Edirne’de Gezilecek 9 Yer

0
3831

Bu yazımızda Edirne geziniz esnasında gezeceğiniz yerleri anlattık.

Edirne, ülkemizin batıya açılan kapısıdır. Küçük ama sevimli bir şehir olan bu ilimizde geçireceğiniz birkaç etkileyici günün ardından gerek Osmanlı Medeniyeti hakkında gerekse İslami Eserler hakkında çok önemli bilgileri edinmenin mutluluğunu yaşayabilirsiniz.

1. Selimiye Camii

Selimiye Camii
Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın “ustalık eseri” olarak tanımladığı bu muhteşem eser Edirne ziyaretinizde görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Kompleks bir yapı olarak inşa edilen Selimiye Camii‘nin altındaki Selimiye Arastası da görmeniz gereken yerler arasındadır. Camii’nin bahçesinde bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ni de mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

2. Rüstem Paşa Kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı
Rüstem Paşa Kervansarayı

Şu anda bir kısmı otel olarak işletilen kervansaray, Osmanlı döneminden günümüze büyük oranda sağlam bir şekilde gelebilmiştir.

3. II. Bayezid Külliyesi ve Şifahane

Şifahane
Şifahane

Osmanlı dönemi tıp dünyasını yakından tanıyabilmeniz için muhteşem bir imkan sunan bu şifahane, dönemin hastane şartlarına ve tıp eğitimine dair çok önemli bir literatür niteliğinde. Edirne ziyaretinizde burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

4. Eski Camii

Eski Camii
Eski Camii

Üzerindeki hat sanatıyla yazılmış yazılar nedeniyle “Yazılı Camii” olarak da bilinen Eski Camii, Edirne’deki önemli camilerden biridir. Manevi atmosferi çok etkileyici olan bu camiyi ziyaret etmeyi unutmayın.

5. Meriç Köprüsü

Meriç Köprüsü
Meriç Köprüsü

Meriç Nehri üzerinde keyifli bir yürüyüş yapmanıza olanak sağlayan köprü oldukça etkileyici bir şekilde ziyaretçilerini selamlıyor. Nehir etrafında birşeyler yiyip içerek manzara eşliğinde yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

6. Üç Şerefeli Camii

Üç Şerefeli Camii
Üç Şerefeli Camii

Üç minareye sahip oluşu, her minaresinin ayrı bir mimari özelliğe sahip oluşu, akustiği gibi daha birçok yönden özel bir cami olan Üç Şerefeli Camii, görülmesi gereken önemli yerlerden biridir.

7. Karaağaç Tren İstasyonu

Karaağaç Tren İstasyonu
Karaağaç Tren İstasyonu

Şu anda Trakya Üniversitesi Rektörlüğü olan istasyon, tarihi dokusuyla görülmeye değer.

8. Bulgar Kilisesi

Bulgar Kilisesi
Bulgar Kilisesi

Kiliseyi ziyaretinizde sanki Edirne’den başka bir yerdeymişsiniz hissi yaşıyorsunuz. Sakin sokaklardan geçilerek gelinen kilise etkileyici bir mimariye sahip.

9. Edirne Büyük Sinagogu

Edirne Büyük Sinagog
Edirne Büyük Sinagog

Dünya’nın 3. büyük sinagogu kabul edilen Edirne Büyük Sinagogu restorasyon çalışmalarından sonra eski görkemli günlerine geri dönmüştür. Bu önemli inanç merkezini görmenizi tavsiye ederiz.

10. Muradiye Camii

Muradiye Camii
Muradiye Camii

Hemen yan tarafından Mevlevihane de bulunan bu Camii, Kabe’den getirilen bir taşı da bünyesinde bulundurmasından dolayı ayrı bir manevi atmosfere sahiptir. Mimarisi ve süslemeleriyle dikkat çekici bu Camii’yi mutlaka görmelisiniz.

Özellikle tarihi dokusuyla ülkemizin önemli şehirlerinden biri olan Edirne’de daha sayamadığımız birçok görülmesi gereken yer bulunmaktadır. Siz de hemen Edirne için en uygun otobüs biletlerine göz atarak bu görkemli şehri ziyaret edebilirsiniz.

Edirne’ye gitmeye karar verdiniz ancak nerede kalacağınız konusunda henüz bir fikriniz yoksa Edirne’de nerede kalınır? Otel tavsiyeleri yazımızın çok işinize yarayacağını düşünüyoruz 😉

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.