Kaş Tarihi Yerler

Kaş; Hitit belgelerinde Işık Ülkesi olarak geçen Likya’nın önemli yerleşim bölgelerinden bir tanesidir. Kaş tatiliniz için sizlere rehber olacak Kaş yazımız ile karşınızdayız.

Tarihin sır dolu kapılarını aralayacağınız Kaş’ın tarihi yerleri listemizde, kentin birbirinden dikkat çeken tarihi noktalarını derledik. Siz de bu yapıları merak ediyorsanız buyurun yazımıza;

Listemizin ilk sırasında;

1- Antiphellos Antik Kenti

Antiphellos Antik Kenti

İ.Ö 6. yy’dan beri var olan kent, Likya Bölgesi’nin bilinen en eski yerleşim yerlerindendir. Antiphellos “kayalıkların karşısındaki yer” anlamına gelmektedir. Roma İmparatorluğu dönemine kadar olan ki zamanlarda daha fazla gelişmiş ve bu dönemde önemli bir liman kenti haline gelmiştir.

Ayakta kalan en önemli yapılar arasında antik tiyatro yer almaktadır.  Yamacın eteğine inşa edilmiş olup muhteşem bir deniz manzarasına bakar. İ.Ö 4’üncü yy’a ait olduğu düşünülen üzerinde dört kadın kabartmasının bulunduğu antik mezarlar bulunmaktadır. Ayrıca Gotik tarzı ve üzerinde Likya yazıtlarının bulunduğu mezarlar oldukça ilgi çekicidir.

Adres:  Çukurbağ Yarımadası, Kaş / Antalya

2- Kral Mezarı

Kral Mezarı

M.Ö. 4. yy’a ait olduğu bilinen mezarlar, 3 bölümden oluşan yükseltilmiş lahiterdir. Lahitlerin üstünde bir kaya parçasından yapılmış sivri taş kapak bulunmaktadır. Kapakların her iki yanında, pençeleri üzerinde duran iki adet aslan başı vardır. Üzerinde dört levha bulunan lahitin iki bölümünde betimleyici kabartmalar yer alırken diğer iki bölümünde ise defin hakkının kime verileceği hakkında bilgilerin yer aldığı Likya kitabesi bulunmaktadır. Şehir merkezinde bulunan Kral Mezarları’nı rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Andifli Mahallesi, Doğruyol Cd., 07580 Kaş/Antalya

3- Myra Kenti ve Kaya Mezarları

myra antik kenti

Kaş’ın, Demre beldesinde bulunan Myra konumu itibari ile bölgeye hakim olmakla birlikte, ihtişamlı bir görünüme de sahiptir. Sarp ve dik kayalıklar içlerine oyularak yapılmış mezarları ile geçmiş dönemde yaşamış olan insanlık tarihine hayranlık duymanızı sağlayacak.

Bu mezarlar kabartma ve yazılar ile süslenmiş olup mimarisiyle göz dolduruyor. Ayrıca  St. Nicholaus (halk arasında bilinen adıyla Noel Baba) Kilisesi, Hristiyanlık inanışı için önemli bir yeri olup her yıl 6 Aralık’ta anma töreni düzenlenmektedir. Tırmanışı zor bir yolculuk olsa da pişman olmayacaksınız.

Adres: Andifli Mahallesi, 07580 Kaş/Antalya

Ziyaret Saatleri: 24 saat açık

4-  Xanthos Antik Kenti

Xhantos Antik Kenti

Xanthos Antik Kenti; Likya’nın dini ve idari merkezi olan bir başkenttir. UNESCO tarafından 1988 yılında Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Pers’lerin kenti kuşatmasından sonra savaşı kazanamayacaklarını anlayan ve onurlu karakterleriyle tanınan Xanthos ordusu, kentteki tüm kadın ve çocukların hepsini öldürmüş ardından tek bir kişi bile kalmayacak şekilde savaşmışlardır.

Savaş sırasında burada bulunmayan 80 aile, kente döndüklerinde kenti tekrar kurmuşlardır. Şehrin başına sadece bunlar gelmekle kalmamış, tekrar büyük bir yangın çıkmış ve şehir küle dönmüştür. Küllerinden yeniden doğan şehir, Arap akınlarının başlaması sonucu terk edilip kaderi ile baş başa bırakılmıştır.

Adres:  Kınık Mahallesi, Fethiye Karayolu, 07970 Kalkan/Kaş/Antalya

Telefon: 0242 247 76 60

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:30-19:30 /Kış Dönemi: 08:30- 17:30

Giriş Ücreti: 12 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

5- Phellos

Phellos

Phellos, Akdeniz gemi ticaretinin gerçekleştirildiği en önemli limanlardan birine sahiptir. Bizans Devleti’nin yıkılışının ardından stratejik ve ekonomik açıdan daha da önem kazanmıştır. Günümüze ulaşan kale kalıntıları şehrin savunma amaçlı yapıldığına işaret etmektedir. Surlar ile çevrili şehrin koruma amaçlı yapıldığı anlaşılmaktadır. Kaş’a yolunuz düştüğü takdirde mutlaka ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Adres:  Çukurbağ Mahallesi, 07580 Kaş/Antalya

6- Aperlai Antik Kenti

Aperlai Antik Kenti

Aperlai Antik Kenti’nin orijinal ismi Luwi dilinde “Akarsu Boğazı” olup, Sıçak Yarımadası üzerinde dar bir koyun başlangıcında bulunmaktadır. Likya’nın küçük liman kentlerinden bir tanesidir.

