin en iyilerindendir.

-En İyi Gece Kulüpleri

 • Makalali Beach Bar
 • Horizont Club
 • 4as Pik
 • Xtravaganza Varna
 • Planet Club
 • Alibi Club

-En İyi Barlar

 • Bar Brand
 • Cubo Beach Bar
 • Pench’s Coctail Bar
 • Kultura Speakeasy Bar
 • Diagonal

-En İyi Canlı Müzik

 • Sinatra
 • Joker
 • Piano Bar Jackie

Varna’da Yapılacak Şeyler

Sahilde ve Varna sokaklarında keyifli bir günün ardından sanat ve eğlence dolu etkinliklerle gününüze daha güzel bir şekilde devam edebilirsiniz.

-Festivaller, Yarışmalar

Bulgaristan’ın Varna kentinde özellikle yaz aylarında gerçekleştirilen büyük sanat, sinema ve müzik etkinlikleriyle zengin bir kültürel yaşamın tadını çıkarabilirsiniz.

Uluslararası Bale Yarışması

bale olimpiyatları

Dünyanın en eski bale yarışması olan bu organizasyon, Varna’ya gelenlerin en beğendiği sanatsal etkinlikler arasında bulunmaktadır ve genellikle “Bale Olimpiyatı” olarak adlandırılmaktadır. Yarışma iki yılda bir temmuz ayının son iki haftasında Yaz Tiyatrosu sahnesinde düzenlenmektedir. Yarışmadan en yüksek zevki alabilmek için farklı kategorilerde kazanan sanatçıların gösterilerini sergilediği gala gecesi için bilet alabilirsiniz.

Varna Uluslararası Yaz Müzik Festivali

varna uluslararası yaz müzik festivali

Bulgaristan’da düzenlenen en eski müzik festivallerinden biri olan Yaz Müzik Festivali Avrupa’daki en uzun soluklu festivallerden biridir. 1926 yılından bu yana düzenlenen müzik festivali neredeyse bir asırdır düzenli olarak gerçekleştirilmektedir ve özellikle klasik müzik sevenler için Varna’da yapılacak önemli şeyler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Festival uluslararası anlamda da birçok farklı ödülün sahibi olmuştur.

Love is Folly Uluslararası Film Festivali

love is folly müzik festivali

1993 senesinden bu yana düzenlenen yıllık film festivali, aşk temalarını keşfeden kaliteli filmlere ışık tutan bu güzel film festivalini de mutlaka değerlendirmenizi öneriyoruz.

-Turlar

Ücretsiz Yürüyüş Turu

Varna’da görülecek yerler listenize nereleri dahil ederseniz edin, zamanınızın çoğunu bu pitoresk şehri yürüyerek keşfetmenizi öneriyoruz. Varna’nın açık havada sunacak birçok şeyi bulunuyor ve bu şeyleri yürüyerek keşfetmek size oldukça makul bir fiyata mal olacak. Bunu gerçekleştirirken de Varna hakkında birçok şey görecek ve öğreneceksiniz. Yürüyüş turları her gün katedralin dışından başlamaktadır.

Varna’ya yakın Havalimanları

 • Varna Havalimanı (VAR) – 10 dakika
 • Bükreş Otopeni (OTP) – 5 saat 15 dakika
 • Burgaz (BOJ) – 2 saat 5 dakika

Temel İrtibat Bilgileri

-Konsolosluk Bilgileri

Varna bölgesi, Burgaz Başkonsolosluğu’nun görev bölgesinde yer almaktadır. Aşağıda Burgaz Başkonsolosluğu’na ait iletişim bilgilerini paylaştık:

 • Adres: bul. “Demokratsia” 38, 8000 Burgas Center, Burgas, Bulgaristan
 • Telefon: +359 56 879 940
 • Çalışma saatleri: Pazartesi-Cuma 09.00-12.00
 • Web sitesi
 • Yol tarifi al >

-Acil Durum Numaraları

 • Acil Durum: 112 (Sağlık, polis, itfaiye gibi noktalara aynı telefon numarası üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz)

-Turistler İçin Telefon Kullanımı

Varna’da turistler için telefon kullanımı için en zahmetsiz yol bulunduğunuz yerdeki wifi bağlantısına bağlanarak internet üzerinden görüntülü ya da sesli görüşme gerçekleştirmektedir. İnternetin olmadığı yerlerde telefon kullanımı için ise mevcut Vodafone, Turkcell ya da Türk Telekom hattınızın müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeli ve telefonunuzu yurt dışı kullanımına açtırmalısınız.

Varna’da telefon kullanımı için bir başka seçenek ise geçici bir hat almaktır. Bunun için Varna’da bulunan iletişim mağazalarına giderek kolay bir şekilde geçici hattınızı satın alabilirsiniz.

Not: Yazımız son olarak 22.06.2022 tarihinde güncellenmiştir.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin