Adana’da Gezilecek Yerler | 17 Harika Yer

2
3927

Toros Dağları’na sırtını dayamış, Seyhan Nehri’nin yanı başında eşsiz bir konuma sahip olan Adana’da gezilecek yerler, mutfağı, zengin kültürü ve köklü geçmişi ile her yıl binlerce yerli ve yabancı turistin ilgisini çekiyor.

Toplamda 15 ilçeye sahip olan “büyükşehir” statüsündeki Adana, 60 km batısındaki Mersin – Tarsus, doğusunda Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş, kuzeyinde ise Kayseri ve Niğde ile sınırlarını paylaşıyor. Doğal güzellikleri, kültürel mirasları, gurme lezzetleri ve dahası ile hayatınız boyunca unutamayacağınız bir tatilin kapılarını aralayan Adana’da gezilecek yerler listesini sizler için derledik:

Doğal Güzellikler

1. Belemedik Vadisi

Belemedik Vadisi

Adana Pozantı yolunu kullanarak ulaşabileceğiniz 600 metre rakıma sahip olan Belemedik Vadisi her mevsim farklı bir güzelliğe bürünüyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında ziyaret edilen vadi fotoğraf çekmeyi sevenler için Adana’da gezilecek yerler listesine mutlaka dahil edilmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

2. Kapıkaya Kanyonu

Kapıkaya Kanyonu

Karaisalı ilçesinde bulunan Kapıkaya Kanyonu ziyaretçilerine muhteşem bir doğal güzelliği vadediyor. İki kaya arasında gürül gürül akan bir nehir ve buz gibi bir hava eşliğinde karşılaşacağınız manzara sizi kendisine hayran bırakıyor. Araba ile kanyonun yakınına kadar gelinebiliyor olması ise burayı ulaşım anlamında oldukça avantajlı bir konuma getiriyor.

3. Seyhan Nehri

Seyhan Nehri

Seyhan Nehri, Akdeniz’e dökülen en büyük akarsu olmasıyla şehre de yıllar boyunca katkı sağlamış. Şehrin doğal güzelliklerinden olan nehir, taşkınları önlemesi ve baraj üstündeki güzellikleriyle serinlemeniz için de imkan sunuyor. Ayrıca nehir kıyısında yürüyüş de yapabilirsiniz.

4. Dilberler Sekisi

Dilberler Sekisi

Birkaç aktivite, dinlence ve spor alanlarının olduğu, aynı zamanda bisiklet yollarını da sınırları içerisinde barındıran Dilberler Sekisi, Seyhan Nehri’nin kıyısındaki eşsiz konumu ile de dikkat çekiyor. Sadece bisiklet değil, yürüyüş parkurlarının da olduğu Dilberler Sekisi’ndeki piknik yerlerinde sevdiklerinizle birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

5. Ceyhan Nehri

Ceyhan Nehri

Çukorova’nın yaşam kaynağı denilebilecek kadar büyük bir öneme sahip olan Ceyhan Nehri’ni çevreleyen yeme içme mekanlarında Adana mutfağını deneyimleyebilir ve kartpostalları kıskandıracak güzellikte kareler yakalayabilirsiniz.

6. Merkez Park

Adana Merkez Park

Seyhan Nehri’nin hemen yanında; görkemli Sabancı Merkez Camii’ni de arkasına almış meşhur Merkez Park’ta gün boyu güneşin ve hoş sohbetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Ülke çapında da “şehir parkları” listesinde ilk sıralarda gelen Merkez Park’ın çim alanlarında doğa ile iç içe vakit geçirebilirsiniz.

Plajlar

7. Yumurtalık Plajı

Esasında 14 tane denize girilebilecek plajın olduğu Adana’da bunlar arasında en çok öne çıkan, Ayaş Plajı olarak da bilinen Yumurtalık Plajı oluyor. Yaklaşık 50 metre genişliğe ve 600 metre uzunluğa sahip olan sahili çevreleyen yeme içme yerleri, soyunma kabinleri, tuvalet, kiralık şezlong ve şemsiyeler gibi imkanlar mevcut. Ayrıca plajının kumlu olduğunu de ekleyelim.

8. İncirli Plajı

İncirli Plajı

Adana Ceyhan’da yer alan ve özellikle yüksek sezonda Yumurtalık Plajı’na göre daha sakin olan İncirli Plajı’nda Ayaş’taki gibi şemsiye, şezlong, duş yerleri, yeme içme mekanları vb. imkanlar maalesef ki yok. Sahil genişliği yaklaşık 50 metre ve uzunluğu ise 300 metre.

9. Botaş Plajı

Botaş Plajı

İncirli Plajı gibi Ceyhan’da yer alan fakat şemsiye, şezlong, yeme içme, soyunma kabini, tuvalet vb. imkanları barındıran Botaş Plajı, bilhassa yaz aylarında Adana’yı ziyaret edenlerin serinlemek için gittiği ilk yer oluyor. 400 metre uzunluğunda sahil şeridi olan Botaş Plajı da Yumurtalık gibi kumlu.

Çarşılar

10. Tarihi Kazancılar Çarşısı

Kazancılar Çarşısı

Anadolu’nun tipik kapalı çarşılarına benzeyen ve hediyelik eşya alışverişi der demez akla ilk gelen yerlerden olan Tarihi Kazancılar Çarşısı’ndan sevdikleriniz için bir şeyler alabileceğiniz gibi Adana mutfağına özgü yöresel lezzetleri de tadabilirsiniz. Adana’nın simgesi Büyük Saat Kulesi’ne yürüme mesafesinde bulunan Tarihi Kazancılar Çarşısı, yaklaşık 500 yıllık bir geçmişe sahip olmakla birlikte aynı zamanda Adana’nın yöresel el işi ve zanaat ustalarının atölyelerine de ev sahipliği yapıyor. Ağaç oymacılığından bakır kalaylamaya, kebap restoranlarından konsept kafelere kadar her zevke hitap etmeyi başaran Tarihi Kazancılar Çarşısı için en az 1 gününüzü ayırmanızı öneriyoruz.

11. Mısır Çarşısı ve Çakmak Caddesi

Çakmak Caddesi

Adana Seyhan’da yer alan Çakmak Caddesi ve Mısır Çarşısı da diğer alışveriş yapabileceğiniz yerler. Özellikle Mısır Çarşısı’na giderseniz, Adana’nın meşhur şalgam suyu ve cezerye tatlısının da tadına bakmayı unutmayın.

Diğer Yerler

12. Adana Sinema Müzesi

Adana Sinema Müzesi

Çukurova’ya giriş kapısı olarak da kabul gören Adana festivalleri ve kültürel etkinlikleri ile de ziyaretçilerine farklı deneyimler yaşatıyor. 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Adana, Türkiye’nin gastronomi başkentlerinden biri olduğu kadar aynı zamanda da tam bir sanat şehri. Altın Koza Film Festivali başta olmak üzere sinema, tiyatro ve diğer sanat dallarının ön planda olduğu etkinliklerin düzenlendiği Adana’da Sinema Müzesi’nin olmasına da şaşmamak gerek haliyle. 18. Altın Koza Film Festivali’nin etkinlikleri kapsamında hizmete açılan Adana Sinema Müzesi’nde Adanalı sanatçıların balmumu heykelleri, geçmişten günümüze film afişleri ve sinemayı alakadar eden eşyalar bulunuyor. Diğer Adana müzelerini de inceleyebilirsiniz.

