Ulan Batur’da Gezilecek 13 Yer | Detaylı Anlatım

Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur, aynı zamanda ülkenin en büyük şehri.. İsmi, ‘’Kızıl Bahadır’’ anlamına gelen kentin nüfusu ise 1.3 milyonu geçiyor.

Ulan Batur gezilecek yerler yazımızda sizlere şehirde mutlaka görmeniz gereken gezi rotalarını derledik.

Tuul Nehri üzerinde bir vadide yer alan şehir, Moğolistan’ın kültür, sanayi ve ticaret alanlarında da merkez olarak gösterilmektedir.

#1 Ulan Batur Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Ulan Batur Şehir Müzesi

Ulan Batur Şehir Müzesi

Moğolistan’ın başkenti Ulan Batur’un merkezinde konumlanan Şehir Müzesi, 1900’lü yıllara kadar hükümet binası olarak kullanılmış, 1912 yılında ise müzeye çevrilmiştir. Müze şehrin kuruluş yıllarından günümüze kadar geçen zamanda eski ve yeninin sentezini en iyi şekilde yapmış ve ziyaretçilere sunmuştur.

Müzeye girer girmez en çok ilginizi çekecek şey ise başkenti anlatan koskoca bir tablodur. Şehrin tüm simgelerinin resimleştirildiği tablo, müzeyi ziyaret eden turistlerin yoğun ilgi gösterdiği eşyalar arasında gelmektedir.

2- Gandantegchinlen Manastırı

Gandantegchinlen Manastırı

Moğol kültürünün bir aynası olarak kabul gören Gandantegchinlen Manastırı, dünyanın ayakta kalmış en etkileyici Budist manastırıdır. ”Tam Huzurun Büyük Yeri” olarak tanımlanan manastıra, şehir merkezinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. 🙂

3- Choijin Lama Tapınağı ve Manastırı

choijin lama temple

19. yüzyıldan kalma eserleri gözlemleyebileceğiniz bir Budist tapınağı olan Choijin Lama Tapınağında, günün her saati dingin bir atmosfer hakim. Tapınak bahçesinde kuş cıvıltıları ve mis kokan çiçekler eşliğinde huzurlu dakikalar geçireceğinizin bilgisini şimdiden verelim.

Kalabalık şehrin ortasında böyle bir sessizlik bulduğunuza sizler de şaşıracaksanız. Diğer yandan yoğun tahribat gören tapınak binasının bir an önce revize edilmesi de ziyaretçilerin en çok dile getirdiği taleplerden biri.

4- Zaisan Anıtı

ulan batur gezilecek yerler
Zaisan Anıtı

Moğolistan’ın Zaisan tepesinde yer alan Zaisan Anıtı, Ulan Batur’un güneyinde konik bir tepede yer alır. Sovyet ve Moğol halklarını anısına yaptırılan anıt aynı zamanda 2. Dünya Savaşı’nda ölen Sovyet askerlerini anma amaçlı yaptırılmış.

4 metre yüksekliğindeki sütun üzerinde, bayrak tutan bir asker figürü yer alırken, sütunu çevreleyen çemberin üzerine ise kardeşliği anlatan renkli resimler çizilmiş..

5- Cengiz Han Heykeli

Cengiz Han Heykeli

Ulan Batur’a bir saat uzaklıktaki alana dikilen Cengiz Han Atlı Heykeli, dünyanın en büyük heykellerinden biri. Boyu kırk metreye ulaşan bu devasa heykelin ziyaretçileri de rekorlar kırıyor.

Çölün ortasına yaptırılan heykel zor ulaşım şartlarına karşın turistlerin yoğun ilgisi altında. Heykelin içinde yer alan asansörle atın kafasına ulaşabilen ziyaretçiler, Moğolistan’ın uçsuz bucaksız bozkır manzarasıyla karşılaşıyor. Bu heyecan verici büyüklükteki heykeli görmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

6- Moğolistan Ulusal Müzesi

Moğolistan Ulusal Müzesi

1971 yılında açılan Moğolistan Ulusal Müzesi, şehir merkezinde yer alan ve ziyaretçilerine Taş Devri’nden günümüze heyecan verici pek çok dönemin kültürünü yansıtan ülkenin en önemli müzesidir.

Çeşitli hayvan heykelleri, kostüm, şapka,mücevher, zırh, kalkan ve çeşitli savaş aletlerinin sergilendiği müzenin 3. kattaki salonunda ise 1990 yılından günümüze Moğolistan’da yaşanan siyasi olayları anlatan eserler sergileniyor.

