Melbourne

Melbourne Gezi Rehberi

1- Melbourne Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri Melbourne, Victoria eyaletinin başkentidir. Dünyanın en güneyindeki en kalabalık şehir olarak kayıtlara geçen Melbourne nüfusu 4 milyondur.  Dünyanın en yaşanabilir şehirlerinden biri olarak gösterilen kent, Amerikan danışmanlık şirketi tarafından 2011’in uygun yaşam standartları, iklimi, iyi planlanmış altyapısı, siyasi istikrarı ve sağlık hizmetleriyle yaşanabilir şehirlerarasında zirve gösterilmiştir. Avustralya’nın güneydoğusunda Yarra Nehri’nin kıyısına kurulu kent, nehir ile okyanusun birleştiği muhteşem arazide konuşlanır. Ülkenin kültür başkenti olarak gösterilen Melbourne ismini İngiliz Başbakanı Lord Melbourne’den almıştır. Bölgeye göç eden İngiliz göçmenler tarafından 1835 yılında kurulan kent, aynı zamanda Avustralya tarihinin ilk hükümetine de ev sahipliği yapmıştır. Ülke ekonomisine yön veren kentlerden biri olan Melbourne’de, dünyaca ünlü 3 büyük şirket yer almaktadır.  Ekonomi gibi eğitim ve spor alanlarında da oldukça gelişmiş olan kent, Avustralya’nın pek çok spor müsabakasına da ev sahipliği yapar. 1956’da gerçekleştirilen Güney Yarım Küre’nin ilk spor olimpiyatları da Melbourne ‘de gerçekleşmiştir. Diğer yandan Avustralya’nın kültür başkenti olarak gösterilen Melbourne’de, ülkenin film  ve televizyon endüstrisinin en önemli yapımları üretilmektedir. Şehir sokaklarında pek çok sokak sanatçısıyla karşılaşabilir, müziğe ve tiyatroya ücretsiz şekilde doyabilirsiniz.  Diğer yandan ülkenin en büyük ve en gelişmiş sanat galeride Melbourne’de yer alır. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmiş Kraliyet Sergi Binası da kentte yer alır.

2- Melbourne Nerededir?

Avustralya’nın güneydoğusunda, Yarra Nehir ile okyanusun birleşim noktasına kurulu kent Melbourne, Canberra ve Adelaide şehirleri arasında kıtanın güney ucunda yer almaktadır.

3- Melbourne Ne Zaman Gidilir?

Melbourne, Avustralya’nın diğer kentlerine göre yüksek sıcaklıkların yaşandığı dönemde daha ılıman iklim tipiyle turistlerin konaklama için tercih ettiği kentlerden biri olarak gösterilmektedir. Ne çok soğuk ne de çok sıcak derecelerin görülmediği kentte en düşük sıcaklık yıllık ortalama 10 derece civarında seyretmektedir. Yaz mevsiminde kente turist giriş çıkışları daha da artmakta, şehrin muhteşem plajları içi ziyaretler çoğalmaktadır. Melbourne seyahatiniz için en elverişli döneminin yaz ve ilkbahar mevsimi olduğunu belirtelim. Kenti yalnızca deniz sörfü için dünyanın dört bir yanından sörfçülerde ziyaret eder.

4- Melbourne Gezilecek Yerler

#1 Yarra Nehri

yarra nehri Melbourne’un sahip olduğu doğal güzelliklerin başında Yarra Nehri var. Şehri ikiye bölen nehir hemen hemen her turistin ilk uğradığı yerdir. Yerli halkın günlük yaşantısında Yarra’nın özel bir yeri olduğunu söyleyebiliriz. Tarih öncesi çağlardan beri Yarra’dan yararlanılmış. Dinlenme, balıkçılık, eğlence gibi şeylerde nehrin kullanımı avantaj sağlamış.

#2 Kraliyet Botanik Bahçesi

Şehrin merkezinde kurulan Kraliyet Botanik Bahçesi 38 hektarlık bir alanı kapsıyor. Yarra Nehri’nin güneyinde kalan bahçede egzotik bitki türlerini görebilir ve bitki çeşitliliğini hayran bakışlarla izleyebilirsiniz. Burada o kadar çeşit var ki 10,000’in üzerinde bitki türü olduğu söyleniyor. Botanik bahçesi diyoruz ancak büyük bir tesis gibi faaliyet gösteriyor. Bahçe içindeki bölümlerde araştırma geliştirme laboratuvarı var. Botanik alanındaki çalışmalar bizzat burada yapılıp hızlı sonuçlar elde ediliyor. Botanik bahçelerini 07:00’dan gün batımına kadar gezebilirsiniz.

