kars gezilecek yerler

M.Ö 5000 yılına dayanan tarihi ve doğal güzellikleriyle görenleri büyüleyen Kars’ın gezilecek yerleri sizlerle.

Binlerce yıldır birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kars, birbirinden etkileyici tarihi yapıları ve doğal parklarıyla her yıl binlerce turisti ağırlıyor. İsmini M.Ö. 2.Yüzyıl ile M.S. 5.Yüzyıl arasında Kars’ta hüküm süren Karsaklar’dan alan şehir, aynı zamanda ülkemizdeki en eski Türk adına sahip olan il olarak biliniyor. Zevkle okuyacağınızı umduğumuz Kars gezi listesine, hazırsanız başlayalım;

1. Çıldır Gölü

çıldır gölü

Kars’ın şehir merkezine 70 km uzaklıkta yer alan Türkiye’nin ikinci büyük gölü olan Çıldır Gölü, yaz kış turistlerin ilgisini çekse de, özellikle kış aylarında en yoğun ziyaretçiye sahip. 1959 metre yükseklikte yer alan göl, kışın tamamen donduğu için, üzerinde yürüyebilme zevkine erişebiliyorsunuz. Büyüklüğü 120 km olan donmuş gölün üzerinde sadece yürüyüş yapılmıyor tabi ki. Kızaklı atlarla dolaşabileceğiniz gölde, dilerseniz balık da tutabilirsiniz.

Gölün hemen yan kısmında yer alan meşhur kütük ev ise, göle geldiğinizde yemek yiyebilmeniz için oldukça iyi bir alternatif. Gölden avlanan lezzetli balıkların sofraya geldiği mekanda özellikle porsiyonu 30-40₺ arasında olan sazan balığının tadını mutlaka denemelisiniz. Her sene kış ayında gölün üzerinde yapılan Çıldır Göl Festivali’ne denk gelirseniz, pek çok milletten grubun katıldığı kızak yarışını da izleyebilirsiniz.

2. Sarıkamış

sarıkamış

Türkiye’nin en bilindik kış turizmi noktalarından olan Sarıkamış, Kars şehir merkezine 45 dakikalık mesafede bulunuyor. Erzurum Havaalanı’na yakın olması nedeniyle oldukça kolay bir ulaşıma sahip olan Sarıkamış’a, dilerseniz Kars şehir merkezinden kalkan Sarıkamış belediye otobüsleriyle ya da özel aracınızla gelebilirsiniz. Alp Dağları’ndan sonra buz yapmayan kristal kara sahip olan ikinci yer olan Sarıkamış, kayak turizmi için oldukça önemli bir yer.

Karın en fazla kaldığı yer olan Sarıkamış’ta kayak turizmi, neredeyse mart ayının sonuna kadar sürebiliyor. Çevresinde pek çok otel ve restoranın yer aldığı turistik alanda, rahatça konaklayabilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Allahuekber Dağları Milli Parkı’nın sınırları içerisinde yer alan Sarıkamış’a gittiğinizde, bölgeye has sarıçamların ve karın tadını çıkarın.

Tarihi Yerler

3. Kars Kalesi

kars kalesi

Listemizin üçüncü maddesinde, Kars’ın tarihi simgelerinden biri olan Kars Kalesi’nden bahsedeceğiz. Şehir merkezine yaklaşık 10-15 dakikalık kısa bir yürüme mesafesinde yer alan kaleye, yürüyerek kolayca ulaşabilirsiniz. Yaklaşık 900 yıllık tarihe sahip olan kale, 1153 yılında dönemin Selçuklu Hükümdarı Sultan Melik İzzettin’in isteğiyle inşa edilmiş. Ancak bazı tarihi kaynaklara göre kalenin M.Ö 8.Yüzyılda inşa edilen eski bir Urartu Kalesi üzerine yapıldığı da söyleniyor. Selçuklu mimarisinin izlerini taşıyan kale, 1386 yılında Timur ile yaşanan savaş sırasında yerle bir edilmiş. O dönemde yaşanan savaşı düşününce, kalenin nelere tanıklık ettiğini hayal edebilmek oldukça zor.

