Osmaniye’nin Tarihi Yerleri | 10 Tarihi Nokta

Osmaniye’nin tarihinde hüküm sürmüş medeniyetler zengin bir kültüre ve çok çeşitli tarihi yapılara ev sahipliği yapmaktadır.

Akdeniz’in Çukurova alanında bulunan Osmaniye’nin tarihi yerleri, arkeolojik bir değer taşımaktadır. Çukurova’nın en dikkat çekici yerlerindendir. Ticari faaliyetleri yoğundur. Zengin bir toprak yapısı vardır. Bu toprak yapısı tarıma elverişli. Elverişli toprak yapısı sayesinde de medeniyetlerin buluşma noktası olmuş. Dolayısıyla Osmaniye’nin tarihi yerleri bize çeşitli hikayeler anlatır.

Osmaniye’nin Tarihi Yerleri

Kaleler

1- Toprakkale Kalesi

Toprakkale Kalesi

Tarihi geçmişi M.Ö. 2000’li yıllara dayanmaktadır. 8. yüzyılda Abbasi Halifesi Harun Reşit Paşa tarafından siyah taşlarla dekore edilmiştir. Osmanlı Dönemi’nde ise Kale Kınık olarak adlandırılmaktaydı. Ziyaretçilerin uğrak noktası olan Toprakkale Kalesi, gece ışıklandırmalarıyla görkemli bir görünüme kavuşuyor.

2- Harun Reşit Kalesi

Harun Reşit Kalesi

 

Harun Reşit Kalesi, Abbasi Halifesi Harun Reşit Paşa tarafından yaptırılmıştır. Muhteşem bir manzaraya sahiptir. Amonas Dağlarının eteklerinde yer alan bu tarihi yer, 789 yılında inşa edildi. Ziyaretçilerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir kaledir. Yılda 50 bin turiste ev sahipliği yapmaktadır. Yerel halkın yanı sıra yabancı turistler de Harun Reşit Kalesi’ni ziyaret ediyor.

3- Çem Kalesi

Çem Kalesi

Ulaşımı oldukça zor bir tarihi kaledir. Sarp kayalıkların tepesinde bulunan Çem Kalesi gizemli bir yapıya sahiptir. Kalenin kabartmaları önemli bir detay. Aslan figürleri dönemin izlerini yansıtan bir ayna gibi. Aslan figürleri, Abbasi dönemin sanatsal bakış açısını yansıtıyor. Aslan figürleri karşılıklı olarak bir kolon bağlamaktadır. İnce mimari çizgiler dikkat edilmesi gereken ayrıtılar arasında.

4- Aşılı Kalesi

Aşılı Kalesi

Yoğunluk Köyü’nün yakınlarında yer almaktadır. Kale hakkında kesin bilgi yok. Orta çağ mimarisinin özelliklerini taşıdığını söyleyebiliriz.

5- Çardak Kalesi

çardak kalesi

Çardak Köyü yakınlarında 200 metre yükseklikte yer alan Çardak Kalesi, bölgenin tarihi güzelliklerinden biri olmakla birlikte eski dönemde kervan ticaretini korumak amacıyla yapılmış askeri bir kale. Osmaniye’nin 6 kilometre doğusunda yer alan kaleye, Çardak Köyü’ne ulaştıktan sonra yürüyerek de ulaşabilirsiniz. Roma döneminden günümüze ulaşan kalenin manzarası da fotoğraf severler için oldukça iyi bir kare oluşturuyor.  Ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

6- Savranda Kalesi 

savranda kalesi

Kaypak Köyü yolu üzerinde Osmaniye kent merkezine 30 kilometre mesafede yer alan Savranda Kalesi, kentin en eski tarihi yapılarından biri. 7-10 metreyi bulan yüksekliklerde surları ve 12 burç kulesi yer almaktadır. Romalılardan kalma bir tarihi yapı olmasının yanı sıra tarih severlerin sıklıkla ziyaret ettiği gezi noktalarından biri olarak gösterilmektedir.

Antik Kentler

7- Kastabala Antik Kenti

kastabala antik kenti

Osmaniye kent merkezine 12 kilometre mesafede yer alan Kastabala Antik Kenti, Karatepe Müzesi yolu üzerinde yer almaktadır. Küçük bir ova üzerine kurulu kente Ceyhan Nehri yakınlarında ulaşım sağlayabilirsiniz.  Yapılan kazılar sonucu 3 bin 500 yıllık bir tarihe sahip olduğu bilinen kentte pek çok yüzyıla ait izler görülüyor.

8- Amouda

amouda kale

Hemite Kalesi olarak da bilinen Amouda, Kilikya Ermeni Krallığı’ndan kalma bir Haçlı Kalesi olarak tarihte rol oynamış… 1212 yılında dönemin Ermeni Kralı Levon I tarafından Teutonic Şövalyeleri için inşa ettirilmiş.

9- Filaviopolis

filaviopolis antik kenti

Filaviopolis Antik Kenti, Çukurova’da kurulmuş çok eski çağlardan beri pek çok medeniyetin hüküm sürdüğü yerleşim yerlerinden biridir. Günümüzde Osmaniye bölgesinde oldukça az kalıntıya sahip kentte, bir dönemler tarihe adını altın harflerle yazdırmış Roma imparatorları yaşamıştır. Türk tarihinden Büyük Selçuklular, Dulkadiroğlulları ve Osmanlılar gibi uygarlıklara ev sahipliği yapan antik kente uğramanızı tavsiye ederiz.

Diğer Yerler

10- Osmaniye Kaplıcaları

Osmaniye Kaplıcaları

 

Genellikle Ceyhan Nehri kıyısına toplanmış Osmaniye Kaplıcaları, Aslantaş ve Berke Barajlarına yakın konumu sebebiyle şifalı sularının yanı sıra sunduğu harika manzaralar sebebiyle de sıklıkla ziyaret edilmektedir. Kaplıcanın tertemiz havası ve her derde deva olduğu söylenen suları görülmeye değer özellikleri arasında…

Osmaniye’nin tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlere iletebilirsiniz.  

Yorum yapın