çorum tarihi

Cilalı Taş Devri’ne dayanan geçmişi ile tarihin gizemini günümüze taşıyan Çorum, görülmesi gereken yerlerle dolu bir şehirdir.

Orta Karadeniz bölgesinin tarihi değerlerinden biri olan Çorum’un turistik yerleri, kentin geçmiş gizemini ve kendine has yönlerini ziyaretçilerine sunuyor. Alacahöyük, Büyük Güllücek, Boğazköy, Eskiyapar, Kuşsaray höyükleri, kentin tarihi geçmişini tüm çıplaklığıyla misafirlerine sunan noktalardır.

Hitit, Frigler, Kimmer, Medler, Pers, Galat, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişmendliler Beyliği, Moğol, Eretna Beyliği, Kadı Burhaneddin Ahmed Devleti ve bu dönemlerden sonra Osmanlı egemenliği altına giren Çorum, geçmişin izlerini görmek için tercih edebileceğiniz en doğru gezi noktalarından.

1- Koyunbaba Köprüsü

Koyunbaba Köprüsü

Kızılırmak Nehri üzerinde, Osmancık ilçesinde bulunan Koyunbaba Köprüsü’nün inşasına 1484’de başlanmış ve 1489’da tamamlanmıştır. Adını Anadolu’nun meşhur velilerinden olan Koyun Baba’dan alan köprü, 250 metre uzunluğa ve 7,5 metre genişliğe sahiptir. Kitabesinde mimarı hakkında bilgiye ulaşılamayan köprü, sivri kemerli ve 19 gözlüdür.

2- Veli Paşa Hanı

Veli Paşa Hanı

Çepni Mahallesi, Sandıkçılar Sokak’ta bulunan Veli Paşa Hanı, Yozgat Beylerbeyi Veli Paşa tarafından yaptırılmıştır. Hana ait kitabe günümüze ulaşamamış da olsa, binanın 19. yüzyıl yapılarından olduğu mimarisinden anlaşılıyor. 35 han odasından oluşan Veli Paşa Hanı, geçmişte uzun yıllar otel olarak kullanılmış, fakat günümüzde market olarak kullanılıyor.

3- Baltacı Mehmet Paşa Çeşmesi

Baltacı Mehmet Paşa Çeşmesi

1705 yılında Baltacı Mehmet Paşa’nın birinci sadrazamlığı döneminde yaptırdığı dört çeşmeden biri olan çeşme, günümüzde de varlığını hala devam ettiriyor. Çeşmenin Batı’ya bakan ön yüzünde beyaz mermerden 3 sütun üzerine 18 mısralık bir kitabe yer alıyor.

4- Paşa Hamamı

Paşa Hamamı

1487 yılında Taceddin İbrahim Paşa Bin Hacı Bey tarafından yaptırılan, Kunduzhan Mahallesi-Çarşı içinde yer alan Paşa Hamamı, Osmanlı hamam mimarisine uygun olarak çifte hamam düzeninde yapılmıştır. Hamamın birbirine simetrik olan kadın ve erkek bölümleri günümüze de özgün biçimini koruyarak ulaşmıştır. Ayrıca soğukluk, sıcaklık ve halvet kısımlarından oluşan hamamın her bölümünün üstü kiremit kaplı kubbelerle örtülmüş ve duvarları kaba yontma ve moloz taşla örülmüştür.

Camiler ve Türbeler

5- Mecitözü Elvan Çelebi Zaviye ve Türbesi

Mecitözü Elvan Çelebi Zaviye ve Türbesi

Mecitözü İlçesi, Elvan Çelebi Beldesi’nde yer alan Elvan Çelebi Cami ve Türbesi’nin 1555’de üstü ahşap ve topraktan olan cami kısmı Türk sanatında barok etkinin görülmesiyle 1750 yılından sonra büyük bir onarım görmüş ve günümüzdeki tavan kaplaması yapılmıştır.

Türbe, geniş bir bahçe içinde, bitişik üç unsurdan meydana geliyor; orta kubbesi, şadırvanı ve yan eyvanları ile tipik Türk mimarisi özelliklerini taşıyor. Günümüzde cami olarak kullanılan türbenin cami kısmındaki kitabeden 1282-1283, türbe üstündeki kitabeden ise 1307 tarihleri çıkarılmıştır.

6- Ulu Cami

çorum ulu cami

Yapılış tarihine dair bilgiye ulaşılamayan, Murad-ı Rabi Cami olarak da bilinen Ulu Cami, Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat’ın azatlı kölesi Hayrettin Hazır tarafından yapılmıştır. Caminin ilk kurucusu bilinmiyor fakat camiyi daha sonra tekrar yaptıran IV. Murat ikinci, 1786 ve 1793  depremlerinde hasar gören camiyi tamir ettiren Abdülfettah Bey ise üçüncü kurucu olmuştur. Ayrıca cami, Evliya Çelebi’nin Seyahatname eserinde de yer alıyor.

