Beyşehir’de Gezilecek Yerler Listesi | Detaylı Anlatım

Beyşehir, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölüne sahip ilçesi.

Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapmış, Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’yi ağırlamış Konya’da, muhteşem doğası ve kültürel zenginliği ile cazibe merkezi haline gelmiş bir yer Beyşehir… Şehrin batısında yer alan ilçe, kesinlikle İç Anadolu‘da görülmesi gereken yerlerden. Konya’nın doğasıyla büyüleyen ilçesi Beyşehir’de gezilecek yerler Bilet Bayi farkıyla sizlerle.

Kubadabad Sarayı

Kubadabad Sarayı

Konya‘da Anadolu Selçuklu Devleti’nden günümüze kadar ulaşan birçok tarihi yapı mevcut. Beyşehir’de yer alan Kubadabad Sarayı da bu tarihi yapılardan biri. Saray, Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılmış. Günümüzde büyük bir bölümü harap olmuş olan sarayda, üzerinde insan ve hayvan figürlerinin olduğu çiniler görmek mümkün.

Eşrefoğlu Cami

Eşrefoğlu Cami

Konya, Osmanlı dönemi öncesindeki yapıları görebileceğiniz en ideal şehir. Kubadabad Sarayı, tahrip olmuş olsa da Eşrefoğlu Cami, tarihe meydan okumaya devam ediyor. Selçuklu mimarisinin özelliklerini taşıyan cami, ahşap sütunlara sahip en büyük cami. 1296-1299 yılları arasında yapılan ibadethane, çini mozaiklerle kaplı muhteşem bir mihraba sahip. Eşrefoğlu Cami’sine gerçekleştireceğiniz ziyaret, zamanda yolculukla eş değer.

Eflatun Pınarı

Eflatun Pınarı

Beyşehir’de tarihi yapılar Osmanlı ve Selçuklu ile sınırlı değil. Hititlerden kalan Eflatun Pınarı, kutsal su anıtı olarak yapılmış. 14 blok taş yapılan abide, pınarın oluşturduğu gölün sahibi gibi duruyor. Berraklığı ile ayna gibi bir yapıya sahip olan göl, abide ile muhteşem bir görsel şölen sunuyor.

Körükini Mağarası

Körükini Mağarası

Beyşehir, tarihi eserlerinin yanı sıra doğal güzellikleriyle de ön plana çıkıyor. Çamlık beldesinde yer alan Körükini Mağarası, bu doğal güzelliklerin başında geliyor. Öyle ki 1250 metre uzunluğundaki mağarada ayrıca Uzunsu Deresi yer alıyor. Bir mağara içinde botla gezmek uçuk bir fikir gibi gelse de Körükini Mağarası’nda bu mümkün; ancak mağaradaki küçük şelaleler tecrübeli değilseniz tehlike arz edebilir.

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü

Ve geldik Beyşehir’in sembolü haline gelen Beyşehir Gölü Milli Parkı’na. 1993 yılında koruma altına alınan Beyşehir Gölü Milli Parkı’nda 33 tane adacık yer alıyor. Gölün yanı sıra, parkın doğal yaşam alanı da görülmeye değer.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin