Ana sayfa » Ulkeler » Kuzey Amerika » Kanada » Toronto » Toronto Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 15 Yer

Toronto Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 15 Yer

0
1443

Ontario’nun merkezi ve ülkenin en büyük şehri olan Toronto müzelere, galerilere, dünyaca ünlü CN Kulesi’ne ve kıyı şeridindeki adalara sahip.

Turistik mekân denince Toronto gövde gösterisi yapar. Farklı eserler sunan galeriler, tarihe yönelik ders veren müzeler, eğlence vadeden merkezler, gelişmiş ulaşım ağı burada kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacak. Zamanınızı verimli kullanırsanız tatilinizi dolu dolu geçirebilirsiniz. Toronto gezilecek yerler listemizde şehrin sunduğu güzellikleri sıraladık.

#1 Toronto Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- CN Kulesi

toronto gezilecek yerler
CN Kulesi

Toronto’nun ünlü simgesi olan 553 metrelik CN Kulesi, kentin en ilgi çekici yerlerinden biridir ve ıskalamanız imkansız. Kentte yükselen yapı, neredeyse her yerden görülebilir. 1972-1976 arası inşa edilen kule bir zamanlar dünyadaki en uzun yapıydı.

Hava açık olduğu zamanlar Sky Pod bölümünden Niagara Şelaleleri’ni ve New York’u görme şansınız oluyor. Restoran ve cafe gibi yerler olması da kuleyi vazgeçilmez yapan öğelerden. Turistik geziye geldiyseniz CN Kulesi’ne mutlaka gitmelisiniz.

2- Royal Ontario Müzesi

toronto gezilecek yerler
Royal Ontario Müzesi

ROM olarak da bilinen müze, Kanada’nın mükemmellik konusunda uluslararası üne sahip ilk müzelerinden biridir. Seçkin bir koleksiyona sahip olan müze, dünyanın dört bir yanında büyük sergilere geçici süreliğine yer açıyor. Böylece ziyaretiniz sırasında çok farklı sergileri görme fırsatınız olabilir.

3- Rogers Centre

toronto gezilecek yerler
Rogers Centre

CN Kulesi’nin hemen yanında, büyük bir kubbeli spor arenası olan Rogers Centre yer alır. Eşsiz tasarıma ve uygun havalarda çatısı açılabilen bir sisteme sahiptir.

Toronto ve Montreal yıllar boyu tatlı bir rekabet içinde olmuştur. Montreal’in Olimpik Stadyumu’na 1989’da bu spor arenasıyla cevap verilmiş. Sadece spor ile sınırlandırmak doğru olmaz. Binlerce kişi toplayan konser organizasyonları da Rogers Centre’de organize ediliyor.

4- Ontario Sanat Galerisi

toronto gezilecek yerler
Ontario Sanat Galerisi

Ünlü Ontario Sanat Galerisi (AGO), şehir merkezinin batı yakasında benzersiz görünümlü modern bir binada yer almaktadır. Geçici sergilerden oluşan zengin koleksiyonları geziniz sırasında görebilirsiniz. Kanada, Afrika, Okyanusya koleksiyonları ve Avrupa sanatı öne çıkan eserleri oluşturuyor.

5- Casa Loma

toronto gezilecek yerler
Casa Loma

Güzelce muhafaza edilen Casa Loma, Orta Çağ kalesini anımsatan olağanüstü bir yapıdır. 100 odalı ve onlarca banyolu kale şimdi müze olarak kullanılıyor. Kanada’nın en önemli miraslarından olan kalenin kuleleri, tünelleri ve ahırları görmeye değer.

6- Toronto Hayvanat Bahçesi

toronto gezilecek yerler
Toronto Hayvanat Bahçesi

Toronto’nun büyük hayvanat bahçesi binlerce hayvana yaşam alanı sunan önemli bir yer. 2013’te hizmete giren panda bölümü turistlerin en çok ilgi gösterdiği kısım.

Hayvanat bahçesi, dünyanın birçok bölgesini temsil eden bölüme ayrılmış. Kuzey Amerika bölümünde ayılar ve bizonlar göze çarpıyor. Afrika savanalarından getirilen hayvanlara da uyum sağlamaları için özel yerler yapılmış.

7- St. Lawrence Market

toronto gezilecek yerler
St. Lawrence Market

Çeşitli gıda ürünleri, çiçekler ve özel ürünler satan esnaflar burada toplanmış. St. Lawrence Salonu ise 1850’de kurulmuş ve halka açık bir buluşma yeri gibidir. Konser etkinlikleri gibi şeyler organize edilir.

