Canberra

Canberra Gezi Rehberi

1- Canberra Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avustralya Başkent Bölgesi'nde yer alan Canberra, ülkenin en büyük yüzölçümüne ve nüfusuna sahip sekizinci kentidir. Mimar Walter Burley Griffin tarafından tasarlanan başkent, Washington D.C ve Brasilia kentleri gibi başkent işlevi görmek üzere yapay olarak kurulan kentlerden ilham alınarak tasarlanmıştır. 1913-1927 yılları arasında Sidney ve Melbourne arasına inşa edilen Canberra, Avustralya'nın eğitim ve yaşam standartı en yüksek şehirlerinden biri olarak gösterilir.Turistlerin kültürel geziden ziyade tatil için seçtikleri egzotik şehirde gezilecek yerleri görmek için 3 gün ayırmanız yeterli.

Kalan günlerinizi kafa tatili yaparak geçirebilir ya da Avustralya'nın diğer şehirlerini ziyaret edebilirsiniz. Başkent olması sebebiyle gittikçe artan mimari yapıları Canberra'nın doğa güzelliklerini yok edememiş ve şehir yeşil ile muhteşem mimarilerin birleştiği harika bir gezi noktası haline gelmiş... Unesco Dünya Mirasları listesinde yer alan Namadgi National Park ve yaban hayat barınağı Tidbinbilla Nature Reserve ya da doğa harikası Murrumbidgee River Corridor mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

2- Canberra Nerededir?

Başkent Canberra, Avustralya'nın güneydoğusunda, Avustralya Başkent Bölgesi'nde Sidney ve Melbourne kentlerinin arasında yer almaktadır.

canberra-harita

3- Canberra'ya Ne Zaman Gidilir?

Yıl boyunca sıcak ve ılıman iklim tipinin hüküm sürdüğü kentte, en kurak aylada bile yağış miktarının fazla olduğunu belirtelim. Yaz aylarında 25 derecelerde seyreden hava sıcaklıkları kış aylarında 13 dereceye kadar düşer. Bu yıl boyunca görülen en düşük sıcaklık ortalamasıdır.

Güney yarım kürede kış Temmuz ayında yaşanırken en düşük sıcaklıklarla karşılaşacağınız dönemde genellikle Temmuz ayıdır. Canberra'da görülen yoğun yağışların turist gezilerine etki etmediğini de belirtelim. Yine de sıcaklıkların normal derecelerde seyrettiği Ocak ve Şubat aylarında kenti ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

4- Canberra Gezilecek Yerler

#1 Avustralya Savaş Anıtı

avustralya savas aniti

Avustralya'da bulunana anıt, savaşlar sırasında hayatını kaybeden tüm askerler anısını yapılmıştır.102 binden fazla asker hatırasına yapılmış olan anıt içerisinde, düşman ülkelerde savaşan sadece bir komutanın heykeli bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelinin bulunduğu müze içerisinde aynı zamanda bir Türk askerin savaş esnasında sigarayla takas ettiği köstekli bir saatte sergilenmektedir.

#2 Burley Griffin Gölü

Canberra'da bulunana yapay göl, 1963 yılında oluşturulmuş Avusturalya'nın popüler ziyaret noktalarından biridir. Tasarımcısının adını taşıyan Burley Griffin Gölü'nde yelkenle açılabilir, balık tutabilir ve kürek yarışmalarına katılabilirsiniz.

Çok açıdan halkın ziyaret ettiği göl düzgün peyzajıyla yürüyüş yapmak isteyenleri de kendine çekiyor. Şehrin merkezinde bulunana gölü ziyaret edebilir ve göl üzerinde düzenlenen etkinliklere dahil olabilirsiniz.

#3 Avustralya Ulusal Sanat Galerisi

Avustralya Sanat Galerisi

1967 yılından beri faaliyet gösteren Avusturalya Ulusal Galerisi, yaratıcı mimarisi ve farklı sergileriyle dikkat çekiyor. Bal mumu heykellerin sergilendiği müzedeki eserler, heykel denemeyecek kadar canlı bir görünüme sahip. 166.000 eserin bulunduğu müzeyi en azından 1 saatinizi ayırarak tüm eserleri görmenizi öneriyoruz.

**Canberra Gezilecek Yerler Devamı için…

5- Canberra Mutfağı

Canberra Mutfağı

Canberra mutfağı, Avusralya'nın en lezzetli deniz ürünlerini tadabileceğiniz harika bir mutfak. Kentte kaliteli hizmet sunan onlarca restoranda denizden çıkan hemen her ürünün farklı tarzdaki yapılışlarının tadına büyük bir keyifle bakabilirsiniz.

Diğer yandan Canberra restoranları, Avustralya'nın yöresel yemeklerini tadabileceğiniz menülere de sahip. Pek çok et yemeğine ve ülkeye özgü tatlılara ulaşabileceğiniz işletmelerde Canberra şaraplarını denemeyi de ihmal etmeyin deriz.

#1 Tavsiye Ettiğimiz Canberra Restoranları;

Black Fire

Executive Drivers ( Şarap konusunda eşsiz bir deneyim)

Olive at Mawson

Canberra Southern Cross Yacht Club

6- Canberra Alışveriş

Canberra Alışveriş

Canberra'da alışveriş ihtiyacınızın tamamına karşılık bulacağınız merkezler ve dükkanlar yer almaktadır. Kent sizlere pek çok alışveriş seçeneği kurarken hediyelik eşyalar için gezdiğiniz müzelerin alışveriş dükkanlarını inceleyebilirsiniz.

Kentte alışverişin nabzı Kingston , Manuka, Braddon ve Civic bölgelerinde atıyor diyebiliriz. Bu bölgelerde dünyaca ünlü modacılara ait butikleri ve dünya markalarının yer aldığı mağazaları bulabilirsiniz. Diğer yandan kentin en popüler alışveriş merkezleri de bu bölgelerde yer alır. Canberra Centre, Westfield Belconnen, Westfield Woden ve Hyperdome en ünlü alışveriş merkezleridir.

7- Canberra Gece Hayatı

Canberra Gece Hayatı

Canberra gecelerinde eğlencenin dur durak bilmediği saatler geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Hareketli bir gece hayatı arayışında olanlar için kentin pek çok gece kulübü ve bar tarzı mekana ev sahipliği yaptığını belirtelim.

Diğer yandan akşamları hafif bir canlı müzik eşliğinde bir şeyler yiyip içmek isteyenler için de pek çok mekan alternatifi sunan kentte eğlencenin kalbi Bunda, Kingston, Acton, Weston ve Ainslie caddelerinde atmaktadır.  Diğer yandan Dickson ve Braddon sokakları da bu konuda kaliteli mekanlara ev sahipliği yapan eğlence noktaları olarak gösterilir.

Canberra Popüler Mekanlar;

Shooters

Kremlin Bar

North Bar

King O'Malleys

The Wig and Pen

The Phoenix

Academy

Hippo Lounge

8- Canberra Festivalleri

Canberra Festivalleri

Şubat- Çin Feneri Festivali

Mart – Sanat Festivali

Mart- Canberra Bira ve Elma Şarabı Festivali

Mart- Müzik ve Eğlence Festivali

Mart- Canberra Balon Festivali

Nisan- Müzik Festivali

Mayıs- Canberra Uluslararası Müzik Festivali

Eylül, Ekim- Bahar Festivali

Kasım- Canberra Uluslararası Film Festivali

9- Canberra'da Nerede Kalınır?

canberra otelleri

Canberra'da ekonomik, konforlu ve kaliteli oteller bulabilme şansınız oldukça yüksek. Kentte Avustralya'nın dört bir yanından ve farklı ülkelerden eğitim için gelen pek çok öğrenci yer alıyor. Bu sebeple şehirde kalabalık konaklayabileceğiniz hosteller bulabilmeniz de mümkün.

