Muğla’nın sıklıkla ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Milas; doğası, zeytin bahçeleri, şirin köy evleri ve cana yakın insanlarıyla kendinizi başka bir diyarda gibi hissetmenizi sağlıyor.

Yıllar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan topraklar üzerinde görebileceğiniz en nadide eserleri sizler için ” Milas’ın tarihi yerleri “ yazımızda derledik.

#1 Milas’ın Tarihi Yerleri

Listenin ilk sırasında;

Antik Kentler

1- Herakleia Antik Kenti

Herakleia Antik Kenti

Kapıkırı Köyü’ne bağlı bulunana antik kent, Laptos dağlarının eteklerinde Bafra Gölü’nün kuzey kıyılarında bulunmaktadır. M.Ö 8. yüzyıla kadar uzanan tarihiyle bölgede bulunan en eski kalıntılardan biridir. Orta Çağ’da insanların yaşadığı bu antik kenti günümüzde sessizlik bürümüştür. Milas’a kadar gitmişken yıllar boyunca ayakta kalmayı başarmış Herakleia Antik Kenti’ni görmenizi öneriyoruz.

Adres: Kapıkıra Köyü, Muğla ( Milas’a 39 km mesefede yer almaktadır.)

2- Keramos Antik Kenti

Keramos Antik Kenti

Bizans Dönemi içinde önemli bir piskoposluk merkezi görevi gören Keramos, Milas’ın Bakıcak Tepesi’nde yer alan temel seviyede korunabilmiş antik kentlerden biri. Geziniz sırasında Keramos’a ait büyük kalıntılar göremeyeceğinizin bilgisini verelim.

Antik kent yıllar boyunca yoğun yerleşimlere ev sahipliği yapmış, bu sebepten de çok az korunabilmiştir. Bugün görebileceğiniz kalıntıları arasında;çok az korunmuş sur parçaları, tapınağa ait kalınltılar ve kaya mezarlarından oluşan nekropol ve tanımlanamayan bazı yapı kalıntıları… Mezarlık bölümünde ise hem Roma lahitlerini hem de İslami mezarları göreceğinizden kültürler arası etkileşim bakımından iyi bir örnek oluşturmaktadır.

Adres: Milas’dan 45 km mesafede Ören beldesinde yer almaktadır.

3- Euromos Antik Kenti

Euromos Antik Kenti

Antik çağın en önemli kentlerinden biri olan Euromos, Mylasa’dan sonra bölgenin en önemli kentidir. Euromos’un tarihçiler bakımından en önemli özelliklerinden biri Asya’nın en iyi korunmuş yarım düzine tapınağına, Zeus Tapınağı’na ev sahipliği yapmasıdır.  1970’li yıllarda Prof. Dr. Ümit Serdaroğlu tarafından tapınakta kazı ve restorasyon çalışmalarına başlanmış ancak tamamlanamadan yarım kalmıştır.

Adres: İzmir karayolu üzerinde, Milas merkeze 10 kilometre mesafede konumlanmaktadır.

4- Labranda Antik Kenti

Labranda Antik Kenti

Antik çağda yaşayan sır dolu Karyalılar için önemli bir merkez olan Labranda Antik Kenti, M.Ö 6. yüzyılda kurulmuştur. Adını antik çağlarda kullanılan savaş aracı, çift ağızlı baltadan alan Labrada Antik Kenti, M.S 4. yüzyılda çıkan yangınla kutsal alanını kaybetmiştir. Günümüzde kutsal alandan geriye Milas’a kadar uzanan 8 metre genişliğindeki bazı kutsal alan kalıntıları kalmıştır.

Adres: Kargıcak Köyü, Milas / Muğla ( Milas ilçesinin 15 km kuzeyinde yer almaktadır.)

Diğer Yerler

1- Beçin Kalesi

Beçin Kalesi

Milas’da bulunan Beçin Kalesi’nin, Eski Tunç Dönemi’nde inşa edildiği düşünülmektedir. Yapılan araştırmalarda kale içerisinde birçok eski yazı, günlük kullanım eşyaları ve mezarlar bulunmuştur. Helenistik dönemin de izlerinin görüldüğü kale savaşlar sırasında kullanıldığı gibi belirli dönem hapishane olarak da işlev görmüştür. Şehrin en önemli yapılarından olan Beçin Kalesi’ni dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Beçin Mahallesi, 48200 Milas/Muğla

2- Gümüşkesen Anıtı

Gümüşkesen Anıtı

Antik Çağ’dan kalma en güzel eserler arasında gösterilen Gümüşkesen Anıtı, dönemin önemli şahıslarından veya soylu bir kişisi için yapılmış bir mezardır. M.S 2. yüzyılda yapılmış olan anıt üzerinde dönemin özelliklerini taşıyan motifler ve geometrik şekillere rastlanmaktadır. Büyük mermer bloklardan inşa edilen yapı oldukça ihtişamlı ve ait olduğu dönemden günümüze kadar olukça iyi korunmayı başarmış eserlerden biridir. Gümüşkesen Anıtı’nı istediğiniz zaman ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Gümüşlük Mahallesi, Şahin Sk. No:6, 48200 Milas/Muğla

3- Zeus Karios Kutsal Alanı

Zeus Karios Kutsal Alanı
Zeus Karios Kutsal Alanı

Milas’ın Hisar tepesi üzerinde bulunan Zeus Karios Kutsal Alanı, iyi korunarak günümüze kadar gelmiş önemli yapılardan biridir. Yakın zamanda yapının etrafında define bulma ümidiyle kazı yapan kişiler tarafından tesadüfen mezar odası bulunmuştur.

