Ana sayfa » Türkiye » Mersin » Mersin Gezilecek Yerler | 51 Görülesi Yer

Mersin Gezilecek Yerler | 51 Görülesi Yer

0
1711
bozyazı plajı

Çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Mersin ilinde görülmesi gereken birçok tarihi ve doğal güzellik bulunuyor.

Hazırsanız sizi, doğal güzellikleriyle ve tarihi dokusuyla büyüleyecek Mersin ilimize götürüyoruz. Mersin, güney bölgesinin tarih, kültür ve doğal güzellikler bakımından en önemli şehirlerinin başında geliyor. Bu güzel şehri keşfetmeniz için Mersin listemiz sizlerle;

Doğal Parklar

1. Köşekbükü Mağarası

köşekbükü mağarası

Mersin’in Anamur ilçesinde bulunan mağara, Astım Mağarası adıyla da biliniyor. 20.000 yıllık tarihi olduğu düşünülen mağaranın, Frenkliler döneminde keşfedildiğine dair rivayet de var. Astım hastalarına iyi geldiği söylenen mağaraya ulaşmak eskiden daha zor olsa da, artık kolayca ulaşabilir ve içindeki ışıklar sayesinde rahatça etrafı görebilirsiniz.

2. Yedi Uyurlar Mağarası (Eshab-ı Kehf)

yedi uyurlar mağarası

Yedi Uyurlar inanışının en önemli noktalarından biri olan mağara, Kuran’da bahsedilen dünya üzerindeki 33 Yedi Uyurlar mağarasından biri. Hristiyanların ve Müslümanların kutsal olarak kabul ettiği inanışta, Tanrıya inandıkları için eziyet edilmekten kaçan 7 genç ve Kıtmir adlarındaki köpeklerinin sığındığı yer olarak kabul ediliyor. Tarsus’un 12 km kuzeyinde bulunan Dedeler Köyü’ndeki mağaraya, 20-25 basamak indikten sonra ulaşabilirsiniz.

3. Gilindire Mağarası (Aynalıgöl)

Gilindire mağarası

Mersin’in en etkileyici mağaralarından birisi de, 1999 yılında bir çoban tarafından tesadüfen keşfedilmiş Gilindire Mağarası. Aydıncık’a 10 km uzaklıktaki Gemi Durağı yakınlarında bulunan mağara, deniz kenarından girdiğiniz köprüsüyle de dikkat çekiyor. Daha mağaraya girmeden manzarasına hayran kaldığınız yer, mağaraya girince sizi daha çok etkileyecek.

4. Cennet ve Cehennem Obruğu

cennet cehennem obruğu

Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan obruklar, erozyonla tavanın çökmesi sonucu oluşmuş iki obruktan oluşuyor. Cennet Obruğu’nun içerisinde bir de küçük bir eski kilise bulunuyor. Cennet Obruğu’na ulaşabilmeniz için 250 basamaklı bir merdivenden inmeniz gerekiyor. Ancak Cehennem Obruğu’na inebilmeniz için merdiven yok, dağ malzemeleriyle iniş sağlanabiliyor.

5. Lamos Kanyonu

lamos kanyonu

Mersin’in Erdemli ilçesinin içinde bulunan Limonlu beldesindeki en güzel noktalardan birisi de, Lamos KanyonuLamos Kanyonu. Fethiye, Saklıkent Kanyonu’nu andıran kanyon, Mersin ilçe merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor. Kanyon’un içinde akan çayın adı ise Limonlu Çayı. Lamos Kanyonu’na gittiğinizde, piknik yapabilir, çayda yüzebilir, ya da dağ tırmanışı yapabilirsiniz.