#1 En Ekonomik Canberra Otelleri

İbis Styles Canberra-  4 yıldızlı otelde gecelik kişi başı konaklama ücreti 60 €'dan başlıyor.

Statesman Hotel 3 yıldızlı otelde gecelik kişi başı konaklama ücreti 56 €'dan başlıyor.

İbis Budget Canberra3 yıldızlı otelde gecelik kişi başı konaklama fiyatı 49 €'dan başlıyor.

Canberra City YHA (Hostel) 4 yıldızlı hostelde kişi başı konaklama 23 €'dan başlıyor.

University of Canberra Village3 yıldızlı hostelde gecelik konaklama 49 €'dan başlıyor.

10- Canberra Şehir içi Ulaşım

canberra haritasi

Canberra kentini dolaşırken kullanabileceğiniz pek çok ulaşım seçeneği ortaya çıkıyor. Başkent olması sebebiyle Avustralya'nın diğer şehirlerini dolaşmanız da oldukça kolay. Kentte yerel halk ulaşımını genellikle otobüs ve bisiklet ile sağlarken taksiler de sıklıkla kullanılmaktadır.

Kentin otobüs ulaşım ağı oldukça geniş. Pazartesi ve Cumartesi günleri arası 06:00-23:00 saatleri arasında çalışan otobüsler, Pazar günleri 06:00-19:00 saatleri arasında çalışmaktadır. Otobüs hatlarının ve banliyölerin toplamına ‘'Action Bus'' ismi verilmektedir.

Kentte tek kullanımlık otobüs biletleri 4.70 Avustralya Doları iken günlük sınırsız kullanım sağlayabileceğiniz biletler 9.00 Amerikan Dolarıdır.

Taksilerin açılış fiyatı 5.00 Avustralya Doları olup kilometre başına 2.00 Avustralya Doları olarak arttırılmaktadır.

Araç Kiralama Bilgileri;

Avis,  02 6219 3033

Budget, 02 6219 3040

Europcar; 02 6249 6211

Hertz; 02 6249 6211

Redspot Car Rentals; 02 6248 9966

Thrifty; 02 6248 9081

11- Canberra Saat Farkı

Avustralya ile Türkiye arasında 8 saatlik zaman farkı bulunmaktadır.  Canberra saati, Türkiye saatinden 8 saat ileridedir.

12- Canberra Para BirimiAvustralya'nın para birimi ‘'Avustralya Doları''dır. 1 Avustralya Doları = 3,88 Türk Lirası'dır.

13- Canberra Konsoloslukları

Canberra Türkiye Büyükelçiliği

Adres: 6 Moonah Place, Yarralumla A.C.T. , 2600 Australia

Telefon:+61 2 62 34 00 00

Fax:+61 2 62 73 44 02

Email: embassy.canberra@mfa.gov.tr

Web Site: www.canberra.emb.mfa.gov.tr

14- Canberra Resmi Tatiller

1 Ocak – Yeni Yıl

26 Ocak – Avustralya Günü

9 Mart- Canberra Günü

25 Mart- Kutsal Cuma

1 Mayıs – İşçi Bayramı

8 Haziran- Kraliçe'nin Doğum Günü

25 Aralık – Noel Tatili

26 Aralık- Boxing Day

15- Canberra Vize İşlemleri

Ülkeye seyahat etmeden önce tüm T.C vatandaşları Avustralya vizesi almakla yükümlüdür. Avustralya turistik vize kapsamında 3, 6 ve 12 aya kadar vize verebilmektedir. Seyahat tarihiniz ve sunduğunuz belgeler doğrultusunda hangi vize kategorisine dahil olduğunuza karar verip, değerlendirecektir.

Bizi Takip Edin

1,321BeğenenlerBeğen
9TakipçilerTakip Et
21,273TakipçilerTakip Et
17TakipçilerTakip Et
17AbonelerAbone

SON EKLENENLER