7- Cengiz Han Meydanı

Cengiz Han Meydanı

Cengiz Han Meydanı, pek çok açıdan önemlilik gösteren ülkenin en önemli meydanıdır. Ülke için son derece önemli olaylarda  toplanma noktası olarak kabul edilen alan çevresinde Moğolistan için önem arz eden binalar da yer alır.

Turistlerin fotoğraf çekilmek için küçük bir mola verdikleri meydan, Ulan Batur’da görmeniz gereken yerler arasındadır.

8- Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi

Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi

Budist sanatının en narin ve en güzel örneklerini görebileceğiniz müze de, şehir merkezinden yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Müze binası Rus bir tüccar tarafından yaptırılmış ve 17. yüzyıldan beri üretilen en nadide Budist sanat eserlerinin sergilendiği önemli bir koleksiyona sahip.

Yerli yabancı turistlerin mutlaka ziyaret ettiği Zanabazar Güzel Sanatlar Müzesi, mutlaka görmeniz gereken yerler arasında ilk sıralarda.

9- Marca Polo Heykeli

Marco Polo Heykeli

Ünlü dizi kanallarında sezonluk gösterimlerini izlediğimiz Marco Polo’nun hikayesini bilenler bilir.  Marco Polo’nun tüm özellikleri baz alınarak incelikle tasarlanmış bir heykeli de, Ulan Batur’un tam merkezinde yer alır. Şehir merkezinde kısa bir gezintiden sonra bir fotoğraf molası için uğramayı ihmal etmeyin.

10- Terelj Ulusal Parkı

Terelj Ulusal Parkı

Başkente 37 kilometre uzaklıkta yer alan Terelj Ulusal Parkı, Moğolistan’ın en büyük ulusal parkıdır. Parkın olduğu alan içerisinde kamp için çadır kurabileceğiniz pek çok nokta, turistik dükkan ve işletme yer alır.

Hediyelik eşya dükkanlarından tutunda Moğol kültürünü yansıtan kıyafetler satın alabileceğiniz dükkanların yanı sıra bu alanda at ve deve kiralayarak park içerisinde dolaşmanız da mümkün. Turistlerin Moğolistan ziyaretlerinde akın ettiği Terelj Ulusal Parkı’nda, kısa bir gezinti yapmayı ihmal etmeyin.

11- Bogd Khan’ın Kış Sarayı

Bogd Hanın Kışlık Sarayı

1903 yılında inşa edilen Bogd Khan’ın Kış Sarayı, şehrin en eski ve farklı mimari eserlerinden biri. Çin tarzı mimarisiyle göz dolduran kompleks toplamda altı tanrı tapınağı ve pek çok Budist resmi içeriyor.

Saray, içerisinden Bogd Han’ın tahta yatağı, sanat koleksiyonu ve doldurulmuş hayvanlar barındırıyor. Komünist Moğollar tarafından yok edilmemiş nadir yapılardan biri olan Kış Sarayı, şehrin en çok ziyaret edilen gezi noktaları arasında.

12- Moğol Tiyatro Müzesi

Moğol Tiyatro Müzesi

Moğolistan’ın sahne sanatlarının gelenek ve eserlerinin korunması amaçlı kurulan Moğolistan Tiyatro Müzesi, 1991 yılından beri başkentte faaliyet gösteren müzelerden biri..

Devlet tiyatrosunun ünlü isimlerini, oyun tahtalarını, fotoğraflarını ve kostümlerinin sergilendiği müzede; dans, sirk, opera, müzik ve kukla tiyatrosuna ilişkin sayısız sanat eseri ile karşılaşabilmeniz mümkün. Zengin koleksiyona sahip müzede toplamda 9 bin eserin yer aldığı biliniyor.

13- Siyasi Zulüm Mağdurları Müzesi

Museum of Political Persecution Victims

Moğolistan’da 1930’lu yıllarda yaşanan ağır darbeyi konu alan Siyasi Zulüm Mağdurları Müzesi’nde, komünist yıkımlarını anlatan pek çok görüntü bulabilmeniz mümkün. Unutulmaz fotoğraflarla karşılaşacağınız müze, o dönemde ülkenin en iyi yazarlarının, bilim adamları ve düşünürlerinin katledilmesine de değiniyor.

2017 yılında restore çalışmalarına başlanan müze binasının, 2018-2019 yılları arasında yeniden hizmete açılacağı biliniyor.

*Ulan Batur hakkında yeterince bilgi aldığını düşünüyorsan sıra seyahat hazırlıklarında.. Uçak bileti fiyatları hakkında ise endişelenmene hiç gerek yok! Senin için önceden hazırladığımız Ulan Batur uçuşları sayfasından dilediğin hava yolu firmasının en ucuz uçak biletini anında satın alma şansı yakalayabilirsin.

*Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri de siz olabilirsiniz.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin