Macaristan Gezilecek Yerler | En Popüler 11 Yer

Macaristan’ın her tarafı tarih kokan, gelenekselliği yansıtan eserlerle dolu. Özellikle Budapeşte gibi yerler turizmin yoğun olduğu bölgelere örnek gösterilebilir.

Macaristan’ın tarihine baktığımız zaman uzun bir geçmiş, yaşanmışlık görüyoruz. Doğu Avrupa’da gezilebilecek iç açan ülkelerden olan Macaristan her yıl binlerce turisti misafir ediyor. Tatil için buraya gelenlerin yorumlarından ve paylaşımlarından yola çıkarak Macaristan gezilecek yerler listesi oluşturduk.

Buda Kalesi

Buda Kalesi

Budapeşte’deki muhteşem Buda Kalesi’ni ilk kez görünce takdir edeceksiniz. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde olan kale, Macaristan tarihinin sembolüdür. Tasarım açısından da kusursuzdur.

1686 kuşatması sırasında yıkılan bir saray yerine inşa edilen Buda Kalesi, 18. yüzyılda Habsburg monarşisi için restorasyondan geçmiştir. 200’den fazla odasıyla büyük bir keyif sunuyor.

=> Budapeşte gezilecek yerler yazımızdan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Danube

Danube

Tuna Nehri’nin izlemeye doyum olmaz. Özgürlük Köprüsü’nde gün batımını yaşamak herkesin isteyebileceği bir an. Ülkenin en popüler dinlenme ve gezi yeri de Danube Bend’tedir. Buraya Visegrad Dağları’ndan geçerek ulaşabilirsiniz. Yürüyüşçüler ve doğa tutkunları için güzel bir yerdir.

Tarihi Spa

Tarihi Spa

Macaristan, zengin bir kültürel gezi yanında sağlık turizmi arayanlar için de uygundur. Ülke çapında birçok tarihi spa tesisi bulunuyor. Geleneksel olanların yanı sıra modern tasarımlarla donatılan tesisler tercih edebilirsiniz.

Macaristan’daki spaların geçmişi Romalılara kadar uzanıyor. Osmanlı ile etkileşimden sonra Türk Hamamı konsepti de yer yer görülmüş. Kaplıca, hamam, spa veya adına ne derseniz deyin, şifalı sulardan faydalanmanızı tavsiye ediyoruz.

Tihany

Tihany

Tihany, Balaton Gölü’ndeki en popüler tatil merkezlerinden biridir. Aslen bir ada olan Tihany, Macaristan‘ın en olağanüstü sahnelerine sahiptir. Güneybatı kesimi trafiğe kapatılmıştır ve yürüyerek keşif yapmak isteyenler için uygun şartları vardır.

17. yüzyıldan kalma Benedictine Manastırı’nın bölgeye hakim konumu burada geziye çıkanların buluşma noktası gibidir.

Lillafüred Mağaraları

Lillafüred Mağaraları

Bükk Dağları’ndaki Lillafüred, Macaristan’da bir başka popüler spa merkezidir. Aynı zamanda ilginç yapılı mağaraları ile de ünlüdür. Keşfedilecek en ilginç şeylerden biri, fantastik sarkıt oluşumlarıyla Istvan Mağarası ve soyu tükenmiş bitki türlerinin izlerini taşıyan Petofi Mağarası‘dır.

Daha fazla macera arayanlar Buz Devri’ne ait kalıntılarıyla Szeleta Mağarası’nı deneyebilir. Bütün mağaraları gezdikten sonra demir yoluna çıkıp tren ile geri dönebilirsiniz.

Sopron

Sopron

Sopron, Avusturya sınırına sekiz kilometre uzaklıkta olup günübirlik gidenler için popüler bir destonasyondur. Cazibesinin çoğu, çok iyi korunmuş Orta Çağ’dan kalma barok yapılardan oluşur. Kasabada resmi kayıtlara göre 115 eser bulunuyor.

Eski kentteki tüm binalar Roma kalıntıları üzerine inşa edilmiştir. Bu yapıların hemen hemen hepsi diğer tarihi dönemlerden eklenmiş özellikler barındırdığı için ilgi çekicidir. Bu nedenle ne ile karşılaşacağınız sürpriz 🙂

Eger Kalesi

Eger Kalesi

Macaristan’ın birçok ilginç tarihi kalesi ve sarayı vardır. Bunların her biri ayrı bir hikâyeye sahip olduğu için turistler mümkün olduğunca çok yer görmek istiyor.

Eger Kalesi, zamanında Kuzey Macaristan’ı koruyan bir kaleydi. 16. yüzyılda İtalyan kaleleri örnek alınarak genişletilmiş ve Türklerin 1596’da devralmasından sonra yeni bölümler eklenmiş.

Aziz Peter Katedrali

Aziz Peter Katedrali

Pecs Eski Kenti’nin kuzeybatı köşesinde Aziz Peter Katedrali yer alır. Eski bir Roma mezar şapelinin bulunduğu yerde inşa edilen katedral, Macaristan’daki pek çok tarihi cazibe merkezi gibi farklı kültürlerden etkileniyor.

1009’da temelleri atılan kilise 12. yüzyıla kadar orjinalliğini korudu. Moğol saldırılarından hasar aldıktan sonra kullanılamaz hâle gelmiş ve 18. yüzyıla kadar bir dönem depo olarak hizmet vermiş. 1891’de tamamen yeniden inşa edilen kilise günümüzde de aynı görüntüye sahip. Macar tarihinin her yerinden birçok benzersiz eser burada toplanmış.

Visegrad Kraliyet Sarayı

Visegrad Kraliyet Sarayı

Budapeşte’nin sadece 40 kilometre kuzeyinde bulunan kraliyet sarayı bir günlük gezi planlarına dâhil edilebilir. Birinci Charles’ın Visegrad’a taşınmasından sonra bu saray yapılmış. 100 yıl içinde İtalya mimarisinden etkilenerek genişletme çalışmaları başlatılmış ve Avrupa’nın en güzel saraylarından biri olmuş.

Buda Hills

Buda Hills

Güzel Budapeşte‘yi sevmenizi sağlayacak çok şey var. Açık alanlar ve parklar da bunlardan biri. Kentin batı tarafında yer alan Buda Hills çok popülerdir. 518 metreden yüksek tepeler, yürüyüş ya da bisikletliler için ayrılmış yollar gezi için iyi düşünülmüş. Şehirden çok uzaklaşmadan yüksek kesimlere bakmak isteyenler Buda Hills’i listeye yazabilir.

Debrecen

Debrecen

Budapeşte’nin ardından ülkenin ikinci büyük şehridir. Yerliler buraya “öğrenci şehri” de der. Bizdeki Eskişehir gibi 🙂 Debrecen Üniversitesi Avrupa’nın kaliteli eğitim veren üniversiteleri arasında gösterilir. Akademik kadronun bu başarılardaki payı elbette büyük ancak tecrübe de önemli. 1500’lü yıllardan kalma bina içinde yüzyıllardır eğitim veriliyor.

=> Ayrıntılı bilgi için Debrecen gezilecek yerler sayfamızı ziyaret edin.

Szeged

Szeged

Antik çağlardan bu yana önemini koruyan Szeged tebrik edilmeyi hak ediyor. Şehri ikiye bölen Tizsu Nehri’nin atmosferini her yerde hissedebilirsiniz. Yüksek yaşam standardıyla Avrupa’da en yaşanılabilir şehirler listelerinde kendine yer bulmuş. Szeged’de bisiklet ile dolaşmak çok yaygındır. Egzos dumanı pek olmayan şehirde kafa dinlemek insana iyi geliyor.

*Macaristan’da dolu dolu bir tatilin sizi beklediğini söyleyebiliriz. Şehir içine girince gezilecek daha fazla yer olduğunu fark edeceksiniz. Ulaşımın zor olmadığı ülkede dilediğiniz yere istediğiniz vakit gitme özgürlüğü tatilinizde avantaj sağlayacak. Bundan dolayı her anın tadını çıkarma gibi bir isteğiniz varsa Macaristan nokta atışı olacaktır.

Yorum yapın

Bizi Takip Edin