ardahan tarihi yerler

Binlerce yıllık tarihi geçmişiyle etkileyici kalelere ve tarihi eserlere ev sahipliği yapan Ardahan’ı keşfetmeye ne dersiniz?

Neolitik Çağ’dan günümüze oldukça önemli bir coğrafi konumda yer alan, Doğu Anadolu’nun tarihi birikimlerle dolu şehri Ardahan’ı merak edenler için hazırladığımız listeyi keyifle okumanızı dileriz.

Kaleler

1. Ardahan Kalesi

ardahan kalesi

Ardahan yazımıza, şehrin tarihi simgesi Ardahan Kalesi ile başlıyoruz. Şehir merkezinde yer alan Halil Efendi Mahallesi’ndeki tarihi kale, Osmanlı’nın şehirde hüküm sürdüğü dönemde, yani 16.Yüzyılda inşa edilmiş. Dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın isteği üzerine 1544 yılında yapılan kalenin, tarihi çalışmalar sonucunda çok daha eskilere dayanan bir yapının üzerine inşa edildiği ortaya çıkmış.

Alanda yapılan araştırmalar sonucu Eski Tunç Çağı’ndan kalan kalıntılara rastlanmış. Kura Nehri manzarasıyla oldukça hoş bir manzara yaratan kalenin sur duvarlarının uzunluğu ise 745 metre. Ardahan geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında gelen tarihi kaleyi, görmeyi unutmayın.

2. Şeytan Kalesi

şeytan kalesi

Ardahan’ın ünlü kalelerinden bir diğeri de, Çıldır ilçesinde yer alan tarihi Şeytan Kalesi. Çıldır ilçe merkezine 15 km uzaklıkta yer alan kale, Karaçay Kanyonu’nun üzerinde bulunuyor. Oldukça dik bir dağın tepesine kurulmuş olan yapı, üzerinde herhangi bir kitabesi yer almadığı için net olarak tarihlendirilemiyor. Ancak kalenin mimari yapısına bakılarak yapılan araştırmada, Ortaçağ Dönemi’ne ait bir Urartu Kalesi olabileceği düşünülüyor.

Pek çok kaynakta Çaldıran Kalesi ya da İblis Hisarı gibi farklı farklı isimlerle adlandırılan kale, pek çok medeniyetin eserlerine de ev sahipliği yapıyor. Ne yazık ki kalenin yarısı günümüze kadar sağlam bir şekilde ulaşamamış. Ancak geride kalan kısmı bile kalenin heybetini ve tarihi önemini anlamak için yeterli. Üstelik kaleyi görmeniz için dik bir tepe çıkmanıza gerek yok, zira belediye kaleyi rahatça izleyebileceğiniz seyir terası yapmış.

3. Kinzi Kalesi

kinzi kalesi

Ardahan şehir merkezine yaklaşık 32 km uzaklıkta bulunan tarihi Kinzi Kalesi, Bağdeşen Köyü’ne yakında yer alan Bilbilan Yaylası’nda bulunuyor. Kalenin üzerinde herhangi bir kitabe yok ancak tarihçiler kalenin mimari yapısını inceleyerek, tıpkı Şeytan Kalesi gibi Ortaçağ Dönemi’nde Urartular tarafından yaptığını ortaya çıkarmış.

2200 metre yükseklikte yer alan bu ilgi çekici kale, uzun yıllar Selçuklu ve Osmanlı devletleri tarafından da aktif olarak kullanılmış. Oldukça rahat bir ulaşım noktasında yer alan tarihi kaleyi, kışın yollar kapanmadığı sürece kolayca ziyaret edebilirsiniz.

4. Kalecik Kalesi

kalecik kalesi

Ardahan’ın kale bakımından oldukça zengin bir tarihi kültüre sahip. Şehirde yer alan pek çok kaleyle aynı mimari özellikleri taşıyan kalenin diğer kaleler gibi kitabesi bulunmasa da, tarihi çalışmalar ve araştırmalar M.Ö 8.Yüzyılda yapıldığını ortaya çıkarmış. Dönemin bölgede hüküm süren devleti olan Urartular tarafından inşa edilen kale, dik bir yamaçta ve iki vadinin birleştiği noktada yer alıyor.

Ardahan şehir merkezine 45 km mesafede yer alan Göle ilçesinde bulunan tarihi kale, köye yaklaşık 500 metre uzaklıkta bulunuyor. Belli bir noktaya kadar araçla gidebileceğiniz kaleye ulaşmak için tepeye giden yoldan yürümeniz gerekiyor.

Diğer

5. Taşköprü Kitabeleri

taşköprü kitabeleri

Listemizde 5. sırada yerini alan Taşköprü Kitabeleri, Ardahan’ın Çıldır ilçesinde yer alıyor. Çıldır’a yaklaşık 30 dakikalık mesafede yer alan kitabeler, Taşköprü Köyü’nün içinde bulunuyor. Bölgede bulunan en eski kitabeler olduğu bilinen tarihi eserlerin, bölgede hüküm süren Urartu Kralı olan II. Sardus’un yaptırdığı biliniyor.

Kendi aracınızla kolaylıkla gelebileceğiniz tarihi alana, dilerseniz Çıldır ilçe merkezinden kalkan Taşköprü Köyü minibüsleriyle ulaşabilirsiniz.

6. Akçakale Ada Şehir Kalıntıları

akçakale ada şehir kalıntıları

Şehrin en güzel manzaralardan birini oluşturan ilgi çekici noktalarından biri olan Akçakale Adası, tarihi dokusuyla da görenleri büyülüyor. Çaldır Gölü’nün sınırında yer alan ada, Alparslan Adası adıyla da biliniyor. Tarihi çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bilgilere göre 10 bin yıl öncesine dayanan geçmişiyle oldukça önemli bir nokta olan Akçakale’ye daha sonradan karaya bağlanması için oldukça küçük bir yol inşa edilmiş.

İlk kazı çalışmalarının 1952 yılında başladığı antik alanda, Neolitik dönem eserlerinden, Ermenilerin bıraktığı dikili taşlara kadar pek çok tarihi esere rastlanmış. Günümüzde hala kazı çalışmalarının devam ettirildiği tarihi alanı Ardahan gezinizde mutlaka görmelisiniz.

7. Razaman Tabyası

ramazan tabyası

Ardahan’a tepeden bakan bu tarihi nokta, şehrin en önemli tarihi eserlerinden biri olarak kabul ediliyor. Aynı anda Ardahan Ovası’ndan Kura Nehri’ne kadar panaromik bir manzarayla karşılaşacağınız tabya, şehre 5 km mesafede yer alan 2 bin 500 rakımlık bir tepede yer alıyor. Beşik tonozla inşa edilen tabyanın yapım tarihi net olarak bilinmese de, Urartular’a dayandığı düşünülüyor.

Selçuklulardan Osmanlılara kadar pek çok devletin savunma amaçlı kullandığı tarihi tabyayı ziyaret ederek, tarihe yolculuk yapıp, aynı zamanda da manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Camiler

8. Mevlit Efendi Cami

mevlit efendi cami

Ardahan’ın şehir merkezinde yer alan Halil Efendi Mahallesi’ndeki tarihi Mevlit Efendi Camisi, şehrin en bilinen tarihi camisi desek yanlış olmaz. Tarihi Ardahan Kalesi’ne de oldukça yakın bir konumda yer alan cami, yaklaşık 150-200 metre mesafesinde yer alıyor. Caminin üzerinde yer alan kitabesine göre 1701 yılında yapıldığı yazan caminin kim tarafından yaptırıldığı ne yazık ki bilinmiyor.

Cami oldukça eski ama yakın bir süre önce caminin restore çalışması adı altında duvarları ve üst kısmı yenilenerek orjinal görüntüsü biraz bozulmuş.Kapısına plastik doğrama eklenen caminin tarihi yapısı bozulmuş olsa da, Ardahan geziniz sırasında görmeye değer bir eser.

9.  Derviş Bey Cami

derviş bey cami

Ardahan’ın tarihi camilerinden bir diğeri de, şehir merkezinde yer alan Tugay Komutanlığı’na oldukça yakın bir mesafedeki tarihi Derviş Bey Camisi. Üzerinde yer alan kitabesine göre, kim olduğu net olarak bilinmeyen, ancak dönemin önde gelenlerin olduğu düşünülen Derviş Bey tarafından 1868 yılında inşa edilmiş.

İçinde mavi ahşap kubbenin yer aldığı tarihi cami, dikdörtgen mimarisi ve 19.Yüzyıl etkisini taşıyan süslemeleriyle oldukça ilgi çekici bir yapıya sahip.

10. Posof Merkez Cami

posof merkez cami

Ardahan şehir merkezine oldukça uzak olan tarihi cami, 80 km mesafedeki Posof ilçesinde yer alıyor. İlçenin merkezindeki cami, oldukça küçük ve minimal bir tarihi yapı desek yanlış olmaz. Üzerinde yer alan kitabesinde 1868 yılında inşa edildiği yazan cami, kesme taş ve molozdan inşa edilmiş.

Ancak caminin yanında yer alan minarede ise 1771 gibi daha eski bir tarih yazdığı için, caminin üzerinde yer alan kitabesindeki tarihten daha eski bir tarihte yapılmış olabileceği, yada eski bir caminin üzerine inşa edilmiş olabileceği düşünülüyor.

  • Ardahan’ın birbirinden güzel doğa harikası gezi noktalarını veya lezzetli yemeklerle donanmış sofralarını merak ediyorsanız, Ardahan gezilecek yerler ve Ardahan yöresel yemekler yazımıza da göz atabilirsiniz. 

pin Ardahan’ın binlerce yıllık tarihi dokusuna yolculuk yaptığımız listemiz burada sona eriyor. Ardahan tarihi yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz başka yerler var ise aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.