Sultan III. Murat, 1579 yılında kalenin surlarını yeniden yaptırmış olsa da, Rusya ile yapılan savaşlar sonucunda kale tahrip olmuş. Buna rağmen günümüzde kalede; türbe, askeri koğuşlar, cephanelik ve mescit gibi tarihi alanlar ayakta kalabilmiş. Kars’ın şehir merkezini en güzel şekilde izleyebileceğiniz manzaraya sahip olan kalede, harika fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

Adres: Kaleiçi, 36100 Merkez/Kars
Ziyaret Saatleri: 08:00-18:00
Giriş Ücreti: Ücretsiz

4. Katerina Köşkü

katerina köşkü

Kars’ın en dikkat çekici tarihi yapılarından olan tarihi Katerina Köşkü, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yer alıyor. Osmanlı’nın yaşadığı 93 Harbi döneminde, Rusların yerleştiği Kars, önemli ve özel kişilerin vakit geçirebilmesi için 1896 yılında inşa edilen köşk, Baltık mimari tarzını taşıyor. Kars’taki önemli Rus mimarisine ait yapılardan biri olan köşkün en dikkat çekici özelliği ise hiç çivi kullanılmadan tamamen ahşaptan yapılmış olması.

Günümüzde hali çok fazla iyi olmayan köşk, sonradan eklenen beton sütunlarla ayakta durabiliyor. Baltık dönemini yansıtan pek çok film ise köşk ve çevresinde çekilmiş. 2017 yılında tarihi köşkün restore edilerek otel yapılması planlanmış ancak henüz bununla ilgili bir adım atılmadığından hala atıl bir şekilde duruyor.

5. Kümbet Cami

kümbet cami

Listemizin beşinci sırasında yer alan Kümbet Cami, yani diğer adıyla Havariler Kilisesi, mimari ve tarihi açıdan oldukça önemli bir yapı. İlk gördüğünüzde dahi ilgi uyandıran yapı, 937 yılında Bagrat Kralı Abbas II. Takavor tarafından yaptırılmış. Hristiyanlık inancındaki 12 havari temasına sahip volkanik taştan inşa edilen kilise, 1064 yılında ise camiye dönüştürülmüş.

Osmanlı-Rus savaşları sonrasında bölgedeki Ruslar, yapıyı tekrar kiliseye çevirmiş. Tarihi yapı, 1918 yılında tekrardan camiye dönüştürülse de, daha sonradan müze olarak kullanılmış. Son olarak 1993 yılında yeniden cami olarak hizmete açılan yapı, tavanında bulunan 12 havari figürü ile günümüze kadar zarar görmeden ulaşan ender yapılardan biri.

6. Ani Harabeleri

ani harabeleri

Türkiye-Ermenistan sınırında yer alan Ani Harabeleri, Kars’taki Ermenilere ait yapılardan en bilineni. M.Ö. 300’lü yıllarda inşa edilen yapı, Hristiyanlık inancında da oldukça kutsal sayılıyor. 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren Ani Harabeleri, yıllar boyunca savaşların ve depremlerin etkisi altında kalmış. İçinde Selçuklu Devleti’ne ait eserlerin de bulunduğu harabeler, günümüzde yerli ve yabancı turistlerin şehirde en çok ziyaret ettiği yerlerden. Şehir merkezine 45 km mesafede bulunduğu için, şehir merkezinden kalkan dolmuş ya da otobüslerle ulaşabilirsiniz.

Adres: Şehitler Mahallesi, Şehitlik Caddesi No:87, 36000 Ocaklı/Kars
Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 08:00-19:00, Kış Dönemi: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: 10₺ (Müzekart geçerli)

7. Kars Büyük Katedral

kars büyük katedral

Bazı tarihi kaynaklara göre Bagrat Kralı tarafından M.S 990 yılında yapımına başlandığı söylenen katedral, mimarı dolayısıyla da oldukça meşhur. Dönemin ünlü mimarı, aynı zamanda Ayasofya’nın da tadilatını yapan Mimar Tiridat usta tarafından inşa dilen katedral, mimari açıdan ilgi çekici bir özelliğe sahip. Haç şeklinde tasarlanan kilise, kesme taştan inşa edilmiş.

Zaman içerisinde pek çok eklemenin yapıldığı tarihi katedral, 1064 yılında Sultan Alparslan’ın Ani’yi fethi sırasında, camiye dönüştürülerek, ilk namazın kılındığı yer olarak ön plana çıkıyor. Fethi simgeleyen cami olan tarihi yapı, bu nedenle Fethiye Cami adıyla da anılıyor.