13. Karataş

Adana Karataş

Adana’nın deniz kenarındaki iki ilçesinden (diğeri Ayas-Yumurtalık) biri olan Karataş, kamp tatili yapmak isteyenlerin ilk durağı oluyor genellikler. Konaklama tesisinin normale göre daha az sayıda olduğu ve kamp tesisleri ile öne çıkan Karataş’a giderken Havutlu’dan geçeceğiniz için Adana mutfağının olmazsa olmazı kebabın en lezzetlisini bu yol üzerinde tadacağınızı hatırlatalım. Adana’ya nasıl gidilir sorusuna cevap bulduktan sonra şehir içi ulaşımda da Havutlu – Karataş güzergahı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Antik Magarsus Yerleşimi’nden kalıntıların da Karataş’ta olduğunu hatırlatalım.

14. Kozan

Adana Kozan

Adana’nın en turistik ilçelerinden biri olan Kozan’da tarih meraklılarının ilgisini çekebilecek çok sayıda mekan ve yapı bulunuyor. Kelime olarak eski Türkçede “Yaban Tavşanı” anlamına gelen Kozan’a giderseniz, ilk adresiniz iki yüzyıl boyunca Roma’nın başkentliğini yapmış Anavarza Antik Yerleşimi olmalı. Tam da Sunbas Çayı’nın Ceyhan Nehri ile birleştiği noktada yer alan antik yerleşimi bir rehber eşliğinde de gezebilirsiniz.

15. Seyhan (Merkez ilçe)

Seyhan İlçesi

Adana’nın 3 merkez ilçesinden biri olan Seyhan, güneyinde Karataş, kuzeyinde Karaisalı, batısında Tarsus (Mersin), doğusunda ise Yüreğir ilçeleri ile komşu durumunda. Denizden yaklaşık 40 km içeride konumlanan Seyhan, toplamda 420 kilometrekarelik bir alanı kaplamakla birlikte ilçedeki Seyhan Barajı ve çevresindeki dinlenme alanlarını ve merkezdeki tarihi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

16. Ceyhan

Ceyhan İlçesi

Adana’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında gelen Seyhan’dan sonra en bilindik ilçesi olan Ceyhan, adını elbette ki yanı başındaki Ceyhan Nehri’nden alıyor. İnşa tarihi 1659 senesine dayanan Kurtkulağı Kervansarayı’nı ziyaret ettikten sonra yönünüzü, Ceyhan Nehri kıyısında konumlanan Kartepe Aslantaş Milli Parkı ve Yılankale’ye çevirebilirsiniz.

17. Ayas (Yumurtalık)

Yumurtalık

Eski Yunancada “keçi” anlamına gelen AIKS’ten türetilen ve Ayas adını alan bu şirin liman kentinde hem doğa ile iç içe olabilir, hem de tarihi kalıntıları bizzat yerinde görebilirsiniz. Yumurtalık olarak da adlandırılan Ayas, Adana’nın denize kıyısı olan 2 ilçesinden biri. Tipik bir Akdeniz sahil kenti olan Ayas’taki antik kenti de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Memluk, Venedik, Cenova gibi sayısız medeniyetin zamanında hüküm sürdüğü Ayas’ın simgesi haline gelen Süleyman Kulesi’ni fotoğraflamadan Adana seyahatinizi sonlandırmamalısınız.

Daha Yakından Tanımak İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
12

2 YORUMLAR

 1. Adana’yı tek kelime ile tarif edersek heralde akla ilk gelen “Adana Kebabı” olur. Türkiye’nin her yerinde yapılan bu lezzet Adana’da bir başka güzelmiş.
  Ailece tatil için gittik çok güzel bir beğendik çok gezdik
  Otel araştırmamızda Saydam oteli bulduk bu kadar sıcak kanlı bu kadar misafirperver oldukları bilmiyorduk şiddetle tavsiye ederiz

  • gerçekten adana yı çok sevdik gezileceklere baktıktan sonra yorumlardaki SAYDAM OTEL i merak ettik
   gerçekten bizi çok misafirperver karşıladılar.kendi evimizdeymiş gibi hissettik teşşekürler
   ayrıca taş köprü merkez camii merkez parkı mutlaka gezin eski adana yok artık muhteşem

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.