kuşadası tarihi yerler

Aydın’ın tatil beldelerinden Kuşadası’nın tarihi değerleri keşif turunuzu bekliyor.

Özellikle tatilcilerin en sevdiği beldelerden olan Kuşadası’nın doğal güzelliklerinin yanı sıra, bir de tarihi dokusunu hissedebileceğiniz pek çok nokta bulunuyor. Kuşadası keşif turunuzda size yardımcı olabilmesi için hazırladığımız listemizi keyifle okumanızı dileriz. Hazırsanız, keşif turumuza başlayalım;

1. Güvercinada Kalesi

güvercinada kalesi

Güvercinada Kalesi, Kuşadası merkezde Hacıfeyzullah Mahallesi’ne bağlı olan tarihi bir adada bulunuyor. Güvercinada Kalesi, 1820’li yıllarda Mora İsyanı döneminde yapılmış. Ancak Evliya Çelebi’nin de Seyahatname’sinde böyle bir kaleden bahsetmesinden dolayı, kalenin eski bir yapının üzerine inşa edildiği düşünülüyor. Daha sonraları pek çok kez bakım ve restorasyon sürecinden geçen kalenin, kapalı kaldığı dönemler de olmuş. Eskiden adanın karayla herhangi bir bağlantısı yokmuş ancak 1957 yılında adaya giden bir köprü yapılmış.

Şehir merkezinden keyifli bir yürüyüş yaparak, kolay bir biçimde adaya ulaşabiliyorsunuz. Kaleyi ziyaret etmek isterseniz herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Not: Adanın kenarında bulunan otoparkın günlük ücreti 10₺ olduğundan, aracınızı köprüye girmeden önce bırakmayı tercih edebilirsiniz.

2. Kurşunlu Manastırı

kurşunlu manastırı

Kuşadası’nın Davutlar mevkisine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Kurşunlu Manastırı, denizden 690 metre yükseğe inşa edilmiş bir yapı. 11.Yüzyıl Bizans eseri olduğu düşünülen tarihi yapı, keşiş odalarından, şapele pek çok bölümüyle, döneminde ne kadar yoğun olarak kullanıldığını kanıtlıyor. Özellikle manastırın içinde bulunan tavan fresklerini görmenizi tavsiye ederiz. Manastır yüksek bir seviyede olduğundan, zorlu bir yamacı aşmanız gerekiyor.

3. Tarihi Su Kemerleri

tarihi su kemerleri

Kuşadası’nın Efes’le olan bağı sadece km yakınlığı değil. Antik dönemde Efes şehrinin su ihtiyacını karşılayabilmesi için pek çok bölgeden su kemerleriyle su ihtiyacını karşıladığı biliniyor. Bunların içinde Kuşadası’nda yapılan kemerlerde bulunuyor. Kimisinin tarihi çok daha eskilere dayanırken, kimisi daha genç yapılar olarak karşımıza çıkıyor. Şehrin içinde gezerken, ya da Selçuk’a doğru yol alırken dağların arasında pek çok yerde su sarnıçlarını görebiliyorsunuz. Bahçecik Boğazı Su Kemeri, Değirmendere Su Kemeri ve Urgancı Kemeri bu kemerlerin bilinenlerinden.

4. Kaleiçi Cami

kaleiçi cami

Sadrazam Öküz Mehmet Paşa Camisi olarak da bilinen Kaleiçi Camisi, Kuşadası’nın en eski camisi olarak kabul ediliyor. Şehir merkezinde bulunan cami Öküz Mehmet Paşa tarafından, 1618 yılında, Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ile birlikte yaptırılmış. Kare şeklinde planla yapılan caminin üstünü büyük bir kubbe örtüyor. Son olarak 1830 yılında büyük bir onarıma giren camiyi ziyaret etmek istiyorsanız, şehir merkezinde birine sormanız bile yeterli.

5. Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

öküz mehmet paşa kervansarayı

1618 de Öküz Mehmet Paşa tarafından Kaleiçi Camisi’yle beraber yaptırılan tarihi kervansaray, Kuşadası merkezde iskele yakınında bulunuyor. Geniş avlusu, dikdörtgen yapısı ve heybetli tuğla duvarlarıyla Kuşadası’nın en dikkat çekici yapılarından olan kervansaray, günümüzde restore edilerek turistik tesis olarak kullanıma açılmış durumda.

6. Panionion Antik Kenti

panionion antik kenti

Diğer adıyla Melia Antik Kenti olarak bilinen tarihi yerleşim yeri, Kuşadası’nın Davutlar Beldesi’nde bulunan Dilek Dağı’nın Çatallar Tepe kısmında yer alıyor. Antik İyon’dan, Karya geleneğine kadar pek çok yaşanmışlık ve iz taşıyan antik kentten günümüze çok fazla eser kalmamış. Basamak basamak taşlar halinde kalan yapı ise Antik İon’luların Arkaik Panionion adını verdikleri tapınağa ait. M.Ö 7.Yüyıl’dan beri kullanılan bölgeye gittiğinizde, tarihi kalıntıların yanı sıra, doğanın harika manzarasına da hayran kalacaksınız.

7. Kaleiçi

kaleiçi

Kuşadası’nın tarihi simgelerinden biri haline gelen Kaleiçi, aslında bir nevi Kuşadası’nın tarihi çarşısı diyebiliriz. Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılan surların iç kısmında kalan sokaklar, tarihi dokuyu öyle güzel yansıtıyor ki, kendinizi geçmiş tarihte hissedebilirsiniz. 1600’lerin başında yapılan Kaleiçi’ne, Kale Kapısı’nı geçtikten sonra girebilirsiniz. Pek çok dükkan, ve el işi tezgahları bulunan sokaklarda alışveriş yapabilir, sevdiklerinize hediyeler alabilirsiniz.

8. Kale Kapısı

kale kapısı

Kuşadası’nın ana noktalarından birisi olan Kale Kapısı, Öküz Mehmet Paşa tarafından tıpkı, Öküz Mehmet Paşa Kervansaray’ı ve Kaleiçi gibi yaptırılmıştır. 17.Yüzyıl eseri olan Kale Kapısı yakın geçmişe kadar karakol olarak kullanılmış. Ancak günümüzde Kaleiçi’ne giriş kapısı olarak kullanılıyor. Rivayete göre Kale Kapısı’ndan geçip, yuvarlak taşa basan kişiler bir daha Kuşadası’nı terk edemezmiş. Sizde Kuşadası çarşıya indiğinizde Kale Kapısı’ndan geçerek, Kuşadalı olabilirsiniz. 🙂

Müzeler

9. Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarih Müzesi

oleatrium zeytin ve zeytinyağı tarih müzesi

Kuşadası listesi yapmışken, tarihin izlerini gözlemleyebileceğiniz müzeleri yazmadan geçemezdik. Kuşadası’nın Caferli Mahallesi’nde bulunan müze, Hasan Tonbul ve eşi Gürsel Tonbul’un otuz yılı aşkındır yaptığı birikimler sonucu 2011 yılında hizmete açılmış bir müze. Zeytinyağının üretim aşamalarının yansıtıldığı objelerin yer aldığı sergi salonunda tek başınıza ya da ailenizle keyifli bir gezi yapabilirsiniz.

Giriş Ücreti: Yetişkin 20₺,
*1-16 Yaş arası ücretsiz (Müze Kart sahiplerine 10₺)
Ziyaret Saatleri: 10:30-18:00 (Pazartesi, Salı ve Çarşamba günleri kapalı)

10. Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi

necati korkmaz mikro minyatür müzesi

Kuşadası’nda bulunan müzelerden bir diğeri de Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi. Türkiye’nin ilk mikro minyatür müzesi olma özelliğini taşıyan müze, 2018 Ekim ayında ziyaretçilere kapılarını açtı. Müzenin içinde bulunan minyatür eserler, heykeltraş Necati Korkmaz tarafından yapılmış. Sadece büyüteç ile baktığınızda görebileceğiniz eserlerin içinde toplu iğne başına geçirilen boksörlerden, dünyanın en küçük çini vazolarına kadar pek çok eser yer alıyor.

Ziyaret Saatleri: 09:00-18:00

 Kuşadası tarihi yerler yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz tarihi yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmından bize iletebilirsiniz. 🙂 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.