Erzincan’da 7 Gezi Noktası

0
2017
Girlevik Şelalesi

Bakırcıları, bağları, tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle mutlaka görülmesi görülen sevimli bir şehirdir Erzincan.

Erzincan öyle bereketli topraklara sahiptir ki geçirdiği büyük depremlere rağmen adeta küllerinden doğup yeniden canlanmıştır. Geçirdiği depremlerin ardından daha düzenli ve güzel bir şehir olarak yeniden oluşturulan şehir, Doğu Anadolu’nun Fırat Nehri’nin yukarı kısmında kalan en eski kültür merkezlerinden biridir.

Biz de Bilet Bayi ailesi olarak sizler için Erzincan’da öncelikle görmeniz gereken güzellikleri derledik.

1. Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi
Girlevik Şelalesi

Yazın gittiğinizde kendinizi çölde bir vahada hissetmenizi sağlayan bu muhteşem doğa harikası, ülkemizin gizli kalmış güzelliklerindendir. 40 metre yüksekliğinde ve 3 katlı olan bu şelale her mevsim ayrı güzelliği ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakıyor. Siz de Erzincan ziyaretinizde bu muhteşem güzelliği mutlaka görmelisiniz.

2. Mama Hatun Kervansarayı

Mamahatun Kervansarayı
Mama Hatun Kervansarayı

Erzincan’ın Tercan ilçesinde Mama Hatun Türbesi’nin yakınında bulunan Mama Hatun Kervansarayı, 1191 yılında Saltuklu prensesi adına yaptırılmıştır. Kesme taşların kullanıldığı eser, Erzincan gezi listenizde bulunması gereken noktalardan.

3. Abrenk Kilisesi

Abrenk Kilisesi
Abrenk Kilisesi

Tercan ilçesinin Üçpınar köyünde bulunan bir Ermeni Kilisesi olan Abrenk Kilisesi, bir adet şapel ve iki dikilitaşıyla buram buram tarih kokan bir eser.

4. Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon
Karanlık Kanyon

Dünya’nın en büyük 4. kanyonu olarak bilinen Karanlık Kanyon, muhteşem doğasıyla insanda hayranlık uyandırıyor. Her yıl düzenlenen Uluslararası Doğa Sporları Festivali’ne ev sahipliği yapan kanyon doğa sporlarına elverişli yapısı ile her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.

5. Sultan Melik Türbesi

Sultan Melik Türbesi
Sultan Melik Türbesi

Türbe, halk arasında Sultan Melek olan adlandırılmıştır. Türbede Mengücek Beyliği döneminde yaşamış olan Sultan Melik’in mumyası ve 5 adet mezarlık bulunmaktadır.

6. Erzincan Müzesi

Erzincan Müzesi
Erzincan Müzesi

1986 yılında ziyarete açılan müze, şehre gelen ziyaretçilerin uğrak yerlerinden biridir. İçerisinde Erzincan’a ait etnografik eserlerin yanında arkeolojik kazılarda elde edilen eserler de sergilenmektedir. Oldukça farklı eserlerin bulunduğu bu müzeyi ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

7. Altıntepe

Altıntepe
Altıntepe

Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapan bölgede birçok medeniyetten kalıntılara rastlanmaktadır. En çok Urartular’a ait eserlere rastlanan ören yeri, tarihe açılan bir pencere olarak ziyaretçilerine ışık tutuyor.

Tarih boyunca uygarlıklar hayati ihtiyaçlarından dolayı su kaynaklarının kenarında yerleşmişlerdir. Erzincan da Fırat Nehri üzerinde kurulmuş bir şehir olmasından dolayı birçok medeniyetin uğrak yeri olmuştur. Bu da şehrin tarih anlamında oldukça zengin bir dokuya sahip olmasını sağlamıştır. Bir de buna doğa harikası güzellikler eklenince ortaya mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir şehir çıkıyor. Siz de en uygun Erzincan uçak bileti ile bu güzel şehrimizi keşfedebilirsiniz. Dilerseniz Bilet Bayi farkıyla en avantajlı otobüs bileti seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Ziyaret dönüşü bakır ustalarından hem kendinize güzel eşyalar alabilir hem de sevdiklerinize çok hoş hediyelikler bulabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.