Kırklareli’nin Tarihi Yerleri

0
2350
Pınarhisar Kalesi

Kırklareli Trakya’nın en küçük şehri olsa da, tarihi değerleriyle büyük bir öneme sahip.

Kırklareli, 351.684 nüfusuyla Trakya bölgesinin sakin ve güzel şehirlerinden biri. Son yıllarda İğneada ve Kıyıköy ile yaz turizminin önemli bir noktası haline gelen şehir, kültür turizmine de oldukça el verişli. Gerek Osmanlı, gerekse diğer medeniyetlerden kalan eserler Kırklareli’nin kültür mirasını oluşturuyor.

Vize Küçük Ayasofya

vize küçük ayasofya

İstanbul‘un fethi için stratejik bir nokta olan Vize, fethedildikten sonra Küçük Ayasofya Kilisesi, Gazi Süleyman Paşa Camii’ne dönüştürülmüş. 6. yüzyılda Jüstinyen döneminde inşa edilen yapı 8 asır boyunca kilise olarak hizmet vermiş. Bizans mimarisinin özelliklerinin görüldüğü yapıya, daha sonradan minare ve mihrap eklenmiştir. Kubbesi bulunmayan Küçük Ayasofya’nın hala bir kiliseyi andırdığını söyleyebiliriz. Yapılan değişiklikler ve geçen uzun zaman, bu ibadethanede bazı hasarlar meydana getirmiş. Daha kötüsü bir dönem yıkılmaya yüz tuttuğunda, ehil olmayan kişiler tarafından restore edilmeye çalışılmış. Neyse ki 1997 yılında Kırklareli Müzesi ve Trakya Üniversitesi’nin girişimleriyle Küçük Ayasofya düzenlenmiş ve 2007 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından aslına uygun olarak restore edilmiş.

Kıyıköy Ayanikola Manastırı

kıyıköy ayanikola manastırı

Vize’de Bizans dönemine ait bir başka eser olan Ayanikola Manastırı 6. yüzyılda yapılmıştır. Kıyıköy kasabasındaki manastır, kayaların oyulmasıyla yapılan ibadethanelerin en güzel örneklerinden biridir. Bodrumda Hristiyanlarca kutsal kabul edilen ayazma, zemin katında bir kilise ve üst kata keşişlerin vakit geçirdiği bir alan bulunuyor. 19. yüzyılda Rumlar tarafından yapılan eklemeler ise günümüze ulaşmamıştır. Bir sahil ve balıkçı kasabası olan Kıyıköy’e yolunuz düşerse, tarihe dokunmak için Ayanikola Manastırı’nı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

sokullu mehmet paşa külliyesi

Rivayete göre Osmanlı’nın en az padişahlar kadar bilinen sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa, 14 yaşında devşirilerek Topkapı Sarayı’na getirilir. Bu uzun yolu katederken yorulurlar ve Lüleburgaz’da dururlar. Orada yaşayan bir kadın da Sokullu Mehmet Paşa’ya yemesi için bir şeyler verir. Sokullu, devlet kademelerinde yükselse bile, kendisine yapılan bu iyiliği unutmaz ve Lüleburgaz’a bir külliye yapılmasını ister. Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamlığını yaptığı dönemde, tarihin en büyük mimarlarından biri olan Mimar Sinan yaşamaktadır. Gerisi malum; günümüzde hala dimdik duran muazzam bir külliye, Lüleburgaz’ın siluetini süslüyor.

Demirköy Fatih Dökümhanesi

Demirköy Fatih Dökümhanesi

Yalnızca Vize değil, bir şehir olarak Kırklareli, İstanbul’un fethinde önemli bir rol oynamıştır. İstanbul defalarca kuşatılmasına rağmen surlar aşılamamış ve birçok farklı strateji denenmiştir. Gerçek bir deha olan II. Mehmet, uzun menzilli toplarla surları aşmış ve İstanbul’u fethetmiştir. O dönem, İstanbul’a yakın ve güvenli bir maden köyü olan Demirköy’de, 15. yüzyılın en gelişmiş dökümhanelerinden biri kurulmuştur. Burada üretilen toplar İstanbul’un fethi sırasında kullanıldığı için Fatih Dökümhanesi olarak anılıyor. 2001 yılında başlatılan çalışmalarla, kalıntılarına ulaşılan dökümhane, özellikle İğneada’ya gidenlerin ol üzerinde en az bir kez uğradıkları bir yer.

Ülkemizin Avrupa’ya sınırı bulunan iki ilinden biri Kırklareli; Traklara, Makedonlara, Romalılara, Bizanslılara ve Türklere tarih boyunca yurt olmuştur. Bu medeniyetlerden geriye kalanlar günümüzde şehrin birçok yerinde sergileniyor. İstanbul’dan ulaşımın oldukça kolay olduğu Kırklareli’ne özel aracınızla 2-3 saatte gidebileceğiniz gibi otobüsle de gidebilirsiniz. Otobüs biletleri için ise sitemizi ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
5111

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.