Ana sayfa » Türkiye » Bartın » Bartın Gezilecek Yerler | 25 Gezi Noktası

Bartın Gezilecek Yerler | 25 Gezi Noktası

0
1878
bartın gezilecek yerler

Karadeniz’in turistik plajlarına ve doğa harikalarına ev sahipliği yapan şehri Bartın’ın, birbirinden keyifli gezi noktaları sizlerle.

Doğanın yemyeşil dokusuna doyabileceğiniz, doğa harikası yaylalara ve doğal parklara ev sahipliği yapan Bartın’ın gezilecek yerlerini sizler için derledik. Karadeniz’in en güzel plajlarının görülebileceği şehri merak edenler için hazırladığımız Bartın gezilecek yerler listemizi keyifle okumanızı dileriz.

# Bartın Gezilecek Yerler

Şelaleler

1. Göldere Şelalesi

göldere şelalesi

Bartın gezilecek yerler listemize şehrin doğa harikalarından biri olan Göldere Şelalesiyle başlıyoruz. Bartın’ın Amasra merkezine 28 km mesafedeki şelale, Kurcaşile ilçesinde yer alıyor. Kanıtlı Köyü’nün sınırları içinde bulunan bu doğa harikası, Bartın il merkezine de 1 saatlik uzaklıkta kalıyor. Şelaleye yaklaştığınız sırada suyun gürül gürül dökülme sesini duyacağınız alanda, şelaleyi gördüğünüzde hayran kalacağınıza eminiz.

Ücretsiz olarak ziyaret edebileceğiniz şelaleye gidebilmeniz için, araçların gittiği yolun sonundan 200 metre kadar yürümeniz gerekiyor. Doğanın tadını çıkartıp stres ve yorgunluğunuzu atabileceğiniz doğa harikası Göldere Şelalesi’nde, dilerseniz buz gibi suyun tadını çıkarabilir, ya da şelalenin sesini dinleyerek rahatlayabilirsiniz.

2. Ulukaya Şelalesi

ulukaya şelalesi

Bartın’da yer alan doğal miraslarımızdan bir diğeri de, Ulus ilçesinin Ulukaya Köyü sınırları içinde bulunuyor. Ulukaya Şelalesi adıyla bilinen doğa harikası şelale, Küre Dağları’nın eteğinde yer alan mutlaka görmeniz gereken doğal noktalardan birisi. Doğa turizminin önemli şelalelerinden olan doğal parkı ziyaret etmek isterseniz, Ulus ilçesinden 18 km daha yol gitmeniz gerekiyor.

Devasa bir taşın içerisinden doğan şelalenin suyundan içildiğinde aşk acısının geçeceği yönünde rivayetler de bulunuyor. Treeking gibi doğa sporları için de oldukça uygun bir ortam sağlayan doğal parkta, dilerseniz şelale manzarasıyla harika bir piknik yapabilirsiniz. Şelalenin içinde yer aldığı Ulukaya Köyü’nün içerisinde yer alan organik pazardan da alışveriş yapabilirsiniz.

3. Gergece Şelalesi

gergece şelalesi

Şelalelerle donatılmış Bartın’da doğa güzelliklerinin ve tabiatın keyfine varabileceğiniz şelalelerden bir diğeri de, Gergece Şelalesi. Bartın’ın Amasra ilçesine 16 km uzaklıkta yer alan şelale, oldukça kolay bir ulaşım noktasında yer alıyor. Yeşilkaya Köyü sınırları içinde bulunan şelale, oldukça dingin ve etkileyici bir manzaraya sahip.

Şelaleye giden yolda karşılaşacağınız yemyeşil doğa harikası ormanda da keyifli bir doğa yürüyüşü ya da dilerseniz güzel bir piknik yapabilirsiniz. Bartın gezinizde gerçekten gördüğünüze değeceğini düşündüğümüz şelaleye Uğurlar Köyü’nden de yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Doğal Parklar

4. Ulu Yayla

ulu yayla

Bir şehrin kültürel dokusunun yanı sıra, tabiatını da öğrenmek ve keşfetmek gerekiyor. Doğasını keşfedebileceğiniz en güzel rotalardan birisi de hele böyle güzel bir Karadeniz şehirlerinden Bartın gibi bir yerse, yaylaları oluyor. Bartın’ın oldukça özel yaylalarından biri olan Uluyayla, şehrin Ulus ilçesinde bulunuyor. Bin metrelik rakımıyla oksijene doyacağınız yaylaya, Bartın merkezinden Ulus’a yaklaşık 40 kilometrelik bir yol gittikten sonra ilçeden yaylanın olduğu yere dağ yolundan devam etmeniz gerekiyor.

Dağ yolu biraz zorlayıcı ve engebeli, ancak yine de yaylaya gitmeniz için herhangi büyük bir engel bulunmuyor. Yaylaya gitmeden önce yanınıza ihtiyacınız olabilecek malzemeleri de almanızı öneririz, zira yayla tamamen doğal bir ortam olduğu için ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz herhangi bir tesis kurulmamış. Aynı zamanda yabani hayvanların yuvası alan yaylada hava karardıktan sonra rehbersiz dolaşmamanız gerekiyor.

Harika manzarasıyla karşılaştığınızda içinizin açılacağı yaylaya bahar aylarında giderseniz oldukça etkileyici bir renk cümbüşü sizi bekliyor olacak. Konaklayabilmeniz için herhangi bir tesisin yer almadığı yaylada, kendi malzemelerinizi getirerek kamp da yapabilirsiniz.

5. Balamba Tabiat Parkı

balamba tabiat parkı

Bartın gezilecek yerler listemizde yerini alan şehrin önemli tabiat parklarından biri olan Balamba Tabiat Parkı, Bartın’a geldiğinizde şehir turunuzun içine mutlaka dahil etmeniz gereken noktalardan biri. Bartın’ın merkezinde yer aldığı için ulaşımı da oldukça kolay. Şehir merkezine sadece 1 km uzaklıkta yer alan tabiat parkına, dilerseniz güzel bir yürüyüş yaparak bile ulaşabilirsiniz. 13 bin hektarlık alanıyla oldukça büyük bir doğal park olan Balamba’da, keyifli bir doğa yürüyüşü yaptıktan sonra mesire alanı olarak dizayn edilmiş alanlarda sevdiklerinizle piknik yapabilirsiniz.

6. Ahatlar Tabiat Parkı

ahatlar tabiat parkı

Bartın gezilecek yerler listemize eklemek istediğimiz tabiat parklarından birisi de, Ahatlar Köyü sınırları içerisinde yer alan Ahatlar Tabiat Parkı yer alıyor. 2011 yılında tabiat parkı olarak kabul edilen parkın belli bir çevrili alanı yok. Bu nedenle gittiğinizde nerede bu park diye şaşırabilirsiniz. Zira köyün içinde yer alan eski bir köyün olduğu alanda parkın bitiş tabelası yer alıyor. Yeşillikler içerisindeki alanda piknik yapıp, doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Ancak dilerseniz tabiat parkının bulunduğu alandan aşağıya yürüyerek deniz kenarına da inebilirsiniz.

7. Küre Dağları Milli Parkı

küre dağları milli parkı

Türkiye’nin önemli doğal tabiat parklarından biri olan Küre Dağları Milli Parkı Kastamonu ve Bartın’ın il sınırında yer alıyor. İki şehrin kesiştiği noktada bulunan bu tabiat mirası, doğa tutkunlarının en sık ziyaret ettiği mekanların başında geliyor. Dünya Doğayı Koruma Vafkı tarafından 1998 yılında korumaya alınan Küre Dağları, ülkemizde de 2000 yılında milli park olarak kabul edilmiş. Zengin habitatıyla oldukça ilgi çeken park, çevre illerden ve ülke dışından da ziyaretçilerini ağırlıyor. 132 bin hektarlık alanıyla sadece Küre Dağları Milli Parkı için bile ayrı bir gezi rotası oluşturabilirsiniz. İçerisinde yer alan kanyon ve şelaleleri keşfedebileceğiniz milli parkta, kamp yapmak da iyi bir fikir olabilir.

8. Bartın Irmağı

bartın ırmağı

Bartın’ın doğal ve görsel simgelerinden meşhur Bartın Çayı, şehrin ortasından geçen oldukça etkileyici bir ırmak. Şehrin Kocaçay ve Kocanaz olarak bilinen iki çayının, şehir merkezinde yer alan Gazhane Burnu’nda birleşmesiyle ortaya çıkan nehir, kavisli çizgi halinde şehrin içinde dolaşıyor. Şehir içinde 14 km boyunca akan ve Karadeniz’e ulaşan Bartın Irmağı, derin ve dingin olduğu için tekne ve kayıklarla gezmek için de oldukça ideal bir ortam sunuyor.

Bartın merkeze geldiğinizde ırmağın üzerinde tekneyle gezebileceğiniz gibi, ırmağın kenarında yer alan mesire alanı ve dinlenme alanlarında vakit geçirebilirsiniz. Gün batımında harika fotoğraflar çekebilir, sevdiklerinizle birlikte balık tutabilirsiniz. Yani ırmağın olduğu alanda yapabileceğiniz pek çok harika alternatif mevcut. Dilediğinizi seçebilir, manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

9. Gürcüoluk Mağarası

gürcüoluk mağarası

Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alan Gürcüoluk Mağarası, ilçeye 10 km mesafede yer alıyor. Makaracı Köyü sınırları içerisindeki etkileyici mağara, 169 metre uzunluğuyla oldukça büyük bir mağara. Tek galeriye sahip olan Gürcüoluk, sarkıt ve dikitlerin olduğu fosil bir mağara olarak karşımıza çıkıyor. Mağaranın içerisine yapılan sarı renkli ışıklandırmalar ise mağaraya oldukça farklı bir hava katmış. Kendinizi film sahnesinde gibi hissedebileceğiniz mağarada, güvenli bir yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz.

10. Tavşan Adası

tavşan adası

Bartın’a geldiğinizde Amasra’da yer alan bu etkileyici minik adayı da görmeniz gerekiyor. Aynı zamanda şehrin önemli tarihi noktalarından da biri olan Tavşan Adası, Kemere Köprüsü’nün bulunduğu alanın hemen karşısında yer alıyor. Adada pek çok tavşan bulunduğu için Tavşan Adası ismini almış. Tarihte pek çok devletin ve yönetimin vakit geçirdiği önemli alanlardan biri olan ada, günümüzde biraz ıssız kalmış. Şehirde karaya bağlantısı olmayan tek ada olma özelliği de taşıyan adayı, Amasra’dan kalkan tekne turlarıyla ziyaret edebilir, güneşin batışını keyifli bir şekilde izleyebilirsiniz.

11. Amasra Feneri

amasra feneri

Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alan simgesel yapılardan biri olan Amasra Deniz Feneri, şehrin en bilindik yerlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Karadeniz’de yer alan deniz fenerlerinin içinde en eskisi olarak bilinen fener, 1863 yılında inşa edilmiş. denizden 77 metre yüksekte yer alan fener, verdiği ışıkla şehre harika bir hava katıyor. Boyu oldukça kısa olan fenerin kulesi 3 metre uzunluğa sahip. Amasra’ya yolunuz düştüğünde mutlaka ziyaret etmeniz gereken fenere geldiğinizde, dört kuşaktır fenerde hizmet veren ailenin mensubu Ahmet Demirci’yle de sohbet etme imkanı bulabilirsiniz.

Not: Deniz fenerinin bulunduğu alandan Tavşan Adası ve Boztepe’nin gün batımındaki manzarasını mutlaka izlemelisiniz.

12. Direkli Kaya

direkli kaya

Bartın gezilecek yerler listemizde yerini alan bir diğer etkileyici gezi noktası ve tarihi alan da, Amasra’da yer alan Direkli Kaya. Şehrin en bilindik gezi noktalarından olan tarihi liman, geçmişte oldukça önemli bir yere sahip antik liman olarak kullanılmış. Deniz iskelesi olarak inşa edilen direkli kaya, tarihi taş basamaklar ve doğal bir havuza ev sahipliği yapıyor. Üzerinde herhangi bir kitabesi bulunmadığı için yapım tarihi ve kim tarafından yaptırıldığı net olarak bilinmese de, bir dönem şehirde hüküm süren Cenevizliler tarafından yapıldığı düşünülüyor. Özellikle gün batımında harika bir atmosfere sahip olan Direkli Kaya’yı, Bartın geziniz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

13. Lav Sütunları

lav sütunları

Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alan etkileyici Güzelcehisar Lav Sütunlarını Bartın gezilecek yerler listemize eklemeseydik olmazdı. Amasra’nın Güzelcehisar mevkisinde yer alan sütunlar, 80 milyon yıl gibi bir geçmişe sahip. İnsan ömrünü düşündüğümüzde dünyanın varlığının büyüklüğünü anlayabileceğimiz bu lav sütunları, dünyada yer alan ender doğal varlıklardan biri olarak kabul ediliyor. Milyonlarca yıl önce gerçekleşen lav akıntısıyla oluşan sütunlar, 30 metre yüksekliğe kadar ulaşıyor. Günümüzde turistlerin ilgisini çekmeye başlayan bu doğa mirası bölgenin, gelecekte daha çok değerleneceğini düşünüyoruz.

14. Boztepe

boztope

Amasra ilçesinde yer alan bu etkileyici ada, Roma Döneminden günümüze kalan en güzel tarihi miraslara ev sahipliği yapıyor. Tarihi Kemere Köprüsü’nden geçerek ulaşabileceğiniz ada, karaya bağlantılı olduğu için sık sık ziyaret edilebiliyor. Oldukça küçük olan ada aynı zamanda bir yerleşim yeri. Şirin evleri ve üç farklı koyuyla tatlı mı tatlı bir ada havası alabileceğiniz Boztepe’de, gün batımının da en güzel izlenebileceği noktalardan birisi. Etrafı tarihi surlarla çevrilmiş olan adada güzel bir gün geçirebilir, harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Plajlar

15. Kapısuyu Koyu

kapısuyu koyu

Bartın gezilecek yerler listesi yaparken, şehrin birbirinden güzel plajlarından ve koylarından bahsetmemek olmaz. Bartın’ın Karadeniz kıyısında yer alan Kurucaşile ilçesinin sınırları içinde yer alan plaj, ilçeye 3 km gibi yakın bir mesafede yer alıyor. Neredeyse 1 km uzunluktaki plajıyla oldukça yoğun ziyaretçiye ev sahipliği yapan Kapısuyu, kendisiyle aynı ismi taşıyan köyün içinde bulunuyor. Plajı halk plajı olduğu için koya geldiğinizde herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor. Ancak şezlong, şemsiye kiralayabileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz tesisler yer alıyor. Plaja yakın bir yerde konaklamak isterseniz çevresinde yer alan pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

16. Güzelcehisar Koyu

güzelcehisar koyu

Karadeniz’de yer alan doğa harikası koylardan biri olan Bartın’ın Güzelcehisar Koyu, deniz tutkusu olanlar için en güzel gezi noktalarından birisi. Deniz havası almak, sahilde güzel bir yürüyüş yapmak isterseniz, Bartınlıların en çok ziyaret ettiği Güzelcehisar Koyu’na mutlaka uğramanız gerekiyor. Şehrin meşhur plajı İnkumu’na da oldukça yakın olan Güzelcehisar’ın, en keyifli zamanları ise Temmuz ve Ağustos ayı. Yüzme bilmeyenler için de uygun olan deniz halk plajı olduğu için ücretsiz olarak girebilirsiniz.

17. İnkumu Plajı

inkumu plajı

Türkiye’nin her yerinden turistleri ağırlayan Karadeniz’in en meşhur plajlarından İnkumu Plajı da, Bartın gezilecek yerler listemizde yer alıyor. Ankara’dan dahi 3 saat gibi kısa bir sürede ulaşılabilen İnkumu Plajı, denizinin ve kumsalının güzelliğiyle görenleri büyülüyor. Plajın olduğu alanda konaklayabileceğiniz pek çok otel ve pansiyon alternatifi de bulunduğundan, güzel bir tatil ya da hafta sonu planı yapabileceğiniz İnkumu Plajı’nda, ihtiyaçlarınızı giderebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz tesisler de yer alıyor. Ücretsiz olan plajda kendi şemsiyenizi ve havlunuzu alıp gidebilirsiniz.

18. Amasra Plajı

amasra plajı

Çakraz Plajı adıyla da bilinen Amasra’nın önemli plajlarından biri olan Amasra Plajı’da, Bartın gezilecek yerler listemizde yerini alıyor. Şehir merkezine 15 km mesafede yer alan plaj, şehrin kuzey kısmında bulunuyor. Ücretsiz olarak girebileceğiniz halk plajında şemsiye ve şezlong kiralayabileceğiniz tesis ve restoran da yer alıyor. Ancak duş ve wc hizmetinin ücretli olduğunu da belirtmemizde fayda var.

