Mersin’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 60 Yer (Detaylı)

*Hap Niteliğinde Bilgiler

Şehir hakkında bilgiler; eski bilinen ismi ile İçel, Akdeniz Bölgesi’nde bulunan Türkiye‘nin en büyük 11. şehridir. Mersin limanı bulunduğu coğrafi koşul sebebiyle ilçeye önemli bir ekonomik kaynak sağlamaktadır. Çok geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Mersin ili, görülmesi gereken tarih, kültür ve doğal güzellikler bakımından en önemli şehirlerinin başında geliyor. Bu güzel şehri keşfetmeniz için Mersin gezilecek yerler yazımızı okumaya devam edin.

Kaç günde gezilir; planınızı maksimum 3-4 güne ayarlamanız yeterli olacaktır.

Ziyaret için en uygun zaman; yaz aylarında sıcak ve nem oranı yüksek olan ilin, kış aylarında ise ılık ve yağışlı olduğu görülmektedir. Ziyaret için en uygun zaman dilimi ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Havaalanı/Merkez Ulaşım; Ulaşım Rehberi yazımızda tüm bilgileri detaylı şekilde bulabilirsiniz.

Müze kartarı; Türkiye’nin çoğu ilinde geçerli olan ve ücretsiz giriş yapabilmenizi sağlayan Müzekart ile Mersin’de yer alan müzeleri ve turistik yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Ne Yenir; Diğer tüm illerimizde olduğu gibi Mersin’de de tadı damakları çatlatacak tatları; tantuni, kerebiç, Tarsus kebabı ve daha fazlası için Mersin’in Yöresel Yemekleri yazımızı okumaya devam edin.

Ortalama kişi başı yemek: 23.65 TL

*Mersin Gezilecek Yerler Videosu

*Popüler Görülecek Yerler

-Sembolik Yapılar 

1-Kleopatra Kapısı

kleopatra kapısı

Burası Neresi? Bizans Dönemi’nde kent surlarının Dağ, Adana ve Deniz olarak üç kapısı yer alırmış. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde Tarsus’dan bahsederken buradaki kapı için İskele Kapısı ismini vermiştir. 18. yüzyılın sonlarına dek üç kapı da sapasağlam gelmiş olup Mısırlı İbrahim Paşa 1835 yılında hepsini yıktırmış ve yalnızca tek kemerli Deniz Kapısı kalmıştır.

Ünlü Mısır kraliçesi  Kleopatra’nın Romalı sevgilisi General Antonius ile görüştüğü Tarsus ilçesindeki Gözlü Kule’de büyük bir tören eşliğinde karşılanmışlar ve Deniz Kapısı’ndan şehre girmişlerdir. Bundan böyle de ismi Kleopatra Kapısı olarak kalmıştır.

Konum: Tarsus Adana 47. Km., Tarsus Merkez, Tarsus, Mersin (İçel)

Yol tarifi al >

2-Kız Kalesi

kız kalesi mersin

Burası Neresi? Bir diğer adıyla Deniz Kalesi olarak anılan Kız Kalesi, aynı adı taşıyan mahallenin sahilinde konumlanan bir adacığın üzerinde yer almaktadır. Kalenin üzerinde yer alan kitabeye göre, 1119 yılında I. Leon tarafından yaptırılan kale, Korykos Antik Kenti’nin içinde bulunuyor. Bir dönemde korsanların barınak olarak kullandığı bilinen bilgiler arasındadır.

Geçtiğimiz yıllarda Mersin Arkeoloji Müzesi’nin yaptığı kazı çalışmaları esnasında kalenin ortasında bir yapı kompleksi bulunmuştur. Bu kompleksin içinde bir de şapel yer almaktadır ve kalenin avlusundaki şapelden bile daha eski olduğu öğrenilmiştir. Sahilden 600 metre uzaklıktaki ihtişamlı görüntüsüyle görenleri büyüleyen kaleye, deniz bisikleti kiralayarak ulaşabilirsiniz.

Kale hakkındaki efsaneye göre; kral çok sevdiği biricik kızının geleceğini öğrenmek amacıyla bir falcıya danışır. Bir yılan tarafından sokularak öleceğini öğrenmesi üzerine kızı için bu kaleyi inşa ettirmiş. Prensesi bu şekilde koruyacağına inanan kral bir gün kızına bir sepet üzün gönderir. Olacak o ki sepetin içine yılan girer ve güzel prensesi sokarak öldürür.

Çaşlışma Saatleri: Yaz Dönemi :09:00 – 20:00 / Kış Dönemi: 08:00 – 19:00

Giriş Ücreti: 5 TL

Yol tarifi al >

3-Kırk Kaşık Bedesteni

kırkkaşık bedesteni

Burası Neresi? Akdeniz’de olup da, ticaretten bahsetmemek olmaz. Anadolu şehirlerinde önemli yer tutan Bedestenlerden birisi de Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunuyor. Ramazanoğulları Beyliği’nden İbrahim Bey tarafından 1579 yılında yaptırılan Bedesten,Yapıldığı ilk dönemlerde aşevi ve medrese olarak faaliyet veren bedesten, Cumhuriyet’in ilanından sonra kapalı çarşıya dönüştürülmüştür.

Eski ismiyle Beyaz Çarşı olarak anılan bedestende; yöresel el sanatlarına ait seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma turistik hediyelik ürünler olmak üzere, yöresel damak tatlarının bulunduğu yiyecek ve içeceklerin satışı yapılmaktadır. İçinde pek çok dükkanın olduğu Bedestene, Mersin’den dönmeden önce birkaç hediyelik eşya almak için de gelebilirsiniz.

Konum: Şehitkerim, 3404. Sk. No:13, 33440 Tarsus/Mersin

Çalışma Saatleri: 08:00-20:00

Yol tarifi al >

4-Mersin Marina

mersin marina

Burası Neresi? Türkiye’deki en büyük marina olma özelliği taşıyor olup, 2011 yılından beri faaliyet göstermektedir. Toplamda bin adet olmak üzere 500’ü kara 500’ü deniz yat bağlama kapasitesi bulunuyor. Burası Mersin halkının önemli buluşma noktalarından bir tanesidir.

Marinaların şehrin görüntüsüne kattığı estetik ve güzelliğin bir diğer örneği de Mersin marina. Mersin’in ilçe merkezinde bulunan marina, sosyal ortam olarak en kalabalık yerlerden. Vakit geçirmek için sabah-akşam farketmeksizin kafe ve restoranlarına gidebilir, gününüzü değerlendirebilirsiniz.

Konum: Eğriçam Mah, Adnan Menderes Blv. 33 GA, 33160 Yenişehir/Mersin

Çalışma Saatleri: 10:00-23:00

Web sitesi

Yol tarifi al >

-Müzeler

5-Mersin Deniz Müzesi

mersin deniz müzesi

Burası Neresi? 2010 yılında hizmete açılan müze, Mersin’in Yenişehir ilçesinde yer almaktadır.  İçerisinde bulundurduğu koleksiyonlar sebebiyle dünyadaki müzeler üzerinde önemli bir yere sahiptir.  Türk deniz harp geçmişini tüm detaylarıyla yansıtan 500’den fazla eser ve 800 kitaplık bir kütüphanesi bulunan müzenin büyük ana salonda; gemi modelleri, sancak, arma, askeri kıyafetler ve ateşli silahlar ile yağlı boya tablolar sergileniyor.

İnteraktif salonda; küçük yaştaki çocuklara denizcilik alanı hakkında bilgi verilir, Türklerin denizcilik tarihi nesilden nesle aktarılması için çalışmalarda bulunulur. Özellikle Efsane Mahmudiye, Kahraman Hamidiye, Preveze ve Barbaros hayrettin Paşa , tarihte önemli bir yeri olan Nusret Mayın Gemisi, Gazi Alemdar ve yavuz Muharebe kruvazörü hakkında dijital olarak anlatılmaktadır. Tüm bunların yanı sıra müze içerisinde yer alan salonda, geçici olarak sergiler düzenlenirken, kültür ve sanat alanlarına destek olmak için resim ve gemi modeli atölyeleri açılmıştır.

Konum: Eğriçam Mah, Adnan Menderes Blv. 33 GA, 33160 Yenişehir/Mersin

Çalışma Saatleri: 09:00-17:00 *Pazartesi kapalı*

Giriş Ücreti: Yetişkin: 12 TL / Öğrenci: Ücretsiz

Telefon: 0324 327 77 76

Yol tarifi al >

6-Mersin Atatürk Evi Müzesi

mersin atatürk müzesi

Burası Neresi? Mersin’in Akdeniz ilçesinde bulunan Atatürk Evi Müzesi, 1897 yılında Almanya Konsolosluğu Christman tarafından yaptırılmıştır. 1925 yılında Atatürk ve eşi Latife Hanım 11 gün boyunca kalmışlardır. Evin kamusallaştırılması fikrinin kabul görmesi üzerine restore edilerek yenilenmiş ve 1992 yılında ise Atatürk Evi ve Müzesi olarak hizmete açılmıştır. Kültür Bakanlığı’nın mülkiyeti olan evde; Atatürk’ün Mersin’i ziyaret ettiği sırada çekilmiş fotoğrafları ile Anıtkabir’den buraya getirilen yirmi iki tane kişisel eşyası yer almaktadır.

Konum: Kültür, Atatürk Cad. No:36, 33010 İçel Merkez/Mersin

Telefon: 0324 237 55 71

Yol tarifi al >

-Plajlar/Koylar

7-Yapraklı Koy

yapraklı koy

Burası Neresi? Silifke’nin belki de en güzel koylarından olan Yapraklı Koy, Mersinlilerin ve turistlerin en çok tercih ettiği koylardan. Turkuaz renkli suyu ve havuz görünümüyle, her göreni kendine hayran bırakıyor. Denizin içinde bir de soğuk su kaynağı olduğundan her zaman temiz bir koyla karşılaşıyorsunuz.

Mersin ilçesinin en temiz plajlarından biri olan Yapraklı Koy, doğanın bir lütfu olup beş farklı noktadan su kaynağı bulunmaktadır. Bu sebeple bir yandan soğuk bir yandan ise sıcak suyu hissedebileceğiniz eşine az rastlanır bir yerdir.

Sadece soğuk suyu değil çevresinde var olan kayalarda meşhurdur. Bu kayalar genellikle suya dalmak için kolaylık sağlar. Denize girmek için oluşturulmuş bloklar üzerinde şezlong ve bir kumsal yer almaktadır. Koyda profesyonel olarak dalış yapabileceğiniz alanlarda mevcuttur.

Konum: Atakent, 33920 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

8-Akçaçakıl Koyu

Burası Neresi? Ağaçların arasında sessiz sakin bir tatil için kalabalıktan uzak Boğsak Köyü’nün kıyısı Akçaçakıl, adından da anlaşılacağı üzere burası çakıllı bir koy. İlçe merkezine 12 kilometre uzaklıkta konumlanıyor olup, özellikle kamp ve karavan için ideal bir nokta olduğu söylenebilir. Silifke’de bulunan koy, çam ormanlarının bittiği yerde karşınıza çıkıyor. Pek çok işletmenin de bulunduğu koyda, mis gibi doğal havasını içinize çekerken, denizin keyfini sürebilirsiniz.

Konum: Taşucu, Anamur Yolu 3. Km., 33900 Taşucu/Silifke/Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

9-Tisan Yarımadası

tisan

Burası Neresi? Kıbrıs Barış Harekatı esnasında bir albayın helikopterle buradan geçmesiyle bulunan ada, bölgenin keşfedilmeyi bekleyen gizli cennetlerinden biri olan Tisan Yarımadası, özellikle sakinliği ve tertemiz denizin keyfini yaşamak isteyen ziyaretçiler tarafından ilgi görüyor. Yarımadanın yeşil ve maviyle karışık manzarası ise insana büyük bir keyif veriyor. Mersin’in Silifke ilçesine gittiğinizde uğramalısınız.

Konum: Yeşilovacık, Tisan, 33920 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

10-Yeşilovacık

yeşilovacık

Burası Neresi? Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan en sakin koylardan birisi de Yeşilovacık halk plajı. Geniş ve uzun alana sahip olan plaj aynı zamanda kumluk. Koy, sakin olduğundan ve çok fazla turistik değil. Bu yüzden şezlong ve şemsiye gibi hizmetler yok. Kendi havlunuzu serip, denizin keyfini sürebilirsiniz.

Konum: Yeşilovacık, Mersin Antalya Yolu, 33920 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

11-Mavikent Sahili

mavikent sahili

Burası Neresi? Yemyeşil çamların içinde olan koy, Mavikent sitesinin önünde olduğu için bu ismi almış. Etrafında herhangi bir tesis bulunmadığından, kendi malzemelerinizi getirmekte fayda var. Sahile gittiğinizde gün batımını izlemenizi öneririz.

Yol tarifi al >

12- Boğsak Koyu

boğsak koyu

Burası Neresi? Mersin’in en güzel koylarından biri olan Boğsak Koyu, aynı zamanda mavi bayraklı denize sahip. Genellikle Caretta carettaların en çok uğradığı yerlerden. Koyda şezlong, şemsiye gibi hizmetler yok ancak kamp işletmeleri mevcut. Tuvalet ve banyo ihtiyaçlarınızı da bu alanlarda giderebiliyorsunuz. Dupduru denizin keyfini çıkarmak için, koya uğramayı unutmayın.

Konum: İmamuşağı, 33990 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

13-Barbaros Koyu

Burası Neresi? Silifke’de bulunan sakin koylardan bir diğeri de Barbaros Koyu. Yüksek sesli plaj işletmelerinden uzak kalan koy, gezi teknelerinin de en çok uğradığı koylardan. Kendi şemsiyenizi ve havlunuzu alıp giderseniz, keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum: Akdere, 33900 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

14-Kum Mahallesi Plajı

kum mahallesi plajı

Burası Neresi? Silifke’de sığ deniziyle çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği kumsallardan olan plaj, kumluk bir yapıya sahip. Pek fazla işletme bulunmadığından hazırlıklı gitmenizi tavsiye ederiz.

