trabzon tarihi

Trabzon etkileyici tarihi ve geçmişten bugüne varlığını sürdüren tarihi yapılarıyla pek çok kişiyi etkileyen bir kent…

Rumlar ve Bizanslılardan kalma pek çok manastır, eski kiliselerden çevirme camiler ve daha pek çok gezi noktası geliyor. Dilerseniz sözü fazla uzatmadan kentin tarihine ışık tutan değerli yapıları inceleyelim;

Manastırlar

1- Sümela Manastırı

sümela manastırı

Trabzon’un Maçka ilçesinin Altındere Köyü sınırlarında yer alan Sümela Manastırı’nın Bizans İmparatoru I. Theodosius zamanında (375-395) Atina’dan gelen Barnabas ve Sophronios adında iki rahip tarafından kurulduğu tahmin ediliyor. Halk arasında “Meryem Ana” adıyla da bilinen manastır, işlevini 1923 yılına kadar sürdürebilmiştir.

Manastır ana kaya kilisesi, birkaç şapel, öğrenci odaları, kutsal ayazma, mutfak, misafirhane ve kütüphaneden oluşmasıyla birlikte bu yapılar topluluğu geniş bir alan üzerine kurulmuştur. Manastırın ana ünitesini meydana getiren kaya kilisesinin ve bitişiğindeki şapelin iç ve dış duvarlarını donatan freskler 18. yüzyılla tarihlendirilirken, bu fresklerde üç farklı devirde yapılan üç tabaka ve avlunun etrafındaki binalar içindeki dolaplar, hücreler ve ocaklarda Türk sanatının etkileri görülüyor.

Manastırı müze kartınızla ücretsiz olarak ya da 25 TL giriş ücretiyle; Nisan ayında 08:00-17:00, Mayıs ve Eylül ayında 09:00-18:00, Ekim Ayında 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

2- Kızlar Manastırı

Kızlar Manastırı

Boztepe’de bulunan ve 14. yüzyılda Pontus Rum Kralı III. Aleksios tarafından yaptırılan Kızlar Manastır’ı şehre ait en ihtişamlı tarihi eserlerden. Yakın bir döneme kadar turistik açıdan pek önemi olmayan manastır, belediye tarafından yapılan gerekli onarımlar ve çalışmalar sonucunda turizme kazandırılmıştır.

Manastırın içinde hücreler, çilehane, Kaya Kilisesi, öğrenci odaları, çan kulesi, misafir odaları ve mezar şapeli yer alıyor.

3- Vazelon Manastırı

vazelon manastırı

M.S. 270 yılında açıldığı tahmin edilen Vazelon Manastırı’nın, İncil’de yer alan Vaftizci Yahya Peygamber’e adandığı iddia edilir. Sümela ile birlikte şehrin en çok ziyaretçi çeken yapılarından biri olmakla birlikte, bölgenin en eski manastırı Vazelon’dur.

4- Peristera Manastırı

peristera manastırı

Karadeniz’in yemyeşil doğasına tepeden bakan Peristera Manastırı, 300 metrelik bir kaya kütlesinin tepesinde kurulmuştur. Türkler tarafından Hızır İlyas Manastırı da denilen manastırın tam adı Ayios Yorgios ta Peristera’dır.

Manastır, 4. yüzyıl yapıtı olmasının yanı sıra Zigana yolu boyunca önemli stratejik noktaları da tutmuştur. 1906 yılında çıkan yangın sonucu tahrip olan manastır Abdülhamit Han tarafından yenilenmiştir.

Eşsiz dereleri ve orman kokuları arasında bulunan Peristera Manastır’ı mimarisiyle de son derece dikkat çekici bir görünüme sahip. Siz de muhteşem görünümüne rağmen hala pek bilinmeyen bu saklı cenneti şehre yolunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerler listenize eklemelisiniz.

Kiliseler

5- St. Eugenius Kilisesi

st engeinus kilisesi

Trabzon’un koruyucusu Azizi Eugenius’a adanan St. Eugenius Kilisesi, Tabakhane Deresi’nin doğusunda yer almaktadır. 13. Yüzyılda yaptırıldığı tahmin edilen kilise, günümüze kadar sapasağlam ulaşmış İstanbul’un fethinden sonra ise camiiye çevrilmiş. Bugün ki ismiyle Yeni Cuma Camii olarak hizmet veren eski kilisenin dış cephesi orijinalliğini korurken iç mekanı dönemin Hattatı Hafız Hasan Rıfat tarafından yazılmıştır.c

6- Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi

Küçük Ayvasıl (St. Anna) Kilisesi

Şehrin en eski tarihi eserlerinden biri olan St. Anna Kilisesi ya da bilinen ismiyle Küçük Ayvasıl Kilisesi; 7.yy’da inşa edilmiş, üç nefli bir bazilikadır. İç cephesindeki işlemeler ve kilise binası içinde bulunan fresk kalıntıları şehrin tarihi geçmişi hakkında pek çok bilgi edinmenizi sağlayacaktır.

Camiiler

7- Gülbahar Hatun Cami

gülbahar hatun cami

1514 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından inşa ettirilen cami, adını Yavuz Sultan Selim’in kız kardeşi Gülbahar Hatun’dan alıyor. İnşa edildiği dönemde büyük bir külliye topluluğunun bir parçası olan cami, külliyeden kalan iki önemli parçadan biridir.

Caminin son cemaat yeri beş kubbeyle örtülü, minber ve mihrabı mermerden yapılmış ve özellikle minberi sade bir işçilikle yapılmıştır. Cami; ihtişamlı mimarisi ve köklü geçmişiyle hem yerel halk hem de turistler için büyük bir öneme sahip.

8- Ortahisar Büyük Camii

ortahisar camii

914 yılında inşa edildiği söylenen Ortahisar Fatih Büyük Camii, Komnenos Krallığı döneminde inşa edilen Altınbaşlı Meryem Kilisesi ismiyle inşa edilmiş ve dönemin baş kilisesi olarak hizmet vermiştir. 12. Yüzyılda camiye çevrildiği bilinmekle birlikte eski kayıtlara göre Fatih Sultan Mehmet’in ilk Cuma namazını kıldırdığı yapı olarak gösterilmektedir.

Diğer Yerler

9- Trabzon Kalesi

trabzon kalesi

Günümüze ulaşabilmiş tarihi kalıntılardan olan Trabzon Kalesi, tarihiyle olduğu kadar mimarisiyle de dikkat çekiyor. Şehrin merkezinde yer alan yapı; Yukarı Hisar, Orta Hisar ve Aşağı Hisar olmak üzere deniz kenarından şehrin arkalarında bulunan tepelere kadar varlığını sürdüren üç bölümden meydana geliyor.

İç kaleyi koruyan Yukarı Hisar bu alanın aynı zamanda akropolü konumundadır. Orta Hisar; imparator Aleksios tarafından 1297-1330 yılları arasında inşa ettirilmiş. İç kalenin devamını oluşturuyor ve içerisinde birçok hamam ve cami bulunuyor. Aşağı Hisar bölümünde ise; St. Andrea Kilisesi, Tophane Hamamı, İskender Paşa Çeşmeleri ve Pazarkapı Cami gibi eserler bulunuyor.

10- Bedesten

trabzon bedesten

Osmanlı’nın kapalı çarşıları olarak bilinen Bedesten, Trabzon’un en eski yapılarından olmakla birlikte, alanındaki  Yavuz Sultan Selim’in annesi Gülbahar Hatun’un vakıfları arasında yer alır.

Trabzon’un tarihi yerleri listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar bölümünden bize iletebilir, yazımızı geliştirmemizde yardımcı olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.