19. Delikli Şili

delikli şili

Bartın gezilecek yerler listemizde yer alan ilginç bir doğal güzellik olan Delikli Şili, Amasra ilçesinde yer alıyor. Doğusunda bir de plajın yer aldığı bölgede, dikkat çekici bir görsel ortaya çıkıyor. Ortası delik kayanın uzaktan yarattığı denizde boşluk varmış gibi bir görüntü nedeniyle dikkatleri çeken kaya, Delikli Şili olarak adlandırılmış. Gün batımında fotoğraf çekimi ve manzara için ziyaretçilerin geldiği Delikli Şili’yi tekne turlarına katılarak da görebilirsiniz.

20. Karaman Koyu

karaman koyu

Bartın’da yer alan gezilesi koylardan bir diğeri de, Bartın’a 50 km mesafede yer alan Kurucaşile ilçesine yakın Karaman Plajı. Oldukça kayalık bir alanda olan koy, 400 metre uzunluğunda geniş bir alana sahip. Kurucaşile ilçesine 10 km mesafedeki koya tekneyle ulaşabilirsiniz. Sakin koyları ve sessiz mekanları tercih edenlerdenseniz, Karaman Koyu’nda doğanın ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

21. Büyük Liman Plajı

büyük liman plajı

Bartın gezilecek yerler listemizde yer alan şehrin meşhur plajlarından biri olan Büyük Liman Plajı, Amasra’nın merkezinde yer alıyor. Halk plajı olduğu için herhangi bir giriş ücreti ödemeniz gerekmiyor. Ancak dilerseniz şezlong ve şemsiyeyi ücret vererek kiralayabiliyorsunuz. İçerisinde ihtiyaçlarınızı giderip yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafenin de yer aldığı plajda, duş ve kabin hizmetlerine de ücret alınıyor.

22. Mugada Sahili

mugada sahili

Bartın gezilecek yerler listemizde yerini alan son plaj da Mugada Sahili olarak bilinen Amasra’nın koylarından birisi. İnkumu Plajı’na giden yoldan giderken Güzelcehisar ilçesine giden yola girdiğinizde 20 dakikalık bir yolculuk sonrası ulaşabileceğiniz koy, ağaçlarla çevrili yemyeşil doğasıyla oldukça rahatlatıcı bir ortama sahip. Ücretsiz olan plajda giyinme ve duş hizmetleri bulunuyor. İhtiyaçlarınızı alabileceğiniz market ve restoranın da bulunduğu sahilde, güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Diğer

23. Ağlayan Ağaç

ağlayan ağaç

Tavşan Adası’nın hemen karşısında yer alan Ağlayan Ağaç, Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alıyor. Atatürk Tepesi’ni de gören ağacın bulunduğu yerden deniz manzarası izlendiği zaman Atatürk portresi görüldüğü söyleniyor. Ancak ağacın bu ismi almasının nedeni ise belli mevsim dönemlerinde nemlendiği için yaş döküyor gibi gözükmesinden kaynaklanıyor. Genellikle manzara izlemeye gelenlerle dolup taşan yere, Bartın gezinizde uğrayabilirsiniz.

24. Çekiciler Çarşısı

çekiciler çarşısı

Bir şehrin kültürel dokusunu en güzel hissedebileceğiniz yerlerinde başında, hiç şüphesiz ki çarşıları geliyor. Bartın’ın Amasra ilçesinde yer alan Çekiciler Çarşısı da şehrin en güzel çarşılarından birisi. Çeşit çeşit hediyelik eşyaların ve el işi ürünlerinin yer aldığı çarşıda, birbirinden güzel ürünlere göz atabilir, yılların esnafıyla sohbet ederek şehir ile ilgili ilginç bilgilere ulaşabilirsiniz. Sevdiklerinize ve kendinize güzel bir Bartın hediyesi almayı unutmayın.

25. Galla Pazarı

galla pazarı

Şehirlerde kurulan büyüklü küçüklü organik pazarlar belki de en keyif alacağınız gezi noktalarından biri olabilir. Kendi ürettikleri domatesleri, kendi yaptıkları peynirleri satan köylü teyze ve amcaların ürünlerini onlarla sohbet edip, harika anılar biriktirerek alabilirsiniz. Amasra’da yer alan Galla Pazarı şehrin en ünlü pazarlarından birisi. Her salı ve cuma günü kurulan pazarı ziyaret ettiğinizde keyifli bir alışveriş geçireceğinize eminiz.

pin Sizler için hazırladığımız Bartın gezilecek yerler listemiz burada sona eriyor. Listemizi beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka gezi noktaları var ise, aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.