Konum: Taşucu Mah, Yusuf Özlen Cd. 405 Sk, 33900 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

15-Kapızlı Plajı

Burası Neresi? Atakent’te bulunan plaj, yine kumsalı geniş olan kumsallardan biri. Çok fazla tesisin bulunmadığı plajda, şezlong ve şemsiyeyi ücretli olarak kiralayabilirsiniz.

Konum: Atakent Atatkent, 33920 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

16-Kızlar Hamamı Koyu

Burası Neresi? Mitolojik hikayeye göre Zeus’un kızlarının yıkandığı rivayet edilen koy, Kızlar Hamamı adını buradan alıyor. İçme suyunun denize karıştığı nokta da tam olarak burada yer alıyor. Bu yüzden her zaman buz gibi ve berrak bir su sizleri karşılıyor. Yazın sıcak günlerinde serinlemek için, Kızlar Hamamı Koyu’nu tavsiye ederiz.

Konum: Narlıkuyu Mahallesi, Akyar Küme Evler, 33940 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

17-Akyar Koyu

akyar koyu

Burası Neresi? Narlıkuyu’da bulunan koy, Kızlar Hamamı Koyu’ndan hemen bir sonraki sırada bulunan koy. Plaj olarak kumsalı bulunmuyor ancak, büyük bir alana yayılan piknik alanı mevcut. Hazırlıklı gelirseniz gününüzün güzel geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yol tarifi al >

18-Altınofroz Plajı

altınofroz

Burası Neresi? Mersin’in en güzel plajlarından birisi de, Silifke’de bulunan  Altınorfoz Plajı. Otele ait olan plaja, şemsiye ve şezlong ücreti ödeyerek girmeniz mümkün. Mavi bayraklı olan deniziyle, ailece güzel vakit geçirebilirsiniz.

Konum: Atakent, Kuruçay Mevki Silifke 17. Km, 33990 Silifke/Mersin

19-Bozyazı Halk Plajı

bozyazı halk plajı

Burası Neresi? Mersin’in Bozyazı ilçesinde bulunan plaj, Mavi bayraklı olan Mersin plajlarından biri. Sabahın erken saatlerinde gittiğinizde dingin olan deniz öğleden sonra dalgalanabiliyor. Etrafta işletmelerinde bulunduğu plajda, tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Konum: Denizciler Mahallesi 33830 Bozyazı/Mersin, Türkiye

20-Büyükeceli Plajı

büyükeceli

Burası Neresi? Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan plaj, çok fazla bilinmiyor. Bu yüzden sakinlik ve kafa dinlemeyi isteyenler için biçilmiş kaftan. Deniz suyu ılık ve plajı da kumluk olan kumsal da işletme sayısı da az. Özellikle dalışı sevenlerdenseniz, bu plaj tam size göre.

Konum: Büyükeceli, 33715 Gülnar/Mersin

Yol tarifi al >

21-Anamur Sahili

anamur

Burası Neresi? 17 Km uzunluğunda sahiliyle, Anamurium Antik Kenti kalıntılarının arasında denize girmek ayrı bir zevk. Pullu Orman İçi Milli Parkı’nın da içinde bulunan koy, kamp için de uygun alana sahip.

Konum: İskele, 33650 Anamur/Mersin

Yol tarifi al >

22-İncekum Plajı

Burası Neresi? Adından da anlaşılacağı üzere incecik kumuyla, herkesi kendine hayran eden bir plaj; İncekum Plajı. Masmavi denize karşı çadırınızı kurup, tatilin tadını çıkarabilirsiniz. Antalya- Mersin otoyolu üzerinde bulunan plaj, her yerden ulaşım kolaylığı olduğu için, rahatça gidebileceğiniz plajlardan.

Konum: Karaca/, 48700 Marmaris/Muğla

Yol tarifi al >

23-Soğuksu Plajı

Burası Neresi? İncekum Plajı’nı geçtikten sonra, Antalya-Mersin yolunda devam ettiğinizde karşınıza çıkan plaj, dağdan gelen Soğuksu Çayı’nın suyunun denize karışmasından dolayı Soğuksu Plajı ismini almış. Buz gibi suya girip serinleyebilir, dilerseniz yanı başındaki çaya da girerek durulanabilirsiniz.

Konum: Atatürk, Mersin Antalya Yolu, 33840 Aydıncık/Mersin

Yol tarifi al >

24-Limonlu Plajı

Burası Neresi? Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Limonlu Plajı, adını bölgede yetişen Mersin limonlarından alıyor. Uzunca sahil şeridiyle, kalabalık olsa dahi yoğunluğunu hissetmeyeceğiniz kumsalda, denizin keyfini sürebilirsiniz.

Konum: Limonlu, Milli Egemenlik Cd. No:58, 33780 Erdemli/Mersin

Yol tarifi al >

25-Kızkalesi Plajı

Burası Neresi? Mersin’in en bilindik tarihi kalıntılarından biri olan Kızkalesi’nin hemen karşısındaki sahil şeridinde bulunan plaj, turkuaz rengiyle görenleri büyülüyor. Sığ bir deniz olduğu için çocuklu aileler için çok uygun. Ancak denize girmek istemezseniz, deniz bisikleti kiralayarak Kızkalesi’ne de çıkabilirsiniz.

Konum: Kızkalesi, 33790 Erdemli/Mersin

Yol tarifi al >

-Seyir Alanları

26-Çamlıyayla Baştepe

çamlıyayla baştepe

Burası Neresi? Külpet Dağı’nın yamaçlarında kurulan Çamlıyayla’yı Tarsus, Mersin, Konya ve Niğde illeri ile çevrelenmiştir. Çamlıyayla merkezine 13 kilometre mesafede bulunan Baştepe, eşsiz manzarasıyla görenleri büyülüyor.

Yerleşim yılı tam olarak bilinmiyor ancak ilçenin ismini aldığı Namrun Kalesi, Haçlıların gelmesiyle birlikte  Selçuklu Dönemi’nden itibaren uzun süre Kilikya Ermeni Krallığı’nın egemenliği altında kalmış. Daha sonra bu bölge Selçuklu Devleti’ne geçmiş. Barındırdığı tarihi ve doğal yapıları ve yörük yaşamının sürdürülmesi açısından zengin nadir ilçelerden bir tanesidir. Dağları, kanyonları,  mağaraları, gölleri, nehirleri ve ormanları yönüyle çeşitlilik sunmaktadır.
Barındırdığı tarihi ve doğal yapıları ve yörük yaşamının sürdürülmesi açısından zengin nadir ilçelerden bir tanesidir. Dağları, kanyonları,  mağaraları, gölleri, nehirleri ve ormanları yönüyle çeşitlilik sunmaktadır. Rakımı 2230 metre olan Baştepe, dağ araçlarıyla etkinliklerin en çok yapıldığı noktalardan. Sizde Mersin’in dağlarına çıkıp, iyi bir nefes almak istiyorsanız, Baştepe’ye mutlaka çıkmalısınız.
Konum: Cumayakası, 33580 Çamlıyayla/Mersin

Yol tarifi al >

27-Gelincik Tepesi

gelincik tepesi

Burası Neresi? Toros Dağları’nın yamacında yer alan Gelincik Tepesi, muhteşem deniz manzarasına sahip bu mekanda yamaç paraşütü yapmayı sevenlerin en gözde noktası. Ülkenin çeşitli noktalarından gelen spor severler, Mersin’in en güzel seyir noktalarından biri olan Gelincik Tepesi’nden kendilerini gökyüzüne bırakıveriyorlar.

