Anadolu’da Görmeniz Gereken 5 Şehir

0
1318
Kapadokya'nın İncisi Nevşehir

Anadolu, birçok medeniyetin yerleşim yeri olarak değerlendirdiği ve ticaret yollarının da önemli bir güzergahı olduğu için dünya için her zaman önemli bir bölge olmuştur. Bu durum bölgenin tarihi ve kültürel yönden çok zengin bir noktaya gelmeyi sağlamıştır. Buna bir de Anadolu’nun muhteşem doğal güzellikleri eklenince Anadolu’da görülmesi gereken birçok önemli şehir karşımıza çıkıyor.

Anadolu’da Görmeniz Gereken 5 Şehir

1.Kars

Ani Harabeleri, Kars
Ani Harabeleri, Kars

Ülkemizin doğu sınırındaki önemli şehirlerinden biri olan Kars, İpek Yolu üzerinde bulunmuş olması nedeniyle jeopolitik olarak da önemli bir şehir sayılmaktadır. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Ani Harabeleri bölgedeki özellikle görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Ani Harabeleri için ölmeden önce mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

2.Şanlıurfa

Peygamberler Şehri, Şanlıurfa
Peygamberler Şehri, Şanlıurfa

Geçmişte birçok medeniyetin ve birçok peygamberin yaşadığı rivayet edilen Şanlıurfa’ya “Peygamberler Şehri” de denmektedir. Şehirdeki özellikle dini ziyaret noktaları her yıl binlerce ziyaretçiyi konuk ediyor. Başta Balıklıgöl olmak üzere Göbeklitepe, Nebi Eyüp Camii ziyaret edilmesi gereken yerlerden. Şanlıurfa’ya geldiğinizde Harran ve Halfeti’yi de mutlaka ziyaret listenize eklemelisiniz. Urfa sıra geceleri ise bölgenin geleneklerini ve eğlence kültürünü tanımanız için büyük bir fırsat.

3.Konya

Mevlana Şehri, Konya
Mevlana Şehri, Konya

Anadolu’daki en eski yerleşim yerlerinden biri olan Konya ziyaretinizde Çatalhöyük size Neolitik ve Kalkolitik dönemin izlerini yansıtacak. Mevlana Şehri olarak bilinen Konya’ya geldiğinizde Mevlana Türbesi’ni ziyaret etmeyi de ihmal etmeyin. Şehrin simgesi olan etli ekmek ve diğer muhteşem yemeklerini de tatmanızı öneririz.

4.Mardin

Hoşgörü Şehri, Mardin
Hoşgörü Şehri, Mardin

Birçok farlı medeniyetin izlerini belki de en çok görebileceğiniz şehirlerin başında Mardin geliyor. Kiliseler, medreseler, camiiler ve daha birçokları aynı şehir çatısı altında incelenebiliyor. Mardin Ulu Camii, Zinciriye Medresesi, Deyrulzafaran Manastırı, Kasımiye Medresesi başta olmak üzere birçok dini ziyaret noktasına sahip Mardin’in tam bir hoşgörü ve inanç şehri olduğunu söylememiz gerek. Mardin ziyaretinizde geleneksel dokusu ve tarihi evleriyle mutlaka Midyat’ı da ziyaret etmelisiniz.

5.Nevşehir

Kapadokya'nın İncisi Nevşehir
Kapadokya’nın İncisi Nevşehir

İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve bölgenin jeolojik yapısından dolayı gerek insanlar tarafından işlenerek yerleşim yeri haline getirilen yer altı şehirleri gerekse yer yüzündeki rüzgar tarafından ortaya çıkartılan ve adeta birer sanat eseri görünümündeki oluşumlarıyla Kapadokya Bölgesi’nde bulunan Nevşehir mutlaka görmeniz gereken Anadolu şehirlerinden biri.

Siz de ülkemizin bu güzelliklerini keşfetmek isterseniz www.biletbayi.com adresinden en uygun uçak biletlerine ulaşabilir, keyifli bir Anadolu turu yapabilirsiniz. Şimdiden keyifli, tarih ve kültür dolu bir Anadolu gezisi dileriz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.