8- Entertainment District

toronto gezilecek yerler
Entertainment District

Toronto’nun eğlence mekânı diyebiliriz. Akşamları cıvıl cıvıl olan yerde tiyatro gösterileri, müzikaller, konserler ve diğer sahne sanatları icra ediliyor. Sosyalleşmek için güzel bir noktadır.

9- Ripley’in Kanada Akvaryumu

toronto gezilecek yerler
Ripley’in Kanada Akvaryumu

Toronto’nun en yeni turistik yerlerinden bir tanesi CN Kulesi’ne yakın olan Ripley Akvaryumu’dur. Bu müthiş tesis her türlü deniz hayatını sergiliyor. Ancak en etkileyici özelliği hareketli büyük su altı tünelidir.

Ziyaretçiler okyanus dünyasını izlerken güzel bir deneyim yaşıyor. Aydınlatmalar sayesinde canlıları ayırt edebiliyorsunuz. Dokunmatik ekranlar da hoş bir tecrübe sağlıyor.

10- Belediye Binası

toronto gezilecek yerler
Belediye Binası

Yeni belediye sarayı beğeni toplayan bir yapı. Fin mimar Vijo Revell tarafından tasarlanmış ve 1965 yılında inşa edilmiş. Belediyenin bulunduğu meydan kışın popüler bir paten pistine dönüşüyor. Noel tatillerinde de güzel dekorasyonlar görülür.

11- Eaton Center

toronto gezilecek yerler
Eaton Center

Ticaret bölgesinin kuzey ucunda yer alır. Kendi metro istasyonuna sahip olan bu son derece modern alışveriş kompleksi, birkaç blok boyunca uzanıyor ve sürekli olarak büyümekte. İlk mağaza 1869’da açıldı ve bugün devasa bir kompleks halini aldı.

12- Distillery District

toronto gezilecek yerler
Distillery District

Toronto’nun Distillery Bölgesi, modaya uygun bir eğlence ve alışveriş bölgesi haline getirilmiş tarihi alandır. Ziyaret edenler şirin butikleri, galerileri, sanatçı stüdyolarını ve restoranları bulacak. Distillery Bölgesi aynı zamanda çeşitli eğlencelere de ev sahipliği yapıyor. Sayısız gösteri sanatı okulları burada faaliyet veriyor.

13- High Park

toronto gezilecek yerler
High Park

Göletler, bahçeler, dereler, parkurlar… Başlangıçta Howards’a ait olan 165 dönümlük arazi mülkiyeti, 1873’te Toronto şehrine verildi. Böylece parkın kullanımı vatandaşlara açılmış oldu. Büyük parkın içinde güzel havalarda uzunca vakit geçirebilirsiniz. Özellikle temmuz ve ağustos zamanlarında açık hava tiyatrosunda oyunlar sergileniyor.

14- Ontario Bilim Merkezi

toronto gezilecek yerler
Ontario Bilim Merkezi

Ontario Bilim Merkezi, çocukları eğlendirmek için birçok ilginç sergiye sahip olan bir tesistir. Şehir merkezinin on kilometre kuzeydoğusunda Don Vadisi’ne bakan bir alanda bulunur. Raymond Moriyama’nın tasarladığı bina 1969’da tamamlandı. Merkeze gelen ziyaretçiler teknoloji, telekomünikasyon, optik, biyoloji, fizik, uzay yolculuğu ve meteoroloji alanlarındaki en son gelişmelerle yüz yüze getiriliyor.

15- Toronto Adaları

toronto gezilecek yerler
Toronto Adaları

Toronto Adalarına yapılan feribot yolculuğu keyifli bir gezinin başlangıcı demek. Adalarda güzel yürüyüşler, kürek, yelken, yüzme ve diğer açık hava etkinlikleri için fırsatlar var. Ailece vakit geçirebileceğiniz yerlerinden başında geldiğini söyleyebiliriz.

Kanada’nın büyük şehri Toronto, turistlere bir sürü yer vadediyor. Tatiliniz sırasında kültürel etkinliklere denk geldiyseniz zamanınızı verimli şekilde kullanabilirsiniz. Konaklama ve yeme içme ihtiyacı gibi şeyleri de kafanıza takmaya gerek yok. Çünkü kaliteli yer bulma konusunda problem yaşanmıyor. Sıradaki tatilinizi Toronto’da geçirmeyi düşünüyorsanız bilet bayi üzerinden Toronto uçuşlarına ulaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.