Arazi yapısının uygunluğu açısından iniş yapmak hayli kolay. İklim koşullarının elverişli olması sebebiyle dört mevsim boyunca uçuş yapılabilmektedir. Bu şahane deneyimi yaşayan çılgın doğa sevenlerin oldukça bunun keyfini sonuna kadar çıkardıklarını söyleyebiliriz.

Konum: Emirler, 33110 Yenişehir/Mersin

Yol tarifi al >

*Doğa İçinde Gezilecek Yerler 

-Yeşil Alanlar/ Parklar 

28-Atatürk Parkı

mersin atatürk müzesi

Burası Neresi? 2000 yılında Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Atatürk Parkı, İsmet İnönü Bulvarı ile Akdeniz kıyısı arasında konumlanmaktadır. Göz dolduran peyzaj düzenlemesi ile halka açılan park içerisinde, 2000 kişilik açık hava tiyatrosu ile Refah Şehitleri Anıtı ve 2008 yılında yapılan Kongre ve Sergi Sarayı yer almaktadır. Tüm bunların yanında; çay bahçeleri, kafeler ve restoranlarda park içerisinde yerini almaktadır.

Kongre ve Sergi Salonu; parkın liman bölgesinde yer alıyor olup, 60 dönümlük arazideki yapay bir göl üzerine inşa edilmiştir. Bin kişilik kapasiteye sahip merkez, büyük bir otoparka ve yapay gölet çevresinde yer alan çay bahçeleri bulunmaktadır. Göletlerden başlayan üç  ahşap iskele  deniz kenarındaki yürüme yoluna bağlanır. Mersin’de düzenlenen müzik festivalleri, devlet ve özel tiyatro turneleri de burada gerçekleştirilmektedir.

Konum: Çankaya, 33070 Akdeniz/Mersin

Yol tarifi al >

29-100. Yıl Gümüş Kum Mesire Yeri

100. Yıl Gümüş Kum Mesire Yeri

Burası Neresi? 23 hektarlık alana sahip mesire alanı, kızılçam ve okaliptus ağaçlarının yarattığı serinlik ortamında sıcak yaz günlerinizi geçirmeniz için ideal bir ortam sunuyor. Mersin Deniz Kaplumbağası Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi bulunan mesire alanının içinde yer alan kumsalın bir kısmında Caretta Caretta kaplumbağaları yumurtlama yapmaktadır.

Konum: 75. Yıl, 33320 Mezitli/Mersin

Yol tarifi al >

30-Çoçakdere Milli Parkı

çoçakdere milli parkı

Burası Neresi? Mersin’in Çamlıyayla ilçesinde bulunan Çocakdere Milli Parkı, özellikle doğa yürüyüşçülerinin ve kamp severlerin en sevdiği bölgelerden. Filmlerden fırlamış yemyeşil görüntüsüyle, insanın başını döndürecek oksijeniyle, doğaya dönüş yaşayabilirsiniz. Kamp yapmayı düşünürseniz, milli parkın yaban hayatı olduğunu da unutmayın.

Konum: Toros/33730 Kösbucağı/Erdemli/Mersin

Yol tarifi al >

-Şelaleler / Çaylar

31-Yerköprü Şelalesi

yerköprü şelalesi

Burası Neresi? Gezende Kanyonu’nun bitiminde yer alan şelale, Türkiye’de koruma altına alınan 8 tabiat harikasından birisi. Mut ilçesinde bulunan şelale, şehir merkezine 35 km uzaklıkta bulunuyor. Mersin’in tabiat anıtı olarak belirlenen Yerköprü Şelalesi, doğa ile iç içe bir ortam sunuyor. Göksu Nehri’ne dökülen Ermenek Çayı’nın yıllar boyunca toprakta oluşturduğu aşınma sonucu  Yerköprü Şelalesi meydana gelmiştir.

Turkuaz rengi ile hoş bir görüntü elde eden göl, 300 metre uzunluğunda ve 15 metre derinliğe sahiptir. Çevresindeki bulunan ağaçlardan yansıyan kuş sesleri ve suyun akış sesi ile meydana gelen bir tını sizi alıp sürükleyecek cinsten. Üstelik şelalenin tam karşısında ve üstünde yer alan seyir teraslarından bu şahane görüntünün tadını çıkartma şansına sahipsiniz!

Konum: Evren, 33710 Mut/Mersin

Çalışma Saatleri: 08:00-18:30

Yol tarifi al >

32-Santuras Şelalesi

santuras şelalesi

Burası Neresi? Asıl ismi Santa Iras olan Sunturas Şelalesi, Hz. İsa’nın havarilerinden  Tarsuslu Saint Paul’un yetiştirdiği St. Tarasis’den bu ismi almıştır. Gözne yolu üzerinde bulunan şelaleye kolayca ulaşabilirsiniz.

Mersin’in sıcak yaz günlerinde, buz gibi havasıyla sanki Karadenizdeymişsiniz hissine kapılacağınız şelalede bir de alabalık restoranı bulunuyor. Taze taze tesisten çıkarılan güveç balıklardan yiyebilir, şelaleyi izleyerek yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Halkın ailesi veya arkadaşlarıyla geçirebileceği hoş bir gün Sunturas.

Konum: Çağlarca, 33250 Toroslar/Mersin

Yol tarifi al >

33-Tarsus Şelalesi

tarsus şelalesi

Burası Neresi? Berdan Nehri’nin 5 metre yükseklikteki bir uçurumdan akması sonucu oluşan Tarsus Şelalesi, önceki yıllarda Roma Dönemi’nde mezarlık olarak kullanılmaktaydı. Şelale çevresinde rastlayabileceğiniz eski taşları göreceksiniz. Bu taşlar, yıllar boyu akan şelalenin akıntısı sayesinde hasar görmüştür.

Mezarların suyun içerisinde olmasının sebebi, şehrin su altında kalmaması için ırmak yatağının yönü değiştirmek istenmiş ve bu yatakta Roma mezarlarının olduğu kısımdan geçmektedir.

Ayırca şelalenin içinde Karacoğlan‘ın heykeli yer alıyor bunun sebebi ise, her yıl düzenlenen Geleneksel Karacaoğlan Şelale Şiir Akşamları’ndan gelmektedir. İlk görüşte Antalya’nın Manavgat şelalesini andıran şelale, Mersin’in en heybetli ve güzel şelalelerinden. Yükseklikten akan suyun görüntüsünü izlerken, şelalenin etrafına kurulan restoranlarda yemek yiyebilir, soğuk bir içecek içebilirsiniz.