Kaleler

7- Çorum Kalesi

Çorum Kalesi

Çorum merkezindeki Kale Mahallesi’nde bulunan Çorum Kalesi’nin, yapım tarihine ilişkin kesin bir bilgi bulunmuyor fakat kaleye ait yazılı belgeler M.S. 1577 tarihli ve Bizans dönemine ait olduğu çıkarımını yapmamıza olanak sağlıyor. İçinde bulunan 1 cami ve 42 konut ile günümüzde de varlığını koruyan kale; kesme, moloz ve Roma-Bizans devirlerine ait devşirme taşlardan yapılmıştır. Oldukça eski bir tarihe sahip kale hakkında Evliya Çelebi, kalenin Sultan Kılıç Arslan tarafından yapıldığı bilgisini veriyor.

8- Kandiber Kalesi

Kandiber Kalesi

Çorum-Osmancık’ta yer alan ve Osmancık Kalesi olarak da bilinen kalenin yapılış tarihi ve banisi bilinmese de, Selçuklu Döneminde yapıldığı tahmin ediliyor. Kale iki kapılı olması ve İpek Yolu üzerinde bulunmasından dolayı önemli bir yere sahip. Ayrıca kaleyi ziyaret ettiğinizde güneyindeki Roma Dönemi kaya mezarlarını da mutlaka gezmelisiniz.

Kabartmalar, Mezarlar, Antik Kent ve Ören Yerleri

9- Alacahöyük Örenyeri

Alacahöyük Örenyeri

Şehrin 45 kilometre güneyinde bulunan örenyeri, Alacahöyük Köyü yerleşim alanının içerisinde yer alıyor. Müzede yöreye ait halı ve kilimler, ahşap tarım aletleri, dokuma tezgahı, Osmanlı devrine ait delici, kesici ve ateşli silahlar gibi etnografik eserler yer alıyor. Ancak müzedeki en önemli parçalar Eski Tunç Çağı’na ait 13 kral mezar buluntusudur. Ayrıca Alacahöyük Tunç Çağı ve Hitit döneminin önemli bir dinsel tören ve sanat merkeziydi.

Giriş Ücreti:  5₺ (müzekarta ücretsiz)

Ziyaret Saatleri: Yaz aylarında 08:00-19:00, kış aylarında ise 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

10- Hattuşaş Antik Kenti

hattuşaş antik kenti

Alacahöyük Tarihi Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Hattuşaş Antik Kenti, Çorum’un en bilinen yerlerinden biridir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan antik kent, Hititlerin başkenti ve ilk yazılı anlaşmanın yapıldığı yerdir. Yılın her sezonu misafir ağırlayan antik kent, Çorum’un meşhur tarihi geçmişindeki gizemini incelemek adına en iyi yerlerden biridir.

11- Laçin Kapılıkaya Anıtsal Mezarı

Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı

Komutan İkezios’a ait olduğu düşünülen bu kaya mezarı hala tam olarak gizemi aydınlatılamayan eserlerden biridir. Oldukça görkemli bir görünüşe sahip olan bu güzel tarihi mezarı, gezi listenize eklemenizi tavsiye ederiz.

12- Kybele Kabartması

Kybele Kabartması

Çorum’un ünlü Ortaköy ilçesinde bulunan Kybele Kabartması, Anadolu’nun Helenistlik Çağ dönemine ait en büyük Kybele Kabartması’dır. İncesu Köyü sınırlarında yer alan kabartmada Tanrıça Kybele bir taht üzerinde, sol elinde bir aslan yavrusuyla bir kaya bloğu üzerine tasvir edilmiştir.

13- İskilip Kaya Mezarları

İskilip Kaya Mezarları

Çorum’da Roma dönemine ait mezarlardan biri olan İskilip kaya mezarları, İskilip ilçe merkezinde 100 metre yükseklikteki bir tepe üzerinde yer almaktadır. İki sütunlu dikdörtgen girişi, kaya oyması aslan iki aslan figürü dönemin mezarın dönemin ünlü şahsiyetlerine ev sahipliği yaptığını düşündürmektedir. Mezar odası içerisinde ise iki adet ölü sekisine rastlanmıştır. Tüyler ürperten etkileyiciliğe sahip kaya mezarını ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Çorum’un tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlere iletebilir, yazımızı geliştirmemizde yardımcı olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.