#3 Puffing Billy Tarihi Treni

Puffing Billy Melbourne geziniz sırasında mutlaka Puffing Billy ile seyahat etmenizi tavsiye ediyoruz. 1900’lü yılların başından beri raylarda giden tren ile artık yolcu taşınmıyor. Tarihi önemi olduğu için yıkılmamış ve turistik faaliyetler kullanılmasına karar verilmiş. Melbourne’den yola çıkan trene binerseniz doğanın içinden geçerek yol boyunca enfes manzaralarla karşılaşacaksınız. El yapımı şarapların tadına baktıktan sonra o lezzeti yanınızda götürmek isteyeceğinizden eminiz.  Tren içindeki restoranda da yemek yiyebilirsiniz.

#4 Viktorya Ulusal Galerisi

Ulusal Sanat Galerisi Male Müzeleriyle meşhur olan Melbourne’de sanata ve kültüre çok önem veriliyor. Yıl içinde büyük organizasyonlara ev sahipliği yapmasından bunu anlayabiliriz. Viktorya Ulusal Galerisi de önde gelen müzeler arasındadır. Ulusal galeri sadece Melbourne’un değil, tüm Avustralya’nınen eski, en çok ziyaretçi alan müzesidir. 1861’den beri hizmet veren müzede dünya çapında tanınan sanatçıların eserleri sergileniyor. ** Melbourne Gezilecek Yerlerin Devamı için..

5- Melbourne Mutfağı

Melbourne Mutfağı Avustralya’ya özgü lezzetleri deneyimleyebileceğiniz Melbourne restoranlarında, birbirinden lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Şehir mutfağı, pek çok kültürü bünyesinde bulunduran oldukça geniş çeşitliliğe sahip bir mutfak. Et ve et ürünlerinden tutunda deniz mahsullerine ve çeşitli sebze yemeklerine kadar damak zevkinize uygun pek çok lezzet bulabileceğiniz Melbourne mutfağının en bilindik özelliği ise barbeküdür. Barbekü kentte halk tarafından sıklıkla yapılan bir pişirme yöntemidir. Hatta Melbourne sokaklarında halk için kurulmuş barbeküleri gözlemlemeniz mümkün. Kalabalık etkinliklerin ve aile toplantılarının vazgeçilmezi barbekü geleneği, Melbourne mutfağının temel taşlarını oluşturuyor. Diğer yandan şehir içerisinde İtalyan, Asya ve Amerikan mutfaklarının tanıtımında etkili restoranlar ile de karşılaşabilirsiniz. Küçük bir dipnot olarak ise kent restoranlarında  hesaplara %10 bahşiş payı da eklenmektedir. **Melbourne Mutfağı Devamı için..

**Popüler Melbourne Restoranları;

Il Bacaro Cucina e Bar Scopri Grill Steak Seafood Restaurant Cucinetta Ciao Cielo

6- Melbourne Alışveriş

Melbourne Alışveriş Melbourne’de giyimden gıdaya hemen her ihtiyacınıza yanıt bulabileceğiniz alışveriş noktaları mevcut. Semt pazarlarından, butiklere, alışveriş merkezleri ve caddelerine kadar hemen her dükkandan dilediğinizce alışveriş yapabilirsiniz. Kentte alışverişin nabzının attığı yer olarak şehrin güney kısmı gösterilir. Burada pek çok ünlü marka ve semt pazarına rastlayabilirsiniz. Diğer yandan Melbourne’un en ünlü alışveriş noktası Queen Victoria Market isimli açık hava pazarıdır. Akla gelebilecek hemen her ürünün sergilendiği pazarda, ürün alışverişlerinizde satıcılarla pazarlık yapma imkanınızda var. Hediyelik eşya alışverişlerinde genellikle bu pazardan yapılır. Yöresel ürünler, el işçiliği hediyelik eşyalar, birbirinden farklı kıyafetler popüler ürünler arasında gösterilir. Bunların yanı sıra Degraves Caddesi de kentin en sık ziyaret edilen alışveriş noktasıdır. Spor mağazalarının pek çoğu bu konumda yer alırken deniz ve su sporlarıyla ilgileniyorsanız uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz. Dünyaca ünlü markalar için ise alışveriş merkezleri tercih etmeniz gereken alışveriş noktalarından biri olacaktır.

7- Melbourne Gece Hayatı

Melbourne Gece Hayatı Melbourne geceleri de en az gündüzleri kadar renkli… Gece eğlence merkezleri sabahın ilk ışıklarına kadar dur durak bilmeyen bir eğlencenin kapılarını aralıyor. Güney Yarra Semti bu konuda pek çok önemli mekana ev sahipliği yapıyor. Bölgede yer alan Chapel, Toorak Sokakları ve St. Kilda ile Prahnen Bölgeleri kentin en renkli saatlerinin geçirildiği önemli noktalar. Canlı müzik barları ve daha uygun fiyatlı pub tarzı mekan arayışı içerisinde olanlar için ise Collingwood ve Fitzroy gibi kuzey banliyöleri tercih ediliyor. Rock ve caz müziğe ilgisi olanlar için iise bu müzik türünde çalan mekanlara Brunswick ve Gertruda semtlerinde ulaşabilirler.