Konum: Çağlayan, 33460 Tarsus/Mersin

Yol tarifi al >

34-Ilısu Şelalesi

ılısu kanyonu

Burası Neresi? İsmini aldığı Ilısu Köyü’nde yer alan şelale, ilkbahar döneminde oldukça şehvetli akan şelale 70 metrelik bir yükseklikten akmaktadır. Yaz aylarında kendinizi buraya atın ve soğuk suyun tadını çıkartın. Ayrıca sahip olduğu muhteşem manzarası ile doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Sessizliğin verdiği huzurla yalnızca şarıldayan şelalenin sesi size huzurlu bir an yaşatacak.

Yol tarifi al >

35-Anamur Çayı

anamur çayı

Burası Neresi? Diğer bir adıyla Dragon çayı olarak bilinen Anamur, Toros Dağları’ndan başlayarak Çatalyatak, Yellice ve Kızcağız tepelerine kadar uzanan 35 kilometrelik bir çaydır. Rafting için oldukça elverişli yapısı oluşu sebebiyle spor sevenlerin sıkla tercih ettiği çayda keyif dolu anlar yaşayabilirsiniz. Bir yer altı nehri olması nedeniyle, çeşitli noktalarda yeryüzüne fışkırarak çıkan su, değişik bir görüntü elde etmektedir. Kaş, Masat, Gökçe Dereleri ile birleşen Anamur Akdeniz’le birleşir.

Konum: Anamur/Mersin

Yol tarifi al >

36-Limonlu Çayı

limonlu çayı

Burası Neresi? Erdemli ilçesine bağlı olan çay, Aksıfat ve Eldilek derelerinin birleşmesiyle oluşmuş olup Akdeniz’e bağlanmaktadır. İsmini bulunduğu Limonlu Beldesi’nden alan çayın etrafında tüm piknik alanları yer almaktadır. Doğal manzarasının harikalığının yanı sıra, konforlu vakit geçirebileceğiniz işletmeler de mevcut. Geldiğiniz takdirde burada yer alan tesislerde konaklayabilirsiniz.

Dere boyunca ilerlerseniz, meşhur tarihi kalıntı Adam Kayalar’ı da görebilirsiniz. Bunun yanında bir çok tarihi yapıyı görme şansını yakalayabilirsiniz. Romalılara ait üç tane su dağıtım ve bunu iletmek için kurulan sistemleri bulunuyor. Bu dağıtım için kemer adı verilen ve dağları birbirine bağlayan köprüler yer almaktadır. Eski bir yerleşim yeri olduğu bilinen Göksu ve Limonlu Nehri arasında konumlanıyor olup, Antik Olba Krallığı bölgesi olarak adlandırılmaktadır.

Konum: Limonlu, 33780 Erdemli/Mersin

Yol tarifi al >

-Mağaralar

37-Eshab-ı Kehf Mağarası

Burası Neresi? Yedi Uyurlar inanışının en önemli noktalarından biri olan mağara, Kuran’da bahsedilen dünya üzerindeki 33 Yedi Uyurlar mağarasından biri. Kehf suresinde bahsi geçen mağara, hem Müslüman hem de Hristiyan milletler tarafından kutsal görülür.

Anlatılan bir efsaneye göre; mitolojiye olan inancın yitirildiği zamanlarda tek tanrıya tapan insanların zulümden kaçan Hristiyanlar; Mernuş, Sazenuş, Tebernuş, Yemliha, Mekseline, Mislina ve Kefeştetayuş adındaki Putperestliğe dönmeyi istemedikleri için Rum Hükümdar Dakyanus’un makamına çıkarılmışlar. Hükümdar ise bu dine bağlı kalmadıkları takdirde onları öldüreceğini söylemiş ve birkaç gün tanımıştır.

Bu verilen zaman izninden yararlanan gençler ise Kıtmir adındaki köpekleri ile birlikte kaçarak bu mağaraya sığınmışlardır. Tanrı bu çocuklara 300 yıl kadar uyku vermiştir. Uyanan ilk kişi bir şeyler almak için şehir merkezine iner ancak elindeki geçmiş zaman parası yüzünden yakayı ele verir.

Yakalandığı kişi ondan parayı nasıl bulduğunu ve bulduğu yere gitmek istediğini söyler. Çocuk yalnız olmadığını beraberinde yedi arkadaşı olduğu mağarayı söyler. Ancak mağaraya geldiğinde karşılaştığı manzara yedi yavru kuş ve yuvasından başka bir şey değildir. İşte mağara bunun üzerine Yedi Uyurlar Mağarası adını almıştır.

Konum: Dedeler, 33402 Tarsus/Mersin

Çalışma Saatleri: 08:00-19:00

Yol tarifi al >

38-Cennet-Cehennem Obrukları

cennet cehennem obrukları

Burası Neresi? Mersin’in Silifke ilçesinde yer alan obruklar, erozyonla tavanın çökmesi sonucu oluşmuş iki obruktan oluşuyor.Doğanın bir hatta iki mucizesi olarak adlandırabileceğim Cennet ve Cehennem Obrukların’dan Cennet Obruğu’nun açıklığı; 250 x 110 metre olup 70 metre derinliğe sahiptir.

Mağaranın girişinde M.Ö. 5. yüzyılda dikdörtgen yapıdaki kesme taşlarla yapılmış küçük bir kilise yer almaktadır. Girişinde bulunan kapının üzerindeki yazıttan Paulus ismindeki dindar bir şahıs tarafından Meryem Ana adına yaptırıldığı bilgisi yer almaktadır.

Cennet Obruğu’nun bir diğer köşesindeki Zeus Tapınağı Helenistik Döneme aittir. Tapınağın kuzey yönündeki duvarı üzerindeki taşlara  Hellenistik ve Roma dönemlerinde görev almış 130 din adamının adları yazılmıştır. Tapınak Hristiyanlık dönemi sırasında kiliseye dönüştürülmüştür.

Cennet Obruğu’nun 75 metro kuzeyinde yer alan Cehennem Obruğu, dış kenarları iç bükey oluştuğu için mağaranın içerisine giriş söz konusu değildir. Yunan mitolojisinde denilen o ki; Zeus yüz başlı ejderha Typhon’u yendikten sonra bir dönem cehennem çukuruna kapattıktan sonra Etna Yanardağı’na hapsetmiştir.

Konum: Narlıkuyu, Silifke ilçe merkezine 21 km, 33940 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

38-Astım Mağarası 

astım mağarası

Burası Neresi? Mersin’in Anamur ilçesinde bulunan mağara, Köşebükü Mağarası adıyla da biliniyor. 20 bin yıllık tarihi olduğu düşünülen mağaranın, Frenkliler döneminde keşfedildiğine dair rivayet de var.

Narlıkuyu Kasabası’nda yer alan Astım Mağarası, bölgenin coğrafi özelliklerini oldukça iyi yansıtan bir nokta olmakla birlikte doğanın oluşturduğu muhteşem yerler arasında kendini gösteriyor. Derinliği 15 metre olan mağara, üçüncü jeolojik döneme dayanmaktadır. Adından da anlaşıldığı üzere astım hastalarına iyi geldiği bilinmektedir.

Mağarada birbirine bağlı olarak 200 metre büyüklüğünde galeriler; silis minerallerinin birikmesiyle oluşan birbirinden farklı şekillere sahip büyük sarkıt ve dikitlere ev sahipliği yapmaktadır. Çevresinde yetişen çalı ve ağaçlara dilek için bez parçaları bağlanması üzerine yerel halk arasında Dilek Mağarası adıyla da anılmaktadır.

Konum: Narlıkuyu, 33940 Mersin

Çalışma Saatleri: 08:30-19:30

Yol tarifi al >

40-Gilindire (Aynalıgöl) Mağarası

gilindere

Burası Neresi? Mağaranın keşfedilme hikayesi; 1999 yılında bir çobanın küçük bir kirpiyi takip etmesi üzerine Akdeniz kıyısında Gilindire’yi bulmasıyla başlar. Karşılaştığı manzara karşısında büyülenen adam Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile iletişime geçmesi üzerine mağara tabiat parkı ilan ederek koruma altına alınmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucu dördüncü zaman başında yaşanan iklim değişikliği ile buzul sonrası döneme geçiş sırasında oluşmuş olduğu anlaşılmış ve derinlere doğru sular altında olduğu saptanmıştır. Sular altında kalan sarkıt ve dikitler bu sebepten dolayı günümüze kadar ulaşabilmiş.

Diğer adı ile Aynalıgöl anılan mağara ismini; Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmalar sonucu  yarısı tatlı yarısı tuzlu olan olduğu ortaya çıkan gölün adeta bir ayna gibi yansıma üzerine almıştır.

Mağaraya hem denizden hemde karadan girmek mümkündür. Diğer bir özelliği ise Türkiye’deki Kambriyen kireç taşından oluşmasıdır. İçerisinde barındırığı doğal güzelliğin yanı sıra yaşanan iklim değişkenliği üzerine bilime önemli katkıda bulunmaktadır. Aydıncık’a 10 km uzaklıktaki Gemi Durağı yakınlarında bulunan mağara, deniz kenarından girdiğiniz köprüsüyle de dikkat çekiyor. Daha mağaraya girmeden manzarasına hayran kaldığınız yer, mağaraya girince sizi daha çok etkileyecek.

Konum: Hacıbahattin, 33840 Aydıncık/Mersin

Çalışma Saatleri: 08:30-17:00

Yol tarifi al >

-Kanyonlar

41-Aksıfat Kanyonu

mersin aksfıtat kanyonu
Görsel Kaynak: Ntv

Burası Neresi? Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan kanyon, aslında Toroslar’dan başlayarak 110 km uzunluğunda bir dere. Doğa severlerin uğrak yerlerinden birisi haline gelen kanyon, aynı zamanda ilçenin içme suyu ihtiyacını da karşılıyor. Derenin buz gibi sularında serinledikten sonra, kanyonda yapacağınız doğa yürüyüşüyle, unutulmaz vakitler geçirebilirsiniz.

42-Gezende Kanyonu

gezende kanyonu

Burası Neresi? Mut ilçesinde bulunan kanyona, Gezende Barajı’ndan aşağıya inerek ulaşabilirsiniz. Yer köprü şelalesine kadar devam eden kanyon, sessiz ve sakin bir tabiat harikası. Sarp kayalıkların bulunduğu kanyonda, hazırlıklı gelirseniz doğa yürüyüşü yapabilir ve kanyonu keşfedebilirsiniz.

Konum: 33700 Gülnar/Mersin

Yol tarifi al >

43-Göksu Kanyonu

göksu kanyonu

Burası Neresi? Geyik Dağları’ndan gelen su kaynağındna beslenen kanyon, diğer yönlerden gelen çaylar ile Silifke üzerindeki Göksu Deltasında birleşerek Akdeniz’e akar.  Mersin’in rafting ve kano sporlarını sevenler için en çok uğranılan yerlerden olan Göksu Kanyonu, uzunca bir vadide, dağların arasından süzülüp gidiyor. Bazı noktalarda akım hızının yüksek olduğu nehrin yüksekliği zaman zaman 100 metreyi bulabiliyor. Orta Toroslar’dan doğan bu kanyonu görmeden dönmemenizi tavsiye ederiz.

Yol tarifi al >

44-Lamos Kanyonu

lamos kanyonu

Burası Neresi? Mersin’in Erdemli ilçesinin içinde bulunan Limonlu beldesindeki en güzel noktalardan birisi de, Lamos Kanyonu. Fethiye, Saklıkent Kanyonu’nu andıran kanyon, Mersin ilçe merkezine 45 km uzaklıkta bulunuyor. Kanyon’un içinde akan çayın adı ise Limonlu Çayı. Lamos Kanyonu’na gittiğinizde, piknik yapabilir, çayda yüzebilir, ya da dağ tırmanışı yapabilirsiniz.

Konum: Çiriş, Kayacı Vadisi, 33730 Erdemli/Mersin

45-Kisecik Kanyonu

kisecik kanyon

Burası Neresi? Tarsus’tan yaklaşık 52 km uzaklıkta bulunan kanyon, Saklı cennet adıyla da anılıyor. Suyunun soğukluğuyla ünlü olan kanyonda, dilerseniz kişi başı 20₺ gibi bir ücret vererek sallar ile gezebilirsiniz. Suyun derinliğinin 16 metreye kadar ulaştığı kanyonda, doğanın tadını çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Konum: Sarıkavak/, 33580 Çamlıyayla/Mersin

Yol tarifi al >

-Vadiler

46-Kayacı Vadisi

kayacı vadisi

Burası Neresi? Mersin’in Erdemli ilçesinde bulunan Kayacı Vadisi, şehir merkezine 45 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Vadinin içerisinden akan 130 kilometre uzunluğundaki Limonlu Çayı ile güzelliğine güzellik katan bu doğa harikası her yıl binlerce turisti kendine hayran bırakıyor.

Öyle ki Romalılar çay sayesinde Kız Kalesi üzerinde 450 sene boyunca hakimiyet kurmuşlardır. Çoğunluklu olarak yürüyüş yapılan alanlar, piknik yapılabilinmesi içinde uygun hale getirilmiştir. Vadinin içindeki 150-200 metrelik dik kayalıklar ile bir bütün oluşturan yaban laleleri oldukça güzel bir görünüm yaratmakta.

Neden Gitmeliyim? Çok çeşitli aktiviteler sizi bekliyor!  Balık tutabilir, piknik yapabilir ve kamp kurabilirsiniz. Doğayla iç içe olmayı seviyorsanız burası tam size göre bir yer diyebilirim. İnişli çıkışlı yürüyüş yollarında farklı hayvan türlerine de rastlamanız mümkün. Limonlu Çayı üzerindeki ahşap iskelelerde bir şeyler yudumlayabilir, stresten uzak vakit geçirmenizi tavsiye ederiz.