Bulunan bu mezar odası son yılların en önemli buluntularından biri sayılıyor ve üzerinde araştırmalar devam ettiriliyor. Bölgeyi ziyaret ederseniz mezar odasını görmenizi ve mermer sütunlar üzerindeki motifleri yakından incelemenizi öneriyoruz. Zeus Karios Kutsal Alanı’nı dilediğiniz zaman ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

4- Baltalı Kapı

Baltalı Kapı

Muğla’nın en eski surlarından günümüze kalan tek kalıntı olarak gösterilen Baltalı Kapı, Milas’ın en eski tarihi kalıntılarından biridir. M.Ö 1. yüzyıldan günümüze kadar ulaştığı söylenen bu kapı kemeri üzerinde yer alan çift yüzlü balta sembolü dikkat çekmektedir. İsmini de üzerinde bulundurduğu bu sembolden almıştır.

Adres: Hacıabti Mahallesi, Baltalı Kapı Cd. No:2, 48200 Milas/Muğla

5- Ulu Camii

Milas Ulu Camii

Milas’ın tarihi yerleri içerisinde Osmanlı döneminden kalan nadide eserlerden biri olarak gösterilen Milas Ulu Camii, 1378 yılında Ahmet Gazi tarafından yaptırılmış önemli bir ibadethanedir. Ahmet Gazi Camii olarak da anılan Ulu Camii, Milas’ın en büyük camisi olmakla birlikte yapımında kullanılan taşlarda antik malzemelere rastlanmıştır. Milas Ulu Camii, 1879 yılında bir restorasyon çalışmasından geçmiş ardından hizmet vermeye devam etmiştir.

Adres: İsmet Paşa Mahallesi, Atatürk Blv. No:8, 48200 Milas/Muğla

6- Firuz Bey Camii – Kurşunlu

Firuz Bey Camii

Kurşunlu Camii olarak da alınan Firuz Bey Camii, Milas’ın Hisarbaşı ve Yel Değirmeni mevkilerinin birleştiği yolda Burgaz Mahallesi’nde yer almaktadır. Osmanlı valisi Firuz Bey tarafından yaptırılan ibadethanenin damarlı memer kapıları, Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine dahi konu olmuş ve ‘’ Gökcami’’ olarak ifade edilmiştir.  Yapının süsleme taşları ise oldukça dikkat çekmektedir.

Adres: Burgaz Mahallesi, 48200 Milas/Muğla

7- Hacı Aliağa Konağı

Hacı Halilağa Konağı

19. yüzyılın meşhur Türk sivil mimarisinin muhteşem bir örneği olarak ortaya çıkan Hacı Halil Konağı, 1868 yılında Milaslı Hacı Ali Ağa tarafından yaptırılmış ve günümüze kadar ulaşmıştır. Dörtgen planlı yapı iki katlı olup , 2005 yılında Milas Belediyesi tarafından restore edilerek ziyaretçilerinin hizmetine açılmıştır.

Müzeye çevrilen evin birinci katı Türk karikatür sanatçısı Turhan Selçuk’a adanmış, ikinci katı ise Milas’ın geleneksel ev yaşamını ortaya koyan eşyaların sergilendiği bölüm olarak hizmet vermektedir.

Adres: Hisarbaşı-hoca Bedrettin Mahallesi, Şadırvan Sk, 48200 Milas/Muğla

8- Milas Evleri

19. yüzyıldan günümüze kadar gelen tarihi Milas Evleri’nin en önemli özelliği hasarsız günümüze kadar gelmesi ve büyük bir çoğunluğunun taş işçiliğiyle yapılmış olmasıdır. Türk sivil mimarisinin motiflerini göreceğiniz genellikle iki katlı ve giriş avlularına sahip evler, Milas’ın kültürel değerleri arasında büyük önem arz etmekte ve ilçeyi her ziyaretinizde küçük bir fotoğraf molası imkanı vermektedir.

9- Sytlos Manastırı

Sytlos Manastırı

Beşparmak Dağları’nda yer alan Sytlos Manastırı, Milas ilçesinde zirveye yakın bir noktada kurulmuş oldukça önemli bir tarihi manastırdır. Prehistorik döneme ait olduğu söylenen yapının 7. yüzyılda Araplardan kaçan rahipler ve keşişler tarafından yapıldığı bilinmektedir.

Manastırın en ön önemli özelliklerinden biri ise Genç Aziz Paulos’un burada yaşadığı ve manastırında bizzat kendisi tarafından kurulmuş olmasıdır. 740 metre yükseklikte zirveye yakın noktada yer alan manastırın ziyaretçileri ise oldukça fazla…

Adres: Beşparmak Dağları, Milas / Muğla

10- Çöloğlu Hanı

Çöloğlu Hanı

Milas’ın tarihi yerleri listemizde son sırada yer alan Çöloğlu Hanı, 1719 yılında Abdülaziz Ağa tarafından inşa ettirilmiş, bölgenin en eski yapılarından biridir. İki katlı hanın odaları; moloz taş ve devşirme taş kullanılarak inşa edilmiş ve Osmanlı han planın en iyi örneklerinden biir olarak gösterilmiştir. Günümüzde harap bir halde de olsa Milas gezi listenize eklemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Adres: Hisarbaşı-hoca Bedrettin Mahallesi, Uncular Cd., 48200 Milas/Muğla

pin emojiMilas’ın tarihi yerleri listesine göz attığınıza göre buyrun Milas gezilecek yerler listemize sizlere dolu dolu bir gezi rehberi derledik. Tarihi yerler ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin! 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.