Kentten günümüze ulaşabilen kalıntılara, denize doğru inen tepenin yamaçlarında rastlanmaktadır. İki adet hamam ve Bizans Dönemi’ne ait iki kilise bulunmaktadır. Rıhtıma yakın yapılar sular altında kalmıştır. Bu kısmen suya gömülmüş kent görülmeye değer nitelikte.

Adres: Sahilkılınçlı Mahallesi, 07580 Kaş/Antalya

7-  İsinda Antik Kenti

İsinda Antik Kenti

İsinda Antik Kenti, antik yazılarda fazla geçmeyen M.Ö. 4.yy’ın öncesinden süre gelen küçük bir yerleşim yeridir. Paxromana Dönemi’nde, Antiphellos’un gelişmesi ile İsinda halkı buraya göç etmişlerdir. Kentte Roma Dönemi’ne ait olan mezar kalıntılarına rastlanmaktadır. Çok fazla bilinirliği olmayan bu antik kenti, kültür yolculuğunuz sırasında mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adres: Belenli, Kaş/Antalya

8- Simena (Kaleköy)

Simena Antik Kenti’nin üzerine Kaleköy’ün kurulması ile eski ve yeni tarih birbirine geçmiştir. 1. Derece Arkeoloji Sit Alanı ilan edilmiş olup günümüze ulaşan en sağlam yapısı kalesidir. Yalnızca deniz yolu ile ulaşım sağlanabilmektedir. Sessiz ve huzurlu bir tatil yapmak isteyenlerin bir numaralı tercihi haline gelmiştir.

Adres: Kale Köyü Kaş Yolu, Demre (Kale), Antalya

Kaleye Giriş Ücreti: 10 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

9- Batıkşehir

Batıkşehir

Depremlerin meydana gelmesi sonucu Batıkşehir’in suya battığı düşünülmektedir. Bu koyda denize girmek yasaktır ancak günlük tekne turları veya mavi turlar ile ulaşım sağlanabilir. Suyun altında gizlenmiş bu tarihi kent sizi büyüleyecek.

Adres: Batık Şehir Kekova, 07570 Kekova Adası/Demre/Antalya

10- Patara Antik Kenti 

Patara Antik Kenti

Mitolojiye göre Apollo’nun doğum yeri Patara’dır. Meclis binası, Amfi tiyatro, tarihi deniz feneri, Patara Antik ana caddesi, hamam ve tapınaklar bulunan yapılar arasındadır. Tarihi deniz feneri, günümüze ulaşan dünyanın en eski  deniz feneridir. Antik çağda Likya birliğinin en önemli liman kentleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bölgenin en güzel plajları arasında ince kumu ve sığ denizi ile Patara Plajı bulunmaktadır.

Adres: Gelemiş Mahallesi, Kalkan Kaş Antalya TR, 07960 Kaş

Telefon: 0242 871 60 01

Ziyaret Saatleri: 08:30-17:30

Giriş Ücreti: 20 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

11- Aziz Nikolaos Kilisesi

Noel Baba Kilisesi

M.Ö 3. yy’da yaşamış olan Aziz Nikolaos’un Noel Baba olduğuna bir dair inanç söz konusudur. Bu inancın sebebi çocukların koruyucusu misyonuyla dini bir kişilik oluşturmasından kaynaklanmaktadır. Kilisenin mimari yapısı ve süslemeleri Orta Bizans döneminin en iyi örneğidir. Çoğu kez tadilat görmesiyle farklı dönemlere ait kolaj eserleri barındırmaktadır.

Adres: Müze Caddesi Noel Baba Müzesi Demre / ANTALYA

Telefon: 0242 238 56 88

Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi:08:30-19:30/Kış Dönemi:08:30-17:30

Giriş Ücreti: 30 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

12- Pirha Antik Kenti 

Pirha Antik Kenti

Pirha Antik Kenti’nde yer alan kaya mezarları ve lahit kalıntıları günümüze kadar ulaşabilmiştir. Kentte yapılan arkeolojik kazılar sonucunda üç kadın heykeli ve rölyef gün yüzüne çıkartılmıştır. Bu eserler Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.

Adres: Bezirgan, Kaş/ Antalya

13- Letoon Antik Şehri

letoon antik kenti

Likyalıların Ana Tanrıçası Leto’nun onuruna kurulmuş bir antik şehirdir. İngiliz deniz subayı Hoskya tarafından 1841 yılında, Letoon Tapınağı keşfedilmiştir. Letoon Tapınağı’nın girişinin bir yüzünde Aramice, diğer yüzünde ise Grekçe ve Likçe olarak 3 dilde yazılmış yazıtlar yer almaktadır.

Kitabelerde Letoon’un işlevi hakkında bilgiler verilmektedir. Bunu yanı sıra, 1962 yılından itibaren sürdürülen çalışmalar sonucu Artemis, Apollon ve Leto’ya ait üç küçük tapınak ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca Xanthos Antik Kenti ile birlikte Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmıştır. Döneminin önemli bir dini merkezi olan bu kenti ziyaret etmek, insanlık tarihinin derinliklerine yolculuk yapmanızı sağlayacak.

Ziyaret Saatleri: 08:00-20:00

Giriş Ücreti: 10 TL

*Bir yıl boyunca Müzekart ile 2 kez, Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.*

 Kaş’ın tarihi yerleri yazımıza katkıda bulunmak isterseniz aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.