Konum: Çiriş, Kayacı Vadisi, 33730 Erdemli/Mersin

Yol tarifi al >

-Yaylalar

47-Taşeli Platosu

taşeli platosu mersin

Burası Neresi? Taş ve suyun birleştiği en güzel yerlerden birisi de şüphesiz Taşeli Platosudur. Derin mağaralar, heybetli şelalerle, yükseklikteki en çekici düzlüklerden. Antalya’daki Akseki ile Mersin’deki Mut-Silifke arasında yer alan Taşeli, rengarenk küçüklü büyüklü taşların var olduğu bir yerdir. Hatta öyle ki ismini, bu yarımada ve plato ismini bu taşlık yapısından dolayı almıştır.

Göksu Nehri’nın kolları platoyu çevreleyerek aşılması zor vadiler oluşturarak platonun şeklini oluşturmaktadır. Platonun yüzey kısmının bir karst müzesi demek yanlış olmaz. Akan suyun taşlar üzerinde oluşturduğu açık kapalı çukurlar yüzeyin şekillenmesinde etkin rol oynar. Platoda yer alan vadi yamaçlarında çeşitli mağaralar da bulunmaktadır. Türkiye’nin en derin mağarası olan Peynirliköyü Düdeni de burada yer alıyor.

Tamamiyle doğanın hüküm sürdüğü bu alanda, platoyu yaran kanyonuyla, keşfetmeniz gereken bir plato. Mersin’e gittiğinizde Taşeli Platosu’na bir gününüzü ayırmanızı, hatta dilerseniz kamp yapmanızı tavsiye ederiz.

Konum: 70402 Aşağıçağlar/Ermenek/Karaman

Yol tarifi al >

48-Gözne Yaylası

gözne yaylası

Burası Neresi? 1200 metrelik yükseklikte bulunan Gözne Yaylası, çam, ardıç, meşe ve maki ormanları ile elma, kiraz, vişne ve meyve bahçeleri ile çevrelenmiş durumdadır. Piknik alanı olarak kullanılan yaylada 30 Ağustos geleneksel güreş şenlikleri düzenlenmektedir.

Konum: 33325 Toroslar/Mersin

Yol tarifi al >

*Çocuklarla Gezilecek Yerler 

49-Tarsus Hayvanat Bahçesi 

tarsus hayvanat bahçesi mersin

Burası Neresi? Şehir merkezine 27 kilometre uzaklıkta yer alan Tarsus Hayvanat Bahçesi, 2014 yılında hizmete açılmıştır. Farklı türdeki hayvanların kendi doğal alanlarından kopmadan devam ettirdikleri yoğun ilgi gören bir noktadır.

Neden Gitmeliyim? İnşa edilen özel alanlarda hayvanları bizzat besleyebilir ve yakından inceleme fırsatını yakalayabilirsiniz. Özellikle çocukların çok sevdikleri bu hayvanat bahçeleri gezilecek yerler listenize eklenmesi gereken önemli yerler arasında olduğunu düşünerek Tarsus Hayvanat Bahçesi’ni gezmenizi tavsiye ederim.

Konum: Kavaklı Mahallesi, Berdan Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 33400 Tarsus/Mersin

Çalışma Saatleri: 09:00-17:00

Giriş Ücreti: Yetişkin: 6 TL 18 yaşa kadar: 2,5 TL

Telefon: 0324 626 33 34

Yol tarifi al >

50-Mezitli Aquapark 

mersin mezitli aquapark

Burası Neresi? 2008 yılından bu yana faaliyet gösteren Mezitli Aquapark, hem yaz aylarında yüzme keyfini çıkarabileceğiniz hemde spor yapma imkanı bulabileceğiniz bir tesis. On bin metrekarelik bir alanı kapsayan bu yer, zevkinize göre her çeşit bulabileceğiniz çeşitli oyun ve yüzme havuzlarına sahip. Ailecek yazın keyfini çıkartabileceğiniz Mezitli’de her ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alanların bulunduğunu da hatırlatalım.

Konum: Yeni, 33151. Sk., 33330 Mezitli/Mersin

Çalışma Saatleri: 10:00-18:00

Giriş Ücreti: 0-6 yaş: Ücretsiz / 6 Yaş ve Üstü: 30 TL

Yol tarifi al >

51-Tarsus Su Parkı

tarsus su parkı

Burası Neresi? Atatürk Parkı içerisinde yer alan Tarsus Su Parkı içerisinde,  olimpik yüzme havuzu ve sosyal tesisler yer almaktadır. Belediye tarafından işletmesi verilen tesis 2007 senesinden beri faaliyet göstermektedir. 1400 metrekare büyüklüğündeki bir havuz, kaydıraklı havuz, çocuk havuzu, soyunma odaları, kafeterya, spor odası gibi ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz alanlar mevcuttur. Yaz dönemi süresince yüzme kurslarına 100 TL karşılığında kayıt olarak ay boyunca gidebilirsiniz.

Konum: Çağlayan, Mimar Sinan Blv., 33460 Tarsus/Mersin

Giriş Ücreti: Pazartesi: 10 TL / Diğer Günler: 15 TL/ Cumartesi-Pazar: 20 TL

Yol tarifi al > 

52-Aqua Anamurium Aquapark

Aqua Anamurium Aquapark

Burası Neresi? 2011 yılında açılan park, Mersin’in Anamur ilçesinde yer alıyor olup yaz aylarında halkın bunaltıcı sıcaklardan kaçarak serinleyebileceği bir ortam oluşturulmuş. Yalnızca bunun için değil çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapmaktadır. Heyecan sevenler için kaydıraklı, çocuklar içinse mini havuzlar bulunuyor. Eylül-Mayıs ayları boyunca kullanıma açıktır.

Konum: Güzelyurt, Rauf Denktaş Cd. No:18, 33650 Anamur/Mersin

Çalışma Saatleri: 10:00-18:00

Giriş Ücretleri: 15-20 TL

Yol tarifi al >

53-Mersin Büyükşehir Belediyesi Aquapark

Mersin Büyükşehir Belediyesi Aquapark

Burası Neresi? 50 dönümlük bir arazi üzerine yapılan tesis içerisinde; açık olimpik yüzme havuzu, çocuklar için mini havuz ve farklı boylarda kaydıraklı yüzme havuzları bulunmaktadır. Su spor yarışlarının düzenlenmesi haricinde, pek çok aquapark gibi yüzme kursu verilirken restoran, balo ve toplantı salonları, gazino ile buz pateni gibi çeşitli etkinlikler içinde oldukça elverişlidir. Yalnızca park da değil belediyenin hemen önünde yer alan plajdan da denize girebilirsiniz. Üstelik tüm soyunma kabinleri ve duş gibi imkanlar da sağlanmış.

*Yakınında Gezilecek Yerler

54-Narlıkuyu

narlıkuyu

Burası Neresi? Silifke ilçesine bağlı Narlıkuyu, Mersin bölgesinin en fazla tercih edilen tatil beldelerinden bir tanesidir. Çevre illerden gelen tatilciler yazın bunaltıcı sıcaklığını atmak için alternatif bir rota olmuş durumda. Orta Çağ yıllardaki adı Porto Calamie olan Narlıkuyu, yıllar boyu önemli kıyı bölgesi olarak konumunu korumuştur.

Bu şirin kasaba içerisinde gezebileceğiniz; Üçgüzeller Mozayiği, Narlıkuyu Müzesi,Cennet Cehennem ve Astım Mağarası yer alıyor. Balıkları ile ünlü bu sahil kasabasının sahilinde, yan yana sıralanmış dükkanlar denize nazır bir akşam yemeği için oldukça idealdir.

Konum: 33940 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

55-Kargıpınarı

kargıpınarı

Burası Neresi? Mersin’in en uğrak noktaların biri olan Kargıpınarı, 2 bin 500 metrelik sahil şeridine sahip olması sebebiyle oldukça meşhurdur. Burası yılın 7 ayı da denize girmek için uygun koşullara sahip. Tabi hal böyleyken her sene bir çok insan tarafından sıkla tercihe diliyor. Özellikle yörük kültürü yaşam stiline de sahip oluşu beldeyi hayli cazip kılıyor.

Konum: 33875 Erdemli/Mersin

Yol tarifi al >

56-Kumkuyu

kumkuyu

Burası Neresi? Erdemli ilçesinde yer alan Kumkuyu, barındırdığı doğa güzellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Zincirlikuyu ve Töbank plajlarıyla ön plana çıkan belde, Mersin’in en popüler yerleri arasında sıralanıyor. Kumkuyu’nda her bütçe için otel ve pansiyon seçeneklerinin de oldukça bol olduğunu söylemekte fayda var.

Konum: 33780 Erdemli/Mersin

Yol tarifi al >

57-Susanoğlu

susanoğlu

Burası Neresi? Silifke ilçesinin Antik Dönem’de Korasion ismiyle bilinen Susanoğlu Beldesi, merkeze 70 kilometre uzaklıkta konumlanmaktadır. Türkiye’nin en iyi plajlarından birine ev sahipliği yapıyor olup “Mavi Bayrak” statüsünü kazanmıştır. Durum böyle olunca hayli dikkat çeken yerler arasında bir yıldız gibi parlıyor adeta. Yaz dönemlerinde 75 bini aşan nüfusa, otel, motel ve pansiyon seçenekleri mevcuttur.

Konum: 33990 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

58-Ayaş

Burası Neresi? Mersin’in şirin tatlı sahil kasabalarından biri olan Ayaş, tarihi antik çağlara kadar uzanıyor. Zeytincilik alanında ünlü bu belde, Romalılar ve Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’dan kalan birçok tarihi yapıyı da bünyesinde barındırmaktadır. Kumkuyu, Yemişkumu, Merdivenlikuyu plajlarıyla Erdemli’nin en tercih edilen noktalarından biri haline gelmiştir.

Konum: Erdemli/Mersin

Yol tarifi al >

59-Silifke

silifke

Burası Neresi? Şehir merkezine 85 kilometre uzaklıkta yer alan Silifke’nin bir yanı Toros Dağları bir yanı Akdeniz’e uzanıyor. Antalya ve Mersin illerini İç Anadolu Bölgesi’ne bağlayan yollara sahip bu ilçe dünya üzerindeki en önemli kuş toplama merkezlerinden biri olan Akgöl ve Paradeniz bulunmaktadır. Jüpiter Tapınağı, Tokmar Kalesi Uzuncaburç ve Silifke Kalesi’ni görmeyi ihmal etmeyin derim.

Yol tarifi al >

60-Taşucu

taşucu

Burası Neresi? M.Ö 7. yüzyılda Grekler tarafından yerleşildiği bilinen Taşucu, Silifke’ye bağlıdır. Buranın öyle bir özelliği var ki, bulunduğu enlemde görülen nadir iklim türü subtropikal yaşanmaktadır. Yani kısacası yılın 300 günü günlük güneşlik. 🙂 Diğer tüm denizler gibi masmavi muhteşem koy ve denizlere sahip Taşucu, ne kadar çok tercih edilebilir olduğunu varın siz düşünün artık.

Konum: 33900 Silifke/Mersin

Yol tarifi al >

*Alışveriş 

Yörük yaşam kültürünü hala benimseyen Mersin’in yöresel; halı, kilim, muz lifinden yapılan bin bir çeşit hediyelik eşyalarını kendiniz ve çevrenizdeki insanlar için satın alabileceğiniz Kırkkaşık Bedesteni gibi 500 senelik bir alışveriş noktası yer almakta. Ayrıca Tarsus’un ünlü Şahmeran efsanesini burada bulabilirsiniz.

İlçenin her türlü ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri, içerisinde dünyaca ünlü markaları barındıran alışveriş mağazaları, sinema ve sosyal alanları bulabileceğiniz çok sayıda alışveriş merkezi yer almaktadır. Detaylı bilgi almak için Mersin Alışveriş Rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

*Yapmadan Dönmeyin 

  •  Gelincik Tepesi, Tarsus Çanaktepe ve Tarsus Kartaltepe’de yamaç paraşütü yapmadan,
  •  Meşhur Mersin tatlısı cezerye, kerebic, tantuni ve şalgam içmeden,
  • Silifke’de Astım Mağarası’nı Cennet-Cehennem Obrukları’nı görmeden,
  • Kız Kalesi, Kapızlı, Anemurium ve diğer popüler plajlarında denize girmeden dönmeyin!

*Tarihi Yerler

Buram buram tarih kokan liman kenti Mersin, tarihi yerleri ve müzeleriyle sizleri bekliyor. Her şeyden önce bir Akdeniz kenti olan Mersin, komşuları gibi ciddi bir antik dönem mimarisine sahip.  Adam Kayalar, Alahan Manastırı, Anamur Mamure Kalesi, Mezgit Kale, Olba Antik Kenti, Silifke Kalesi, Yumruktepe Höyüğü bunlardan yalnızca bazıları. Tarih boyunca farklı medeniyete ev sahipliği yapan şehir, görülmeye değer birçok tarihi yapıyı bünyesinde barındırıyor.

*Gece Hayatı 

Gece hayatıyla kendinden söz ettiren Mersin, misafir ettiği öğrenci nüfusuyla kültürü yaşatan ve devam ettiren önemli bir unsurdur. Yaz kış demeden eğlenceye ara vermeyen şehirde; bar, pub, gece kulübü, meyhane, türkü bar gibi farklı konsept mekanlar bulunmaktadır. Mersin Gece Hayatı yazısında tüm popüler mekanların detaylarına ulaşabilirsiniz.

*Şehir içi Ulaşım

Mersin’de şehir içi ulaşım; belediye otobüsleri, taksi ve dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Otobüslerde kullanmak üzere Kentkart’ı şehrin birçok noktasındaki otomat ve büfelerden temin edebilirsiniz. Bunların yanı sıra hem güzel havanın tadını çıkarmak hem de trafik oluşturmamak adına bisikletin sıklıkla tercih edildiğini söyleyebilirim.

“Mersin’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 60 Yer (Detaylı)” üzerine bir yorum

Yorum yapın

Bizi Takip Edin