8. Tigran Honents Kilisesi

tigran honents kilisesi

Arpaçay boyunca uzanan önemli yapılardan bir diğeri de Tigran Honents Kilisesi. 1215 yılında bölgenin zengin tüccarlarından ve ileri gelenlerinden olan Tigran Honents tarafından inşa edilmiş. Kilise zaman içerisinde zarar görse de, günümüze kadar hala ayakta kalabilmiş. Kilisenin mimari açıdan en dikkat çekici özelliği ise, iç cephe duvarlarında yer alan Hz. İsa’nın hayatını konu eden freskler. Tarihi kiliseye ulaşabilmek için, Kars şehir merkezinden kalkan otobüslere ya da Ani Antik Kenti’ne giden tur otobüslerine binmeniz yeterli.

9. Taş Köprü

taş köprü

Kars’ın Kale içi Mahallesi ile Sukapı Mahallesini ikiye bölen dar boğaz üzerinde yer alan tarihi Taş Köprü, M.S. 1579 yılında Osmanlı Padişahı III. Murat’ın emri ile Mustafa Paşa tarafından yaptırılmış. Günümüzde Kars’ın en eski tarihi yerlerinden biri olarak gösterilen kalenin geçmiş dönemde bir kısmı yıkılmış ancak 1725 yılında Karahanoğlu Hacı Ebübekir yeniden inşa edilmiş.

Kars kalesinin alt kısmında yer aldığı için, köprünün bulunduğu yerden tarihi Kars Kalesi’nin ve bölgenin tarihi dokusu oldukça etkileyici bir manzarayla karşınıza çıkıyor. Özellikle köprünün karlı olduğu zamanda giderseniz, manzaranın çok daha güzel halini yakalayabilirsiniz.

10. Hasan Harakani Türbesi

hasan harakani türbesi

Karsın en önemli 11.Yüzyıl evliyalarından olarak bilinen Ebu-l Hasan El Harakani Hazretleri’nin türbesi, Kars’ın merkezinde bulunan Kaleiçi bölgesinde yer alıyor. 1033 yılında Kars’ta bulunan Yahniler dağında Selçukluların Anadolu’ya girişini kolaylaştırmak için savaşırken şehit düşen Ebu-l Hasan El Harakani Hazretleri Türbesi, kentte her yıl ziyaretçi akınına uğrayan türbelerden biri. Kars Kalesi’nin hemen alt tarafında yer alan türbenin 1579 yılında yaptırıldığı biliniyor.

11. Ahmet Tevfik Paşa Konağı

ahmet tevfik paşa konağı

Hamamlar bölgesi ve Taş Körü arasında yer alan Kars Kalesi eteklerindeki Ahmet Tevfik Paşa Konağı, 19. Yüzyıl mimarilerinden biri olarak gösteriliyor. Tarihi Kars evlerinden kalan 2-3 yapıdan biri olarak gösterilen yapı şuanda viran bir halde bulunsa da Kars’ın en eski tarihi yerlerinden biri olarak biliniyor. 2019 yılında konak ile ilgili vatandaşlar valiliğe taleplerde bulunmuşsa da, ne yazık ki hala bir adım atılmış durumda değil.

12. Kars Beylerbeyi Sarayı

kars beylerbeyi sarayı

Kars Kalesi’ne oldukça yakın bir mesafede konumlanan Beylerbeyi Sarayı, 1579 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından inşa edilmiş, şehrin köklü tarihi yerlerinden biri olarak gösteriliyor. 1828 yılında Osmanlı-Rus savaşı sırasında bir kısmı yıkılmasına rağmen sağlam olan kısmı günümüze kadar gelen tarihi saray, 2017 yılında restorasyon çalışmaları kapsamında bakıma alınmış, ancak restore çalışmaları hala devam ediyor.

13. Kars Baltık Mimarisi

kars baltık mimarisi

Kars’ın Baltık mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakan en önemli eseri Defterdarlık binası, ziyaret etmenizi ve önünde bir fotoğraf çekilmenizi tavsiye ettiğimiz gezi noktalarından biri. Üç katlı binanın özellikle de, dış cephesindeki kartuş süslemeler oldukça dikkat çekici bir yapıya sahip. 1980 yılında restore edildikten sonra Defterdarlık binası olarak kullanılmaya başlanan binanın, ilk gördüğünüz anda dikkatinizi çekeceğine eminiz.

14. Evliya Cami

evliya cami

Kars kent merkezinde III. Murad döneminde yaptırılan Evliya Cami’nin inşası 1579 yılında tamamlanmış. Kars şehrinin imar çalışmaları kapsamında Lala Mustafa Paşa tarafından yapılan 9 camiden biri olarak gösterilen Evliya Cami, onarım çalışmaları sonrası orjinalliğini yitirmiş olsa da Kars’ın önemli tarihi yerlerinden biri olarak gösteriliyor.

Tarih boyunca doğu medeniyetleri için Anadolu’nun giriş kapılarından biri olan Kars, gerek erken Hristiyanlık dönemi eserleri, gerekse Selçuklulardan kalan yapılarıyla somut olarak tarihe tanıklık edebileceğiniz bir yer olduğu için, Kars geziniz sırasında, tarihi ibadet yerlerini gezmeniz oldukça önemli.

15. Namık Kemal Evi

namık kemal evi

Kars’ın Supkapı Mahallesi’nde yer alan önemli noktalardan birisi de, klasik Osmanlı evlerinin mimari özelliklerini taşıyan bu tarihi köşk. Tarihi köşkü özel kılan ise, 1852-1854 yılları arasında Kars Mutasarrufluğu yapan dedesiyle, ünlü yazar Namık Kemal’in burada kalmış olması. Günümüzde restore edilen köşk, yapısı korunarak sanat evine döndürülmüş. Çeşitli kültür etkinliklerinin düzenlendiği köşkü ziyaret ederek, etkinliklere de katılabilirsiniz.

16. Mazlum Ağa Hamamı

mazlum ağa hamamı

Kars Kalesi’ne ve Taş Köprü’ye oldukça yakın konumda bulunan tarihi Mazlum Ağa Hamamı, 1574 ve 1595 yılları arasında dönemin padişahı Sultan III. Murad tarafından inşa ettirilmiş. Soğukluk, sıcaklık ve soyunmalık bölümü olarak üçü ana bölümden oluşan hamam, kesme moloz taştan inşa edilmiş, klasik Osmanlı mimarisine sahip tarihi bir hamam. Yakın zamanda yapılan restore çalışmaları sırasında, sıvaların altından çıkan yarasa kanadı figürleriyle yeniden konuşulmaya başlanan hamamda, restorasyon çalışmaları halen devam ediyor.

Müzeler

17. Kars Müzesi

kars müzesi

Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan Kars’ta, zaman içerisinde arkeolojik kazılar sonucunda elde edilen eserlerin sergilenmesi ihtiyacı doğmuş. 1964-1978 yılları arasında Havariler Kilisesi’nde sergilenen eserler, 1981 yılından itibaren günümüzde kullanılan müze binasında ziyaretçilere sunuluyor. Arkeoloji salonu, etnografya salonu ve Kazım Karabekir’in özel vagonundan oluşan müzeyi, Kars geziniz sırasında, Kars’ı daha yakından tanıyabilmek ve tarihi dokusunu anlayabilmek için ziyaret etmelisiniz.

Adres: İstasyon, Kars Müzesi, 36000 Kars Merkez/Kars
Ziyaret Saatleri: Yaz Dönemi: 09:00-19:00, Kış Dönemi: 08:00-17:00
Giriş Ücreti: Giriş Ücretsiz

18. Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi

kafkas cephesi harp tarihi müzesi

Kars gezilecek yerler listemizi, Kars’ın bir diğer müzesiyle sonlandırıyoruz. Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi, sizleri tarihin derinliklerine bir yolculuğa çıkaran etkileyici bir atmosfere sahip. 1828 tarihindeki Rus saldırısının püskürtülmesi, 1855 Kars Zaferi ve 1877-1878 yılındaki Osmanlı-Rus savaşlarından günümüze kalanların sergilendiği harika bir müze olan Kafkas Cephesi müzesi, Kars’ın merkezinde, kolayca ulaşabileceğiniz bir noktada yer alıyor.

Adres: Örnek, Azat Çk., 36000 Kars Merkez/Kars
Ziyaret Saatleri: 08:30-17:00 (Pazartesi günleri hariç)
Giriş Ücreti: Ücretsiz

Sizler için hazırladığımız Kars gezi yerleri yazımızı beğendiyseniz ve eklemek istediğiniz yerler var ise, aşağıdaki yorumlar kısmında bize iletebilirsiniz. 🙂 

2 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.