8- Melbourne Festivalleri

Melbourne Festivalleri Şubat- Yemek ve Şarap Festivali Eylül- Melbourne Film Festivali Mart- Avustralya Açık Deniz Turnuvası Mart- Brunswick Müzik Festivali

9- Melbourne'de Nerede Kalınır?

Melbourne'de Nerede Kalınır Melbourne’de her bütçeye uygun konaklama alanları mevcut diyebiliriz. Southgate Meydanı çevresi ve St Kilda Caddesi, Chapel, William, Bourke, Flingers ve Collins Sokakları üzerinde ultra lüks oteller yer alıyor. Daha ekonomik ve nezih otel arayışında olanlar için kent merkezinde ve St. Kilda banliyösünün denize yakın bölümlerinde pek çok konaklama noktasına ulaşabilirsiniz. Turistlerin de sıklıkla tercih ettiği St. Kilda ve Güney Yarra Semtleri şehre yakın ve ekonomik otellerin konumlandığı bölgeler olarak gösterilebilir.

#1 Melbourne Otel Tavsiyeleri;

Cosmopolitan Hotel Melbourne – 4 yıldızlı otelin gecelik konaklama ücreti 136 €’dan başlıyor. Tolarno Hotel -  Fitzroy Sokağı’nda yer alan otelin gecelik konaklama ücreti 88 €’dan başlıyor. Peppers Docklands-  5 yıldızlı otelde gecelik konaklama ücreti 132 €’dan başlıyor. Docklands Prestige Apartments-  4 yıldız otelin gecelik konaklama ücreti 361 €’dan başlıyor. The Lagham Melbourne – 5 yıldızlı otelde konforlu konaklamanın gecelik ücreti 220 €’dan başlıyor.

10- Melbourne Şehir içi Ulaşım

Melbourne Şehir içi Ulaşım Melbourne dünyanın en gelişmiş şehir içi ulaşım ağına sahip kentlerinden biridir. Pek çok toplu taşıma aracına sahip kentin ulaşım ağı oldukça geniş. Şehrin dilediğiniz her noktasında kolaylıkla ulaşabilmeniz mümkün. Şehirdeki tüm toplu taşıma araçlarında tek bir bilet sistemi geçerlidir. Myki ismini verdikleri bizdeki akbil benzeri kartı satın alarak Melbourne’de dilediğiniz toplu taşıma aracına binebilirsiniz. Myki kartları hafta içi ve hafta sonu olmak üzere iki şekilde fiyatlandırılır. Hafta içi bilet ücret 7.50 Avustralya Doları iken hafta sonu bilet ücretleri ise 6 Avustralya Dolarıdır. İki saat geçerli biletler 3.76 Avustralya Doları’dır. Yine dünyanın en gelişmiş tramvay hattı Melbourne’de bulunmaktadır. Tren ve tramvay şehirdeki en hızlı ulaşım araçları olarak gösterilir.

11- Melbourne Saat Farkı

Avustralya ile Türkiye arasında 8 saatlik zaman farkı bulunmaktadır. Avustralya saati, Türkiye saatinden 8 saat ileridedir.

12- Melbourne Para Birimi

Avustralya’nın para birimi ‘’Avustralya Doları’’dır. 1 Avustralya Doları = 3,88 Türk Lirası’dır.

13- Melbourne Konsolosluklar

Melbourne Türkiye Başkonsolosluğu Adres: Level 8, 24 Albert Road, South Melbourne Victoria, 3205 Telefon:+61 3 96 96 60 66 , +61 3 96 96 60 46 Fax:+61 3 96 96 61 04 Email: consulate.melburn@mfa.gov.tr Web site: www.melburn.bk.mfa.gov.tr

14- Melbourne Resmi Tatiller

1 Ocak – Yeni Yıl 26 Ocak – Avustralya Günü 9 Mart- Canberra Günü 25 Mart- Kutsal Cuma 1 Mayıs – İşçi Bayramı 8 Haziran- Kraliçe’nin Doğum Günü 25 Aralık – Noel Tatili 26 Aralık- Boxing Day

15- Melbourne Vize İşlemleri

Ülkeye seyahat etmeden önce tüm T.C vatandaşları Avustralya vizesi almakla yükümlüdür. Avustralya turistik vize kapsamında 3, 6 ve 12 aya kadar vize verebilmektedir. Seyahat tarihiniz ve sunduğunuz belgeler doğrultusunda hangi vize kategorisine dahil olduğunuza karar verip, değerlendirecektir.

SON EKLENENLER