Lyon, Fransa

Rhône ve Saône nehirlerinin birleştiği noktada bulunan Lyon, Fransa’nın güneydoğusunda bulunuyor. 

Fransa’nın özellikle ticaret alanında en önemli merkezlerinden biri olan şehir, ülkenin en büyük üçüncü şehri konumunda bulunuyor. Avrupa‘yı ziyaret eden gezginlerin mutlaka uğraması gereken şehirlerden biri olan Lyon, keşfedilecek pek çok noktaya sahip. Biletbayi.com olarak hazırladığımız Lyon gezilecek yerler listesinde şehrin keşfedilmesi gereken yerleri sıraladık. Dilerseniz vakit kaybetmeden sizi listemizle baş başa bırakalım.

Lyon Gezilecek Yerler

1. Musée des Beaux-Arts

Musée des Beaux-Arts

Yapıldığı 17. ve 18. yüzyılda manastır olarak kullanılan bina günümüzde şehrin en önemli müzelerinden biri olarak kabul ediliyor. Müzede Fransa’nın antik dönemlerinden günümüze kadar pek çok eser sergilenmektedir.

2. Terreaux Meydanı

Terreaux Meydanı

Şehrin en önemli ziyaret noktalarından biri olan Terreaux Meydanı çevresindeki pek çok önemli yapıyla Lyon gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Meydan taşıdığı tarihi nitelik ve önem nedeniyle UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunuyor.

3. Parc de la Tête d’Or

Parc de la Tête d’Or

117 hektarlık bir alanı kaplayan park, şehrin en büyük yeşil alanlarından biri olarak hem Lyonlulara hem de şehre gelen ziyaretçilere hizmet vermektedir. 1857 yılında açılan parkta huzur dolu bir gün geçirebilir, dilerseniz de yürüyüş ve bisiklet sürme gibi çeşitli sporlarla kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

4. Fourviere Tepesi

Fourviere Tepesi

Şehrin muhteşem manzarasını seyredebileceğiniz Fourviere Tepesi, sahip olduğu manzaranın yanı sıra Notre Dame Fourviere Bazilikası gibi önemli yapılar nedeniyle görülmesi gereken önemli bir nokta. Bu özel tepeye füniküler ile kolay bir şekilde çıkabilirsiniz.

5. Kukla Müzesi

Kukla Müzesi

Aynı bina içinde bulunan Tarih Müzesi ve Kukla Müzesi, ziyaretçiler için şehirdeki oldukça ilgi çekici ve hoşça vakit geçirebilecekleri yerlerden biri. 16. yüzyıldan kalma bir konakta hizmet veren müzeye gelenler birbirinden ilginç ve merak uyandıran kuklaları yakından görme ve inceleme şansı yakalayabiliyor.

6. Lyon Ulusal Operası

Lyon Ulusal Operası

Birçok önemli gösteriye ev sahipliği yapmış olan Lyon Ulusal Operası, binasının geçmişin ve günümüzün mimari dokunuşlarını bir arada bulundurmasından ötürü da oldukça ilgi çekici bir durak. 1831 yılında inşa edilen yapı, 1993 yılında inşa edilmesine rağmen binada geçmişin izlerini hala gözlemleyebiliyorsunuz. Bu da binayı daha ilgi çekici kılıyor. Vaktiniz olursa bu güzel yapıyı da görmenizi isteriz.

7. Vieux Lyon

Vieux Lyon

Şehrin en tarihi noktalarından biri olan Vieux Lyon, pek çok önemli tarihi sokağa ve tarihi esere ev sahipliği yapıyor. Şehrin geçmişinde keyifli bir yolculuğa çıkmak isteyenler Lyon gezilecek yerler listesine bu bölgeyi mutlaka eklemeli.

8. Aziz Jean Katedrali

Aziz Jean Katedrali

15. yüzyılda yapımı tamamlanan katedral, şehrin en önemli dini ziyaret noktalarından biri. 14. yüzyıldan kalma astronomik saate de sahip olan kiliseyi Lyon gezilecek yerler listenize almanızı öneriyoruz.

Eğer siz de Fransa’nın bu önemli kentini ziyaret etmek isterseniz sitemizden Lyon uçak bileti seçeneklerini inceleyerek biletinizi kolay bir şekilde satın alabilirsiniz. Şehirdeki konaklama seçenekleriyle ilgili bilgiler ve otel tavsiyeleri için Lyon’da nerede kalınır başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.