Bakü

Bakü Gezi Rehberi

1-Bakü Hakkında Bilinmeyenler

Bakü, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir.10 milyonluk Azerbaycan nüfusunun 2 milyonu Bakü'de yaşamaktadır. Hazar Denizi kıyısında uzun yürüyüş ve bisiklet yollarına sahip olan şehir dünyanın yeni cazibe merkezlerinden biri olarak gösterilmekte. Turistlerin en çok ziyaret ettiği şehir olan Bakü birçok sanat merkezini, tarihi yapıyı ve mega yapıya da ev sahipliği yapmaktadır.

Azerbaycan'a uluslararası uçuşların en fazla gerçekleştirildiği nokta olan Haydar Aliyev Havalimanı, Bakü şehrinde bulunmaktadır. Birçok havayolu firmasının sefer düzenlediği havalimanından Bakü merkezine ulaşım sadece 18 dakika sürmektedir.

UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi'nde yer alan sayısız esere ev sahipliği yapan ülkenin, en önemli eserlerin birçoğu Bakü'de bulunmaktadır. Gezilecek popüler noktaların Bakü'de bulunması sebebiyle turistlerin ilk ziyaret noktası Bakü olmaktadır. Gezilecek yerlerin yanı sıra alışveriş noktaları, kaliteli restoranları ve renkli gece hayatıyla Bakü için 'Kafkasların Paris'i denebilir. Dünyaca ünlü markalara ev sahipliği yapan bu şehir, birçok kişinin marka alışverişi için tercih ettiği noktalardan biridir.

Doğası, tarihi noktaları, lüks mağazaları, renkli gece hayatı ve cana yakın insanlarıyla Bakü Gezi Rehberi kategorimizden şehrin tüm detaylarına ulaşabilirsiniz. Azerbaycan'ın diğer şehirlerini incelemek için; Gence Gezi Rehberi,Azerbeycan Gezi Rehberi,Gence Gezi Rehberi sayfalarımıza göz atabilirsiniz.

2-Bakü Nerededir?

Azerbaycan'ın başkenti olan Bakü, Doğu Kafkasya'da Hazar Denizi'nin kıyısında bulunmaktadır. Avrupa ve Asya bağlantısı sayılan bir bölgede bulunması sebebiyle stratejik öneme sahiptir.

3-Ne Zaman Gidilir?

Hazar Denizi'nin kıyısında bulunan Bakü'de ılıman karasal iklim özellikleri görülmektedir. Sıcakların ve yağışların az olduğu nisan ve mayıs ayları şehri ziyaret etmek için uygun dönemlerdir.

4-Bakü'de Gezilecek Yerler

#Kız Kulesi (Qız Qalası)

Azerbaycan'ın sembollerinden biri olan Kız Kulesi yıllara meydan okuyan taştan örülmüş duvarlarıyla efsaneleşmiştir. 30 metreyi bulan yüksekliğe ve 5 metreyi bulan duvar kalınlığıyla bir dönemler şehirde savunma hattı olarak kullanılan Kız Kulesi 1964 yılından beri müze olarak kullanılmaktadır.

2000 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yerini alan Kız Kulesi'nin tarihiin Sümerlilere kadar dayandığını iddia eden araştırmacılar vardır.3.000 yıllık yapı '' Eski Şehir '' olarak adlandırılan bölge içerisinde ziyaret edilebilmektedir.

Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00
Adres: Bakü, Azerbaycan

#Şirvanşahlar Sarayı

Bakü'de 15.yüzyıl döneminde hüküm sürmüş olan Şirvanşahlar Hanedanlığı tarafından inşa edilmiş olan saray, dönemin idari işlerin yürütüldüğü noktalarından biridir. İbrahim Halilullah tarafından yaptırılması emredilen yapı içerisinde 52 oda bulunuyor.

İçerisinde türbe, mescit, hamam, cami ve su deposu gibi büyük yapıları da barındıran Şirvanşahlar Sarayı'nda gerekli olan tüm yapılar düşünülmüş. Sarayı gezerken mola vermek isterseniz, içeride bulunan restoran kısmını da kullanabilirsiniz. Orta Çağ izlerinin görüldüğü ''Eski Şehir'' içerisinde bulunan Şirvanşahlar Sarayı'nı görmenizi şiddetle öneriyoruz.

Giriş Ücreti: 10 Manat
Ziyaret Saatleri: 10:00-18:00

#Alev Kuleleri

Bakü'nün simgelerinden bir diğeri ise şehirde anında dikkat çeken Alev Kuleleri'dir. Maliyeti 350 milyon dolar olan kuleler 3 yapıdan oluşmaktadır. 2013 yılında '' En İyi Otel ve Turizm Kompleksi '' ödülüne layık görülen kulelerin dışı cam ile değil, LED ekranlarla kaplanmıştır. Özel günlerde muhteşem görüntülerin yansıtıldığı kuleler şehrin modernleşmesi adına yapılmış en büyük katkılardan biridir.

Giriş Saatleri: 10:00-22:00
Adres: Bakü, Azerbaycan

Bakü'de gezilecek yerlerin detaylı anlatımı için…

5-Bakü Mutfağı

Geleneksel tariflerin ve pişirme yöntemleriyle ismini dünyaya duyurmuş olan Azeri mutfağı oldukça lezzetlidir. Hamur işlerinin, kuru meyvelerin, pirincin eksik olmadığı yemekler, önce görüntüsüyle gözlerinizi sonra tadıyla damaklarınızı şenlendiriyor. Geleneksel yemeklerin modern pişire yöntemleriyle buluştuğu Azerbaycan'da denemeniz için birkaç yemek önerimiz var. Geleneksel Azerbaycan yemekleri;Düşbere, Xemiraşı,Umac, Pelmeni,Balva, Kuymaki,Abgust yemekleri bulunuyor.

Bun lezzetlerin üstüneyse yine geleneksel Azerbaycan tatlılarını deneyebilirsiniz. Önerdiğimiz hafif tatlılar arasında; Gyrmabadam,Shakerbura, Shaker Churek,Badambura ve Firni bulunuyor.

Bakü'de tatlı yemeklerinizin yanında ve yemeklerin sonrasında genellikle bizde olduğu gibi çay ikram edilmekte. Bizdekinden farklı olarak çayların yanında mürebbe denilen reçellerin ikram edilmesidir. Çayı şekerli sevenlerin bu lezzeti kesinlikle seveceğinizi düşünüyoruz.

Bakü mutfağının birbirinden leziz yemeklerinin devamı için…

6-Bakü'de Alışveriş

Bakü'nün geniş alışveriş caddeleri ve mağaza çeşitliliği, alışveriş severlerin rüyalarını süsleyecek cinsten duruyor. Azeri kültürüne özgü kıyafetlerin yanı sıra dünyaca ünlü Chanel,Dior, Prada,Louis Vuitton,Gucci,Versace gibi markaların ürünlerini de Bakü'de bulabiliyorsunuz.

Dünyaca ünlü markaların bulunduğu Bakü'de alışveriş yapmak için kapalı alışveriş merkezleri ve yürüyüş caddeleri bulunmakta. Açık hava eşliğinde alışveriş yapmak isterseniz önerebileceğimiz noktalar arasında; Fıskiye Meydanı,Neftchilar Caddesi, Nizami Ganjavi Caddesi bulunuyor.

Uzun caddeleri kadar görkemli bir diğer nokta ise Bakü'de bulunan alışveriş merkezleridir. Bakü civarında gezerken alışveriş yapabileceğiniz noktalar arasında; Gençlik Mall,Port Bakü Mall,28 Mall,Metropark Shopping Center,Nargiz Shopping Mall bulunuyor.

Bakü bölgesindeki alışveriş merkezlerinin devamı için…

7-Gece Hayatı

Azerbaycan'da gece hayatı dendiğinde aklınıza gelmesi gereken ilk nokta Bakü'dür. Kalabalık nüfusuna birde turistler eklendiğinde Bakü'nün geceleri oldukça kalabalık ve hareketli geçmektedir. Bakü'de eğlenmek için kaldığınız otelin barını, gece kulüplerini veya canlı müzik mekanlarını tercih edebilirsiniz.

Bakü'de eğlenmek için tercih edebileceğiniz lüks gece kulüpleri arasında; Park Inn Otel / Eleven Kulüp , Buddha Bar,360 Lounge Bar ve Sky Bar'ı öneririz. Bölgedeki gece kulüplerinin birçoğu ücretsiz girişe sahip olmakla beraber gece yarısı 03.00-04.00'a kadar açıktır.

Fazlaca eğlenmek ve az para ödemek istiyorsanız; Otto Clup, La Vida Tequila Bar,Hiss Gece Kulübü ve Enerji Club'ı önerebiliriz. Geç saatlere kadar eğlenebileceğiz bu kulüplerde Azerbaycan'ın popüler şarkılarını ve hit şarkıları dinleyebilirsiniz.

8-Festivaller

Bakü, yılın farklı dönemlerinde birçok etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Muhteşem görsel şovlara ev sahipliği yapan festivallerde Azeri halkının nasıl eğlendiğine şahit olabilirsiniz. Halkın yoğun katılımıyla gerçekleşen festivaller arasında; Nevruz Festivali (Mart), Bakü Color Festival (Haziran), Bakü Jazz Festivali (Haziran) Zhara Festival'i (Temmuz) bulunmaktadır.

Büyük bir coşkuyla kutlanan festivallere denk gelirseniz kesinlikle bu coşkuyu Azeri halkıyla beraber paylaşmanızı öneririz.

9-Nerede Kalınır ?

Azerbaycan ziyaretlerinizde en lüks konaklama seçeneklerini bulabileceğiniz nokta Bakü'dür. Mega yapılar içerisindeki otellerden, etnik butik otellere kadar pek çok seçenek sunan Bakü'de fiyatlar da uygun denilebilecek ortalamada. Bakü ziyaretinizde nerede konaklayacağınızı bilmiyorsanız, şehrin yüksek puanlı birkaç otelini sizler için derledik.

#Boulevard Hotel Baku Autograph Collection

Konum: Xaqani Rustamov Street 4C, AZ1052 Bakü, Azerbaycan
İletişim: +994 12 310 00 10

#Qafqaz Point Hotel

Konum: Kazim Kazimzade Street 118-560, AZ1000 Bakü, Azerbaycan
İletişim: +994 12 510 78 78

#Intourist Hotel Baku Autograph Collection

Konum: 51 Mikail Useynov avenue, Bakü 1003, Azerbaycan
İletişim: +994 12 310 33 10

Bakü bölgesinde bulabileceğiniz tüm otel seçenekleri için…

10-Şehir içi Ulaşım

Kalabalık olmaya nüfusu sebebiyle Azerbaycan genelinde trafik problemi yok denecek kadar az yaşanmaktadır. Ancak durum 2 milyon insanın yaşadığı Bakü için çok fazla geçerli olmayabilir. İş çıkış saatleri, etkinlik günleri ve hafta sonları yoğunluğun sıklıkla yaşandığı otoyollarda belirli bir süre beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Şehir içi ulaşımın otobüs, taksi ve bisikletlerle gerçekleştirildiği Bakü'de metro hattını da kullanabilirsiniz. Kırmızı hat ve yeşil hat olmak üzere iki kolu bulunan metro hattıyla daha kısa sürede ulaşım sağlamanız mümkündür. Bilet fiyatlarının 0.20 – 2.00 Manat arası değiştiği araçlarla Bakü'de ucuza seyahat etmeniz mümkün.

Ucuz dediysek bu durum sadece otobüs ve metro için geçerli. Eğer ki taksiyle seyahat etmeyi düşünüyorsanız, yolculuktan önce pazarlık yapmanızı gerekmektedir. Çünkü birçok takside taksimetre bulunmadığı için hiç beklemediğiniz bir hesapla karşılanabilirsiniz.

11-Saat Farkı

Azerbaycan saati Türkiye saatinden 1 saat (60 dakika) ileride bulunmaktadır. Türkiye'de saatler 15:00'ı gösterdiğinde, Bakü'de 16:00'ı gösterecektir.

12-Para Birimi

Azerbaycan'da kullanılan para birimi Azerbaycan Manat'ıdır. AZN olarak kısaltılan Manat, en değerli paralar arasında yer almaktadır.

1 MANAT=3,20 TRY
1 MANAT = 0,59 ABD Doları

13-Konsolosluklar

Azerbaycan genelinde biri Gence'de biri Nahcivan'da olmak üzere 2 adet Türk konsolosluğu bulunmaktadır. Bakü'de ise konsolosluk yoktur ancak büyükelçilik bulunmaktadır. Bakü Büyükelçilik bilgilerine aşağıdan detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

BAKÜ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres:Samed Vurgun Küçesi 134 Baku
Telefon:+994 12 444 73 20
E-Posta: embassy.baku@mfa.gov.tr

14-Resmî Tatiller

Geleneklerine ve kültürünün devamlılığına çok önem veren Azerbaycan'da özel günlerin birçoğu resmî tatil sayılmaktadır. Kutlanan ve resmî tatil olarak ilan edilen günler;

Şehitler Günü (22 Ocak)
Zafer Günü (9 Mayıs)
Cumhuriyet Günü (28 Mayıs)
Ulusal Kurtuluş Günü (15 Haziran)
Bayrak Günü (9 Kasım)

15-Vize İşlemleri

Diplomatik, hizmet veya hususi pasaportlu vatandaşlar 90 güne kadar Bakü'de vizesiz kalabiliyorlar. Ancak bordo pasaport sahibiyseniz Azerbaycan'ı ziyaret etmek için konsolosluklardan veya e-başvuru şeklinde vize talebinde bulunmanız gerekmektedir. Vize başvurunuzun sonuçlanma süresi 3 iş günüdür.

Bizi Takip Edin

1,321BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
21,273TakipçilerTakip Et
19TakipçilerTakip Et
19AbonelerAbone

SON EKLENENLER