Fotoğraflarıyla Birlikte Malatya Gezilecek Yerler Listesi

0
2121

Malatya, sadece kayısısıyla değil, tarihi ve doğal güzellikleriyle de Doğu Anadolu Bölgesi’nin görülmesi gereken şehirlerinden biridir. 

Malatya’ya geldiğinizde sizi sıcakkanlı insanlar karşılar. İçinizde bu sevimli şehre karşı bir sıcaklık hissedersiniz. Bölgedeki muhteşem doğal güzellikler ve tarihi doku ise şehre iyice ısınmanızı sağlar. Bir de şehrin muhteşem yemek kültürünü tanırsanız artık Malatya sizin için vazgeçilmez olacaktır. Sizler için hazırladığımız Malatya gezilecek yerler listesiyle keyifli bir Malatya gezisine çıkmaya ne dersiniz?

Malatya Gezilecek Yerler

1. Günpınar Şelalesi

Günpınar Şelalesi

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Günpınar Şelalesi, şehrin önemli doğal güzelliklerinden biri. Günpınar Çayı’ndan 3 defada toplamda 4o metre yükseklikten düşen şelale, doğa seven ziyaretçilerin büyük beğenisini topluyor.

2. Levent Vadisi

Levent Vadisi

28 km. boyunca uzanan Levent Vadisi, ülkemizin saklı kalmış doğa harikalarından biri. Muhteşem bir manzaraya sahip vadiyi, uçurum kenarına yapılan seyir terasından heyecanlı bir şekilde izleme fırsatını yakalayabiliyorsunuz. Kesinlikle görülmesi ve daha fazla tanıtımı yapılması gereken bu doğa harikasını mutlaka listenize almalısınız.

3. Tohma Kanyonu

Tohma Kanyonu

Malatya’nın önemli mesire alanlarından biri olan Tohma Kanyonu, yıllar sonra yeniden açılarak ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Mesire alanı olmasının yanı sıra rafting sporunun da yapıldığı kanyon, görenleri kendisine hayran bırakıyor.

4. Aslantepe Ören Yeri

Aslantepe Ören Yeri

İnsanların yerleşik hayata geçtiği ilk yerleşim yerlerinden biri olarak kabul edilen Aslantepe Ören Yeri‘nde M.Ö 4 bin yıllarına ait kalıntılara rastlanmaktadır. Ülkemizin en önemli ve en büyük höyüklerinden biri olan Aslantepe Ören Yeri’ni Malatya ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz.

5. Somuncu Baba Türbesi

Somuncu Baba Türbesi

Anadolu topraklarında diyar diyar dolaşan ve bu topraklar için çok önemli bir yere sahip olan Somuncu Baba‘nın Malatya’daki türbesi ziyaretçilerde büyük ilgi görüyor. Türbeyi ziyaretinizde büyük bir manevi huzur ve ferahlık hissedeceğinizden emin olabilirsiniz.

6. Beşkonaklar

Beşkonaklar

Malatya şehir merkezinde Sinema Caddesi’nde bulunan Beşkonaklar restorasyon çalışmalarının ardından müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Müze içinde Malatya’nın etnografik özelliklerine yönelik oldukça keyifli minik bir gezintiye çıkabiliyorsunuz. Mekanın işletme bölümünde ise Malatya’ya özgü yemeklerin tadına bakmanız mümkün.

7. Malatya Müzesi

Malatya Müzesi

Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olması nedeniyle Malatya, oldukça köklü bir tarihe sahip şehirlerimizden biridir. Bölgede gerçekleştirilen kazı çalışmalarında çıkarılan eserler Malatya Müzesi‘nde sergilenmektedir. Müzede aynı zamanda Selçuklu ve Osmanlı eserlerini inceleme fırsatını da yakalıyorsunuz.

8. Battalgazi Ulu Cami

Battalgazi Ulu Cami

Gösterişten uzak, mütevazı ve sade bir cami olan Battalgazi Ulu Cami, 1220 yılında I. Alaaddin Keykubat zamanında yapılmıştır. Günümüze çeşitli restorasyon çalışmalarıyla sağlam bir şekilde ulaşan cami, şehrin ibadet turizmi açısından mutlaka görülmesi gereken yerlerinin başında geliyor.

Malatya’ya Nasıl Gidilir?

Malatya’ya gitmek için kara, hava ve demiryolu ulaşımını tercih etmeniz mümkün. Şehir merkezine 34 km. mesafede bulunan Malatya Havaalanı ile kısa bir yolculuğun ardından Malatya’ya gelmeniz mümkün. Aynı zamanda otobüsle merkeze 4 km. mesafede bulunan otogara gelerek buradan şehir merkezine kolay bir şekilde geçebilirsiniz. Dilerseniz demiryolu ile de Malatya’ya gelmeniz mümkün. Malatya’ya demiryolu ile gelmek isterseniz Fırat Ekspresi, Van Gölü Ekspresi ve Güney Kurtalan Ekspresi seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.