6. Anamur Çayı (Dragon)

anamur çayı

Dragon Çayı olarak da bilinen, Anamur Çayı 35 km uzunluğunda bir çay. Toroslar’ın eteklerinden başlayarak, Çatalyatak, Yellice ve Kızcağız tepelerinden gelir. Nehir sporları için çok uygun olan çayda rafting yaparak, eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

7. Göksu Kanyonu

göksu kanyonu

Mersin’in rafting ve kano sporlarını sevenler için en çok uğranılan yerlerden olan Göksu Kanyonu, uzunca bir vadide, dağların arasından süzülüp gidiyor. Bazı noktalarda akım hızının yüksek olduğu nehrin yüksekliği zaman zaman 100 metreyi bulabiliyor. Orta Toroslar’dan doğan bu kanyonu görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

8. Aksıfat Kanyonu

aksıfat kanyonu

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan kanyon, aslında Toroslar’dan başlayarak 110 km uzunluğunda bir dere. Doğa severlerin uğrak yerlerinden birisi haline gelen kanyon, aynı zamanda ilçenin içme suyu ihtiyacını da karşılıyor. Derenin buz gibi sularında serinledikten sonra, kanyonda yapacağınız doğa yürüyüşüyle, unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz.

9. Gezende Kanyonu

gezende kanyonu

Mut ilçesinde bulunan kanyona, Gezende Barajı’ndan aşağıya inerek ulaşabilirsiniz. Yer köprü şelalesine kadar devam eden kanyon, sessiz ve sakin bir tabiat harikası. Sarp kayalıkların bulunduğu kanyonda, hazırlıklı gelirseniz doğa yürüyüşü yapabilir ve kanyonu keşfedebilirsiniz.

10. Yerköprü Şelalesi

yerköprü şelalesi

Gezende Kanyonu’nun bitiminde yer alan şelale, Türkiye’de koruma altına alınan 8 tabiat harikasından birisi. Mut ilçesinde bulunan şelale, şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunuyor. Şelalenin arkasında bulunan mağaranın içinde berrak bir göl de bulunuyor.

11. Ilısu Şelalesi

ılısu şelalesi

Gülnar ilçesinin Ilısu Köyü sınırları içinde bulunan şelale, Gülnar merkeze 67 km uzaklıkta bulunuyor. Özellikle ilkbahar aylarından coşkulu bir biçimde akan şelale, 70 metrelik dik düşüşlere kadar ulaşıyor. Şelaleye gittiğinizde buz gibi suyun tadını çıkarabilir, doğayı keşfedebilirsiniz.

12. Tarsus Şelalesi

tarsus şelalesi

İlk görüşte Antalya’nın Manavgat şelalesini andıran şelale, Mersin’in en heybetli ve güzel şelalelerinden. 5 metre yükseklikten akan suyun görüntüsünü izlerken, şelalenin etrafına kurulan restoranlarda yemek yiyebilir, soğuk bir içecek içebilirsiniz.

13. Santuras Şelalesi (Santa Iras)

santuras şelalesi

Gözne yolu üzerinde bulunan şelaleye kolayca ulaşabilirsiniz. Mersin’in sıcak yaz günlerinde, buz gibi havasıyla sanki karadenizdeymişsiniz hissine kapılacağınız şelalede bir de alabalık restoranı bulunuyor. Taze taze tesisten çıkarılan güveç balıklardan yiyebilir, şelaleyi izleyerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

14. Limonlu Çayı

limonlu çayı

Erdemli ilçesine bağlı olan çay, Aksıfat ve Eldilek derelerinin birleşmesiyle oluşmuş. Doğal manzarasının harikalığının yanı sıra, konforlu vakit geçirebileceğiniz işletmeler de mevcut. Dere boyunca ilerlerseniz, meşhur tarihi kalıntı Adam Kayalar’ı da görebilirsiniz.

15. Kisecik Kanyonu (Saklı Cennet)

kisecik kanyonu

Tarsus’tan yaklaşık 52 km uzaklıkta bulunan kanyon, Saklı cennet adıyla da anılıyor. Suyunun soğukluyuyla ünlü olan kanyonda, dilerseniz kişi başı 20₺ gibi bir ücret vererek sallar ile gezebilirsiniz. Suyun derinliğinin 16 metreye kadar ulaştığı kanyonda, doğanın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

16. Çocakdere Milli Parkı

çocakdere milli parkı

Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde bulunan Çocakdere Milli Parkı, özellikle doğa yürüyüşçülerinin ve kamp severlerin en sevdiği bölgelerden. Filmlerden fırlamış yemyeşil görüntüsüyle, insanın başını döndürecek oksijeniyle, doğaya dönüş yaşayabilirsiniz. Kamp yapmayı düşünürseniz, milli parkın yaban hayatı olduğunu da unutmayın.

17. Çamlıyayla Baştepe

çamlıyayla baştepe

Çamlıyayla merkezine 13 km mesafede bulunan Baştepe, eşsiz manzarasıyla görenleri büyülüyor. Rakımı 2230 metre olan Baştepe, dağ araçlarıyla etkinliklerin en çok yapıldığı noktalardan. Sizde Mersin’in dağlarına çıkıp, iyi bir nefes almak istiyorsanız, Baştepe’ye mutlaka çıkmalısınız.

18. Taşeli Platosu

taşeli platosu

Taş ve suyun birleştiği en güzel yerlerden birisi de şüphesiz Taşeli Platosudur. Derin mağaralar, heybetli şelalerle, yükseklikteki en çekici düzlüklerden. Platoyu yaran kanyonuyla, keşfetmeniz gereken bir plato. Mersin’e gittiğinizde Taşeli Platosu’na bir gününüzü ayırmanızı, hatta dilerseniz kamp yapmanızı tavsiye ederiz.

Müze Ve Tarihi Yerler

19. Kızkalesi

kızkalesi

1119 yılında I. Leon tarafından yaptırılan kale, Korykos Antik Kenti’nin içinde bulunuyor. Denizin ortasındaki ihtişamlı görüntüsüyle görenleri büyüleyen kaleye, deniz bisikleti kiralayarak ulaşabilirsiniz.

Ziyaret Saatleri:
Yaz Dönemi :09:00 – 20:00
Kış Dönemi: 08:00 – 19:00
Giriş Ücreti: 5 TL

20. Mamure Kalesi

mamure kalesi

Mersin’in en önemli kalelerinden Mamure kalesi, ilk gördüğünüzde heybetli yapısıyla sizi büyüleyebilir. Romalılar tarafından 4.Yy’da yapılan kale, denizin kenarında eşsiz manzarasıyla Akdeniz’i seyrediyor. Kontrol ve savunma amaçlı yapılan kale, günümüzde ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.

21. Anemurium Antik Kenti

anemurium antik kenti

Anamur’a sadece 7 km uzaklıkta bulunan antik kent, aynı zamanda Anamur’un ismini aldığı yer olarak da biliniyor. Roma ve Bizans’ın etkisini göreceğiniz antik kente, kolayca ulaşabilir ve kalıntıları inceleyebilirsiniz.

Ziyaret Saatleri: Her gün 08:00 – 17:00
Giriş ücreti: 6 TL

22. Uzuncaburç Antik Kenti

uzuncaburc-antik-kenti

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan antik kent, Mersin’de tarihi dokuyu en çok hissedebileceğiniz yerlerden birisi. Antik kent zenginliğiyle bilinen şehirde, onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış bu antik kenti görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

23. Roma Yolu

Roma Yolu

Tarsus ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan Roma Yolu, Roma döneminde araçların gidebilmesi için hazırlanan bir yol. Araçların yoldan çıkmaması için taş engellerin de döşendiği yolda, tıpkı bir otoyola benziyor. Yolun üzerinde antik mezarlar ve kitabeler de bulunuyor. Mersin’e geldiğinizde Roma Yolu’nun kapısından geçmeyi unutmayın.

24. Kleopatra Kapısı

kleopatra kapısı

Eskiden sur kapısı olan Kleopatra Kapısı, surların olduğu zamanda 3 taneymiş ancak bugün günümüze bir tek Kleopatra Kapısı kalmış. Kleopatra’nın, sevgilisi Romalı General Antonius ile buluştuğu limanın orada bulunduğu için bu adı alan kapı, Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde İskele Kapısı diye de geçer.

25. Narlıkuyu Mozaik Müzesi

narlıkuyu mozaik müzesi

1975-1976 yılları arasında yapılan antik kent çalışmaları sonucu ortaya çıkarılabilen mozaik, Roma İmparatorluğu’nun izlerini taşıyor. Rivayete göre Romalı komutan Pomerius tarafından yaptırılan Narlıdere hamamından çıkan mozaiği görmenizi tavsiye ederiz.

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:00
Kış Dönemi:08:00-17:00 

*Tarihi kültürü ve mirasıyla Mersin’de daha çok fazla tarihi yer var. Alahan Manastırı’ndan, Adam Kayalar’a ve pek çok müzeye ev sahipliği yapan Mersin’in tüm tarihi yerlerini ve müzelerini görmek için Mersin’in tarihi yerleri yazımızı okuyabilirsiniz…

26. Kırk Kaşık Bedesteni

Akdeniz’de olup da, ticaretten bahsetmemek olmaz. Anadolu şehirlerinde önemli yer tutan Bedestenlerden birisi de Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunuyor. Ramazanoğulları Beyliği’nden İbrahim Bey tarafından 1579 yılında yaptırılan Bedesten, ilk dönemlerinde aşevi olarak da faaliyet göstermiş. İçinde pek çok dükkanın olduğu Bedestene, Mersin’den dönmeden önce birkaç hediyelik eşya almak için de gelebilirsiniz.

27. Mersin Marina

mersin marina

Marinaların şehrin görüntüsüne kattığı estetik ve güzelliğin bir diğer örneği de Mersin marina. Mersin’in ilçe merkezinde bulunan marina, sosyal ortam olarak en kalabalık yerlerden. Vakit geçirmek için sabah-akşam farketmeksizin kafe ve restoranlarına gidebilir, gününüzü değerlendirebilirsiniz.

28. Tarsus Ulu Cami

tarsus ulu cami

Mersin’in en görkemli yapılarından olan Tarsus Ulu Cami, 1579 yılında Ramazanoğulları’ndan İbrahim Bey’in isteğiyle yaptırılmıştır. Cami-i Nur adıyla da bilinen cami, Kırkkaşık Bedesteni ile birbirine çok yakın. Aynı gün içinde iki yeri de kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

29. Şahmeran Hamamı

şahmeran hamamı

Roma döneminden kalma bir temel üzerine, Ramazanoğulları döneminde inşa edilen hamam, Mersin’in Tarsus ilçesinde yer alıyor. Türk hamamı mimarisini yansıtan hamamda, Yılanların Şahı olarak bilinen, Şahmeran efsanesinden Şahmeran’ın burada öldürüldüğü rivayet ediliyor.

30. Hz. Mikdat Cami

hz mikdat cami

 

 

Sultanahmet Cami’nin 6 minaresiyle ünlü olduğunu biliriz, ancak Mersin’de yapılan Hz. Mikdat Cami’si de 6 minaresiyle dikkat çekiyor. Heybetli görünümüyle, Ankara Kocatepe Camisi’nden sonra Cumhuriyet döneminin ikinci en büyük camisi olarak sayılıyor. Muğdat Camisi olarak da anılan camiyi, görmenizi tavsiye ederiz.

Plaj ve Koyları

31. Tisan Yarımadası

tisan yarımadası

Bölgenin keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Tisan Yarımadası, özellikle sakinliği ve tertemiz denizin keyfini yaşamak isteyen ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor. Yarımadanın yeşil ve maviyle karışık manzarası ise insana büyük bir keyif veriyor. Mersin’in Silifke ilçesine gittiğinizde uğramalısınız.

32. Yeşilovacık Halk Plajı

yeşilovacık plajı

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan en sakin koylardan birisi de Yeşilovacık halk plajı. Geniş ve uzun alana sahip olan plaj aynı zamanda kumluk. Koy, sakin olduğundan ve çok fazla turistik değil. Bu yüzden şezlong ve şemsiye gibi hizmetler yok. Kendi havlunuzu serip, denizin keyfini sürebilirsiniz.

33. Mavikent Sahili

mavikent sahili

Yemyeşil çamların içinde olan koy, Mavikent sitesi’nin önünde olduğu için bu ismi almış. Etrafında herhangi bir tesis bulunmadığından, kendi malzemelerinizi getirmekte fayda var. Sahile gittiğinizde gün batımını izlemenizi öneririz.

34. Boğsak Koyu

boğsak koyu

Mersin’in en güzel koylarından biri olan Boğsak Koyu, aynı zamanda mavi bayraklı denize sahip. Genellikle Caretta carettaların en çok uğradığı yerlerden. Koyda şezlong, şemsiye gibi hizmetler yok ancak kamp işletmeleri mevcut. Tuvalet ve banyo ihtiyaçlarınızı da bu alanlarda giderebiliyorsunuz. Dupduru denizin keyfini çıkarmak için, koya uğramayı unutmayın.

35. Akçakıl Koyu

akçakıl koyu

Adından da anlaşılacağı üzere burası çakıllı bir koy. Silifke’de bulunan koy, çam ormanlarının bittiği yerde karşınıza çıkıyor. Pek çok işletmenin de bulunduğu koyda, mis gibi doğal havasını içinize çekerken, denizin keyfini sürebilirsiniz.

36. Barbaros Koyu

barbaros koyu

Silifke’de bulunan sakin koylardan bir diğeri de Barbaros Koyu. Yüksek sesli plaj işletmelerinden uzak kalan koy, gezi teknelerinin de en çok uğradığı koylardan. Kendi şemsiyenizi ve havlunuzu alıp giderseniz, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

37. Kum Mahallesi Plajı

kum mahallesi plajı

Silifke’de sığ deniziyle çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği kumsallardan olan plaj, kumluk bir yapıya sahip. Pek fazla işletme bulunmadığından hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz.

38. Yapraklı Koy

yapraklı koy

Silifke’nin belki de en güzel koylarından olan Yapraklı Koy, Mersinlilerin ve turistlerin en çok tercih ettiği koylardan. Turkuaz renkli suyu ve havuz görünümüyle, her göreni kendine hayran bırakıyor. Denizin içinde bir de soğuk su kaynağı olduğundan her zaman temiz bir koyla karşılaşıyorsunuz. Tesislerin de bol olduğu koyda, şezlong ve şemsiye hizmetinden faydalanabilirsiniz.

39. Susanoğlu Plajı

susanoğlu plajı

Yapraklı Koyu geçtiğiniz zaman karşınıza çıkan Susanoğlu Plajı, genişçe plajıyla ve yumuşacık kumlarıyla çok fazla tercih ediliyor. Bu yüzden özellikle haftasonları kalabalık olabiliyor. Şezlong ücretinin 15-20₺ olduğu plajda, günün tadını çıkarabilirsiniz.

40. Kapızlı Plajı

kapızlı plajı

Atakent’te bulunan plaj, yine kumsalı geniş olan kumsallardan biri. Çok fazla tesisin bulunmadığı plajda, şezlong ve şemsiyeyi ücretli olarak kiralayabilirsiniz.

41. Kızlar Hamamı Koyu

kızlar hamamı koyu

Mitolojik hikayeye göre Zeus’un kızlarının yıkandığı rivayet edilen koy, Kızlar Hamamı adını burdan alıyor. İçme suyunun denize karıştığı nokta da tam olarak burada yer alıyor. Bu yüzden her zaman buz gibi ve berrak bir su sizleri karşılıyor. Yazın sıcak günlerinde serinlemek için, Kızlar Hamamı Koyu’nu tavsiye ederiz.

42. Akyar Koyu

akyar koyu

Narlıkuyu’da bulunan koy, Kızlar Hamamı Koyu’ndan hemen bir sonraki sırada bulunan koy. Plaj olarak kumsalı bulunmuyor ancak, büyük bir alana yayılan piknik alanı mevcut. Hazırlıklı gelirseniz gününüzün güzel geçmesini sağlayabilirsiniz.

43. Altınofroz Plajı

altınorfoz plajı

Mersin’in en güzel plajlarından birisi de, Silifke’de bulunan  Altınorfoz Plajı. Otele ait olan plaja, şemsiye ve şenzlog ücreti ödeyerek girmeniz mümkün. Mavi bayraklı olan deniziyle, ailece güzel vakit geçirebilirsiniz.

44. Bozyazı Halk Plajı

bozyazı plajı

Mersin’in Bozyazı ilçesinde bulunan plaj, Mavi bayraklı olan Mersin plajlarından biri. Sabahın erken saatlerinde gittiğinizde dingin olan deniz öğleden sonra dalgalanabiliyor. Etrafta işletmelerinde bulunduğu plajda, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

45. Büyükeceli Plajı

büyükeceli plajı

Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan plaj, çok fazla bilinmiyor. Bu yüzden sakinlik ve kafa dinlemeyi isteyenler için biçilmiş kaftan. Deniz suyu ılık ve plajı da kumluk olan kumsal da işletme sayısı da az. Özellikle dalışı sevenlerdenseniz, bu plaj tam size göre.

46. Anamur Sahili

Anamur Sahili

17 Km uzunluğunda sahiliyle, Anamurium Antik Kenti kalıntılarının arasında denize girmek ayrı bir zevk. Pullu Orman İçi Milli Parkı’nın da içinde bulunan koy, kamp için de uygun alana sahip.

47. İncekum Plajı

incekum plajı

Adından da anlaşılacağı üzere incecik kumuyla, herkesi kendine hayran eden bir plaj; İncekum Plajı. Masmavi denize karşı çadırınızı kurup, tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Antalya- Mersin otoyolu üzerinde bulunan plaj, her yerden ulaşım kolaylığı olduğu için, rahatça gidebileceğiniz plajlardan.

48. Soğuksu Plajı

soğuksu plajı

İncekum Plajı’nı geçtikten sonra, Antalya-Mersin yolunda devam ettiğinizde karşınıza çıkan plaj, dağdan gelen Soğuksu Çayı’nın suyunun denize karışmasından dolayı Soğuksu Plajı ismini almış. Buz gibi suya girip serinleyebilir, dilerseniz yanı başındaki çaya da girerek durulanabilirsiniz.

49. Limonlu Plajı

limonlu plajı

Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Limonlu Plajı, adını bölgede yetişen Mersin limonlarından alıyor. Uzunca sahil şeridiyle, kalabalık olsa dahi yoğunluğunu hissetmeyeceğiniz kumsalda, denizin keyfini sürebilirsiniz.

50. Kızkalesi Plajı

kızkalesi plajı

Mersin’in en bilindik tarihi kalıntılarından biri olan Kızkalesi’nin hemen karşısındaki sahil şeridinde bulunan plaj, turkuaz rengiyle görenleri büyülüyor. Sığ bir deniz olduğu için çocuklu aileler için çok uygun. Ancak denize girmek istemezseniz, deniz bisikleti kiralayarak Kızkalesi’ne de çıkabilirsiniz.

51. Yanışlı Mağarası

yanışlı mağarası

Mavi Çini Mağarası olarak da bilinen mağara, Mersin’in Gülnar ilçesinin sınırları içinde yer alıyor. Harika manzarası ve deniziyle görenleri büyüleyen mağara, kamp yapmak için de uygun bir alana sahip.

PinMersin gezilecek yerler listemizi beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.